BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. LUCHTVAART 19e Jaargang. MAANDAG 16 APRIL 1928 No. 5849 Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f ?.5O pei kwartaal- rij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaal ranoo per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zordagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5C ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Bondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone odvertentiên 3P cenf per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet n dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertenfiën, van ten hoogste 80 woorden, muoia betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vee huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Een leger van beroepsvrij- willigers? In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de oorlogsbegroo- ting voor het dienstjaar 1928, deelt Minister Lambooy o.m. het volgende mede: „Gaarne verklaart de ondergeteekende dat hij aan het vraagstuk, aangeduid als het plan Posthuma-Boele, zijn volle aan dacht blijft schenken. „Van de m „De Tijd" van 15 en 16 Fe bruari j.l. opgenomen artikelen van pastoor Keulers en van andere daarmee samenhan gende artikelen heeft de ondergeteekende met belangstelling kennis genomen. Het door pastoor Keulers aangeprezen stelsel zou voeren naar een leger van beroeps vrij willigers. Afgescheiden van de vraag of dit denkbeeld op zich zelf beschouwd voor ver wezenlijking vatbaar zou zijn, rijzen daar tegen, althans voor het tegenwoordige, ver- scbdlende bezwaren, waarbij op den voor grond treedt de zeer onvoldoende sterkte, welke, aan de hand van de in die artikelen gemaakte berekening, zou bestaan bij even- tueeie mobilisatie". Wat pastoor Keulers in „De Tijd" van 15 en 16 Februari heeft bepleit, heeft de schrij ver al vroeger betoogd in „De Leidsche Courant" en in „De Nieuwe Eeuw". Wij hebben er onlangs op gewezen, dat de vraag: is een leger van beroepsvrijwilli- gers mogelijk en gewenscht? een urgent vraagstuk is, hetwdlk in de R. K. Staats partij moet bestudeerd en behandeld wor den. Door wat Minister Lambooy zegt is in onze meening geen verandering gekomen. Over het denkbeeld op zichzelf zegt de ministers niets. Hij heeft „verschillende be zwaren" voor dadelijke verwezenlijking, „voor het tegenwoordige", maar noemt daar van slechts één. Van dat ééne bezwaar nu wij willen het aanvaarden zonder nadere toelichting staat echter volstrekt niet zeker, of het in werkelijkheid bestaat of al leen in de, misschien te voorzichtige, bere kening van pastoor Keulers. In elk gevalde kwestie, a-1 dan niet hand haven van den dienstplicht, is voor ons en ongetwijfeld voor velen met ons niet een vraag, waarop een bevestigend antwoord al vast staat. In geene deele. V Ergerlijk I De heer Kleerekooper schrijft in „Het Volk", o.m.: Daar wordt nu aan Call es kwalijk,ge nomen, dat hij in Mexico een strijd uit vecht, die welbeschouwd niets anders is, in hoofdzaak althans, dan een verzet van den Staat tegen het al-bezit van de Kerk, maar in geenen deele tegen haren eeredienst zelf. En de Katholie ken hier schreeuwen daar moord en brand. Zulk geschrijf noemen wije r g e r 1 ij k! Dat in Mexico niets in de verhouding tusschen Kerk en Staat valt te herzien; dat in de materieele positie der Kerk aldaar geen wijziging gewenscht is wij beweren het niet, al is in wat daaromtrent door de Call es-gezinde pers wordt rond gestrooid zeker lasterlijke overdrijving ten nadeele van de Kerk en hare bedienaren. Maar wie nu nog durft schrijven, dat de strijd van Calles en zijn volgelingen niet gaat tegen de Kerk als zoodanig, niet tegen „haren eeredienst" hij is verblind door zijn eigen anti-godsdienstige gevoelens Waarom dan, bijvoorbeeld, het aantal priesters beperkt tot één op de 10.000 inwo ners, als men niet het godsdienstig en ker kelijk leven als zoodanig wil aantasten en tyranniek onderdrukken? En, gesteld al, dat het doel van