UIT DE PERS. STADSNIEUWS. „DE LEIDSCHE COURANT" ging te Leiden, over het jaar 1927 is het volgende ontleend: Het Bestuur was als volgt samengesteld: Pater P. C. Frigge, o.f.m., Voorzitter; J. H. A. Manders, Secretaris; J. Bots, Pen ningmeester; F. A, M. Gründeman, 1ste Commissaris; J. F. X. Sanders, 2e Com missaris. Het personeel bestond uit: Mevr. M. C. v. OerleNipper, Directrice, voor de les sen: Onderwijsteer, Huishoudkunde; Mej. Cl. W. F. L. Kramers, waarnemend Direc trice, Koken en Warenkennis; Mej. A. D. J. Antonissen, Koken en Voedingsleer; Mej. A. J. de Boer, Lingerie-Costuum- naaien; Mej. E. Bogaart, Huishoudkunde; Mej. Chr. M. J. 'Bóts, Cöstuumnaaien; Mej. H. Chr..M. Bots, Koken en Voedings leer; Mej. M. P. Bots: Koken; Mej. C. Ji- G. Couwenberg: Koken; Mej. A. M. van Eisen: Huishoudkunde en Waschbehande- ling; Mej. S. Heijbroek: Teekenen; Mej. Ir. A. D. M. Langezaal: Schei- ën Natuur kunde; Mej. A. J. M. Leeuwens: Lingerie- naaien; Mej. C. A. M. v. d. Meer: Huis houdkunde en Waschbehandeling; Mej. M. A. L. J. Mulder: Kinderverzorging; Mej. E. M M. v. Munster: Koken en Waren kennis; Mevr. J. Th. NipperMens: Fraaie Handwerken; Mej. E. M. A. J. v. Odijk: Koken; Mej. A. Okkinga: Waschbehan deling; Mej. O. F. Parmentier: Boekhou den; Mej. G. A. M. Polman: Costuum- nanien; Mej. D. J. C. Bemmers: Lingerie- naaien; Mevr. J. J. RomijnSjollema: Huishoudkunde; Mej. E. P. J. Boijen: Lingerie-CostuumnaaienMej. Th. G. E. Schenck: Huishoudk., Hygiëne, en Waren kennis; Mej. K. Schijfsma: Plant- en Dier kunde; Mej. M. D. Wittop Koning: Voe- dings- en ReceptenleerMej. Chr. G. M. v. d. Werff: Koken; Mej. A. D. J. Anto nissen, Hoofd van de Huishouding; Mej. H. M. v. Egmond, klerk; Mej. M. E. C. Niesten, klerk. De heeren: Pater P. C. Frigge: Gods dienstleer; H. G. de Boer: Opvoed- en Zielkunde; J. Th. J. Jacobs: Algemeene ontwikkeling; Dr. V. C. M. Leesberg: Ver bandleer en Soc. Hygiëne; W. P. Melief: Algem. ontwikk., Fransch. Eervol ontslag werd op verzoek verleend Met ingang van 1 September 1927 aan Mej. H. A. C. Dumont, leerares teekenen M. O. Met ingang van 1 April 1927 aan Mej. J. P. A. M. Bierman, als Hoofd van de Huishouding. In de plaats van Mej. H. A. C. Dumont werd tijdelijk benoemd met ingang van 1 September 1927 Mej. S. Heijbroek, als leerares teekenen. In de plaats van Mej. J. P. A. M. Bier man werd tijdelijk benoemd met ingang van 1 April 1927 Mej. A. D. J. Antonissen, als Hoofd van de Huishouding. Ziekteverlof werd verleend aan Mej. J. P. A. Bierman van 1 Jan.1 April 1927; tijdelijk vervangen door Mej. A. D. T. An tonissen; eveneens aan Mej. E. M. M. van Munster; de lessen werden waargenomen door de dames: A. D. J. Antonissen, H. Chr. M. Bots, Cl. W. Fi L. Kramers en E. M. A. J. van Odijk. Tijdelijk werden benoemd:' Mej. H. Chr. M. Bots met ingang van 1 October '27 voor 2 uur en Mej. E. M. A. J. van Odijk met ingang van 15 November '27 voor 10 uur, beiden leerares Koken en Voedingsleer; Mej. Chr. M. J. Bots, leerares Cöstuum naaien met ingang van 15 September '27 voor 4 uur. Mej. E. Bogaart met- ingang van 1 No vember '27 voor 2 uur en Mej. A. M. van Eisen met ingang van 1 September '27 voor 9 uur, beiden leerares Huishoudkunde en Wa schbehandeling. Mej. M. A. L. J. Mulder, leerares Kin derverzorging, met ingang van 1 September '27 voor 3 uur. Mej. E. F. J. M. Roijen, leerares Linge ries en Cöstuumnaaien met ingang van 1 September '27 voor 19 1/2 uur. De school werd bezocht: van 1 Jan.1 Sept. '27 door 504 