BUITENLAND. BINNENLAND. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER. Land en Tuinbouw SPORT. 19e Jaargang. DINSDAG 17 APRIL 1928 No. 5850 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week I 50 pei kwartaal, gij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaal, franoo per post 12.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad ta vooi de Abonné's ven krijgbaar tegen betaling van 5G ct per kwartaal, bij voor- oitbetaling. Afzonderlijke nummerc 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt eiken dap uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone odveilenllén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hst r. dubbele var het tarief berekend s Kleine edvertentiên, van ten hoogste 30 woorden, wiaaia betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en tws huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZWITSERLAND. Zürich rood. De Zondag te Zürich voor het gemeentebe stuur gehouden verkiezingen hebben den sociaal-democraten de meerderheid ge bracht, zoodat Zürich thans geheel rood is. De sociaal-democraten verwierven een meerderheid van 3000 stemmen en bezetten thans vijf van de negen zetels. De gemeen teraad zelf was reeds rood, evenals de bur gemeester. HONGARIJE. Het St Gotthard-incident. De door de commissie van drie van den volkenbond benoemde deskundigen zijn Zondagmiddag te St. Gotthard aangeko men, waar zij opgewacht werden door de vertegenwoordigers van de Hongaarsche staatsspoorwegen en van de Hongaarsche douane. De deskundigen worden vergezeld door den heer Colbert van de afdeeling ontwa pening van den volkenbond en door eenige leden van het secretariaat van den volken bond De werkzaamheden zijn gisteren begon nen. POLEN. PoolschLitausch grens-incident. Eén doode. Het Litausche telegraaf-agentschap meldt Den 15den AprH overschreed de Pool Kora- meitschikas bij Seinkiat de demarcatie-linie en loste uit een revolver schoten op de Li tausche grenswacht. Deze beantwoordde het vuur en wondde Korameitschikas doodelijk Daarop liep Korametischikas over de grens terug en stortte op Poolsch gebied dood neer. RUSLAND. Doodvonnissen in Sovjet-Rusland. Het hooggerechtshof te Moskou heeft zes bankdirecteuren ter dood veroordeeld. Vol gens de wet nad de doodstraf niet tegen deze beklaagden kunnen worden uitgespro ken, doch de huidige economische belangen der Sovjet-Unie eischen, naar in het .vonnis •wordt gezegd, hun dood. Amnestie kan in dit geval niet worden toegepast. Verder zijn 34 andere beklaagden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van zes maanden tot negen jaar. Eén verdachte is vrijgesproken. In Het proces, dat op 20 Maart begon, werden 41 ambtenaren, die verbonden wa ren a«n of in detrpkking st-onden tot twee oredietinstellingen, er van beschuldigd de groote particuliere handelaars te hebben bevoordeeld ten koste van de kleinere. Deze credietinstellïngen hadden ten doel, binnen zekere gienzen den particulieren handel te vergemakkelijken en werden opgericht na dat Lenin zijn nieuwe economische politiek begon. De vervolgingen, waaraan de particuliere handel echter daarna weer werd blootge steld, had het bankroet van vele cliënten der credietinstellingen ten gevolge, die daarna getracht hebben hun verliezen te dekken door zich aan te passen aan den mouwen toestand. Die werd evenwel steeds ingewikkelder en het gevolg is geweest een groot tekort. De beklaagden