BOMAANSLAG TE MILAAN. BINNENLAND. 19e Jaargang. VRIJDAG 13 APRIL 1928 No. 5847 D* ABONNEMENTSPRIJS bedrangl bl| vooruitbetaling Voor Leiden IS cent pei wee* l?.SO pei kwartaal pij OOM Agenten 20 cent pet week 12.60 pei kwartaal pranoo per post 12.95 pe, kwartaal. &>t Geïllustreerd Zordagsblad te vooi de Abonné'e ven ijgbaat tegen betaling van 5C CL per kwartaal bij voon nitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 ct„ met Geïllustreerd EondagBblad 9 ct Oil blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 - POSTBUS No. tl DE ADVERTENTIEPRIJS BEOftAAGTI Gewone odvertentlên 30 cent per r g o I Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bel s dubbele var het tarief berekend. 3 Kleine edvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, wftfiria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en r» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Christelijk Historischen. Op de jaarverga-dering der Christelijk Historische Unie heeft de voorzitter mr. J. Schokking een openingsrede gehouden, •waaraan onzerzijds wel aandacht moet worden gewijd. Wij zullen voor heden ons beperken tot wat de heer Schokking opmerkte over het herstel van de coalitie. Hij wees er op, dat z.i. deze groepeerïng ^aar geestelijken grondslag de beste is: Wij zijn nog altijd van oordeel, dat aan een groepeering naar geestelijken grondslag, al moet die bij een com binatie van verschillende partijen al- gemeener zijn, dan op zichzelf wen- ■chelijk is, de voorkeur moet gegeven worden boven anderen, als waarvoor onafgebroken van de linkerzijde wordt gepleit. De vergelijking van het poli tieke leven, gelijk wij dat in de laat ste decenniën ten onzent hebben ge had, met dat in andere landen, waar de partij-groepeering op andere*-basis was opgetrokken, valt niet in het na deel van het onze uit. Voor zoover men daarmee de crisis in het parlemen taire stelsel in verband zou brengen, gelijk dat vaak geschiedt, is de vraag gewettigd, of die crisis zich bij ons soms scherper vertoonde dan elders? Het antwoord daarop kan met volle gerustheid worden afgewacht. Maar voor het herstel der coalitie is meer noodig dan die hier bedoelde prin- cipieele basis. Er moet ook een reëele basis zijn voor den wetgevenden arbeid in al- gemeenen zm. Ook die basis acht mr. Schokking aanwezig. Maar terwijl het niet ovei-bodig is daaraan te herinneren, ook, omdat gelijk Mr. Aalberse onlangs met recht er op gewezen heeft, dat het voor een kabinet, hetwelk op een parlementaire meerderheid zal steunen, niet de eenige vraag is of in alle deelen een stemmigheid bestaat met het oog op den wetgevenden arbeid, maar bet ook en bovenal aankomt op den geest, waarin het bewind zal worden ge voerd, er moet toch ook voor den wetgevenden arbeid in algemeenen zin een reëele basis zijn. Hoe die er veels zins bij de rechtsche groepen is, want ook Staatk. Geref. en Hervormde Staatspartij kunnen er huns ondanks bijgenomen worden, blijkt nog voort durend. Toch acht de leider der Chr. Hist. Unie momenteel den tijd nog niet rijp voor een herstel der coalitie. Wèl'oordeelt hij daar over een gunstige factor de verklaring van dr. Nolens, dat het gezantschap bij het Vaticaan geen rol behoeft te spelen in de beschouwingen om weer tot een zoodanige partijgroepeering te komen, dat een parle mentair kabinet gevormd kan worden. De heer Schokking weet die verklaring te waardeeren, al ware, zoo zeide hij, dat in zicht beter eerder gekomen.... Maardat inzicht was er al onmid dellijk na de befaamde verwerping van de post voor het gezantschap bij het Vaticaan. 