Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. bereid, zuodat men hieraan een richtsnoer zu hebben tot verder voortwerken. Het bestuur van „St. Augustinus", heeft voor deze zijne voreeniging belangloos ge boden hulp, zijn grooten dank betuigd. Afdeelingssehool Wassenaar: Deze af- deelingsschool, welke in 1923 aan onze school werd toegevoegd, telden toen slechts 52 leerlingen. Sinds dien breidde de school zich geregeld uit. Zij werd dit jaar door 137 leerlingen bezocht. Bij schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 25 Jui 1927 No. 7801 afd. N. O. is zij tot een zelfstandige school verheven. De rekening en verantwoording over 1927 geeft aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 82869.74. In de toelichting hierop wordt gezegd: De totale uitgaven bedroegen 82869.74, totale ontvangsten 29S00.25, saldo 53069.49. Hiervan was te ontvangen: 70 pet. Rijks subsidie 37143.64, 30 pet. Gemeentesub sidie 15920.85, is totaal 53069.49. Het saldo van de rekening en verant woording luidt ƒ4508.49. De balans per 31 December 1927 geeft de volgende cijfers: Creditzijde: Gebou wen 100000.—; Kassaldi 11956.14; Meubilair: Balanswaarde op 31 Dec. 192G 20450.88.5; aanschaffing in 1927 1498.17, totaal 21919.05.5; Afschrijvingsrekening pro resto 31 Dcc. 1927 12534.12.5, saldo 9414.93. Totaal 140086.30. Debetzijdc: Lccning ƒ99098.29, afschrij ving per 31, 12 '27 901.71, totaal 1000000 Leening 1921 pro resto 6000, crediteuren 536.23, salarissen en pensioenen 1923 261.28.5, idem 1926 48.72.5, afd. scholen 681.43, pensioenstorting 1925 5317.41.5, idem 1926 447S.S8, idem 1927 5164.87, Gem. subsidie 1925 3833.97, idem 1926 5191.37.5, annuiteit 2951.78, Gem. sub sidie 1927 2640, rente 2e halfjaar 1927 210, tijdelijk opgenomen geld 700, pen sioeninkoop 1927 40.16. Totaal 140086.30. In het Jaarverslag over het schooljaar 1927 van den R. K. Huishoud- en Indus triecursus te 's-Gravenhage afdeeling van de R. K. Vakschool voor Meisjes wordt s.m. gezegd: Het onderwijs werd tot 31 December 7927 gegeven in de localen van het R. K. Weeshuis, Warmoezierstraat 89, waarvoor de Huishoud- en Industriecuijsus jaarlijks eene som voor huur betaalt. Gedurende liet geheele jaar 1927 werd les gegeven in de volgende vakken: linnen- costuumnaaien, een voor koken en wasch- behandeling en koken. Aan dezen cursus zijn verbonden: 1 leer- ares Lingerie- en Costuumnaaien, 1 leerares Waschbehandeling, 1 hulpkracht Koken on Huishoudkunde. Do cursus werd van Jan.Sept. bezocht door 34 leerlingen. Na September werd de cursus geopend met 25 leerlingen, waarvan 23 leerlingen tot einde December 1927 het onderwijs genoten. De rekening cn verantwoording over 1927 van dezen Huishoud- en Industme- cursus geeft aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 2432.13. In het jaarverslag over het schooljaar 1927 van den R. K. Volkshuishoiidcursus „Duinzicht" te Oegstgeest afdeeling van de R. K. Vakschool voor Meisjos wordt gezegd Het onderwijs werd gegeven in de loka len van liet R. K. Gesticht „Duinzicht" te Oegstgeest: een lokaal voor koken, een lokaal voor strijken, een lokaal voor platte wasch, een lokaal voor huishoudkunde en een lokaal voor handwerken. Gedurende het geheele jaar werd les gegeven in handwerken, linnen- en cos tuumnaaien, huishoudkunde, koken, ge zondheidsleer cn waschbehandeling. Aan den cursus zijn verbonden: twee leeraressen voor handwerken, een voor cotuumnaaien, een voor koken en wasch behandeling, een voor huishoudkunde. De cursus wei*d bezocht van Jan.