brachten te hunner ver dediging in, dat zij alle wijzigingen in de houding der regeering ten opzichte van den particulieren handel niet konden bijhouden en dat zij daardoor tot onregelmatigheden werden gedwongen. Het. gerechtshof was evenwel van meening, dat zij de grootere particuliere handelaars onrechtmatig had- bevoordeeM en moedwillig de nieuwe rich ting, waarin de regeering haar economische politiek wilde sturen en die gericht is tegen de grootere particuliere handelaars, gesa boteerd hadden. Per jaar meer dan 100.000 dorpsbranden. Grootendeels opzet in het 8 p e L In verband met de talrijke dorpsbranden in de Sovjet-unie, heeft een medewerker van Je Tzwestija" onlangs een onderhoud ge had met den leider van de centrale brand- afdeeling. Jaïtsjkof, die er op wees, dat het aantal dorpsbranden den laatsten tijd ge weldig toeneemt. Volgens de beschikbare gegevens werden in de Groot-Russische Sovjet-icpubliek in één jaar 87.404 dorpswo ningen in de asch gelegd en in de Oekrai- nische Sovjet-republiek 21.000, dus in totaal meer dan 100.000. Naast het feit, dat de brandweer in de dorpen slecht georganiseerd is, de woningen m hel algemeeD van licht ontvlambaar ma teriaal zijn vervaardigd, zijn het vooral de brandstichting ontstaan, in WiLRusland 35 pen zijn ar, de branden in de Groot-Rus- sische sovjet-republiek waren 27 pot. door brandstichtin ontstaan, in Wit-Rusland 35 pet., en in de Oekraïne 55 pot. Volgens de crimineele statistiek moet o.a. de oorzaak van 28 procent der brandstichtingen ge zocht worden in ruzies tusschen de dorps bewoners, van 10 procent in banditisme, van 11 procent in conflicten betreffende de landerijen, van 9 procent, als middel om moord, diefstal, enz. te verbergen, van 6.5 procent in het streven de verzekeringssom machtig te worden en van 3 procent in een wraakneming op voorzitters van de dorps sovjets. Voorts waren er nog enkele andere meer zeldzame oorzaken, zooals verbitterdheid wegens het weigeren van sterfcedra-nk, wraakneming wegens het dagvaarden als getuige en ontevredenheid, ontstaan door het weigeren van toegangstaarten voor theaters enz. >1 Arabië. Rust in het land der Wahabieten. Volgens de jongste berichten uit de woestijn zijn de Wahabieten troepen, die de grens van Irak bedreigden, thans te ruggekeerd naar de velden, waar de kud den in den zomer grazen. De mededeeling dat een conferentie gehouden zal worden tusschen den koning der Wahabieten en den vertegenwoordiger der Engelsche re geering heeft overal kalmeerend gewerkt. CHINA. CoTnmunistische wandaden nabij Sjanghai. De communisten hebben Vrijdag te Nan- siang aan dén Sjanghai-Nanking spoorweg 12 K.M. buiten Sjanghai en in twee dor pen nabij Kading, 14 K.M. ten Noorden van Sjanghai, weer vreeselijk huis gehou den. Een groot aantal inwoners is ver moord en een der dorpen is vrijwel ge heel uitgebrand. De totale schade wordt beraamd op een millioen dollar. De poli tie is er in geslaagd twee van de commu nisten te arresteeren. Troepen zijn uitge zonden naar het aangevallen gebied en de garnizoenscommandant van Sjanghai kon digde aan, dat troepenafdeelingen zullen worden gestationneerd bij alle stations van de spoorlijn. De hongersnood in Shangtoeng. Volgens te Peking ontvangen berichten neemt de hongersnood in de provincie Shangtoeng grootere afmetingen aan. AMERIKA. Kellogg's vredesnota. De ontvangst in verschille ndo landen gunstig geacht. De