A. WAALS SPLINTER KERKNIEUWS. Land en Tuin bouw ONDERWIJS. STADSNIEUWS. WILTOft 119.511 Des morgens werd in de Dekanale kerk een II. Mis opgedragen, welke door do directeuren en commissarissen met hunne familieleden en het heele personeel werd bijgewoond. Om 9 uur had in het gebouw van den R.-K. Volksbond ec-n gezamenlijk ontbijt plaats, waarna de directie door het personeel gehuldigd werd, dat een fraaie antieke klok aanbood. Burgemees ter Verdijk reikte vervolgens aan een 4-tal personen, langer dan 40 jaren bij de firma •werkzaam een Koninklijke onderscheiding uit. In zijn toespraak huldigde de burge meester eveneens de directie en commis- Do receptie werd door ruim 200 perso nen bezocht. Een honderd tal bloemstuk kon maakten de lokalen tot een lusthof. J Deputaties uit verschillende verecni- gingcu kwamen gelukwenschen aanbie den. 1 In tegenwoordigheid van het voltallig bestuur van de Ned. R.-K. Verceniging van Sigarenfabrikanten deelde de advi seur di'. G. Vermeulen O. E. S. A. mede dat hot Z. II. de Paus behaagd heeft den lieer II. van der Putt te benoemen tot Rid der in de Orde van den H. Gregorius. 1 Verder voorden nog het woord: De hoeren «T. A. Donker, voorzitter van genoemde Vereeniging, de HoogEcrw. Heer Deken Dr. Maas, de voorzitter van do Kamer van Koophandel Cl. Schellens, de onder-voorzitter W. Huysmans, de heer Teulings namens de Ziekenkas en Eugene Goulmy uit 's-Hertogenbosck. Onder dc aanwezigen werden nog opge merkt: De wethouders van Engeland en van Woerkom, het Kamerlid Winterruans, vele Geestelijke en wereldlijke autoritei ten en bekende figuren uit de tabakswe- rold en uit werkgeverskringen, alsmede het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Ta- baksbewerkersbond. Orn 6 uur bracht de R.-K. Harmonie 'Apollo's Lust en het muziekkorps van de Koninklijke sigarenfabriek Goulmy en Baar uit 's-Hertogenbosck een serenade. Het personeel ontving een extra^uitkee- ring, cn 's avonds vereenigden zich de di recteuren en commissarissen met de jubi larissen en het hooger personeel aan een feestmaal. Do directie stelde nog een bedrag be schikbaar dat als grondslag moet dienen voor een op te richten pensioenfonds voor het hooger personeel. Den geheelen dag heerschte er in de stad een gezellige drukte. Naar wij vernemen is de toestand van den lieer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanze-Bureau, die sedert tien da gen lijdende is aan longontsteking en voor zien is van de H.H. Saei-amenten der Ster venden, zeer ernstig. De gemeenteraad van Zelhem heeft besloten lot een verplichte sluiting van de café's op Zondag. In verband hiermee heb ben de café- en verlof houders Zondag kos teloos drank en bier geschonken aan allen clio hun inrichting kwamen bezoeken. Tot een bezoek waren alle ingezetenen uilgenoo- digd; velen hadden hiervan gebruik ge maakt. Het aantal inwoners van 's-Gravenhage bedroeg op 1 Februari 1928 416.512, waarvan 226.838 vrouwen en 1S9.674 mannen. Op 1 Jan. 1923 was het aantal inwoners 416.181 en op 1 December 1927 415.702. De heer J. G. Potharst (R.-K.) zal als lid van den gemeenteraad van Gouda be danken. Als zijn opvolger zal worden be noemd verklaard de heer G. Th. Steenland. Paasch-communie van eerherstel. De tallooze leden van het godvruchtig genootschap der Paaseh-Communie van Eerherstel worden bij deze herinnerd aan hun ecre-plicht om binnen den Paasehtijd minstens éénmaal de H. Communie te ont vangen, buiten hun eigen Paaschcommu- nie, met het inzicht, hierdoor de plaats to vervangen van een dier ongelukkige ka tholieken, die hun Paschcn niet houden. Statuten-blaadjes van dit Genootschap zijn gratis verkrijgbaar bij de Paters der H.H. Harten te Ginneken. Pater Breukel 0. Carm. Pator Pasclialis Breukel uit het klooster te Aalsmeer en geboortig van Alphen a. d. Rijn, zal zich binnen enkele dagen naar Zuid-Frankrijk begeven, om zich daar te wijden aan de zielzorg der verschillende parochies, die aan zijn geestelijke verzor ging zijn toevertrouwd. 