leerlingen; van 1 Sept. 31 Dec. '27 door 497 leerlingen, totaal dus 1001 leerlingen. In den loop van het jaar verlieten met diploma de school: 6 Huishoudkundigen; 2 Hulp in de Huishouding; 4 Lingerie- en Cöstuumnaaien; 1 Lingerie- en Cöstuum naaien (voorwaardelijk); 4 Costumiëres; 3 voor den 3-jarigen volledigen avondcursus. Staatsdiploma. De school heeft de op leiding voor de Akte N. VII: Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling (vol- ledieg Lagere Bevoegdheid); Akte N. VIII: Leerares Koken en Voedingsleer (volledige Lagere Bevoegdheid); Akte N. XVII: Leer ares Huishoudkunde en Waschbehande ling (volledige Middelbare Bevoegdheid); Akte N. XVIII: Leerares Koken en Voe dingsleer (volledige Middelbare Bevoegd heid). Geslaagd zijn: voor de akte N. VII: 2 leerlingen; voor de akte N. VIII: 3 leer lingen volledig; 1 voor het theoretische gedeelte. Onder deskundige leiding werden be zoeken gebracht aan: Aardewerk- en Pla teelbakkerij „Zuid-Holland" Gouda; Ant. Jurgens Margarinefabrieken te Oss; Coöp. Volkswasscherij te 's-Gravenhage; Dake en Zn. te Amsterdam; G er of abrieken te Zeist; Kon. Stearine-fabriek te Gouda; Leidsche Duinwater-Maatschappij te Katwijk; Leid sche Vuilverbranding te Leiden; N.V. Braat's Kon. fabriek van Metaalwerken te Delft; N.V. Kon. Industrie- en Hand el- Mij. P. de Gruyter en Zn. te 's-Hertogen- bosch; N.V. de Lever's Zeep-Maatschappij te Vlaardingen; N.V. Rijststijfselfabriek, Fa. Duijvis en Co. te Utrecht; Meubelfa briek Pander en Zn. to 's-Gravenhage; Modelstal „Oud Bussum" te Bussum; Melk inrichting „de Landbouw" te Leiden; Mo delstal „de* Landbouw" te Oegstgeest; Quarantaine-inrichting „Zeeburg" te Am sterdam; Tieleman en Dros, Verduur zaamde Levensmiddelenfabriek te Leiden; Veiligheidsmuseum te Amsterdam; Volks wasscherij te Amsterdam; Zeepfabriek, Gebr. Dros en Tieleman te Leiden; Film „Melkhygiëne"; Film „Philipsfabrieken". Evenals vorige jaren mocht in 1927 de school zich in een gestadigen bloei ver heugen. A Steeds meer en meer wordt het nut van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes in gezien, steeds meer en meer leerlingen be zoeken dientengevolge de school. Maar eveneens een gevolg is, dat de school lang zamerhand te klein werd om de meisjes, welke het onderwijs wenschten te volgen, te kunnen bevatten en thans geheel te klein geworden is om nog meerdere leer lingen te kunnen opnemen. Reeds in 1921 klopte het Schoolbestuur daarom bij het Ministerie van Onderwijs mede, zich in uitbreiding harer gebouwen te kunnen krijgen, lang bleef dit kloppen vergeefsch. Doch wanneer de nood het hoogst is, is de hulp het meest nabij. Na een zeer de gelijk ter plaatse ingesteld onderzoek, zoowe.l van het Ministerie van Financiën, als van het Ministerie van Onderwijs, deel de bij schrijven van 9 Mei 1927. Zijne Excellentie, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, zich in beginsel te kunnen vereenigen met uit breiding van de localiteit onzer school, zoodat deze naar verwachting in 1928 tot stand zal komen. Mag de te kleine schoolruimte zeer zeker al geen gunstige factor voor het onderwijs geweest zijn, toch zijn de resultaten zeer bevredigend. Met voldoening kan op het afgeloopen jaar worden teruggezien. In September werd door het Min. van O. K. en W. toestemming verleend tot het geven van een cursus in Kinderverzorging en opvoeding. Aan het Huishoudcongres, dat in Novem ber in Rome werd gehouden, werd deel genomen door de Directrice der school en 2 