BINNENLAND. KERKNIEUWS. Land en Tuin bouw BOERENTROTS TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 23 APRIL 1928 DORUS RIJKERS, t De begrafenis van een menschenrcdder. De begrafenis van Dor us Rijkers is een grootsche plechtigheid geworden, den gestorvene waardig. De regeling was in handen van het Do- rus Rijkers-fonds. Daar de woning van den overledene geen ruimte bood om zoo veel menschen te ontvangen, noch om de vele ingekomen kransen en bloemstukken te bergen, was door het gemeentebestuur van Helder het leegstaande voormalige Raadhuis ter beschikking gesteld. Op alle schepen van alle maritieme in richtingen woei de vlag halfstok. Talrijke collega's van Rijkers waren van elders gekomen. Alle leden van de Ver- eeniging „Moed, Volharding en Zelfopof fering" van Texel, Callandsoog, Petten, Katwijk, Noordwijk en tal van andere plaatsen, waren aanwezig. Om kwart over een zette de stoet -zich in beweging. Aan de lijkkist waven eenige kransen gehecht, terwijl in een volgrijtuig een schat van bloemen en kransen volgde. Den geheelen weg langs stond een dichte haag van menschen. Direct achter den volgwagen met bloemen liep een drietal I dames van het hoofdbestuur van het Do- i rus Rijkersfonds, n.l. mevr. De JongRuij- ter, van Amsterdam, mevr. Dirkzwager uit Rijswijk en mevr. Ter Hall; daar achter 1 volgden hoofdbestuursleden van het Fonds en andere deputaties en afgevaardigden van vele vereenigingen en instellingen. Ook was er een vertegenwoordiger van den Mi- j nister van Waterstaat in den stoet, n.l. de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur van de Scheepvaart in het eerste district. Aan het Havenplein hechtte de Com mandant der Marine een krans aan den lijkwagen. Ook was hier een dochtertje van een der oude redders met een tuiltje bloemen. Voor het Kon. Instituut van de Marine stond een aantal adelborsten aan getreden, voor het wachtschip een marine- wacht van 20 man. Langs den geheelen weg werd door de militairen het saluut ge bracht. Tijdens het trekken van den stoet cir kelde een escadrille vliegtuigen boven den stoet, die onder bevel stond van den offi cier-vlieger Everts. Te ongeveer vier uur bereikte de stoet- het kerkhof. Door vrienden van „Opa" werd de kist naar de groeve gedfagen, waar zich de familieleden en de afgevaar digden hadden opgesteld. Terwijl een ko raal werd gespeeld, daalde de kist lang- zaam in de groeve. Als eerste spreker voerde het woord de commandant der Marine, schout-bij-nacht Quant mede namens den Minister van Ma rine, waarbij hij ook persoonlijk een af scheidswoord sprak. Hij stelde Rijkers als een voorbeeld voor de Marine, een voor beeld van moed, volharding en kennis der zee. Zijn naam zal in herinnering blijven bij de Marine. Hierna was het woord aan den heer Henri ter Hall, die namens het hoofdbe stuur van. het Dorus Rijkersfond een woord van afscheid sprak en er op wees. hoe de persoon van Rijkers ook in den naam van het fonds zal blijven voortleven. Het beste bewijs van waardeering, zegt spr., dat het Nederlandsche volk aan Rij kers en zijn mannen kan geven, is het krachtig steunen van het Dorus Rijkers fonds. De heer De Booy sprak namens de Noord- en Zuid-Hollandsehe Reddingmaat schappij en bracht den ouden schipper van de reddingboot een woord van dank voor zijn zelfopoffering. De tegenwoordige schipper van de red dingboot, de heer Coen Bot, bracht na mens de bemanning een laatsten groet. Hij wees op het groote voorrecht, dat Opa Rijkers, niettegenstaande