»w»L™r f 79.50 SPLINTER STADSNIEUWS. flict. De vergadering was zeer druk l>e- zocht. Meegedeeld werd, dat een telegram was ingekomen van de besturen der drie organisaties van stcenfabrieksarbeiders, houdende mededeeling dat zij hun eisch van een loonsverhoging van 5 pet. lieten vervallen. De vergadering besloot daarna dat de fabrikanten den eisch tot verlaging van het loon met 5 pet. zouden intrekken, zoodat de arbeid op de bestaande voor waarden zal worden gecontinueerd. Het conflict is dus uit do wereld. Uit het Kleedingbedrijf. V ergoedingvoorbedrijfskostcn Bij de afsluiting van do overeenkomsten voor het heerenkleedingbedrijf was over eengekomen, dat een commissie van werk gevers en werknemers zou vaststellen, welke vergoeding aan do huisarbeiders moet worden gegeven voor hun bedrijfs kosten. Deze commissie is in haar vergadering van 29 Maart tot de beslissing gekomen dat de vergoeding zooals die thans bestaat, met 2 cents per uur moest worden ver hoogd. Tot nu toe werd vergoed: 2 cents per werkuur voor fournituren (garen, zijde enz.) en 1 cent per werkauur voor verhitting der persijzers. De commissie besloot het cijfer voor de fournituren te handhaven. Voor de andere bedrijfskosten (waarbij inbegrepen de ver hitting van de persijzers) werd nu vastge steld een vergoeding van 3 cents per werk uur. Aan de huisarbeiders wordt dus nu ver goed: 2 cents per werkuur voor fournitu ren, 3 cents per werkuur voor bedrijfskos ten, totaal 5 cents pqr werkuur. De commissie hoeft geen rekening ge houden met* het feit, dat de thuiswerkende kleermakers dikwijls een duurdere woning moeten -betrekken. Deze factor moest de commissie krachtens haar opdracht bui ten beschouwing laten. Van Gend en Loos wordt overgenomen. Samenwerking met de A. T. O. Naé* wij vernemen staat het thans de- finitef vast, dat met 1 Juli a.s. het geheele bedrijf der Alg. Expeditie-onderneming Van Gend en Loos, H. Colignon Cie„ wordt overgenomen, en op dezelfde wijze wordt voortgezet, door de N.V. Expeditie onderneming Van Gend en Loos, in nauwe samenwerking met de Algcmccnc Trans port Onderneming. Het geheele personeel van Van Gend en Loos blijft in dionst. Of de hoofdzetel te Arnhem gevestigd blijft, is thans nog niet vastgesteld. De Alg. R. K. Werkgeversvereniging In het Bisdom Haarlem. Het bestuur van de Alg. R. K. Werkge versvereniging Li het bisdom Haarlem kwam dezer dagen te Den Haag bijeen, onder Presidium van den heer J. van Vlij men, vice-voorzitter. De bestuursleden W. Wouterlood, W. van der Lugt, Ir. F. Bepkers, Mr. Th. ten Hagen, de geestelijk-adviseur Rector Bots en de algemeene secretaris Dr. L. G. Kor- lenhorst met den secretaris, Mr. F. Hou- bcn. waren ter vergadering aanwezig. Als voornaamste punt van de Agenda valt te vermelden de besprekingen over de financieele bijdragen in een voor Kring Amsterdam te vestigen eigen Kring-secre tariaat. Ter toelichting van dit punt was een deputatie uit het Dagelijkscli Bestuur van Kring Amsterdam ter vergadering uit- genoodigd. Over de Klasse-indeeling der nieb- Rijkswegen in Zuid-Holland werden door den heer Van der Lugt zeer uitvoerige en gedocumenteerde inlichtingen vrstrekt. De vergadering kwam tot de slotsom, dat het niet op den weg van do verceniging ligt over dit technisch moeilijke vraagstuk haar oordeel uit te spreken. Aan het Dagelijkscli Bestuur der Fede ratie zal verzocht worden, stappen te wil len doen ten einde tc bevorderen, dat een vaste brugverbinding tusschen Noord en Zuid spoedig tot stand komt. Een aanbevelingslijst werd opgemaakt Van leden en plaatsvervangende werkge vers-leden voor de in October a.s. nieuw samen te stellen Raden van Arbeid, voor zoover deze gelegen zijn in het diocees Haarlem. Voorts waren verschillende huishoude lijke aangelegenheden aan de orde en wer den door het secretariaat mededeelingen gedaan o.m. over het ontwerp-Ziektewct en de commissie van godsdienstig-sociale belangen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. H. T. M.-personeel. De raad van beheer van het gemengd bedrijf der H. T. M. heeft zich vercenigd met het voorstel van het georganiseerd overleg, om de loonen van het personeel van dc lijn Den HaagWassenaarLei den gelijk te maken aan die van het per soneel der stadslijnen. Tevens is besloten aan al het personeel een verlofdag meer tc geven. De Residentie Spaarkas. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage van 30 Maart is de Residentie Spaarkas onder noodre- geling geplaatst. BRIEVEN VAN EEN STEDELAN3ER. Niet dab er in volgende regelen miu- oirbare dingen zouden staan, maar toch moeten mijn jeugdige lezers gesteld ik heb er dezen brief maar overslaan. Waarom? Ik ga het hebben over de kinderspelen mijner verre jeugd en nu ben ik be ducht, dat de jongeren ons, ouderen, zullen uitlachen als zij vernemen, waarmede wij ons vermaakten. Verbeeldt u: we hadden een zeer geani meerd spel, „tinken" genaamd, dat ge speeld werd metstukjes blik ter groot te van eenige vierkante centimeters. We wierpen die om beurten plat tegen den muur, zoodat ze min of meer ver terug sprongen naar gelang der kracht en be hendigheid, waarmede ze tegen den muur gekletst waren. En nu zat do „pointe" van het spel hierin, dat men het blikje van z'n makker met zoo'n worp moest trach ten te benaderen tot op een „vaam", zijn de den afstand, met duim en pink van één hand te overspannen. Lukte dit, dan had men des makkers blikje gewonnen. In onzen tijd, waarin men zich niet kan vermaken zonder een voetbal van 7.50, lijkt dat „tinken" bijzonder kinderachtig, Ik verzeker u echter, dat met groote be langstelling werd gadegeslagen, of twee blikjes, die wat ver van elkaar af lagen, wel degelijk „gevaamd" werden. We gin gen er op onze knieën bij ligen en blie zen tegen de blikjes, welke door duim of pink ternauwernood werden geraakt. Ble ken ze tegen dat blazen bestand, dan was dc zaak gezond en mocht de buit worden opgestreken. Dat op die manier jongens, die de groot ste handen hadden, ook de grootste kans bezaten hun voorraad blikjes to vorgroo- ten,, werd eenvoudig als de risico van het spdl aanvaard. Wie kleine handen had dus een kleine „vaam", moest maar trach ten, door behendig werpen dat euvel te neutraliseereri. En een ruzie, dat we kondon krijgen om die blikken dingetjes. Bij twijfel aan do eerlijkheid van een „vaam" kon er onder het troepje spelers oen geschreeuw op gaan als tegenwoordig bij een gemist doelpunt. Er kwam echter geen scheids rechter bij te pas; dc algemeene vergade ring besliste ter plaatse en wie zich aan de uitspraak niet verkoos te onderwer pen, wel, die kon een pak op z'n huid krij gen of gesignaleerd worden als een „val- sche speler", welke titel het hem zeer moeilijk maakte, opnieuw bij hetzelfde troepje spelers te worden geduld. En zoo'n veete kon wekenlang duren. Insgelijks ging het bij het ..pompen", welk spel werd gespeeld met klikkers in een „log", zijnde een kuiltje tusschen de straatsteenen of in een aarden pad. Een der spelers kreeg van ieder ziener makkers zooveel knikkers in de hand als hij zelf waagde en de gansche voorraad mikte hij dan in het „log"'. Kwam er een even getal binnen en buiten te liggen, dan won hij j alle knikkers; waren dio getallen oneven, dan deelden de makkers den buit. Wee nu de speler, die een knikker achter den i luim vasthield om die snel in of buiten Let* „log" Jö laten vailcu naar gelang zijn kans zulks vereischteDat was dan ook weer zoo'n „valsch$rik", die onder veel lawaai van verder meespelen werd buiten gesloten, indien ten minste zijn misdrijf kon bewezen worden, wat niet zoo gemak kelijk ging als bij 'b „tinken". Verveelde het „pompen", dan gingen we rollen met en naar eikaars knikkers, waar bij ook weer „vamen" te pas kwam, even als bij het „klaksen" met bovenvermelde blikjes. Dit spel bestond hierin, dat men met een riem, zooals we vroeger om onzen „kiel" droegen, de blikjes langs den grond voortsloegen om het eigendom van onzen makker te benaderen. Al die eenvoudige spelen zijn niet meer in tel. Was vroeger een zak vol gewonnen knikkers een zegeteeken, dat aan een schuifband om den hals worde gedragen, waar ziet men zoo iets nog om niet eens te spreken van de „blikjes", waarbij „ijze ren blikken" büzpnder in trek waren. Voor één vierkantje van ijzer kon men er meerdere van blik ruilen, want eerstbe doelde leenden zich beter voor mikken te gen den muur.... Och ja, .als de tegenwoordige