EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. BINNENLAND. 19e Jaargang. DONDERDAG 12 APRIL 1928 No. 5846 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) voorultbetïllng foor Leiden t8 cent pei week f 2.50 per bwartaaL Jij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad ls vooi de Abonné'e ver- crijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Bondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II ■««■rggnSgtliarorBMS^^ DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone odverlentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. 5 Kleine edvertentlên, van ten hoogste SO woorden, weaaiB betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en tvf huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Politiek en 1ste Paaschdag. Ja daar zijn er nog onder de Katho lieken, die in de samenkoppeling dezer twee woorden iets zien, wat nu niet be paalt bar vloekt, maar wat toch op z'n zachtst gezegd niet heel goed bij elkaar past. Dat komt, omdat dezulken niet begrij pen wat de politiek is omdat dezulken d e politiek vereenzelvigen met wat politici, in zucht naar eer ^en gewin, er van kunnen maken. En ook, helaas, er ook wel feitelijk van maken. Politici in alle kringen. Maar dat is bekrompen bezien en eng hartig opgevat. De politiek is een groot wereld-gebeu ren, waarvoor onverschillig te zijn dwaas heid is en voor den Katholiek zéker on verantwoordelijk. De ïïuizensche radio zendt op tijden dat de Katholieke Radio-Omroep aan de beurt is zooveel goeds en moois en nut tigs uit, dat wij niet alles kunnen beluiste ren. Zoo hebben wij op 1st en Paaschdag ■ge mist, wat de oik' -Warmondsclie professor, kanunnik pastoor v. Noort gesproken heeft over het dr. Schaepman-fonds. Maar wij hebben daarvan een verslagje aange troffen in „De Tijd", dat wij hier gaarne in verband met het bovenstaande willen overnemen. Hier volgt het in z'n geheel: „Zondagnamiddag heeft de hoogeerw. heer kanunnik G. C'. van Noort, pastoor van St. Willibrordus binnen de veste te Amsterdam, voor den Katholieken Radio- Omroep gesproken over de ideëele zijde der actie voor het Dr. Schaepmanfonds. Op de vraag, of nu een pastoor de wij ding van den feestdag der Christenheid moest komen storen door over politiek te spreken, antwoordde kanunnik Van Noort, dat de politiek ook haar ideëelen kant en hooge beteekenis heeft, niet alleen maatschappelijk en cultureel, maar ook voor den opbouw van het Godsrijk op aarde. Heeft de R. K. Staatspartij een eervol verleden, haar taak in de toekomst zal moeilijk en zeer gewichtig zijn. Onder de onzen zijn er zeer velen, die de hooge beteekenis van een krachtig po litiek leven niet begrijpen, alle belangstel ling en arbeid aan anderen overlaten. Breede zomen, aan den boven- en aan den onderkant, halen de politiek neer, ter wijl het voor Kerk en vaderland van de hoogste beteekenis is, dat de politek be grepen worde. Of in Nederland het katholieke volks deel zijn verkregen rechten zal bewaren en verdere rechten verwerven, hangt af van twee voorwaarden: lo. of onder de katholieken een politiek leven zich zal ontwikkelen2o. of zij de gelukkige eenheid ongeschonden zullen bewaren. Indien wij deze dubbele voorwaarde wil len verwezenlijken, is broodnoodig een goed ingericht Partijbureau tot in- en voorlichting, als een bezielende kracht voor heel het land, een centrale van vruchtbare werkzaamheid en een levende band voor allen tevens. Zal het Partijbureau er komen 1 Ja, als allen hun vollen steun geven, een klinkende bijdrage, in verhouding tot hun draagkracht en tot de beteekenis van het nieuwe instituut." In dit citaat hebben wij een passage ge ïnterlinieerd. De waarheid, die daar staat, mogen 'ns overwegen zij, die zoo laag, die met onverschilligheid op de politiek neerzien. En zij mogen worden opgeschrokken uit hun dommel, met wijd-open oogen voor de werkelijkheid, die wij zien in alle landen, over heel de wereld: waar onder de Katholieken niet is een gezond poli tiek leven inderdaad een: leven! in een gelukkige eenheid daar missen de Katholieken den hun rechtmatig toeko menden invloed, daar worden de