hij 42 reddings tochten meemaakte, op zijn bed mocht sterven. De heer Roelman sprak als vertegen woordiger van de vereenigin'g „Moed, Vol harding en Zelfopoffering". De heer Lovy Grünwald, schrijver van tal van boekjes over Opa Rijkers en Do rus' reisgezel en gids te Parijs, spraak har telijke woorden van afscheid. Wanneer wij de balans opmaken van Opa Rijkers' le ven, dan vinden wij daarop talrijke daden van moed. Rijkers deed het beste wat een mensch kan doen: hij heeft moeders haar kinderen, vrouwen haar mannen terugge bracht. In zijn leven had Rijkers een ko ninklijke houding en wanneer hij straks voor den Koning der Koningen zal ver schijnen, zal deze tot hem zeggen: „Dorus Rijkers, je taak is volbracht." De heer Beversluys sprak namens den Bond van Marine-Onderofficieren zijn op rechte waardeering uit voor het werk van Rijkers. Helder's Manncnkoo? zong hierna „Goe den Nacht" van Frederik Roeskc, waarna een der familieleden dank bracht voor de groote belangstelling. „Msbd." DE GASLUCHT. Circulaire der Vcreeniging van Ned. Gemeenten. De in den laatsten tijd voorgekomen ge vallen van corruptie bij gemeentebedrijven hebben het bestuur der Vereeniging van Ned. Gemeenten aanleiding gegeven, zich bezig te houden met de vraag, in hoe ver maatregelen zouden kunnen worden getroffen om het in den gemeentedienst aangetroffen euvel van steekpenningen te bestrijden. Het bestuur doet thans in een circulai re aan de aangesloten gemeenten enkele in elk geval te nemen maatregelen aan de hand. Als maatregel van algemeenen aard en geldende voor leveranties over de geheele lijn der gemeentelijke behoeften, wordt in overweging gegeven om aan leveranciers althans bij het geven van eenigszins be langrijke opdrachten, den eisch te stellen, dat zij zich onder een boetebeding verbin den, zich van het geven van steekpennin gen te onthouden. Dit kan geschieden óf door het doen teehenen van een desbetref fende verklaring door de leveranciers zelf, óf door in alle contracten, bestekken, op drachten enz. de bepaling op te nemen, dat alle leveranties geschieden onder de daarvoor door de Vereeniging bij notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage gedeponeerde condities. Hoewel het ongetwijfeld ook mogelijk is disciplinaire maatregelen te treffen te gen ambtenaren, die zich aan het aanne men van steekpenningen in verordening of instructie is verboden, wordt het toch gewenscht geacht, dat in een algemeene verordening het aannemen van steekpen ningen verboden wordt. Deze maatregelen in overweging geven de, is het bestuur der Vereeniging er van doordrongen, dat hiermede de bron der mogelijkheden tot wering van de steekpen ningen uit den gemeentelijken dienst niet is uitgeput. Naast andere maatregelen van algemeenen aard laten zich bijzondere maatregelen denken ten aanzien van spe ciale leveranties, waarbij corruptie aan het daglicht is getreden. Hieromtrent zal het bestuur t.z.t. nadere mededeelingen doen. Schoonhovens gasdirecteur vraagt ontslag. De door den gemeenteraad benoemde commissie tot onderzoek naar eventueele gascorruptie heeft thans haar rapport uit gebracht. De directeur der fasfabriek heeft bekend van verschillende leveranciers re tourcommissie te hebben ontvangen, met name van de Dordtsche Meterfabriek en de firma Wilson. Ter verontschuldiging voerde hij aan dat het lage salaris hoofdzakelijk de oorzaak was, dat hij aldus handelde. Ondertusschen heeft hij om gezondheids redenen eervol ontslag gevraagd