f79.50 SPLINTER STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. „WILTON?' PUROL Vragenbus. 7. bestaande hoogere loonen blijven ge handhaafd 8. kindertoeslag 75 cents per kind van het d?rde af 9. een werktijd van our per dag, Za terdags 5*/» uur 10. bij seizoendrukte is een werktijdver schuiving toegestaan, waardoor gedurende 1en hoogste 13 weken 91/» uur per dag en 53 uur per weck wordt gearbeid;; 11. 6 verlofdagen inct behoud van vol loon 12. doorbetaling van loon op Nieuw jaarsdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag, Maria Hemelvaart, Aller heiligen en de twee Kerstdagen voor zoo ver deze niet op Zondag vallen; 13. behoud van loon bij huwelijk of sterfgeval 14. uitbetaling bij ziekte gedurende 23 weken van 80 pet. van het loon eh ?ij on- geval als bedoeld in de Ongevallenwet 1901 een voorschot van 70 pet., vermeer derd met 30 pet. van het loon. Begrafenis Chris Jansen. Bij de begrafenis van den heer Chr. Jansen in het familiegraf te 's-Gravenhage waren, behalve de gisteren reeds aange duide personen, o.a. nog aanwezig oud-mi nister Aalberse en het lid van Ged. Sta ten Borghols. Onder de vele vertegen woordigde afdeelingen was ook die van Oogstgeest (de heeren de Rooy en Aver- dieck). Behalve de reeds genoemde leden van de afd. Leiden was nog aanwezig de heer Jac. Paardekooper. Na afloop der plechtigheid dank'e pas toor J. G. Jansen namens de familie voor de overgrooto belangstelling en zeide, dat op een R. K. begraafplaats gelukkig niot mag gesproken worden, omdat wij, als wij elkaar aanzien elkaar, voldoende begrij pen. Hij hoopte, dat nu deze stoere wer ker naast zijn vader en moeder rust, de Katholieke Middenstand hem niet zal ver geten en voor zijn zielerust zal blijven bid den. Verhooging Weduwen-pensioen In de Memorie van Antwoord betreffen de de begrooting van Marine deelt de Minister aan de Eerste Kamer o.m. het yolgende mede: Na overleg tusschen de departementen van financiën, oorlog en marine is over eenstemming verkregen nopens de onder steuning van de weduwen van de vóór 1909 gepensionneerde militairen, zoomede van de weduwen der vóór 1914 gepension neerde werklieden aan inrichtingen van zee- on landmacht. Binnenkort zullen de noodige gelden worden aangevraagd tot verhooging van de aan bedoelde weduwen toegekende of nog toe te kennen gratifi catie. De ziekenhuizen, de gemeentebesturen en de groote gezinnen. De „N. Tilb. Crt," schrijft: Onlangs beklaag 'e zich een Holland fiche huismoeder uit een pozin met 8 kin deren, dat een simpele blindedarm-opera tie en de verpleging in een R.-K. zieken huis op bijna zeshonderd gulden, plus vijf cn twintig voor „assistentie bij de narco se", de rest aan verpleging (tweede klas se nog maar) gedurende een week or vier - de wond was nJ. niet zoo spoedig als meestal geschiedt, geheeld. Het was alles tarief. In één dag was 't ïrind op den rand van 't graf; een, twee, drie zond de huisdokter het naar het zie kenhuis en in een kwartier was de opera- t ie gebeurd en 't kind behouden. Was dat geen driehonderd gulden, plus 25 gul den narcose-assistentie, plus de verdere Verpleging waard? O zeker. Wanneer de dokter duizend gulden had gevraagd, of zelfs tienduizend, dan zou die huismoeder, die overigens geenszins rijk is, en slechts een goed bur ger-inkomen heeft zij liet 'haar kind tweede klas verplegen dat ook nog heb ben betaald. Er was voor overleg geen tijd. Men kan vragen wat men wil en ook rekenen wat men wil in zulk een geval. Maar dat is juist de leelijke kant van de zaak. En met do verplegingskosten is 't hetzelfde. Maar, zou 't zoo dwaas zijn, zou 't niet heel katholiek zijn, bij de tariefbepaling in katholieke ziekenhuizen rekening te houden met de grootte der gezinnen? En de tarieven der geneesheeren Zij Iiebben hun klasse-indoelirig, die men trouwens zelfs op de recepten der apothekers terugvindt. Maar zou het zoo mal zijn met de groo te gezinnen, die ten slotte ce beste leve ranciers van patiënten zijn, ook rekening te houden? Menig geneesheer doet het wit zich zelf. Maar wij sprexen hier niet over de indiviclueele gezindheid, daar gaat 't niet. over. Er is niets me iers clan hu mane, zeggen wij liever echt christelijke geneesheeren; zij verdienen cn hebben den eerbied der burgerij, gelijk de mo- wey-makers onder hen dien eerbied kwijt zijn en zelfs hun stand schade' doen. Dat is echter individueel. Wij bedoelen het officieel rekening houden, a priori, met de groote gezinnen. Er ligt hier voor dc R.