WAALS LIHTER KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. Land enTuinbouw Rechtzaken. Uit de Omgeving. WILTON"'! m STADSNIEUWS. Hot gezelschap Lidadilié luisterde de bijeenkomst op. De deelname. Voor het congres meldden zich aan: 175 personen uit België, Canada, Denemarken, Engeland, Duitschland, Hongarije Luxem burg, Italië. Brazilië, Oostenrijk, Zweden, Zwitserland, Spanje, Portugal, Frankrijk, Vereenigde Staten, Venezuela, Noorwe gen, Schotland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Argentinië; 60 uit Nederland, buiten Den Haag. Kerkelijke plechtigheid. Het. Congres ving hedenmorgen om 8 uur aan met een Pontificale H. Mis. opge dragen door Z.Exc. den Internuntius, Mgr. L. Schioppa. Daarbij assisteerden Deken van Dam, van Den Haag, Pastoor Jansen, geestelijk adviseur der Internationale iünie van B,-K. Vrouwenverenigingen, Pas toor Bolder, adviseur van den Ned. R.-K. Vrouwenbond, Kapelaan Brink, adviseur van den Haagschen R.-K. Vrouwenbond en père de la Brière een der sprekers in de «erste vergadering van het congres, heden ochtend. A. R. K. A. Landelijke Groep A m o - naren Raden van Arbeid. In de zaal van café „Franziskaner" te Breda werd Zaterdag de jaarverga-dering van Groep VII (Ambtenaren Raad van Ar- bend) der A. R K. A. gehouden, oader voorzitterschap van den heer P. J. Nuijcns te Hoorn. De begrooting der groep over 1920, slui tende met een bedrag van ƒ910 wordt vast gesteld. Het „Bestuursbeleid" wordt gcruimen tijd besproken. Behoudens enkele aanmerkin- leen kan de vergdering er zich mede vereeni gen. De afgevaardigden vereenigden zich dan aan een lunch, hun door „Breda" aangebo den. Bij hei opening der bijeenkomst wordt op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen besloten een telegram te zenden aan den Bondsvoorzitter, den heer von Freytag Drabbe, waarin hem een spoedig herstel van zijn ongesteldheid wordt toege- wenscht. Bij enkele candidaatstelling worden als bestuursleden herkozen verklaarde de kee- ren P. Nuyens (voorzitter) en A. Fortgens (Tilburg) Als afgevaardigde naar het Arka-congres wordt aangewezen de heer v. d. Berg (Haarlem); plaatsvervanger is de heer M. v. d. Hoogenband (Nijmegen). Voor de agenda van dit congres behan deld wordt, wijst de voorzitter,er op, dat de afgevaardigde geen stemrecht heeft, maar wel het woord kan voeren om de meening der groep te doen kennen. Besloten wordt dat aan het H. B. ge vraagd zal worden om althans i et s mede te deden zoo mogelijk omtrent de gevoerde salaris-actie. Nu weet veruit het meerendeel der leden zoo goed als niets De vergadering verklaart zich éénstem mig tegen het houden van een congres om de twee jaar. \Vaar_ nu reeds geklaagd wordt over te weinig onderling contact, zou dit zeker dan nog geringer worden. Langdurige discussies ontstaan over het al of niet wenschelijke van het benoemen van een vrijgestelde. Uitgemaakt wordt-, dat de afgevaardigde tegen deze aanstel ling een afwijzende houding zal aannemen. Als plaats der volgende jaarvergadering wordt Tilburg aangewezen. Bij de rondvraag worden wederom ver schillende „brandende kwesties' aange roerd: classificatie, salaris vraagstuk; bin nen en buitendienst, klerken-examen, enz. Betaalde recensies. 