dat echter nog niet werd verleend. De directeur is door den rechter-commissa- ris te Rotterdam opgeroepen om inlichtin gen te verstrekken in verband met de bij verschillende leveranciers aan gasfabrie ken in beslag genomen boeken. Ook corruptie te Sappemeer. In de raadszitting van Sappemeer is be handeld het voorstel van B. en W. om den gasdirecteur wegens corruptie te ontslaan. Na verwerping met 8 tegen 3 stemmen van een amendement tot toepassing van een voorwaardelijke straf met tweejarigen proeftijd, werd zonder hoofdelijke stem ming besloten den directeurtot de vol gende zitting gelegenheid te geven ontslag te nemen. Notarieele examens. S a me ns telling der examen commissie. De Minister van Justitie heeft: ie. bepaald, dat het examen, bedoeld in art. 11 van de wet op het Notarisambt, tal aanvangen op den 12den Juni en zal worden gehouden te 's-Gravenhage; 2e. benoemd tot lid en voorzitter der Staatscommissie, belast met het afnemen van genoemd examen, mr. dr. M. Polak, raadslid in den Hoogen Raad te 's-Gra venhage tot leden F. W. Swane, notaris te Utrecht; J. A. Enuma, oud-bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de schcepsbewijzen, wonende te 's-Gravenha gemr. W. Francken, advocaat-procureur te 's-Gravenhagemr. J. R. II. van Schaik, advocaat-procureur, lid der Twee de Kamer te 's-Gravenhage; Prof. mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de Ge meente-Universiteit te Amsterdam; G. Vlug, notaris te Rotterdam; tot plaatsver vangende leden: prof. mr. H. van Goed- oever, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; J. S. Mijs, notaris te Rotter dam; mr. J. M. I. A. Simons, administra teur bij het Departement van Justitie te 's-Gravenhage, mr. P. J. Oud, candidaat- notaris en inspecteur der registratie en do meinen, lid der Tweede Kamer te 's-Gra venhage mr. Ph. fë. Libowel, notaris te DelftA. Bonga, notaris te Amsterdam mr. M. Rijke, kantorechter te 's-Gravenha ge j mr. L. J. van Praag, advocaat-procu reur te 's-Gravenhage; J. C. J. Waldorp, notariB te s-Gravenhage; prof. mr. E. J. J. van der Heijden, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen; mr. J. A. F. van Asperen, rechter in de Rechtbank te 's-GravenhageF. Bartelink, oud-direc teur van de registratie en domeinen, te 's-GravenhageG. ten Bruggencate, ont vanger der successierechten te '-Graven- hageJhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijek, administratieve bij het Ministerie v. Financiën te 's-Gravenhage; mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, advocaat procureur te Leiden, tot secretaris J. F. Hondius, referendaris bij het Ministerie v. Justitie té 's-Gravenhage. Professor Noyons. Nader verneemt het „Hbld.", dat de ge rezen moeilijkheden zeer waarschijnlijk verband houden met den bouw van een nieuw physiologisch laboratorium, hetgeen prof. Noyons door den Minister van On derwijs, K. en W. is toegezegd. Of nu deze belofte niet op voldoende zekerheid be rust, dan wel dat het tmpo, waarin de bouw zal worden uitgevoerd, den Leuven- schen hoogleeraar niet aanstaat zeker is, dat hij voorloopig in België blijft. Nieuw Eerste Kamerlid. Als opvolger van den overleden heer mr. A. J. Baron van Nagell van Ampsen als lid van de Eerste Kamer, komt in aanmer king de heer J. v. Gelderman te Losser, die nummer drie staat van de lijst door de Vrijheidsbondsche Statenleden voer de provincies Gelderland, Overijsel, Gronin gen en Drente ingediend. Rector N. Louridtz. De Zeereerw. heer N. Louridtz, vroeger pastoor der St.