BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang.' DONDERDAG 5 APRIL 1928 No. 5841 «t ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f2.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ^ranoo per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad la tooi de Abonné'a ver- fcrijgbaar tegen betaling van 5C ct. per kwartaal, by voor- pit betaling. Afzonderlijke nmnmerc 5 ct., met Geïllustreerd (Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 - POSTBUS No. tl DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone odvertentlên 3P eenf per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel r. dubbele vod het tarief berekend. s Kleine advertentlén, van ten hoogste 80 woorden, wewLi betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en thé huur, koop eu verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Verkeerde toestanden. Naar aanleiding van een bericht, dat er te New York 300 nieuwe milbonairs zijn bijgekomen zegt de „N. R. Crt."t „Men doet maar het beste, niet al to diep te speuren, hoevelen er geruïneerd üijn, om het ontstaan van de driehonderd dillionairs mogelijk te maken." Waarom nu niet al te diep gaan speuren Men behoeft toch niet te vreezen de conclusie, waartoe men dan zal moeten komen, n.L dat velerlei vorm van beurs speculatie een wrange vrucht is van het kapitalistische stelsel, dat de beursspecu latie herhaaldelijk blijkt een rotte plek te gijn in den huidigen oeconomischen toe stand. Zéker, men overdrijve niet: bij elk oeconomisch systeem en in eiken ©economische situatie zullen uitwassen van min en meer verderfelijken aard ont kiemen en tieien. Maar: die mogen nooit worden goedgepraat en die moe ten steeds worden afgekeurd en bestre den. En: hoevele liberale oeconomen z'ijn er niet vanuit den Vrijheidsbond klinkt, hun geluid telkens op die met o, zoo veel nadruk kunnen aanwijzen d e bronnen van malaise in den oeconomischen toestand, d e oorzaken van ontwrichting in het oeco nomisch leven, n.1. de te hooge loonen en de te korte arbeidsduur, maar die nooit 'ns trachten naar andere richting hun scherp zinnigheid in vruchtbare activiteit te zetten? Zouden zij het licht van hun intel lect ook niet 'ns kunnen doen schijnen b.v. over de wantoestanden in de hooge geld- jvereld, in het beurs-leven? Ongetwijfeld, de hier bedoelde toestan den kunnen niet morgen in-eens worden uitgeroeid. En: wij vormen in Nederland niet d e wereldwij hebben 't hier niet voor het zeggen! Maar wij mogen en moeten toch ver keerd noemen wat verkeerd is en wij mo gen toch niet zonder critek en alsof 't zóó goed is meezeulen op den stroom van afkeurenswaardige en immoreele gebrui ken! Niet de beurs-handel is verkeerd; zeker niet allen, die daaraan deelnemen, han delen afkeurenswaardig natuurlijk niet; onder hen zijn zeer achtenswaardige personen maar in de beurs-wereld is er veel gegroeid, internationaal, wat oeconomisch niet is te verdedigen en maatschappelijk verderfelijk is. En maar al te weinig wordt daarop het volle licht geworpen. BELGIË. De incidenten te Leuven. Geen staat van beleg. Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt, dat, in verband met de incidenten te Leu ven, door den burgemeester aldaar een ver ordening is uitgevaardigd, waarbij betoo gingen en samenscholingen verboden zijn. Van een proclamatie van den staat van beleg is echter geen sprake. Omtrent de incidenten meldt de Brussel- sche correspondent van de „Msbd." nog het volgende Dinsdagavond na afloop van het te Leu ven gehouden groot-Nederlandsch studen- tencongi es, is het daar opnieuw tot inciden ten gekomen. Teen de congressisten zich in stoet van de „soos" naar den schouwburg begaven voor het bijwonen van een muziekavond, werden zij uitgedaagd door enkele tiental len, fascistische Waalsche en Brusselsche en enkele Fransche studenten. Een der provocateurs droeg de pet van een Ne- derlandsch student, welke hij, men weet niet op ^elke wijze, had gestolen. Een Vlaamsch student stapte naar hem toe, om hem de pet afhandig te maken, hetgeen natuur lijk een botsing tengevolge had, tot de politie opdaagde en den pettendief inre kende. Ernstiger waren de incidenten, die zich laaf in den avond voordeden. Na den mu- üiek-avond, werd door