-K. ziekenhuizen zeker een mooie taak „in den strijd tegen het Neo-Malthusianisme". Bioscoop-kwestie te Haarlem. Men meldt uit Haarlem: De directie van bet 'Scalatheater te Haarlem besloot niet alleen Eerste Paaschdag maar ook Goede Vrijdag, films te vertoonen, niettegenstaande het verbod van B. en W. De politie het toe, dat het publiek het theater binnenkwam, doch toen men begon de films af te draaien, werd tegen den directeur, don heer Max Polak, proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zonder vergunning van B. en W. een voorstelling gaf. Dc vertooning ging echter gewoon door, en het publick mocht "n de zaal blijven. Ook Eerste Paaschdag zullen vrij zeker verschillende processen-verbaal tegen bioscoopdirecteuren worden opgemaakT, die ondanks het verbod van B. en W. voorstellingen zullen geven. Onze dure spoorwegen. Op de Nederlandsche Spoorwegen kwam blijkens de jaarcijfers van het Centr. Bu reau voor de Statistiek aan den teruggang van het aantal vervoerde reizigers een einde. Het reizigersvervoer bedroeg in 1926 48.132.000. een vooruitgang van bijna één millioen, vergeleken met het voorgaande jaar. De ontvangsten voor het reizigers- vervoer bleven zich evenwel in dalende lijn bewegen. Dank zij evenwel de meer dere opbrengst van het goederenvervoer kwam het totaal der ontvangsten in 1926 (159.807.000 gulden) iets boven het cijfer van 1925 uit. Naar Brazilië. Prof. dr. G. A. F. Molengraaff, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, is voor den duur van een 5-tal maanden naar Brazilë vertrokken. Hij zal daar ook een bezoek brengen aan zijn zoon, den Weleerw. Pater E. Molengraaff, bouwkundig ingenieur en Pater van de Congregatie der H.H. Harten, die als mis sionaris te Agua Suja in Brazilië werk zaam is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. „SANCTUS AUGUSTINUS". Het zevende lustrum. Ter gelegenheid van de viering van het zevende lustrum der R. K. Studentenver- eeniging „Sanctus Augustinus" op 5, 6 en 7 Mei a.s. heeft zich een réunisten-comité gevormd, bestaande uit de navolgende personen: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, praeses. Minister van Staat, oud voorzitter van St. AugustinusMr. J. An- dreoli, Advocaat en Procureur; P. A. Vos, Chirurg; Mr. A. C. E. M. de Groot, secre taris, J. Israëlslaan 41, Den Haag; W. v. d. Laan, Arts, penningmeester, Gem. Zie kenhuis, Zuidwal 83 Den Haag. Het pro gramma der feestviering is reeds gepubli ceerd. TENTOONSTELLING ALBRECHT DüRER. Gisteren is de tentoonstelling van Al- brecht Dürer in de Lakenhal geopend. Deze tentoonstelling omvat een groot aan tal houtsneden en etsen, o. a. het bekende leven van Maria, de Apocalyps, de Passio Domini, nog een Passie uit 1504, een groot aantal portretten. Verder bekende etsen, als „Ritter Tod und Teufel", Adam en Eva, enz. Wij komen hierop uitvoeriger terug. De tentoonstelling duurt tot 29 April. Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuis* verpleging. Het eerste lustrum. Het zal den 9den April a.s. 5 jaar ge leden zijn, dat de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging werd opgericht. Aanvankelijk opgericht met 200 leden, bedroeg dit in de jaren 1923 tot en met 1927, resp. 1125, 2347, 5224, 10490 en 15614. Op 1 April van dit jaar, was het leden tal weder ^gestegen tot ruim 17000. Het aantal leden, dat gemiddeld per week wordt ingeschreven bedraagt 100120. Dat de uit te keeren verpleegdagen, met de stijging van het ledental gelijken tred houden, moge hieruit blijken, dat in 1923 tot en met 1927, werden uitgekeerd resp. 192. 