SPLIHTER U WORDT UITGENOODIGD TOT BEZICHTIGING DER SPECIALE WELKE MET BI EN ZEER FRAAl Zl RE ZORG i COREERD I SPORT Uit de Omgeving. STADSNIEUWS. zijn niet invoering van dien lijd op den dag, dien België, Frankrijk en Engeland gewoon zijn te kiezen. Immers Duitsch- land kent geen zomertijd meer en liet aantal met de dienstregeling in dat land verband houdende treinen is veel grooter dan de treinen, die met evengenoemde drie landen verbinding hebben. Mitsdien zou een veel belangrijker omwerking van de winterdienstregeling ten onzent noodig zijn, -als onze zomertijd correspondeerde met dien in België, Frankrijk en Enge land, dan thans het geval is. 2 en 3. In het bovenstaande ligt het ant woord op deze vragen besloten. Het woord „Olympiade". Op de vragen van den heer Polak, waar- om de Olympische postzegels het opschrift dragen: „IXo Olympiade", met welke uit- drukikng blijkbaar bedoeld wordt de Olym pische Spelen aan to duiden, doch die deze beteekenis niet heeft, daar onder „Olym piade" verstaan wordt het tijdperk, dab ligt tusschen twee Olympische Spelen, ant woordde de minister van "Waterstaat, dat een antwoord op deze vraag overbodig zal blijken, zoodra de argumenteering, welke de steller aan deze vraag heeft verbonden, zal zijn weerlegd. Dat de vragen tot zulk een vee .legging in do gelegenheid stellen, is nie*- onwelkom, nu publicaties in enkele dag! laden, met een zelfden gedachten gang, aan de post een grief maken van de onderstelde fout in het opschrift, misschien ten nadeele van de sympathie van het pu bliek voor deze postzegelserie. De bedoelde argumenteering is, dat met „IXe Olympiade" zouden zijn bedoeld de Olympische spelen en dat dit fout is, daar Olympiade beteckent het tijdperk tusschen twee Olympische spelen (heter feesten Deze beteekenis, algemeen bekend, is juist. Maar zij is niet de eenige, noch zelfs de oorspronkelijke. Oorsprong van het ten onzent gebruike lijke „Olympiade" is het Grieksche woord „Olumpias" (stam: „Olumpiad"). Afgeleid van den plaatsnaam „Olumpia", beteekent liet „Olympisch". Het werd zelfstandig ge bezigd, met weglating van het zelfstandig naamwoord „paneguris", en duidde dan aan de bekende algemeene feestelijke tezamen- komst te Olympia, waar de Olympische spelen werden gehouden. De oorspronkelijke en hoofdbefceekenis van Olympiade is het Olympische feest. Eerst later, toen deze feesten regelmatig elkaar opvolgden, is men de vierjarige pe riode tusschen twee feesten eveneens Olym piade gaan noemen. Ondersteld wordt, dat de steller der vra gen thans een bewijs daarvoor zal vragen. Hij moge dan worden verwezen naar een Orieksch woordenboek als bijv. dat van prof. Van Es, en, indien hij authentieker materiaal verlangt, naar de oude Grieksche schrijvers, bijv. Pindaros, van wien slechts deze regel uit zijn eerste Olympische ode worde aangehaald (vers 94), waar de dich ter „den roem der Olympiaden" („toon Olmpiadoon") bezingt als „van verre stra lende onder de wedloopen van Pelops". Het voorgaande maakt duidelijk, dat hier geen sprake is van een vierjarige periode, maar ook, dat. het volkomen juist is te spreken van IXe Olympiade, zooals dit op de postzegels is geschied, om uit te druk ken, in verband met de andere opschriften, dat in 1923 in Nederland de 9e samenkomst ia tot het houden van dc weder ingevoerde Olympische spelen. Sir Austen Chamberlain