Calles' strijd te rechtvaardigen zou zijn wat ieder onbevooroordeelde moet ontken nen zijn dan geoorloofd diens middelen, om tot dat doel te geraken 1 Is het conform de socialistische leuze van vrijheid als priesters en kloosterlingen bij tientallen worden ter dood veroordeeld als priesters en kloosterlingen worden ge marteld, om him overtuiging? Als men concludeert uit do houding van „Het Volk" ten opzichte van wat in Mexico gebeurt, moet men deze laatste vraag beves- tigend beantwoorden. En toch.... en toch: het Socialisme is niet tegen den Godsdienst! FRANKRIJK. Het anti-oorlogspact. Teleurstelling in Frankrijk over de publicatie. De overhandiging van de Amerikaan- sche nota met de afschriften der tus schen Frankrijk en de V. S. gewisselde correspondentie aan de regeeringen te Berlijn, Londen, Rome en Tolrio heeft te Parijs over het algemeen teleurstelling gewekt, wat in de bladen van verschillen de richting tot uitdrukking komt- Men ontkent niet, dal, nadat geen over eenstemming tusschen de V. S. en Frank rijk was bereikt, nadat reeds meer dan 10 "maanden onderhandeld was, de V. S. even als Frankrijk het recht hadden om afzon derlijk op te treden. Echter wordt met een zekere bitterheid geconstateerd, dat Kellogg niet in het minst rekening heeft gehouden met het voorbehoud van Frankrijk en op bruuske wijze het Amerikaansc..e ontwerp open baar heeft gemaakt. De Amerikaansche re geering had Klaarblijkelijk haast om deze aangelegenheid voor de a.s. presidentsver kiezingen af te handelen. De „Echo de Paris" vindt hierin aanlei ding om Briand scherp aan te vallen. De Fransche officieuse pers heeft steeds ver klaard, dat Briand zeker van de toestem ming van Kellogg was, schrijft het blad. Thans zit men echter met de gebakken pe-, ren. Het gevolg van het sentimenteele voorstel van den Franschen minister van buitenlandsche zaken is geweest, dat er thans een misverstand tusschen Frankrijk en de V. S. bestaat, dat het pact van den volkenbond en de waarborgen, vervat in het verdrag van Locarno, verzwakt zijn. Amerika veroorlooft anderen mogendhe den wel, heet het aan het slot van het. ar tikel om zich zelf en ook anderen te ver dedigen, mits daarvoor te voren aan de V. S. verlof wordt gevraagd. De officieuse „Petit Parisien" wijst er op, dat de Fransche regeering de Ameri kaansche er op heeft gewezen, dat zij de zen stap op eigen verantwoordelijkheid zou doen, en Frankrijk zich daardoor niet ge bonden zou achten, zoodat het Frankrijk eveneens zal vrenstaan om van zijn kant voorsteleln aan de betrokken mogendhe den te doen. De Fransche gezanten in de hoofdsteden hebben den betrokken regeeringen dan ook meegedeeld, dat ook van de Quai d'Orsay een ontwerp te verwachten is, waarin de Fransche opvattingen uiteenge zet worden en dezen regeeringen verzocht om op de ontvangst van dit document te wachten, alvorens zich een definitieve meening te vormen. Het zou echter beter zijn geweest, indien tevoren tusschen Washington en Parijs overeenstemming ware bereikt, doch Kellogg was van zijn standpunt niet af te brengen, hoewel Briand tot aan de grens van zijn conces sies is gegaan. Mussolini heeft het te druk. De Amerikaansche ambassadeur Flet cher heeft persoonlijk aan Mussolini de nota van Kellogg ter hand gesteld, waarin Italië wordt uitgenoodigd zich bij de be sprekingen inzake het anti-oorlogsverdrag aan de zijde van de andere mogendheden te scharen. Aangezien de duce op het oogenblik zeer druk bezet is in verband met het onder zoek naar de daders van den aanslag op koning Victor Em: nuèl had hij geen ge legenheid den inhoud van de nota van Kellogg te bespreken. Mussolini heeft bij het in ontvangst nemen van de nota geen bijzondere opmerkingen gemaakt, betref fende de opi'attingen van de Italiaansche regeering in dezer. De eerstvolgende dagen zal wel geen of ficieel antwoord tegemoet gezien kunnen worden. Gunstige ontvangstin Engeland. Reuter meent te weten, dat de beginse len, welke de basis voor de- Amerikaansche