leeraressen Mej. Cl. W. F. L. Kramers en Mej. C. A. M. v. d. Meer. Door het bestuur der R. K. Studenten- viereeniging „St. Augustinus" werd in Maart aan de Directrice van de school ad vies gevraagd omtrent de samenstelling van het middagmaal, het afwisselen van menu's, den oordeelkundigen inkoop en de smakelijke bereiding van de gerechten ten behoeve van hun „Eigen Huis" gevestigd op het Rapenburg. Overeengekomen werd, dat onder toe zicht van 2 leeraressen onzer school, Mej. M. Bots en Mej. C. Couwenberg, gedurende eenige weken in „Eigen Huis", de menu's zouden worden samengesteld en berekend en de spijzen zouden worden ingekocht en WOENSDAG 4 APRIL 1928 UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 5 April. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trïa- non-Trio. 3.004.00 Uurtje voor wees- en zieken huizen door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.00 Huisvrouwenhalfuurtje door Mevr. R. Smeenge: Het dienstbodenvraagstuk. 5.307.15 Concert door het Omroep-or- kest. Soliste: Van de Rousière. 7.15—1.45 Engelsche les voor gevorder den. 7.45 Politieberichten. 8.05 Kamermuziek door het Concertge bouw-strijkkwartet (L. Zimmermann, 1ste viool, Joh. Herbschleb, 2e viool, G. Dc- vreeze, altviool, M. Loevenssohn, cello). 9.10—10.00 Causerie door W. Vogt: De vrouw en de liefde, van G. B. Shaw. 10.00 Persberichten. Huizen 340.9 M. (n a 6 uur 1950 M.). 12.30—1.45 N. C. R. V. Lunchconcert. 6.008.00 N. C. R. V. Gramofoonmuziok (Ter proefneming op 340.9 M.). 8.15 N. C. R. V. Concert te Leeuwarden in de „Harmonie". Beethovenconcert. Het Symphonie-orkest Leeuwarden, Dir. W. Zonderland. N. Gerretsen, sopraan, V. Bin nendijk, alt, M. Plooyer, tenor, H. Tobi, bas. Verst, koor der afd. Leeuwarden van de Mij. tot bev. der Toonkunst. Causerie door R. Beintema, Dir. Chr. Orat. Ver. te Leeuwarden: Het muziekleven in Fries land. Daventry, 1 600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Mooney-kwartet en A. Davies, tenor. 1.202.20 Gramofoon-muziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 3.50 Causerie. 4.05 Paasch-causerie. 4.20 Orkest-concert. 5.20 Concert-Orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.620 Dansmuziek. 6.635 Landbouwberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Padvi^derscauserie. 7.20 Boekenbespreking. 7.35 Moderne Fransche, pianomuziek. 7.45 Causerie: Pioneers of social pro gress. 8.05 „Ossian's harp sings Fingal's Praisê. Het „Oban Gaelic koor". 8.35 Concert door de militaire kapel. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Chariot's uurtje. Licht vermaak. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i b", 17 5 0 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkest-concert. 4.055.05 Orkeshconcert. 8.5011.20 „Matthauspassion", J. S. Bach Koor, orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Populair concert. 9.50 Sluiten. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e 8 e n). 1.204.20 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Passie, (viool, piano en declamatie). Hamburg, 395 M. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Klassiek vioolconcert door Lotte AckersUlmer. A. Seeker, pianobegelei ding. 8.20 Volksliederen o. 1. v. Fritz Gartz. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8.00 „Le Chant de la Cloche", dram. le gende van d'Indy, uit Luik. 10.20 Sluiten. WEEDE BEHARTIGENSWAARD. I Het Centrum schrijft: Rake en behartigenswaardige dingen beeft de directeur der Hoogere Krijgs school, kolonel P. J. van Munnekrede, in een te Leiden gehouden vergadering ge- Waarschuwende tegen eenzijdige en on tijdige ontwapening, gaf hij desniettemin duidelijk te verstaan, hoe fataal de wed loop in bewapening, waarvan Europa zoo langen tijd het tooneel was, in zijn gevol- Hij herinnerde daarbij aan de befaamde leus, dat wie den vrede wil, zich ten oor log moet voorbereiden, en zeide ervan: Het is betreuren, dat het middel aange prezen om den vrede te bewaren, ondeug delijk is gebleken, want het heeft aanlei ding gegeven tot een wedloop in bewape ning, waarvan de gevolgen uit geschiede nis maar al te zeer bekend zijn. Ook de politiek van het evenwicht, waaraan niet alle logica kan worden ont- zegd, heeft den oorlog niet kunnen tegen houden, zeide spreker, omdat men ook daarbij'zijn heil zocht in het oude recept: een sterke bewapening. Men kan zelfs verder gaan, vervolgde hij, en zeggen, dat de politiek van het evenwicht van den wal in den sloot heeft gevoerd, want aan haar is het toe te schrij ven, dat in 1914 een ramp over de wereld is gebracht van een omvang en een ver schrikking, zooals de wereldgeschiedenis nog niet heeft gekend. Dit alles klopt met de feiten, en dat daarop van hooggeplaatste militaire zijde nog een in duidelijke woorden gewezen wordt, heeft ongetwijfeld zijn waarde. Belangrijk was ook, hetgeen de kolonel zeide over den Volkenbond. Sceptici, heele en halve militairisten plegen op dien Bond en zijn verrichtingen nogal geringschattend af te geven Maar de heer Van Munnekrede hield bun voor: Wil men den vrede, dan moet met het verleden worden gebroken en loyale steun geboden aan de Volken- bonds-gedachte. Er zijn personen, die het naïef noemen, aan de verwezenlijking dier gedachte te gelooven, omdat men nog niet uitbundig kan juichen over hetgeen te Genève werd bereikt. Maar het is veeleer naïef, zeide de ko lonel, om te verwachten dat het verwezen lijken van een gedachte, die een geweldi gen omkeer in de bestaande wereldorde beteekent, in een ommezien kan worden tot stand gebracht. En hij stelde den spotters de klemmen de vraag: weet gij iets beters, dat in de huidige omstandigheden zou kunnen wor den aanvaard? Inderdaad: daarop komt het aan. En ook hier geldt het woord, dat met npotten en afbreken niets wordt bereikt, maar dat positieve ^rbeid en verstandig beleid is té~"betracïlten, gepaard nar tuurlijk aan de noodige volharding en doortastendheid. UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. De benoeming van een directeur voor de Gestichten Debat over onredelijke huurverhoogingen en een klachten-bureau Een pen sioen-kwestie. De Raad heeft Maandag benoemd tot geneesheer-directeur van het krankzinni gengesticht „Endegeest", het gesticht voor jeugdige idioten „Voorgeest" en het sana torium voor zenuwlijders „Rhijngeest" dr. F. J. Stuurman, geneesheer aan en waar nemend-directeur van het Provinciaal Zie kenhuis bij Santpoort. Dr. Stuurman werd in 1883 te Kampen geboren. Hij studeerde aan de Amsterdamsche Universiteit, en ,werd in 1908 tot arts bevorderd. Daarop volgde zijn benoeming tot assistent in het Binnengasthuis te Amsterdam, terwijl hij zich in 1910 aangesteld zag tot tweede ge neesheer aan het krankzinnigengesticht te Franeker. In 1913 promoveerde hij op een proefschrift, dat in wetenschappelijke FEUILLETON. HET HUIS OM DEN HOEK Uit het Engelsch van: Louis Tracy. (Nadruk verboden). 