BUITENLAND. Buitenl, Berichten. BINNENLAND. 19e Jaargang. MAANDAG 23 APRIL 1928 No 5855 'd Ceicbdxe ©ou/tartt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruttbeteling Woor Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaaL rij onxe Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal ranoo per post *2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad ia vcoi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 5G cL per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nnmmere 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. It DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone odvertentlén 3P eent per regel Voor Ingezonden Mede deelingen wordt bel - dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum en huur. koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Heiden en anderen Bij den dood van Dorus Bijkers jl. Donderdag op 81-jarigen leeftijd te Den Helder overleden herinneren wij ons, de heldhaftige feiten uit diens leven; de vele keeren- dat hij zich in koene zelfopof fering gesteld heeft in den dienst der menschheid, om menschenlevens te ontruk ken aan de zee. Terecht eert het volk zulk een man als een held. Hij is een der vele helden, die verdienen I te worden geëerd. In tegenstelling niet zoovele anderen, I die óók hun leven wagen, en óók door een I deel van het pubiek als helden worden ge- I eerd, maar het niet verdienen, omdat zij I geen helden zijn! Wij bedoelen de sport-overdrijvers, de I „helden" in het auto- en motor-rennen, de I uitvoerders van levensgevaarlijke acrobati- sche toeren en soortgelijken. Er is op dit terrein een overdrijving on- I der een deel van het publiek, die men hei- densch en ziekelijk kan heeten. Heidensch. omdat in die waardeering I alle factoren van godsdienstige^ 7 edel ijken aard ten «enenmale zijn buitengesloten en gedaan wordt, alsof do waarde-bepaling van menschelijke handelingen daarmede niets te maken heeft. Ziekelijk omdat die waardeering in de phantasie van degenen, die haar vormen, I de zaak-zelf en den persoon-fcelf, waarom ze gaat, afmetingen heeft doen aannemen, welke in bespottelijke verhouding staan tot de werkelijkheid. Een eerste-ldas-voetballer wordt geëerd als ware hij een redder der I menschheid, en aan den ontdekker der nieu- we wereld is indertijd haast niet meer eer I gegeven kunnen worden dan aan een, die I nu een eersten prijs verdient met bijv. hard op een fiets te rijden! Men mag aan bijzondere sport-praestatics natuurlijk aandacht schenken en ze toe juichen (of af keuren). Maar men make zich daarbij toch nooit schuldig aan overdrij- ving! Er zijn helden en., anderen! ONTWAPENING HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Frankrijks tegenontwerp. Wat het inhoudt. Het Fransche ontwerp voor een multi lateraal anti-oorlogspact is Zaterdagmid dag medegedeeld aan de Parijsche pers. Het is conform aan hetgeen er de jongste dagen bekend van is geworden. Het eerste artikel luidt als volgt: De hooge contraöteerende partijen ver- klaren, zonder tekort te willen doen an f haar gewettigd recht van zelfverdediging binnen het kader der bestaande verdragen, I met name waar deze de schending van I enkele hunner bepalingen gelijkstellen met I een vijandige handeling, plechtiglijk het I nemen van toevlucht tot den oorlog te ver- oordeelen en ervan af te zien als» instm- I ment van nationale politiek, dat wil ?eg- I gen als instrument van een politieke, per- I soonlijke, spontane en onafhankelijke han deling, waartoe zijzelf het initiatief zou- I den nemen en niet van een handeling, waartoe zij genoopt zouden worden uit I hoofde van de tenuitvoerlegging van een I verdrag gelijk het Volkenbondspact of van I ecnig ander verdrag, dat is ingeschreven I bij den Volkenbond. Zij verplichten zich in dien zin, zich niet te begeven in een aanval of inval, ge- I richt tegen elkaar. I Artikel 2 gelast het opsporen van een I oplossing voor alle meeningsverschillen of I conflicten uitsluitend langs vreedzamen [weg. I In artikel 3 wordt bepaald, dat iedere I inbreufc op het verdrag, door een bepaal- I den onderteekenaar gepleegd, de anderen I tegenover dien inbreukmaker van hun ver plichtingen