-Martha-parochie te 's-Gra- venhage en sinds October j.l. belast met het rectoraat van de St.Jacobsstichting te Amsterdam, heeft op medisch advies ont slag uit de geestelijke bediening moeten vragen, hetgeen hem met ingang van 18 Mei a.8. op de meeest eervolle wijze is ver leend, meldt de „Rsb." Pastoor Louridtz zal zijn intrek nemen in Huize Amstelrust te Ouderkerk a. d. Am stel. Opening van Gents bloemenfeesten. Onder zeer groote belangstelling zijn Zaterdag de Gentsche Floraliën geopend, in tegenwoordigheid van het Belgisch Ko- nigspaar, Prins Karei, Prinses Marie Jo se, de minister Jaspar, Baels, Hymans, Heyman, Lippens, Houttart en Carnoy, Z.Em. kardinaal van Roey, Z.Ern. nuntius Micara, Z.D.H. den bischop van Gent, tal van diplomaten, den lord mayor van Loh- den. Koningin Wilhelmina liet zich verte genwoordigen door Jhr: mr. J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland. Met groote plechtigheid werd de Koninklijke stoet onder militair geleide naar het feestpaleis gebracht, waar de ministers in uniform hun opwachting maak ten. De gouverneur van Oost-Vlaanderen sprak de openingsrede uit, die door den koning beantwoord werd. Dan volgde een rondgang door de tentoonstelling. Zes lan den ?xposeeren hier hun merkwaardigste bloemen en planten, waaronder Nederland een glansrijke plaats inneemt. De koning en de koningin wenschten alle aanwezige Nederlandsche exposanten, die bij hun in zendingen .stonden, individueel geluk. Tot dusver bekwamen Nederlandsche exposanten de navolgende onderscheidin gen: gouden medaille der British Royal Horticultural Society aan de Vereeniging Bloembollencultuur Haarlem; eereprijs tulpen dezelfde Vereeniging. De Britsche prijs rozen, seringen, Japansche kers, aan de collectieve inzending Aalsmeer; de Britsche prijs bloembollen vaste' planten, aan de firma Van Tubergen, te Haarlem; eereprijs adiantum, firma Bier te Noor- drechteereprijs rhododendrons aan de Eindt Cy. te Boskoop; eerste prijs rhodo dendrons, Van Nes te Boskooptwee 2de prijzen rhododendrons, Koster te Boskoop eerste prijs rhododendrons. Van Gelder te Boskoop; tweede prijs Cyclamen Horten sia, Baardse te Aalsmeer. Financiën en Oeconomie. BINNENLAND. Lissesche Bankvereeniging. Winstsaldo 59.453. Aan het verslag over 1927 is het volgen de ontleend: De wisselportefeuille bedroeg op 31 De cember 1927 376.000, waarvan 356.000 crediettraites en ƒ20.500 handelspapier. Diverse credieten, waarvan op 31 De cember 1927 in totaal voor een bedrag groot 1.400.041 was gebruik gemaakt, wer den in combinatie met De Twentsche Bank verleend; van het in blanco verstrekte ge deelte hiervan liep 17.005 voor ons risi co, terwijl wij voor 646.959 in het geheel bij deze credieteng einteresseerd waren. Wij vestigen er de aandacht op, dat be treffende verschillende andere credieten (waarvan op 31 December 1927 tot en be drag groot 465.913 werd gebruik ge maakt) reeds met De Twentsche Bank was overeengekomen, dat deze in combi natie met haar zouden worden verstrekt, doch dat om administratieve redenen deze regeling eerst met ingang van 1 Januari 1928 tot stand kwam. Onze middelen waren voor de betaling van alle opvraagbare gelden ruim vol doende. De bruto-winst bedroeg: aan interest 84.193, aan provisie 59.748, terwijl aan salarissen en onkosten werd betaald 80.473. In den loop van dit boekjaar werden wij betrokken in de liqudatie van een onzer debiteuren, waarvoor ten laste der winst nog een bedrag ad 4015 is