ST L Land en I uinbouw bij W Lf STADSNIEUWS. „WILTOH" j 7Q ij|) Het Comité voor ton toonstelling: de hoeren J. F. Th. van Rossum, J. J. Kenter en C. M. Helling. Het Comité voor verzending (Verzend- bureau); M. F. M. van Rossura, J. Bouman en P. Pompe. De voorzitters dezer Comité's vormen 't 'Algemeen Regelingscomité met het Dagc- lijksch Bestuur, dat bestaat uit Pater Dr. Caecil, Huigens O.F.M., voorzitter: Rector H. -B. Lauwaert, secretaris, en den heer H. J. J. van dor Linden, penningmeester. De vergaderingen van het Regelings-eo- mité vinden geregeld plaats in de R. K. Kerkmuziekschool. Men vraagt ons, in welke taal door Mevr- Ward, die een Amerikaansche is, de aangekondigde voordrachten in de a.s. Kerkmuziekweek zullen gegeven worden. Wij kunnen er op antwoorden, dat Mevr. Ward de Fransehe taal zal gebruiken, maar dat door oen tolk het gesprokene terstond in het Nederlandsch. zal vertaald worden. R.-K. Volkspartij. Het persbureau Vas Diaz meldt: Het Partij-Congres van de R.-K. Volkspartij zal dit jaar worden gehouden op Zondag 22 April in „De Roode Leeuw" Damrak 9394 te Amsterdam. De beschrijvings brief is reeds aan alle afdeelingen toege zonden. Dit congres is openbaar'; het be gint om 12 uur 's middags. Er zullen ver schillende ingrijpende voorstellen behan deld worden, o.m. wordt voorgesteld in verband met de thans geldende opvattin gen de R.-K. Volkspartij te ver- daad: zeer ingrijpend Red. L. Crt.). Aan dit congres zullen eenigc feestelijk heden worden verbonden ter viering van het eersto lustrum dor Partij. R. K. Hongaarsch Kindercomité. Op Tweeden Paaschdag werd in het Cor nelius'Broerehuis te Amsterdam een alge meene vergadering gehouden van het hoofd bestuur van het. R. K. Hongaarsch Kinder comité, waarbij alle afdeelingen uit den lande vertegenwoordigd waren. De voorzitter, de weleerw. heer J. de Roos, opende de bijeenkomst, waarbij voor al hot doel dezer vergadering sterk naar varen kwam, nJ. likwidatie cler oude ver- eeniging, en eventueel oprichten eener nieuwe vereeniging. Waar op verzoek der Hongaarsche le- geering zelve de in Nederland vertoevende kindertjes naar hun vaderland teruggezon den zijn, is liet eigenlijk doel, waarmede liet comité werd opgericht, vervallen, en is dus liquidatie als het ware vereischte. Edoch, de nood van Hongarije is zoo groot, dat het comité zich niet verantwoord acht hear heilzaam werk te staken. Staande de vergadering werd besloten de oude vereeniging te liquideeren en een nieuwe vereeniging op te richten met boven omschreven doel. Deze vereeniging zal liee» ten: R, K.,Hulp-comité NederlandHonga rije. Bij deze vereeniging sloten zich alle bestaande afdeelingen van het oude Hon gaarsche cprnité aan alsmede de Vereeni ging Mensa Albertina. Bij dé bestuursverkiezing werd het oude hoofdbestuur met algemeene stemmen ge kozen tot voorloopig bestuur der nieuwe vercen'ging. Na een dankwoord aan de aanwezigen sloot de voorzitter deze belangrijke bijeen komst. De communistisch-gezinden in de S.D.A.P. De heeren Kies en Schmidt hebben ge lijk bekend op het congres der S.D.A.P. medegedeeld, dat zij zich zullen beraden wat hun te doen staat in verband met den door het congres uitgesproken wensch, dat leden der S.D.A.P. niet aangesloten zullen zijn bij de Liga. Dit beraad heeft het volgende resultaat gehad. Beide hee ren zullen ecu conferentie bijeenroepen van alle sociaal democraten, die lid zijn van de Liga. Bij het besluit, dat in deze bijeenkomst betreffende de veréenigbaar- heid van het lidmaatschap der orp. nisa- ties zal worden genomen, zullen zij zich dan neerleggen. GROEP VEILINGSVEREENIGINGEN UIT DEN NED. TUINBOUWRAAD. Openingswoord Voorzitter. Woensdag hield do Vereeniging Groep Vejliflgver. uit den Ned. T. R. een