de Dietsche studen ten besloten, een sympathiemanifestatie te houden voor Dr. Borms, die, zooals men weet, in de Leuvensche gevangenis is opge sloten. De overheid had dit voorzien en een flink detachement gendarmen in de omgeving der gevangenis opgesteld. Talrijke processen-verbaal werden opge maakt. Indien men „De Standaard" mag gelooven, zou een Nederlandsch student tot laat in den nacht in de gevangenis zijn op gesloten geweest en.... met een ketting aan den muur zijn vastgeklonken gewor den! De voorzitter van-de afdeeling Amster dam van het Dietsch Studentenverbond, de heer van der Lij, werd, toen hij rustig naar zijn hotel terugkeerde, door Leuvensche po litiemannen gearresteerd. Zij vroegen hem zijn identiteitsbewijs en toen hij dit niet dadelijk liet zien omdat hij hun bar- baarsch Leuvensch dialect niet verstond voerden ze hem geboeid naar het politie bureau. De hetze-bladen, die reeds vóór den aan vang van het congres de gemoederen tegen de congressisten ophitsten, mogen jubelen, want zij hebben hun doel bereikt. Eén ding moeten we intusschen opmer ken: Het ware tactisch beter geweest, dat de Nederlandsche congressisten niet aan de Borms-manifestatie hadden deelgenomen Dit ware geenszins een tekort aan sym pathie geweest voor dezen Vlaamsclicn idealist, en het had anderzijds het voordeel gehad, dat de hetzebladen niet konden ra zen over „vreemde inmenging", iets waar tegen de Vlamingen zelf bijna dag aan dag moeten opkomen. ITALIË. FASCISME EN KERK. Katholieke verenigingsgebouwen De steungelden voor weduwen en weezen eenvoudig mengenom en. De „Reichspost" van 31 Maart vertelt: De aankondiging van de fascistische or ganen, dat thans de Italiaansche regeeering tot de opheffing van alle Katholieke sport organisaties en padvindersvereenigingen zal overgaan, is, tenminste in enkele deelen van Italië, door daden reeds voorafgegaan. Uit Triest ontvingen wij het volgende bericht over de gebeurtenissen, welke zich de laatste dagen te Capodristria hebben afgespeeld. De wereld weet niet, wat hier met ons Katholieken eigenlijk gebeurt. Men heeft dezer dagen al onze Katholieke verenigin gen te Capodistria opgeheven, de vertrek ken van onze Katholieke avondscholen, bi bliotheken enz. versperd, de geheele inven taris eerst uit het raam de straat op ge gooid en daarna alles door elkaar vracht auto's geworpen en naar Triest gebracht. Alle protesten van de voorzitters der Ka tholieke vereenigingn bij de bevoegde auto riteiten hebben niets uitgehaald. De bij het ingrijpen van de autoriteiten toevallig in de vereenigings- en schoolvertrekken aan wezige dames werden mede door de cara binieri grof uitgescholden en enkele werden zelfs mishandeld. Een der aanwezige Katholieke mannen werd met een stuk ijzer de mond geopend en er werd hem een halve liter wonderolie ingegoten, omdat hij op de beleefdste wijze tegen de ontvreemding van het eigendom der Katholieke vereenigingen protest aan- teekende. Zwarthemden namen alle vereenigings- gelden (weduwen- en weezensteunfonds en allerhande armengelden) mede, zonder daarvoor een kwitantie te schrijven of eenig bedrag te verifieeren. De meegeno men fondsgelden bedragen ongeveer 234.000 lire. De vruchten van jarenlangen Katho lieken arbeid zijn vernietigd. De fascistische „Popoio di Trieste" voegt aan het gebeurde nog openlijken hoon toe. Het blad spreekt van „zoogenaamde Ka tholieke vereenigingen van bekende en stellig Pauselijke kleur", welke gevormd en geleid worden door een canaille", dat reeds eenige jaren de stad „infecteert", en juicht de maatregelen der autoriteiten, welke vol gens het ministerieele besluit door de kwestuur van Pola zijn doorgevoerd, toe". De moeilijkheden in Zuid-Tirol. Naar de „Lokal Anzeiger" meldt, is het in het Tiroolsche stadje Luttach tot storm achtige tooneelen gekomen in een school klasse, waar de kinderen verklaarden, niet Italiaansch te willen leeren doch hun moedertaal. Het kwam zoover, dat de des betreffende leerares de vlucht moest ne men. In den nacht van dienzelfden dag wer den op beide kazernes van het stadje Ti roolsche vlaggen gehesehen. Een wilde achtervolging der vermoedelijke daders was het resultaat30 personen werden gearresteerd. Amnestie. Naar gemeld