6l) HOOFDSTUK XI. James Walker junior dacht na terwijl rijn paard de acht mijlen tusschen Elm- dale en Nuttonby aflegde. En het resul taat van zijn overpeinzingen was, dat hij zijn plannen veranderde, hoewel zijn be doeling dezelfde bleef. Terwijl hij zijn paard voor het kantoor van Holloway en Dobb tot staan bracht, wenkte hij een klerk, die door een raam, waarop een dikke laag stof lag, naar hem zat te kijken. Wees zoo goed mijnheer Dobb te Vragen, of hij hier wil komen om over een gewichtige zaak met me te spreken, zei hij, toen de klerk buiten kwam. Na lang wachten verscheen mr. Dobb 'J zag er welgedaan uit, droeg een bril en scheen allerminst geneigd zich te haas- -en. Bovendien was het zijn gewoonte wet zijn cliënten op straat te woord te staan. Het moest wel een of andere boeren pummelzijn, die zooiets dorst te vragen; en mijnheer Dobb, advocaat en notaris te Nuttonby, was wel heel verbaasd toen hij hoorde dat Walker junior, de make laar, hem liet verzoeken buiten te komen. kringen Bterk de aandacht trok, en waar aan hij wellicht zijn benoeming te danken had als geneesheer aan het gesticht „Mee- renberg", thans het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Er was maar één sollicitant; de keuze was dus niet moeilijk. Naar in de gemeen te wordt verteld, zou er kans geweest zijw, dat een bekend katholiek psychiater naar deze betrekking met groote kans op suc ces zou hebben gedongen, maar is deze er ten slotte niet toe kunnen besluiten. De benoemde is onmiddellijk in het ge not gesteld van twee periodieke verhoo gingen. Wij meenen niet ver van de waarheid te zijn, als wij constateeren, dat de wedde, welke hier aan bedoelde functie is verbonden, lager is, dan die, welke el ders in gelijke werkkring wordt genoten, en dat daaraan ook het minimum-aantal sollicitanten moet worden toegeschreven. De jaarwedde bedraagt hier 80009000 gld., met de bij verordening voorgeschre ven pensioensaftrek en aftrek voor zijne woning. Zeer lang is er gepraat over het voor stel van B. en W., om Bouw- en Woning toezicht te doen functioneeren als Klach ten-bureau voor huurders, die meenen, dat de huurprijs van hun woning onredelijk is verhoogd geworden. De meerderheid van de Commissie van Fabricage, de hee ren Spendel en Parmentier, waren er te gen; de minderheid, wethouder Splinter, was er voor. De heer Spendel bestreed het voorstel, de heer Splinter verdedigde het. Eerstgenoemde zag in het nieuwe insti tuut geen heil, daar het toch geen dwin gende bevoegdheid zal hebben, en daar de opvattingen van de betrokken ambtena ren vaak aan den een of anderen kant bestreden zullen worden. Bovendien vreesde de heer Spendel, dat de uitvoering van deze taak uitbreiding van het perso neel noodzakelijk zal maken. Wethouder Splinter was, hoewel niet erg vast, toch wel van meening, dat in de praetijk, door bemiddeling en overleg, op de voorgestelde wijze wel onredelijke huur verhoogingen zullen kunnen werden voor komen; hij vreesde niet zoo erg voor on verkwikkelijke voorvallen en achtte ook uitbreiding van personeel absoluut onnoo- dig. De woordvoerder der S. L-. A. P.. de heer v. Stralen, die tevreden was maar lang niet voldaan, ging in een onwaardigen persoonlijken aanval, die alleen hem zelf trof, den heer Spendel diens oppositie verwijten; zeer terecht merkte de heer Spendel op, dat zóó het peil van de Raads- debatten diep daalt. De heer v. Stralen noemde voorbeelden van huurverhoogingen, die ongemotiveerd zijn: in Voorstraat, Oranjestraat, Potgie terlaan, Maredijk, Prins Frederikstraat, Levendaal, Haverzaklaan. Wethouder