BUITENLAND. Uit de Rijnstreek j'Se Jaargang. VRIJDAG 6 APRIL 1928 No. 5842 Po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 pei kwartaal. onze Agenten 20 cent pet week f2.60 per kwartaal, franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad Is vooi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 5C ei. per kwartaal, bij voor* (uitbetaling. Afzonderlijke nummere 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oil blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 BHB DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone odvertentién 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot n dubbele vud het tarief berekend. s Kleine edverten*iën, van ten hoogste 30 woorden, rrwaitt betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V De Paasch-vreugde. Door de droeve lijdensklachten van den Goeden Vrijdag klinkt al uit de verte het blijde Alleluja van den zegevierenden Paaschmorgen Zooals wij ook in den Paasch-jubel nóg iets opvangen van den gedempten toon van den Goeden Vrijdag.... De liturgie van de Kerk is als het leven van den Christen: geen droefheid zonder overstra ling van berusting, en geen vreugde zon der eenige herinnering aan het Jijden.... Morgen, Paasch-Zaterdag, is al het be gin van de gloriëerende Paasch-vreugde, die het leven met zonne-glans omstraalt het leven van den Christen, die in zijn gedachten de groote beteekenis van Christus' Verrijzenis tracht te omvangen. Wij, Katholieken, wij zullen niet de Paasch-vreugde neertrekken in het we- reldsch gedoe van louter stoffelijke din genDe Paasch-vreugde is voor ons de vreugde, dat wij zijn verlost door onzen goeden God!Deze gedachte doet de zon branden in ons hart en haar licht uitwerpen in breeder stralen en uit deinen tot een zonne-zee rondom -ons heen.... En wij wenschen elkander: Zalig Paschen. En wij meenen het, oprecht en hartelijk.... Dat moge zoo zijn! DUITSCHLAND. Uitsluiting in Saksen. 200.000 metaalarbeiders getroffen. De werkgevers in de Saksische metaal industrie hebben in een vergadering te Chemnitz besloten, om alle arbeiders in de Saksische metaal-industrie uit te slui ten, welke uitsluiting op 12 April zal in gaan. Hierdoor worden ruim 200.000 arbei ders getroffen. ENGELAND. Het Afghaansche koningspaar. Naar Frankrijk vertrokken. De koning en de koningin van Afganis- tan zijn vanochtend om half twaalf uit Londen naar Parijs vertrokken. Vandaar zullen zij zich weldra naar Berlijn begeven, om dan over Warschau, Moskou en Angora naar hun land terug te keeren. Voor hun vertrek hebben de koning en de koningin zich zeer ingenomen ver klaard met alles wat zij bij hun bezoek in drie weken gezien haden. Zij zijn zeer vol daan over de vriendelijke ontvangst die hun allerwegen ten deel is gevallen. De koning heeft een lang program afge werkt, waarop stonden: een tocht met een duikboot; bezoek onder den grond van een kolenmijn; een vliegtocht boven Londen; bezichtiging van land-, zee- en luchtmacht; bezoek aan fabrieken e.a. machinefabrieken, staalgieterijen, katoen spinnerijen; bezichtiging van het groote radio-station te Dorchester en van de ko ninklijke sterrenwacht te Greenwich; dan is hij te Oxford tot doctor honoris causa bevorderd. Voorts woonde hij bij: een In ternationalen voetbalwedstrijd, komedie voorstelling, de Grand-National-wedren- nen, den studentenroeiwedstrijd enz. Een Britse h-A fghaanscli V e r b o n d Volgens den Londenschen correspondent van de „Voss. Ztg." verluidt in wel inge lichte kringen, dat koningAman Oellali's verblijf te Londen geleid heeft tot een ac- coord tusschen Engeland en Afghanistan op de basis van een verdragsontwerp, dat door den koning zelf zou zijn opgesteld. Als geruchten over het