Katho lieken hun vrijheden en rechten onthou den DUITSCHLAND. De Centrumspartij. De candidaten op de Rijkslijst. Het Rijksbestuur der centrumspartij is gistermiddag om drie uur in het gebouw van den Pruisischen landdag bijeengeko men om de zitting van heden van de rijkscommissie voor te bereiden. De bijeenkomst werd door den voorzit ter der partij, rijkskanselier dr. Marx, ge leid. Tegenwoordig waren o.m. de vroe gere rijkskanselier dr. Wirth, alsmede de plaatsvervangende voorzitter der cen trumsfractie dr. Stegerwald en de Pruisi sche minister van welvaart Hirtsiefer. De bijeenkomst hield zich o.m. bezig met het stellen van de candidaten voor de rijkslijst der centrumspartij. Naar wij uit de best ingelichte kringen vernemen, is het wel zeker, dat deze lijst behalve den naam van den voorzitter der partij dr. Marx, die bovenaan zal staan, die van dr. Wirth en dr. Steger wald zal bevatten. Wild West in Berlijn. Een gewelddadige bevrijding. Op zeldzaam brutale wijze is gister ochtend de communistische journalist Otto Braun, die zich sedert geruimen lijd we gens het plegen van hoogverraad in voor- 1 loopige hechtenis bevindt, bevrijd uit het gebouw van het gerechtshof te Berlijn- Moabit. Ongeveer om 9 uur werd Braun naar het kabinet van den rechter van in structie gebracht, daar een hem bekende dame hem wenschte te spreken. Behalve Braun en deze dames bevonden zich nog twee beambten in het verlek. Plotseling verschenen zes of zeven goed gekleede jon gelieden in het kabinet. Op de vraag van een der beambten wat zij wenschten, trok ken ze allen een revolver. Zij sommeerden de beambten hun handen omhoog te hou den en wierpen hen tegen den grond. Voor de beambten gelegenheid hadden om hulp te roepen waren de indringers reeds verdwenen en met hen Otto Braun en de dame. Onmiddellijk renden nu ook de be ambten het vertrek uit en lieten de alarm klok luiden. Alle toegangen van het ge bouw werden gesloten, maar bet was reeds te laat. Braun en zijn bevrijders waren reeds ontkomen. Slechts een der jonge lieden kon nog worden gevat. Hij weiger de te antwoorden op de hem gestelde vragen, zoodat men op het oogenblik nog niet eens weet hoe hij heet. Heden uitsluiting in Saksen. De bond van Saksische metaalindus- trieelen heeft bekend gemaakt, dat heden de uitsluiting der metaalbewerkers in gaat. Bij dezen maatregel zijn 160.000 170.000 -arbeiders betrokken. Koning Aman Oella geopereerd. Koning Aman Oella van Afghanistan heeft gistermorgen in een kliniek te B~~- lijn een amandeloperatie ondergaan. D^> koning zal eenige dagen in de kliniek blii- JAPAN De maatregelen tegen de communisten. Uitwijzing van R u's sen. De Japansche autoriteiten hebben na dere bijzonderheden omtrent de vervolging der communisten gepubliceerd. Medege deeld wordt, dat de Japansche communis tische organisatie, die onder leiding stond van een ambtenaar van de Communistische Intern a tione'de Sen Katajama, een com>- munistische omwenteling op Korea wilde verwekken om Korea van Japan af te schei den. Het feit. dat de Japansche commu nisten door Moskou gesteund worden, is reeds komen vast te staan. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft zes Russen, onder wie eenige jour nalisten, die een zekere rol hebben gespeeld in de Japansche communistische organisa tie, uit Japan uitgewezen. Verder is de Russische on lei daan Soeratof, die de com munistische Internationale in Japan ver tegenwoordigt, gearresteerd. In het Japansche parlement heeft de leider der arbeidersfractie verklaard, dat zij met de communisten niets te doen wenscht te hebben en trouw blijft aan de regeering. De Japansche premier Tanaka heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij ten zeerste de huidge „zeer ernstige periode" betreurt en de natie waarschuwt op haar hoede te zijn tegen schadelijke buitenland- sche ideeën en leerstellingen. Hij dringt er bij de kapitalisten en den adel op aan, dat zij alles in het werk zullen stellen, opdat er harmonie heerschc tussehen arbeid en kapitaal en dat zij de sociale samenwerking zullen bevorderen. Naar verluidt is de Japansche regeering van plan te Moskou te protesteeren wegens de actieve steunverleening aan de Japan sche communisten. DE DUITSCHE VLIEGERS VANMORGEN GESTART. De weervoorspcllin gen luiden gunstig. Uit Dublin wordt geseind: De Duitsche vliegers zijn hedenmorgen te 5 uur 28 min. met de „Bremen" van het vliegveld Baldomiel in Ierland opge stegen voor hun vlucht over den Atlanti- schen Oceaan in Westelijke richting. Uit Galway wordt gemeld, dat het Duitsche vliegtuig „Bremen" te 7.05 uur hedenmorgen over de Costelloe-baai vloog. Het vliegtuig vloog in Xoord-westelijke richting. Het uitzicht was zeer slecht. Uit St.