— Sept. '27 door 47 leerlingen, van Sept. 31 Dec. '27 door 45 leerlingen. Eenigo ver lieten den cursus voor het ei de, terwijl andere in den loop van het jaar er bij kwamen. Do rekening en verantwoording over 1927 van dezen R. K. Volkshuishoudcursus geeft aan ontvangsten en uitgaven een be drag van 3145.96. Banken van Leening, Woeker en Woekerbestrijding. In de in een der bovenzalen van het café-restaurant „de Harmonie" gehouden vergadering van de onderafdeeling Leiden e.o. van den Nederlandschcn Bond van Gemeenteambtenaren, hield de heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeonte- lijke Bank van Leening en Secretaris van de woekercommissie een lezing over bo vengenoemd onderwerp. Bij zijn openingsrede heeft de voorzit ter, de heer A. P. Tolk, allon hartelijk welkom, in het bijzonder den heer van Ag gelen en verheugt zich dat zoovelen aan de uitnoodiging tot bijwoning der vergade ring gevolg hebben gegeven. Hij geeft het woord aan den spreker, die begint mot de opmerking, dat het uit- leenen van geld tegen woekerrente, dj. rente die buitensporig hoog is, een groote voorgeschiedenis heeft. De oudste beper king van den woeker vindt men in den BijbeL De grondgedachte was het verbod om van uitgeleend geld interest te nemen (vgL Ex. 22:25. Lev. 25:38 en 37. Deut. 23: 19 en 20. Ps. 15:5; Luc. 6:34 ij 85). Ook ten tijde van de Romeinen beston den reeds woeekerwetten, welke het maxi mum der rente vaststelden en transacties onder bopaalde omstandigheden nietig verklaarde. Do Christelijke kerk trok zich dezo zaak aan en trachtte het verbod om rente te heffen van goleeud geld onder de leeken, door toepassing van kerkelijke straffen, door te voeren. Onder Karei do Grooto werd hot woe- kerverbod tot wet verheven. Naarmate het handelsverkeer toenam en de behoefte aan de beschikking over geldmiddelen zich meer en meer deed in voelen, werd echter het leenen van geld togen interest oogluikend toegelaten. Tij dens de kruistochten verspreidden zich Italiaansche kooplieden door geheel Euro pa. Deze geldleeners werden, omdat zij veelal uit de Lombard ijsche steden afkom stig waren, „Lombarden" genoemd. In Leiden blijkt hun optreden in 1289. We gens hun ongchoorden woeker werd het bedrijf der Lombarden soms geheel ver boden, soms aan zekere regelen onderwor pen, waarbij het absolute rente-verbod plaats maakte voor bepalingen, die het maximum der rente beperkte. Zwaar drukte de hand der Lombarden „Tafelen van Leening" op de bevolking en naarmate handel en bedrijf bier toenamen, wisten zij grooter voordeel behalen. De stedelijke besturen gingen hun aandacht op deze Lombarden vestigen en vele steden gingen er toe over zelve een bank van leening on der liaar beheer te stellen. De Leidsche Bank van Leening dateert van het jaar 1675. Spr. deelt verder enkele bijzonderheden van deze instelling mede, waaruit blijkt, dat tegenwoordig ook, behalve voorschot ten op panden, pensioenvoorschotten wor den gc-geven en gelden ter leen worden verstrekt met wekelijksche en maandelijk- sche aflossingen. Tevens wordt de woeker tegengegaan door het geven van voorlich ting, bemiddeling en advies aan personen, die in hunne verlegenheid zich tot deze instelling wenden, daar zij in handen van woekeraars waren gevallen. De banken van Leening in Nederland werden in 1826 aan regelen onderworpen. Thans zijn die banken geregeld bij de Pandhuiswet 1910, waartoe in het begin van deze eeuw een krachtige autie is ge voerd, teneinde „de huizen van koop, met recht op wederinkoop", aan strenge bepa lingen te onderwerpen. De geldschieterij is evenwel niet aan banden gelegd en de praktijken waaraan vele geldschieters zich schuldig maken, heeft tot gevolg dat tal rijke gezinnen moreel en finantieel geheel ten gronde