ontvangst van de Amerikaansche vredesnota in de verschilende hoofdsteden wordt zeer bemoedigend geacht. Er zijn verschillende duidelijke bewijzen uit En geland, Duitschland en Japan ontvangen, dat men in nrineipe instemt met bet voor stel van Kellogg, zoodat bet optimisme, dat er ongetwijfeld bestond, toen de nota werd verzonden, gewettigd is gebleken. De Amerikaanscbe regeering zou bet evenwel betreuren wanneer het Fransche tegen ontwerp, dat Briand, naar men verwacht, Woensdag aan de mogendheden zei over handigen, onwrikbaar gebaseerd zal ziin op de vier Fransclie reserves. De Ameri- kaansche regeering is bereid, op de meest vrie^dschnrmeh'jke wi;'o al'n wi^i^'won te besnreken, welke Franlcriik of de an dere mogendheden zouden willen voorstel len. Nooit beeft de Amerikaanscbe re^ee- ring te kennen gegeven, dat het maken van reserves bet verdrag automatisch voor de Vereenigde Staten onaanneembaar zou doen zijn. In Amerikaanscbe officieel kringen vreest men echter, dat, wanneer eenmaal met bet maken van reserves be gonnen wordt, bet einde daarvan niet te voorzien is. Om deze reden betreurt men het, dat Frankrijk biermede begonnen is. Uitstel v a n J a r» a n s c h e antwoordt De Fransche gezant in Japan heeft de Janansehe regeering verzocht, op het Ame rika ansche voorstel om af te zien van den oorlog als instrument van de nationale po litiek, niet te antwoorden, alvorens Frank rijk zijn eieren voorsteden gedaan heeft. DE RIJKSMIDDELEN. In Maart. De rijksmiddelen hebben over Maart op gebracht 39.066.517.37, tegen 39.810.667.34 over Maart 1927. De wegenbelasting heeft opgebracht 163.253.77; de rijwielbelasting 369.047.50. Uit de veenstreek. Een s'taking uitgebroken. Gisteren is de staking van 800 veenarbei ders in het rayon BargerOoslerveen be gonnen. Alles is rustig. De burgemeester van Emmen heeft medegedeeld, dat geen BLOEMEN-PRACHT - DE SERINGEN- EN ROZENCULTUUR - BEKRONINGEN. Hoewel de weersgesteldheid van de laatste dagen verre van aanlokkelijk ge noemd mag worden, kon zij ons het genot van een bezoek aan de groote Aalsmeer- sche Bloemententoonstelling niet onthou den, en, met ons vele duizenden. Inderdaad, wat kon schooner en indruk wekkender zijn, dan deze vereeniging van het heerlijkst en het bevalligst, wat men in de natuur vindt, binnen de wanden van een artistiek bouwwerk. Wat was er te vergelijken bij deze schat van vormen, die den beelhouwer in ver rukking bracht, deze wondervolle kleuren pracht, die den schilder verbaasde, deze zachte geuren, die elke ademtocht tot een weldaad maakten. 't Is daarom wel een vermetele poging, hier te trachten een bescheiden voorstel ling te geven van den indruk, die dit bloe- menfeest op zijn gasten maakte. Onder aanwezigheid van tal van hooge autoriteiten uit ons land en de meeste lan- den van Europa, werd te half tweo door jhr. mr. dr. A. Röell commissaris der ko ningin in de jrrovincie Noord-Holland, de tentoonstelling geopend. Zooals reeds is vermeld, draagt deze tentoonstelling een plaatselijk karakter. Ter gelegenheid van de voltooiing van een nieuw veilinggebouw hebben de Aalsnieer- sche kweekers een luisterrijke intocht ge organiseerd, wr-rdoov zij in de gelegen heid zijn hun i: i^ochïcleiv op de meest, voordeelige wijze naar voren te brengen. De inzendingen zijn voornamelijk in tweeën gesplitst n.m. één groote collectie ve inzending, bestemd voor de kleinere en middelmatig groote kweekers, en