ontslaat. In artikel 4 wordt gezegd, dat dit ver- I drag in geenen deele afbreuk doet aan de verplichtingen," voortvloeiende uit vroegere verdragen. Artikel 5 beaamt, dat het verdrag voor- j gelegd zal worden aan alle mogendheden en obligatoire kracht slechts zal hebben fia algemeene aanvaarding, tenzij het te- I genovergestelde wordt overeengekomen. Het ontwerp vanKellogg beter? In Volkenboudskringen is men van mee ning, dat het. door Kellogg voorgestelde anti-oorlogspact het statuut van den Bond niet verzwakt, doch dit integendeel ver sterkt. FRANKRIJK. Kamerverkiezingen. De verkiezingen voor de Fransche Ka mer hebben gisteren bijna overal in vol komen kalmte plaats gehad. Biiand is te Nantes herkozen en Herriot te Lyon. Ook Tardieu en Vincent-Auriol keeren in de Kamer terug. In het departement A in komt Painlevé in herstemm-ng, daar hem 70 stemmen ont braken om bij eerste stemming gekozen te worden. POLEN. Polen en Litauen. ke e Weer een druk grensver Het schijnt, dat den laatsten tijd de be trekkingen tusschen Polen en Litauen eenigszins beter worden. Tot nu toe bestond er officieel geen di rect verkeer tusschen Polen en Litauen. Brieven van Kowno naar Warschau en om gekeerd werden verzonden via Konings bergen of Danzig. In den laatsten tijd werd echter reeds oogluikend een druk grens verkeer toegestaan, daar de Poolsehe re geering 20.000 grenspassen en Litauen 30.000 passen voor grensverkeer had afge geven. Het schijnt, dat men dezen toestand •thans zal legaliseeren. RUSLAND. Moskou's onbarmhartige fiscus. Circa 400 kooplieden failliet. De „Izwestija" publiceert een mededee- ling van de belastingautoriteiten, welke ongeveer 400 nameD van kooplieden te MosJroiJ-beva.*, die..al? gevolg van dohoege belastingen failliet zijn gegaan en op wier vermogen thans beslag is gelegd. CHINA. De burgc-corlog. De o ve r wi.u n i ng der Zuidelijke n. Te Shanghai zijn verdere berichten uit het Zuid-Chineesche hoofdkwartier om- trnt de overwinning in de provincie Shan- toen ontvangen. Volgens deze berichten is Koefow, de geboorteplaats van Confucius, op 16 April door de Zuidelijke troejjen ingenomen. De legers van Tsjang Kai Sjelc en van gene raal Feng hebben zich op dit belangrijk strategische punt vereenigd. Er zijn 32.000 gevangenen gemaakt, terwijl 32 kanonnen, 18.000 geweren en 6000 machinegeweren in de handen der Zuidelijken zijn gevallen. Eenheid 1 n h et nationa listische opperbevel. Het agentschap Anglo Pacifique meldt, dat Feng Joe-sjiang zich uitgesproken heeft voor de noodzakelijkheid van de be noeming van één opperbevelhebber over de vereenigde nationalistische legers. Te dien einde heeft hij zichzelf onder het op percommando van Tsjang Kai-Sjek ge plaatst. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. De veronderstelde oplossing van het conflict. Een mededeeling onder ernstig voorbehoud. De New-Yorksche correspondent van de „Daily Express' geeft in een laatste tele gram een beschrijving van den toestand van Le>1 staat Jalisco, waar als gevolg van de Katholiekenvervolging, volgens zijn vaststelling, een volkomen economische stilstand is ingetreden. De correspondent, die de hoofdstad van Jalisco, Guadalajara, bezocht heeft, be roept zich afwisselend op offieieele, op ka tholieke en op neutrale getuigenissen, zoo- dat men moeilijk 'n samenhangend beeld kan krijgen. In elk geval verzekert hij, dat de Mexi eaansche regeering thans in den staat Ja lisco in het gunstigste geval nog de spoor lijn onder controle heeft. In de stad Mexi co heeft men zich er in geschikt en men is bereid Jalisco aan het economisch ver val over te laten. Doch ter plaatse neemt men algemeen aan, dat het economisch bestaan van Mexico van het toegeven der regeering in den godsdienststrijd afhangt. Het gevolg is, dat Mexieaansche industrieelen op de regeering aandrang uitoefenen en dat bui- tenlandsche ondernemers, die in Mexico kapitaal gestoken hebben, deze beweging versterken. De uiteenzetting, welke de correspon dent van de vooruitzichten der vredesbe weging geeft, moet, met het oog op zijn korte oponthoud in het land, met voorbe houd worden weergegeven. Hij heeft in de stad Mexico vernomen, dat de definitieve