't Is toch immers al onmiddellijk ver klaard, dat van Katholieke zijde het ge zantschap niet t-ot een ruil-object bij poli tieke onderhandelingen zou worden ge bezigd Neen, het gezantschap behoeft bij die onderhandelingen geen rol meer te spelen. Maar: wat wel een rol daarbij speelt is het al dan niet bestaan van de mentaliteit, de geestesgesteldheid, die de Chr. Hist, indertijd bewogen heeft, om zich bij dc stemming over de bedoelde post aan te sluiten bij de anti-papisten in de Tweede Ivamei. Dat zal wèl een rol spelen En 't is wel erg jammer, dat de heer Schokking in zijn rede met geen enkel woord tegen de anti-papisten of tegen de vrees voor anti-papisten stelling heeft ge nomen. Wij willen hopen, dat de heer Schokking spoedig gelegenheid vindt, zich hierover eens duidelijk uit te spreken. Wij verlangen niet, dat hij wat gebeurd is be- treure of afkeure, maar wèl, dat in deze houvast gegeve worde voor de toekomst! OP DEN ITALIAANSCHE KONING. DE KONING ONGEDEERD, HET AANTAL DOODEN BEDRAAGT 18, HET AANTAL GEWONDEN 36. Bom in een lantaren. Gelijk wij gisteren in een gedeelte van onze oplaag konden vermelden, heeft te Milaan een bomaanslag plaats gehad tegen het le\en van den Italiaanschen koning. Slechts door een toeval is de koning met zijn gevolg aan deze waanzinnige misdaad ontkomen. De slachtoffers zijn voor het meerendeel vrouwen en kinderen, alsmede soldaten, die den weg hadden af gezet, en leden der jeugdorganisaties, die zich hadden opgesteld om den koning te begroeten. De helsche machine, die in een straatlan taarn was gemonteerd, heeft een ontzet tende uitwerking gehad. Tot dusver zijn achttien dooden te betreuren, o.w. vijf Al penjagers, twee jongens, leden van de Balilla, en een aantal vrouwen. Een meisje, dat. dicht bij de lantaarn stond, werd let terlijk onthoofd, een der balilla's werd tot een vormlooze massa verminkt. Vooral de brokbtukken van de lantaarn veroorzaakten tal van slachtoffers. Van de 36 meesi ernstig -gewonden, zullen er, naar men vreest, eenigen niet in het leven be houden- kunnen worden. De opwinding in de stad was allerwege buitengewoon groot. Het nieuws van den aanslag verspreidde zich als een 'loopend vuur door de straten, die overvol waren met. kijklustigen. Met verbazingwekkende snelheid werden de noodigo veiligheids maatregelen getroffen en uitgevoerd. Het geheele telefoonverkeer met het buiten land werd reeds tien minuten na den aanslag onderbroken. Eerst na twee uur, toen het officieele communiqué was ge publiceerd, werd het hervat. Tal van arrestaties. Inmiddels zijn reeds ongeveer honderd personen gearresteerd, wier identiteit ech ter nog niet bekend is gemaakt. Geruch ten doen de ronde, volgens welke de aan slag het werk van communisten zou zijn. Een zeei groot aantal rechercheurs zet het onderzoek voort. Een der eerste veiligheidsmaatregelen was, dat alle lantaarnpalen op het terrein van de jaarbeurs en in de onmiddellijke -omgeving er van aan een nauwkeurig on derzoek werden onderworpen. Om de opwinding onder de talrijke vreem delingen te Milaan tot bedaren te brengen, heeft de secretaris van de fascistische partij te Milaan een proclamatie doen aan plakken, waarin tot kalmte wordt aange maand. „Sterk zijn", aldus de proclamatie, „beteekent: het hoofd koel houden". De proclamatie spoort aan tot het houden van een groote sympathiebetooging voor den koning op het Domplein. Voor het koninklijk paleis, waarheen de koning zich na afloop van de openingsplechtigheid be gaf, had zich een dichte menigte verza meld. Het paleis wordt door een sterke politic-afzetting bewaakt. Duce en koning. Volgens nadere berichten hadden zich met den koninklijken trein ook Mussolini en verscheidene leden der regeering naar Milaan begeven om de opening van de jaarbeurs, die steeds met groote plechtig heid gepaard gaat, bij te wonen. Musso lini- en de overige leden der regeering, als mede een aantal andere officieele personen, waren reeds om tien uur op het plein voor de jaarbeurs aanwezig. De koning werd ora precies tien uur verwacht. Ivort te voren werd de mededeeling ontvangen, dat de koning zich met zijn adjudanten op weg had begeven. In een tweede auto volgde de troonsopvolger prins Umberto. De stoet was nog niet op de Piazza Giulio Cesare aangekomen, toen plotseling een ontzettende knal weerklonk. Niemand wist wat er gebeurd was. Onmiddellijk werd de weg afgezet, zoodat een deel