BUITENLAND. BINNENLAND, KERKNIEUWS. SPORT. 19e Jaargang. DINSDAG 10 APRIL 1928 No. 5844 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaaL Franc© per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zordagsblad ta tooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5C cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone odvertentlën 3D eenl per tegel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet r. dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertenflën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en rep huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Een propaganda-club. Er worden in de laatste jaren te veel jubilea gemaakt en gevierd. Gemaakt om gevierd te worden. Er zijn geen vaste jubileum-jaren meer, en, van een herdenkingsdag, dien men vroeger bescheidenlijk vierde, omdat men ze niet van zóóveel beteekenis achtte, wordt nu vaak een ophef gemaakt, alsof er geen grooter feest denkbaar is! Men jubileert tegenwoordig al héél graag, en „bejubelt" al héél gauw een ander: wie het wierookvat zwaait komt ook zelf in de .wolken te staan Vanavond wordt met 'n feestavond die schitterend belooft te worden! in de Stadsgehoorzaal te Leiden herdacht het twintigjarig bestaan van de propaganda- club „St. Petrus". Dit jubileum mag wor den, moet worden gevierd Waarom? Omdat hier van toepassing is, dat het licht op den kandelaar móet worden gezet; omdat het werk van deze vereeniging al om bekendheid móet verwerven, móet .worden gezien door allen, als een stad op een hoogen berg Een Katholieke propaganda-vereeniging, die g o e d is, is een vereeniging van men- schen, die niet hun eigen voordeel zoe kend, arbeidzame dienaren zijn van de goede zaak, hun tijd, hun krach ten, hun talenten beschikbaar stellen, op dat deze benut worden woor een goed doel. Dat is het werk van de liefde, die niet kan worden omsloten, maar geven wil aan andere., van wat zij zelf bezit! Dat werk is gedaan twintig jaren lang door de propagandaclub „St. Petrus". De club heeft haar vette en magere jaren ge had! Naar gelang het aantal harer actieve leden. Maar van de oprichting af tot op lieden is zij geweest een der beste Katho lieke organisaties in onze stad! De feestviering van hedenavond moet dat verleden en heden vastleggen èn er munt uitslaan voor de toekomst. Voor de toekomst, waarin een corps van propagan disten beslist noodig, misschien méér dan ooit noodig zal zijn. Naar aanleiding van het bovenstaande mogen wij ook iets zeggen van de propa- gandaclubs, die in onze stad bestaan naast de propagandaclub „St. Petrus", de par o- c h i a 1 e propagandaclubs. Deze vorm van propaganda-organisatie is een buitengewoon geschikte, om veel en goed werk te kunnen tot stand brengen. Als er maar menschen zijn, die tot die clubs toetreden! Wij weten, dat dit aantal, helaas, grooter kan zijn, grooter móet zijn. Binnenkort zullen, naar wij vernemen, de leedn dezer -r^agancla-clubs worden cpge- roepen voor een nuttig en noodig werk. Wij willen hier het vertrouwen uitspreken, dat zij dan aan dien oproep gevolg zullen geven en ook andere propagandisten zul len meebrengen DUITSCHLAND. Conservatieven en Duitsch-Natioalen. Een breuk. Beeds lang zijn, aldus het „Berliner Ta- geblatt", de Duitsche conservatieven, die zich als oen afzonderlijke groep binnen de Duitsch-Nationale partij hadden gehand haafd en oorspronkelijk het recht verwor- vcn hadden, liet Duitsch-Nationale partij bestuur voor de helft te bezitten, ontevre den over de ontwikkeling der D. N. partij. Thans heeft de Duitsche conservatieve par tij een verkiezingsoproep gepubliceerd, ^aardoor het tafellaken tusschen de Duitsch-Nationalen en de conservatieven wordt doorgesneden. De oproep verklaart zich „voor de langs wettigen weg te her stellen legitieme monarchie" en noemt de 7- g. keizer-paragraaf der wet tot bescher ming van de republiek (voor de verlenging waarvan de D. N'. volkspartij