jongelui dit maar niet lezenZij zullen er om lachen, evenals de tegenwoordige jonge dames het zullen uitschateren over haar grootmoeders, die op hardsteenen stoepen urenlang konden zitten „bikkelen", groo te behendigheid toonend in '*t werken tusschen het opgooien van een bal door met „putters", „staanders" en „schuivers". Heden ten dage is alleen tennissen in tel. Tollen, hoepelen, en touwtje springen ziet men nog wel, zij 't slechts op rustige plaatsen, want het huidige snelverkeer duldt die spelen niet overal meer; ditzelf de geldt ten aanzien van telefoon- en te legraafdraden met betrekking tot het op laten van vliegers. Tegenwoordig moge op al zulke spelen een beetje uit de lioogte worden neerge zien, er is een tijd geweest toen we nog geen speciale sportbladen hadden dat ouder* menschen ze met belangstelling boschMwden en erover schreven, gelijk ik thansWpg doe. Zoo werd oudtijds zelfs aandacht gewijd aan het feit, dat menig kinderspel zijn vasten tijd des jaars had, waarop het plot seling algemeen te voorschijn trad, om na zekere poos even plotseling voor een an der plaats te maken. Dit verschijnsel werd in een oud „Woordenboek der Zamenle- ving" vastgelegd in volgenden „kalender der kinderspelen": Half Januarij: Sleedje- en schaatsenrij den, sneeuwballen (ijs en weder dienende natuurlijk) Half Februarij: Duitje pletsen (onge twijfeld overeenkomend met bovenom schreven „klaksen"); Half Maart: Soldaatje spelen, hoepelen; Half April: Tollen, potje spelen, stuite ren (zie boven „pompen") Begin Mei: Koekei emeijen, meiboom, meikevers (aan een draadje), molentje; Half Mei: Kaatsen én bal in 't hoedje (beide nog niet geheel verdwenen); Half Junij: Knikkeren;' Hall' Julij: Klappers-; Half Augustus: Yliè'gerS oplaten; Efalf; -September: Vogels op d© kruk, (geheel vcrdwéiïen); Half October: Zweepklappen, touwtje springen, hoepelen Half November: Kooten (bij welk spel getracht moet worden, zeker doel, een staanden steen b.v., met een koot (een gvooten knikker, bij gebreke hiervan een kleineren steen) omver te werpen, zulks vanf de een aantal Meters verwijderden „meet") Begin December: Pijl en boog; Half December: Kolf en bal, munt m 't potje. Ernstige schrijvers hebben getracht, dien kalender te verklaren en kwamen dan tot de volgende onderstellingen: in de lento hoepelen en knikkeren, omdat dan de grond weer droog en hard wordt; in den herfst vliegers oplaten, omdat dan de velden „vrij van koom" zijn; in den slachttijd bikkelen, waarbij zekere ge- wrichtsteentjes (later in lood en andere stoffen nagebootst) werden gebruiktin i den zomer het „scliuilewinken" (schuilhoek je) „wegens het belommerde boschaardje" en kaatsen, „omdat de lederen bal geen vogt kan verdragen"; in den winter bewe gingsspelen. Constantijn Huygens lachtte echter wat om deze uitleggingen en dichtte: „De kind'ren weten tijd van kniclceren en kooten, „En, zonder Almanack, on is 't liaer noyt ontschoten." Breederoo, de blijspeldichter, achtte het niet beneden zich, aandacht te wijden aan knikkerende jongens. In een zijner spcïon roept Goosje op 'b kerkhof van de Oude Kerk te Amsterdam: „Wie wil knickeren koopen? Wie? WieT- Ses om een duytje En als de makkers dan allen voorzien zijn begint het spel: „C. Wat zage, jij kameraatje? Even of oneven? J. Even! C. Een uyb, Joosje, siet, doer leggender seven. J. Welan, komlek ben te vreên om dio heele acht. Hout daer dan, ConstantStuyt recht wyt, hebje de macht, Siet daer isser uyt, laet sien, en daer isser vier in. O, lieve veskobol, schey er uyt, eer ick er meer win. C. Jij bent 'n onreynigert." D.w.z.: Jij speelt valscli, welke beschul diging tot vechten voert. „Lust je wat met. drooge vuysten? „Gans lijden, is dat bijten." Eu dat om een paar knikkers. Maakt de tegenwoordige jeugd zich ech ter niet nog veel drukker om een „goal bij 't voetballen, ,ook wel „kool" genaamd, evenals de doelvèrdediger soms hardnek kig „keeper" heet. En waren 't dan nog alleen maar jon gens, die om een verloren match den scheidsrechter afrossen. Ook ouderen ne men daaraan deel, alsof hun eer en hun toekomst van zoo'n spel afhingen. Zien we voort-s niet nóg ouderen zich opwinden om b.v. biljarten, waarin men '.elfs een kampioenschap winnen kan. En zou de werkelijke waarde van een „ca rambole" heubcli zooveel grooter wezen Algemeene Agenda. LEIDEN. Dinsdag. Advièsbureau voor Tuinbouw- aangelegenheden R.