Splinter, hierop reageerend. zeide, dat de heer v. Straleri beweerd had zonder te be wijzen; zijn voorbeeld van de Voorstraat was, aldus spr., absoluut onjuist, met zijn afkeuring over verhoogingen in de Haver zaklaan (woningen van de Leidsche Duni- watermaatschappij) kon de wethouder zich vereenigen. Het voorstel van B. en W. is ten slotte aangenomen met slechts 5 stemmen tegen. Er is verder nog wat geschermutseld over het toch feitelijk niet te becritisee- ren, van-zelf-sprekende feit, dat B. en W. aan gemeente-personeel, dat in t ij d e 1 ij- k e n dienst is geweest, geen verklaring kunnen afgeven, dat zij in 1 o s dienst verband hebben gewerkt, waardoor deze helaas niet pensioen-gerechtigd zijn. Als B. en W. eerlijk willen blijven in hun verklaring, is daaraan niets, absoluut niets te doen. Bij deze discussie geraakte ander maal de antirev. wethouder Goslinga in een scherp debat met zijn partijgenoot Ei kerbout. Verder heeft de belangstellende lezer het verloop der vergadering voldoende kunnen lezen uit het verslag. De korte agenda liep wel af in een middagzitting, maar toch een, die ongeveer vier uur heeft geduurd. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Het jaarverslag. Aan het verslag betreffende den toe stand van de R. K. Vakschool voor Meis jes Noordeinde 50, afd. der Zita-vereeni- Wel, wat is er? vroeg hij koel, ter- y ijl hij in de deuropening bleef staan, blijkbaar vast besloten geen stap dichter bij te komen. Het spijt mij dat ik u stoor, mijn heer, zei Walker onderdanig, maar het is niet vertrouwd de ponny zoo dicht bij zijn stal alleen te laten. Hij zou er op zijn eigen houtje van door gaan. Dobb, hoewel wat verteederd door dit redelijke argument, maakte geen aanstal ten, om dichter bij Walker te komen, zoodat deze, na links en rechts om zich heen gekeken te hebben, om zeker te zijn dat geen voorbijgapger bem zou kunnen hooren, zacht sprekend vervolgde: Ik kom juist van de Grange in Elm- dale en daar zag ik Miss Meg Garth. Zij maakte een opmerking, waaruit dui delijk bleek dat haar vader nog leeft en ze vloog me zoowat aan, toen ik vertelde dat hij al twee jaar geleden dood en be graven was. Mr. Dobb verliet thans de deuropening Hij legde zijn dikke hand op den rand van de wagen en keek in het roode ge zicht van Walker. Zijn vorschende blik was niet zoo heel welwillend. Hij was er zeker van, dat het jongste lid van de fir ma Walker en Zoon wat te veel gedron ken had. Weet u eigenlijk wel, wat u zegt? zei hij streng. Walker leunde achterover en keek ttet zijn fretachtige halfgesloten oogen naar den verontwaardigden rechtsgeleerde. Daarom kom ik juist hier, zei hij heel eerbiedig. Ik weet natuurlijk wel, dat u de familie vertegenwoordigt, in ieder geval wat de bezitting in Elmdale betreft maar toen miss Megg zelf zei, dat haar vader nog leeft, en zoo uit barstte, toen ik een poging deed, om deze ■aededeeling te rectificeeren, wat moest ik er toen van denken? Ik geef toe, dat ik mijzelf niet was en misschien de dingen een beetje plompverloren heb gezegd, maar er was niet de minste twijfel moge lijk omtrent hetgeen zij bedoelde. Meer dan dat zelfs, mijnheer Robert Armath- waite, die beweerde haar neef te zijn, was woedend, toen ik volhield, dat mijnheer. Garth zelfmoord had gepleegd en we wei> den zelfs handgemeen. Walker was volkomen nuchter de notaris twijfelde daaraan niet meer. Vage herinneringen kwamen in zijn scherpzin nig brein op en riepen hem zekere tegen strijdigheden voor