40-jarig kloosterfeest. Het Moederhuis der Eerw. Fraters van Barmhartigheid te Tilburg vierde gisteren feest, wijl het 40 jaar geleden was dat de Eerw. Frater Florentianus zijn intrede in het klooster deed. Z.Eerw. is al dien tijd aan het onderwijs verbonden geweest en was resp. hoofd der scholen te Goirle, Me- demblik, en is thans directeur van het Kin deropvoedingsgesticht Huize La Salie te Boxtel. 25-jarig kloosterjubileum. Op 13 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat do Welecrw. Pater Bonaventura Rengs (klooster der H.H. Harten, Ginne ken), zijn eeuwige geloften aflegde in de Congregatie der H.H. Harten van Jezus en Maria en der Gedurige Aanbidding van het H. Sacrament des Altaars. -Rl JKSTU!N30UWSCHr"%' "rc LIS8- Geslaagd bij het op 30 Maart gehouden eindexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse: P. H. Blom, Sassenheim, met aanteeke ning Engelsch, Duitsch, Fransch, Stcnogr. Mach. schrijven; J. Durieux, Sassenheim. met aanteekening Fransch; P. G. v. d. Geest, Sassenheim, met aanteekening En- gelseh, Duitsch, Fransch, Mach. schrijven; L. C. Boogcrd, Zierikzee, met aanteekening Engelsch, Duitsch, Fransch, Stenografie en Mach. schrijven; S. Bijvoet, Overveen, met aanteekening Engelsch, Duitsch, Fransch, Stenografie, Mach. schrijven; P. W. Hulsebosch, Hillegom, met aanteeke ning Duitsch P. van Reise" Voorhout, met aanteekening Duitsch cn march, schrijven; J. W. A. Versteege, Noorüwijkerhout, met aanteekening mach. schrijven; A. H. van Zadel, Aerdenhout, met aanteekening En gelsch en Fransch. Aan één leerling werd het getuigschrift niet uitgereikt. Mond- en klauwzeer in Engeland. 14 2.0 00 stuks vee in 1927 g e 8 1 a c h t. In het Lagerhuis heeft een onder-staats secretaris gisteren meegedeeld, dat in 1927 tengevolge van mond- cn klauwzeer 142.000 stuks vee van regeeringswege waren ge slacht. Aan schadevergoedingen aan de be trokken eigenaars was door den staat uit gekeerd een bedrag van 171.000. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. ONDERWIJS EN VERKEER. Het rapport der Verkeerscommissie. Zaterdagmiddag is in het Veiligheids museum te Amsterdam onder voorzitter schap van dr. N. M. Josephus J"itta een vergadering gehouden van belangstellen den in het vraagstuk wat do school kan doen inzake verkeersmoeilijkheden. De heer S. N. Posthumus bracht namens de subcommissie B, ingesteld door de Ver- keersconferenties van Maart 1926, een rap port uit, wat wij reeds in het kort ver meldden. De inspecteurs van politie Snethlage en Paul te 's-Gravenhage hadden een schrij ven gezonden, waarin zij als hun meening uitspraken, dat in het rapport te weinig aandacht was besteed aan het bijbrengen van kennis bij het onderwijzend personeel ten aanzien van verkeersonderwijs aan de jeugd; zij zouden zelfs zoover wenschen te gaan dit bij de opleiding van den on derwijzer in de akte L. O op te nemen. De vergadering verklaarde zich echter unaniem tegen deze gedachte. Men zal in het begin veel aan het oordeel van den onderwijzer zelf moeten overlaten; de zaak is nog betrekkelijk nieuw. Na een geanimeerde gedachtenwisse- ling, waarbij vooral sterk de wensch naar voren kwam, dat nu eindelijk in de hoofd stad het gemeentebestuur ten aanzien van het verkeersonderwijs eens met „daden" zou komen, werden de volgende stellingen met algemeene stemmen aangenomen: 1. Het steeds toenemend snelverkeer maakt het noodzakelijk, dat al het moge lijke wordt gedaan de jeugd vooral te be schermen tegen de gevaren van dit ver keer. 2. Hierbij kan de school: voorbereiden de, lagere cn middelbare school een be langrijke taak vervullen. 3. De taak bestaat vooral hierin: de leerlingen volledig bekend to maken met de verkeersregelen en te brengen tot con- I sequente toepassing daarvan. 4. Dit verkeersonderwijs wordt geen apart vak, maar ingevlochten bij de an dere schoolvakken. Aan de leerkrachten bij j het onderwijs worde alle vrijheid gelaten over de wijze van uitvoering, keuze van j leermiddelen enz. 5. Dit verkeersonderwijs wordt gegeven niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. 