i 78.50 LINOLEUM KROMMENIE SPLINTER Letteren en Kunst Uit de Rijnstreek WBLTOil" Uit de Omgeving. Vragen van Kamerleden. Propaganda namens den minister? Op de volgende vragen van het lid van de Tweede Kamer den lieer van den Heu vel 1. Is de minister bereid mede te declen of het juist is. dat de vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, op de jaarvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in een namens den minister ge houden toespraak, onder meer den wensch zou hebben, uitgesproken: dat allo boeren van deze maatschappij lid zouden worden? 2. Indien onverhoopt het antwoord op vraag 1 bevestigend zou moeten luiden, is de minister dan niet van oordeel, met het oog op de omstandigheid, dat op hetzelfde territoir ook arbeiden de Roomsch-Katho- lieke en Protestant-Christelijke landbouw organisatie, dat het beter is, in toespraken namens de Regeering zich te bepalen wat den wensch tot aansluiting bij een land bouworganisatie betreft, tot landbouwor ganisatie in het algemeen en niet zoo in het bijzonder een bepaalde organisatie toe te wenschen, alle boeren tot lid te krijgen? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: 1. Do hoofdambtenaar, die als vertegen woordiger van ondergeteekende de jaar vergadering van de Hollandsehe Maat schappij van Landbouw bijwoonde, sprak niet als zoodanig, doch voor zijn persoon den wensch uit, dat alle boeren van ge noemde maatschappij lid zouden worden. Hij heeft daarmede vanzelfsprekend alleen bedoeld degenen, die voor het lidmaat schap in aanmerking kwamen, geenszins om voor een 'bepaalde organisatie propa ganda te maken. 2. De tweede vraag meent de onderge teekende in verband met het bovenstaan de onbeantwoord te kunnen laten. Invoerrecht op klompen. Het voorste 1-Fleskens tot een t ij d e 1 ij k e heffing. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsvoorstel van de heeren Fleskens en Smcenk tot tij delijke heffing van een invoerrecht voor klompen, hadden vele leden zjch over de indiening van het wetsvoorstel verbaasd. Zij meenden dat, na de verwerping door de Kamer van het Regeeringsvoorslel tot hef fing van een invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porcelein en glaswerk en op enkele soorten tegels, indiening van dat initiatief voorstel achterwege had moeten blijven. Deze leden verklaarden hunne stem aan het voorstel niet te zullen ge- Onder hen waren er velen, die protectie van de klompenindustrie nog bedenkelij ker achtten dan de bescherming van de glas-, aardewerk- en porceleinnijverheid. Door e'.n maatregel als de voorgestelde wordt de werkgelegenheid niet op natuur lijke wijze bevorderd, doch kunstmatig ge kweekt. Hc-t argument tegen eiken pro- tectionistischen maatregel, dat hij de be schermde artikelen duurder maakte gold bij de protectie .van de Maastrichtsche en Leerdamsche voortbrengselen in geringere mate dan voor de klompen. Het hoofdbe zwaar tegen het heffen van een invoer- recht op klompen ligt juist in het feit, dat de klomp een verbruiksartikel is, dat pe riodiek moet worden aangeschaft, aan sterke slijtage onderhevig is en dat bijna uitsluitend gebruikt wordt door. een wei nig finantieel draagkrachtig deel der be volking. Het voorstel tast het belang van deze gebruikers aan. Berekent men den doorsneeprijs van een paar klompen op 50 cent per paar, dan zal het voorgestelde invoerrecht van 12 pet. neerkomen op een belasting, geheven van de klompendragers, van ongeveer 240.000. Neemt men aan, dat ook de kosten der ■niet-ingevoerde klompen met 12 pet. zullen stijgen, dan komt men tot een bedrag van tussch^n de t 400.000.en J 500.Q00. Verscheiden ledenopperden twijfel, of door aanneming van het wetsvoorstel de moeilijkheden, waarmede de klompenindus trie te worstelen heeft, zouden worden opgeheven. De vraag werd gesteld, of de hoofdzaak van den ongunstigen toestand der klompenmakerij wel ligt in de buiten- landsche concurrentie. Er waren leden, die meenden, dat