accoord juist zijn, dan komt het neer op een offensief en defensief verbond, dat met name ge richt zou zijn tegen Rusland en Turkije. Engelsche officieren zouden belast worden met de opleiding der Afghaansche troepen en met den aanleg van wegen, spoorwe gen en vliegvelden. De bewapening van het Afghaansche leger zou in overeenstem ming worden gebracht met die van het In dische leger. Om Afghanistan op indus- rieel gebied te ontsluiten, zou de regee- ïmg^ te Kaboel het recht krijgen, geregeld eemngen te Londen te emitteeren, waar- bi] de Britsche regeering rich garant zou stellen voor rente en aflossing. De „Royal Oak"-affaire. Kapitein Dewar veroorde 1 d. EEN HONDERDJARIGE. De krijgsraad van Gibraltar velde gis teren vonnis in de zaak tegen kapitein Dewar, die het rapport van kapitein-luite nant Daniel had doorgezonden omtrent het onverdraaglijk humeur van Schout-bij nacht Collard. Kapitein Dewar werd schuldig bevonden aan inbreuk op de dis cipline. De krijgsraad besloot, dat Dewar van het bevel van zijn schip ontheven en ernstig berispt zal worden. De zaak in "het Lagerhuis. Naar de „Manchester Guardian" meldt, bestaat in parlementraire kringen der ar beiderspartij het voornemen, om de zware straf van Commander Daniel ter sprake te brengen in het Lagerhuis. Bedoeling is, te bewerken, dat Daniel weer dienst kan nemen en zijn carrière voortzetten. OOSTENRIJK. Keizerin Zita. Volgèns een bericht uit San Sebastian is er een verbetering ingetreden in den toe stand van ex-keizerin Zita, die een operatie heeft ondergaan. De Weensche chirurg, die de operatie verrichtte, is reeds terugge keerd. ROEMENIE. Congres der boerenpartij verboden. Maniu in verzet. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roemeensche regeering de algemeene ver gadering van de nationale boerenpartij te Alba Julia, die 22 April a.s. zou wor den gehouden, 'heeft verboden. Het bestuur van de Boerenpartij heeft echter besloten het congres in ieder geval te doen plaats hebben, onverschillig of de regeering dit al dan niet goedkeurt. In politieke kringen is men de meening toegedaan, dat de regeering bereid is di rect na het tot stand komen van de lee ning midden Mei af te treden, om een ka binet onder leiding van Maniu gelegen heid te geven de optantenkwestie nader te beslechten. RUSLAND. De Donetz-affaire. Moskou bindt in. Naar uit Moskou gemeld wordt, bestaat van hoogerhand ontevredenheid over het beleid der partij-ambtenaren in het Do- netzbekken; vernomen wordt, dat enkele zelfs zijn aangeklaagd ter zake van eco nomische sabotage. De leider van de Gepeoe te Bostow is door een anderen vertrouwensman van de Gepeoe-centrale te Moskou vervangen. Naar uit Moskou wordt gemeld, as he den bij het commissariaat van buitenland- sche zaken een bezoek aangekondigd van den Duitschen gezant Brockdorff-Rantzau Bij deze bespi-ekingen zal de positie der gearresteerde Duitschers ter sprake wor den gebracht, terwijl tevens onderhandeld zal worden over de verdediging der ge arresteerde Duitsche ingenieurs. In tegenstelling met de beloften is nog steeds de inhoud der dagvaarding niet bekend, ofschoon het proces reeds over tien dagen zal beginnen. PERZIE. Perzisch minister vermoord. Plotselinge verdaging van het parlement. De perzische minster van Openbare Werken, Amir Tahmaspi, die een inspec tietocht maakte door Loeristan, is nabij Khorrem-Abad bij een schermutseling met Loeren gedood. Het parlement is plotse ling verdaagd en de sjah is naar Khorrem- Abad vertrokken. AMERIKA. De opstand in Mexico. 