nota vormen, gunstig ontvangen zullen worden door de Engelsche regeering wier politiek altijd bezield is door den wensch om de oorlogskansen uit de wereld te hel pen. De regeeringen der dominions zullen vóór het antwoord geraadpleegd worden. RUSLAND. Moskou gaat weer terechtstellen. Zes contra-revolutionair e'n ter dood veroordeeld. Wegens economische contrarevolutie werden in Moskou van 42 beklaagden 6 ter dood veroordeeld. De overigen kregen ge vangenisstraf van 6 maanden tot 2 jaar. De terdoodveroordeelden krijgen geen gra tie. BRITSCH-INDIE. Nieuwe gevechten tusschen Hindoes en Mahomedanen. Te Madras hebben opnieuw vechtpar tijen tusschen Hindoes en Mahomedanen plaats gehad, waarbij 5 personen zijn ge dood. CHI.NA De communisten in China. „Agentia Fides" meldt: In Woechang en in Hankow wordt in 't geheim een com munistische propaganda uitgeoefend, die de overheid tracht te onderdrukken, en vinden als gevolg daarvan per dag drie of vier executies plaats. In de steden van Woehan, behalve in de vreemdelingenwijken van Hankow, wordt van huis tot huis een onderzoek ingesteld met het doel zich van do communisten te bevrijden als er nog in de omgeving zijn mochten. Yalsehc inlichtingen worden met zware geldboeten gestraft. Ieder persoon die bewijzen wil, dat hij geen communist is, kan dit doen met behulp van vijf ande ren, die voor hem garant zijn. Dergelijke getuigen heeft men niet geëischt van de Katholieke missionarissen: hun hoedanig heid van Katholiek priester verleende hun hiervan ontheffing. Ondanks de gewelddaden van de ban dieten, die de Boven Jang-tsi-kiang de voornaamste ader, - :or heb binnenland van China, onveilig maken, beginnen de zaken zich langzamerhand te herstellen. In Maart konden drie katoenfabrielcen die aan Chineesche eigenaars behoorden, het werk weer hervatten. Ze hebben werk voor ongeveer 20.000 arbeiders, en hun herope ning beteekent een beduidende verlichting in de ellende en het lijden welke de slui ting veroorzaakt heeft. Katholieke Handelsreizigers. Wij ontvingen het program-boek van de jaarvergadering van de Ned. R. K. Han delsreizigersver., te Amsterdam, jte hou den op 27 en 28 April. Een compliment voor de keurige techni sche verzorging van dit programma-boek, hetwelk verlucht is met meerdere mooie Amsterdamsche Stodsgezichten. Die weet 't ook uit ervaring. Onder bovenstaand opschrift neemt de „Msbd." over wat de bekende professor Dr. W. Storm van Leeuwen in de „Groene Amsterdammer" schrijft in een recensie over het boek „De Mensch en de alcohol": „Wanneer men meegevraagd wordt op een bocltocht, waarbij gevaren moet wor den door stadsgrachten, op welke bruggen de straatjeugd over de leuning hangt met niet to noemen doeleinden, dan schrikt men even tc-rug en neemt de uitnoodiging toch maar aan. Dit even terugschrikken constateerde ik bij mezelf, toen ik de uitnoodiging van de redactie ont-.ing om „de Mensch en de al cohol" te bespreken in het blad, waar ik zoo gaarne in schrijf en meer in schrij ven zou als ik meer tijd had. Even terugschrikken, bij de gedachte aan vier of vijf afleveringen van tijd schriften van geheelonthoudersvereenigin- gen, die ik dan in mijn bus moet vinden en de met blauw omlijnde kolommen, waarin de „Hooggeleerde" weer eens lek ker te pakken wordt genomen. E\en terugschrikken, meer is het niet, want dan zegt reeds het nuchtere ver stand: „wat kan het mij toch eigenlijk schelen, ik weet toch al precies wat e>r komt; ik ben dom, bekrompen, mijn weten schappelijke carrière geknakt, egoïst, roe keloos, alles en alleen omdat ik nu een maal den alcohol in vele schakeeringen zeer genieten kan, en van oordeel ben, dat het een ander niet aangaat, wat ik wel en wat ik niet wil drinken". HILLEGOM. Eerste Tentoonstelling van afgesneden Bloerhen. Zaterdagmiddag le 3 uur had in het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond alhier de officieele opening plaats van de tentoonstelling van afgesneden bloemen, uitgaande van do