de hoofdoorzaak is te zoe ken in het sterk verminderde verbruik van klom oen. Meerdere jeden waren van oordeel, dat indien ecne industrie tijdelijk moet wor den geholpen, het beter is directen steun uit de schatkist te verleenen dan te hel pen langs indirecten weg. Verscheiden andere leden konden zich met het gedane voorste! vereenigen. De bewering, dat do plattelandsbevolking van het duurder worden der klompen de dupe zou worden, werd door hen tegengespro ken. Dit gevolg behoeft niet gevreesd te worden. Immers, de prijs wordt niet voor namelijk behecrscht door de loonen, maar veel meer door de handelaars in klompen. Bovendien beteekent ecne betere mogelijk heid van concurrentie voor de Nederland- sche klompenindustrie eene aanmerkelijke werkverruiming in dezen tak van bedrijf. R. K. Volkspartij. De. R. K. Volkspartij heeft een congres gehouden te Amsterdam. Aan een door het persbureau Vaz Dias rondgezonden kort verslag is het volgende ontleend De voorzitter, de heer W. C. Setteur, hield een openingsrede, waarin hij ver klaarde, dat de tijd voorbij is, waarin de R. K. Staatspartij kon rekenen op terug keer van de R. K Volkspartij. Aan het. verslag van den 2den secretaris, den heer J. J. Clerk, ontleenen we, dat het aantal leden niet met juistheid is vast te stollen. Het aantal afdeelingen nam met één toe rul. Gouda. Bij dc bestuursverkiezing werd als secre taris gekozen de heer Clerk in de vaca ture van den heer Felix Donders, die als 1 zoodanig had bedankt. De heer Donders dankte daarop voor de medewerking van het bestuur. Hij hoopte dat zijn opvolger i meer steun zal vinden bij de afdeelingen, vooral financieel. Spr. denkt er echter niet aan de Volkspartij den rug toe te kee- ren. Integendeel men kan op sprekers steun ten allen tijde rekenen. In de twee andere plaatsen in het hoofdbestuur-werd herkozen de heei Felix Donders te Tilburg en gekozen de heer Beijersbergen van Henegouwen, Amster dam in de plaats van den heer A. J. Goes uit Den Haag. Het eerste lustrum -werd vervolgens fees telijk gevierd, op het feestelijk gedeelte volgde een huishoudelijke zitting. Toen de vergadering weer openbaar was werd door den heer Mr. Pius Arts uit Tilburg lid van de Tweede Kamer een rede gehouden, waarin hij o.m. afwees een sa menwerking met de coalitie en als zijn meening uitsprak, dat de R. IC. Volkspartij een groote toekomst zou tegemoet gaan. Het Tweede Nationaal Patronaten- Congres. Het Centraal Comité heeft gemeend voor het Nationaal Congres van 25 en 26 .September a.s. te 's-Hertogenbosch een Eere-Comité te doen samenstellen. De uitnoodiging in dit Comité zitting te ne men werd welwillend aanvaard door allen, tot wien dit verzoek werd gericht. Het Centraal Comité stelt dit op hoo- gen prijs, niet slechts om de voornamere beteekenis, die daardoor aan het Congres wordt gegeven, maar ook omdat het toe- treden van deze vertegenwoordigers van ons Kerkelijk en Burgerlijk gezag voor ons een nieuwe aansporing zal zijn het Congres des te beter te doen slagen. Het Eere-Comité is aldus smengesteld: Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van s-Hertogenbosch. Z. Exc. Mr. A. F. J. Bai-on van Voorst tot Voorst, Commissaris van II. M. de Koningin in Noord-Brabant. Mgr. J. Pompen, Vicaris-generaal van het Bisdom 's-Hertogenbosch en Deken van 's-Hertogenbosch. Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centralen Jeugdraad. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. Mgr. W. van Stee, oud-voorzitter van het Centraal Comité van Jongenspatrona ten in Nederland. De Liga en de S. D. A. P. Gistei en hebben de Sociaal-Democrati sche leden van de Internationale Liga te Amsterdam vergaderd. Van 11 'uur tot 6 uur werden besprekingen gevoerd of zij gevolg zouden geven aan de motie van het Partijbestuur door het Congres der S. D. A. P. aangenomen. Hierin is de wensche- lijkheid geuit, dat de S. D. leden van de Liga voor deze organisatie zouden bedan ken. Ten slotte werd een resolutie aange nomen, waarin de aantijgingen tegen de Liga werden afgewezen, doch waarin werd besloten voor het lidmaatschap van de i Liga te bedanken, nu op het congres ge- j bleken is, dat ook in het raam van de j Partij-organisatie tegen de Koloniale over- i heersching kan worden geageerd. In een groot osei der debatten werd j voorgegaan door Frank v. d. Goes, Paul Kies en P. J. Schmidt. Daar de Sociaal-Demoeraten en ook de j Indonesische groep, die naar verluidt thans hun voorbeeld zullen volgen het grootste deel vormen van de Liga hier te lande, heeft de Sectie Holland thans haar beteekenis verloren. NEVILLE LYTT0N. Er zijn Engelsche romans in het Hol- landsch vertaald van den schrijver Bullwer Lytton: „De laatste dagen van Pompeji, Nacht en Morgen'', en nog eenige andere De kleinzoon van den intern, bekenden schrijver, Neville Lytton, streeft op .schil derkunstig gebied naar bekendheid buiten de grenzen van zijn vaderland. Hij heeft gewerkt in Engeland, maar vertoeft thans veelal te Parijs, terwijl hij in de omgeving en ook in Normandië werkt. Ook Italië heeft hij soms tot arbeidsveld. Verleden Zaterdag werd in de kunstza len Kleykamp te 's-Gravenhage, door den Engclschen gezant, in tegenwoordigheid van Sir Austen Chamberlain, een tentoon stelling van hem geopend. We hebben ons de moeite gegeven, deze expositie te bezichtigen, die zonder twij fel ook uit Leiden druk bezoek zal trek ken, daar beel vele Leidenaars lid zijn van „Kleykamp". Het is voor Hollanders wel eens leerzaam, te observeeren, hoe een Engelsche kunstenaar de menschen en dc natuur ziet. Men ontdekt dan al dadelijk een ander, maar zeer subtiel tonaliteitsge- voel. Het werk doet in zijn teere kleur- evenwichtigheid aristocratisch aan. Men bemerkt een Romaansche klaarheid, ge temperd door den Angelsaksischen trek om nooit uitbundig te zijn. Lytton bezit dus wel de klaarheid, maar niet het scherp geaccentueerde van de Fransehen, even min do bruisende uitbundigheid van de Italianen. Hij ziet met Angelsaksische oogen ook het meest weelderige en zonni ge zuidelijke landschap. Er is droom-atmos- pheer in zijn werk, maar nooit sterk. Do stemming, welke er door gewekt wordt, herinnert aan die van zoovele Engelsche romans, vlot en van zelf sprekend, iets liefs, iets teers, een harmonieuse evenwich tigheid van vorm en inhoud. We denken ook aan den Engclschen koorzang, hier pas in Holland ten gehoore gebracht. Fijn, evenwichtig, beheerschtj en toch vlot. Er zijn geen heftig gepassioneerde opbruisin gen met plotselinge spiritueele verstillin gen. In de Engelsche kunst over de gehec- le linie weerspiegelt zich het Engelsche volkskarakter, dat door eeuwenlange eru ditie de stof beheerscht en nooit door deze- wordt overmeesterd. Dat geeft aan de kimst meestal een fijne gratie, een vlot- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 183 cM. breed 200 c£. breed APARTE DESSINS Haarlemmerstr. 130-136. heid, die altijd binnen de grenzen van het evenwicht blijft. Ik kan begrijpen, dat menig Hollander de opvatting soms ruiger, breeder zou willen zien. Maar welbeschouwd is dat een eenzijdigheid die geen rekening houdt met het dieper verband, waarin men de leunst van een ander volk moet denken. Men moet zich kunnen indenken de sou plesse, het aanpassingsvermogen van den Brit, die ondanks dat zijn uitgesproken type behoudt. Men moet zich voor deze kunst on bevangen openstellen. En dan begint men weldra groote sympathie te krijgen voor 't werk van Lytton, dat altijd rustig en voor naam van allure is. Er is geen zucht naar moderne experimenten. De traditie heeft, alweer iets Engelseh, groot aandeel in dit werk. In Engeland wordt het moderne van zelf geassimileerd door den zin voor tra ditie. Een gelukkige wisselwerking bereikt daardoor dat het traditioneele nooit op gaat in archaïsme. Er hangen een aantal portretten, vooral van jonge- vrouwen en meisjes. Er is hierin een lichte blankheid van