worden gericht, hetgeen spre ker met talrijke voorbeelden aantoont. Vele credietbehoevenden, die alleszins waard zijn geholpen te worden, kunnen geen borg stellen en wenden zich dan noodgedrongen tot woekeraars, omdat de ze veelal geen borg verlangen. Spreker wijst voorts op de waarschu wingen door de, vanwege den Armenraad ingestelde commissie tot bestrijding van den woeker hier ter stede verzonden en verzoekt de aanwezigen, wanneer hun ge vallen van woeker bekend zijn daarvan de commissie mededeeling te doen. Het pu bliek moet keren voorzichtig te zijn en zich niet laten misleiden door schoonschij nende aanbiedingen, waarbij geld op ge makkelijke voorwaarden wordt aangebo den. De volksovertuiging moet zich kanten tegen den woeker. Ten slotte brengt spreker hulde aan de plaatselijke pers voor hare medewerking en roept ook de hulp in van de vakorgani saties om door middel van haar organen te waarschuwen tegen den woeker en goed toe te zien dat in hun organen geen ad- vertentiën voorkomen, die het kwaad van den woeker in de hand werken. Het applaus dat volgde na het houden van deze lezing getuigde hoe het gespro kene in den smaak viel. Van do gelegenheid om vragen te stel len wordt door verschillende leden ge bruik gemaakt. Nadat de voorzitter spreker dank heeft gebracht voor zijne keurige lezing wurdt de vergadering gesloten. (Door omstandigheden is de plaatsing van dit verslag vertraagd). HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De oude Beekbrug wordt toch gesloopt Nieuwe salarisrege ling van gemeente-ambtenaren. Tram of autobus. De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van burgemeeste Wenfc- liolt, in openbare vergadering bijeen. Na vaststelling der notulen werden do ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De afrekening der vergoedingen voor de L. O. wet aan de bijzondere scholen over 1922, 1923 en 1924 is goedgekeurd. Het adres van Heemschut over het be houd van de Oude-Beekbrug (de raad be sloot onlangs tot afbreken) is voor ken nisgeving aangenomen. Drie leden waren nu voor behoud van de brug. Een comptabiliteitsbesluit werd goed gekeurd. In de vacature van het lid der school verzuim-commissie door eervol ontslag aan den heer J. J. A. van der Starre werd benoemd do heer G. A. Spilker. De ove rige periodiek aftredende leden werden herbenoemd. De Vossedwarsstraafc wordt van da eigenaars overgenomon met toelating door hen van f 300. Bovendien is er f 850 noodig om deze straat to herbestraten en in orde te brengen. Dit bedrag werd te hoog gevonden, waarom men besloot het voorstel aan te- houden. Aan twee R. K. bewaarscholen hier en ta Bennebroek werd subsidie verleend op grond van vroegere raadsbesluiten. Het reglement van het Burgerlijk Arm bestuur is gewijzigd met het oóg op be stedelingen. Omtrent de salarisregeling voor de ambtenaren der gemeente zijn in dit blad al eenige gegevens en cijfers meegedeeld. Het voorstel werd bestreden door da heeren van Houten, Fijma, Klaver en Vermeer. Dc heeren Vooren verdedigde hét namens do Permanente Commissie. Het is een technische wijziging terwijl er slechts een verhooging is van 250 to taal. Het voorstel werd aangenomen met 94 stemmen. De concierge van het Raadhuis heeft zijn nieuwe woning naast het Raadhuis betrokken; nu kreeg hij ook een nieuwe 'instructie. INGEZONDEN MEDEDEELING. De Kiesvereeniging der Staatk. Geref. Partij had verzocht om een ventverbod en winkelsluiting op Zondagen, waarop B en W. voorstellen het adres in hun han den te geven. Aldus wordt besloten. De heer Fijma wilde een principieele uit spraak uitlokken van den raad. De ge pensioneerde gemeente-arbeider