onderhandelingen vorm beginnen aan te nemen. De grondslag hiervoor vormt de vroeger reeds vermelde verklaring van president Calles, dat de offieieele tqela- tingsvoorschriften voor priesters slechts als maatregelen van algemeen bestuur ge dacht zijn en dat de Mexieaansche regee- ring niet de inwendige organisatie van de Kerk wensebt te controleeren. Zooals men weet, heeft mgr. Diaz den correspondent verklaard, dat op dozen grondslag een overeenkomst alleen moge lijk zou zijn. wanneer de tegenwoordige wetten, welke de regeering de macht over de Keik in handen geven, opgeheven zou den worden. Een ander Mexieaansche bis schop zou het voorstel gedaan hebben, dat president Calles aan den A-merikaan- schen ambassadeur en den Engelsclien en den Spaanschen gezant een verklaring zou afgeven, volgens welke de aanvechtbare bepalingen niet tegen de geestelijkheid zullen worden gebruikt. De clerus zou dan misschien bereid zijn met de opheffing der anti-clericale wetgeving zelf lot een be tere gelegenheid onder een andere regee ring te wachten. Hierbij moet evenwel gezegd worden, dat mgr. Diaz zelf aan den correspondent verklaard heeft, dat de bisschoppen het woord van den president niet kunnen ver trouwen. De officieuze onderhandelaar der Mexi eaansche regeering is volgens den corres pondent de voorzitter van het regeérings- departement voor de publieke weldadig heid, Eduardo Mestre, die hem verklaard heeft: „Ik geloof, dat wij spoedig het ein de van den strijd zullen beleven De re geering koestert niet den wenscb. het in wendige bestuur van de Kerk al* zoodanig te controleeren en onder deze omstandig heden is het slechts een kwestie van t>id, om een voor beiden eervolle formnle te vinden." Mestre zou het voornemen hebben, bin nenkort le San Antonio, in den staat Texas der Veiv kierde Staten, den pri maat.'oer''Kérk 'ï.i IMVxïcÖ, mgr. Mora y del Bio, die den laatsten winter te Ha vanna verbleef, te ontmoeten. Een derde, die in deze een uitspraak zou gedaan heb ben, moet de Mexieaansche bisschop mgr. Bniz zijn, die langen tijd te Washington hepft doorgebracht. Doch de onderhandelingen zullen tot niets leiden, zonder de toestemming van mgr. Diaz, die zich niet naar San An tonio wenscht. te begeven. Mogelijkerwij ze zou daarom de onderhandelaar der Mexieaansche regeering na de conferentie van San Antonio zelf mgr. Diaz opzoe ken. Men zal echter goed doen, wij herhalen het, om al deze berichten met de uiterste reserve te aanvaarden. 0NTELUKKEN. Ernstig antobusongeluk in Litauen. T a 1 r ij k e gewonden. Op den weg van Kowno naar Jcnawa is een uit Kowno komende, geheel bezette autobus in volle vaart in botsing gekomen met een personenauto. De botsing was buitengewoon hevig. Beide wagens vielen om en weiden ernstig beschadigd. De in zittenden van beide auto's werden deels zwaar, deels licht gewond. Het juistq aan tal dei gewonden is nog niet bekend. Geweldige brand te Krasnojarsk. 200 huizen verbrand. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn door ccn geweldigen brand te Krasnojarsk 200 huizen in de asch gelegd. De brand ontstond door de onvoorzichtigheid van spelende kinderen. Van de commandobrug naar de redactietafel. Kapitein Daniel, die in verband met de „Eoyal Oak"-affaire den dienst heeft ver laten, is verbonden aan de „Daily Mail". R. K. STAATSPARTIJ. Partijraad. De agenda van de vierde vergadering van den Partijraad der B. Iv. Staatspartij, te houden Vrijdag 18 Mei 1928, des avonds te 8 uur en Zaterdag 19 Mei 1928, des morgens te 10 uur, in de groote' zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht, laten we hier volledig velgen. 1. Opening door den Voorzitter. 2. Hoofdelijke oproeping der stemge rechtigde en advisr erende leden van den Partijraad. 3. Notulen der Partijraadsvergadering van 25 en 26 No\ember 1927. (Deze zullen voor den aanvang der vergadering ter in zage der leden worden gelegd). 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen van het Partijbestuur. 