toon, een élé gante buiging van lijnen. Ik denk aan „Ma deleine", de figuur mooi gebouwd tegen den violetten achtergrond, het expressieve kopje met. de neergeslagen oogenaan „La femme au turban" heel blank, de over- elkaar geslagen handen rozig blank en fijn dooraderd, met lieve gezichtsuitdrukking. Misschien is de stofuitdrukking van het kleed over de borst wat zwak, maar de lichte neiging van het hoofd is fijn aange voeld. Kinderkopjes zijn soms li eel mooi. Bij alles is realiteit van uitbeelding be tracht, maar die realiteit is steeds ver fijnd. De kleuren bezitten 'n zekere warm te, cr is gevoeligheid in, maar nooit passie. Wondermooi is „La Cabriolet" zwierig Oud-Engelsch opgevat en een symphonic in blauw is „Mother and Child." Verder ziet men er een groot aantal aquarellen steeds vochtig transparant. De nummers 21, 22, 25, 26, 40 en 48, om enkele te noemen zijn prettige en voorname kleur- svmphonieën. Ik denk ook aan 10, een zeer mooi inte rieur en verder aan een gezicht op de Ti ber, blank èn' blauw, verder aan het eenigszins exotische Villa d'Este. Over. 't geheel doet het werk van Lytton lichtelijk romantisch aan, maar het bezit j meer den stillen innigen .room der roman- tiek dan de overspanning, waaraan roman tiek zich soms te buiten gaat. Alles, we herhalen, wordt gekarakteriseerd door een fijne gebondenheid van toon en stille gra tie. Van de zijde der Hagenaars ondervindt deze tentoonsteling veel belangstelling. N. J. S WIER STB A. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Om het landskampioenschap. Feijenoord is gisteren vriend en vijand tegengevallen doordat op eigen terrein van Z. A. C. werd verloren met 41, cij fers, die abnormaal kunnen genoemd wor den, omdat men noch van Feijenoord noch van Z. A. C. dergelijke cijfers kon ver wachten. Erger was echter, dab het een onaange name wedstrijd was, doordat de verstand houding nogal wat te wenschen overliet en Bul het zoo bont maakte, dat hij uit het veld gezonden werd. Intusschen heeft Z. A. C. twee verlies- punten minder en de kans op liet lands kampioenschap is voor de Oostelijken hier door wel versterkt. Promotie-degradatie. De strijd in Afd. I belooft interessant te worden. Velox heeft thans van V. S. V. met 30 gewonnen, waardoor beide clubs een gelijk puntenaantal hebben behaald. Wan ne re beide nu nog van V. O. C. winnen is er een beslissingswedstrijd noodig. In het Oosten is de beslissing reeds ge vallen. Tubantia heeft door een 42 over winning op N. E. C. het eerste klasse schap binnengehaald. Almelo heeft dus een nieuwe eerste klasse in de plaats van D. O. T. O. uit Deventer. In het Zuiden heeft B. V. V. nog een goede kans op behoud, nu zij zelf van Bre- dania wist te winnen cn Helmond met Bicijerheide de punten deelde. B. V. V, en Helmond hebben thans 2, Bleijerheide 3 en Bredania 7 verliespunten. De competitie. Van belang is alleen, dat O. N. A. door een schitterende S—0 overwinning het be haalde kampioenschap bevestigde, terwijl in het Noorden Frisia ten slotte op de onderste plaats belandde. De uitslagen, LANDEN WEDSTRIJD. Amsterdam: NederlandDenemarken 2—0 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Rotterdam: FeijenoordZ. A. C. 14 Promotie-degradatie. AFDEELING I. 1 Utrecht: Velox—Y. S. Y. -0 AFDEELNG III. Almelo: TubantiaN. E. C. 42 AFDEELING IV. Helmond: HelmondBleijerheide 11 's-Bosch: B. V. V.Bredania 40 De competitie. AFDEELTNG II. Derde klasse A Gouda: O. N. A.Hillinen S0 0m den N. V. B.