naar ons land. Een bezoek aan de bloem- bollenvelden. De Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Sir Austen Chamberlain en me vrouw Ohamberlain zullen dezer dagen een particulier bezoek brengen aan Holland, om de bloembollenveldcn te bezichtigen. Zij zullen 17 April het middagmaal gebruiken in de Engelsche legatie. Werktijd in het houtbedrijf. De minister van arbeid, handel en nij verheid Beschikkende op een verzoek van den Nederlandschen Houtbond, te Amsterdam, daartoe strekkende, dat in de onderne mingen (houthandel, houtzagerijen en -schavorijen) te Amsterdam, Leiden en Hengelo van de tot het collectief - con tract voor hot houtbedrijf toegetreden werkgevers arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919; Heeft vergund, dat gedurende het tijd vak van 11 Juni tot en met 22 September 1928 door de arbeiders, werkzaam in de ondernemingen (houthandel, hoetzagerijen en -schaverijen) te Amsterdam, Leiden en Hengelo van de tot het collectief contract voor het houtbedrijf toegetreden werkge vers in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, op de eerste 5 werkdagen der week ten hoogste 9 uren per dag en op Zaterdag ten hoogste 5 1/2 uur arbeid wordt vericht, met dien ver stande, dat door jeugdige personen bene den 16 jaar niet langer dan 48 uren per week arbeid mag worden verricht een en ander onder voorwaarde: le. dat de werktijd der betrokken ar beiders in zijn geheel gelegen is hetzij tusschen 6 uur des voormiddags en 6 uur namiddags, hetzij tusschen 7 uur des voor middag en 7 uur des namiddags, behalve in de gevallen, waarin krachtens het Werk tijdenbesluit voor fabrieken of werkplaat sen 1923 ruimere tijdgrenzen zijn toego- staan in welke gevallen de werktijd moet gelegen zijn tusschen de daar aangegeven tijdgrenzen; 2e. dat het aantal uren, waarmede door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning gebruik wordt ge maakt gedurende het tijdvak van 11 Juni tot en met 22 September 1928 de 48-urige werkweek wordt overschreden, op him ar beidstijd in den winter, en wel vóór 13 Maart 1919, wordt gekort; 3e. dat in het tijdvak van 15 Maart 1928 on met 14 Maart 1929 de totale werk duui per arbeider ten hoogste 2-500 uren bedraagt; INGEZONDEN MEDEDEELING. 4e. dat het weekloon in den zomer en in den winter hetzelfde zal bedragen, met dien verstande echter, dat voor werklieden die uitsluitend in de zomermaanden in dienst zijn, het loon in verhouding hoogor gesteld moet worden; 5e. dat voor werklieden, waarvan het dienstverband wordt verbroken, na de maanden, waarin langer dan 48 uren per week wordt gewerkt, de uren, die zij in het tijdvak van 11 Juni tot en met 22 Sept. 1928 meer gewerkt hebben dan ge middeld 48 uren per week, in verhouding van het weekloon worden bijbetaald; 6e. dat de regeling van den arbeidstijd, zooals deze tot en' met 14 Maart 1929 voor de betrokken arbeiders zal gelden, blijkt hetzij uit de arbeidslijst, hetzij uit een geschrift, waarop elke afwijking tel kens te voren wordt aangeteekend en het welk laatstgenoemd tijdstip naast de ar beidslijst moet zijn opgehangen, zoodanig, dat daarvan gemakkelijk kan worden ken nis genomen. Het jaarlijksch bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad zal waarschijn lijk in de tweede helft van September plaats vinden. In den toestand van den heer Theo van der Bijl is een gunstige