84 oproerlingen gedood. Uit Mexico stad wordt gemeld, dat in den staat Michoacan ernstige gevechten tusschen opstandelingen en regeerings- troepen hebben plaats gehad. De opstan delingen verloren 84 man. Het aantal doo- den van de regeeringstroepen wordt niet opgegeven. Ook in de staat Jalisco zijn weer ge vechten geleverd. Opstandelingen tracht ten de stad Tequile te bestormen, doch werden door de regeeringstroepen terug gedreven. De regeeringstroepen verloren acht man. De verliezen der opstandelin gen zijn niet bekend. MEVR. G. v. LEEUWEN—LATERVEER. Op eersten Paaschdag zal Leiden's oud ste inwoonster, mevr. de wed. G. van LeeuwenLaterveer, haar lOOsten verjaar dag vieren. 't Zal Zoiadag dus feest zijn in de een voudige woning Pieterskerkstraat 16. De viering van een honderdsten geboortedag alleen i-eeds geeft daarvoor voldoende re den, maar het is tegelijkertijd de verjs- ringsherdenking van de oudste ingezetene. In het begin van dit jaar werd gemeld, dat Leiden dit jaar twee honderjarigen zou tellen, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Mej. de wed. M. W. Pluv. Es, die op 11 September haar lOCsten verjaardag hoopte te bereiken, is dezer dagen overleden. Mevr. de wed. v. LeeuwenLaterveer woont samen met haar twee dochters. Toen rij 69 jaar 'o.or zij haar echtgenoot door den dcod en tot haar dochters zeide zijhet wel niet lang meer te zullen maken. Maar, de mensch heeft zijn leven niet in handen en omringd door de teedere zon- gen van twee goede dochters heeft mevr. v. Leeuwen haar echtvriend reeds 31 jaar overleefd. Zij geniet nog een goede gezondheid en is in het volle bezit van haar geestvermo gens. Terwijl haar eene dochter het vak van modiste uitoefent, wijdt de andere zich geheel aan de verzorging van moeder en huishouden. 't Kan niet 'anders, of de honderdjarige zal op dezen gedenkwaardigen dag vele bewijzen van belangstelling ondervinden, niet alleen van vrienden en kennissen, maar ook van vele andere stadgenooten, die bij een dergelijk feit een attentie wil len betoonen. Velen zullen echter niet. weten welken vorm zij daarvoor moeten kiezen en daar om hebben eenige met de familie bekende dames een comité gevormd, alwaar men e. v. bijdragen kon afdragen als feestgaven voor de honderdjarige. Dit comité bestaat uit de navolgende dames: Mej. E. G'. Ets, Papengracht 20, mevr. de wed. prof. dr. MullerBoon, Re- gentesselaan 26 Oegstgeest en mevr. G. Sijtsmade Groot, Zoetenvoudsche Singel no. 49. LEIDERDORP. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. Gistermiddag had ten Raadhuizo de plechtige installatie plaats van den nieu wen burgemeester, dan heer Iv. Brug, voor heen burgemeester van het eiland Marken. Hoowel deze installatie sober en eenvou dig was opgezet, was toch het bijzondere van dezen dag te merken aan de feestelijke met vlaggen veisicrdo straat en de mooie I blauwe hemel met de witte zon-beschenen wolkjes hielp niet weinig me^ om den heer Brug een „blyde incomste" te verzekeren. Te 8 minuten voor 2 werd de heer Brug met zijn familie door de beide oudste raadsleden, de heeren Klaver en de Graaf aan het station te Leiden ontvangen, waar na por auto naar het Raadhuis werd gere- den. Even over 2 had de' installatie plaats in een buitengewone raadsvergadering, die gepresideerd werd door den loco-burgemees ter, weth. G. A. de Bruyne. Alle leden van den raad waren aanwezig, benevens ver schillende echtgenooten van raadsleden; tevens merkten we op de burgemeesters van Zoetcrwoude, de heer Wap; van Kou dekerk, de heer Kwint; en van Linschoten, de heer v. d. Valk Bouman. De voorz. heette de aanwezigen hartelijk welkom; de notulen werden uitgesteld tot de volgende vergadering. Vervolgens werd door de twee oudste raadsleden de burge meester en zijn echtgenoote binnengeleid. Daarna werd voorlezing gedaan van het K. B., waarbij dc heer K. Brug tot brn-ge- meester dezer