alge meene, jaaryergadering in een der zalen van he.t,Jaarbeurs-restaurant, te Utrecht. De Voorzitter, do lieer F. V. Valstar, opende ,de vergadering, heette allen wol kom, doch in het bijzonder de heer Ir. Th. Mansholt, Inspecteur van den Landbouw, Hoofd van den Buitenl. Voorlichtings dienst, en den heer Bolthuis, ambtenaar aan het Departement van Landbouw. In zijn openingsrede wijst cle Voorzitter op den groei van don tuinbouw en vooral op do uitbreiding van den intensieve glas- cultuur. Overal verrijzen kassen doch die uitbreiding is vooral enorm in de oudere glascentra. Die intensieve cultuur geeft volop werk. Vooral ook in het transportbe drijf geeft liet veel vertier. De gunstige geografische ligging van ons land tusscTien de industriecentra heeft ons land gemaakt tot een tuinbouwland van uitnemendheid, tot de „tuin van Europa". Verreweg .het grootste gedeelte is bestemd voor export, zelfs voor Amerika. Binds 1922 is de glas cultuur met 427 pet uitgebreid. In 1025 19261927 wérden resp. uitgevoerd 32 mil- liocn, 38 mill., 52 mill, tomalen en 3—3.5l milljoen druiven. Er wordt dikwijls ge vraagd, of, zulks kan blijven doorgaan op die wijze. Of er geen overproductie zal komen! Of die tallooze warenhuizen geen donkeren schaduw op de toekomst werpen. Naar ve ler meening baart ile toekomst zorg. Zelfs wordt er in tuinbouwkringen voor ge waarschuwd toen de export naar Engeland grooter ging worden. Deze is nu verdui dend voucligd. Tn 1927 gebruikte Engel.1 van Holland 117 milliocn Kg. tomztfrn, niettegenstaande men zich aan den raad •van 13 0 niet had gestoord. Wc moeten de concurrenten trachten tc verdringen op de wereldmarkt. Van zijn geheelen invoer nam Duitschland 22 pet. der tomaten uit Holland, terwijl van de geheele tomaten- invoer in Engeland er 20 pet. uit Holland kwam. Engeland importeerde in 1927 422 millioen Kg. appelen waarvan 1 millioen Kg. uit Nederland. We hebben dus nog lang geen overheerschende plaats ingeno men. Het gevaar van overproductie staat volgens spr. dan ook niet dadelijk voor de, deur. In andere landen is bet i-lem of nog erger dan in Engeland of Duitschland. Men moet zich echter weten aan te liassen aan de tijd, vooral wat kwaliteit betreft. Hoe staat het met de kwaliteit op heden? Er is verbetering waar te nemen voor wat de groenten betreft, doch dit geldt niet voor het harde fruit. Hiermede heeft men zich niet aangepast aan de vraag Van de markt. Laten we de gemaakte fouten willen zien en ze durven bestrijden. Met de kwaliteit staat of valt de tuinbouw. Als de veilingen haar taaie niet verstaan, zal straks blijken, dat zulks niet ongestraft kan blijven. Op de wereldmarkt, wordt met allerlei wape nen gestreden. Spreker wijst nog op den steun, die de Duitsche en Engelsche tuin bouw van hun regeering ondervinden. Het eerste en voornaamste gebod in den tuin bouw blijft echter de onaantastbare kwa liteit. Wanneer hiervoor gezorgd wordt, be hoeft men geen vrees te koesteren. De notulen nagezien door den afd. Delft, Poeldijk en Wageningen werden goedge keurd. Tot deze commissie voor deze jaar vergadering worden benoemd de veilingen Loosduinen, Bergen op Zoom en Avenhorn. Het jaarverslag hebben de leden in „de Tuinderij" kunnen lezen en dit is opgeno men in het Jaarboek. Tot voorzitter wordt met 209 van de 211 stemmen gekozen de heer F. V. Valstar, af Ir. die dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en de be noeming (voor 3 jaar) weer aanneemt. De rekening en verantwoording over 1927 in inkomsten en uitgaven aangevend f '101!5.54 wordt voorgelezen en goedge keurd. Deze was gedurende het jaar nage zien door Venlo, Warmcnhuizen en Naaldwijk. De begroeting in ink. en uitg. tot 4050Ö.wordt na enkele opmerkin gen