naar bekend is onder leiding van graaf Westarp als één man gestemd heeft) een „schande voor ons volk'. Hij richt zich „tegen 't heele huidige stelsel, dat ons in steeds hoogeren nood brengt en tegen het parlementarisme" be- nevens tegen het werk, tot dusver door de D. N. Volkspartij verricht. De Duitsche conservatievé partij eischt dan ook dat haar aanhangers him stemmen zullen geven aan het volkisch-nationale blok en niet aan de Duitsch-nationalen. Van dezen kant hebben de Duitsch-nationalen dus niets meer te verwachten. Aman Oella te Berlijn. Hot Afghaansche koninklijke paar is uit Parijs te Berlijn aangekomen. Het bezoek dat de vorsten thans aan Berlijn brengen heeft een volstrekt onofficieel karakteer. FRANKRIJK. Het anti-oorlogspact. Overeenstemming met Amerika Vernomen wordt, dat de kwestie van 'n multilateraal verdrag, waarbij de oorlog buiten de wet wordt gesteld, binnen een paar dagen formeel aan Engeland, Italië, Duitschland en Japan zal worden voorge legd. Frankrijk en de Ver. Staten hebben vandaag besloten hun diplomatieke corres pondentie over dit verdrag aan de genoem de landen voor te leggen. Officieus wordt gemeld, dat tusschen Frankrijk en de Ver. Staten feitelijk reeds overeenstemming aangaande het verdrag is bereikt. ITALIË. Het Vaticaan tegen d'Annunzio. De „Osservatoro Romano" publiceert 'n nota, waarin wordt geprotesteerd tegen de opvoering van een d'Annunzio-cyclus, waar mede heden in den 'stadsschouwburg een aanvang is gemaakt. Het Vaticaan noodigt alle katholieken uit niet naar de opvoerin gen te gaan zien. HONGARIJE. De frankenvervalschers. Nadosv en vijf anderen v r ij g e 1 a t e n. Op grond Van het amnestiebesluit is aan de in het valschemuntei'proces veroordeel de personen Nadosy, Haits, Kurz, Gerö, Baba en dr. Schwetz gratie verleend. Zij zijn uit, de hechtenis ontslagen. Naar een correspondentiebureau meldt, zitten thans nog alleen prins Wyidischgratz en dr. Mankowitsj in de gevangenis. TURKIJE. Scheiding tusschen Kerk en Staat. Het Mohammedanisme geen Staatsgodsdienst meer. Een groep Van 109 afgevaardigden met den minister-president, luitenant-generaal Ismet Paelia en den president der groote nationale vergadering, luitenant-generaal Kiazim Pacha aan het hoofd, hebben een motie in de groote nationale vergadering ingediend. Deze motie stelde de afschaffing voor van twee artikelen der Turksche grondwet n.l. artikel II: „De niohammedaansche godsdienst is de godsdienst van den Turkschen staat" en artikel XXVII: „De toepassing der godsdienstige bepalingen hangt van de groote nationale vergadering af". De Kamer heeft eenstemmig, met 260 stemmen, deze motie aangenomen. Dit beteekent dus volledige scheiding tusschen Kerk en Staat en afschaffing van het Mohammedanisme als "Staatsgods dienst. Feitelijk zal dit evenwel in Tur kije weinig verandering teweeg brengen. AMERIKA. Pokkenepidemie in Mexico? Er zouden reeijs 650 sterf gevallen zijn. Volgens ,een onbevestigd telegram uit Guadalajara, dat door „El Universal" wordt gepubliceerd, zouden in den Staat Jalisco 650 personen aan pokken zijn over leden. De strijd in Nicaragua. Munitie voor Sandino? Vrijdag j.l. zijn in de kajuit van het s.s. „Lampira", dat te Brooklijn lag, 480,000 voor verkoop in Honduras bestemde pa tronen in beslag genomen. Vermoedelijk waren deze patronen bestemd om verder vervoerd te worden naar generaal Sandino in Nicaragua, CONGRES-BESCHOUWING. I. Het Paasch-congres der S. D. A. P. is te Utrecht gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Oudegeest, wiens openings rede vrij kort en sober was. Het jaarverslag van.den secretaris wees aan een ledental van 46.169, een vooruit gang van 2967 leden. „Het Jonge Volk telt 13.000 lezers. Het aantal abonné's op „Volk" en „Voorwaarts" stijgt, maar niet voldoende naar wensch. (Bij de discussies merkte la ter een afgevaardigde op, dat de feuilletons in „Het Volk" vaak zoodanig zijn, dat men ze