100 voor een aanbeveling. Wc lezen in „Het Volk": De z.g. neutrale omroep, die reeds blijk gaf, het met contractueele overeenkomsten niet al te nauw te nemen, blijkt ook op ander gebied niet 18 karaats. In het blad van don A. V. R. O., de „Ra diobode", worden toestellen en onderdeden besproken en somtijds warm aanbevolen. Hoe deze warme aanbevelingen tot stand ko men, lezen wij in her maandblad van den j Bond van Radiohandelaren. De A. V. R. O. i eischte voor het „pousseoren" van een be paalden transformator 100 plus een ad vertentiecontract. De redactie van het maandblad 6chrijft verder: „Uit de correspondentie bleek, dat een en ander ook met andere firma's geschiedt die voor hun recensies en voor het pousseeren flink betelen". De lezers meenen dus, dat de aanbeve ling van een toestael of een of ander on derdeel uitsluitend om de technische waar de geschiedt de redactie van het A. V. R. O.-blad alleen weet beter: het gaat om de duiten. Frissche manieren Nieuwe spoorboekjes. De Nederlandsche Spoorwegen hebben thans besloten den nieuwen reisgids van 15 Mei e.k. (zomerdienstregeling) verkrijgbaar te stellen bij den boekhandel tegen 30 cents en bij de stationslokctten tegen 25 cents. Chamberlain over zijn bezoek aan Nederland. In don loop van een onderhoud met een redacteur van Belga heeft Sir Austen Chamberlain hoog opgegeven van de be koorlijkheden van Nederland. Hij noemde ons landschap zoo schilderachtig en bijzon der, dat men het, indien mer er in een dienen slaap zou heengevoerd, bij zijn ont waken onmiddellijk zon herkennen en da delijk zou weten, waar men zich bevond. In het bijzonder sprak Chamberlain zijn bewondering uit voor onze karakteristieke steden en voor de schitterende tulpen hyacint-hen- en narcissenvelden. H. H. Weck f Men schrijft uit Gouda aan de „Msbd.": In den ouderdom van 77 jaren is Zondag avond plotseling overleden de heer H. TT. Weck, de pionier der Goudsche Katholieke pers. De thans ontslapene behoorde tot de op richters van de eerste Katholieke courant in Gouda, genaamd „Goudsch Nieuwsblad", R. Iv. Weekblad voor Gouda en Omstreken, waarvan het eerste nummer verscheen op 1 Januaii 1896. Onder den naam van „Nieuwe Zuid-Hol landerword het- blad later dr.e maal per weck uitgegeven en nog ecnige jaren daarna verscheen het- onder dien naam als dagblad, Tot op zijn sfcervensdag was de heer Weck aan de „Nieuwe Zuid-Hollander" verbonden en besteedde hij daaraan nog alle krachten, die in hem waren. In het katholieke vereenigingsleven be kleedde de overledene vroeger een voorna me plaats. Vele jaren was de heer Wêck o.m bestuurslid der Kathlieke Kiesvereeniging en Kat-h. Leesvereeniging. Zijn verscheiden zal dor velen met leed dezen worden vernomen. Moeder Agnes, t In het klooster Bethanie te Venlo over leed Zaterdagnacht Moeder Agnes, de eer ste Gen. Priorin van dit klooster en van de Nederlandsche Congregatie. Zij heeft zich goheel opgeofferd voor het werk van Bethanie. Onder haar bestuur werd de da- gclijksche aanbidding ingevoerd en kwam de mooie kapel tot stand. Zij genoot in hooge mate een algemeene achting en werd door de zuslcr-klcostorlingen zeer bemind. Voor de Noorsche missie. Naar het „Kath. Schoolbl." mededeelt, is thans voor de gage van een Noorschen onderw ijzer de soiu van 3.863.87 ontvan gen. Mgr. dr. Jan Olav Smit, apostolisch vicaris van Noorwegen heeft aan de leden van de St.