verandering ge komen. De geneesheer heeft verklaard, dat de patiënt buiten gevaar is. Hij is echter nog zeer zwak en mag geen enkel bezoek ontvangen. De heer R. Stenhuis, voorzitter van het N.Y.V., lid van de Tweede Kamer, is over werkt. Zijn geneesheer heeft hem drie maan den rust voorgeschreven. SCHAKEN. Mercurius—Voorschoten. Gisteren speelde de schaakclub „Mercu rius" Den Haag en de Voorschotenschc schaakclub in het gebouw van den Ned. Schaakbond te Den Haag een wedstrijd, waarvan de uitslag was als volgt: „Mercurius"„V oorschoten" J. VisserMr. W. Th. Lemmens 01 M. Wolff—J. J. Braggaar 1—0 J. van EwijkO. A. Paap 1/21/a W. J. AdriaanseJ. van Os XX A. Rietdijk—A. O. van ter Tooien 0—1 M. van VelsenA. Oudshoorn 1'21/2 M. van VelsenK. A. Wasdorp 01 A. J. FissersM. de Graaf iJt1/2 G. Kola—W. Jansen 1-0 W. KoevoetTh. Broers 0—1 den kouden grondteelt moeten toeleggen. Mij dunkt, als die daar zoo tobben en ploe teren voor hun dagelijksch brood,"zullen ze wel eens denken: zouden we ook nog wat voor onze producten krijgen, als die wa renhuizen reeds lang hebben aangevoerd. Nu ik twijfel. Het zal wel niet zijn, zooals in 's Heeren wijngaard. Dat voorbeeld is wel mooi, maar het vind helaas zoo weinig navolging. X. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. 3V»X5»/, UIT DE VEEN. Rondom ons zien wij de Tuinders weer druk bezig, hun tuinen te beplanten en te bewerken. De sinds eenige weken geplante peulen zien wij op de akkers prijken. Jam mer, dat zij zoo veel met den vorst te kampen gehad hebben. De zoo teere jonge plantjes, eerst onder glas uitgezaaid, waren op 't bed bij vele tuinders dit jaar toch al niet te best, des tc kwader is het, wanneor zij veel van vorst le lijden hebben. Heeft men forsehe gezonde planteü (welke er dit jaar echter weinig waren) dan hindert hun de vorst zeer weinig. De ondervinding leert ten minste, al rijdt men schaatsen Rondom de met peulen beplante akkers, dan kunnen de gewassen nog zeer goed wor den. Jammer is het echter, dat dc tuinderij op den kouden grond de laatste jaren niet loonend is. Toch zijn er nog velen, die er hun bestaan in trachten te zoeken, *t is echter sober. Hadden ze nu allen de mid delen maar, om plat glas te leggen of wa renhuizen te bouwen, maar ach, de geest is gewillig, maar de portemonnaie is te zwak. Niettemin gaat de glascultuur hier sterk vooruit. Overal waar men de Veen verlaat-, richting Oude-wetering—Nieuwc- wetering, rijzen do warenhuizen als uit den grond te voorschijn. Zelfs, als mcyi door het zuiden, langs de z.g. Groenewoudsche- kaden de Veen achter zich krijgt, ziet men nog veel plat glas en warenhuizen. Die cul tuur, gezion de uitbreiding, schijnt tamelijk loonend te zijn. Daarin ziet men ook reeds bij sommigen dc peulen met hun witte bloe men prijken; snijboonen worden reeds ge plant. 't Is prachtig om te zien, zooals daar alles groeit en bloeit. Tc meer is het tc bet-rouiLn, Ja-i Li i><-i hartje van de) Polder nog zoovele tuinders zich alleen op Aan de Coop. Bloembollenveiling is een terrein in gebruik gegeven. De Raad dezer gemeente kwam gistermid dag in openbare vergadering bijeen. Op de agenda stond als punt 1 ingebruik- geving van gronden. De voorz. zet uiteen, dat de commissie tot stichting van een Coop, veiling van bloem bollen geconfereerd heeft met B. en W. en dat dit college de volgende voorstellen aan den