Gem. Berichten. biddetf en de 'verstervingen voor dit doel opofferen. D. Deze actie vinde haar centrum in de ^Pauselijke Missïegenóotschappen, vooral in de H. Kindsheid, waarin alle actie voor de Missie tot haar recht komt-. Ook de, als is het geringe missiebijdrage in geld, voedt 't kind in een geest van of fervaardigheid en tot zelf beheer selling op en biedt tevens een tegengift tegen snoep lust. 1 Daarom kan een missiebusje in school en thuis heilzaam werken, benevens het ijve ren voor de brokkenverzameling bijv. in 't Seminarie Warmond. Tot slot: zal dit nieuwe geloofskrach- tige, heldhaftige geslacht gekweekt wor den, dan diene de onderwijzer er van over tuigd te zijn, dat het betoogde voor hem zelf in de eerste plaats geldt, dat hij niet slechts een liefdeplicht lieeft voor de mis sie te ijveren, maar op dogmatische gron den ook ambtshalve verplicht is uit zekere rechtvaardigheid de hem toevertrouwde jeugd voor zulk een verheven levensbelang dor kerk op te voeden. Moge dit voor de Diocesaan Vereeniging „St. Auguslinus" terstond ter hand geno men worden, door heb stichten van een Onderwijzers Missiebond, waarin allen, re ligieuzen en leeken worden opgenomen. St. Augustinus werkt reeds zoo heilzaam om door hare retraiten de onderwijzers dïclit bij God te brengen. Zij zullen dan do ware missionarissen zijn in eigen kring en dan zal de opzet van deze inleiding slagen en „de Heer zal dagelijks nog meer gered den brengen". Een hartelijk applaus volgde op de be geesterende inleiding van kap. Dekker, waarna een aangename gedachtenwisse- ling volgde. Hierbij vroeg een der afge vaardigden, hoe het stond met de plannen tot stichting van een St. Paulus Liefde werk, waarop de voorz. antwoordde, dat de Kerkelijke Overheid geen nieuw missie- genootschap kan goedkeuren. Voor de stichting van een onderwijzersbond als door den geachten inleider bedoeld kan geen enkel beletsel bestaan en de voorz. zegt dan ook toe, dat deze kwestie de volle aandacht van het bestuur zal hebben. De voorz. bracht hierna kapelaan Dek ker hartelijk dank voor zijn inleiding. Hierna kwam het rapport der St. Alfon- suscommissie over School en Missie aan de orde. Naar aanleiding van stelling XIII en het innen der contributie stelde de com missie voor dit innen der contributie in de genoemde stelling op te nemen. Aldus werd besloten. Voorts werd erop gewezen, dat het mis siebusje op school veel aanleiding tot be drog kan geven. Er zijn toch kinderen, die thuis centen vragen voor het missiebusje, doch zij gebruiken de centen om hun snoeplust te bevredigen, zonder dat er controle op bestaat. Na gehouden stemming spraken 43 af gevaardigden zich uit tegen het missie busje op school, 16 waren ervoor en 33 stemden er blanco. Hierna werd het gewijzigde rapport goedgekeurd. De heer Kroft (den Haag) vrfteg hierna van de vergadering zich duidelijk uit te spreken voor de stichting van een missie- secte in de St. Augustinusver. Als ant woord hierop sprak de vergadering zich voor de stichting uit. De voorz'. zegde toe deze kwestie in de volgende bestuursver gadering te zullen bespreken. Vervolgens kwam weer aan de orde het voorstel-Hillegom, waarover dc besprekin gen na de pauze gestaakt waren. Op een vraag van den voorzitter dien aangaande, trok ^de afd. Hillegom haar voorstel voorloopig in. Daarna kwam in bespreking het Voorstel Afdeeling Gouda. Het Hoofdbestuur stelle zich in verbin ding met Algemeene Oversten of Directeu ren van congregaties, welke bijzonder on derwijs in ons bisdom geven, teneinde te komen tot een algemeene toetreding van E.E. Zusters en Broeders tot onze vereeni