Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 20 APRIL 1928 Het drama in de Oltmansstraat in Den Haag. Buiten gerechtelijke vervolging. De 26-jarige vrouw C., die Maandag middag in een aanval van verstandsver- ijscering en moedeloosheid in haar wo ning in de Oltmansstraat te 's-Gravenhage haar kindje van anderhalf jaar doodde en daarna trachtte zich zelf van het leven te berooven, zal, naar te „Tel." verneemt, niet gerechtelijk vervolgd worden. Er worden thans pogingen in het werk ge steld haar te doen opnemen in de Ramaer- kliniek te Loosduinen, een inrichting voor zenuwlijders. Op het oogenblik vertoeft zij nog in het ziekenhuis, dat zij nog niet mag verlaten. Haar toestand is bevredigend. ONGELUKKEN. Doodelijk ongeluk. Gistermorgen om half negen was de 40-jarige werkman Jong uit Oostzaan op het terrein dei Superfosfaatfabriek te Amsterdam bezig met do herstelling van rails. Hij stond daarbij onder een houten stelling waarop een stuk losse rails lag, dat eensklaps doof een transportwagentje naar beneden werd gestooten. J. kreeg het zware stuk ijzer op het hoofd en werd deerlijk verminkt. De dood trad oogen- blikkelijk in. Lijk gevonden. In het kanaal Almelo—Nordhorn nabij de Pook onder de gemeente Tubbergen, is het lijk gevonden van een 22-jarigen schil- dersknecht uit Almelo, die reeds eenige dagen vermist werd. Tragisch. Den landbouwer van Leer te Druten, dio gisterenmorgen naar het land was gegaan te werken, trof men eenige uren later dood aan, met het hoofd voor over in een sloot, waarin slechts weinig water stond. Waarschijnlijk is de man- aan hartver lamming gestorven. Kranige redding. Men meldt uit Maassluis aan de „Msbd." Een tweetal kinderen was onder het spe len in de rijksberghaven aan den Nieuwen Waterweg te water geraakt. Ze zouden ze ker verdronken zijn door den sterken stroom, zoo het ongeluk niet opgemerkt was door den jongeling G. H. L. van Leeu- Deze sprong zonder verder nadenken ed te water en wist na vele moeite beide kinderen te pakken te krijgen, en ze naar den kant te brengen, waar hij met de i kinderen dooi behulpzame handen tegen do basalten helling werd opgetrokken. Brand in een meubelfabriek te Den Haag. Onvoorzichtigheid van jongens de oorzaak? Om 6 uur gisteravond ontdekte de werk man E van Escber's Ovenbouw, dat er brand woedde in de meubelfabriek van Boes aan de 3e v. d. Kunstraat te 's-Gravenhage Hij waarschuwde den baas v. d. B., die dicht bij de fabriek woont en belde de brandweer op. Toen kort daarop de motorspuit van den Rijswijkscheweg ter plaatse kwam was het gehee'e gebouw omgoven door een dichten rook. De baas van de fabriek had intus- schen de portdeuren geopend, zoodat de brandweerlieden konden doordringen naar de groote binnenplaats. De fabriek had juist een verzoek ingediend om die plaats te mogen bebouwen voor uitbreiding. Van die plaats loopt een trap naar de eerste ver dieping, waar de vuurhaard bleek te zitten. Op die verdieping is een triplexlijmerij en op den zolder lagen tienduizenden dunne spaandeis, die natuurlijk gretig voedsel waren voor de vlammen. Na een kwartier echter was de brandweer het vuur meester. De zaak was nu al de spaanders naar bui ten te werken omdat niet te co'ntroleeren wa6 of hier en daar tusschen de meters hooge stapels nog vuur bleef smeulen. Dit werk viel niet mee. Met man en macht heeft men er met groote hooivorken aan gewerkt, doch eer de zolner leeg was, was de duis ternis ingev allen. Er is nog eenige uren de wacht gehouden en vannacht is een spe ciale controledienst ingesteld om het oog te houder op de fabriek. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk te zoeken ondoorzichtigheid van een 4-tal jongens, die tot halfzus op den triplex- zolder zijn werkzaam geweest. Wellicht heb ben zij hot strenge rookverbod overtreden. De directie was tegen brandschade verze kerd. Geheime distilleerderij ontdekt. Woensdagochtend is to Zaandam een inval gedaan in een schuur aan den Zuid- dijk, waar men meende, dat in het geheim oen jeneverstokerij werd geëxploiteerd. Ontdekt en »n beslag genomen zijn een complete distilleer-installatie en benoodig- de ingrediënten o.a. 60 liter afgestookte drank en een kleine hoeveelheid onafge- stookte drank. De schuur behoort in eigen dom aan den heer D. en was verhuurd aan den heer de R. Procesverbaal is van een cn ander opgemaakt. Oplichting. Onlangs vervoegde zich bij den visscher K. te Kampen een manspersoon, die voor gaf een vertegenwoordiger van een Maat schappij te 's-Gravenhage te zijn. Hij wilde de vischschuit van K. koopen, tot een jacht ombouwen en K. er op plaatsen als stuurman voor 38 per week. Daar K. zelf niet thuis was, werden de onderhan delingen met diens vrouw gevoerd. Een contract werd opgemaakt, dat te 's-Gra venhage moest worden geteekend. Voor onkosten van dit contract vroeg de man van mej. K. een bedrag van 80, hetwelk deze hem ter hand stelde. Pas was de man weg of mej. K. kreeg achterdocht, liep hem na en wist hem nog te bewegen het geld terug te geven. Thans is gebleken, dat de geheele affaire zwendel was. Door de politie is in verband met bovenstaande aangehouden zekere J. D., varensgezel en wonende te Den Haag. Als verdacht van oplichting is hij in verzekerde bewaring gesteld Men vermoedt dat hij reeds in meerdere plaatsen van ons land dergelijke misdrijven heeft gepleegd. Een lastige huisknecht. De huisknecht R. M, van het Paviljoen Larenberg te Laren, die onder den invloed van sterken drank Verkeerde, drong met een groot slagersmes gewapend, de huis kamer der familie D. binnen en eischte geld, dat hij meende tegoed te hebben. Bij niet-inwilliging van zijn eischen dreig de hij D. aan het mes te zullen steken. Mevrouw D. wist den man te bewegen van dit voornemen af te zien en naar zijn kamer terug te keeren. Onmiddellijk werd telefonisch de hulp der politie ingeroepen, die zich, vergezeld van twee rijksveld wachters, naar Larenberg begaf en daar den huisknecht, nog steeds met een groot mes gewapend, achter de struiken aan trof. Hij is in arrest gesteld. Oneerlijk postbeambte. De recherche te Amsterdam heeft een 31-jarige quitantielooper bij de Posterijen gearresteerd, daar er vermoeden bestond dat deze man een bedrag van 550 ver duisterd had. Bij zijn verhoor legde de beambte een volledige bekentenis af. De vorige week had hij bij een groote firma in de hoofd stad een quitantie ter waarde van het ge melde bedrag geïnd, en het geld niet af gedragen. Hij had de geheele som met specuieercn verloren. De man zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. De te Hengelo gearresteerde inbreker. De Duitsche inbreker, die zich Dinsdag nacht toegang trachtte te verschaffen tot den juwelierswinkel der firma Bouman to Hengelo, doch in zijn poging door een nachtwaker werd gestoord en later gepakt werd, is gistermorgen naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. Hoewel de man blijft volhouden onschuldig te zijn, heeft de politie alle bewijzen van zijn schuld in