een af deeling voor persoonlijke inzendingen, waaraan 76 van de voornaamste kweekers deelnamen. Een ruim middenvak, gelegen in het cen trum van de groote bloemenhal van het gebouw, wri'dt gevuld met de collectieve inzending luxe groep, bestaande uit een groot aantal bloemenmanden en vazen, gevuld met seringen, rozen, prunus, le lies, la thyrus enz., inderdaad in zeer kunst zinnige orde opgesteld. De manden zijn speciaal voor deze groep vervaardigd en bereiken soms een hoogte van meer dan drie meter. Deze greep vertoond ook juist de bloemen en soorten welke geregeld ter veiling worden aangeveerd. Wanneer wij denken aan Aalsmeer dan denken we op de eerste plaats aan de se ring. Nergers ter wereld, kan de cultuur der afgesneden seringen die van Aalsmeer evenaren cn 't gefor<-o-.rde product, dat in de wintermaanden aan de markt komt, is dan ook van buitengewoon superieure kwaliteit. Meer dan 6 millioen bloeiende takken worden per jaar verzonden, 't Is dus ge-en v-o^er d?t deze inzending zoo rijk met diverse verscheidenheden van se ringen pronkt. De mooiste uit de schoon ste van deze greep waren 50 takken „Marie Legraye"' van den heer P. Spaargaren Czn. die daarvoor een gouden medaille verwierf. De „Marie Legraye" is een sterk- bloeiende sering met wit crème bloemen, die steeds graag wordt gekocht. Een klein gouden medaille werd aan de navolgende seringen inzenders toegekend: Jc. Alderden met 100 tak „Hugo Koster", H. Heeren en zoen met 100 tak „Francis Morel", K. Heeren met 100 tak „And en L. Spatli", aan Ab. Alderden. met 100 tak „M. Fl. Step man", aan Fa. W. Evelecns Dz. met 100 tak „Lavaniensis" aan Fa. W. J. Baarse met 100 tak „Marie Legraye" en aan P. Bol eveneens met 100 tak „Marie Legraye". Verder werden nog tal van se ringen op waardige wijze met zilver en brons bekroond. Van niet minder belang is de cultuur van rozen onder glas. Als een- zee van glas strekken zich de rozenkassen uit, overal onderbroken door de hooge fabrieksschoor- steenen, waardoor deze teelt op een in dustrie gaat gelijken. Per jaar worden on geveer 40 millioen bloeiende rozen gesne den. Sinds de oudste tijden werd de roos be zongen in gedichten en werd zij tot motief gemaakt voor de beeldende kunsten. En, eenmaal haar kweekend, heeft men getracht, haar te „veredelen". Zoo iets is altijd een gevaarlijk werk. Bij menige bloem gaat door zulke „veredeling" het geheele karakter verloren. Bij de rozen is men evenwel, vooral te Aalsmeer, bijzon der gelukkig gèwéest. Men heeft een groo te afwisseling in de variëteiten aange bracht zonder in hoofdzaak het karakter le schaden. Onder de rozeninzenders van de collec tieve groep behaalden de volgende perso nen en firma's een kleine gouden medaille. W. v. Leeuwen Dz. met 100 stuks „Kai- serin Aug. Victoria", Geb. J. en M. Bol met 100 stuks „Hadley", Fa. W. Evelecns met 100 stuks „Joh. Mensing" en A. S. de Boer met 100 stuks „Columbia". Evenals voor de seringen werd nog een groot aantal zilveren, en bronzen medailles voor superieure inzendingen toegekend. Doch hoezeer hier de schoonste der schoonen in rijke verscheidenheid geuren en bloeien, hoe gaarne wij ook langs rozen wandelen, toch dwaalt ons oog ook naar de rijk gekleurde azalea's, die breed uitge spreid, kelk aan kelk gesloten, als plui- menbedden van het schoonste oranje, van het liefelijkste rood, van zilverwit en zacht geel, de schitterende groenen blaad jes nauwelijks