ging, hetzij als werkende leden, hetzij als ondersteunende leden. Toelichting: Waar deze congregaties ge profiteerd hebben en nog steeds profitee- ren van de voordeelen door onze vereeni ging bereikt of alsnog te bereiken, is het ren eisch van billijkheid en van belang voor het gcheele Kath. Onderwijs, zoowel voor dat in handen der Teligieuzen als voor dat in handen van leeken, dat de religieu zen onze organisatie op allo mogelijke wij ze steunen. Aanneming van het voorstel Hillegom inzake instelling van 11. K. On- derwijzersdagen zou reeds een stap kunnen zijn in de door ons gewensehte richting en tot meerdere samenwerking tussehen reli gieuzen en leeken kunnen leiden, daar de eersten ook leden waren der voortaan ver boden Tnspectievereenigingen en als zoo danig de Inspectievergadering bezochten. Prae-advies van het H. B.: Met het wer den van dounteurs bij religieuze scholen heeft het H. B. zich reeds bezig gehouden. (Reglementair is het. lidmaatschap der reli gieuzen mogelijk. Elke afdeeling beoordeel© Ivoor zichzelf of propaganda voor toetreding tvenschelijk is. De lieer v. Breukelen (Gouda) lichtte liet vporstel nader toe en vroeg van liet H. B., dat liet zich wende tot de hoofden Van alle Congregaties, om hun medewer king in deze. Het H. zegde zulks toe. Voorstel Afdeeling Allernaar Landt 1 [Art. 5, le aL 2e zin, luide aldus: „De aftredende voorzitter, secretaris en penningmeester, die door do Alg. Verg. als Zoodanig zullen worden aangewezen, zijn onmiddellijk herkiesbaar, de andere leden Stiet." Prae-advies van het H. B.t Volgens arts van het Reglement is dit jaar geen re glementswijziging mogelijk. Wordt van do agenda afgevoerd. Studiepunt voor 1928—1929: Het H: B. stelt voor: n. Jeugdlectuur, b. (Beroepskeuze. Tegelijk met dit punt komt het volgen de in behandeling: Voorstel Afdeeling Leiden en Omstre ken: De Afd. Leiden en Omstreken geeft h: t INGEZONDEN MEDEDEELING. Vraagt Uwe Bakker .ROGGEBROOD VAN TEN HOEVE" staat tot gezondheid als oorzaaf tot gevolg. H. B. in overweging als studiepunt voor 't komend of volgend jaar te nemen: De hui dige regeling van het Godsdienstonderwijs op de lagere school en haar resultaten. Toelichting: Nu de bestaande regeling eenige jaren heeft doorgewerkt, lijkt het ons niet ongewenscht, de resultaten na te gaan en daarbij tevens erop te letten, of bij de bestaande regeling het onderwijs in Bijb. Geschiedenis en liturgie niet te veel op den achtergrond is geraakt. Prae-advies van hot II. B.: Het H. B. zag gaarne dat de Alg. Verg. keuze deed uit de beide punten Jeugdlectuur en Be roepskeuze. Wat de Afd. Leiden wenscht wil het H.. B. gaarne als voorstel beschou wen in dien geest dat het H. B. een enquête instelt naar aanleiding van het door Lei den gevraagde. De heer Fontaine verdedigt als studie punt voor dit jaar: jeugdlectuur. Verschillende sprekers voerden hier over het woord, waarbij eenerzijds een andere werkwijze werd voorgesteld en an derzijds erop aangedrongen werd, dat het H. B. met de gewoonte breke om studie punten voor te schrijven. Met meerderheid van stemmen werd het voorstel: jeugdlectuur door de verga dering aanvaard. Voorstel Afdeeling Allernaar Buiten. De Alg. Verg., gehoord de besprekingen daaromtrent, draagt het hoofdbestuur op, aan Z. D. II. den Bisschop van Haarlem in overweging te geven. Art. 6 van -de Rege ling, betreffende het Katechismusonderwijs zoodanig te wijzigen, dat: le. in het tweede leerjaar do les nog niet behoeft te worden afgeschreven; 2e. in het 4e leerjaar de leerlingen de vragen niet schriftelijk uit het hoofd be hoeven te beantwoorden. Prae-advies van het Hoofdbestuur: Zie prae-advies bij het voorgaande voorstel. Z. h. s. werd liet voorstel van het hoofd bestuur aanvaard. Hierna kwam in bespreking de agenda van de Federatievergadering, heden oensdag) te LUrccht te houden, in be handeling. Over slechts enkele punten de zer agenda werd het woord gevoerd. Bij de rondvraag stelde de afd. Leiden het H. B. de vraag, of het H. B. genegen is met Mgr. den Bisschop in overleg te treden, om te oveiwegen onder welke voorwaarden het lidmaatschap eener in- spcctievergadcving voor Katholieke onder wijzers toelaatbaar geacht, kan worden. De lieer Verwey lichtte deze vraag na der toe en zeide, dat het absoluut niet in de bedoeling ligt actie te voeren tegen of zich niet te houden aan het voorschrift van den Bisschop. De Geest. Adviseur antwoordt hierop, dat de Bisschop niet tegen dergelijk lid maatschap zou zijn, indien daar alleen on derwijszaken zouden behandeld worden. Zulks is den laat sten tijd niet meer het ge val, want allerlei kwesties, die ook maar in betrekkelijk verband met het onderwijs i staan, worden daar tegenwoordig besyro- J ken. Daarom is' het verbod gekomen en j daaraan valt niet te tornen. Nadat de Geest. Adviseur ten slotte nog een woord van opwekking tot geestelijke verheffing had gesproken, werd de verga- dering te zes uur door den NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De jaarvergadering. (Vervolg). Na afhandeling van enkele ingekomen stukken heet de voorz. nog enkele tus- schentijds binnengekomen afgevaardigden welkom, in het bijzonder dr. Hermanides uit Noordwijk. Toen de voorz. hierna wilde overgaan tot punt 2 der agenda, vroeg de heer dr. P. II van Eeden de reden te mogen verne men, waarom er een bericht was ingeko men van de hoeren van Gemen en Nico- laas, waarin zij hun bestuursfunctie ter beschikking stelden. De voorz. wilde zich liever aan de volg orde van de agenda houden, doch na eeni ge discussie werd met 2820 stemmen be sloten de kwestie van het aftreden der bestuursleden eerst af te handelen. De voorz. geeft hierna een uiteenzetting van den stand van zaken. Er was bij de Technische Commissie een meeningsver- schil ontslaan, tussehen de hecren v. Ge- men en Nicolaa-s met liet bondsbestuur, waarin laatstgenoemde heeren aanleiding vonden te bedanken. Ook de heer Tim mermans heeft bericht gezonden, mede in verband met zijn ziekte te bedanken als bestuurslid. Na eenige besprekingen was de kwestie hiermede voorloopig afgedaan, waarna öe behandeling van de agenda werd voort gezet. Aan de orde was een voorstel-Rotter dam om do navolgende wijziging te bren gen in het Huish. Reglement: Art. 7 (laat ste alinea) te lezen: Brigades of vereeni- gingen met minder dan 25 leden hebben één stem van elke 25 of gedeelte van 300 leden één stem tot een maximum van 7 stemmen. Het Bondsbestuur kon zich hiermee ver- oenigen en gezien de belangrijkheid er van had het bestuur dit punt aan het be gin van de agenda geplaatst. De afd. Haarlem diende hierop een umendemnt in, om dan alleen gediplo meerde leden en geen ad spiran-t-le- den daaronder te verstaan. De afd. Boskoop wees er o.m. op, dat de belangen van het platteland met die van de sleden ver uitecnloopen. In plaatsen met smalle wateren heeft men meer aan reddingsbaken dan aan geoefende zwem mers en derhalve heeft men meer aan menschen, die levensgeesten kunen opwek ken, dan aan lien, die kunnen zwemmen. Na langdurigs discussie stelde dc afd. Leiden voor deze kwestie te verwijzen naar de Centralisatiet-commissie. Aldus wordt besloten. Nadat een uur gepauseerd is wordt de vergadering heropend. Aan de orde is de behandeling van het jaarverslag