Raad meent te moeten doen: a. aan de op tc richten vereeniging in ge bruik te geven een gedeelte van de Nieuwe Haven, groot 36 bij 99 M. voor den tijd van 3 jaar tegen een vergoeding van 250 per jaar; b. aan de Oostzijde der Nieuwe Haven een terrein aan bedoelde vereeniging in erfpacht te geven, groot 114 bij 146 M. tot stichting van een veilingsgebouw voor ƒ2000 per jaar; e. de ter uitbreiding ev^ueel benoodig- de gronden bouwrijp te malen. Wethouder Balvers zeide, dat inzake de voorstellen van B. en W. een klein moe- ningsvcrschil in het college, bestaat. Do ver goeding Van 250 per jaar is het bedrag, dat de gemeente toevloeide voor het ver pachten van het- volks terrein en als zooda nig is het handhaven daarvan of het in I anderen vorm terugkrijgen ervan te verde digen, maar is het niet beneden de waar digheid van den Raad, om een vergoeding van 250 te vragen 1 Spr. is hier de verte genwoordiger.van de minderheid, hij wil die 250 laten vallen. De heer Meskers licht toe, hoe men tot de plannen van oprichting gekomen is en ook tot het verzoek aan den Raad. In ver band met een en andor zegt spr., dat liet terrein, ten Oosten van de Nieuwe Haven beter geschikt is dan het zoogen. feestter rein, doch om te beginnen kan de commis sie het voorloopig wel met dit terrein doen. Vervolgens gaat spr. na, hoe cle commissie zich na 2 of 3 jaar de overbrenging van de gebouwen naar het andere terrein indenkt. Inzake de besproken garantie noemt spr. verschillende voorwaarden, die door den Raad gesteld zouden kunnen worden. In zake de meeningen, als de veiling niet ren deert, de gebouwen dan aan de gemeente te doen beheereri, als vergoeding voor ge maakte kosten, zegt spr. dat dit niet op gaat, omdat er clan voor de geldschieters geen garantie is en er dan dus moeielijk geld te krijgen zal- zijn. In dit geval zou de zaak dan reeds direct den nek gedraaid zijn Over de besproken 250 wil spr. zich lie ver niet geheel hitgelaten. Nadat cle termijn van beslissing, inzake het ten Oosten gelegen terrein is gewijzigd van 1 in 2 jaar, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen Het voorstel van de meerderheid van B. en W. inzake de ƒ250 wordt hierna aangeno men met 7—5. Tegen: weth. Balvers en dc heeren Meskers, Vermeer, Van Houten en Van der Schoot. ALKEMADE. Vleeschkeuring. In den loop der maand Maart zijn tor secretarie aangege- vep de volgende slachtingen L. Bcdrijfs- slachtingen: 14 koeien, 21 varkens en 3 nuchtere kalveren. Huisslachtingen: 5 var kens en 1 geit. Noodslachtingen: 12 koeien, 85 n. kalveren, 6 varkens, 1 paard, 8 schapen, 6 lammeren. Ingevoerd werrl 691 K.G. vleesch. Het ontvangen bedrag aan keurloon is ƒ301. NOORDWIJK. Tuinbouw-wintercursus. Dezer dagen is de twee-jarige tuinbouw-wintercursus ge ëindigd, welke uitging van het. R. K. Jon gens-patronaat, waarbij aan de volgenden een diploma wercl uitgereikt: P. v. d. Zalm Pzn., C. v. d. Zalm Pzn, J. Pesscliier, allen met veel vrucht; J. de Haas, P. v. Bohemen Wzn., J. Verkade, J. v. Ruiten, V. Vink Pzn, Th. Vink Pzn., Alt Ruigrok, allon met vrucht; won. alhier. Th. v. Leeuwen, J. Ber- bee, beiden te Wassenaar. NIEUWE-WETERING. Droevig geval. Mevr. I. alhier had hét ..ngeluk, terwijl zij bezig was het midd- maal te bereiden, vlak voor den kachel te struikelen, waardoor zij met het gelaat op den rand viel, Hierbij brak het glas van