HET 25-JARIG BESTAAN VAN HET ABATTOIR TE LEIDEN. A UIT DE PERS. I TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1928 EEN GEMEENTEDIENST, DIE NA EEN MOEILIJK BEGIN ZICH IN GROOTEN BLOEI MAG VERHEUGEN. De stichting. Zooals reeds vroeger gemeld werd, zal het Abattoir te Leiden op 1 Mei zijn 25- arig bestaan herdenken. Een feit, dat ongetwijfeld de vermelding waard is, voornamelijk omdat van dezen tak van overheidszorg o zoo weinig ge- Titien wordt en dus nagenoeg niets tot het publiek doordringt. Toch is het gemeentelijk abattoir, vooral nat nu in 1923 de nieuwe vee- en vleeschkeu- idiiringswet van kracht werd, meer dan vele i°iandere diensten van groot nut. u Het lijkt ons niet ondienstig van deze (inrichting en haar werkwijze hier een en ju, ander te vertellen, om onzen lezers eenig 5 idee van deze onmisbare instelling te ge ven. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost aleer het abattoir tot stand kwam. Oude xen onder onze stadgenooten zullen zich daarvan ongetwijfeld een en ander wel herinneren. 't Was hoofdzakelijk aan het volhardend rerken van den toenmaligen inspecteur van den vee- en vleeschkeuringsdicnst, dr. de Jong, te danken, dat bij raadsbesluit van 27 September 1900 werd besloten tot dichting van een gemeentelijk abattoir. Heel wat vooroordeelen waren te overwin nen geweest, heel wat vooroordeelen zou den in den loop der jaren nog uit den weg moeten geruimd worden, maar zulks is gelukt, dank zij ongetwijfeld den goeden opzet van dr. de Jong, die steeds, ook toen hij buitengewoon en later gewoon hoog leeraar werd, nog veel voor dezen dienst heeft gedaan, hulpvaardig bijgestaan door den toenmaligen adjunct-inspecteur van den vee- en vleeschkeuringsdicnst, dr. Stuurman, die van 1 Dec. 1901 reeds aan dezen dienst was verbonden. De opening van het gemeentelijk slachthuis had plaats op 1 Mei 1903. Zooals wij hierboven reeds, schreven, was er voor de opening reeds een keu ringsdienst, bestaande uit een keuring van levend en geslacht vee, met daarnaast een keuring voor alle vleeschwaren, die inge- Jvoerd werden. Door de stichting van een abattoir wil de men de keuring nu onder een meer ge- concentreerden vorm brengen en door het opheffen van de slachtplaatsen kreeg men een controle over het geheele bedrijf, dat nu onder de meest hygiënische omstandig- f heden wordt uitgeoefend, terwijl in het QF koelhuis het vleesch bewaard wordt. J Door het bewaren van het vleesch in I koelruimten krijgt men een soort chemi- inwerking op het vleesch, waardoor de hoogste voedingswaarde van het vleesch wordt verkregen. Toen het abattoir gesticht werd, waren er in ons land nog slechts enkele slacht huizen, in tegenstelling met Duitschland, waar er toen reeds omstreeks 700 waren. Op het oogenblik staat ons land echter boven aan ten aanzien van de vleeschkeu- ruig. Zulks komt ook te*1 goede aan den ex port. Weliswaar heeft Engeland de gren zen gesloten, doch zulks is hoofdzakelijk tengevolge van de vrees voor mond- en klauwzeer; desalniettemin wordt er toch veel vleesch, zij het dan in anderen vorm, ingevoerd. Ook op Frankrijk, Italië n Duitschland is thans e?n goede export. Ook aan het Leidseh abattoir bestaat een exportkeuring, doch er wordt geen ~°- bruik van gemaakt, in tegenstelling met andere plaatsen als Rotterdam, Dordrecht, Alkmaar, Leeuwarden, Groningen, Ensche de, Hoek van Holland en Bodegraven (nuchtere kalveren), alwaar hoofdzakelijk voor export geslacht wordt. De bloei. Het Leidseh abattoir mag zich in een gestadigen bloei verheugen, wat voor een groot deel ook wel te danken is aan de groote vleeschwa-renfabrikanten als