handen. Gebleken moet zijn, dat men de hand heeft gelegd op een zeer ge vaarlijk individu, dat nog heel wat meer inbraken op zijn geweten heeft. Goede vangst. Te Roermond zijn aangehouden M. B. uit Deurne en J. T. uit Emmerik, die Maandagnacht de offerblokken in het St. Rochuskapelletje bij Nederweert hebben gelicht en in de stoorazuivclfabriek aldaar hebben ingebroken. Zij weiden in 't bezit gevonden van sa- garen uit de genoemde fabriek, van eieren en van een groote hoeveelheid halfjes en centen. Inbraken te Zaandam. Te Zaandam is in den nacht van Woens dag op Donderdag ingebroken in de papier- warenfabriek der Frma Gebr. Hollema, de zeepfabriek „Hilko" en den fouragehandel van den hee Breeuwer aan de Oostzijde. De daders hebben zich per roeiboot naar de fabrieken, die alle aan de Zaan zijn ge legen, begeven. Niettegenstaande zij op een der kantoren de brandkast open vonden, was de buit in totaal niet grooter dan18 Schip in de Lingebrug vastgeloopen. Het depart. Geldeimalsen van de maat schappij voor Nijverheid en Handel deelt mede: Het' verkeer op de Linge is reeds twee dagen geblokkeerd, doordat een schip in den doorgang van de Lingebrug vastzit Het departement heeft in verband daar mede het volgend telegram aan den minis ter van Waterstaat verzonden: „doordat oen schip ten gevolge onvoldoende door vaart in brug vastgeraakt-, geheele vaartver- keer gestremd, verschillende fabrieken kun nen daardoor niet afgezonden en moeten expeditiepersoneeil ontslaan, verzoeke dringend ingrijpen. Zwaluwen in een vogelkooi. Zondagavond j.L kwam een troepje va-n 10 a 12 zwaluwen achter het huis van den heer M. te Hengelo (G.) een beschutting zoeken tegen de felle kou in een leege vo gelkooi, die daar in een open waranda hangt. Dicht op elkaar gedrongen zetten ze zich daar ter ruste tot den volgenden morgen, toen ze wegvlogen. Nu ging M. de kooi zoodanig dicht maken, dat de koude des nachts de vogeltjes minder dereD kon, voor 't geval ze weer gebruik wilden maken van dit- gasvrij verblijf. En werkelijk kwamen ze 's avonds terug en zochten hun vorig nachtverblijf weer op. Dat zullen ze nu wel blijven doen, zoolang de nachten zoo guur zijn. De verwarming der treinen duurt voort. Hoewel de verwarming der treinen op 15 April pleegt- te eindigen, heeft de di rectie der Ned. Spoorwegen met het oog op het voortdurend koude weer volgens de „Tel." besloten, deze verwarming tot nader order te doen voortduren. Dit geldt spe ciaal voor de ochtend- en avondtreinen. Is de temperatuur echter ook op den dag laag, dan worden de middagtreinen eveneens verwarmd. Twee vrienden. Men schrijft aan de „N. R. Crfc.": Een Veluwsch boertje had zijn boerderij voor oen buitengewoon hoogen prijs ver kocht aan een hem onbekend persoon, die als voorwaarde had gesteld, dat de hofstede op een bepaalden datum ontruimd moest zijn, waarna dan weldra betaling zou vol gen. Spoedig daarna bracht een ander persoon een bezoek aan den zelfden boer, om hem aan te raden de plaats niet te ontruimen vóór de betaling was geschied. De boer volgde dezen raad op, wat ten gevolge had, dat de kooper tegen de land bouwer een eisch tot schadevergoeding van 1000 indiende, welk bedrag do recht bank hem toewees. Later bleek, dat beide personen vrien den zijn, die dus genoemde som wel samen zullen hebben gedeeld. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Wassenaarscheslag op Maandag 23 en Woensdag 25 April van 9.30 uur v.m. en op Donderdag 26 April van 10 uur v.m„ tel kens tot 2.30 uur n.m., wegens het schieten met mitrailleurs. Het strand is onveilig tot Katwijk op Dinsdag 24 April van 11.30 vm. tot 2.30 uur run. wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst- dan weder voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de roodo vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. ONGELUKKEN. 0VERSTR00M1NGSRAMP IN HET ALTAI-GEBIED. 24 dorpen staan onder water. Het Tass-agentschap meldt, dat in het Altai-gebied de rivieren buiten haar oevers zijn getreden en 24 doi-pen hebben over stroomd. Do spoorwegen zijn weggespoeld. Het is onmogelijk het aantal slachtoffers vast te stellen, daar het water tot boven de daken dor huizen staat en nog steeds stijgt. ENORME SCHADE IN BULGARIJE. Dertig aardschokken in één nacht. Talrijke personen krank zinnig geworden. Uit Philippopole wordt gcmeldt, dat de aardbeving in het bijzonder de laag gelegen gedeelten van do stad heeft geteisterd, vooral dc in het noorden en zuiden gelegen wijken. Verscheidene opslagplaatsen van ta bak zijn ingestort, waarbij verscheidene per sonen onder de puinhoopen werden bedol ven. De opruimings- en reddingswerkzaam heden worden met kracht voortgezet. Het stationsgebouw en de officiers-societeit zijn gedeeltelijk ingestort en vele huizen ern stig beschadigd. In verschillende gedeelten van de stad is brand uitgebroken. Geduren de den nacht van gisteren zijn nog dertig aardschokken waar^rrirne-i?. Het aantal slachtoffers in de Stad is echter geringer dan aanvankelijk werd vermood en wordt thans op 15 dooden en 80 gewonden geschat. Het station van Papasli, dat op 25 K.M. ten zuid-oosten van Philippopel is gelegen, werd verwoest. Ook de school voor land bouwkunde te Sadowa, de brug over de Ma- ritza nabij Papasli en het station van Phi- lippowo zijn ernstig beschadigd. Nabij Pa pasli is do spoorweg over een lengte van twee kilometer meer dan twee meter ver zakt. Aangenomen wordt, dat het centrum van de aardbeving tusschen Paspasli en Sado wa lag. De aardschokken, die om negen uur des morgens begonnen, hebben tot twee uur des morgens aangehouden. De eerste en de laatste aardschok waren het hevigst. To Tsjirpan was de paniek onder de be volking zoo groot, dat verscheidene perso nen krankzinnig werden Te Papasli reeds 64 1 ij ken geborgen. Door de aardbeving in Bulgarije is o.m. het dorp Papasli nabij Philippopel met den grond gelijk gemaakt. Tot dusver zijn reeds 64 lijken van slachtoffers der ramp geborgen Aardbeving in Peru. Uit Lima wordt aan de „Matin" gemeldt, dat er zich hevige aardschokken hebben voorgedaan in de provincie Esquilaja. Er werden 40 Indianen gedood. Te Ollechea werden 4 personen gedood en 20 gewond. Ernstig ongeluk te New-York. Dertien arbeiders bedolven Bij bouwwerkzaamheden aan den onder- grondschen spoorweg te New-York zijn door een aardstorting dertien arbeiders bedolven. Er zijn er twee gedood en twee zwaar gewond. Waarschijnlijk zijn er nog meer dooden. Hevige sneeuwval bij Danzig. Trein- en telefoonstoringen Naar de „Danziger Zeitung" meldt, zijn als gevolg van den hevigen sneeuwval groo te storingen in het spoorwegverkeer tus schen Danzig en Warschau ingetreden. De sneeuwstorm was zóó herig, dat op sommi ge plaatsen aan de grens de sneeuw een meter hoog ligt. Ook in Congres-Polen had den talrijke treinen gisteren vertragingen tot- tien uren toe. Te Danzig zelf heeft de storm groote schade aangericht. De telefonische verbin ding met Warschau werd grootendeels ver stoord. Ernstige brand. Op