haar bril en kreeg zij een snede boven het ooglid, terwijl een tiental splinters in het oog drongen. Per auto van Dr. Van der Bijl van Oudewetering, die spoedig ter plaatse was is zij naar het Acacl. Zieken huis te Leiden vervoerd. Men vreest, dat Mevr. I. het geheele oog of althans het licht zal moeten missen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zooals gewoonlijk, gaat het ook thans in de Paaschweck ta melijk vlug in den bloemenhandel. Ook het koude weer, waardoor geen overvloed van bloemen wordt aangevoerd, draagt hiertoe bij. De prijzen zijn goed. Betaald wordt thans: Wapen van Leiden 4.50 4.90, Fred. Moore ƒ3.20—3.40, Diana ƒ3.40 3.50, Cramasie Brillant 2.302.80, Pros perity 5.005.10, Asalia 6.006.60, Mu- "ï'illo 4.00—5.30, Theeroos 5.00—5.5Q, Crimson Queen 4.304.60, La Reine 3.103.50, Rose Luisante 6.006.10, Couleur Cardinal 6.256.40, Duchesse do Parma 5.405.60, William Copland 4.10 5.10, Bartigon 3.604.40, Pride of Haar lem ƒ3.30—3.40, Golden Spur ƒ1.15—1.30, Princept ƒ0.55—0.65. ROELOFARENDSVEEN. Boerenleenbank. Dinsdagavond had in de Pancratiuszaal alhier de alg. leden vergadering plaats van de Coöp. Boeren leenbank alhier. De voorz. de heer W. vin der Zwct, opende met een kort welkomst woord de bijeenkomst. Tegenwoordig wa ren 110 leden. Tot secretaris werd be noemd de adjunct-kassier, de heer Bakker cn tot leden voor het stembureau de hee ren J. van der Meer, J. de Prie en N. P. Bakker. Door den kassier werd voorlezing gedaan van de rekening. Deze gaf aan in komsten en uitgaven een bedrag aan van 1.260.946.13. De balans sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad j 618.368.13. De winst over 1927 bedroeg 613.35. De rekening cn balans werden door de ver gadering zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Vervolgens bracht de kas sier een keurig en welverzorgd verslag ter tafel van den toestand der Bank over 1927 waaraan we het volgende ontleenen. Uit de groei van de Bank bleek dat de bank voor de Veen onmisbaar is gewor den en een instelling is, welke de groei en de bloei van de plaats ten zeerste bevor dert. De werkzaamheden van de bank breiden zich dan ook steeds meer cn rneer uit. Jammer is het dat de Bank in ver band met de slechte uitkomsten in de tuinderij voor zulke zware geldzorgen is komen te staan, waardoor zij zich ge noodzaakt heeft gezien een verhoogd crc- diet bij cle Centrale Bank te Utrcchi aan to vragen. De geldelijke toestand van de Bank luidt als volgt: Spaargelden. Bij het begin van het jaar was het gezamenlijk be drag aan spaargelden 418.383.34, inge legd werd 350.479.17 terugbetaald werd 353.877.40. Aan de> inleggers bleef schul dig 369.987.07. Aan termijn deposito was schuldig 50.386.63. Het laatst uitgegeven spaarboekje bedroeg No. 895. Voorschot ten. Op 1 Januari 1927 stond uit aan voor schotten een bedrag ad 427.S08.50. Nieu we voorschotten werden verstrekt tot een bedrag ad ƒ88.800.