z. h. st. goedgekeurd. De financièele commissie voor 1923 zal bestaan uit de vei lingen Broek op Langendijk, Leeuwarden en Barendrecbt. Verschillende voorstellen. Volgen de verschillende voorstellen. Het bestuursvoorstel om over 192S 1/50 pet. van den omzet te heffen voor de in 1928 te voe ren reclame wordt aangenomen. Evenzoo om het batig saldo van 1927, 3800.en het saldo der reserve-relcening, 8500. in het reclamefonds te storten, waardoor voor de reclame 2.3300.beschikbaar zal komen. Het voorstel van Vinkeveen om te trachten ook den handel een gedeelte der reclamekosten te laten betalen, waar tegen zich het bestuur verklaard had, kon ook in de vergadering geen genade vin den. Vinkeveen trok zijn voorstel in. Het bestuursvoorstel om te trachten gedaan te krijgen dat voor de verzending van groen- ten en fruit koelruimte beschikbaar komt zoowel te land als ter zee, werd aangeno men. Deventer had een voorstel ingediend om het Centraal bestuur op te dragen er bij de Regeering op aan te dringen een wettelijke regeling te krijgen op de con trole van den export als bijv. het Rijks- controlemerk op boter en kaas. Deventer ziet hierin het eenigste middel om het ge knoei den kop in tc drukken. Het be stuur kan zich met dit voorstel niet ver eenigen en meent, dat de Ned. volksaard wars is van alle Rcgeeringscontrole. En de veilingen hebben hun eigen U. C. B. (Uit voer controle-bureau)./ Verscheiden afge vaardigden voeren hierover het woord, waaruit blijkt dat men algemeen wel eelti ge verbetering in dit opzicht wil doch men geen Regeeringsbemoeiing wenscht. Dat er fouten gemaakt worden wordt vrij algemeen erkent en ook de medewerking met het U. C. B. moest beter zijn. Het bestuur ontraadt dit voorstel. Na eindeloo- ze discussie trekt Deventer het voorstel in op voorwaarde dat het bestuur deze zaak ernstig in studie zal nemen om later hier over te rapporteeren. Het voorstel 's Gra- vczande om te komen tot een pensioenre geling voor het personeel, verbonden aan de veilingen, vond algemeene instemming. Het prae-advies van het. bestuur luidde gunstig, terwijl een 10-tal afgevaardigden zich uitspraken voor het voorstel. Het bestuur, zal trachten een dergelijke rege ling te ontwerpen waarbij de veilingen in dividueel vrij blijven om hieraan mee te werken. Het voorstel Zwijndrecht om het bestuur te verzoeken in overweging te ne men cn te trachten of er middelen te be ramen zijn welke kunnen leiden tot voor stellen die een verzekering inhouden dat de veilingvereenigingen niet langer bloot staan aan het misbruik van fust had de instemming der vergadering. Het bestuur zal zijn. volle aandacht aan deze zaak geven. Rede ir. Mansholt. Vervolgens hield Ir. Mansholt een le zing met als onderwerp „Bespreking van eenige factoren, die den export van groen ten en fruit beïnvloeden." Bpr. besprak eerst de funeste uitwerking der invoerrechten, welke tot gevolg lreb- ben dat de consumenten de meeste lasten hiervan - dragen. Vergelijkt de uitwerking hiervan in wat de productie betreft, gun stige. jaren cn ongunstige. Wijst er op hoe in Duitschland de boeren demonstraties hielden om verhooging van invoerrechten te verier ijgen. Hoe de invoerrechten bij re- geeringsautoriteiten werden besprokey die te voren al verklaarden dat van verlaging der invoerrechten op de land- en tuin bouwproducten geen sprake kon. zijn. Op nog ernstiger belemmeringen moet worden gerekend in cle toekomst. Over alle landen van Europa heerscht tlio geest. Dan sprak de heer Mansholt over do bemoeilij king door sanitaire maatregelen die men in het buitenland stelt welke dikwijls val- mratrogolon zijn d genomen wor den onder mom „sanitaire" wagens het keerschen van ziekten onder vee, soms on- 'lcr do tuinbouwproducten of landbouw, bijv. de