laten uitkomen. Honderd schreden reiken nauwelijks toe, om ons langs dit middelperk te bewegen, en toch is bij iederen schrede het gezicht anders. Tal van paden voeren ons naar de ver schillende zij en vleugelgebouwen, links en rechts, waarlangs weer velerlei, bedden en perken van do verschillende persoonlijke inzendingen wedijveren in schoonheid. Voor wij echter een rondgang langs deze inzendingen zullen aar- angen, kunnen wij niet nalaten de Aalsmeersche tuinders te prijzen niet alleen als kweekers maar ook als zakenmenschen. Die 500 meerendeels matig gesitueerde kweekers weten door hun aanhoudende, organisatorisch- en stelselmatig-gevoerde reclame de aandacht te trekken van heel Europa. Zeker zij weten zeer superieure gewas sen te kweeken, maar zij weten ze boven dien overal bekend te maken zóó, dat hun 1 weeknroducten, voor zoover invoerverbo den of hooge invoerrechten dit niet ver hinderen, dagelijks naar bijna alle landen van Europa worden verzonden. Niet alleen, dat zij in eigen kring of in andere plaatsen van ons land met hun kweekelingen ken en pronken, maar niet minder zijn het geweldige mededingers op de groote buitenlandsche tentoonstellin gen. En ook nu, ofschoon toch het schoonste en beste is tentoongesteld, hebben deze kweekers nog duizende exemplaren in pettp om de volgende week op te zenden naar de groote vijfjaarlijksche internatio nale tuinbouwtentoonstelling te Gent. Na de laatst gehouden Parijsche bloe- merfcentoonstc.lmg schreef een Fransch blad o.a.: Fransche tuinbouwersgij die de groote Parijsche bloemenfeesten hebt bezocht, gij hebt u daar rekenschap gegeven, dat het thans niet meer voldoende is, uitsluitend te steunen op uw overgeleverde ervaring, een beproefde praktijk en uw kennis van de cultuur." „Gij hebt kunnen opmerken, dat de vol maaktheid der Hollandsehe bloemen van dien aard was, dat de Parijsche bloemen winkeliers onmiddellijk bestellingen heb ben geplaatst voor belangrijke dagelijksche zendingen uit Aalsmeer. De rozen, Ophe lia, Columbia, Hadley, Angèle Pernet, de seringen van een onvergelijkelijke frisch- heid, die pas 's morgens gesneden zijn, worden eenige uren later per vliegtuig te Parijs bezorgd." Onze Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, die ook met een stand op de ten toonstelling vertegenwoordiger is, vervoer de verleden jaar reeds 127000 K.G. afge sneden bloemen alleen uit Aalsmeer. Bij de opening van de tentoonstelling zijn hedenmiddag redevoeringen gehouden door den burgemeester van Aalsmeer, den lieer G. Oud; voorzitter van het tentoon- stellingscomité en den heer Alberden, voorzitter der Coöp. Ver. „C.A.V.". bijzondere politiemaatregelen noodig zijn. De rijksbemiddelaar, de heer Westerdijk, heeft het geschil in studie genomen. Nieuwe narcis. Op de wekelijksche keuring van de alg. vereen, voor bloembollencultuur te Haar lem werd gisteren een nieuwe narcis be kroond, welke Zaterdagavond bij de bloemversiering op de tafel van het diner ten Hove ter eere van Sir Austin en Lady Chamberlain gebezigd werd. Deze narcis, thans „Lady Chamberlain" genaamd, is gekweekt door den heer C. Lubbe Thzn. te OegstgeesL Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Weer nieuwe doodvonnissen in Sovjet- Rusland. Communistische wanddaden bij Sjanghai. Nadere bijzonderheden over de vlucht van de „Bremen" De Ier Fitzmaurice is met den vlieger Duke Schiller naar Quebec gevlo gen de andere twee bleven nog op Green- ly-eiland. (Luchtv. 