—, terugbetaald werd f 84.429.Nog te vorderen bleef 432.179.50. Loopende rekening. De loo- pende rekening met cle Centrale Bank en 66 medelden bedroeg aan inkomsten 824.590.80 en aan uitgaven 762.7-24.74, meer inkomsten als uitgaven 61.866.06. Bij de leden van de Bank was een schuld ad ƒ214.436.39. De geheele omzet in 1927 met inbegrip van het saldo bij het begin van het jaar over 5481 boeknummers be droeg aan ontvangsten 1.851.990.39 en aan uitgaven 1.842.636.90. Door den kas sier werd vervolgens nog een overzicht ge geven van den stand van de kas vanaf 1 Januari 1928 tot en met 31 Maart. De in komsten bedroegen aan spaargelden 35.594.44, aan voorschotten 7525.aan Rek.courant 348.892.24 en aan diversen 658.63, alzoo in totaal 392.670.86. De uitgaven aan spaargelden 113.037.19, aan voorschotten 37.950.Rek.courant 266.500.01 en aan diversen 1159.27, in totaal ƒ418.646.47. Aan den kassier werd dank gebracht voor zijn uitgebracht rap port. De heer G.~ Huigsloot bracht rapport uit namens den Raapl van Toezicht. Behal ve de gewone vergaderingen werden nog 7 buitengewone vergaderingen gehouden. 41 aanvragen voor het verstrekken van een voorschot boven 500.en 18 aan vragen beneden 500.kwamen bij het bestuur in. De meeste aanvragen hielden verband met de uitbreiding van de glas- cultuur. De heer C. van der Meer die pe riodiek moest aftreden werd met over- groote meerderheid van stemmen herko zen. Hij dankte de vergadering voor het in hein gestelde vertrouwen. Ook de heer Barlels werd bij meerderheid van stemmen als lid van den Raad van Toezicht herko zen. Tot plaatsvervangende leden werden horkozen de heeren J. Loos en Jac. Hoo- genboom. De rondvraag leverde niets bij zonders op, waarna de voorzitter, na een opwekkende rede en na dank te hebben gebracht voor de trouwe opkomst der le den, de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. VOORHOUT. Locaaltreinen. Naar wij vernemen zijn cr in clen zomerdicnstregeling van de II. IJ. S. M. voor de locaaltreinen geen meerdere stoptreinen ingelascht, welke bij de halte alhier zullen stoppen. De daartoe aangewende pogingen zijn wederom tever- geefsch geweest. Krotten. De eigenaar van de in de Heerelaan staande krotwoningen heeft het voornemen gemaakt om deze woningen te sloopen en heeft in verband hiermede reeds enkelen huurders de huur opge zegd, Bouwvergunning. Door B. en \V. de zer gemeente is aan den heer P. A. van Werkhoven alhier vergunning verleend om langs de Engelsche laan een steencn schuur te bouwen. Ophaaldienst van vuilnis. B. en W. dezer gemeente hebben besloten om den gemeentelijken ophaaldienst van vuilnis Algemeene Agenda. LEIDEN. Dinsdag. Adviesbureau voor Tuinbouw- aangelegenheden R.-K. Volks bond, Steenschuur 15, 8—9 uur namiddag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 April a.s. tot en met Zondag S April (len Paaschdag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek- w ij t, Vischmarkt 8, telefoon 552, en Maandag 9 April (2cn Paaschdag) nemen waar de apotheken van de heeren G. F. R e ij s t, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. D o n k, Doezastraat 31, tele foon 1313. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. uit te breiden langf den Loosterweg al hier. VOORSCHOTEN. Geboren: Bertus Bastiaan z. v. H. Nap en G. H. van Vliet. Pietcr z. v. J. W. Stolk en K. G. J. Bonthoorn. WARMOND. Meer stoptreinen. Van Zondag 8 April af zal de sneltrein 1118 van Rotterdam naar Amsterdam, welke 20.40 uit Leiden vertrekt., in Warmond stoppen. Evenzoo de trein 1117 van Amsterdam naar Rotterdam, welke te 19.31 uit Haarlem vertrekt. Aanbesteding. Vanwege het gemeente bestuur van 's Gravenhage is gistoren aan besteed het verbouwen van dc werkplaatsen van het gemeentelijk gasbedrijf. Laagste inschrijvers waren gebrs. Oosterom alhier