den geest, die hij inder tijd had opgemerkt. Hij keek ook links en rechts, of niet iemand ongemerkt had geluisterd. Kunt u uw paard niet op stal bren gen en hier terugkomen?, vroeg hij. Dat was juist mijn bedoeling, mijn heer. Ik was bang dat u al van het kan toor zou weg zijn voor ik vrij was, daar ik een paar dingen met u te bespreken had en ik wilde liever niet naar uw huis ko men. Dobb keek hem critisch aan en het was duidelijk dat hij er niets van begreep. Ik ben wel verplicht u erop te wijzen dat u een zeer ernstige beschuldiging uitspreek, zei hij ten laatste. Neen, dat doe ik heelemaal niet, pro testeerde Walker. Ik kom u alleen maar de feiten, .vertellen. Het is mijn be doeling niet iemand te beschuldigen. Ik dacht, dat ik er juist goed aan deed, re gelrecht naar u toe te komen, maar als U het niet pleizierig vindt, mijnheer Dobb.. Neen, neen, nu vat u mijn woorden verkeerd op, verklaarde de notaris haas tig, terwijl hij het onaangename gevoel had, dat deze eigenwijze jonge makelaar precies wist wat hij deed. Ik wou u er alleen opmerkzaam op maken, dat een zaak als deze ernstige gevolgen kan heb ben. Kijk eens, ik hebt het nu heel druk. Zou u om 6 uur tijd hebben? Zeker, mijnheer. Wel, kom dan bij me thuis, dan kun nen we de zaak eens rustig bespreken. U zegt, dat u miss Meg zelf hebt gezien en gesproken? Zeker? fe- Goed. Kom niet later dan 6 uur, want om 7 uur krijg ik menschen te dineeren. Walker groette met zijn zweep, klakte met zijn tong tegen het paard en reed weg naar de High Street. Dobb keek hem ontstemd na. Hij was bevriend met de Garths en James Walker junior was wel de laatste persoon in Nuttonby, dien hij een geheim, dat hem ter harte ging, zou hebben toevertrouwd. Aan den anderen kant was het wel goed de werkelijke waarde van Walker's inlichtingen te pei len. Het was best mogelijk, dat het een onmogelijk verhaal was en in dat geval zou hij van de gelegenheid gebruik ma ken, om nog even enkele papieren, die in zijn bezit waren, door te kijken, zoodat de voornaamste feiten hem weer goed voor den geest zouden staan. Elke Donderdagmiddag om half 6 kwam de eigenaar, redacteur en directeur van de „Nuttonby Gazette", een drie-eenheid samengevat in één druk mannetje Banks geheeten, bij Walker en Zoon op het kantoor voor de copie van de adver tenties. Donderdag was zijn drukste dag; na de thee ging hij dan altijd weer naar zijn bureau en door dit bezoek aan de Walkers ving hij altijd twee vliegen in één klap want de Walkers hadden niet alleen een paar kolommen adverten ties, maar daar ze voor hun zaken in den geheelen omtrek kwamen, verschaften ze hem dikwijls nieuwtjes, die hem anders ontgaan zouden zijn. De jonge Walker rekende al op hem. Dit bezoek nam een belangrijke plaats in het schema, dat hij opgesteld had. Hij haastte zich naar huis, trok een ander pak aan, om 'n zoo gunstig mogelijken in druk te maken op Gwendoline Dobb, voor het geval dat hij deze zou ontmoe ten Gwendoline was de eenige onge trouwde dochter van mr. Dobb. Toen hij weer op kantoor kwam, zei hij geen woord tegen zijn vader over wat er in Elmdale gebeurd was. De oude man was zoo overdreven voorzichtig en zou hem zeker aanraden zijn mond te houden, hetgeen juist het laatste was, dat hij van plan was te doen. Toen dus Banks als altijd bedrijvig bin nenkwam met zijn gewone vraag: Ook iets bijzonders heeren? was de oude Wal ker absoluut niet voorbereid op wat or zou komen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5