Tiele- man en Dros en Peter M. Verhoef. De firma Tieleman en Dros b.v. slacht voor haar conservenbedrijf meer varkens dan alle andere slachters tezamen. Voor een groot deel vindt de fa. T. en D. haar afzetgebied bij oorlog en marine. Wat den omzet betreft aan liet. gemeen telijk abattoir: men kan als buitenstaan der de cijfers moeilijk gelooven. Immers, er worden jaarlijks 25000 h 30000 slachtin gen van koeien en varkens enz. verricht. Het aantal slachtpaarden is sedert den oorlog sterk verminderd. Werden er vroe ger L0 a 24 p. woek geslacht en 10002000 per jaar, nu is dat aantal teruggeloopen tot 10 a 12 per week. Zulks komt grooten- deels daardoor, dat de paarden de laatste jaren meer en meer verdrongen zijn door motorische kracht. Was er in den beginne een belangrijk tc kort op dezen dienst, de laatste jaron is zulks zeer ten gunste veranderd, klier cij fers noemen zou allicht de gedachte kun nen wekken, vooral bij belanghebbende slagers, dat. de keurloonen te hoog zijn. Zulks is echter geenszins het geval, want de kcurloonen aan het abattoir alhier zijn lager dan het gemiddelde van alle groote abottoirs. De goede resultaten, die be haald worden, zijn dan ook voornamelijk te danken aan economische werkwijze aan het abattoir, aan de zoo groote ijsproduc- tie, enz. Leiden als centrum der vleesch- keuring. Bij de inwerkingtreding der nieuwe Vleeschkeuringswet heeft het Leidseh abattoir een groote dienstuitbreiding ge kregen, omdat door de regeering werd aangedrongen op aansluiting van kleinere omliggende gemeenten bij centrale slacht plaatsen, om zoodoende ook hier weer zoo economisch mogelijk te werken. Zoo heb ben de werkzaamheden zich langzamer hand naar buiten uitgebreid en hebben zich bij den gemeentelijken keuringsdienst aangesloten de navolgende dorpen: Was senaar, Warmond, Voorschoten, Oegsfc- geest, Zoeterwoude, Leiderdorp, Alkema de, Rijnsaterwoude en Leirauiden. Dat de bediening van een dergelijk vrij groot ge bied veel werk vraagt behoeft nauwelijks betoog en vooral op sommige tijden des jaars kan het geweldig druk zijn, vooral ia het voorjaar 'met het slachten van kal veren en in het voor- en najaar met de nog al veel voorkomende ziekten, het ver drinken van dieren, enz. Behalve tot de dieren die aan het abat toir geslacht worden, strekt de keurings dienst zich ook uit tot het vleesch, dat in de gemeente ingevoerd wordt, al is het ooi: reccls gekeurd. Vóór de nieuwe vleesch keuringswet. werd het vee van buiten zoo veel mogelijk geweerd. Nu kan zulks ech ter niet meer en de keuringsdienst heeft de bevoegdheid om het reeds in andere slachthuizen gekeurde vleesch te herkeu ren. Zulks is noodig omdat, het tijdsverloop na de eerste keuring zoo groot kan zijn, dat nadien bederf is ingetreden. Het personeel van het slachthuis be staat thans uit omstreeks 40 personen, w.o. de directeur, de keuringsveearts-adjunct- direcleur, 1 keurmeester-hoofdopzichter en 4 keurmeesters, die in buitengemeen ten wonen. Het afgekeurde vleesch. Zooals bekend mag worden veronder steld wordt, het vleesch van afgekeurde dieren verbrand in een verbrandingsoven. Op het platteland wordt dergelijk vleesch gewoonlijk voor de consumptie onbruik baar gemaakt door het overgieten met creoline en dan te begraven, doch zulks is minder hygiënisch en oneconomisch. Meer voordeelig ook dan verbranden is de wijze waarop de N.V. Ned. Thermoche- miscke fabriek te A'dam zich voorstelt het afgekeurde vleesch te gaan verwerken. Deze N.V. heeft een kapitaal bij elkaar ge kregen om dit plan te verwezenlijken. Het ligt in het voornemen het land te verdoe len in zeven stukken en in