aardappel wratzickte. Hiervan wordt Lii cuk dikwijls misbruik gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. SLAAGT U WEL B Maarfievsimei'sftraat 80&-Ê2$ 7947 Vervolgens ging spr. de moeilijkbeden na die de export ondervindt en noemt hierbij ook de credieten die van regecringswegc in Duitschland verstrekt worden om den tuinbouw te steunen. Er is daar ook al veel verbetering in den tuinbouw geko men, waarbij men gaarne Holland als voorbeeld stelde. Vervolgings ging spr. na de maatregelen die de Tuinbouworganisa ties kunnen stellen tegen onze concurren ten die niet stil zitten. De organisaties moeten met alles wat de concurrenten doen nauwkeurig op de hoogte blijven, doch als vrienden. Geen z.g. beroepsge-' heimen. Tevens zal getracht moeten wor den de productiekosten der artikelen te verlagen al verwacht spr. dat dit geen ge makkelijke taak zal zijn. Hierbij mag vol gens spr. niet als middel gebezigd worden een verlenging van den arbeidsdag. De voorzitter dankte de heer Mansholt voor zijn mooie rede en sprak den wensch uit dat men er in tuinbouwkringen voor deel mee doen zou. Na rondvraag, die onbelangrijk was, sloot de voorzitter deze belangrijke verga dering. P0PPENTENT0ONSTELLING. Gistermiddag om vier uur werd onder groote belangstelling de póppententoonstèl- ling ten bate der Margarita van Cortona- stichting georganiseerd in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal geopend. Talrijke ge- noodigden waren te samen gekomen in de receptiezalèn der Stadsgehoorzaal. Onder rneér waren daar behalve liet be stuur van Zita-Verceniging en St. Marga rita van Cortonastichting en de aan laatst genoemde stichting werkzame personen aanwezig Mr. A. van cle Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, en echtgenoote, de heer Schölvinck, burgemeester van Warmond, wethouder Mr. Tepe, de zeer- eerw. heeren Pastoors Beukers en Heijling. Rector Woolderink, de weleerw. pater van Lubeek (Haagweg), de heer H. H. Maas, directeur van het Academisch Zie kenhuis, enkele geneesheeren cn vele an deren. Precies om vier uur sprak de vice-pre- sidente der stichting], Mevr. Schölvinck, het openingswoord, waarbij zij alle aan wezigen, maar speciaal den burgemeester van Leiden en Mevr. v. d. Sande Bakhuy zen hartelijk welkom heette, zeggende aller komst op hoogen prijs te stellen. Jn breede f rekken ging spr. de afgcloopen werkzaarii- lieden na, de talrijke en uitgebreide (voorbe reidingen en alles wat het comité tot taak heeft gehad. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan Mevr. van Oerle, aan Mej. Mol- kenboer en al de ijverige werksters. Meer bijzonder bracht spr. den oprechten dank van het bestuur over aan Mevr. Tepe, die op zoo bijzondere wijze liet. initiatief tot een tentoonstelling van cle Leidsche Hout heel opgezet en uitgevoerd. Veel mag ik u daarvan nu nog niet verklappen, aldus spr., aanstonds zult u de speel- en wandel en sportterreinen zelf kunnen aanschou wen. Daarna verzocht spr. aan Mevrouw van de Sande Bakhuyzen de tentoonstelling te willen openen. De genoodigden gingen daarop allen naar de kleine zaal, waar Mevr. van cle Sande Bakhuyzen met een schaar het lint doorknipte dat de deuren gesloten hield. Daarop werd door alle aanwezigen de tentoonstelling bezichtigd, terwijl door jongedames thee, gebak en sigaren werden gepresenteerd. Hierbij werden de aanwe zigen nog verrast met eenige zangnum mers van mej. Molkenboer, die met piano begeleiding van mej. J. Timmermans op voortreffelijke wijze „Pur Diceste" van Lotti en vervolgens twee Bergerettes en een poppenliedje ran Wiertz ten gehoore bracht. Over de tentoonstelling zelf, die een al- leraardigsten indruk geeft, behoeven we vandaag niets naders te vermelden. Wij raden een