van den secretaris. Hieraan is het volgende ontleend: Heb overzicht over het 30e jaar van het bestaan van den Bond geeft veel bemoedi gends voor de toekomst. In verschillend© gemeenten zijn briga des tot het redden van drenkelingen op gericht. Tot den Bond zijn toegetreden: Zwemvereeniging en Reddingsbrigade „De IJsel" te Deventer Heldersche Zwem vereeniging en Reddingsbrigade te Hel der; de Reddingsbrigades te Katwijk aan Zee, .Schiedam. Overschie, Culemborg en Delft, de brigades van Hillegom, Kromme nie en IJmuiden zullen waarschijnlijk spoedig volgen. De Zandvoortsche en de Wijk aan Zeeër Redingsbrigade bedankten voor het lid maatschap. Uitvoering werd gegeven aan de genomen besluiten tob het instellen van het insti tuut „Bondsconsuls" en tot het samenstel len van een commissie, die tot taak heeft te onderzoeken of de federatieve vorm van den Bond moet worden vervangen door een meer gecentraliseerden. Deze „Centralisatie-Commissie" heeft hare werk zaamheden aangevangen. Overgegaan werd tot het stichten van een fonds, teneinde de verzekering tegen ongevallen voor de gediplomeerde leden in eigen beheer te kunnen nemen. Aan heb bestuurslid, den heer J. 'van Riet, werd opgedragen opnieuw pogingen aan te wenden, om samenwerking te ver krijgen met gelijksoortige Bonden in Europadeze pogingen waren door het overlijden van den voorzitter, mr. L. II. Feschotte, tijdelijk gestaakt. Het verbod, uitgevaardigd door het be stuur van den Nederlandschen Zwembond aan de leden van dien Bond, om deel te nemen aan de, door de Rotterdamsche Brigade uitgeschreven nationale wedstrij den, heeft bij velen der leden groote ont stemming gewekt. Een namens liet be stuur bij het bestuur van de F. I. N. A. ingediend verzoek om het uitkomen op wedstrijden in zwemmend-redden van le den van den N. Z. B. tegen personen, die door dien Bond als professional worden beschouwd, mogelijk te maken, is door dit bestuur niet ingewilligd; verwezen werd naar het in 1928 1e Amsterdam te houden congres van de F. I. N. A. Na enkele opmerkingen wordt het jaar verslag van den secretaris onder applaus goedgekeurd. De vergadering betuigt hul de aan den zieken secretaris voor zijn ar beid. Zonder discussie werden goedgekeurd het verslag van den penningmeester en de Rekening en Verantwoording van den penningmeester. De heer A. J. Meyerink deed daarop voorlezing van een schrijven van de Oom missie voor de Controle op heb financieel beheer, en van een begeleidend schrijven nict eenige technische opmerkingen. Dc "©slofen i commissie adviseert tot heb dechargeeren van den penningmeester, waartoe de ver gadering bij acclamatie besloot. Ook de begrooting wordt z. h. s. goedgekeurd. De benoeming van leden van de com- misie voor het financieel beheer wordt overgelaten aan het bestuur. Aan de orde is vervolgens de bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de hecren J. vaii Riet en J. van Gemen als commissarissen en J. D. Timmermans, se cretaris. De voorz. deelt mede dat de heer v. Ge men niet bereid zal zijn zitting in heb be stuur te nemen, wanneer de heer v. Riet lid van het bestuur blijft. Het bestuur stelt daarop eandidaat als secretaresse mej. A. Claus en als penning meester den heer J. C. de Keulenaar en den heer Timmermans als secretaris. Daarop werd achtereenvolgens het woord gevoerd door dr. Hermanides (Noordwijk), Kramer (Amsterdam) de af gevaardigde van Delft en dr. v. Eden (Am sterdam). Dezen bepleiten samenwerking in het hoofdbestuur, waarin zij met uit zondering van dr. v. Eden, die zulks niet mogelijk acht, gaarne den heer v. Gemen zoowel als den heer v. Riet zouden