-Wiïlibrordus-federatie bereids een zeer waardeerend dankschrijven go- richt. Het ligt in de bedoeling de som gelds, die nog steeds grocter wordt, aan Mgr. Smit aan te bieden bij zijn a.s. bezoek aan Nederland. VOETBAL. Onze Olympische voetbalploegen. De Technische Commissie vergadeit morgen ter vaststelling van het Nederland sche elftal, dat 6 Mei a.s. te Bazel tegen Zwitserland zal spelen, aldus „de Sportkro niek". Het is niet zeker, dat voor dien wed strijd het „eerste" Olympisch elftal zal worden aangewezen. De Technische Com missie wil nl rekening houden met de kli matologische moeilijkheden, die het spelen van een wedstrijd in Zwitserland met zich meebrengen. Wellicht worden daarom eeni- gc spelers gekozen, van wie verwacht kan worden dat zij die moeilijkheden beter kunnen overwinnen dan andere spelers, aan wie mogelijk voor de hier te lande te spelen wedstrijden de voorkeur zal worden gegeven. Ten einde over een paar dubieuse plaat sen voor de Olympische ploegen nader te kunnen beslissen, zal op 29 April, op het terrein van Z. F. C. te Zaandam, oen wed strijd gehouden worden tusschen twee com binaties. In de daarop volgende week zal de verkiezing van dat 22-tal geschieden. Vóór 6 Mei mocton nl. de spelers worden opgegeven. Voor den wedstrijd op 6 Mei tegen Tot tenham Hotspur, op hot terrein van Ajax zal, voor zoover mogelijk, het tweede Olympisch elftal worden aangewezen. Op 13 Mei soeelt te Almelo het eerste Olympische elftal tegen de Engelsche profs. De elftallen, die a.s. Zondag op het ter rein van Z. F. C. spelen, zijn als volgt sa mengesteld Elftal A: Marang (H.V.V.): v. Run (P.S. V.); Van der Zalm (V.U.C.); Stolk (Excel sior); Krom (R.C.H.): Schreurs (Roermond) Schipper (Heracles); Ruisch (D.F.C.): Kluin (A.G.O.V.V.)Campman (Het Gooi): Van Ge'der (V.U.C.). Elftal B: Hallo (Go-Ahead): Van Zwie- toren (Srarta); Stnve (Enschede); Van Dolder ('t Gooi); Vis (H.V.V.); Van der Broek (Xerxes): Nagels (Fmschede)Vier gever (Sparta); B. Freeze (Heracles): Van der Broek (Xerxes) en Van Nellen (D.H.C.) AUTOMOBILISME. Het wereldrecord opnieuw verbeterd. Volgens een Reuter telegram uit Day- tona Beach zou Ray Keech aan het stuur van de driemotorige auto van den millio- nair White uit Chicago, de Triplex, het wereldsnelheidsrecord, dat met 206.9 mijl per uur op naam van captain Campbell stond, verbeterd hebben door een snelheid van 207.5526 mijl per uur te bereiken. Vee- en Wöastentoonstelllng te Gouda. In de Donderdag, onder voorzitterschap van den heer C. H. Koemans, wethouder van het Marktwezen, gehouden vergadering met vertegenwoordigers der diverse organi saties op het gebied van landbouw-, zuivel- en veeteelt, is besloten, mede in verband met liet 80-jarig bestaan der afd. Gouda van dc Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 20 April 1928, ccne Vee- en Kaastentoonstelling te Gouda te organisee- ren, waaraan, na bekomen goedkeuring, te vens een vee-verloting zal zijn verbonden. Deze verloting zal in de plaats treden van de gebruikelijke jaarlijksche Paardenverlo- ting. Hei ligt in de bedoeling deze tenoonstel- ling op Donderdag 20 September te doen houden en op die tentoonstelling de prijzen voor de verloting aan te koopen. INGEZONDEN MEDEDEELING. DAKJES, Bezoekt!onze SPECIAL.. HANDWERKAFDEELING U zult zich irbjzen pver de ENORME sorteermg |n latje prijzen. HAARLEIHNIEbSTR. 