ieder met nadruk aan, deze in teressante expositie te bezoeken. De tentoonstelling is vcor het publiek van af heden tot cn met Zondag iederen dag geopend van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur, behalve Zaterdag, wanneer cle bezich tiging van 2 tot 5 uur vervalt. Het entree bedraagt slechts 10 cent. „DE WOUDKONINGIN". Wij zonden wel kunnen aanvangen om een loflied te zingen op den weldadig heidszin van Leidens Katholieken, die gis teravond weer ondubelzinnig is tot uiting gekomen. Een volle Schouwburg legde ge tuigenis af-van het besef dat dc Margari ta van Cortonastichting den bijzonderen steun verdient van weldadige geloofsge- nootcn, om het zoo eclcle doel, dat zij nastreeft en de groote vruchtbare resul taten, welke van deze daar verrichten ar beid, van zoo diep getuigende naastelief de worden verwacht. En men is blijmoedig opgegaan om, door aanwezigheid bij cle opvoering van de Woudkoningin, het werk van het bestuur niet alleen aan te moe digen, cloch ook werkdadig te steunen. Ei wat men voor zijn gave heeft terugont vangen is de volle honderd procen- waard geweest. Ivan het ook anders, waar cle steeds in dienst- van cle welda digheid tot bergen werks bereid zijnde juf f. Swart zich weer een taak had ge steld, die schijnbaar gemakkelijk is op to zetten, doch zoo belangrijke zorgen er- inspanning vraagt, dat. men bewondering moet hebben voor zulk een energie e u /■•Ik een scheppend en organiseerer.d ta lent. Immers het wérk is veeleiscliend en om een vlot verloop te scheppen en een bevredigend geheel ten tooneele te bren gen zijn tallooze dingen in acht tc nemen en wordt een groote dosis geduld en rou tine gevraagd. En dat. alles gaat mej. Swart zoo goed af, daarin heeft zij een dusdanige hoogte bereikt, dat wij volmon dig moeten getuigen van een zeer welge slaagden avond. En mej. Marie van den Vijver was de kundige verzorgster van den zang, die mooi klonk, en den clans, die in welver zorgd rhythme werd beoefend. Lieve solostemmen vervulden de hoofd partijen en, wat er aan actie te zien was, heeft ten hoogste voldaan. De operette heeft een vlot loopende inhoud, een aar dig libretto en eindigt na een afwisse lende reeks mooie handelingen in een be vredigend slot. Er kwamen tafereeltjes in die keurig aandeden en waarbij de klee ding een mooi onderdeel uitmaakte van een aantrekkelijk geheel. De kleine kleu ters hebben zich mooi geweerd en de groo teren gaven blijk, de nuttige wenken en instructies van cle regie, zich ten nutte te hebben gemaakt. Is het wonder dat al deze zoo noodige omstandigheden heb ben saamgewerkt om een geheel te scheppen, dat een genot was voor het oog en een keurigst vermaak voor het oor. Het geheel wercl gesteund door een door den heer A. Martijn saamgesteld orkestje, dat zeer goede diensten heeft bewezen. Alles te zaam genomen kunnen wij ge tuigen van een welgeslaagden avond, die in een aureool stond van offeren voor de groote goede zaak, waardoor de Margarita van Cortonastichting hopelijk rijkelijk is gesteund, en waartoe ook in cle pauze ijverige dames, door verkoop van versna peringen het hare hebben bijgedragen. Zeer begrijpelijk was het dat namens liet bestuur een woord van dank werd ge sproken en een fruit- en bloemenhulde aan de dames Swart en van cle Vijver de tastbare tolken waren van dien dank. Het publiek heeft den ganschen avond meegeleefd en door herhaald applaus cle executanten beloond voor wat zij te ge nieten gaven. Mej. v. d. Vijver beval de poppen ten toonstelling voor hetzelfde sympathieke cloel warm aan en vroeg tevens door toe treding versterking voor baar koor. „Ruim Baan" te bevorderen opdat dit met nog meer succes zich kan geven aan het doel, uitvoeringen te geven voor liefdadige doeleinden. Sp. SCHAEPMAN-AVOND. Volgende week Woensd a'g is hier de Schaepman-avond, in de Stadsgehoorzaal. De zeereerw. pater lector Molkenboer O.P., spreekt. Mevr. Ellen Russe declameert-. Een koor, samengesteld uit de kerkko ren, onder directie van kapelaan Nieveen van Dijkum zal zingen. Een mooie, grootsche en fijne avond wordt 't! Wij deelen op verzoek mede, dat- van avond en morgenavond de koorzangers re petitie hebben. Vanavond de bassen; morgenavond bas sen en tenoren, beide avonden om 8.30 uur in patronaat. Maria Gijzensteeg. 