wil len terugzien. Nadat de heer v. Riet een heftige ora lis pro domo gehouden heeft, zet de voor/., zijn standpunt ten opzichte van de verkie zing uiteen, waarna wordt overgegaan tot. stemming, die tot resultaat had, dat 62 gel dige stemmen werden uitgebracht. Mej. Claus en de heeren Timmermans Keulenaar verwierven alle stemmen voor de contributie als volgt ie wijzigen: Van de eerste 100 leden zal een contribu tie moeten betaald worden van 25 ct- per lid en per jaar met een minimum van 10.Contributie zal verschuldigd zijn van werkende- en ondersteunende leden ^(donateurs)( niet van leden beneden den leeftijd van 16 jaar. Van 1100 leden 25 ct. per lid en per jaar, van 101200 leden, 20 ct., van 201300 leden 15 ct., van 301 400 leden 10 ct., van 401 en daarboven van elk lid 5 ct. per lid en per jaar. Het voorstel werd zonder eenige discus sie goedgekeurd. Eenige voorstellen van Rotterdam inza ke statutenwijziging worden in handen ge steld van de Centrale Commissie. Een voorstel Amsterdam om de wen- sclielijkheid uit te spreken, dat door de brigades alleen die leden als brigadelid worden aangenomen, die de zwemkunst goed machtig zijn, terwijl zij hebben te voldoen aan de eischen van het diploma A van den Bond, wordt door de afd. Dordrecht geamendeerd ten aanzien van de eischen. De afgevaardigde van A'dam wil dit voorstel wel terug trekken, aan gezien deze kwestie reeds onder de aan dacht van de Centrale Commissie is ge bracht. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, waarbij echter opnieuw gewe zen werd op het feit, dat men ook goede leden onder niet-zwemmers kan hebben. De afgevaardigden van Rotterdam dron gen er speciaal op aan dit voorstel niet naar de Centralisatie-Commissie te zen den, omdat een besluit in dien geest een ingrijpen beteekent in het leven van een aangesloten vereeniging, hetgeen tot onge- wenschte dingen zou leiden. De afdeeling Amsterdam nam hierna het voorstel definitief terug. Tot plaats voor de volgeijde vergade ring wordt Dordrecht aangewezen, terwijl de jaarvergadering in 1930 door Zaandam is aangevraagd. Bij de rondvraag die ook veel stof tot spreken gaf, informeerde de heer D. A. de Groot (Den Haag), hoe men kwam aan een donatie van den ex-Duitschen keizer. Deze spreker vroeg, of het bondsbestuur geen maatregelen kon nemen om deze zaak on gedaan te maken De voorz. antwoordde hierop, dat een der bestuursleden door een persoonlijke relatie deze donatie had verkregen en dat het bondsbestuur zonder aanzien des per- soons gelden tot steun aan den bond dank baar aanvaardt. Te 7 uur volgde daarna sluiting der vergadering. E e i ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tussehen auto en tram. 74-jarïge vrouw gedood. ile heer .v. Gemen 3 stemmen, zoodat dc/.e allen gekozen waren. De heer y, Riet ver wierf slechts 9 stemmen. Hierna was aan de orde de verkiezing van leden voor do Technische Ccamiissie. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren A. A. Bierlee, A. J. Meyerink en J. "W. van Gemen, terwijl de heer F. J. S. Nieu- loas had bedankt. Bij dit punt ontspon rich weer e**n lang durige discussie naar aanleiding van de gevoerde briefwisseling. Het resultaat van de stemming was ten slotte, dat dc heeren Nicolaas (die op ziju bedanken teruggekomen was), J. W. van Gemen en S. v. Brakel herkozen werden met resp. 53, 53 en 47 stemmen, terwijl gekozen werden mevr. A. Perry Meyer Haarlem) met 36 st., dc heer S. v. Brakel (Dordrecht) 48 en de heer A. v. d. Tweel (Utrecht) 32 stemmen. Do redactie van het Officieel Orgaan werd herkozen, terwijl daaraan werd toe gevoegd do heer J. Schmidt (Haarlem). Jleb hoofdbestuur stelde yer volgons Gisterenavond heeft op den hoek van het Kattenburger plein en de Kattenbur gergracht te Amsterdam een aanrijding plaats gehad tussehen een motorwagen van lijn 13 en een door den eigenaar be stuurden vrachtauto. Hoe het geval zich precies heeft toegedragen, kon nog niet worden vastgesteld, daar de verschillende getuigenverklaringen nog moeten worden vergeleken. De auto is zoodanig bescha digd, dat hij als onbruikbaar moet worden beschouwd. De tram kreeg lichte schade aan het voorbalcon. Het tragische bij deze aanrijding even wel is, dat een 74-jarige vrouw er het slachtoffer van werd. Deze vrouw, die met haar evenveel jaren tellenden man, Goed genaamd, en wonende in de Blankenstraat op het voetpad langs de spoorbaan liep» werd door den auto, die na de aanrijding i nog een eind door de tram werd meege- j sleurd, geraakt en tegen den grond gewor pen. Met eèn gapende wonde aan het hoofd werd de oude vrouw opgenomen en in een naburige apotheek binnengebracht, waar dr. Brouwer de eerste hulp ver leende. Per auto van den G. G. D. werd zij later naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij in den loop van den avond overleed. Het naast den bestuurder van den vrachtauto zittende, dochtertje van dezen, werd boven het rechteroog verwond. Deze verwonding was echter niet ernstig en na in het genoemde gasthuis te zijn verbon den, kon zij naar haar familie terugkeeren. De reminrichting van tram en auto werden door de politie, onderzocht en in orde bevonden. Het tramverkeer, dat na het ongeluk over één spoor werd geleid, ondervond ge durende eenige uren vertraging. Overreden en gedood. Te Colinschate is de 71-jarïgé X uit tie Deventer met zijn rijwiel onder een auto en geraakt en aan dc daarbij opgeloopen vrv- RUIM BAAIM Nog even een kort woordje Van propagandageest, Na d'eerst- gedane oproep Voor 't kinder-poppenfeest. Want er wordt voor die kand'ren Nog heel veel meer gedaan, Vanavond in den Schouwburg Maakt ook „Ruim Baan" ruim baan Mejuffrouw Van de Vijver, Dat is de leidster daar, Staat met haar zangeresjes Oók voor de kind'ren klaar. 't Zal heusch heel prachtig wezen, Die zang-geschiedenis, Als heel die meisjes-vijver Daar in beweging is. Het wordt een heel mooi zangspel „De Koningin van 't woud", De toegang moest u waard zijn Zelfs zilvergeld of goud. Als u met heele zwermen Van plan zijt om te gaan, Dan hoeft n niet te dringen U .weet: er is „Ruim Baan". Vanavond dus te samen Fijn naar den Schouwburg toe;' Om acht uur bij den ingang Je weet wel rendez-vous. Dus, dab is afgesproken? Nou, tot vanavond dan! De mazzel! 'k Hoop, dat ik u Daar allen vinden kan. Twee doodelijke mijnongelukken. In de mijn „Adolf" gem. Mukstein, gren- zende aan Kerkrade, geraakte een nog jeugdig mijnwerker onder afvallend ge steente. Hij bleef op de plaats dood. In de onmiddellijke nabijheid van de in storting ontplofte een dynamiet-patroon, die den vorigen dag bij het drijven van een zijgang was blijven steken, doordat de dy- namiet-lading bij het boren werd getrof fen. Eén mijnwerker werd gedood, een an der zóózwaar gewond, dat aan het be houd van zijn leven getwijfeld wordt. De zwaar gewonde .werd naar het hospitaal tc Bardenberg overgebracht. Doodgevallen, De 72-jarige mej. H. O., wonende. De] Heemstraat te Den Haag, is gisterochtend in haar woning van de trap gevallen. Zij bleef op den stoep liggen. Toen de Genees kundige Dienst ter plaatse kwam, bleek de vrouw te zijn overleden. Plotselinge dood. Den 2en Paasehdag is op de kennis aarfcj den Platvoet bij Deventer het 15-jan?? meisje H. Iv. uit Colmsehate, vermoedelijk,' tengevolge