130-136 - 't_E!DEN De kindermoord te Zevenbergen. Het Bossche gerechtshof veroordeelde gisteren J. G. M. K., huisvrouw van M. te Zevenbergen, die door de rechtbank te Breda wegens nipovd door verstikking op het pasgeboren kind har er dochter was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, tot 5 jaar, daarbij overwegende, dat verdachte uit vrees voor haar man heeft gehandeld. Dc advocaat-generaal had 8 jaar geëischt. Zijn broeder gedood. Het Bossche gerechtshof veroordeelde gisteren L. J. M. Merkelbeek, die zijn broe der had doodgeschoten en die door de rechtbank te Maastricht veroprdceld was tot 7 jaar gevangenisstraf wegens dood slag eveneens tot 7 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had dezelfde straf geëischt. Financiën en Oeconomie. Noord-Hollandsch Landbouwcrediet. D i v i d e n d 6 Aan het verslag over het boekjaar 1927, uit te brongen in de Algemeene Vergadering van aandeelhouders op 30 April a.s. wordt het volgende ontleend: Do resultaten waren bevredigend. Terwijl het credietencijfer zich de laat ste jaren in dalende richting bewoog, valt nu weer een toename tegenover het vorige jaar te constateeren. Dit kwam aan de In terest- en de Provisierekening ten goede; de laatste rekening werd oveneens gunstig beinvloed door de uitvoering van meer ef fectenorders. De bruto-winst bedraagt, het saldo van het vorige jaar ad.5-12.68 inbegrepen 684.188.71. Aan het Pensioen- en Ondersteunings fonds wordt toegevoegd: ƒ21.995 40, terwijl voorgesteld wordt te reserve-eten voor diver se belangen 20.000. af te schrijven op safe- inrichtingen en meubilair 1.075.85 (dit hoofd komt daarna als naar gewoonte voor ƒ1.op de balans^AEg .favo urvr. 0p gebou wen 16.005. De tegen dubieuse debiteuren gevormde reserve, die onder het hoofd expediteuren is opgenomen, is ruimschoots voldoende. Na voormelde afschrijvingen en toevoe gingen kan zoo wel op de preferente als op de gewone aandeelen een dividend van 6 worden uitgekeerd. De preferente aandeel houders hedben in mindering hierop in No vember 1927 reeds een interim-dividend van 3 proeent ontvangen. Kerkelijke leeningen. Het R. Iv. Kerkbestuur der parochie St. Joannes' Onthoofding te Uithoorn, geeft een 4»/2 obligatic-leening uit, groot 170.000, tegen een koers van uitgifte >ran 00'/3 De opbrengst dezer leening strekt tot aflossing van bestaande onderhandsche schuldbekentenissen. De inschrijving op de leening staat open bij de kantoren der Nationale Bank- verceriiging. ALKEMADE. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Donderdagmiddag te 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: le. Vaststelling van een raadsbesluit tot het bepalen van het percentage voor de ge meentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1928—1929. 2o. Vaststelling van een verordening op de heffing en in vordering van opcenten op de rijksinkom- stenbelasting in deze gemeente. 3o. Vast stelling van een aantel pensioensgrondsla gen. 4o. Wijziging van de gemeentereke ning dienstjaar 1926, in verband met een ingeko.men schrijven van heeren Godepu- teerde Staten. 5o. Wijziging gemcentebe- grooting, dienstjaar 1926 en 1928. 6o. Recla mes schooigeld. 7o. Ingekomen en en medcdeelingen. LISSE. Aanrijding. Gistcrennan.id.iag om 4 uur had een ongeval plaats, wat zeer goed afliep. Terwijl do tram en een transport wagen van do firma Huizer alhier tegolijk uit de richting Hillegom kwamen, kwam tevens een luxe auto uit de richting Lei den, welke tusschen beiden door wilde rij den. Daar deze auto te ver uitweek, kwam ze in botsing met de tram en werd een voorns en een band vernield. Kinderbescherming. De collecte on der de H.H. Missen in de St. Agatha-kerk, ten bote van