wordt, heeft Mussolini in verband met het Paaschfeest een am nestie voor anti-fascisten laten afkondi gen, die op grond van het wetsartikel be treffende de bescherming van den staat door politieke gerechtshoven waren gevon nist. Hierbij zijn ruim 1500 personen be trokken. RUSLAND. De gearresteerde Duitsche ingenieurs. Het rapport van den Duitschen ambtenaar. Naar de ,Lok. Am." meldt, heeft de le gatie-secretaris Sculiep telegrafisch rap port uitgebracht over zijn bezoek aan do Duitsche gearresteerden uit het Donetz- bekken, waarin h'j mededeeling deed, dat het onderhoud rlaats had in tegenwoor digheid van drie ambtenaren vau den ge- poe en slechts tien minuten duurde. De gearresteerden verklaarden, dat zij sedert den 15 Maart in afzonderlijke cel len waren opgeslotenoverigens konden zij tegen de behandeling geen bezwaren inbrengen. De legatie-secretaris had zelf de cellen geïnspecteerd en deelde mede, dat alle benoodigdheden in voldoende mate aanwezig waren. CHINA. Engeland en Nanking. Geen overeenstemming. Gisteren heeft Sir Austen Chamberlain in het Britsche Lagerhuis meegedeeld, dat geen bevredigende overeenkomst is ver kregen bij de onlangs gevoerde onderhan delingen met de nationalistische regee ring van China om een regeling te treffen voor uit te keeren schadevergoedingen in verband met de ongeregeldheden, welke op den 24 Maart 1927 te Nanking hebben plaats gehad. Dc onderhandelingen zullen door den consul-generaal te .Shanghai en den consul- generaal voor Nanking worden voortgezet, zoodra zich daartoe een gelegenheid voor- doet. Onderwijl worui vut Hongkong gemeld, dat een nieuwe boycott der Britsche wa ren te Itsjang is aangekondigd. Borodin in Mongolië. De Chineesche politieke politie heeft getracht Borodin, den berucht en Sovjet- adviseur in China, te arresteeren; hij is echter op het allerlaatste oogenblik ont snapt. Twee zijner geleiders werden in ar rest gesteld, terwijl hijzelf naar Mongolië wist te ontkomen. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Wederom twee priesters vermoord. Naar „El debate" d.d. 23 Maart uit New-York verneemt, zijn wederom twee priesters door de Mexicaansche kerkver- volgers vermoord. Het ziju pater Mendez, pastoor van Armadillo in het diocees San Luis de Potosi, en pater Menes, van de Augustijnen, die in den staat Guanajota als zielzorger werkzaam was. Naar de „Times"' nog meldt, heeft de politie in de stad Mexico in verband met de plechtigheden der Goede Week haar waakzaamheid verdubbeld, om mogelijke overtredingen van de anti-godsdienstige wetten te ontdekken. 1 CHRIS JANSEN, f De Amsterdamsche redacteur van de „Msbd." schrijft: Het bericht van het overlijden op nog zoo jeugdigen leeftijd, van den heer Chris Jansen, zal niet nalaten in breeden kring diepen indruk te maken en groot leedwe zen te wekken. Chris Jansen toch was populair onder ons, niet alleen te Amsterdam, waar hij zoo ruimschoot deelnam aan het Katholie ke openbare leven, doch in heel het land. Want er zullen weinig pletsen op de Ne derlandsche landkaart zijn aan te wijzen, waar Chris Jansen niet eens is opgetreden om met zijn bezielend woord, waarachter steeds de drang eener groote overtuiging stuwde, het Katholieke leven in den meest uitgestrekten zin te bevorderen. Man van velerlei en veelzijdige belangstelling, was hij op geen enkel terrein van Katholiek leven eon vreemdeling. En zij, die hem eens hoorden, zullen hem niet licht verge ten. De pittige spreker mot het geestige gelaat., beweeglijk, gevat, wist altoos zijn gehoor te boeien, mee te voeren naar den stroom van geestige of treffende opmer kingen, waarmede hij te spelen wist. Chris Jansen had een voor een Hollander onge wone „flux de bouche", omdat hij nooit naar een woord behoefde te zoeken, om dat de volzinnen en de perioden hem als vanzelf voor den geest kwamen, doch ook het karakter zijner welsprekenheid had iets ongewoons voor Holland: wij kennen niet dit lichfc-bewogene, schuimen de, met toch zoo diepen onderstroom. Maar zeker is het wel, dat die eigenaar dige welsprekendheid, die wij steeds te rugvonden bij hem, ook in eene improvisa tie van enkele zinnen, zijn gehoor meeïr- sleepte, en dat Chris Jansen een der meest gezochte volksredenaars was onder