elk daarvan een z.g. destructor i i te Btellen, waar door het afgekeurde vleesch dermate ver werkt wordt, dat. men verkrijgt^ vlee.seh- meel, technisch vet en lijm. Het vleeseh- nieel is een vrij kostbaar produet, hoofd zakelijk gebruikt voer ochtend voeders voor kippen en varkensvoer. De eerste fa briek is reeds in v -.king en meerdere r il- len dan ook wel spoedig volgen. Utrecht en Amsterdam verwerken in hun abattoirs dit afgekeurde vleesch zelf, doch :ir. Stuurman, die ons welwillend een en an der over den keuringsdienst meedeelde, verklaarde ons een groot vijand te zijn van technische bedrijven op dergelijke inrich tingen. In Rotterdam heeft men bloeddro- gerijen, darmzouterijen en haarkloverijen, doch Leiden's slachthuis-directeur is van oordcel, dat deze bedrijven op een derge lijke hygiënische inrichting niet thuis hoo- ren. DE MACHINEKAMER, EEN ZEER BELANGRIJK DEEL VAN BEDRIJF. MEN ZIET HIER EEN GEDEELTE ERVAN. HET £EN KIJKJE IN DE GROOTE RUNDERSLACHTERIJ. Het abattoir als handelscentrum. Het abattoir is zoo langzamerhand ook handelsplaats van vleesch geworden. De oorlog is daaraan ook eenigszins debet. Vroeger n.l. waren de bedrijven der sla gers gescheiden, men had runderslagers en varkensslagers Tijdens den oorlog mee zijn vleeschdistributie werd het vleesch meer onder allen verdeeld en zoo geraakte de een met het andere vak bekend met het gevolg, dat de huismoeder nu in vele winkels èn rund- èn varkensvleesch kan verkrijgen. De slagers vinden elkaar tegenwoordig nu op de z.g. handelsbeurs, in de voorkoel- ruimle van het abattoir, waar de vleesch-- markt gehouden wordt. De koelruimte. Die koelruimte is een ware uitkomst voor de slagers geworden. Het heeft lang geduurd alvorens men zich met het idee koelruimte kon vereenigen, doch de voor oordeelen zijn ook hier uit de weg geruimd en geen slager zou thans de koelcellen willen missen. Er is zoo langzamerhand een tekort aan koelruimte gekomende tachtig cellen werden reeds met twee uit gebreid en vele daarvan worden door klei nere slagers gedeeld. Er zijn reeds lang plannen in voorbe reiding om te komen tot uitbreiding van de koelruimte, doch daaraan is tot heden nog oen uitvoering gegeven kunnen wor den. Dat deze uitbreiding spoedig tot stand kome is wel gewenscht, omdat ook andere artikelen, als eieren, fruit, wild enz. hier gemakkelijk zouden kunnen wor den öpgêslagen. De directeur bereikten in verband hiermede ook al aanvragen uit de bollenstreek om een gelegenheid te schep pen tot het invriezen van bloembollen. De ijsfabriek. Naast de koelruimte is ook de ijsfabriek oen belangrijke factor in dezen tak van dienst, geworden. Bij den aanvang der ijs- fabrikro werd e"i hoeveelheid van 1500 kilo ijs per jaar geproduceerd en verkocht, terwijl de jaarproductie en -verkoop thans 3.500.000 kilo bedraagt, 't Is dus geen wón der, dat tot tweemaal toe, in 1913 en 1923, tot uitbreiding moest worden besloten. Al dat ijs wordt, verbruikt zoowel buiten als binnen de stad en wordt van de fabriek afgenomen door contractanten, die voor verdere distributie zorg dragen. Geproduceerd wordt wit ijs en geschud ijs, terwijl door een speciaal distilleertoe- stel ook kristali's gefabriceerd kan wor den. Om eenig idee te geven van den om vang van dit bedr"f, mogen we even aan stippen, dat het electriciteitsverbruik hier voor over 1926 plus minus 326.000 K.W.U. heeft bedragen. Het bedrijf in werking. We hebben hierboven in grr'.a trekken een en ander meegedeeld over de inrich ting en de werking van dei slachthuis- dienst. Wo zouden ook nog heel wat kunnen vertellen over het bedrijf zooals we het in wei-king