Uit de Omgeving. Haar Uit de Rijnstreek KERKNIEUWS. J Do wijze, waarop het tot stand gekomen is, zeide spr., verschilt natuurlijk in me nig opzicht van die, welke heeft voorge zeten bij de mannen, die nu circa 26 ja ren geleden het denkbeeld eener Krclage- stichting hebben ontvouwd. Zij hadden be paaldelijk een ideëel streven en poogden naar de openbare erkenning van de ver diensten van wijlen Uwen Vader, spontaan door degenen die van zijn krachtig en ini- tiatiefvol optreden de weldadige werking in hunne bedrijven ondervonden. De rede nen, waardoor die pogingen niet mochten slagen, kunnen rustig buiten beschouwing blijven, maar die pogingen zelve misten hare goede zijde niet, zij zijn de kiem ge weest voor het denkbeeld van het eigen gebouw. 26 Jaren zijn sedert dien verloopen en gedachtig aan het gevleugelde woord, dat „late haver ook opkomt", mag de com missie van destijds, het oog richtende op hetgeen thans staat te worden geoogst, met welgevallen op haar zaaisel neerzien, en zich gelukkig prijzen daartoe te heb ben medegewerkt. Hoeveel van het destijds bestaan heb bende ideaal in dit gebouw of beter in dit complex van gebouwen is verdiscon teerd, waag ik niet te beoordeelen in den thans heerschenden tijd van materialisme blijft voor idealen weinig ruimte meer vrij, maar toch vlei ik mij met de gedach te dat de erkenning zijner verdiensten hierbij niet geheel op den achtergrond is geraakt. Bevestiging daarvan zoude ik willen zien in het feit dat aan zijne buste in deze hall de eereplaats is gegeven en zoomede daarin dat aan dit gebouw de naam van Krelage-huis is toegekend. Die beide bewijzen van erkenning door de Vereeniging zelve spreken boekdeelen; zij zouden ongetwijfeld haren overleden oprichter, kon hij ze vernemen, dieper treffen dan eenige andere hulde. Spr. schetste de beteekenis van wijlen den heer J. H. Krelage voor het vak: de verheffer van den tuinbouw in Nederland. Hierop nog éénmaal het volle licht te laten schijnen, besloot spr., op dezen merkwaardige» dag was mij ©ene behoef te en wanneer ik dan ook een lauwerkrans met linten in de Haarlemsche kleuren aan zijne buste deed hechten, dan deed ik zulks als oud-voorzitter dezer vereeniging hem ter eere, met het bijoogmerk om het geslacht in opkomst aan te sporen, zijn streven voort te zetten onder erkenning zijner verdiensten. Door de Liodertafel werd na deze rede uitgevoerd het „Morgenlied", waarna de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, de openingsrede uitsprak. Rede Minister Kan. In ieder leven moet,» naar een bekende Engelsche spreekwijze, zfei spr., regen vallen Sommige dezer moeten donker en somber zijn. Ook 't ministerieelelleven blijft daarvan niet steeds gespeend. Et is zelfs een uiter mate bekend Staatsreéhtleeraar geweest, die dit leven heeft waardig geacht het epitheton „aan bitterhoid zoo rijk". Don kere dagen kunnen ontstaan uit het den Staten-Generaal toegekfend interpellatie- recht. Nauwelijks was ik tep dit ambt geroe pen, of de barometer Opende uitzicht op slecht weer: twee intqrpellaties werden aangekondigd. Maar sombere dagen kun nen den mensch louteren, en, althans aan een dezer, denk ik in dit oogenblik met groot genoegen terug. Het was die, welke Dr. Lovink hield over jden planten-invoer in Amerika. Zij had, dank zij de bezadigd heid en zaakkennis vafc den interpellant, niet slechts een zeer aangenaam verloop, maar bovendien leidde '.zij er toe, dat ik mij aanstonds ten volle rekenschap moest geven van omvang en beteekenis, die met name onze bollencultuur heeft aangeno men. In dezen kring daarover nadere ge gevens bij te brengen,: zou van