6. Advies van het Partijbestuur inzake het voorstel-Tilburg, (agenda-punt 11 der Partijraadvergadering van 25 November 1927), om bij de Begeering er op aan to dringen, dat de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en de Gemeenteraden niet meer in één en hetzelfde jaar zullen wor den gehouden. Pro eadvies van het P. B.Na overwe ging van de voor- en nadoelen aan dit voorste] verbonden, is het P. B. tot het besluit gekomen, dat aanneming van dit voorstel géén aanbeveling verdient. Het samenvallen van beide verkiezingen brengt ongetwijfeld eenige practische bezwaren mede. Het is' zeer begrijpelijk, dat men na den verkiezingsstrijd over de Provinciale Statenzetels verlangt naar rust. En dan wordt het onmiddellijk voor de deur staan der Gemeenteraadsverkiezingen als een bezwaar gevoeld. Ook de dubbele kosten, zoo vlak op elkander volgend, kunnen als een bezwaar worden aangevoerd. Deze bezwaren wegen echter, naar de meening van het P. B., niet op tegen de voordeden aan den huidigen toestand ver bonden. Dat van iedere vier jaren er twee verkiezingsstrijd op hun werkprogram hebben is verre te verkiezen boven de situatie, dat drie jaar achtereen een ver kiezingscampagne plaats moet hebben, en slechts één jaar een „vrij jaaris. Daar door wordt het werk der partijorganisatie veel te veel in het uitsluitende teeken van verkiezingswerk geplaatst, en blijft er voor ander politiek werk, bijzonder op het gebied van politieke ontwikkeling eij kern vorming, te weinig tijd over. Bovendien is het samenvallen van beide verkiezingen daarom te verkiezen boven de in het voorstel gewenschte regeling, omdat de belangstelling van het kiezers volk dan eenmaal is opgewekt en daarvan immer wordt geprofiteerd voor den daar op volgenden verkiezingsstrijd. Het gaat, om zoo te zeggen, in één moeite door. Men behoeft in'een volgend jaar weer niet opnieuw de belangstelling wakker te schudden van een groote massa, doch kan zich op ander politiek werk, als boven gezegd, toeleggen. Tenslotte zijn de door het P. B. erkende bezwaren beperkt tot die plaatsen, waar de gemeenteraadsverkiezingen staan in het teeken van een sterken strijd, zooals roet name in de groote steden. Op deze gronden afgezien van de vraag of een poging, als door Tilburg gevraagd, buiten onze partijorganisatie steun zoude vinden, meent het P. B. dat het voor stel niet aan te bevelen is. Een ernstig bezwaar tegen den huidigen toestand is gelegen hierin, dat de beide op elkander volgende verkiezingen worden gehouden op twee verschillende kiezers lijsten: de Provinciale Sla ten-verkiezing namelijk op de in het voorafgaande jaar vastgestelde lijst, de Gemeenteraad*:ver kiezingen op de per 1 Mei in werking tre dende nieuwe kiezerslijst. Dit bezwaar gaat in twee richtingen Eerstens levert de 011de kiezersliist na ruim een jaa*- veel verhuizingen op, waardoor vele kiezers niet dan met vaak hoogp onkosten in de gelegenheid zijn te steromen. En voorts geeft deze dubbele kiezerslijst in plaatsen waar de individueele propaganda niette genstaande den stemplicht toch nog op basis der kiezersliist wordt gevoerd dub bel werk. Dit bezwaar houdt echter geen noodza kelijk verband met het feit, dat de beide verkiezingen in écn jaar worden gehou den. M. a. w. aan dit bezwaar is tegemoet te komen door wijziging in data van do verkiezingen of door wijziging van de data der inwerkingtreding van de nieuwe kiezerslijst. Voor zoodanige wijziging s, naar de mecning. van het P. B., inderdaad veel te zeggen. Acht de Parlijraad zulks van voldoende belang, dan ware het P. B. op te dragen in dien geest te trachten iets te bereiken. 7. Aanbieding van de definitieve redac tie van het Kiesreifement, zooals deze door de Kiesreglement-Comnrssie is vast gesteld. 