ons. Doch dit korte herdenkingswoord mag niet den schijn wekken, alsof de betreurde doode vooral een „spreker" is geweest, en niet zoozeer een „doener". Dit zou 'n ver keerden indruk doen vestigen omtrent dit korte leven, waarin in een korte spanne tijds vele levens zijn voleind. De vele en groote verdiensten van Chris Jansen liggen op tal van terreinen van Katholieke werk zaamheid, doch de laatste tien jaren heeft hij zich vooral gewijd aan de organisatie van den Middenstand. Tien jaren heeft hij daar gewerkt en gezwoegd, in een tijd, die voor iederen maatschappelijken stand, maar niet het minst voor den Midden stand, stormjaren zijn geweest. De econo mische omstandigheden brachten den Middenstand in het gedrang, een gemak kelijk zoeken van een zondenbok deed al lerlei ongemakken wijten aan den Mid denstand, terwijl de Middenstand zelf, juist door zijn karakter van middenstand, moei lijk zich aanpassen kan aan veranderde economische omstandigheden. Chris Jan sen heeft toen een ontzaglijk moeilijk werk verricht. Steeds bleef hij met opgewekt heid staan op de brug, waar de leiders van den Middenstand met zooveel inspanning het schip koers deden houden: uiterlijk bleef Chris Jansen de minzame, vriende lijke, steeds glundere Roomsche kerel, al moeten de zorgen hem ook wel eens het hart hebben toegenepen. Hij is van ons heengegaan. Naar men- schelijke berekening te vroeg weggenomen Wij zullen hem missen op bijeenkomsten en vergaderingen van politieleen en maat schappelijken aard, waar hij bewees naast een vlot redenaar, ook een rustig toehoor der te kunnen zijn. Wij hadden nog zoo veel van hem verwacht. Voor een Kamer zetel scheen deze rustige figuur en dit vlotte intellect aangewezen. En ook op an der gebied, vooral wat de cultureele ver heffing van den Middenstand betreft waarvan hij de noodzakelijkheid zoo scherp en juist inzag hadden wij veel van hem verwacht. Hij is van ons heenge gaan, en wij buigen ons, met groot leedwe zen maar niet ongetroost, voor den Godde- lijken Wil. Want wij weten, hoe alle da gen van dit zoo dadenrijke leven werden bestierd door een onwrikbaar geloof. Chris Jansen was een Katholiek man van den echten stempel, die iedereen levendig te adelen wist, omdat de omgang van zijn ziel en hart steeds was in den hemel, in 't land der zaligen. Daar zal hij, naar wij vertrouwen, zijn overgroot loon reeds heb ben gevonden. Dit moge allen, die hem hebben gekend en liefgehad, troosten. t WIJZIGING VAN DE STUWADOORS WET. Wetsontwerp ingediend. De min. van Arbeid, H. en N. heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor ontwerp eener wet tot wijziging van de Stuwadoorswet aanhangig gemaakt. Een commissie uit den Raad zal daar omtrent praeadvies uitbrengen. We ontleenen aan het voorontwerp het volgende Het ontwerp wijkt in verschillende op zichten af van het bij Kon. boodschap van 20 Oct. 1921 bij de Tweede Kamer aanhan gig gemaakte ontwerp tot wijziging van die wot. Het voornaamste punt in laatst bedoeld wetsvoorstel betrof het vaststel len van den arbeidstijd van Maandag 6 uur v.m. tot middernacht tusschen Zater dag en Zondag. Daarnaast werd voorge steld afschaffing van de arbeidskaarten en van de verkiezing van de leden der Commissiën voor den havenarbeid. Ook het voorontwerp behelst een rege ling van den arbeidstijd. Deze wordt voor gesteld op 81/» uur per etmaal en 48 uren per week. Hiermede worden dus de nor men gevolgd, welke in de Arbeidswet 1919 zijn neergplegd voor arbeid in fabrieken of werkplaatseneen dergelijke regeling sluit zich bovendien aan bij hetgeen in een groot deel van het havenbedrijf inge volge collectieve contracten reeds geldt en economisch dus mogelijk is gebleken. Een tweede hoofdpunt van dit ontwerp is de uitbreiding van de werkingssfeer der wet, ten gevolge waarvan tal van in het havenbedrijf werkzame arbeiders, op wie tot nu toe de Stuwadoorswet niet van toe passing is, onder de bescherming dier wet zullen vallen. Rekening wordt gehouden met de moge lijkheid van afschaffing der arbeidskaar ten en van de verkiezing der leden van de commissie voor den havenarbeid. Het ontwerp r.oemt als norm den 81/!