6. Gemeentebesturen, 't rijk en schoolbe sturen behooren bij de plaats en bouw van nieuwe scholen rekening te houden met het verkeer. 7. In alle gemeenten, waaraan daaraan behoefte bestaat, worde gezorgd voor vol doende openbare speclgelegenheid voor de jeugd. 8. Inzake dit vraagstuk behooren onder wijzers, politie en gemeente-autoriteiten steeds samen te werken. 9. In elke gemeente wordt zoo mogelijk een kleine, permanente gemeentelijke ver keerscommissie ingesteld, die in het alge meen richtlijnen trekt voor dit verkeers onderwijs en in elk bijzonder geval met de leerkrachten maatregelen treft voor be paalde scholen. 10. Indien mogelijk wordt tusschen die verschillende plaatselijke commissies „lan delijk" contact gebracht. 11. De onderwijzersorganisaties en de politie maken ieder op eigen terrein pro paganda voor dit noodzakelijk verkeers onderwijs. Van m'n Boekentafel. Het Schild. April-aflevering. Uitgave der A. V. „Petrus Camsius". Moeten do „Ridders van Columbus" werkelijk hun eed met bloed teekenen? Mogen café's Zondags wel open zijn? Wie zijn de oorzaak van de Mexicaansche kerk vervolging, en zijn de Katholieken in dat land een beetje achterlijk of wat slaperig uitgevallen, dat zij, de overgroote meerder heid zijnde, zich door Calles laten ringe- looren? Hoe denken de theosophen zich reïncarnatie en karma? En wat te denken van het zonderling optreden van den An- glicaanschen bisschop van Birmingham en zijn grove, kwetsende uitlatingen over het H. Altaarsacrament? Ziedaar, een reeks vragen, al bladerend in de nieuwste aflevering van „Het Schild" gevonden, vragen, waarin iedereen belang stelt. De beantwoording geschiedt óf in een degelijk artike. zooals de Mexicaan sche vervolging en de theosophie, óf in een puntig, bondig betoog, naar gelang het onderwerp voer diepgaande bespreking ge schikt is, ja of neen. De schrijver van het artikel over de kerkvervolging in Mexico komt tot de conclusie, dat de Katholieken van Mexico van nalatigheid niet geheel en al zijn vrij te pleiten, dat is ook het eenige. Alle an dere verwijten houden geen steek. De ware schuldigen zijn dc Loge en het So cialisme, gelijk uit do beschouwing van J. H. Hooyman klaar en helder blijkt. Overigens bevat deze „Schild-aflevering" nog verschillende andere artikelen, die, hoewel geen antwoord gevend op een vraag, actueele beschouwingen geven, zoo als de stille meditatie over de Passieweek, door prof. Verhaar van Warmond en het met warmte geschreven arti kel „De Katholiek en de Bekeerling". „Het wil ons toeschijnen", schrijft kape laan P. J. M. Heskes, „dat bij de bekee ring, vooral van vooraanstaande personen in den lande, clo pers er misschien wat al te spoedig bij is, om de eerste symptomen - van bekeering te signaleeren. De toon, waarin zulke artikelen gehouden worden, zou ons dé meening nader kunnen bren gen, dat de Katholieke Kerk het zonder dergelijke bekeeringen moeilijk stellen kan en dat daarmee een gulden tijdperk voor de Katholiekne gaat aanbreken. In ieder geval is het te vreezen, dat rond een bckeering van vooraanstaande menschen te veel geschreven en gedacht wordt, als of de Katholieke Kerk in deze niet de ge vende, maar de ontvangende partij is Kapelaan Heskes houdt naar aanleiding van deze scheve zienswijze een beschou wing over het lidmaatschap van de Kerk. Het maakt voor de Kerk in wezen geen onderscheidt of een naakte neger zich be keert, of een hooggeleerde professor. Bei der bekeering staat voor de Kerk in ge lijke waarde, „omdat zij beide door den zelfden band met Christus verbonden wor den". Met een uitgebreide lijst boekbesprekin gen en correspondentie wordt dit Schild- nummer besloten. 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Enorme BEIGE, GRIJ Prima veerentówagens j 00 jH met dekzeiltje, vanaf £(j,|y HAARLEMMERSTRAAT 130-136 DE VOORLICHTING VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK IN ZAKE HET HUIDIGE MILITAIRE VRAAG STUK. Rede van kolonel P. J. van Munnekretle. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van het comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening heeft kolonel P. J. van Munnekrede, directeur van de Hoo- gere Krijgsschool in de grooto zaal van liet Nutsgebouw gisterenavond een rede uitgesproken over: de voorlichting van het. Ncderlandsche volk in zake het huidigs miltaire vraagstuk. De burgemeester, mr. A. van der San de Bakhuyzen cn dc afdeelingsvoorzitter, prof. P. J. Blok, hadden bericht van ver hindering gezonden. Spreker ving zijn rede aan met het ge ven van een overzicht van de verschil lende opvattingen, die omtrent het we zen van den oorlog hebben beslaan en nog steeds bestaan. Die opvattingen, aldus spr., loopen ge weldig uiteen, maar toch kan men zeg gen dat die opvatting steeds de overhand heeft behouden, die den oorlog beschouw de als de grootste geesel, den vrede als het hoogste geluk voor de menschheid. Als dat niet zoo ware, aldus spr., dan zou het beroemde woord: wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog, niet te verklaren zijn. Het is te betreuren, dat het middel, aan geprezen om den vrede te bewaren, on deugdelijk is gebleken, want het heeft aanleiding gegeven tot een wedloop in bewapening, waarvan de gevolgen uit de geschiedenis maar al te zeer bekend zijn. Ook de politiek van het evenwicht, waaraan niet alle logica kan worden ont zegd, heeft den oorlog niet kunnen te genhouden, omdat men ook daarbij zijn heil zocht in het oude recept: een sterke bewapening. Men kan zelfs verder gaan en zeggen, dat de politek van het evenwicht van den wal in de sloot heeft gevoerd, want aan haar is het toe te schrijven, dat in 1914 een ramp over de wereld is gebracht van een omvang en een verschrikking, zooals de wereldgeschiedenis nog niet heeft ge kend. De les, die de geschiedenis geeft moet volgens spr. thans wel klaar voor oogen staan. Wil men den vrede, dan moet met het verleden' worden gebroken en onder dit breken met het verleden verstaat spr. het verleenen van loyalen steun aan de Vol kenbondsgedachte. Het zal spr. niet verwonderen, als er ook hier personen zijn, die het naief noe men, om nog aan de verwezenlijking van die gedachte te geloovcn, die er slechts een medelijdende glimlach of een spottend woord voor over hebben. Spr. geeft gaarne toe, dat wat tot he den te Genève is bereikt, nog geen aan leiding geeft tot uitbundige vreugde, maar spr. noemt het van zijn kant naief om te verwachten» dat het verwezenlijken van een gedachte, die een geweldigen omkeer in de bestaande wereldorde beteckent, in een ommezien kan worden tot stand ge bracht. Spr. zou den spotters willen vragen: weet gij iets beters, dat in de huidige om standigheden zou kunnen worden aan vaard In dit verband herinnerde spr. aan een woord van prof. Einstein, dat luidt: „Als een instrument mag de Volkenbond nog zwak en incompleet zijn, maar het is nog steeds het eenige belangrijke instrument voor den vrede,- dat wij bezitten. En of schoon wij niét spaarzaam zijn in onze cri- tiek op den Bond, wij zouden niet gerecht vaardigd zijn als wij weigerden er mede samen te werken." Spr. staat op het standpunt, dat de zaak van den vrede op het oogenblik het best wordt gediend door loyalen steun aan de Volkenbondsgedachte en daaruit volgt van zelf, dat z.i. nationale ontwa pening moet worden verworpen. Deze acht spr. onlogisch en immoreel, terwijl zij allerminst zal bijdragen tot het scheppen van een sfeer van onderling vertrouwen en solidariteit onder de volkeren, die terecht de basis is genoemd, waarop do Volkeilbond moet rusten. Bovendien leidt nationale ontwapening tot een toestand van w-eerloosheid, waarin een gevaar schuilt voor de omliggende staten, die daardoor worden gedwongen uitgebrei der maatregelen voor hunne veiligheid te nemen dan waarmede anders wellicht zou kunnen