8. Praeadvies van het Partijbestuur in zake het plaatsen op het stembiljet van een z.g. stemhokje „Politiek Advies". Praeadvies: Over deze aangelegenheid, (een amendement-Haarlem) welke in de vorige Partijraadvergdering is aangehou den, zegde het P. B. nadere overweging en een advies toe. Het P. B. besloot de mee ning te dezer zake te vragen van de Kies reglement-Commissie. Deze heeft aan het P. B. het navolgende advies uitgebracht. De Kiesreglement-Commissie heeft over wogen, dat ei iwee stroomingen zijn. De eene acht dit stemhrkje eer te sterke be voordeeling van het uitgebrachte advies. De andere meent geheel in het midden latend of het geuife bezwaar juist is, dat dit stemhokje noodzakelijk is bij de vrij ingewikkelde stemmethode, cm eene goede uitvoering door een groote categorie eenvoudige kiezers te verkrijgen, en vreest, Het voornaamste nieuws. BINNENLAND. Met groot eerbetoon is gisteren het stof felijk overschot van Dorus Rijkers op de be graafplaats te Huisduinen ter aarde be steld (2de blad). Nederland wint den voetbalwedstrijd te gen Denemarken met 2—0 en den hockey wedstrijd tegen België, eveneens met 2—0. (Sport, 2de blad). Marie Baron heeft het wereldrecord 200 M. schoolslag weer op haar naam (Sport, 2de blad). Lisse verliest den eersten kampioenswed strijd der R. K. Federatie (Sport, 2de blad). Te Middelburg is een vrouw gearresteerd die haar blinden echtgenoot door vergifti ging het leven heeft benomen. (Gem. Be richten, 2de blad). De Gentsche floraliën zijn gisteren plech tig geopend. Verschillende Ne 'er'andschen inzenders zijn reeds onderscheidingen ver leend. (L. en T., 2de blad). BUITENLAND. Het Fransche tegenontwerp van het anti- oorlogsverdrag. Volgens een mededeeling van de „Daily Express" zou men streven naar een oplos sing van het conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico. Kapitein Wilkins is over de Noordpool gevlogen. (2de bind). I bij gemis daarvan, een groote massa on geldige stemmen. Het zijn deze practische motieven, die in deze laatst# strooming tot uiting komen. De Commissie erkent in beide opvat tingen een groote kern van juistheid. Waar besloten is om één stembiljet uit te reiken, zou men dus deze figuur krijgen: dat de ééne groep kiezers kan stemmen door één hokje zwart (of rood) te maken, de andere groep zich bij 'afwijking van het advies genoodzaakt ziet zes tot tien candidaten uit te zoeken en de betreffen de hokjes voor of achter hunne namen in te vullen. De Commissie erkent in deze figuur een wel wat erg uiteenloopen van de eischen aan de twee kiezersgroepen ge steld, en ziet daarin inderdaad een onbil lijke, onevenredige verhouding. Deze uiteenloopende eisehen waren naar de mcening der Commissie tot billijker en te aanvaarden proporties terug te bren gen, wanneer men terug kwam tot de ge splitste stembiljetten voor iederen kwa liteitszetel en voor de vrije plaats tof plaatsen). Dan is de. figuur deze: dat de een stemt door één hokje zwart (of rood) te maken, de ander door twee candidaten uit te zoeken en de betreffende stemhokjes in te'vullen. Zou de Partijraad, met hel oog op eene ever wichtige oplossing der ger^en moei lijkheid terug willen komen op het besluit om éér st«mbiljei in te voeren dan zou de oplos? 1 nu welke de Commissie zich denkt, te aanvaarden zijn. Tiet Advies der Kiesreglement-Commis sie luidt dus f(f3 volgt: Lij handhaving va 1 het ééne stembiljet géén hokje in te voeren om op het advies te kitnnen stemmen; bij aanvaarding van de meervoudige stem biljetten wèl dit hokje in te voeren, doch daarachter niet te plaatsen „Politiek Ad vies", dat aan het oude centrale landelijke P, A. herinnen, doch le woorden „Advies Kringvergadering". Het P. B. heeft zich met dit advies dor Kiesreglement-Commissie vereenigd. 9. Bondvraag. Hierna wordt de vergadering gesehorst tot Zaterdagmorgen, 10 uur. 10. Hernieuwde opening der vergade ring. 11. Behandeling van het vraagstuk: ..De taak van den Wetgever in den tegenw.no digen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en .werknemer in het bedriifslevoji", aan de hand Ier uitge brachte prr.eidviezen der heeren Dr. J. van l eurden, C. J. Kuiper, Prof Mr. Dr. Ch. R-ivmakers S.J. en Mr. M. P. L Steen- berphe. 12. Sluiting. Het is de bedoeling van den Voorzitter van den Partij ead en van het Partijbe stuur, de punten 1 tot en met 9 op Vriid-.g- avond af te werken. Zoodat de vergade ring van Zaterdag geheel aan de behan deling van punt 11 kan worden gewijd. Op Zaterdag-morgen om 8.15 uur zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht (Le ^e Nieuwstraat ccr.e H. Mis worden opge dragen voor de R. K. Staatspartij. TM Partijbestuur vprtrouwt. dat de leden in de kerk zullen aanwezig zijn en vooraan uilen plaats nemen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1