afgeschreven. Na afschrijving van 5000 op gebouwen en meubilair kan de verdeeling van de winst als volgt plaats vinden: ƒ10.890 re servefonds, 37.066 aandeelhouders, ƒ6497 tantiemes. Voor aandeelhouders is dan met het saldo van het vorige jaar ad 3417 een bedrag ad 40.483 beschikbaar, waaruit kan worden betaald: 7 pet. dividend over 500.000 35000, dividendbelasting ƒ3167, terwijl als onverdeeld saldo 2316 over blijft. Na goedkeuring van bovenstaande voor stellen zal het reservefonds, nadat ten las te van de renterekening reeds 4770 was bijgeboekt, 134.911 bedragen. De balans per 31 December 1927 ver meldt als: activa: kassa ƒ90.294; wissels ƒ376.500; bankiers en kassiers 1.416.743rekening- couranthouders 1.113.229; effecten ƒ3000; UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 24 April. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Tria- nontrio. 3.004.00 Knipcursus door Mevr. de Leeuw van Rees. 6.007.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Engel8che conversatielea. 7.45 Politieberichten. 8.0548.20 Wekelijksch boekenpraatje» door Frans Hulleman. De boeken van Her man de Man. 8.259.10 Concert door het A. V. R. O.- strijkensemble o. 1. v. Nico Treep. 9.1010.00 Lezingen over Oost en West. Suriname en wij, door G. J. Staal, Oud- Gouvern. van Suriname. 10.10 Persberichten. 10.1011.00 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Trcep. Operetteprogram ma. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uifrr 1870 M.) 10.30 Uitz. v. d. opèningsvergadering v. h. congres v. d. Intern. Unie der R. K. Vrou wenbonden in Hotel „De Witte Brug" Den Haag, onder presidium van Z.Exc. Mgr. L, Scioppa, Apostolisch Internuntius. Ope ningswoord door Z.Exc. Mgr. Scioppa. Sprs. Z.Eerw. Pater de la Briëre: De nood zakelijkheid van Intern, samenw. Gravin E. Zichy: Het Communisme niet alleen een gevaar voor de Kath. Kerk, maar ook voor de geheele menschelijke samenleving. 12.30 Uurslag. 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 5.306.30 K. R. O. Dinermuziek. 6.307.00 Esperantoles. 7.00—7.30 Engelsche les. 7.308.00 Cursus Kerklatijn. 8.00 Concert K. R. O. Mevr. M. Grebe de Lange, sopraan. Het Haarlem's Salon-or kest o. L v. J. Stoffer. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Het I. Schwiller Trio. 12.201.20 Orkestconcert. 2.20 Concert. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Reiscauserie. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Lezing. 6.35 Beethoven's sonates voor piano en viool. 6.45 Causerie. 7.05 Kamermuziek. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Lezing: Joseph, Butler. 8.55 Nieuws. 9.00 Concert. Operette-progratti. 9.5011.20 Dansmuziek. „Radïo-Paris", 1750 M. 9.5010.00 Gramofoonmuziek. 11.501.10 Orkestconcert. 3.054.05 Orkestconcert. 7.5010.20 Mozart-concert. Figaro et Ent- führung a. d. Serail. L a n g e n b e r g, Ï69 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.50 Kamermuziek (sopraan met piano). 7.309.20 Zuid-Duitsche avond. 9.50 Sluiten. Königswusterhausen, 1250 M. (Z c e s e n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.20 Lezingen 7.30 „Frasuite", operette in 3 acten. Or kest, koor en solisten. Hamburg, 395 M. 5.20 Walsen door orkest. 7.30 „Empedokles", tooneelspel in 5 ac ten van Karstadt. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.35—9.35 Concert. Orkest en Mil. Djanel, zang. FEUILLETON. Naar het Duitscli van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. e) Li de verte kleurden de roode rokken van de vrouwen tusschen de velden als klaprozen tusschen de schooven; men kon de regelmatige neerzwaai van de breede, bliksemende zeis aan de rand van de tar wevelden volgen. Iedere aar kostte een zweetdruppel, maar die prijs werd graag betaald: 't was een gt>ed jaar, de schuren tot de nok toe vol en het diepe dreunende gezoem van de dorschmachine hing aan zwellend en weer afnemend in de lucht. Op het breede gezicht van den heer der Rodthof lag nog duidelijker dan anders de uitdrukking van zelfbewuste tevredenheid, als hij zijn schuren bekeek. Stine werkte deze dagen voor twee; [want na de oogst zou zij haar bruiloft i vieren. Laat zat zij nog bij het kleine olielampje op haar kamer aan haar uitzet te naaien, aan. het bonte linnengoed of de fijne kant jes van de hemdsmouwen. Meermalen werd zij geholpen door haar zuster, of ook door een vroegere schoolvriendin, Engel Voigt. Zij was de dochter van een arme pacht boer; na de schooltijd was zij met de heer- boers dochter bijna niet meer in aanra king geweest, eerst nu Stine ook spoedig een dagloonersvrouw zou zijn, durfde zij 't weer aan. Stine voelde dat wel, met heime lijk ongenoegen, maar het meisje was ijve rig en gedienstig, zij kon dus niet onvrien delijk tegen haar zijn. Zij was toch ook zoo gelukkig! Ieder klein ongenoegen verdween daarmee. Zij zong de heele dag luid door het huis met haar heldere, ietwat harde stem. Zij kon het dikwijls zelf bijna niet geloo- ven, dat nu alles zoo gebeuren zou, zooals zij liet wenschte. Daniël en zij, man en vrouw! Zij had hem lief met die ongekunstelde, woordarme hartstochtelijkheid, die achter het rustige, droge uiterlijk van de Nedersakser schuilt en waartegen de starre hoogmoed van de groote boeredochter bij haar heelemaal niet opkwam. Toen Daniël haar op een Zondagavond voor het eerst het armelijke huis toonde, dat hij gehuurd had, keek ze in den beginne ontgoocheld en terneergeslagen rond in de paar lage, kleine ruimten. Daniël stond naast haar. „Had je je dat anders voorgesteld!" zei hij halfluid. Zij hief haar hoofd op. Toen zij hem daar zoo zag staan, groot en breed ge schouderd, met trouwe oogen, vergat zij hare ontgoocheling. „We zijn er toch samen", zei ze lachend en sloeg hem op de schouder, „wat kan ons de rest schelen". De jachtende oogstarbeid was voorbij, op de Rodthof zou er bruiloft gevierd worden. Het leven van den boer in de eenvoudige loop van zijn werk is afhankelijk van, cn wordt bepaald door de ecuwig groeiende, rijpende en verdorrende levensloop van de groote Natuur. slechts in omgekeerde zin. De blijde zonnetijd van bloeien en rijpen is voor hem een tijd van zware ar beid, van zorgende hoop. Eerst, wanneer Let verwelken en sterven, de moede herfst- stemming, over de akkers gaat, dan is 't voor hem de tijd van blijde vreugde. Niet slechts de schitterende dansmuziek uit de biertent, maar ook het rollen van de btoidskoets klinkt in dezen tijd over het land. 't YVas de dag vóór de bruiloft. Lachend en schertsend spijkerden de knechts en meiden op de groote deel en aan de balken van de poort boven de bontbeschilderde zegenspreuk de dennenkransen met blauwe en roode papieren rozen vast. Buiten vóór de drempel stond de boer, met zijn pelsmuts op de grijze haren, die in gladde lokken daaronder vandaan hin gen, de handen in zijn zakken. Toen hij zijn dochter met de bruidegom van de poort af zag aankomen, nam hij de korte pijp uit zijn mond. „Hé! Stine!" riep hij over de binnen plaats. Beide kwamen