S. War merdam is lang in lossen dienst van de gemeente geweest, wat nadeelig op zijn pensioen heeft gewerkt. Daarom werd hem 100 per jaar extra toegekend. De gemeente trad toe als buitenge woon lid van den A. W. B. wat 25 per jaar kost. Pro Juventute kreeg een subsidie van 25. De voortdurende openstelling van het telefoonkantoor wordt noodig geacht voor de brandweer, de politie, geneeskundigen, enz. Het is te bereiken als de gemeente jaarlijks 1700 a 2000 offert. Uit de in lichtingen bleek, dat abonné's dan ook kunnen opbellen. Van twee perceelen aan de Leidsche- straat (voormalige malerij) werd onthef fing van de rooilijn verleend. De directeur van de Brockway-Bus Maatschappij had verzocht in de open bare zitting voor geschillen op 4 April aan te,dringen, dat de de concessie aan de Bus voor onbepaalden tijd wordt ver leend, ook wanneer een electrische tram wordt geëxploiteerd. B. en W. stellen voor het qdres voor kennisgeving aan te nemen, omdat de electrische tram de voorkeur verdient boven een bus. Aldus werd besloten, maar er werden scherpe' aanvallen ondernomen op de directie van dë bude stoomtram, die wel veel belooft, maar tot heden geen blijk geeft ook maar eenige stappen te doen om tot electrificatie te geraken. Na de rondvrakg werd nog in geheime zitting vergaderd. HAARLEMMERMEER. Geboren: Anna Sophia d. v. J. Vaalbrug en E. M. van Keulen. Anto- nius Johannes z. v. J. Trompert en S. C. Duivenvoorden. Jacob z. v. J. Lagen dijk en A. Noorman. Jan z. v. CL van Vliet en J. M. Buijs. Getrouwd: Theodoras Johannes v. Iperen 30 j. en Adrian» de Jong 17 j. Aart Ivlaassen 22 j. en Petronella Hart man 22 j. Hendrik Johannes Post 32 j. en Heintje Krijgsman 23 j. Overleden: Johanna Lena den Ouden 19 j. geh. met P. J. H. van der Mast. Maria Maas 78 j. wed. v. P. Vla ming. Hendrika Johanna Kemper 76 j. wed. van G. van Hulzen. W0UBRUGGE. Gevestigd: W. M. M. van der Ploy /an Zoeterwoude. J. van Rosse ambts halve ingeschreven. J. P. Lijster en ge- :in en P. Boon van Nigtevegt J. Bors- ma en gezin van Ter Aar. J. M. Schijf van Heemstede. C. Harrekamp en ge zin van Alphen a. d. Rijn. J. van Spij keren van Alphen a. d. Rijn en H. Don ker en gezin van Westdongeradeel. Vertrokken: W. C. van Dam naar Pijnakker. M. Bulk naar Sassenheim. M. A. Swart naar Delft. M. J. Jan sen naar Voorschoten. F. R. Winters geb. Koreman naar Amsterdam. B. A. A. Hoogenboom en gezin naar Ter Aar. J. Eigeman naar Amsterdam. P. do Graaf naar Gouda. J. Zwep en gezin naar Loosduinen. Wed. P. van der Berg geb. Los naar Driebergen. Z0ETERMEER. Ongeval. Maandagmiddag liet de graentekoopman N. op den. Voorweg ecu oogenblik zijn met hond bespannen kar Etaan, om klanten te bedienen. De aange spannen hond, die aangeblaft werd, go- raakte in zijn woede te water, onder do kar. Hoewel er spoedig hulp was. duurde bet eenigen tijd voor de hond onder de Lar uit op het droge was. Meer dood datt levend kwam hij op den wal en door toe passing van kunstmatige ademhaling werd de hond in het land der levenden terugge bracht. De groenten van den koopman giu- gen verloren. ZEGWAART. Polderbestuur. Bij de gehouden stem ming voor een voorzitter van den Binnen- wegschenpolder in de vacature J. Sonneveld is bij meerderheid van stemmen gekozen de heer A. van Straalen Gz. Tot bestuurslid is gekozen do heer J. A. Sonneveld. ZOETERMEER-ZEGWAART. Concours hippique. Door het bestuur van de harddraverijvereeniging „Hippos" is besloten op Woensdag 11 Juli a.s. een groot concours hippique te houden. Des avond»: zal een bioscoopvoorstelling worden gege ven. N1EUWVEEN. GEMEENTERAAD. Overzicht van de komende werk zaamheden. Een