gemeente werd benoemd. De voorz. sprak vervolgens den burge meester toe. Spr. begon met er op te wijzen, dat het met gemengde gevoelens is dat de leden van den Raad naar deze vergadering zijn opgekomen. Eenerzijds is er de zeer betreurde oorzaak van het ontstaan van deze vacture en anderzijds is er de blijd schap, dat er weder in deze vacture- is voorzien. Wij hebben u, aldus spr., als een geschenk van onze geëerbiedigde Koningin ontvangen. Een geschenk wordt hoofdzake lijk door twee factoren bepaald,, namelijk door wie het geeft en wat ontvangen wordt De eerste factor voldoet aan de hoogste eischen en ook wat de tweede betreft, koes tert spr. geen vrees. Uit de liefde voor den bui'gemeester in zijn vorige gemeente en ook uit de aanvan kelijke kennismaking mag spr. wel beslui ten dat met vertrouwpn de toekomst kan worden tegemoet gegaan. Spr. gelooft niet, dat het noodig is den nieuwen burgemeester te wijzen op zijn plicht. In zijn practijk op Marken zal hij wel alle moeilijkheden ondervonden hebben waarmede een gemeente te worstelen heeft en daarom zal deze zeker met Gods hulp overwinnen. Op één zaak wil spr. nog wij zen: De vorige burgemeester was niet al leen een goed voorzitter van den Raad en een goed burgemeester, maar ook een ge liefd burgervader. Spr. hoopt, dat de heer Brug ook daarin de voetstappen van zijn voorganger zal drukken. Het meeleven met de burgerij kan tot veel zegen zijn. Spr. hoopt dat God den nieuwen burgemeester een aangename werkkring zal geven en dat Hij hem nog vele jaren onder Zijn ze gen tot heil van de gemeente Leiderdorp zal doen werkzaam zijn. God zegene u en stelle u tot een zegen, aldus besloot spr. De heer Brug ontvangt daarna uit han den van den heer De Bruyne de ambtske ten en de voorzittershamer en neemt plaats in de voorzittersstoel. Het woord nemende, bedankt hij voor de woorden tot hem ge richt en zegt dat deze dag voor hem van bijzonder belang is. Ook voor hem rijst eenerzijds blijdschap in het hart om deze benoeming, maar anderzijds weemoed om het scheiden van Marken. Spr. heeft gele zen de levensbeschrijving en het in memo riaal van zijn voorganger en daaruit is hem wel gebleken, dat het zeer moeilijk zal zijn den heer v. d. Valk Bouman te vervangen. Hij zal echter ook trachten zich een goed burgervader te betoonen. Spr. wijst er verder op, dat hij een A.R. burgemeester is en dat hij steeds het A.R. vaandel zalu blijven dienen, maar dit heft niet op, dat ook andere stroomingen zijn volle aandacht hebben. Met Gods hulp aanvaardt Spr. wat hem is opgedragen en hij hoopt dat hij onder Zijn gunst nog veel zal mogen doen voor de gemeente van Leiderdorp, waarvoor hij de hulp van de raadsleden en den secretaris inroept. Daarna spraken nog wethouder Splinter namens den Raad en de heer Corts, secre taris der gemeente, mede namens het se cretarie-personeel. De nieuwe burgemeester sloot daarna deze vergadering met een woord van dank aan de sprekers en voor de vriendelijke ontvangst in de gemeente. Daarna werd een receptie gehouden, waarvan door verschillende ingezetenen werd gebruik gemaakt. Te ongeveer 4 uur werd een rondrit ge maakt door de gemeente. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 16 April des namiddags 7 uur. De agenda luidt: 1. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van bewoners van de Verlengde Aarkade en den West- kanaahveg om uitbreiding te hunnen be hoeve van de water- en electriciteitsvoor- ziening. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het Afghaansche koningspaar weer uit Engeland vertrokken. Een Perzisch minister vermoord. Ernstige ontploffing op een Hollanu- sche tank oot op Curasao. L^ederl. West- Indië, 2e'blad). EINNENLAND. Bij den penningmeester van eenige pol derbesturen en een brandverzekering- maatschappij te Halsteren, oud gemeente ontvanger dier gemeente, is een kastekort van ongeveer 150CQ ontdekt. (Gem. Bei-., 3de blad). Onze geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o. m. foto's van: Siipjacht in de omgeving van Amersfoort; schaaktournooi te Amsterdam; de nieuwe Julianakerk te Scheveriingen. 2. Idem tot aanvulling van de verorde ning op de heffing van een plaatselijke be lasting voor het gebruik van openbare ge meentewerken en -bezittingen in de ge meente. 3. Idem tot wijziging van de verordening bedoeld bij art. 6, 2e alinea en bij art. 35, 2e aliena der Drankwet, voor deze ge meente. 4. Idem tot wijziging van de regeling krachtens art. 114bis der Gemeentewet voor de belegging en opneming van kasgel den door den gemeente-ontvanger. 5. Idem tot beschikbaar stellen van een crediet van J 200.voor het maken van twee grafkelders op de Algemeene Be graafplaats aan de Schoolstraat. 0. Idem tot toekenning van steun aan A. H. van Berkum ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920. 7. Idem om aan den gemeentewerkman E. Horsman te verhuren do woning School straat no. 20. 8. Idem tot verhuur van perceeltjes grond aan J. Hengeveld Jzn., G. de Jeu en B. Veltman. 9. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan do Jongkindt Coninck- straat aan A. van Dam alhier. 10. Idem tot verkoop van twee percee- len bouwgrond aan de Jongkindt Coninck- 8traat aan C. E. Klink. 11. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan het Hazeveldplein aan H. Oudenes. 12. Idem tot wijziging van het raadsbe sluit dd. 26 Januari 1928, waarbij een cre diet werd toegestaan voor den aanleg van een gedeelte straat aan do Noordzijde van het ontworpen plein in „Hazeveld". 13. Idem om aan den heer P. J. Oost hoek vergunning te verleenen tot straat^ aanleg. 14. Idem tot het geven van namen aan straten. 15. Schrijven van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat inzake afstand van grond voor wegverbreeding met ont- I werp-antwoord van B. en W. 16. Benoeming van een lid van het Al gemeen Armbestuur in de vacature-Bree- veld: Door het Alg. Armbestuur worden j aanbevolen de heeren: 1. C. Karsemeijer, 2. H. Haring. J 17. Voorstel van B. en W. om de tijdelij- j ke aanstelling van den gemeentewerkman (straatmaker) J. H. Spelt met één jaar to verlengen. 18. Voorstel van B. en W. om den heer J. Wassenaar weer voor een jaar aan te stellen als leeraar in lichamelijke oefening aan de school voor U. L. O. aan den Ouds- hoornscheweg. 19. Voorstel van B. en W. tot benoeming van Mej. N. Paats als onderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan de school voor U. L. O. aan den Oudshoornscheweg. 20. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting dienst 19281929. Arbeidsbeurs. Op 2 April 1928 stonden bij de Arbeidsbemiddeling alhier als werk zoekenden ingeschreven: 1 betonwerker, 1 boekhouder (gedipl.), 6 los-arbeidere, 3 scheepmakers, 3 sigarenmakers en 1 tim merman. BODEGRAVEN. Personalia. De heer A. P. Hoogteijling in den Haag is benoemd to onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool alhier. Tuberculose-bestrijding. De Vereenï- ging tot bestrijding der Tuberculose, ver gaderde onder voorzitterschap van den lieer Hoogeboom, burgemeester van Zwam- ruerdam. Na opening der vergadering werden door den secr., mr. H. E. Lagro, de notulen voorgelezen, die zonder aanmerking wer- don goedgekeurd. In behandeling komt. opzegging der overeenkomsten resp. mei' de Wijkverpleging van het Gi-ocno Kruis en de Chr. Wijkverpleging. De secr. geer een uiteenzetting van het voordel. De

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1