een hoeve van het landgoed Mollwit- ten bij Pruisisch Eylau is brand uitgebro ken. Een huis voor drie gezinnen en ëen schuur brandden in korten tijd af. Daar de brand zeer snel om zich heen greep, ge lukte het verscheidencn bewoners niet meer zich te redden. Een vrouw en een kind zijn in de ylammen omgekomen. Een koeienhoeder en zijn vrouw liepen zeer ern stige brandwonden op. De schade is zeer groot. Van den in ventaris kon niets gered worden. Kerkdieven gevat. De politie te Roche-la-Molière-heeft drie Jon gemannen gearresteerd, die na de tralies van 'n raam aan de kerk aldaar te hebben losge maakt, het gebouw waren binnengedron gen, waarna zij de offerbussen ledigden en verschillende kostbare voorwerpen ten gebruike bij den ecredienst, hadden mede genomen. Van drogistbediende tot multi-millionnair. De Japansche multi-millionair baron Ki- hatsjirio Okoera is op 91-jarigen leeftijd overleden. De overledene begon zijn loop baan als bediende in een drogisterij. Een bankdirecteur gearresteerd. De directeur van de Gewerbe Bank te Mannheim Roettinger is gearresteerd in verband met het verleenen van credieten zonder voorkennis van den Raad van Commissarissen en het opmaken van een valsche balans. Ook een zijnor vrienden is gearresteerd. Bussen met buffetten. Bussen van een express-dienst tusschen Lowestoft en Londen, een afstand van ruim 187 km., zullen worden voorzien van verplaatsbare leunstoelen en buffetten. Dit is een nieuwe fase in den internationalen 6trijd tusschen trein en bus, of eigenlijk niet gheeel nieuw, want de White Star Line heeft vroeger al eens gelegenheid ge geven om den inwendigen mensch te ver sterken op een busdienst LiverpoolLon den, ten doel hebbend Amerikaansche be zoekers, die met haar booten aankwamen, schilderachtige gedeelten van het land tc laten zien. Het recht zijn vrouw te dooden. Dit heeft men in zekeren zin in Frank rijk, tenminste als het een vrouw betreft, die de roeping in zich gevoelt aan het too- neel te gaan en de man er zich tegen ver zet De jury van de rechtbank in het Seine- dep. heeft althans in dien zin beslist. Een varkensslager te Saint-Ouen was sedert vijf jaren gehuwd met een jong vrouwtje, dat zich verveelde in Saint-Ouen en wier aspiraties uitgingen naar iets hoogers dan varkensvleesch. Zij meende talent te heb ben voor het tooneel, wilde zich aan een provinciaal gezelschap verbinden, doch de man weigerde het haar. Wat moest er van zijn gezin terechtkomen, van hun kind? Ik neem het wel mee op tournee, zeide do vrouw op weinig theatralen toon. En zij ging heen. naar een betere bestemming, zooals zij meende. Deze betere bestemming zou echter niet op aarde wezen. Want de in woede ontsto ken man liep op een avond den tooncel- ingang binnen van het theater, waar zijn vrouw zou spelen, en schoot haar dood. Hij werd door de jury, die het gedrag, van wijlen de kunstzinnige vrouw afkeur de, vrijgesproken* Gewapende politie naar Nieuw-Guinea. Twee brigades naar Fa k-F a k. Aneta 6eint uit Amboina: Kapitein Schreven, resident Hovenkamp en ass.