worden volstaan. Daardoor wordt een algemeene vermindering van de bewapening tegengehouden, terwijl de Vol kenbond die juist tracht te bereiken. Afgescheiden van deze principieele be zwaren, die spr. nader toelichtte, ziet hij in nationale ontwapening ook een ge vaar voor Nederland. Dit gevaar spruit voort uïv de thans nog gebrekkige orga- nisatie van den Volkenbond en uit den toestand, die door het verdrag van Ver sailles aan deii Rijn is geschapen. Dc leemten van den tegenwoordigen i Volkenbond zijn oorzaak, dat het aspect van het militaire vraagstuk in Nederland, i vergeleken bij dat van vóór den wereldoor- log, nog niet zoo heel veel veranderd is m.a.w. de doelstelling van de Nederland- sche weermacht is thans nog vrijwel de zelfde als vóór 1914. Vóór 1914 werd ontwapening voor Ne derland gevaarlijk geacht. Is dit nu plot seling niet meer het geval? "VVat het verdrag van Versailles betreft, dit maakt het gevaar niet denkbeeldig dat een weerloos Nederland, als gevolg van zijne geografische ligging, in een nieuw gewapend conflict in West-Europa, wordt betrokken. Dat te betwisten kunnen alleen zij, die de lessen van de krijgsgeschiedenis niet kennen of niet willen verstaan, die de wer kelijkheid niet willen zien, en die geen kennis hebben genomen van de beschou wingen, die tegenwoordig door buitcnland- sche militaire deskundigen aan de moge lijke ontwikkeling der gebeurtenissen wor den gewijd. Spr. zette een en ander nader uiteen en verduidelijkte dit met behulp van licht beelden. Komende tot de vraag, hoe het Neder- landschc volk nu ten aanzien van het te genwoordige militaire vraagstuk wordt voorgelicht, moet spr. tot zijn leedwezen bekennen, dat die voorlichting z.i. niet is vrij lo pleiten van stelselloosheid, ondes kundigheid en ziekelijkheid. Met liet woord Volkenbond op de lip pen, wordt er rustig propaganda gemaakt voor absolute ontwapening. Klemmende motieven hoort men niet en dat kan ook niet, aldus spr., want nog nooit is weer loosheid een betrouwbaar schild gebleken. De zonderlingste denkbeelden worden verspreid omtrent het tempo, waarin de vermindering van de bewapening zal tot stand komen en den omvang, dien deze bij ons zal kunnen verkrijgen. In plaats van de groote massa voor te houden, dat de vermindering van de be wapening zich niet anders dan geleidelijk kan voltrekken, wordt zij ongeduldig ge- I maakt; in plaats van cr op te wijzen, dat in Europa Nederland met Denemarken behooren tot do staten, waar de druk van den militairen dienstplicht het ge ringst is, zelfs zóó gering, dat er ook door personen, die volstrekt niet van militaris tische neigingen kunnen worden verdacht, aan getwijfeld wordt, of bezuinigingen op de weermacht niet reeds te ver zijn ge gaan, wordt de verwachting gewekt, dat ieder jaar wel een stuk van de weer macht kan worden afgeknipt. "Wanhopige pogingen worden aangewend, om aan de hand van de gebeurtenissen in België in 1914 aan tc toonen, dat bewa pening voor Nederland nutteloos is. Ver zwegen wordt, wat men niet kan gébrui ken, de rest wordt uit het verban' ge rukt. Deze tactiek is doorzichtig het kost spr. moeite hier alleen aan on<ieskim_ digheid te denken. Aanvallen op den dienstplicht blijven evenmin achterwege. Het woord „dienst plicht" komt velen niet meer over de lip pen het wordt meer en meer en mter mo- Gemeentelijke Aankondiging Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbar^ kennis, dat A. N. Beyersbergen te. Leiden, een verzoek heeft ingediend Xoa'/bekoming van verlof voor den verkoop jvan élcoholhoudcnden drank, anderen^qan,' steeën drank, voor gebruik ter rflaaffee xo£ verkoop in het perceel BreestiTpat,j53.^ A. VAN ifc VAN STglJEN, Secretaris. Leiden, 3 April 1928. J Algemeene Agenda. LEIDEN. Dinsdag. Adviesbureau voor Tuinbouw- aangelegenheden R.