R. K. Bloemist- werklieden-vereeniging „Eensgezindheid" alhier. Aanwezig waren: het bestuur der organiseerende vereeniging en der zuster vereniging van Chr. bloemistwerklieden, dat der R. K. Patroonsvereeniging, de bei de Wethouders van Hillegom, Mr. J. B. Sens, gemeente-secretaris, meerdere Raadsleden, meerdere Patroons, den Zeer- eerw. heor Pastoor B. van Leeuwen, G. A., diens kapelaan e.a. De heer B. N. Loerak ker hield de openingsrede. Hierna sprak Wethouder Balvers een kort woord. De heer Th. Jonkheer sprak vervolgens namens het bestuur der R. K. Patroonsvereeniging. De heer Loerakker beantwoordde nog met een enkel woord de sprekers. Riolccring Weeresteinstraat. Het Ge meentebestuur heeft de rioleering der Weeresteinstraat opgedragen aan de fir ma De Moei Hermes te Alkmaar. Deze firma was de 3e inschrijfster bij de open bare aanbesteding. Bloemenkijkers. De ontzettende koude van Zondag was oorzaak, dat er weinig bloemenkijkers waren; we kunnen dit al leszins begrijpen. Zondag a.s. zijn echter de velden nog pas geheel in feestgewaad, zoodat we bij beter weer dan de groote drukte mogen verwachten. De Film der Staatsmijnen in Limburg. Zaterdagavond werd bovenstaande film al hier vertoond in de groote zaal van Flora. Ongeveer 500 uitnoodigingen waren voor deze gratis-demonstratie verzonden. Onge veer 100 belangstellenden hadden aan de zen oproep gehoor gegeven. De heer G. de Clercq, stooktechnisch adviseur te Am sterdam leidde den avond in en lichtte de beelden toe. We kunnen niet anders zeg gen, dan dat deze tilm een der mooiste was, die we ooit zagen.. Geboren: d. van M. B. Huisman-Bos- hove. z. van F. van der Linden-Koppert. d. van M. J. A. van Bourgondien-Nelis. z. van M. Stroobergen-Jansen. z. van A. M. van Waveren-Wiedemeijer. z. van N. A. de Groot-Be. khout. d. van A. J. Warmerdam-van der Kuijl. z. van C. M. Hoogerwerf-Beuk. Ondertro u wd: M. Brouwer en C. M. van der Hulst. P. J. van Nobel en en M. G. H. Berbiers. W. aArls en J. M. Galirmann. VOORHOUT. Ophaaldienst van vuilnis. Burge meester en Wethouders dezer gemeente hebben besloten het huisvuil op Dinsdag en Vrijdag van iedere week ,in plaats van Woensdag en Zaterdag, te doen ophalen. St. Elisabethvereeniging. Gister avond gaf de tooneelvereeniging „Vader Kolping" in het Patronaatsgebouw alhier een uitvoering ten bate van de St. Elisa- bethsvereeniging. De Zeereerw. heer Pas toor opende deze bijeenkomst met een kort welkomswoord, waarin, hij in het bij zonder verwelkomde den weloerw. heer kapelaan, den Burgemeester en dr. Bots. Vervolgens bracht hij een woord van dank aan de tooneelisten voor hun belangloos werk en aan de aanwezigen voor him op komst. Allereerst werd gegeven „Hallo met Mars". Dit stuk een blijspel in 3 bedrijven viel zeer in den sniaak van het publiek. De spelers gaven zich geheel en voerden alles in de puntjes uit. Vooral de lieeren C. Heuzen en J. de Roode speelden hun rol voortreffelijk. De tooneelspelers had den dan ook na afloop van het stuk een ovatie in ontvangst te nemen. Vervolgens werd nog de klucht „In de Zilveren Haas" gegeven, welke eveneens goed gespeeld werd. Hedenavond zal dezelfde uitvoering worden gegeven, waarbij weer een druk bezoek mag worden verwacht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een jubileum. Op 22 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de N.V. Vee- koekenfabriek „De Leerhoeve" werd op gericht. Naar wij vernemen zal die dag herdacht worden in een algemeene verga dering te houden op Zaterdag 21 April a.s. in het hotel „De Vergulden Wagen" alhier Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den raacï der ge meente op hedenavond 7 uur. In de plaats van het oorspronkelijke punt 19 der agen da, dat vervallen is, wordt op de agenda gesteld: 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een- perceel bouwgrond, aan A. van Dam q. q. BOSKOOP. Bloemenhandel. De bloemenhandel ging de vorige week tamelijk goed, en er komen thans flinke partijen rozen ter vei ling. De prijzen zijn nog wel niet hoog, al hoewel ze de laatste dagen iets beter wa ren. Er werd als volgt betaald: Ophelia 4096 ct., Golden Ophelia 5090 ct., Mar cel Rouger 0.70—1.60, Hadley f 0.70— 1.47, Cl. Pcrnet 0.60—1.30, Columbia 50— 90 ct., Butterfly 0.501.20, Mac Keiler 0.601.60, Wilhelm Kordes 0.701.10. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Frankrijk is teleurgesteld over de pu blicatie door Amerika van het anti-oor logspact. De Duitsche Oceaanvliegers zitten nog steeds vast op Greenley-eiiand. Hachelijke uren vóór de landing. (2e blad). Fatale sneeuwstorm in Chili. Er zouden 200 rr.enschen bedolven zijn. (Buitcnl. Be richten 2e blad). Ernstige tramramp te Berlijn. Verschil lende dooden en gewonden. (Buitenl. Be richten 2e blad). Ernstige aardbeving in Bulgarije. (Bui tenl. Berichten 2e blad). Het Italiaansche luchtschip „Italia" heeft de eerste étappe van zijn Noordpool tocht achter den rug. Zondagnacht van Milaan opgestegen, is f:t hedenmorgen te Stolp in Duitschland geland. (Luchtv. Ie blad en Telegrammen). Een vreeselijke ontploffing in een dans zaal in Missouri. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Op een onbewaakten overweg bij We- zep zijn twee kinderen gedood en een chauffeur zwaar gewond, (gem. Berichten, 2de blad). Te Amersfoort is een autobus op het trottoir gereden, waarbij twee kinderen ernstig zijn gewond, (gem. Berichten, 2de blad). Verscheidene groote branden, o.a. te Hilversum, Haarlem en Amsterdam, (gem. Berichten, 2de blad). Rosalandia 0.601.20, alles per bos van 10 stuks. Diversen per bos: Lathyrus 11 22 ct., Violieren enkel 1041 ct., idem dub bel f O.CO1.02, Tulpen 1534 ct., Bolrozen 15—39 ct., Cerasus Hisakura I 31—35 ct, per tak, idem II 23—27 ct., idem III 13 21 ct. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). Uitvoering. Gisteravond werd door de leden van het Meisjespatronaat „St. Theresia" wedrom een uitvoering gegeven in het Patronaatsgebouw. Opgevoerd werd het drama in 4 bedrijven „Om 't kind". De Zeereerw. heer pastoor Meyer sprak een woord van welkom en zeide, dat op verzoek, deze tweede uitvoering, welke niet alleen zeer mooi maar ook leerzaam was, werd gegeven. Spr. wenschte allen een genoegelijke avond. De opvoering van dit drama, hetwelk aan verschillende spelers zeer zware oischen stelt is, onder leiding van mej. Clarys, wederom geslaagd. OP WEG NAAR DEN NOORDPOOL. KAPITEIN NOBILE GESTART. Geheimzinnige start in den nacht. Generaal Nobile is Zondagnacht in alle stilte met do „Italia" gestart. Slechts zeer weinigen waren op de hoogto en even on verwachts als Nobile in den nacht uit Rome was aangekomen, is hij ook thans weer 's nachts uit Milaan vertrokken. Generaal Nobile hoeft zich bij zijn be sluit uitsluitend door de weerberichten la ten leiden. Nadat hij met de bemanning van 't luchtschip nog do begrafenis der slachtoffers van den aanslag te Milaan had bijgewoond, begaf men zich naar de luchtschiphal tc Baggio, waar alles voor den start werd gereed gemaakt. Slechts enkele journalisten en familieleden der deelnemers aan den tocht waren bij het vertrek tegenwoordig. Aan boord van het luchtschip bevinden zich behalve generaal Nobile en zijn ad judant, de kapitein-vlieger Mariano, als navigatoren korvet-kapitein Zappi en do luitenant der marine Viglieri, alsmede tal van veteranen van den Norge-tocht als mecaniciens en twee radio-telegrafisten. Voor de wetenschappelijke onderzoekin gen bevinden zich voorts aan boord inge nieur Troiani en de jeugdige profess< r Pontremoli met zijn geheimzinnige appa raten voor het onderzoeken van de elec- trische golven bij lage temperaturen, waarvan men opzienbarende resultaten verwacht. Ook do Zweedsche meteoro loog prof. Kralgren maakt den toch mede. Ten slotte behooren tot de deelnemers do beide journalisten La go van de „Popoio d'Italia' 'en Tomaselli van de „Corrierre della Sera", die voor de berichtgeving zul len zorgdragen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1