ook „de rijpere jeugd" niet durft laten lezen!) Hoofdpunt van de iiseussies over het beleid van Partijbestuur en Kamerfractie dat altijd het voornaamste agenda-punt op het Paaschcongres is was de mobi lisatie-kwestie. Men herinnert zich, dat Minister Lam- bocy in de Tweede Kamer aan den so ciaal-democraat Zadelhoff de vraag heeft gesteld: „Steekt u mij, bij mobilisatie, welke ons buiten ons toedoen wordt opgedrongen, een spaak in het wiel, ja of neen?' De heer Zadelhoff had n.l. in de Tweede Kamer gezegd: „Als, ondanks onze propaganda, ons leger in stand blijft en de oorlog komt, dan wete do Minister, dat hij op ons niet kan rekenen. Ik hoop, dat wij dan in staat zullen zijn alle berekeningen in de war te sturen; als er oorlog komt, dan zullen wij probeeron door massale weigering, desnoods door al- gemeene werkstaking, dien onmogelijk te maken". Het was „ja noch neen": de liecren bleven het antwoord schuldig; zij lieten zich niet „de biecht afnemen" door zoo'n Boomschen Minister. Maar de gestelde vraag bleef om een antwoord roepen. En de heeren Albarda c.s. werden door hun eigen revolutionaire volgelingen gedwon gen de beantwoording van Lamtoooy's vraag te plaatsen op de Congres-agenda! Enop het congres hebben de lei ders wèèr om de k tie heen weten te pfcvten Aangenomen is met slechts zeven stemmen tegen een resolutie van het Partijbestuur, dat men is A-oor ontwapening en dat men geen medewerking zal verlee- nen tot een mobilisatie, „indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden gekenmerkt of het oorlogsgevaar zou oproepen". Ja, op dat standpunt staan wij ook! Ook wij willen niet drijven naar oorlog of oor- logsgeA-aar oproepen! Minister Lambooy sprak ook A-an een mobilisatie, „die ons buiten ons toedoen wordt opgedron- g e n" Maar wij durven daarom ook ron d- u i t A-evklaren, niet te zijn \-oor een on middellijke algehcele nationale ontwape- ning; het leger in de gegeven omstandig heden te willen behouden! En dat durft de S. D. A. P. niet, die veel woorden in een - resolutie gebruikt om ten slotte den volge lingen 't voor de oogen te laten duisteren. Wij hebben nog wel een en ander op te merken naar aanleiding van het Paasch congres der 8. D. A. P. en ook van het door de C'. P. gehouden congres. Wij zullen dat in ons volgend nummer doen. R. K. STAATSPARTIJ. Prae-adviezen voor de a.s. Partijraads vergadering. Verschenen zijn de praeadviezen A'an Dr. J. Aran Beurden, C. J. Kuiper, prof. mr. dr. Ch. Raaymakcrs cn mr. M. P. L. Steen- berghe, ov^r: „De taak van den Wetgever in den tcgenwoordigen tijd toen aanzien A-an de verhouding tusschen werkgever en Averknemer in het bedrijfsleven". Deze praeadviezen zullen worden be handeld op de Partijraadsvergadering van 19 Mei a.s. Zij worden voor belangstellen den beschikbaar gesteld A'oor den prijs A'an 80 cents. Voor de Partij-instanties, mits besteld over het Partijteecretariaat, is de prijs 50 cents. Dc omvang is 106 bladzijden. PROF. Ir. V. G. EVERTS, t Oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Zondagochtend is, in den ouderdom A'an 76 jaren te 's-Gravenhage overleden prof. ir- V. G. Everts, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en o.a. voorzitter van de Nederlandsche A'eree.ii- ging het Wegencongres. Prof. Everts word 18 Jan. 1852 in Amsterdam geboren. In 1875 verwierf hij aan de toenmalige Poly technische school te Delft heb diploma van civiel ingenieur. Xa cenigen tijd werkzaam te zijn geweest bij den aanleg van spoor- wegen in Noord-Holland, werd ir. Everts in 1878 aangesteld tot adjurfet-ingenieur bij de Staatsspoorwegen, welke functie hij een tiental jaren bekleedde. Daarna was hij werkzaam bij den Pro- vincialen Waterstaat te Groningen en gedetacheerd bij heb 't departement A'an Waterstaat voor spoorwegaanleg. Bij de omzetting van de Polytechnische School in Techn. Hoogeschool, kreeg prof. Everts den titel van hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde, in