van overmatig veel dansen, plotseling ineengezakt en kort daarna overleden. In brand geraakt. Gisterenmiddag is de dienstbode den kantoorhouder der Posterijen te Rijen, bij liet aanmaken van een gasfor nuis in brand geraakt. Met ernstige brand wonden overdekt, werd zij naar het zie kenhuis te Breda vervoerd. Haar toestand is ernstig, doch niet hopeloos. wondingen overleden. Te Vlijmen is gisteren door een auto bus van de Cito Maatschappij, komende uit de richting Den Bosch den 20-jarige iM. de Boer overreden en gedood. Don chauffeur treft geen schuld daar hij vol doende signalen gaf, en het slachtoffer verkeerd uitweek. Overreden. Gisterennacht is een automobiel be zuurd door den heer J. uit Helvoirt onder boxtel op den Hel voir tschenweg in aanra king gekomen met twee personen, die daar op den weg lagen. Een hunner zekere T. werd ernstig gewond en per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Nader kan nog gemeld worden, dat de ze personen bleken te heeten H. Teulings, rijwielhersteller, 53 jaar oud en H. van Kuik, 18 jaar oud en een stiefzoon van Teulings. Beiden zijn naar huis vervoerd, lnin toestand is redelijk. Den chauffeur ticIL Oocn schuld, De moord te Zeist. Nader meldt men ons uit Zeist: De da-' der, een jongmensch van 22 jaar, was het vorige jaar eenige maanden bij het slacht offer, mej. Stomp, in pension. De vader had dit rustig pension voor zijn zoon ge kozen, omdat het denkvermogen van den jongen al eens in de war was geweest,1 Avaarvoor hij, na een tijd in het Chr. Sana torium te Zeist te zijn verpleegd, later In het krankzinnigengesticht te Den Dolder was opgenomen ter observatie. Vandaar werd hij na eenigen tijd door den direc teur weer naar huis gestuurd, aangezien er geen aanleiding scheen den jongeman' langer uit de maatschappij weg tc houden- De vader zocht en vond toen een werk kring voor zijn zoon bij een kweeker td Bumiik, waarbij hij te Zeist bij mej. S. in pension lew ara. Na met zijn vader op twee den Paasehdag een tante in "Werkhoven ta hebben bezocht, hebben beiden na terug keer in Zeist, bij mej. S. gegeten, waarna de vader per tram naar Utrecht is terug gekeerd. De zoon heeft toen om ongeveer acht uur zijn slachtoffer in een vlaag van verstandsverbijstering overvallen, terwijl zij in de keuken zat te schrijven. Na haar bewusteloos te hebben geslagen, heeft hij met een broodmes zijn slachtoffer van bet leven beroofd. Buren hebben maar eveit gegil gehoord, waarop verder geen acht ïrerd geslagen. Een der andere pension gasten vond, thuiskomende, het s1 aehto/"i' dood, waarop aangifte bij de politie volg de. De dader was dadelijk na zijn gruwelij ke daad met de tram naar de ouderlijkei woning in Utrecht gegaan, waar hij zijd vader in alle kalmte mededeelde mej. K te hebben vermoord. De vader kon de wen* kdlijkheid niet gelooven omdat eon over eenkomstige vroegere mededeeling onl^ fantasie was gebleken. De Zeister politie is echter V nachts meti een zwager van het slachtoffer per autn naar Utrecht gegaan, toen vermoed werd wie mogelijk te dader was. Overgebracht naar het hoofdbureau van politie ta Utrecht, heeft de dader daar een volledige bekentenis afgelegd en beschreven, boa hij zijn gruwelijke daad ha<l verricht, voor gevende te hebben gehandeld volgens een ingeving van God. Vervolgens is de 'jongeman, die geen oogenblik spijt of onrust toonde, nog naaf Zeist overgebracht en aldaar in arrest ge- r teld. Een onderzoek in de woning vatf het slachtoffer toonde aan, dat do mede- drelingen van den dader inderdaad juist zija geweest. m

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6