haastig aanloopen. „Komt erin, ik heb jullie wat te zeggen. Neen, niet hier. Ga maar in de kamer". Hij ging langzaam vóór. De kamer voor het volk met de vurenhouten banken tegen de wand, de wit-geschuurde tafel cn hot groote ijzeren fornuis, was leeg. De boor sloot de deur, ging aaii tafel zitten en trok de dikke leeren portefeuilles uit zijn zak. ,,'t Is maar voor het uitzet4', zei hij tot het jonge paar, dat vóór hem was blijven staan; „een gebruikelijke akte hebben we maar niet opgemaakt. Ik heb jullie al ge zegd, dat ik mijn dochter in klinkende munt niets meegeef, Maar „En ik heb u ook al gezegd, dat ik heele maal niets hebben wil", viel de jongeman, wiens hoofd vuurrood werd, hem in de re de, „wij hebben niets noodig". De boer had een trek uit zijn pijp ge daan, nu sprak hij verder, alsof niemand hem in de rede was gevallen. „Maar het kleine huisje, dat jij gehuurd hebt, heb ik ook gekocht en een stuk aard appelland achter het huis. En een koe in een stal en een varken in 't hok zal er ook bij zijn. Dat heb ik wel laten beschrijven. Hij schoof over de tafel een stuk naar hen toe, maar Daniël stiet het heftig van zich af, zoodat 't op den grond vloog. „Ik heb niets noodig. Ik ben niet ge woon iets als geschenk aan te nemen, wat me zoo gegeven wordt!" „Laat toch, Daniël kalm, man". Stine had het papier opgeraapt en greep hem bij zijn ann, ,,'t is toch goed gemeend, Da niël!" De oude boer was opgestaan. „Als jij 't niet wil hebben, krijgt zij het," zei hij kalm, „zij blijft mijn dochter, al trouwt ze ook met een daglooncr. En een groote boer laat zijn dochter niet het huis uitgaan als een zigeunerin. En dan nog wat. Als 't jullie soms slecht mocht gaan, je kunt hier alles op de boerderij krijgen, brood en eieren en boter en gerookte ham men alleen geen geld. Daar geef ik jul lie geen penning van". Daniël sloeg met zijn vuist op de tafel, een dikke blauwe ader stond op zijn voor hoofd. „Wat duivel! Ben ik dan een slechte vent? Ik heb niks van een hof noodig! Ik zal m'n vrouw gerust geen honger laten lij den!" Do heer van Rodthof lachte even. „Nee, dat wel niet. Mijn dochter is het een beetje anders gewend. Hier gaat 't een beetje anders toe, dan bij een daglooncr." Hij ging hen al met zijn zware, zekere stolp voorbij naar de deur. Het document liet hij achteloos-op de tafel liggen. Daniël haalde diep adem en veegde zijn voorhoofd af. „En dat moet ik me laten welgevallen! Stine, meid, als 't niet om jou was. Hoewel de heer van de Rodthof er een soort bittere bevrediging in vond, zijn schoonzoon zijn geringe stand te verwijten, toch liet hij niet na, een groote bruiloft te vieren, ^zooals dat voor een hofstede be taamt. Al weken van te voren was de ceremo niemeester met zijn rijmspreuk op de na burige hofsteden rondgegaan en de bruids geschenken van het fijnste linnen, die de genoodigden schonken, lagen in Stine's kast. Het weer was helder, zij waren zon der regen in de kerk gekomen. Nu stond alles op de hof in 't rond, mannen en vrou wen bij elkaar, in een ernstige, beheerschte feestelijke stemming. De vrouwen droegen haar mooiste klee deren, de zwarte sleepmuts met paarlen, de glinsterend blauwe of groene zijden schorten, over het fluweelen lijfje de hals doek, met groote zijden bloemen gebor duurd. De mannen waren in zwarte rok. Een paar van de oude generatie ook de heer van de Rodthof zelf droegen nog de witte buis mét zilveren knoopen. (Wordt vervolgd)!.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5