welke kwaliteit hij colleges gaf in AvegenbouAV en brug- en ijzerconstructies. Bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd verkreeg prof. Everts eervol ontslag als hoogleeraar, waarna hij zich te 's-Gra- venhage vestigde. Gedurende \-ele jaren was prof. Everts A'oorzitter van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs, en sinds 1920, toen 't Nederlandsch Wegencongres als vereeniging Averd opgericht, voorzitter dezer instelling. In Januari j.l. moest hij om gezond heidsredenen' bedanken voor enkele func ties, die hij buiten het presidium A-an het Wegencongres bekleedde. En juist zeer onlangs berichtte prof. Everts, dat hij om dezelfde reden ook als voorzitter van het Nederlandsch Wegencongres Avenschte af te treden. Prof. Everts Avas commandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde A'an den Nederlandschen Leeuw. Do teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. plaats heb ben op Oud Eik cn Duinen. Vertrek van het sterfhuis Stadhouderplein 29 te lialf- twaalf. Personeele belasting. Adres K a t li. Boeren- en Tuindersbon d. Het bestuur A'an den R. K. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond schrijft in een adres aan den minister A'an financiën: Naar wij vernemen, zullen voor het jaar 1928 in de meeste gemeenten des lands voor de toepassing van de wet op de per soneele belasting 1896 algemeene herschat tingen van de huurwaarden plaats A'inden. Een gevolg hier van zal wezen, dat de huurwaarden, ook met het oog op de 1e verwachten hoogere klassen-indeeling, al gemeen hoogcr geschat zullen worden. De onbillijkheid, waarop wij in adressen van 22 December 1926 en van 1 Juli 1927 ge- Avezen hebben, zal dan voor de minst ka pitaalkrachtige plattelandsgemeenten, wel ke in de 9de klasse zijn gerangschikt, nog vergroot worden door een hoogeren aanslag. Heb wil ons voorkomen, dat er A'oor een algemeene herschatting A'an de plattelands gemeenten ook geen aanleiding bestaat, aangezien de huurcommissies op de huurprijzen in die gemeenten in den reecl geen inA'loed hebben geoefend. De gaslucht. Provinciale Staten van Friesland contra Lcmsterland. In de Donderdag gehouden vergadering A'an den Lcmsterlandschen gemeenteraad werd mededeeling gedaan A-an een schrij ven A'an Ged. Staten, waarin deze goed keuring aan dc bemeontebegrooting ont houdt, wijl de raad in Dec. 1927 besloot, den gasdirccteur in zijn functie te hand haven, hoewel deze erkende 'retourcom missies te hebben aanvaard. Binnen twee Aveken zal een vergadering worden gehouden, speciaal om over dit schrijven te beraadslagen. Uitvaart Chris M. Jansen. In afwijking A'an reeds gedane mededee lingen, zullen op Woensdag 11 April dc stille H.H. Missen worden gelezen 1e half acht en acht uur; de plechtige gezongen Mis van Requiem is te 10 uur, in de Pa rochiekerk „De Liefde", Bilderdijkstraat bij de De Clercqstraat, Amsterdam. Eugène Gilhuys. t In het- Tesselschade-Ziekenhuïs te Am sterdam is op den Eersten Paaschdag overleden de tooneelspeler Eugène Gil huys. Eugène Gilhuys, die sedert lang aan tuberculose leed en herhaaldelijk in het buitenland herstel van gezondheid zocht, is drie jaar geleden voor het laatst opge treden bij het Vereenigd Tooneel. Een tooneelstuk van zijn hand, „Mijnheer Prilc- kebeen" werd eenige jaren geleden ook te Leiden irr den Schouwburg opgevoerd. L. M. Smit. t ZaterdagA'ond is te Amsterdam plotse ling overleden in den ouderdom van 66 jaar OA-erleden dc lieer L. M. Smit, oud- tooneelspeler. Eerste plechtige H. Mis in den Oosterschen Ritus. In de kerk van den H. Lambertus (Kra lingen) te Rotterdam heeft de Weleerw. Heer J. F. Th. Pcrridon, priester van den Slayischen Ritus, gisterochtend zijn eer ste plechtige H. Liturgie opgedragen. Daar deze plechtigheid geschiedde vol gens de liturgie van den H. Joannes Chrysostomus de gebeden en gezangen Averden A'erricht in do Grieksclie taal was in de