-Johns (New-foundland) wordt gemeld, dat het weer daar thans zeer goed is. Er waait een Westelijke wind, doch de weerspelliiigen doen.een krachtige Oostelijke wind gepaard gaande met re gen verwachten. Zooals men zich herinnert zijn de Duit sche vliegers Köhl en von Hiinefeld, wier portret hierboven is afgebeeld, alsmede de monteur Spindler, Maandag 26 Maart in alle stilte van het Temnelhofer vlieg veld bij Berlijn naar Ierland vertrokken, waar zij 's middags na 9 '2 uur vliegen op het vliegveld Baldomiel arriveerden. Daar hebben zij rustig den tijd afgewacht, dat de weerberichten hun een veiligen overtocht voorspelden. Zooals indertijd reeds gemeld, waren de Duitschers van plan de vleugels van hun machine met parafine te bos' oo om het r zetten van ijs te voorkomen. Dit wordt een der ernstigste gevaren van een Oceaanvlucht geacht en men meent, dat de ondergang van alle Oceaanvliegers en -vliegsters, die den grooten plas in Yv estelijkc richting wilden overvliegen daaraan voornamelijk moet worden gewe ten. Zullen de Duiftchers de eersten zijn, wien het waagstuk gelukt? Groote belangstelling. Nader wordt ons nog uit Dublin ge meld: Becds gisteravond stond het zoo goed als vast, dat de „Bremen" heden ochtend vroeg zou starten. Een groot aantal personen had zich hedenmorgen vroeg naar het vliegveld Baldonnel bege ven om bij het vertrek aanwezig te zijn. Onder hen bevond zieli de president van de ïersche republiek Cosgrave, de Duit sche consul te Dublin, verschillende leden der ïersche regeering en een groot aantal militaire autoriteiten. Om 5 uur ongeveer was alles voor het vertrek gereed. Köhl, de leider van de vlucht wordt vergezeld door den Duit- schen vlieger von Hur.cfeld en den com mandant van liet ïersche marine vlieg- corps. Fitzmaurice. Laatstgenoemde heeft de plaats ingenomen van Spindler, die vaar Duitschland teruggekeerd is. De start v n de „Bremen" te 5.28 uur geschiedde AMERIKA. Verkiezingsdag in Chicago. Schietpartijen en ontvoeringen Gelijk wij gisteren reeds in het kort hebben meegedeeld is het er bij de voor- loopige verkiezingen te Chicago vreemd naar toe gegaan. Een der candidaten werd gedood. Voorts hadden verschillende vuur gevechten plaats, waarin de tegenstanders elkaar met geweren bestreden; twee per sonen zijn hierbij gewond. Zes personen werden ontvoerd. Tot de belangrijkste incidenten behoor den de ontvoering van Taylor, om der re- publikeinsche partijleiders en van nog een anderen politicus. Eerstgenoemde stond voor een stembureau toen zes gewapende mannen uit een auto sprongen, hem op het hoofd sloegen, in den wagen sleepten en met groote snelheid wegreden. Eenige vrienden van Taylor wilden een achtervol ging beginnen, doch toen de mannen drei gend hun geweren op.de vri?nden richtten, zagen deze laatsten van hun voornemen af. Nadat Taylor een pak slaag was toegediend, werd hij weer vrijgelaten. Een uur na middernacht ontplofte een bom tegen de woning van een der politieke leiders, wiens familie zoo verstandig was geweest voor den verkiezingstijd de stad te verlaten. Het Roode Kruis heeft alle mogelijke maatregelen in en buiten de stad genomen om eventueele slachtoffers te kunnen hel pen. Het was de heetste verkiezingsdag uit de geschiedenis der stad. Ondanks de wan hopige inspanning der politic-agenten had den behalve de bovengenoemde nog talrijke andere gewelddadigheden plaats, die voor namelijk veroorzaakt werden door in auto's rondrijdende kerels, die de kiezers poog den te intimideeren. Hierin zijn zij echter niet geslaatrd en liet aantal stemmen, meer clan 1.2 millioon is dan ook liet grootste, dat ooit jn de voorverkiezingen in den staat Illinois werd uitgebracht. De Ku Klux Klan. Beweringen 'omtrent gruwelen in Pennsylvanië. Reuter meldt d.d. gisteren uit Pittsburgh, in den staat Pennsylvanië, dat in den loop van een proees tegen de Ku Klux Klan, voor den rechter zeer bezwarende verkla ringen tegen de Klan zijn afgelegd. Het onderzoek betrof daden van terreur waar aan de Klan zich zou hebben schuldig ge maakt. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Duitsche vliegers zijn voor I Jrt Oceaanvlucht uit Ierland gestart. De weers voorspellingen zijn goed. (lo blad). Een brutale bevrijding van een gearres teerden communist te Berlijn. De maatregelen tegen de communisten in Japan. Een verkiezingsdag te Chicago. Te Parijs heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij 16 personen om het leven zijn gekomen. Er waren geen Neder landers bij. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Vergadering van de groep veilingsver- eenigtrgen uit den Nederlandchen Tuin- bouwraad. v^and- en Tuinbouw, 1ste blad). Noodlanding van een vlien*uin der K. L. M. ..et toestel ct*1- Mschadigd. G"nn persoonlijke ongelukken. (Luchtvaart, 2de blad). Onze geïllustreerde pagina. De photogagina geeft o. m. photo's van: de Rijswijksche Wielerbaan; motorwed strijden te Alkmaar; de courses te Duin- digt. Een der getuigen verklaarde onder eede, clat hij acht menschen op een brandstapel had zien verbranden Andere getuigen verklaarden, dat de Ku Klux Klan nachtelijke overvallen had ge organiseerd voor liet in brand steken en met bommen vernielen van wrken en het vermoorden van tegenstanders. Mexico's legersterkte wordt gehalveerd. Naar de Duitsche bladen uit Mexico ver nemen heeft president Calles ter gelegen heid van een banket te Vera Cruz medo- gedeeld, dat de sterkte der Mexieaanscho landstrijdkrachten van S0.000 op '10.000 man zal worden teruggebracht. EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen. Mr. Van Lanschot, de leider der Katholieken in onze Eerste Kamer, open de het politieke debat, dat ook dit jaar wel zeer laat komt. Twee hartewenschcn koestert hij: herstel van de coalitie en ver loochening van onze tradilioneele handcis- politiek. Hoe gaarne echter de heer v. Lanschot het herstel der coalitie wenscht, hij vreest dat dit nog niet zoo gauw zou gebeuren. Hij gaf te kennen dat ook wel een minder heidskabinet zou kunnen optreden (waar schijnlijk dacht de spreker hierbij aan een ministerie van Boomschen en Anti-Bevolu- tionairen, al zou dat natuurlijk minder re geerkracht hebben. De lieer Rink (V. B.) daarentegen be toogde dat het tegenwoordige kabinet welks daden hij echter lang niet alle goed keurde zeer wel paste op den politieleen toestand maar hij scheen dat vooral daar om zoo nadrukkelijk te doen, omdat hij op een herstellen van dc coalitie natuurlijk volstrekt niet gebrand is. Dc heer van Embden (V. D.) heeft het, na een ophemelen van 't vrijzinnig- democratisch systeem van candulaatslel- ling, gehad over.... natuurlijk dc eenzij dige nationale ontwapening. Ondanks on ze Volkenbondsverplichtingen acht hij nog steeds eenzijdige nationale ontwapening mogelijk en gewenscht. Nieuws vertelde deze senator overigens niet. HET GOUDEN FEEST DER NED. ST. GREGORIUS-VEREENIGING. De verschillende Comité's, die de vie ring van het gouden jubileum 'der St. Gre- gorius-Verecniging voorbereiden, zijn al dus samengesteld: Het Comité voor huisvesting: de wcl- eerw. heer S. G. Smit, kapelaan, en do heeren Th. H. van Eyck, G. J. J. M. vau Eyck en J. G. Hermans. Het Comité voor godsdienstige, plech tigheden: de weleerw. heeren B. F. Hegge, L. A. J. Fcldbruggc en O. A. Swagemakers S.J. Het Comité voor zalen en orde: «1 o heeren F. Twaalfhoven, A. J. van Genk, J. ten Berge, F. Hcrold, Drs. H. Stein en Dr. V'. Smits. Het Comité voor pers- en propaganda- de heeren J. Zwetsloot, W. Gaiesloot Czn., J. G. van Engelen. Het Comité voor muziekuitvoeringen: de heeren Joh. Winnubst, C. Heijmans, J. H. Th. Westerman.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1