-K. Volks bond, Steenschuur 15, S9 uur namiddag. Do geneeskundige Zondagsdienst wordt waargenomen door de geneeskundigen: Dr. Hovens Gréve, De Jager, Janssens en Veldhuijzen. De Zondagsdienst der artsen te Oegst- geest, wordt waargenomen door dr. Tim mermans. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 26 Haart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het Speciale huiskamer-Karpet dan van een knikker of een „ijzeren blikje"? Om te concludeeren: laten wij, oude ren, ons maar niet schamen om onze een voudige kinderspelen. We amuseerden ons kostelijk en denken wellicht nog wel eens met genoegen terug aan een middag, dat de fortuin ons bijzondere gunstig was. Als we maar steeds eerlijk hebben gespeeld, dat 's de hoofdzaak. AJO. SCHUTZ' MATTHAUS-PASSION. Van de Matthaus-Passion, die in dé toonzetting van Schütz Zondagavond in do Stadsgehoorz: al door onze E. K. Orato* riumvereeniging zal worden uitgevoerd, is het Tekstboekje zoo juist van de pers ge= komen. Zonder eenige tegenspraak te vree» zen, durf ik getuigen, dat het door zijn' keurige uitvoering zich zelf recommandeert Het titelblad draagt zoer toepasselijk eerf kunstvolle reproductie van den stervenden Heiland aan het kruis, terwijl de inhoud ons na eene korte geschiedkundige inlei ding de tekst der Passie geeft in de Duit- sche taal en in een daarnaast staande Ne- derlandsche vertaling. Daarom mag «ene aanmaning om dïtvj. tekstboekje (tegen den luttelën prijs varf 0.25) te koopen wel bijna overbodig hee» ten, ware het niet, dat meerdere bezoekers der Concerten onzer R. K. O. V. dikwijls zich tevreden stellen met enkel luisteren, waardoor toch ongetwijfeld veel van de schoonheid en van de juiste bedoeling der compositie onbegrepen blijft en dus verlo ren gaat. Hoewel bij andere gelegenheden ondergeteekende zich niet geroepen acht, om als een soort van colporteur voor tekst boekjes op te treden, meende hij nu in het belang van het auditorium zelf van deze gewoonte te mogen afwijken, opdat het doel der uitvoering: stichting en devotie- volle stemming bij te brengen, te beter worde bereikt. Men komen dus Zondag* vaond in dichte drommen op, en moge er vreedzaam als het ware gevochten worden, om een tekstboekje te bemachtigen! R. M. A. Nieveen van Dijkum, Pr. MUSEUM VAN OUDHEDEN. Vereeniging tot steun. In aansluiting op een vroeger bericht kunnen wij mededeelen, dat de plannen tot oprichting van een vereeniging, die tot doel heeft het Museum van Oudhe den te Leiden, directeur dr. Holwerda, door geldelijke bijdragen te steunen, nu zoover gevorderd zijn, dat binnen enkele weken een constitueerende vergadering zal worden gehouden. Het is mogen ge lukken, iemand bereid te- vinden als voor zitter van deze vereeniging op te treden van wien verwacht mag worden, dat hij met kracht de verwezenlijking van het doel der vereeniging zal ter hand nemen. Tentoonstelling van oude kant. In de Lakenhal. De Leidsche Kunst vereeniging, welke van 23 April13 Mei a.s. in do Lakenhal een tentoonstelling van oude kant orga niseert, heeft met haar voorbereiding ern zoodanig succes, dank zij de van ve.e zij- den toegezegde inzendingen, dat dezo ten- toonsteling een belangrijke gebeurtenis be looft te worden. Van H. M. de Koningin- Moeder mocht toezegging voor een bijzon- der fraaie inzending worden ontvangen. Verder is de medewerking verkregen van het Rijksmuseum, het Museum Willet 1 Holthuysen te Amsterdam, het Aartsbis-1 sehoppelijk en het Centraal Museum tel Utrecht. Schitterende kantwerken zullen! voorts worden ingezonden door hetl Roomsch-Katholiek kerkbestuur van de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam, de oud-Katholieke Clerezijen te Utrecht en Dordrecht en door leden van de Portu- goesch-Israëlitische Gemeente te Amster dam, die kantwerken voor kerkelijk Joodsch gebruik zullen Li zenden. Boven dien zullen tal van particulieren uit hun familiebezit oude kantwerken, voor deze tentoonstelling afstaan.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2