kerk vóór het altaar een Iko- nostasis geplaatst, in dit geA'al een décor waarop voorstellingen van den Zaligmaker Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een breuk tusschen de conservatieven en de Duitsch-nationalen. Tusschen Amerika en Frankrijk zou over eenstemming bereikt zijn omtrent een an- ti-oorlogspact. Scheiding tusschen Kerk en Staat in Turkije. BINNENLAND. Op een onbewaakten overweg bij Venlo is een man overreden. (Laatste Berichten). Een moordaanslag door een waanzinnige te Zeist. (Laatste Berichten). Doodelijk ongeluk te Den Haag; twee leidekkers van een kerkdak gevallen en overleden. (Gemengde Berichten, 2de blad). Te Den Haag is overleden prof. ir. V. G. Everts, oud-hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft. (1ste blad). Hevige brand te Waalwijk; twee boer derijen in asch gelegd. (Gemengde Berich ten, 2de blad). Een niet ernstig trein-ongeval op den avond van 1sten Paaschdag bij Amster dam. (Gemengde Berichten, 2de blad). LEIDEN. Eerste plechtige H. Missen te Leiden en te Zoeterwoude-Hooge Rijndijk. (1ste en 2de blad). en verschillende Heiligen. De jonge priester Averd bijgestaan door den Weleerw. Heer Dom. Andre Stoe-en. 0.8.B., A'an de abdij Schotenhof bij Ant werpen, als diaken, terwijl als hypodiakci Dr. Hendrix uit Dordrecht fungeerde. Do kapelaans P. Kok uit Nijmegen en F. v. de Vliet van de kerk van den H. Nicolaus, aldaar, fungeerden als assistenten. Namens het Apostolaat tot hereeuiging dor Kerken waren Pater H. van Keu'cii C.ss.R. en mr. A'an Haastcrt uit Den Haag aanwezig. Na de H. Mis sprak kapelaan v. d. Vliet een korte rede uit, waarvoor hij als tekst gekozen had „Do Koningin stond ge kleed in veelkleurige kleeden aan zijn zij de", met de Koningin dc Kerk bedoe lende, die in verschillende klecderm cn talen Christus, haar Bruidegom, dienen kan. Na afloop gingen velen den jongen priester, die leeraar is aan hot Klein Se minarie van mgr. Szeptycki te Limborg, hunne gelukwensehen aanbieden. Namens het Apostolaat tot Hereeuiging der Kerken werd aan den jongen priester een door Kees Hoovers vervaardigde Ilcone aangeboden. „Msb." DIOC. HAARL. BOND. Graaf Floris 5 I—S.J C. I 2—6. Op het Hoornpark had 2den Paasch dag deze belangrijke wedstrijd plaats, Avaardoor S.J.C. weer een stap dichter bij hot kampioenschap is gekomen, hetwelk zij zich Avel niet meer zal laten ontglippen, daar in de nog resteeerendc twee thuiswed strijden tegen Excelsior II, slechts twee punten behoeven to worden veroverd. Do wedstrijd tegen de Grafelijke gastheeren was een zeer pittige en faire wedstrijd, Avaarin 8.J.C. niettegenstaande een twee tal invallers over het geheel flink in do meerderheid was, Avat voor een groot ge deelte te danken was aan het enthousiaste spel van hun aanvoerder v. d. Berg. En al werkte Gr. Floris ook hard ze is er met een 6—2 uitslag nog genadig afgekomen, daar zelfs een tweetal penalty's geen re sultaat opleverden. In het eerste gcdeollo van den wedstrijd ging het vlug vaji doel tot doel, doch Aan lieverlede nam S.J.C. het spel meer in handen en als het eerst o half uur verstreken is, hebben zij do stand op 30 weten te brengen. Juist voor rust weten de gastheeren met een schuivend schot Holst onhoudbaar te pas- sceren en er wordt gedraaid met 31 voor 8. J. C. Xa rust hebben beide elftallen zich ccnigszins gewijzigd en is het Gr. Floris, dat met kracht aanvalt en 8. J. C. cenigc oogenbhkken in een hachelijke positie brengt. Spoedig weet S.J.C. zich los te werken en met succes, door tweemaal ach tereenvolgens te scoren (51). Dc gasthee ren geven echter de moed nog niet op en uit een vrijen schop weten zij nog eenmaal lo scoren waarbij Holst nog juist dc bal met de vingers kon aantippen. Het laat ste gedeelte van den wedstrijd werd ccnigszins loom, waarbij 8. J. C. nog een maal wist te scoren en een overwinning met 62 in de wacht sleepte.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1