zagen. Allereerst, bezochten we de stallen, die voor de koeien links, voor de kalveren rechts, doch hier zijn mede ondergebracht vele varkens, omdat de oorspronkelijke ruimte naast de slachtplaats reeds veel te klein is geworden. Voor ziek en verdacht vee en voor paarden zijn eveneens aparte stallen be schikbaar. Een groot deel van de gebouwen wor lt voorts inbeslaggenomen door de slaehthul- len, één voor runderen en één voor var kens. Van welk een omvang deze zijn blijft vel duidelijk uit de foto's, die wij uaarv.in hier rcproduceeren. Do inrichting van een en ander laat niets te wenschen over. Alles gaat zoo hy giënisch mogelijk. Het dooden der dieren geschiedt door het schietniasker of door middel van een schiettoestel, waarbij ecu ijzeren pin den dieren in de hersenen wordt gedrongen, waardoor het leven wel dra gevloden is. Alleen voor het ritueel slachten, bij de Joden in gebruik, ge schiedt het slachten nog op ouderwetscho Na het slachten komen de dieren in de koelruimte, die, zooals wij hierboven reeds gezegd hebben, ook al om uitbreiding vraagt. Een belangrijke tak van dit bedrijf is voorts wel de machinekamer, die. zooals uit de hier gereproduceerde foto blijkt* wel wat te boteekeuen heeft. Aan een machine kamer met ketelhuis in zulk ©en bedrijf, wordt wellicht door velen niet gedacht en zij is toch een onmisbare schakel in een goed functioneerden dienst.. Zonder de machinekamer met haar electromotoren heeft men geen koelruimte, geen ijsfabri- katie, geen warm water voor de varkens en de reiniging der vloeren, enz. Men vindt hier een ammoniak (NH3)- machine en een zwavelig zuur (SO-)-machi- ne, die elk een capaciteit hebben van 1-20.000 caloriën. Verder zijn er diverse cen- trifugaalpompen, die het water uit drie bronnen van verschillende diepten opne men voor de koel- en ijsinstallaties en die een totale opbrengst hebben van 110.000 Liter per uur. In 't ketelhuis staan twee groote stoom ketels, die zorgen voor het verwarmen van het water, het steriliseeren van vleesch, enz. Voor 1913 bestond alles uit stoom ver mogen, doch geleidelijk is een en ander ge- electrifieeerd. Merken we tenslotte nog op, dat de overproductie aan koude voor de koelruimten ten goede komt aan de ijs- productie Achter op het terrein bevindt zich voorts een biologische reinigingsinstallatie, waar in alle slachtwator verwerkt wordt volgens een vrij ingewikkeld systeem, maar ten slotte als helder water wordt weggevoerd. De herdenking van het 25-jarig bestaan. Het behoeft natuurlijk niet gezegd, dat dit jubileum van dezen gemeentelijken tak van dienst niet zoo zonder meer zal voor bijgaan. Omtrent de plannen tot herdenking van het 25-jarig bestaan van het abattoir kun nen we onzen lezers dan ook reeds een en ander meedeelen. Op den morgen van 1 Mei, zal, waar schijnlijk in do groote runderslachterij door den directeur, dr. Stuurman, een herden kingsrede worden uitgesproken, waarin hij het wel erf wee van het abattoir in een his. torisch overzicht zal weergeven. Daarna zal door het personeel aan de gemeente een blijk van herinnering aan dit jubileum worden aangeboden, terwijl ook de slagers aan het slachthuis iets in dien geest van plan zijn. Des middags zal er voor de ingezetenen gelegenheid zijn hun wenschen te komen aanbieden, terwijl er des avonds feest het personeel zal gegeven worden. Zeer waarschijnlijk zal in verband met dit jubileum de vette varkensmarkt op een anderen dag gehouden worden en zal het abattoir dien dag gesloten zijn. HERNIEUWDE SAMENWERKING? De Zeeuw (A.