voor 44.S00. Het priester-jubileum van pater Frigge. De Feestcommissie der R. K. Militairen- Vereeniging ter viering van 'b zilveren ju- bilé van den WelEerw. Pater P. C. Frig ge, deelt ons mede, dat de aanst. feest avonden zullen plaats hebben op 22, 26, 29 April, clat wegens beperkte ruimte eiken avond 't zelfde stuk zal worden opgevoerd dat aan de deelnemers, die dit- bekend ge maakt hebben, de kaarten bijtijds zullen worden toegezonde- en de deuren precies op gezetten tijd zullen gesloten worden. De jongste opgravingen te S'akkarah. Gisteravond liield m 's ïïtjks Museum van Oudheden alhier, Prof. Jean Capart, directeur van het Muséó du Cinquante- nairo to Brussel', een voordracht over: „Saqqarah, les récentes fouillos". Saqqarah of Sakkarah, aan den linker oever van den Nijl, ongveer 30 K.M. ten Zuiden van Kairo, vormt, ongeveer het centrum van de groote Memphitische doo- denstad van het Egyptische Oude Rijk. Deze plaats wordt gerakteriscord door de vermaarde „trap-pyramide", welke als het ware bestaat uit op elkaar gestapelde vierkante platen van steeds kleinere ribbe Reeds sedert ongeveer een eeuw zijn de Europeesehe onderzoekers met het bestaan dezer pyramide bekend en zij hebben ont dekt, dat zij afkomstig is van den farao Djeser of Tsjeser, uit het begin van de. derde dynastie. Sedert eenige jaren heeft de Egyp tische Oudheidkundige Dienst de opgra vingen te Sakkarah aan Cecil Firth toe vertrouwd. De vraag deed zich nu voor, of men wellicht in deze puinhoopen nog iets zon vinden van de tempels, die voor Djeser gebouwd zijn door den bouwmeester Im- hotep, die in de Egyptische traditie als een god verheerlijkt wordt. Firth legde eerst de graven van twee prinsessen bloot, welker gevels versierd zijn met gegroefde zuilen van een zooda nige volmaaktheid, dat met één slag het vraagstuk van den oorsprong der Doriscïfe bouworde ten gimste van Egypte werd op gelost. De eerste, waarlijk sensationeelc vondst was nog slechts het begin van nog groo ter verrassingen. Achtereenvolgens groef men op: een standbeeld van Djeser, tem pels v. onvergelijkelijk schoon metselwerk, propyleeën, van zoodanige architecturale volmaaktheid als door de Egyptenaren in geen enkele periode van hun kunst meer bereikt werd, en het voetstuk van een standbeeld van den meester Imhotep, al- zoo staande te midden zijner meester werken. In de laatste twee campagnes waren de pogingen der oudheidkundigen vooral gericht op het onderzoek van een myste rieuze graftombe. Tot op heden is men slechts kunnen doordringen in de grafka mers en onderaardscho voltrokken, die zich rondom en onder den grafkelder be vinden. De toegang tot deze laatsten zal slechts mogelijk zijn na lange cn gevaar lijke opgravingswerkzaamheden. Overal schittert de rijkdom cn de kunst zinnigheid; de koninklijke basreliëfs dra gen de kenmerken van een stijl, schooner dan die van elke andere periode in de Egyptische kunst. Dc eeuw van Djeser blijkt alzoo een der schitterondste perio den der menschelijke beschavinggeschie denis geweest te zijn. Op cle interessante voordracht van Prof. Capart, die goed gedocumenteerd was met lichtbeelden van photo's die spr. ge- j nomen heeft bij zijn reizen door Egypte, I volgde een dankbaar applaus. Het was de laatste der Archeologische lezingen van dit seizoen. 2-X

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2