reeks van ver zoekschriften. Wijziging politie verordening. s raad dezer gemeente vergaderde on der voorzitterschap van den heer Geesink. Tegenwoordig alle leden; een vacature. Na opening door den Voorz. werden door den Secretaris het gebed en de notu len gelezen. De Voorz. gaf een kort overzicht van het- gen in 1927 gebeurd is. Op de eerste plaats het vertrek van burgemeester Baud en de benoeming van spr. als opvolger. Wat de samenwerking in het verstreken halfjaar betreft, kan spr. niet anders als zijn te- ^vredenheid uitspreken, zoowel wat aangaat de raad als de heeren wethouders. Kortom, de geheele gemeente, benevens alle amb tenaren, hebben mij ten zeerste bevredigd. Spr. hoopt op deze vreedzame wijze met elkaar te arbeiden aan het vele wat in 1928 te wachten staat, en wel op de eerste plaats de waterleiding, voorts de brug achter de kerk en het wegenplan, voorzoo ver het mogelijk is dit laatste te bevorde ren. De verkiezing heeft de heeren bijna allen op hun plaats teruggebracht; slechts één nieuw lid heeft zitting gekregen. Het dagelijksch bestuur heeft een wijziging on dergaan door het vertrek van den heer Qwelle, wiens plaats ook door een nieuw lid is aangevuld. Den wensch uitsprekende, dat het alle leden wel moge gaan, besloot spr. zijn toespraak. De heer Hoogervorst bracht als tolk der vergadering den Voorzitter hartelijk dank voor zijn schoone en oprechte woorden, den wensch uitsprekend, dat de Raad zijn ge achte Voorzitter nog lank in zijn midden mag behouden. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van den Keuringsdienst van Waren te Leiden was verslag ingekomen, dab vanaf 1 Jan. tot 31 Dec. 1927 103 keuringen zijn gedaan in het laboratorium en 784 ter plaat se van diverse waren. Een schrijven van den heer A. J. Blom, dat hij, wegens ver trek, zijn ontslag indient als raadslid. Een schrijven van den heer Schetter, dat hij zijn benoeming als raadslid niet aanneemt. Een kennisgeving van de gezondheids- comm. dat het aandeel in de kosten voor Nieuwveen bedraagt 50.76. Schrijven van den heer Houtkamp, hoofd der openbare school, verzoekende zijn 50 huuropslag te doen laten vervallen met teruggave van de betaalde verhooging, alsook de noodige herstellingen te verrichten, welke is aan gevraagd. Het praeadvics van B. en W. luidt de noodige reparatie aan te brengen, doch de huurwaarde te handhaven, daar deze door Ged. Staten is vastgesteld. De raad kan zich hiermede vereenigen. Een verzoek van J. Wolmerstet om ver- hooging van vergoeding voor de verpleging van zijn zoon in P. J. Horestichting, daar zijn loon verminderd is en hij geen 150 meer kan bijdragen. B. en W., lettende op de toezegging van de Herv. Diaconie van 50, adviseeren de gemeente-toelage niet te verhoogen. De heer Vossepoel wil de toelage met 25 verhoogen, welk voorstel bij stemming werd verworpen. De Commissie tot wering van school verzuim werd in haar geheel herkozen. De heer Eggink, die eenigen tijd plaats vervanger was voor het hoofd der Open bare School wegens ziekte, wenscht hier voor geen honorarium. De Voorz. stelt voor alsnog 40 als tegemoetkoming van reiskosten te geven; aldus besloten. Een verzoekschrift'van den heer M. v. d. Ent Braat, als ambtenaar van den Burger lijken Stand, om verhooging van vergoe ding. B. en W. stellen voor deze op 2.50 te brengen. De heer Vossepoel vindt dit nog een schrale vergoeding en zou nog wel willen verhoogen, maar ziende de meening van andere heeren, wenscht hij er geen voorstel van te maken. Een schrijven van Mej. Plomp-Koster, dat zij met. het raadsbesluit van 5 toeslag op de busklanten niet accoord gaat en liever vrij blijft in