de Vereeniging „Liefdewerk voor Kinderbescherming" heeft opgebracht de somma van ruim 550. Geboren. Johannes z. v. A. Gcorlinga en W. M. de Jong. Jikke d. v. T. v. Werkhoven en A. v. Bruggen. Ondertrouwd: A. Th. v. Graven c 1 W. M. Wright. N. Wassenaar en C. N. v. Eijk. Gehuwd: G. J. Lijten en A. A. Kestercn. H. Pronk en S. P. Va no veld. C. A. Duivenvoorden en C. J. v. d. Meer. Overleden: Klara Oostdijk echten, v. J. v. Dreunen 65 j. N00RDWIJK. Werkloosheid. Naar wij vernemen heeft de commissie voor werkverschaffing en stéunverleening, voorzitter wethouder C. van der Wiel, hare werkzaamheden voor- loopig beëindigd. Rijwielbewaarplaats. Door B. en W. is aangewezen als pachter van de gemeente lijke rijwielbewaarplaats aan den Noord- Boulevard de heer C. Plug te Noordwijk aan Zee, dio bij de gehouden openbare ver pachting dc hoogste inschrijver was voor 150.—. Mond- en klauwzeer. Onder den vee stapel van A; Warmerdam in het Lange- veld is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Dieren tusschen de bloemen. Bij de politie alhier is aangifte gedaan, dat eeni- ge koeien, aan een inwoner toebehooren- de, in bloembollenland van den heer E. al hier JicKbeu geloopen en daarin aanzien lijke schade, hebben aangebracht. Een on derzoek wordt ingesteld. Door eenige paardn zijn des nachts alhier te veld staande tulpen vertrapt toe- behoorende aan den heer A. De politie stelt een onderzoek in naar de resp. eige naren der paarden. NIEUW-VENNEP. In het water gereden. G. Dol alhier kwam, doordat dc stuurinrichting van zijn auto defect raakte, met zijn auto in de Hoofdvaart. De auto werd licht beschadigd Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De landbouwer H. Backman, aan den Sloterweg. alhier kwam, door het schrik ken van zijn paard in de wegsloot terecht. Persoonlijke ongelukken haddn niet plaats Do wagen werd erg beschadigd. Het kost te heel wat moeite om het paard uit de diepe moddersloot te krijgen. NIEUWE WETERING. Personalia. Tot onderwijzeres aan dc Openbare Lagere school te Ocgstgeest is xuet ingang van 1 Mei a.s. benoemd Mej. M. H. M. J. de Mooi-, thans onderwijzeres aan de O. L. School alhier. RIJPWETERING. Jachtwet. Gisterenmorgen werd door den gemeente-veldwachter J. J. Jansen in jagende houding in den Veender- en Lijker polder aangetroffen A. D. R. wonende al hier. Deze was in het bezit van een jacht geweer met 2 scherpe patronen. Het ge weer is in beslag genomen en proces-ver baal is opgemaakt. STOMPWIJK. Honderdjarig bestaan. Op 3 Mei a.s. hoopt, de heer L. C. Stijnman alhier den dag te herdenken, waarop het honderd jaar geleden is, dat eene toenmalig bestaande broodzaak door dc familie Stijnman werd overgenomen en al dien tijd dopr haar werd gedreven niet alleen, maar steeds naar moderne eischen ingericht. Waar de lieer Stijnman steeds heeft getracht, ook in moeilijke dagen der mobilisatie, de buurt schap Stompwijk en omgeving van het noo- cligè brood en fijnere versnaperingen te voorzien, zal het' hem dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. VOORHOUT. St. Elisabethvereeniging. De op brengst der twee tooneelavonden, door de Tooneelvereeniging „Vader Kolping" ge geven, ten bate van de St. Elisabethver eeniging, is na aftrek van de daaraan ver bonden kosten 126.22. Vooral komt een woord van lof toe aan de tooneelvereeni ging „Vader Kolping", die belangeloos heeft medegewerkt voor dit schoone