724, 2707, 6681 en 11486 verpleeg dagen. Op 1 April van dit jaar was dit getal reeds 7000. Over 1927 werden 484 leden verpleegd, 190 operatie's vonden plaats, 138 maal werd van ziekenvervoer gebruik gemaakt, aan 34 leden werd uitkeering voor bestra ling gedaan. Door deze gegevens moet men wel tot de conclusie komen, dat deze vereeniging in de 5 jaar van haar bestaan, voldoende bewezen heeft een zeer nuttige plaats on der de vele vereenigingen in onze goede sleutelstad, in te nemen. Bezoek van Engelsche studenten. In het afgeloopen jaar heeft prof. L. van Itallie, hoogleeraar alhier met 30 studen ten een bezoek aan Londen gebracht, waar wetenschappelijke instellingen en fabrie ken zijn bezichtigd. De volgende week zullen prof. H. G. Greenish cn 36 studenten van de Londen- sche universiteit dit bezoek beantwoorden. Hot gezelschap zal verblijf houden te 's Gravenhage en o.a. Leiden, Rotterdam en Amsterdam bezoeken. Instituut Kern. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Ph. Vogel heeft hier ter stede een bespre king plaats gehad met de leiders der cur sussen in de Oostersche talen, die vanwe ge het Instituut Kern te Leiden en te Am sterdam gehouden zijn. Bij deze bespreking bleken de resulta ten dezer cursussen zoodanig geweest te zijn, dat besloten werd ze in de nieuwe pe riode 1927/1928 voort te zetten. Weer is bij de politie een klacht ingeko men over een zigeunersvrouw, die bij het geldwisselen kwartjes terugvroeg en een klein bedrag wist machtig te worden. Nu was een winkelierster in de Kraayerstraat de dupe geworden. Aangehouden en naar Venlo is overge bracht de woonwagenbowoncr M. K., gedo micilieerd te Maastricht, die nog een von nis moest ondergaan wegens het opgeven van een valschen naam. Ten nadeele van J. de B. is van den Apothekersdijk een handwagen ontvreemd. Gisteravond is in het weeshuis aan de St. Jacobsgracht door de brandweer en schoorsteenbrandje gebluscht. In het Rijn en Schiekanaal is een cano drijvende gevonden. Inlichtingen bij de I >olitie. Vannacht werd door de politic wegens dronkenschap op de Uiterstegracht aan gehouden zekere M. W. Bij zijn arrestatie pleegde de man verzet en beet hij den agent in een vinger. Hij is in bewaring gesteld. BIOSCOPEN. Casino. Casino, aan den Hoogewoerd, geeft deze week een .goed verzorgd programma. Op liet Hollandsch Nieuwe, waarbij we o.a. de begrafenis van dei.- aifïoogeerw. Deken Höppener zien, volgt een echte Wild-west- film, die, al is ze naar bet oude recept be reid een paar schietpartijen, overval van een postkoets, bestraffing der bandie ten en een huwelijk er de spanning tot het laatste oogenblik in houdt. Na de pauze gaat de rolprent Regine, de tragedie eener vrouw, een schitterend gespeelde en boeiende film, waarTau d* inhoud in 't kort is als volgt: Frank, een Duitsch-Amerikaan, heeft zich opgewerkt tot ingenieur en komt in Duitschland om een vrouw voor zich te zoeken. Een schilderes, een zeer wereld- sche en bedorven vrouw, maakt hem het hof. Hij' wil evenwel niets van haar v.e- ten en vertrekt naar een kleine plaats waar hij in kennis komt met een sul, be scheiden dienstmeisje, aan wie hij in alle eerbaarheid zijn liefde betuigt en met wie hij dan ook trouwt. Als Frank een zakenreis naar Afrika moet ondernemen, weet de schilderes, ge holpen door een markies, het jongo vrouw tje te compromiteeren op een zoogenaamd atelierfeest. Hierbij komt nog, dat een broer van Regine, een slecht sujet, dien zelfden nacht bij haar in huis dringt en haar geld afperst om, daar hij verdacht wordt van moord, te kunnen ontvluchten Dit wordt door een huisgenoote gemerkt en als Frank van zijn reis terugkomt, valt er een ontzettende verdenking op het on schuldig vrouwtje. Gelukkig evenwel ein digt de geheele zaak, na nog wat weder