-R.) schrijft: In de rede, waarmede Mr. J. Sehokking gisteren de jaarvergadering van de Chr. Historische Unie opende, werd ook ter sprake gebracht het herstel van de normale parlementaire verhoudingen en de moge lijkheid van hernieuwde samenwerking van de rechtscbe partijen. Mr. Schokking deed dat, zooals dat zijn gewoonte is, op de meest voorzichtige wijze. Hij is niet gewoon zich onnoodig bloot te geven. Toch ligt er in wat de Chr. Historische redenaar opmerkte wel een vingerwijzing omtrent do richting waarin hij wensclit to sturen. Op de vraag, wat voor een Kabinet straks zal moeten optreden, gaf hij ten antwoord, dat het niet in de eerste plAats de roeping der partij is, zich daarover uit te spreken. Door zich teveel bezig te hou den met de vraag, wat straks na de verkie- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 19 April. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Tria- nontrio. 3.00—4.00 Uurtje voor Wees- en Zieken huizen, door mevr. Ant. v. Dijk. 5.30—7.15 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. A. Lieffering, viool. 7.15—7.45 Engelsche les voor gevorder den. 7.45 Politieber. 8.05 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. In de pauze een causerie door Herman Rutters. 10.30 Persber. 10.40 Laatste dansles door O. Klinkert. Huizen 1950 M. (Tusschen 46 u. 341 M.) 12.301.45 NCRY Lunchmuziek. 6^57.00 Spr. NCRV. J. v. d. Vringi Reisherinneringen. 7.007.30 NDO Cursus Boekhouden. 8.00 NCRV. Zanguitvoering voor blinden vanuit het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. Bussum. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Hot Astoria-orkest. 5.20 Cqnccrt-orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Voor padvindsters. 7.20 Causerie: New novels. 7.35 Liszt's pianomuziek. 7.45 Lezing: Stamp collecting. 8.05 Een John Ireland-programma. 9.20 Weerber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot's uurtje van licht vermaak. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 9.50—10.00 Concert, 11.501.10 Orkestconcert. St. Saens en Debussy. 12.20 Kinderhalfuurtje. 3.054.05 Klassiek concert. 7.5010.10 Kamermuziek. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert, 5.206.15 Kamermuziek. 7.35 Symphonieconcert. Daarna tot 11.2? Dansmuziek. Konigswusterbansen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.207.05 Lezingen en lessen (4.205.20 Orkestconcert). 7.20 Fantasieën in het Bremer Ratskel- Ier. Dr. N. Niemann, piano. 8.20—9.40 „Gott segne das Handwerk^ vocaal concert. Mannenkoor en bariton» 9.5011.50 Dansmuziek. Hamborg, 395 M. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Pianoconcert. Dr. Niemann. 8.20 „Gott segne das Handwerk", vocaal concert. Daarna tot 1150. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Kinderuurtje. 7.35 Orkestconcert. 7.50 Causerie. 8.00 Vocaal concert. Koorzang. 8.50 Litter, selectie. 9.0510.35 Concert. zingen gebeuren moet, zon zoo licht bet eigenlijke doel van de partij verzwakt of vertroebeld worden. Een rechtstreeks antwoord op de vraag in welke richting inzake de samenwerking van de partijen tot het vormen van een parlementaire meerderheid gestuurd moet worden, werd dus niet gegeven. Alleen werd opgemerkt, dat indien er sprake komt van deelneming van de Chris- telijk-Historisclien die zich daartoe ge roepen, niet aan hunne verantwoordelijk heid zullen onttrekken aan de vorming van een kabinet, dit eerder het geval zal zijn in den gednehtengang van een combi natie van de drie vroegere rechtsche groe pen, dan van cenige andere. Voorzichtiger kan het al niet. Er wordt niet gezegd, dat de Chr. Histo- HOE HET EK IN DE VARKËNSLACHTERIJ UITZIET.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5