der auto's, waaruit de stoet bestond, zich langs een andere;, weg naar het jaar- beursterrein moei begeven. Bij den in gang van de jaarbeurs stond Mussolini, die, nadat de ontploffing had plaats ge had, zijn auto tot staan bracht, op de tree plank sprong en den koning tegemoet reed. Hij begroette den koning met den uitroep: „God heeft Uwe Majesteit ge spaard. Leve de koning, leve Italië!" De koning verhief zich in zijn auto, reikte den Duce de hand en omarmde en kuste hem. Mussolini begroette daarop ook den kroon prins en wenschte ook dezen geluk. Daarop opende Victor Emanuel, alsof er niets ge beurd was, kalm, doch een weinig bleek, de jaarbeurs. OOK EEN MISLUKTE AANSLAG OP MUSSOLINI. Uit Como wordt aan de „Corriere della sera" gemeld, dat een groote bom is ont dekt op het spoorwegtraject, waarover de trein waarin Mussolini van Milaan naar Rome zou terugkeeren, zou renden. Aan de helsche machine was een draad beves tigd, die door een man, die zich langs de lijn verscholen had, werd vastgehouden. De man is gearresteerd. ROEMENIE. Hongaarsche bladen verboden. Volgens een bericht uit Boekarest heeft de Roemeensche regeering voor geheel Roemenië de verspreiding van alle Hon gaarsche bladen verboden. JOEGO-SLAVIË. De komitadsji's blijven onrust verwekken. Twee spoorweg-aanslagen op Joegoslavisch gebied. De onrustbarende berichten omtrent voorbereiding van invallen door Macedoni sche en Albaneesche komitadsji's blijven aanhouden. Naar de „Politica" meldt, is reeds een aanslag gedaan op de spoorlijn Skoplje-Kosovska-Mitrowitza, terwijl ook een poging is gedaan tot een spoorwegaan slag.bij de Grieksche grens nabij Gevgheli. Hetzelfde blad meldt, dat de Macecloni- scho leider, generaal Protogerof en hadsji Popof, alsmede enkele andere leiders der Macedonische revolutionnaire organisaties in Albanië zijn aangekomen om te zamen met het z.g. Ivossowo-comité het „voorjaars offensief voor te bereiden. De Macetlo- niërs rekenen er op, dat de in Joegoslavië woonachtige Albaneesche grensstammen hun steun zullen verleenen. RUSLAND. Atmosfeer van achterdocht. Nog meer vervolgingen van t en h n i c i. De atmosfeer van achterdocht tegen technici, geschapen door dc arrestatie van een groot aantal ingenieurs in het Donge- bied, wordt niet gezuiverd doof officieele verklaringen en moties op vergaderingen, waarin erop wordt gewezen, dat de gear resteerde ingenieurs uitzonderingen zijn, en in het algemeen arbeiders en technici samenwerken. Het aantal vervolgingen van ingenieurs wegens technische tekortkomingen neemt toe. Een speciale commissie van rechter lijke ambtenaren is naar Roetsjenkowo ver trokken, waar onlangs in de Thyssen-con- cessie een dinamietontploffing plaats vond, omdat een aantal arbeiders hebben verklaard, dat zij de technische leiding te voren hadden gewaarschuwd tegen liet on voorzichtig bewaren van dynamiet. In een ander district worden een aantal inge nieurs vervolgd wegens het bouwen van huizen, die na een jaar reeds volmaakt on bewoonbaar bleken te zijn, wat zij echter wijten aan de sléchte steenen uit hoog ovenslakken, die zij moesten verwerken. In het textielrayon Iwano-Wosnessensk wor den ingenieurs vervolgd, die zich zouden hebben laten omkoopen bij den bouw van een fabriek. Toevalligerwijze is juist in het Schach- tinski-rayon, waar thans wel geen „contra revolutionairen" meer in vrijheid zullen rondloopen, brand uitgebroken in een ko lenmijn, die een zeer heftig verloop had, zoodat na een dag de geheele schacht, (die met hout bekleed was), is ingestort. Men is thans bezig de ondergrqndsehe verbin dingsgangen naar andere mijnopeningen hermetisch af te sluiten, daar anders ge vaar bestaat, dat het werk onder den grond in het geheele district onmogelijk wordt. De gearresteerde Duitschers. Dc Sovjet-autoriteiten hebben den Duit- sehen ambassadeur te Moskou medege deeld dat een vertraging is ontstaan bij de vervaardiging van de acte van beschuldi ging, zoodat het proces tegen de Duitschc ingenieurs en