waardigheden, in een echtelijke verzoe ning. Ofschoon de film vrij gegeven is boven 14 jaar, is ze naar onze meening-slechts geschikt om door geestelijk-volwassen per sonen gezien te worden. LISSE. Ontwikkelingsavond. Gisteravond werd de verplichte ontwikkelingsavond gegeven onder leiding van kapelaan Q. M. Verstee- gen, in het gebouw van den R. K. Volks bond- Behandeld werd: het feest van „Jezus-Werkman", het nieuwe boek van prof. Aengenent en Visser „Handboek van don Leekenapostel" en een werk van den Vlaamschen schrijver Rodenbach. W0UBRUGGE. De oudste ingezetene f. De. oudste in gezetene dezer gemeente, mej. de wed. E. Stigter, geboren Mulder, is iu den leeftijd van ruim 98 jaren, overleden. De eierenveiling geopend. Onder zeer groote belangstelling is de eerste eieren- veiling alhier door den burgemeester ge opend. Spr. wees er op, dat 2 jaar geleden de eierenveiling ter tafel kwam in de ver gadering van B. en W., doch dit leidde niet tot het gewenschte doel. Nu is door parti culier initiatief het plan werkelijkheid ge worden, dank zij de bemoeiingen van den heer W. C. van Dam. Spr. memoreerde de moeilijke tijden, die te voorzien waren als terugslag na de oor logsjaren. Door eendrachtige samenwer king zijn wij dit wel te boven gekomen. doch met de tijd moet worden meegeleefd. Eenmaal was dit hier niet het geval, toen deze gemeente een spoorverbinding had kunnen vorkrijgen en daarop niet is inge gaan; voor handel en bedrijf was dit zoo gewenscht geweest. Thans is een groot plan aanhanging, n.l. het Prov. Wegenplan. Zou het belang nu begrepen worden Dez eierenveiling zij een begin van den nieuwen bloei: het bestuur heeft de belangen der gemeente begrepen. Een woord van dank aan ben en in het bij zonder aan den voorzitter. De Voorz. dankte den burgemeester die de veiling opende met de 1ste partij af te mijnen. De heer van Dam sprak den wensch uit, dat alle ingezetenen zullen medewer ken en dat dit kleine begin zich moge uit breiden in het belang dezer gemeente. Hierna werden eieren en andere pro ducten geveild. Aangevoerd waren 3000 kip pen en ruim 300 eendeneieren. Eerstge noemde brachten 5.306.00 de 100 op en pen- en ruim 300 eendeneieren. Eerstge- N00RDW1JK. Geboren: Cornelis Martinus z. van J. M. O. de Mooij en M. Reeuwijk Cla- sina d. van J. Ciere en N. v. Rooyen Wilhelmus Petrus Jacobus z. van J. A. Caspers en A. M. Vertuin Maria Aleidas d. van D. Wassenaar en N. Kloos Pieter z. van A. Lamens en G. J. Bakker Simon Bartholomeus z. van C. J. v. d. Hulst en K. v. d. Berg Casper Jan z. van J. A. Ul- tee en A. Marijnis, wonende te Hillegom, tijdelijk alhier. Ondertrouwd: J. M. v. Schie 24 j. te Noordwijkerhout en O. J. de Ridder 20 j. alhier J. M. Verdegaal te Zoeterwoude en Johanna Cornelia Alkemade Abra ham de Wit 25 j. en Aartje Parlevliet 27 j., te Zoeterwoude. Overleden: Adrianus Joseph Wete ring 14 j. Johannes Does 72 j. Mar tinus Johannes Tammerijn 92 j. Johan nes Martinus Tammerijn 02 j. Cornelis Zuidhoek 83 j. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 4 April 1928. Geachte Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van on derstaande regelen; bij voorbaat mijn dank. Gevaarlijke leugens. Dezer dagen vervoegde zich bij één mij ner abonné's van „De Kath. Illustratie" een colporteur van ,,'s-Gravcnhage in Beeld", 'n neutraal blad. Mijn abonné gaf den man te kenneftj jjjn blad niet te zullen nemen, omdat hij de Kath. Illustr. had en dus geen neutraal ge ïllustreerd weekblad noodig vond. Doch nu komt 't mooie: De colporteur ging nu aan het beteogen, dat hij best voor „De Kath. Illustratie" eens kon bedanken en dan z ij n blad ne men, want dat het evengoed een katholiek blad was, immers, 't stond onder dezelfde directie cn 't werd ook in dezelfde drukke rij gemaakt! Mijn abonné vertrouwde het zaakje echter niet en kwam bij mij om inlichtingen.. Die gaf ik natuurlijk gaarne en omwille, der perfide leugens van dien colporteur en de mogelijke schadelijke gevolgen van minder wantrouwende Katholieken wil ik even ter kennis brengen van allen, die 't nog niet weten: 's-Gravenhage in Beeld" is een neutraal gcillustreerd weekblad, dat gaarne gele zen wordt door hen, die lectuur wenschen buiten alle godsdienstig verband. 