doel. WARMOND. Volksbond. Gisterenavond vergaderde in „Stad Rome" de afd. Warmond van den R. K. Volksbond. Te half negen opende de voorz., de heer H. J. Haverkort, met een woord van dank voor de groote opkomst, de vergadering. Onder de ingekomen stuk ken was de ontslagname van den plaatse lijken agentvan de Centrale Volksbank, met verzoek een voordracht van drie perso nen in te dienen, waaruit een nieuwe func tionaris kan worden gekozen. Veel animo bleek hier niet voor te wezen, en het be stuur was al blij, dat inplaats van 3, er zich een beschikbaar stelde deze functie waar te nemen. De verschillende penningmeesters doen hierna verslag der financiën over het 1ste kwartaal 1928, welke verslagen alle in orde werden bevonden. Als afgevaardigde naar de vergaderin gen van den- .Centralen Raad werd weder om benoemd do heer H. J. Haverkort. De agenda en begrooting 1829-voor de a.s. vergadering van den Centralen Raad, werden goedgekeurd en aan den afgevaar digden vrij mandaat gegeven. Ook werd nog extra aangespoord tot opgave als lid van het Retraitefonds. Wegens bedanken van het bestuurslid W. de Dunne werd in diens plaats, bij en kele candidaatstelling gekozen de heer L. van Egmond Czn. De voorz. bracht een woord van dank aan den heer dc Dunne voor het vele werk voor de afd. verricht. Volgde nog een opwekking inzake de brandstoffenvoorziening, met het verzoek, allen op te komen naar de vergadering, welke aan dit onderwerp zal gewijd zijn. Bij de rondvraag dient de heer J. H. v. Egmond nog een voorstel in om, in samen werking met andere plaatselijke vereeni- gingen, het gemeente-bestuur te verzoe ken, propaganda te willen voeren voor Warmond als industrieplaats, om zoodoen de alhier meer werkverruiming en vefkge- legeiiheid te scheppen. Dit voorstel wordt aangenomen. Verder niets meer aan de orde zijnde, werd zóo vlug gesloten, dat de gebruike lijke collecte voor „Hulp in Nood" is verge ten. Dé léden worden echter dringend ver zocht do volgende vergadering dubbel te geven Emmabloem. Voor de Emmabloem-col lècte welke a.s. Woensdag gehouden zal worden heeft zich een Comité gevormd, bestaande uit de dames: Mevr. N. Schöl- vinckKolfschoten, Mevr. C. E. Tegelaar v. d. Kuijl, Mevr. J. M. J. van Sonsbeek Vcrwer, mevr. S. M. LangelaarLandsman De opbrengst der collecte komt geheel ten bate der Wavmondsehe T. B. C.-bestrijding. Katholieke Agenda. LEIDEN. Dinsdag. Bond van Transportarbeiders, Bondsgebouw, 8 üuiJ. Woensdag. Ledenvergadering v. d. Bak-' kersbond St. Hubrecht. Bondsge- V bouw. 8 uur. Donderdag. „Vriendenkring van het H Sa crament". St. Josephs-Gezellen-Ï Vereen. 8.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Woensdag. Rede van ir. Feber uit Den, Haag. Toegang voor alle Katho-1 lieken, ook dames. St.-Josephs- zaal, 8 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Speciale i Huiskamer-Karpet 11 2 Mtr. x 3 M t Bollenveiling. T)e bollenveiling ten' bate van kerk en school heeft opgebracht1 1500 gld. A. MULDER, f Hedennacht te half twaalf is in dert ouderdom van 72 jaar overleden de heer A. Mulder, een ooraanstaand man in A. R. kringen hier ter stede. De heer Arie Mulder werd 2S December' 1855 in de gemeente Oegstgeest geboren>, it want de Maredijk behoorde toen nog on. cïer die gemeente en wercl eerst later door Leiden geannexeerd. Na eenige jaren lid van den raad in Oegstgeest te zijn geweest werd hij den n 19en Juli 1901 tot lid van den Lcidsohen