0UDERSAV0ND. Mogen we nog met één enkel woord her inneren aan de oudersavond morgen (Vrijdag) in de Stadsgehoorzaal. Daarvoor móet veel belangstelling zijn. Bezoek H. M. de Koningin-Moeder. Hedenmorgen bracht H. M. de Konin gin-Moeder een bezoek aan het Museum van Oudheden aan het Rapenburg alhier. Te omstreeks half elf arriveerde H. M. per auto, vergezeld van freule v. d. Poll, freule Schimmelpenuinck en Jhr. v. Tets. Aan den ingang van het- Museum werd de hoogo bezoekster verwelkomd door den directeur van het Museum, dr. Holwerda, die H. M. ronclgeleidde en van voorlich ting diende. H.M. bezocht o.m. de verzameling oud- Europa en de Grieksehe vazen-zaal. Te ruim 12 uur vertrok H. M. Bezoek Duitsche artsen. Aan het einde der volgende maand wordt hier ter stede een aantal Duitsche artsen "verwacht-, die een cursus over Al lergische ziekten zullen volgen, welke prof. Storm van Leeuwen op 29, 30 en 31 Mei zal geven. Paedagogisch Poppenspel. Gisterenmiddag gaven de heeren O. J. de Docs en J. v. d. Veen, onderwijzers uit den Haag met hun nieuw paedagogisch Poppenspel een voorstelling in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Tegen twee uur was de zaal vrijwel geheel gevuld met jeugdige belangstellenden al dan niet ver gezeld van hun respectievelijke mama s. Vertoond werd het bekende sprookje van Appelsteeltje alias Repelsteeltje, die voor deze middag speciaal Kersesteeltje heette. Als verfijnde en meer ge-kultiveerde voort zetting van dc traditioneele poppenkast mag deze vertooning wonderwel geslaagd heel en. Gebruik makende van de moderne tooneelbelichting werd op dit miniatuur- tooneel aardige effecten verkregen. De verschillende décors waren goed ver zorgd. Speciaal vermelden we liet tooneel- tje in het bosch met het knusse kampvuur tje op den voorgrond. Dat het jeugdige auditorium de voor stelling hoogelijk op prijs stelde bewees het steeds geestdriftiger wordende hand geklap na ieder bedrijf. De heeren hebben het klaar gespeeld het jonge volkje gedurende twee uren bijna onafgebroken bezig te houden. Dit wil heel wat zeggen en plei£ zeer zeker voor de mogelijkheden van een dergelijk poppen spel. Indien de vrouwelijke rollen nu ook nog door een werkelijke dame „vertolkt" wei-den zou dit het geheel ten goede ko nten, ook wat de verstaanbaarheid betreft. Overigens was de voorstelling van dit „klein toonccl" een succes voor de beide Ilaagsche onderwijzers. Katholieke Agenda. LEIDEN. Donderdag. PoppententoonsleLling, Stads gehoorzaal, 25, 711 uur. Donderdag Gymnastiekafd. „Klimop" van de Jonge Vrouwenbond, Lokaal Haarlemmerstraat, 7 uur. Vrijdag. Ouderavond, Stadsgehoorzaal, Foyer, 8.15 uur. Vrijdag. Poppententoonstelling Stadsge hoorzaal, 25, 711 uur. Zaterdag, Poppententoonstelling, Stadsge hoorzaal 211 uur. Zondag. Poppententoonstelling, Stadsge hoorzaal, 25, 711 uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. Donderdag. Nederlandsch Fabrikaat-Film, Stadsgehoorzaal, Foyer 8.15 uur. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 10 April tot en met Zondag 15 April waargenomen door de apotheek van den heer IV. Pclle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Speciale Huiskamer-Karpet 2 Mtr. x 3 Mtr. JöskBU Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantie-Kolonies (Afd. Leiden). Dinsdagmiddag hield de afd. Leidon van bovengenoemd Genootschap in de kinder kliniek aan dén Rijnsburgerweg een be stuursvergadering, gevolgd door een alge meene ledenvergadering, welke geleid wer den door den voorzitter, prof. dr. E. Gorter, die daarbij een kort openingswoord sprak, waarin hij na een welkom tot de aanwezi gen er op wees dat- het afgeloopen ver- eenigi-ngsjaar redenen tot tevredenheid gaf en dat het bestuur ook met goed vertrou wen het nieuwe jaar is ingegaan. Van cle ingekomen stukken noemen wij hier een schrijven van Burg. en Wethou ders, inhoudende, dat de subsidie door den Raad is verhoogd en van 0.50 per dag en per kind is gebracht op ƒ0.75, tot een maximum bedrag van 600. Het jaarverslag, dat wij hieronder af drukken werd uitgebracht door de secre taresse zuster J. W. van Ingen Schenau en onder dankzegging ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd en deze ge dechargeerd van zijn' beheer. In dc plaats van zuster Draayér, die wegens huwelijk had bedankt, en aan wie de voorzitter dank bracht voor hetgeen zij sinds vele jaren in het belang der afdec- ling deed, werd benoemd zuster H. van Ommeren. Tenslotte werd besloten in Mei of Juni een collecte of vlaggetjesdag te houden. Het jaarverslag over 1927 luidt: In de samenstelling van het bestuur van het. Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, afd. Leiden, kwam geen verandering. Op 31 December 1926 bedroeg het aantal leden 167. Op een aanvrage voor subsidie aan do gemeente Leiden werd wederom gunstig beschikt, onder dezelfde voorwaarde als een jaar to voren, n.l. 0.50 per dag en per kind tot een maximum van 450. Er werden 26 kinderen uitgezonden met te samen 933 ve rpl e e gelagen. De kinderen werden in de navolgende, koloniehuizen verpleegd. Van 24 Maart tot en met 29 Maart 5 kin deren in het koloniehuis te Heelsum „Huize Heelsum". Van 14 April tot en met 17 Mei 8 kinde ren in het koloniehuis „Kerdijk" te Eg- mond aan Zee. Van 15 Juni tot en met 17 Augustus 6 kinderenin het kolonïehuis „Rivierhuis" de Steeg. Van 10 November tot en met 20 Decem ber 7 kinderen in het kolonichuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee. Al deze uitgezonden kinderen kwamen in goede conditie terug, opgewekt en fleurig en vol van wat zij in de koloniehuizen had den gedaan en genoten. Vooral de laatste groep kinderen waren vol geweest over den winterpret van sneeuwballen gooien en sleetje rijden, duin op en af. Een jongen beweerde zelf: het was precies of we in Zwitserland waren, zooals je het wel eens op plaatjes ziet afgebeeld. De verzorging der kinderen liet clan ook niets to wenschen over. De gewichlstoe- nanie schommelde tusschen 0.5 K.G. en 3.5 K.G. De verkoop van vlaggetjes bracht het af geloopen jaar niet bijzonder veel op. Een tooneelvoorstelling gegeven door „Litteris Sacrum" in November, was een groot succes en bracht na aftrek der onkos ten 725 op. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor het fcooneelgezel- schap, voor de mooie opvoering van „Va dertje Langbeen". Dat een goed stuk geko zen was, blijkt wel uit het feit, dat ook II. K. Hoogheid Prinses Juliana ons met Hare tegenwoordigheid vereerde. Ook een woord van warmen dank aan de jonge dames, welke voor kaartverkoop enz. zoowel werk hebben verricht; zeer zeker komt het opgebracht geld, aan kin deren ten goede,,die anders niet uitgestuurd zouden zïin. een goed en dankbaar werk. Gemeente-subsidie over 1926 bedroeg: f 405; bijdrage van ouders ƒ109.75; jaar- lijksche bijdrage van leden 357.50op brengst straatcollecte ƒ199.44; niiga.cn verplegingsonkosten 1190.60.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2