haar tarief, daar zij toch ge houden is, volgens doktersvoorschrift, niet hooger te rekenen dan 10 voor de bus klanten. Zoo de raad geen betere regeling kan treffen wil zij liever haar eigen tarief handhaven. De heer Vossepoel vraagt, of de arbeiders daarvan niet de dupe worden. De Voorz. antwoordt beslist niet. Besloten wordt Mej. Plomp vrij te laten in haar ta rief. Wederom komt ter tafel de telefoon doorverbinding bij nacht. Daaromtrent is be richt ingekomen, dat bij aanvang 85 ge stort moet worden en vervolgens 25 per jaar. Na eenige bespreking zal hiertoe worden besloten en zal bij tot 6tandkoming de heer J. G. Könst zijn telefoontoestel beschikbaar stellen. Een verzoek ran den hoer B. G. de Blee- ker, om vrijstelling van huur voor het ge deelte van de aschwerf, om reden hij daar afgekeurd vee begraven moet. Na eenige l»espreking ingewilligd. Komt in behandeling verordening op de tapperijen en dranklocalen. De heer Vcs- jepoel wenscht in art. 10 bepaalt, dat een lijst in de tapperijen moet ophangen met de namen van de personen, aan wie vol lens de verordening niet getapt mag wor den. B. en W. wenschen geen zwarte lijst, 1: et geen voor deze gemeente ook niet noo dig is. Do verordening wordt in haar ge heel vastgesteld. De Voorz. wenscht nog een bepaling op te nemen in de politieverordening, waarbij het verboden is, zonder toestemming van li. en W., mest, bagger enz. op de los plaats neer te leggen, vervolgens meststa len leggen binnen 10 M. van den publieke v/eg. De heer Rijlaarsdam ziet hierin een belemmering van het bedrijf De Voorz. zegt, dat hiertoe wel vergunning wordt gegvui, mits voor korten tijd. Op een dag wordt niet gezien, maar zo als het nu ge schiedt, is niet in orde. Dit punt wordt- aangehouden tot een volgende vergadering, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. AARLANDERVEEN. Landbouwcursus. Vorige week werd de eindles gehouden van den landbouw cursus alhier. De diploma's werden uitge reikt door den Rijkslandbouwconsulent. Als blijk van waardeering werd aan den heer Ouwerkerk, onderwijzer aan dezen cursus een eikenhouten ruststoel aangebo den. De secretaris van „Ons Belang" mocht weder een achttal nieuwe leden in schrijven. De namen van hen, die het di ploma behaalden, zijn T. Vink, W. Visser, G. Kempen, K. v. d. Steeg, A. van Egmond J. Boer, P. do Graaf en W. van Dolder. Ziekenhuisverpleging. Naar wij ver nemen van het Bestuur van Ziekenhuis verpleging, ligt het in de bedoeling de loo- pende patiënten naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden te vergoeden, tenminste patiën ten welke meer dan drie keer voor dezelf de behandeling reizen. De hiervoor aange stelde commissie is vooriemens circulaires te laten drukken, zoodat aan ieder huis gezin de regeling ter kennis zal worden gebracht. BODEGRAVEN. Volksbond. Zondagmiddag te 3 uur hield de R. K. Volksbond een geestelijke vergadering in het Patronaatsgebouw* Aanwezig waren de afdeelingsbesturenS Bodegraven, Waddinxvcen, Alphen a. d. Rijn, Noorden, Reeuwijk, Woerden en Aarlanderveen. Afwezig: Gouda, Nieuw koop en Oudewater. De heer A. J. Kuiper lid van het Centrale Bestuur, opende de bijeenkomst en verwelkomde de aanwe zige. Spr. hield een korte toospraak en wees op het vooruitgaand cijfer van het ledental van den R. K. Volksbond. Hier na verzocht spr. den heer v. d. Berg de notulen voor te lezen. Van de secretaris was een schrijven ingekomen, dat hij tot zijn spijt, wegens ongesteldheid verhin derd was deze vergadering bij te wonen. Ook de voorzitter was met kennisgeving afwezig. Van de Centrale raadsvergade ring, welke gehouden wordt op 6 Mei a.s. werd de