raad gekozen. Vanaf dien tijd tot 1926 was hij onafgebroken een verdienstelijk lid van den gemeenteraad. Bij het begin der vorige zittingsperiode, in 1920. werd hij gekozen tt wethouder tot behandeling der zaken betreffende Fabri cage, reinigingsdienst, volkshuisvesting; grondbedrijf, bouw poli de en brandweer. In deze drukke afdeeling heeft de thans ontslapene een zeer mooielijke taak gehad. Veel groote werken zijn onder zijn wethou derschap tot stand gekomen. Vanaf de oprichting der Kamer van 1 Koophandel was de overledene lid daar van. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau; eerelid der Anti Rev. Kiesver eeniging. Ook in het kerkelijk en maatschappelijk org.anisatieleven nam de heer Mtflder ee» vooraanstaande plaats in. Hij was een eenvoudig, open en eerlijk man, met wien iedereen, van welke partij of richting ook, gaarne omging. In zijn optreden lag steeds een groote rust en kalmte niet in eenig uiterlijk L' vertoon, maar in het bewustzijn, naar eer en geweten te handelen, lag voor hem de kracht en do waardigheid van zijn optre den. Al wie den heer Mulder hebben gekend zullen zijn nagedachtenis in hooge eere j houden. Do begrafenis heeft plaats op Vrijdag middag te 2 uur aan het Groene Kerkje tet Oegstgeest. Volksbond-nieuws. De werkloosheid. Men schrijft ons: Indien er tets is, dat tegenwoordig de be langstelling heeft van de arbeiders en ook van hen, d-e riet tot dien stand behooren, dan is het wel het vraagstuk der werkloos heid. Werkloos zijn is een ramp voor den ar- beider, dien zij treft; voor hem, die werken kan en werken wil om in Jt onderhoud van zich en de zijnen le voorzien, doch werk kan vinden, zichzelf en de zijnen aan armoe te zien prijsgeven, niet tegenstaande de „hooge uitkeeringen, die hem arbeids- j schuw maken''. Doch de werkloosheid is niet alleen een ramp voor den arbeider, dien zij treft, ook de andore arbeiders ondervinden hiervan de nadoelen. Vooreerst de onzekerheid van hun bestaan de kans om werkloos te wor den, dan het gevaar van loondruk door hun we-rklooze collega's (wet van vraag en aan bod noemt men dat), die straks, door don nood gedwongen, zich zullen aanbieden voor een loon, ver beneden, wat zij thans verdie nen en toch al niet te hoog is in t algemeen genomen Niet alleen de arbeiders hebben belang bij dit vraagstuk (al zijn zij er direct en het meest bij betroken), ook voor den midden stand is dit vraagstuk van groote beteekenis De mindere koopkracht der arbeiders heeft toch een groote beteekenis voor dezen standi Doch allen hebben feitelijk belang bij deze- zaak, want de werkloosheidsuitkeeringen moeten toch door allen worden opgebracht in den voim van belasting (voor zoover niet door uitkeeringen uit de kassen, on deze worden gedeeltelijk door Rijk en Gemeente betaald) 't Is daarom een goede gedachte geweest van het bestuur van den R. K. Volksbondi om dit vraagstuk eens te doen bespreken op een vergadering, die Woensdag 2 Mei as. zal worden gehouden en waar de Bonds- propagandist Van den Akker, zal inleiden liet onderwerp: „Oorzaken en gevolgen van J de werkloosheid en de middelen ter bestrij-L ding" w Het kan niet anders, of voor dit onder- werp zal een groote belangstelling bestaan onder de leden zelf, doch ook buiten de l«*ie] den zullen er zeker zijn, die met belangstel- a ling vooral van het laatste kennis zullesiil nemen. A N

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2