monteurs zal moeten worden uitgesteld. Nadat de acte van beschuldi ging aan de beklaagden ter hand zal zijn gesteld zullen nog ten minste drie dagen voorbijgaan vooraleer het proces zal kun nen beginnen. In dien tusschentijd zullen echter de verdedigers toegang tot de be klaagden hebben. Voor midden Mei zal het begin van het proces echter wel niet moeten worden verwacht. JAPAN De communisten vervolging. Japanseh protest bij de Sovjets. De Russische gezant te Tokio is door den Japanschen premier Tanaka ontvan gen. Tanaka gaf als zijn meening te ken nen, dat de relaties van de Japansche com munisten met Moskou door het onderzoek der politie bewezen zijn. Daarmede heeft de Sovjet-regeering gehandeld in strijd met paragraaf 4 van het RussischJa pansche verdrag, betreffende de niet-in- menging in de binnenlandsche aangelegen heden van de verdrag-sluitende partijen. Het Japansche kabinet heeft reeds een nota goedgekeurd, die door den Japan schen gezant te Moskou aan den Russi— sclien Volkscommissaris voor Buitenland- sche Zaken zal worden overhandigd. De nota is op zeer zakelijken toon gesteld, doch verlangt van de Sovjet-regeering het onmiddellijk beëindigen van haar steun aan de communistische beweging in Ja pan. Nog meer arrestaties. Naar uit Tokio wordt gemeld, hebben er nieuwe arrestaties plaats gehad van verdachte communisten. Onder hen zijn verscheidene studenten. Men verwacht ver dere arrestaties. De bladen gaan voort te betoogen, dat de zaak grootendeels geweten moet wor den aan hc't onvolmaakte sogiale stelsel, dat wijziging eischt. De Jigi eischt afschaffing van ongerecht vaardigde privileges van pairs en anderen. Echte communisten zijn ongetwijfeld zeldzaam in Japan. De wortel van liet kwaad (aldus de Jigi) ligt in de ontevredenheid der massa, ver wekt door de lage salarissen en de duurte die in Japan grooter is dan elders ter we reld. AMERIKA. Kellogg's anti-oor!ogs-voorstellen. Stappen te Berlijn, Londen Rome en Tokio. Volgens de „Deutsche Allg. Zeitung" zal de gezant der. V. S. Schurman, heden een officieel bezoek brengen aan Stresemann. Hij zal den minister de geheele correspon dentie overhandigen, die tusschen Kellogg en Briand is gewisseld over liet anti-oor logspact en welke uit zeven documenten bestaat. Bij de briefwisseling zal 'n nota gevoegd worden, welke de Duitsclie regcering ver zoekt haar standpunt uiteen te zetten over een gemeenschappelijke overeenkomst tus schen de V. S., Duitschland, Engeland, Frankrijk, Japan eb Italië om eiken oorlog buiten de wet to stellen. Tegelijkertijd zullen ook de diplomatie ke vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten te Londen, Tokio en Rome een ge lijken stap doen bij do ministers Van Bui- tenlandsche Zaken der betreffende lan den. EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen. De heer W ibau t, de socialistische 1 i- der in den Senaat lieeft o.a. enkele woor den aan de algemeene politiek gewijd. Daaruit bleek, dat de afgevaardigde ook niet bijster optimistisch is ten aanzien van een samenwerking tusschen Katholieken en, Sociaal-Democraten, ook al acht hij het niet uitgesloten, dat het er ooit toe komen zal Groote en verdiende aandacht vonü c welsprekende rede vaTi den Anto-Revolu- tionairen heer Diepenhors t. Spreker constateerde de ongunst van parlementarisme en politiek. Allerwegen valt de' achteruitgang te constateeren van liet parlementaire stelsel en van belang stelling voor de politiek. Aan de pers wilde de afgevaardigde niet, zooals sommige doen, de schuld geven, die over het alge meen op waardige wijze belangstelling voor parlement en politiek wekt. Onk is de oorzaak niet te zoeken bij den achteruit gang van de parlementaire waardigheid. Wel is hier werkzaamheid geboden; maar ook voeger kwamen herhaaldelijk minder waardige tooneelcn in het parlement voor. En wel heeft het algemeene kiesrecht in sommige opzichten teleurstelling ge bracht, is het niet het nee plus ultra der democraten gebleken, maar het zou dwaas heid zijn aan het algemeen kiesrecht liet mindere aanzien van parlement en politiek te wijten. En nu wil de heer Diepenhorst daarin Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Aanslag te Milaan op het leven van den Italiaanse,.en koning. Er zijn reeds Joo- den en 36 gewonden, van wie velen -er ernstig. De koning en zijn gevolg onge deerd. Ook een mislukte aanslag op Mus solini. De comrrunistenvervolging in Japan. Een protest bij de Sovjets. Geen nieuws van de „Bremen". (Luchtv. 