-re- sident Veen zijn met twee brigades gewa pende politie naar Fak-Fak op West- Nieuw-Guinea vertrokken. EEN PRAATJE MET DE VROUW WAT IK LAS EN HOORDE. De groote voorjaarsschoonmaak. Goede raadgevingen van een ervaren huisvrouw zijn u altijd welkom, nietwaar, lezeressen En vooral op het gebied van de beruchte, zooveel tijd en kracht eischcndc, zooveel huiselijke gezelligheidvcrstorende groote schoonmaak! Waarschijnlijk zal de tijd eens aanbreken, dat dit woord nog slechts in een „oudetalenmuseum" voor komt. Maar zoo ver zijn tte voorloopig nog niet. Eenmaal per jaar moeten onzo huizen een grondigo schoonmaak ondergaan. De wokelijksche „goede beurt" is niet vol doende om de stof en vuil geheel tc doen verdwijnen. Wanneer nu moet de schoonmaak be- Vele huisvrouwen hangen g,l te veel aan oude zeden en gebruiken. Ze houden zich vast aan de idee, dat het huis met Pa- schcn absoluut in den glans van frissche en algeheel© reinheid moet stralen. En met hagelwitte gordijnen voor kristalhelde re vensters. Maar daar verheft de erva ren huisvrouw reeds waarschuwend haar stem: „Doe dat niet", zegt zij ernstig. ,Pa- schen valt meestal tamelijk vroeg, en April is in ons kikkerland vaak een zeer ruwe, onvriendelijke gast. Als u dus 3 a 4 weken na het eindigen der groote schoon maak weer flink stoken moet, dan is al de moeite cn al het werk voor niets ge weest. Wacht liever met het schoonmaak- feest tot tot do stookperiode geheel voor bij is. Men rlenke er bij de groote schoonmaak steeds aan, de gewoonten en het welbeha gen der huisgenooten zoo weinig mogelijk te storen. Dat kan men slechts bereiken, als men het werk in gedeelten volbrengt. Dus niet alle kleeden en dokens op den- zelfden dag opnemen en kloppen, of alle vloeren op denzelfden dag verven, of allo plafonds, muren en meubels achter elkaar schoonmakenAltijd slechts één kamer te gelijk onder handen nemen, indien men alleen voor het werk staat. Heeft men hulp, dan kan men desnoods twee vertrek ken op één dag klaarmaken. Voor de groote schoonmaak hoort een tot in alle kleinigheden uitgezocht werk plan. Het komt er niet op aan, of het voor een groot of klein huis is. Het plan moet zoo ingericht zijn, dat het werk volbracht kan worden, zonder dat do -huisvrouw des avonds doodmoe is. Ook de bereiding der maaltijden moeten op de lijst staan. In de praktijk is het het beste geblekeri met het eigenlijke schoonmaken 's namid dags op te houden, een half uurtje te rus ten en dan voor het eten te gaan zorgen. Het spreekt vanzelf, dat gerechten, die veel werk veroorzaken, in de schoonmaak- week niet op het menu mogen voorko men. Natuurlijk moet de voedingswaarde dezelfde zijn, zoodat de schooljeugd er niet onder lijdt. Men zorge ervoor, dat er steeds een vertrek in orde is als de huisgenooten van him werk of van school thuiskomen. Ook do slaapkamers moeten bijtijds klaar zijn* Slechts of mogelijk in 't geheel niet opge maakte bedden en verdere chaos zoo iets mag niet voorkomen. Evenmiu een in het vuur van den ar beid in 't geheel niet geluchte of een in tegendeel te koud geworden slaapkamer beiden kunnen do gezondheid van een zeer gevoelig huisgenoot schaden. Het is aan te bevelen, er zorg voor te dragen, dat bij het begin van de schoon maak alle noodige gereedschappen zoowel als alle reinigingsartikelen in voldoende hoeveelheid bij de hand zijn. Daarom make men vroegtijdig een lijst hiervan klaar en zorgo men voor het ontbrekende, waarbij men vooral op goede kwaliteit moet let ten. Verkeerde zuinigheid wreekt zich Heeft men een Btofzuiger, dan legge men alle losse mondstukken gereed. Vooral na zien, of de ladder in orde isGlijdt zo iets uit, spijker er dan kleine viltstukjes onder. In een oude mand of een doos doet men de borstels, doeken, zeep, zeeppoeder en verdere schoonmaakartikelen, zoodat men steeds alles bij elkaar heeft en geen on- noodigen tijd verliest met zoeken. Als het mogelijk is, neme de huisvrouw de