2e blad en Telegrammen) BINNENLAND. De Rijksmiddelen in Maart (1ste blad). De bloemententoonstelling te Aalsmeer. Een- overzicht. De bekroningen. (1st© blad). Een staking van 800 veenarbeiders uitge broken in het district Barger-Oosterveen (lste blad). Te Den Haag doodt een vrouw, in over spannen toestand wegens het overlijden van haar oudste kind, haar jongste (Gem. Be richten, 2de blad). Te Zevenhuizen (Groningen) zijn twee kinderen verbrand (Laatste Berichten). Onze geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o.m. photo's van: het ongeluk op den spoorweg bij Wezep; het spoorwegongeluk te Parijs; de bom aanslag op den koning van Italië en den duce; de vlucht over de Atlantische Oce aan door het Duitsche vliegtuig „Bremen"; een vliegtocht van luit. Koppen. VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De wedstrijden van Tottenheim H. Nader is vastgesteld dat de wedstrijd van het Tweede Olympisch Elftal op 6 Mei tegen Tottenham Hotspur op het terrein van Ajax gespeeld wordt; de wedstrijd op 13 Mei van het Eerste Olympisch elftal te gen de Engclschen vindt op het terrein van Heracles plaats. Voor de beide wed strijden te Rotterdam en Den Haag zijn do velden nog niet vastgesteld. CRICKET. Nederi- België. Naar wij vernemen overweegt het be stuur van den Nederlandschen Cricketbond om den wedstrijd NederlandBelgië dezen zomer op het Ajax-terrein te Oegstgeest te laten spelen. ZWEMMEN. Een fraaie prestatie van Marie Baron. Schoolslag 200 M. in 3 min. 16 sec. Gisteravond hield de Amsterdamsche Dames Zwemclub haar winterzwemfeest in het Heiligeweg-bad. Op deze wedstrijden heeft Marie Baron zich schitterend hersteld van de inzinking, die haar in het afgeloopen jaar bedreig de. In het nummer 200 M. schoolslag wist zij fraai de eeisio plaats te bezetten. Zij maakte een tijd van 3 min. 16 sec., wat 2 2/5 sec. sneller is dan haar eigen wereld record. Inmiddels is deze afstand door mej. Jacobson (Denemarken) in 3 min. 16 3/5 sec. afgelegd en, zooals wij gisteren meldden, door mej. Mühe uit Gelsenkir- chen in 3 min. 15.8 sec. Deze records zijn nog wel niet officieel erkend, doch de tijd van de DuiLsche zwemster is 2/10 sec. beter dqm van mej. Baron. Inmiddels blijft de prestatie van onze Holalndsche schoolslag zwemster prachtig en heeft zij het bewijs geleverd nog volkomen fit te zijn. Voor de Ulympische spelen blijft zij dan ook een der beste zwemsters. De voornaamste uitslagen van gister avond luiden: 100 M. vrije slag seniores, dames: 1. Mej. M. Braun (O.D.Z.) in 1 min. 15 sec..; 2. Mej. T. Baumeister (O.D.Z.) in 1 min. 17 4/5 sec.; 3. Mej. M. Viedag (IJ) in 1 min. 19 4/5 sec. 200 M. schoolslag seniores, dames: 1. Mej. M. Baron (O.D.Z.) in 3 min. 16 sec.; 2. Mej. C. van Gelder (R.D.Z.) in 3 min. 23 4/5 sec.; 3. Mej. G. v. Norden in 3 min. 25 4/5 sec. 200 M. vrije slag heeren seniores: 1. H. v. Essen (Het IJ) in 2 min. 28 1/5 sec.2. J. B. v. Silfhout (Het IJ) in 2 min. 29 sec.; 3. I'. Z. Bannenberg (A.Z.) in 2 min. 35 sec. 100 M. rugslag voor dames seniores: 1. Mej. M. Braun (O.D.Z.) in 1 min. 26 sec.; 2. Mej. .1. Grendel (O.D.Z.) in 1 min. 28 3/5 sec.3. Mej. T. Baumeister. 10 X 50 M. vrije slag estafette voor hee ren: 1. De Zwever. Het IJ in 5 min. 23 3/5 sec.2. Do Amsterdamsche Zwemclub in 5 min. 331/5 see.; 3. De Dolfijn in 5 min. 41 BOC.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1