2e blad. Men zie ook eventueele teL jraia- men). BINNENLAND. De a.s. Aalsmeersche bloerr.en-tentoon- stelling (L. T., 3de blad). De Utrechtsche Raad neemt met alge meene stemmen de voordracht van B. en V/. aan om het U. S. 0. gedurendo vier achtereenvolgende jaren een subsidie van 52.000 te verleenen. (L. en K., 1ste blad) Onze geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o.m.: nog een kiek van het 25-jarig bestaan van de afd. Lei den van „St. Paulus"; de nieuwe directeur van Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest; *een défilé bij de Ruigenhoek te Schevenin- gen; een verongelukte machine van de K. L. M. weer verandering brengen door de alge meene aandacht te vestigen op econo misch gebied. Hij acht een nieuv.e oriën teering op economisch gebied noodig voor ons land, wil het zich economisch kunnen staande houden. We moeten een actieve handelspolitiek gaan voeren. En daarbij is onmisbaar een differentieel tarief, niet als protectionisti- scheii maatregel, maar als ruilobject bij economische onderhandelingen. We moe ten wat kunnen aanbieden als we gaan praten over handelsverdragen, aldus do heer Diepenhorst. De heer De Vos van Stcenwijk (R.K.), die zijn rede moest afbreken heeft gisteren nog gelegenheid gevonden om een pleidooi te houden voor herstel van de Coalitie. Het huldeblijk voor de Koningin-Moeder. De correspondent van de „N. R. Crt." te Berlijn meldt: Hier is onder voorzitterschap van me vrouw van Limburg-Stirum, echtgenoote van onzen gezant, een comité gevormd met het doel, onder de in Duitschland wonende Nederlandsche vrouwen een col lecte te organiseeren voor het huldeblijk voor de Koningin-Moeder. Naar het Vad. verneemt, overweegt het comité voor het huldeblijk aan de Ko ningin-Moeder van de Nederlandsche vrou wen II. M. een tapijt aan te bieden voor een der groote salons van het paleis Soestdijlc. Het ligt in het voornemen, dit in een Nederlandsche fabriek te laten vervaardigen. „St.-Paulus". De Ned. R.-K. Bond van Overheidsper soneel „St.-Paulus" zal Maandag 11 en Dinsdag 12 Juni to 's-Gravenhago een bondsvergadering houden. Van de samen komst van de afgevaardigden der diverse afdecliugen zal gebruik worden gemaakt om den Bond sad viscur, den ZeerEerw. Pastoor Jansen 'n Bondsaltaar aan te bie den, toegewijd aan don Bondspatroon, den H. Paulus van het Kruis, cn te plaatsen in de St.-Marthakèrk aldaar. De muurschildering stelt den Heilige voor, die uit het Goddelijk Hart van Je zus, „het Zoenoffer voor onze zonden" de kracht putte om den Gekruisigde na te volgen. Bij gelegenheid van de Bondsvergade ring zal aan het Bondsaltaar voor 't eerst een H. Mis worden opgedragen. Filmkeuring. De centrale commisie voor do filmkeu ring heeft in 1 et tijdvak van 2 tot en met 7 April gekeurd: 41 films, lengte 37,141.5 M Gelast werden 6 coupures, lengte 24.5 M. Toegelaten: A. (voor elke leeftijd; jour nals, actualiteiten, sport, industrie, recla me, enz.)20 films, lengte G0G1,5 M klei ne films (1 a 2 acton, meest komiek) 11 films, lengte G211 M.hoofdfilms (groote films): 5 films, lengte 11.5G1 M. Toegelaten B. (boven II jaar): kleine films (I a 2 acton): 1 film lengte G3G M. hoofdfilm: 2. iilms, lengte 3702 M. Toegelaten G'. (boven 18 jaar) kleine films: 1. film, lengte 556 M.; hoofdfilms: 2 films, lengte 3080 M. Niet toegelaten 2 hoofdfilms, lengte 4314 M. Reclame: Gekeurd 493 litho's. Niet toe gelaten G; 825 foto's, niet toegelaten 2 stuks.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1