-K. Volks bond, Steenschuur 15, 8—9 uur namiddag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 April a.s. tot en met Zondag 8 April (len Paaschdag) waargenomen door de apotheek van don heer M. B o e k- w ij t, Vischmarkt S, telefoon 552, en Maandag 9 April (2en Paaschdag) nemen waar de apotheken van de heeren G. F. R e ij s t, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. D o n k, Doezastraat 31, tele foon 1313. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het Speciale Hi skamer-Karpe^>- 2 Mtr. x 3 Mtr. de om van „dienstdwa: g" ja erger van „verouderd slavenjuk" te praten. En daaraan maken zich schuldig intcl- lectueelen, die óf in gebreke blijven om aan te geven, wat er in c*c tegenwoor dige omstandigheden in plaats van den dienstplicht moet komen óf voorstellen doen, die duidelijk aantoonen, dat zij op het gebied van legerorganisatie volsla gen leek zijn. 't Is verhtffend, riep spr. uit. Het ergste maakt men het echter, waar fnen tot "in den treure herhaalt, dat ons leger toch nooit iets zal kunnen uitrich ten en reeds bij voorbaat tot den onder gang is gedoemd. Waar is, aldus vroeg spr., die machte loosheid van ons leger gebleken? Kan iemand hen dat zeggen? Hefc__waro tc." wenschen, Mus spr., dat het voortdurend knagen aan het moreel van ons volk eens ophield. Spr. gaf nog eenige voorbeelden om te. bewijzen, dat in Nederland op een stelsel- looz,e, ontzenuwende manier voor den vre de wordt gewerkt, die met het groote be ginsel van <en Volkenbond in strijd is. Als dat zco doorgaat, aldus besloot spr.. dan vreest iij, dat hier een geslacht op groeit, fel bdust op de zegeningen van den vrede, maar niet bereid er een offer voor te brengen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen were het eerst gebruik gemaakt door dr. P. H. van Thiel die in het licht steldé, dat vden, gelijk de spreker van de zen avond ipmerkte, ontwapening predi ken, maar tegelijkertijd er toe medewer ken dat vooiwerpen voor bewapening wor den gemaakf en gekocht. Zij prediken ont wapening mi bepleiten tegelijkertijd het geloof in (e wapenen. Zooals het thans gaat, voorspelde spreker ondergang van cle cultuur vm Europa en ondergang van het Christeidom. Spr. vro>g tenslotte hoe kolonel van Munnekrede zich de moreele ontwapening denkt. Prof. B. X Eerdmans wees er op, dat dikwijls groite verwarring ontstaat, door dat algeherie ontwapening verdedigd wordt, terwijl beperking van bewapening wordt bedield. Het zou van do sociaal democraten volgens spr. juister zijn, als zij ophielden propaganda te maken voor ontwapening terwijl beperking van bewa pening worct bedoeld, hetgeen niet het zelfde is. Kolonel vm Munnekrede beantwoordde dc sprekers. Hij is een grooter pacifist dan de heer van Thiel, maar deze neemt een houding aan, die z.i. onlogisch is. Met phrasen kom; men er niet. Met de werke lijkheid dient rekening te worden gehou den. Hetgeen de heer v. Thiel wil, is mis schien in een verre toekomst te bereiken, maar hij slaat verscheidene phasen over, door reeds thans tot algeheele ontwape ning te willen overgaan. Met prof. Eerd mans is spr. het geheel eens. Tenslotte dankte ds. Thomas den spre ker voor zijn leerzame rede. De Leidsche Winkelstand. Heienmiddag heeft de opening plaats gehad van het „Maison Marcel", Nieuwe Rijn 54. De heer Jac. Muusse heeft van dit pand, waarin vroeger een grossiordc- r,j was gevestigd, een paar mooie dames- en heeren-kapsalons doen maken. De ver bouwing ervan geschiedde door den aan nemer, den heer J. v. Iterson. Het schil derwerk werd verricht door de hècren Pi ket en v. d. Broek, terwijl de electrische aanleg geschiedde door den heer M. Raar. Het behang- en stoffeerwerk, een voorna me factor in een dergelijke zaak is op suc cesvolle wijze uitgevoerd door den heer M. J. Nieboer. Het geheel maakt een prel- tigen, rustigen indruk en we hopen voor den heer Muusse, dat hij het in de gezel lige interieurs spoedig heel druk moge hebben. Stcrt. no. 66 bevat de Koninklijke goed gekeurde gewijzigde statuten van de Mij. i.ot exploitatie van onroerend goed „De Sleutelstad" alhier.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2