agenda door den heer Kuiper zeer breedvoerig uiteengezet. Het oprich ten van' R. K. Dolitersfondson werd door spr. ten zeerste ondersteund, tenminste zoover dit voor de afdeelingen mogelijk is Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, welke vragen door spr. naar ge noegen werden beantwoord. Hierna slui ting op de gebruikelijke wijze. Zweminrichting Rijnstroom". Gister avond had in Hotel van Haaften de jaar vergadering plaats van aandeelhouders vhd de zweminrichting „Rijnstroom". De voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom. De penningmeester geeft re kening en verantwoording, waaruit blijkt, dat de vereeniging zich in steeds toene mende bloei mag verheugen. Sloot do vori ge rekening met een batig saldo van 44.50, dezen keer was het batig saldo 116.28, niettegenstaande het afgeloopem seizoen voor de zwemsport niet gunstig! was. Aan abonnementen werd ontvangen 351.de rekening sloot met aan ont vangsten en uitgaven 740.34. Daarna kwam het voorstel van het Bestuur ter sprake betreffende herstellingen aan clei inrichting. Do voorz. memoreerde, dat voor gewone onderhoudskosten op de vergadering nooit werd gesproken, doch het betrof nu een belangrijke reparatie. De palen aan de Z. W. der inrichting, welke ongeveer 40 jaren dienst hadden gedaan, beginnen het te be geven; vandaar dat het bestuur voorstelt deze te vernieuwen voor cementen palen en wel zoo dat tesschen de palen cementen platen kunnen geschoven worden, teneinde te voorkomen, dat modder uit den Rijn in de inrichting kan komen; de kosten hier van zijn geraamd op pl.m. 650.Nadat hierover door eenige leden het woord ge voerd werd, vooral om te komen tot zoo danige afsluiting aan den Westkant, werd het bestuursvoorstel met algemeene stem men aangenomen. De voorzieningen aan do Westzijde zouden door het bestuur zoo goed mogelijk worden getroffen. Bij de verkiezing van een bestuurslid werd de heer B. Batelaan met alg. st. herkozen. Eenige vragen werden daarna door den voorz. beantwoord, waarna de vergadering werd gesloten. NIEUWKOOP. Statistiek. Blijkens het verslag van de Gezondheidscommissie te Bodegraven over 1927 bedroeg het geboortecijfer in deze Gemeente over dat jaar 114, ofwel 34.49 per 1000 inwoners, zijnde het hoogste cijfer van het geheele uit 18 gemeenten be staande ressort. Het laagst is Langruige- weide met 19.12. Ter Aar volgt op Nieuw koop met een cijfer van 33.46. Het aantal sterfgevallen alhier was 6.65 per 1000 inwoners, Moordrecht had een la ger cijfer nl. 6.61 en Papekop 2 13. Hot hoogste was Nieuwveen met 26.86. In de tien laatste jaren werden in de Gemeente Nieuwkoop 1045 kinderen geboren, terwijl 419 personen overleden, een overschot der halve van 626. De vestiging bedroog 101*5' zielen, doch het vertrek 2002, oen terug gang derhalve van 354. Afgewezen. De Spoorweg Maatschap pij heeft afwijzend beschikt op het ver zoek van een aantal Gemeentebesturen oth tijdens de Zomermaanden een latere ver binding UithoornAlphen aan den Rnr| in te voeren. ZOETERWOUDE. Personalia. Mej. N. Paats, assistente aan de openbare lagere school alhier, is als zoodanig benoemd aan een Christelijk© School te Alphen aan den Rijn en heeft in verband daarmede met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd uit hare betrek king alhier. De bevolking. In Maart we: Jen ter se cretarie 10 geboorten en D overlijdens aan gegeven. Er vestigden zich in dezo gemeente 19 personen en er vertrokken naar elders 23 ZEVENHOVEN. Mond- en klauwzeer. Bij de landbou wer M. Kelder alhier is mond- en klauw zeer geconstateerd onder zijn veestapel.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6