gordij nen van te voren af zoodat zij ze dadelijk na de schoonmaak frisch gewasschen weer voor de ramen kan hangen. Dan begint men met alle beeldjes en schilderijen af te stoffen en in een ande re kamer te brengen, de divankussens met een zachten borstel uitborstelen, de gerei nigde lampekap óf afnemen, óf met kran tenpapier goed omhullen. Nu komt het vloerkleed aan de beurt. Of met den stof zuiger, den luiwagen, óf met een harden schuier en koud, met iets salmiak ver mengd water, schoonmaken. Bij dc groote schoonmaak trouwens, is grondig uitklop pen in ieder geval aan te bevelen. Do ge reinigde kleine kleedjes en vellen worden in het groote vloerkleed gerold. Nu neemt men de groote meubelstukken onder han den, die ook zooveel mogelijk in oen aan grenzende kamer worden gezet. Wat achterblijft met oude doeken be dekken. Achtereenvolgens kachel, plafond en muren reinigen. Nu het stof van den vloer opnemen, en plinten behandelen en ten slotte de ramen zeemen. Het wrijven van den vloer komt het laatste. Nu zijn we zoo ver, dat we de kamer weer kunnen inruimen. Bij eenige indecling en voorarbeid is bet werk waarlijk niet al te erg. Vooral niet, als men in het bezit is van do mo derne gereedschappen en uitstekend schoonmaakmateriaal Kasten en laden moeten al lang van to voren gereinigd zijn. Dit werk mag in geen geval in 'o eigenlijke schoonmaakweek voorkomen, ook niet er na. Op deze manier merkt geen der huisgenooten moer van het werk als noodig is. Allen verheugen zich als zij thuiskomen over de reinheid, over den glans dor ra men en vloeren. En met wat humor kan men de schoon maak maken tot wat zij zijn moet, tot een plezier. (Huishoudgids). WAT DINA VERTELDE. Jaren en jaren ben ik kinderjuffrouw geweest, ik houd van kinderen, kan goed met ze omgaan en ik voel, dat ze ook wel dra van me gaan houden. Ze doen, wat ik zeg, zijn vriendelijk en beleefd en ik mag wel zeggen, dat ik mijn invloed ten goede gebruikt heb. Maar al die jaren in mijn vele betrekkingen heb ik altoos weer de zelfde grieven tegen de betrekking, zooals die thaDs wordt opgevat. Men vraagt een kinderjuffrouw, genegen eenigen lichten huiselijke arbeid te doen. Als er dat staat, slaat mij do angst om 't hart; want door lange ervaring weet ik, wat dat zeggen wil. Ik ben ongeveer in rijf betrekkingen geweest alleen de zesde maakte een gun stige uitzondering en daar zou ik graag ja ren lang gebleven zijn, als niet ziekte en sterfgeval in de familie mijn betrekking hadden doen eindigen." „Vertel eens, wat u in die betrekkingen hinderde", vroeg ik. En nu gaat Dina haar dag beschrijven. „Twee of drie kleintjes slapen bij mij op de kamer, om zeven uur moet ik er uit. Een vaste dienstbode is er niet en bene den moeten de kachels aangezet en door- gepord, er moet opgeruimd en stof afge nomen, thee gezet en ontbijt klaargemaakt worden. Ik kan dat alles onmogelijk van half acht tot acht uur klaar hebben, eer der dan 7 uur opstaan mag ik niet, daar de kinders dan wakker worden cn me vrouw door 't leven niet slapen kan. Ge volg is, dat ik me in een kwartiertje haas tig en onvoldoende kleed en wasch en dat 't oudste schoolgaande jongetje maar vast in zijn pyarna beneden komt ontbijten. Als ik dan zoover klaar ben, gaat hij mee naar boven en help ik hem, voor zoover noodig, in de kloeren, ik roep de twee an dere kinders, kleed ze aan en breng thee bij mevrouw en meneer op bed. Dan met do drie kinders naar beneden;

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9