-beker. Derde ronde. Culemborg: VriendenschaarL. F. C. 16 Wageningen: WageningenA. S. C. 2—3 ZWEMMEN. NIEUWE RECORDS. Mej. Baron behoudt haar titel. v. Essen breekt een nationaal record. In dc „Regentes" te 's-Gravenhage wist mej. Baron het wereldrecord over 200 M. opnieuw op haar naam te brengen. Zooals wij vorige week meldden, slaagde de Duit- scho zv emster mej, Kühr uit Gelsenkir- chen erin de 200 M. schoolslag in 2 min. 15.S sec. te zwemmen. Mej. Baron slaagde er gisteren in dezen tijd met drie seconden to -verbeteren. Daar het- bestuur van den Nederl. Zwembond aanwezig was om of ficieel tijd op te nemen, bestaat er alle kans, dat mej. Baron's prestatie als een nieuw wereldrecord erkend zal worden. H. van Essen verbeterde het Ned. record 100 M. vrije slag, dat sinds 1926 ten name van Korsten stond en won dien afstand in 1 min. 3.6 sec. ATHLETI EK. Marathon-loop in Amerika. Clarence Delman, een typograaf, heeft den klassieken Amerikaanschen Marathon loop te Boston gewonnen. Hij legde de 42 K.M. in 2 uur 37 min. 7«/3 sec. 'af. Joy Ray, die voor de eerste maal aan den Marathon deelnam, eindigde als derde. HOCKEY. BELGIë—NEDERLAND 0-2. Nederland wint verdiend Wei nig belangstelling. Het Nederlaudsche hockey-elftal heeft Zaterdagnamiddag in het Stadion le Ant werpen een overwinning op België op fraaie wijze bevestigd. Sedert de korte ja ren, dat Nederland aan hockey doet, heeft het zich op voortreffelijke wijze weten op te werken, zoodanig zelfs, dat het vee' oudere Belgische elftal thans een heel eind achteraan komt. De Nederlaudsche spelers waren zeer vaardig met den stick, stopten en dribbel den uitstekend, hadden een goede balcon trole en lieten zich vooral opmerken door een juist positiespel, waardoor zij meestal de vaak goede combinaties der Belgen wis ten te onderscheppen. De Nederlanders hebben dan ook de overwinning wel verdiend. De score gaf goed de spelverhouding weer. De beste Ne- derlandsche spelers waren Duson en Jan- nink, die op de speelplaats voortreffelijk werkte. De geringe populariteit die hockey in België kent, en het gure weder waren de oorzaak, dat niet meer dan een honderdtal toeschouwers den wedstrijd bijwoonden. Na een half uur scoorde Hubrecht voor Holland (01) en ruim twintig minuten na de hervatting vergrootte Jannink den voorsprong (02). BILJARTEN. NATIONAAL DRIEBANDEN KAMPIOENSCHAP. Robijns wint den titel. Te 'VGravenhage heeft het tournooi om het driebanden-kampioenschap van Ne derland plaats gehad. Evenals het vorig jaar wist Robijns beslag op den titel te leggen. DE ENGELSCHE CUP-FINALE. Blackburn Rovers slaat Huddersfield met 3—1. In het Wembley Stadion te Londen heeft Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van den Koning cn de Koningin van Engeland, den Prins van Wales en den hertog en de hertogin van York dc eindstrijd plaats ge had om de Football Association Cup tus- schen Blackburn Rovers en Huddersfield. Ongeveer 90.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Reeds na 1 minuut spelen viel feitelijk de beslissing. Een der Blackburn Rovers liep toen den Huddersfield-keeper met den bal het doel in (10), daarmee zijn club zulk een moreel overwicht bezorgend, dat de tegenpartij niet veel meer had in te brengen. De rust kwam met 2—0 voor Blackburn Rovers. Na de rust wist Huddersfield den stand op 21 te brengen, doch kort voor het einde werd de stand 31 voor Black burn Revers, met welken stand de wed strijd eindigde. Dc Blackburn Rovers, die voor het eerst in den eindstrijd kwamen, wonnen hiermee voor het eerst den Cup. Gemeentelijke Aankondiging ALPHEN AAN DEN RIJN. Tentoonstelling van werkstukken. Gis teren werden in de St. Josephzaal de tee- keningen en werkstukken ter bezichtiging gesteld, vervaardigd door de leden van het Patronaat. Al was het aantal inzendingen niet groot, toch mag worden gezegd, dat hetgeen er te zien was, getuigde van goe de vorderingen der inzenders o. m. waren er eenige mooi uitgevoerde bouwkundige teekeningen te zien, ingezonden door D. Hoppenbrouwer enkele aardige schetsen, vervaardigd door C. Janmaat. Onder de werkstukken was een fraai boekenkastje Hinderwet. J Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeen^ kennis, dat door hen vergunning is vjfrleend aan S. Brouwer en rechtverkrijgenden tot het op richten van een kopergi^terij in het per ceel Michielstraat Nii Katholieke "Agenda. LEIDEN. Maandag. R. K. Vrouwenbond, kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. Bond van Transportarbeiders, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. „Vriendenkring van het H Sa crament". St. Joseplis-Gezellen- Yereen. 