't Wordt wel gedrukt bij „Dc Spaarae- Katholieke Agenda. LEIDEN. Zaterdag. Plaatsbespreking voor den feest avond Prop. Club „St. Petrus", Bondsgebouw, 79 uur. Maandag. Plaatsbespreking voor den feest avond Prop. Club „St. Petrus", Stadszaal, 122 uur. Dinsdag. Feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Prop. club „St. Petrus", Stadsgehoor»» zaal, S uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. De geneeskundige Zondagsdienst wordt waargenomen door de geneeskundigen Dr. Kors, Muyzert, Sereb en Simons. De Maandagdienst door dr. Boonacker, Horst, Meijboom en Rassers. De Zondagsdienst der artsen te Oegst- geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, telefoon 1916. Dc Maandagdienst voor Oegstgeest door Timmermans. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 April a.s. tot en met Zondag 8 April (len Paaschdag) waargenomen door de apotheek van den heeo- M. Boek- w ij t, Vischmarkt 8, telefoon 552, en Maandag 9 April (2en Paaschdag) nemen waar de apotheken van de heeren G. F. R e ij s t, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. D o n k, Doezastraat 31, tele foon 1313. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. lier-Karpet Het Speciale Hultkamer-Karpet 2 Mtr. X 3 Mtr. - I stad", doch liet heeft/ met Katholicisme niets te maken. Dit en niets anders is de waarheid! Men zal dus verstandig doen, om, als be doelde colporteur komt met zijn praatjes als hierboven vermeld, hem dit mee te deelon of nog liever: 't mij te> melden; men vrage vooraf donN naam van den colpor teur. Mijnheer de Redacteur, ik hoop dat U me niet verdenken zult van voor eigen standje te strijden (geenszins? Red), want dat behoeft geenszins. Ons mooie Katho lieke IlUistratic-bl&d oprookt, voor eirfi- zelf; doch, als de colporteurs van 's-Gra venhage in Beeld" onze Roomsche raen- sclien op een dwaalspoor trachten te bren gen, en ze hebben er succes mee, dan is dit niet maar zonder meer lijdelijk te verdragen. We kunnen best concurrentie velen, en gunnen ieder zijn boterham, doch alleen met eerlijke middelen verdiend. Hoogachtend, B. J. P. GODDIJN, K. Hansestr. 10a Agent der Kath. Illustratie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wielrijden 14370 ■eneest men mot Vraag: Mijn misje was in betrekking als dagdienst bode. Nu is zij eenigen tijd geleden ziek geworden en reeds op don eersten dag liet haar mevrouw haar den dienst opzeggen met een week loon als schadevergoeding. Heeft zij daartoe het recht? Antwoord: Wanneer heb meisje bij de week haar loon ontvangt, kan zij bij de week worden opgezegd. Vraag: Kunt u mij een adres van een museum in den aag opgeven, waar speciaal oude munten verzameld worden? Antwoord: Het Koninklijk Penning- Kabinet, Lange Voorhout 34, den Haag, Vraag: Welke is de kortste weg van Stompwijk naar Vlaardingen? Hoeveel K.M. Antwoord: Stompwijk, Leidschcndam. Voorburg, Delft, Kethel, Vlaardingen. Af stand 28 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Woerden naar Hilvarenbeek? Hoeveel K.M? Antwoord: Woerden, Oudewater, Schoonhoven, Goudriaan, Gorinchem, Niour wendijk, Geertruidenberg, Zandheuvel, Horst, Dengen, Tilburg, Hilvarenbeek. Af stand omstreeks 100 K.M. V raag: Wat is kortste en mooiste weg per auto van Lisse via Eindhoven naar Venlo? Hoeveel K.M? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Rijn- saterwoude, Alphen a. d. Rijn, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culomborg, Geldcr- malsen, Buurmalsen, Zalt-Bommel, Hedel, den Bosch, Vught, Boxtel, Eindhoven, Geldrop. Someren, Meyel, Helden, Baarlo, Venlo. Afstand 200 K.M.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2