- urigen werkdag en de 48-urige werkweek. Evenals in het bestaande artikel wordt de verdere regeling van arbeids- en rusttij den overgelaten aan een algemcenen maatregel van bestuur. Afwijkings-vergunningen hieromtrent zullen b.v. in geval zulks in verband met de werktijdregelingen in concurreerende buitenlandsche havens voor het behoud Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Incidenten te Leuven bij gelegenheid van het groot-Nederlandsch studentencon- gres. Geweldmaatregelen van het fascisme. Wederom twee priesters In Mexico ver moord. -j BINNENLAND. Een voorontwerp tot wijziging der Stu wadoorswet is bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt (1st© blad). 1 Te 's-Gravenhage is de Toorop-tentoon- stelling officieel geopend. Wij geven er een overzicht van (L. en K., 2de blad). Reisverhaal van den heer Schuttevaer. (2de blad). Er bestaat kans op afschaffing van d« tollen, (lste blad). Een ernstige fabrieksbrand te Amster dam. (Laatste Berichten). van het havenverkeer te onzent noodzake lijk blijkt, mogelijk zijn. De begrenzing van 'e wettelijke ar beidsweek wordt niet me. r beperkt tot het tijdvak tusschen Maandagmorgen 6 uur en Zaterdagavond 12 uur, doch omvat de ge heele kalenderweek. Het verbod van Zondagsarbeid blijft volgens de nieuwe redactie beperkt tot deu Zondag zelf, terwijl het thans geldt voor het tijdvak van Zaterdagnacht 12 uur tot Maandagochtend G uur. Geen rijkssubsidie voor Werkspoor te Amsterdam. Thans nog slechts geringe kans dat de 10 locomotieven te Amsterdam worden gebouwd. Naar de „Tel." verneemt, heeft de re geering besloten geen subsidie t© verstrek ken voor den bouw van de tien locomotie ven door „Werkspoor". Men herinnert zich, dat de bedoelden door „Werkspoor" to bouwen tien locomo tieven bestemd zouden zijn voor de Neder landsche Spoorwegen. Oorspronkelijk be stond bij dit semi-overbeidsbedrijf het plan de opdracht te geven aan een Duitsche fabriek, die voor een lageren prijs had aangeboden te leveren. De commissie voor werkverruiming hield zich toen met het geval bezig en bespre kingen leidden er toe, dat een oplosssing zou worden gevonden, bestaande in het verleenen van een subsidie door rijk en gemeente, terwijl verder financieele tege moetkoming zou worden betoond zoowel van dc zijde van „Werkspoor" als van die der Nederlandsche Spoorwegen. Tot het verleenen van gemeente-subsidie, groot 30.000, was in geheime raadszitting ree*£s besloten. Daar aan dit subsidie de voor waarde was verbonden, dat ook het rijk steunde, wordt het door de beslissing der regeering thans zeer onwaarschijnlijk, dat een regeling tot stand komt., zoodat de lo comotieven wel niet door „Werkspoor" zul len worden gebouwd. De Robaver-affaire. Geen voldoende aanwijzingen voor een strafbaar feit. In de Memorie van Antwoord betreffen de de bcgrooting, deelt do Minister van Justitie aan de Eerste Kamer, wat de Ro- baver-affairc betreft, het volgende mede:l Dc zaak staat niet zóó dat op grond van te duchten nadeeligo economischo gevolgen een strafvervolging is achterwege gelaten ter zake van een in redelijkheid te veronderstellen strafbaar feit. Of dit laatste aanwezig was, zou eerst hebben kunnen blijken uit een gerechtelijk voor onderzoek, maar juist dat gerechtelijk voor onderzoek zou op zichzelf de nadeeligc economische gevolgen in het leven hebben geroepen. Waren er wel voldoende aanwij zingen voor een strafbaar feit geweest, dan zou strafvervolging hebben plaats gehad ook ondanks mogelijke economisch minder wenschelijke gevolgen. Dat aldus de ge dragslijn is, bewijst de gestie tegenover de Veendammer Hypotheekbank. In dat laatste geval waren er dadelijk voldoende aanwijzingen voor een strafbaar feit en het veel gehoorde betoog dat het voor do schuldeischers beter zou zijn, wanneer de Justitie buiten de zaak bleef het al of niet juiste van dat betoog daargelaten heeft dan ook van een strafvervolging niet doen afzien. Het flatteeren van balansen neemt de Minister geenszins in bescherming. Een strafbaar feit is er echter slechts In dien opzettelijk een onware balans openbaar wordt gemaakt. Het is mogelijk, dat men de waarde van bestaande doch dubieuse vorderingen cloor een zekeren optimistischen kijk, aan vankelijk hooger schat dan later wanneer

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1