8.30 uur. ALPHEN A A DEN RIJN. Woensdag. Bede van ir. Feber uit Den Haag. Toegang voor alle Katho lieken, ook dames. St.-Josephs- zaal, 8 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Speciale huiskamer-Karpet 2 Mtr. X 3 Mtr.j van D. lloppenbrouwer, steenhouwwerk, 'n wandbord van C. Rijsdam en meer. Jammer dat de deelname zoo klein was. Een volgend jaar beter. NIEUWVEEN. Raadsvacature. De heer J. v. Tol was opvolger van het raadslid A. .J Blom, doch bedankte evenals de heer S. Schetters. Nu is aan de beurt dc heer J. v. Eijk. ZOETERWOUDE. Personalia. Tot onderwijzeres aan ch R.-K. Meisjesschool in de Zuidbuurt alhier, is benoemd mej. G. A. van Veen uit Voor schoten. Botsing met de bus. Zondagmorgen had in de Noordbuurt alhier een aanrij ding plaats tusschen een motorrijwiel en de autobus van den heer v. d. Akker. De bus stond stil, toen een motorrijder 'er in' volle vaart van achter tegen aanbotste. Wonder boven wonder had er geen ernstig ongeval plaats; slechts de treeplank van de autobus werd verbogen, terwijl de mo torrijder er met een schram aan zijn voor-" hoofd afkwam. Oe schuld was te wijten aan den motorrijder, die na eenig tegen stribbelen ten slctte maar besloot om de veroorzaakte schade aan de bus te ver goeden. Uit het rijtuig gevallen. Tengevolge van het schrikken van het paard is de Wed. van der S. Zondagmorgen op den Nieuwen weg alhier op onverklaarbare wij ze uit het rijtuig gevallen en heeft zich daarbij zeer ernstig bezeerd. ZEVENHOVEN. De wijzers vernield. Bij gelegenheid van Prins Hendriks verjaardag wapperde de vaderlaridsche driekleur van den to ren. Het toeval wilde, dat het dundoek door den hevigen wind achter de wijzers van de wijzerplaat sloeg en deze stuk trok. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Na heropening der openbare vergaue- ring deelt de Yoorz. naar aanleiding van de tot hem in de vorige vergadering ge richte uitnoodiging om voor het politie personeel in te voeren dc 9-urige werk week mede, dat de dienst niet toelaat aan deze uitnoodiging gevolg te geven zonder dat het aantal agenten wordt vergroot. Spr. stelt voor het aantal agenten met 1 uit te breiden ten einde verkorting van den diensttijd van de agenten van 101/4 uur tot 9 1/2 uur mogelijk te maken. De heer Meyer vraagt of als de raad op het voorstel van den voorz. ingaat de agenten dan voortaan slechts 9 1/2 uur per dag behoeven dienst te d;ene uitgezonderd zeer exceptioneele gevallen als brand enz. De voorz. zegt, dat het voorstel om 1 agent meer aan te stellen de strekking •heeft den gemiddelden diensttijd van de agenten van 10 1/4 per dag, gerekend over een geheel jaar, met 3/4 uur per dag verminderen. De heer van der Niet zou gaarne van den burgemeester de toezegging ontvan-s gen, dat die agenten, die behoefte gevoe len om op Zondag godsdienstoefeningen te volgen, daartoe in de gelegnheid zul len worden gesteld. De voorz. kan dit niet toezeggen. Indien de dienst zulks toelaat heeft hij daarte gen geen bezwaar. Het voorstel van den voorzitter om 1 agent meer aan te stellen en in te trek ken het in de vorige week genomen raads besluit inzake het betalen van overyren aan de agenten van politie wordt hierop aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren van der Niet, Caspcrs, van Went, Liefferinck, Alkemade, Meyer en Admiraal. Tegen stemden de heeren Balkenende, van Nes, Krau, Eed en en van der Meer. Hierop wordt dc openbare vergadering gesloten. NIEUWE-WETERING. Aanrijding. Vrijdagavond is de brug wachter P. van Leeuwen alhier, aangere den door een auto bestuur door S. v. d. M- Het ongeluk geschiedde doordat dc be stuurder de auto reeds in. beweging bracht voordat het afsluithek door den brug- 2^—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2