zelfover schatting niet zijn vrij te pleiten. Hoe zou ik u daarover iets nieuws kunnen mede- deelen? Evenmin zal ik thans geschiedkundige herinneringen ophalen, waarbij natuurlijk de tulpo-manie uit de 17e en ISe eeuw juist moeten dienst doen- Gij hebt dit allen reeds als kind geleerd en op latei4 leeftijd zijt gij daaraan ik ben er zeker van herhaaldelijk herinnerd. Toch waag ik het er op U iets te noe men, wat nog bekender is, een naam. Een naam die in den bollenwereld een klank heeft, even welluidend als die van Beet hoven, in het Rijk der tonen. Den naam van een familie, nu reeds in het derde ge slacht ten nauwste verbonden aan deze cultuur, die ons vaderland over de geheele wereld beeft bekend gemaakt. Was het niet de grootvader van den tcgenwoordi- gen voorzitter uwer vereeniging die de beroemde firma E. H. Krelage en Zoon stichtte? Was niet zijn vader de oprich ter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, een Vereeniging, waar bij alle belangrijke organisaties in de bol lenstreek zijn aangesloten en die tot ver over den Oceaan haar machtigen invloed doet gelden? En is niet het thans levend geslacht, uw voorzitter, een toonbeeld van den stoeren, ondernemenden Hollander, die zich door tegenspoed noch tegenwer king een duimbreed laat afdringen van den weg, langs welke hij zijn doel bena dert? Deze dag is weer een mijlpaal op de eervolle baan die het geslacht Krelage heeft afgelegd. Vele en veelsoortige moei lijkheden waren te overwinnen, alvorens tot de stichting van dezen nieuwen hart ader der vereeniging kon worden overge gaan. Maar wat beteekenden deze moei lijkheden voor een man als uwen Voorzit ter Een plechtigheid ontleent haar waarde slechts aan de beteekenis die aan de aan leiding daartoe valt te hechten. Welnu, als een vereeniging met een wereldreputatie feest viert, is dit een nationalen omroep overwaard. Het was mij dan ook een bijzondere eer en voorrecht daarvan te dezer plaatse ge tuigenis af te leggen en met den hart- grondigen wensch dat deze stichting uwe vereeniging zoo mogelijk, tot nog grooter bloei zal brengen, verklaar ik dit zoo te recht Krelage-huis gedoopte gebouw ge opend. Het woord werd nog gevoerd door den burgemeester van Haralem, den heer Maarschalk, en door de verschillende ver tegenwoordigers van vereenigingen. Daarna werd de eerewijn rondgediend, en een rondgang gemaakt door het ge bouw. LISSE. Het Paasch-festival. Zooals wij reeds eerder meldden, zal op 2en Paasehdag des namiddags vanwege den R. K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Zuid-Hol land een festival worden gehouden op de Gemeenteterreinen achter de Veilingge bouwen van het H. B. G. Wij ontvingen daarvan het goedverzorgde programma met het verzoek hieruit een en ander de lezers kond te doen. Wij stippen er o.a. uit aan, dat 12 corpsen aan het festival zullen deelnemen en wel „Adolf Kolping" alhier, als gastvrouwe; „St. Cecilia" uit Voorhout, „Jeanne d'Arc" te Noordwijker- hout, „Excelsior" te Noordwijk, „Perosi" te Leiden, „Arti et Religioni" te Ter Aar, ,;St. Cecilia" te Schipluiden, „St. Alphon- sns" den Haag, „St. Rafael" den Haag, „St. Cecilia." te Veur-Leidschendam, „St. Franciscus" tc Delft en „St. Caecilia" te Loosduinen. Voor dit festival is eene eere comité gevormd, waarin zitting hebben de burgemeester, Pastoor H. J. Thomann, Dr. F. G. M. Haase (voorz.), de heer J. C. de Haan, kap. L. A. v. d. AVeyden, kap. W. Q. Versteegen, kap. J. P. van Zon, de heeren J. Pijnacker, P. Warmerdam, Mej. L. de Meulder, de heeren F. G. J. v. d. Eerden en H. van Leeuwen. Twaalf zilveren medailles mocht het be stuur ontvangen en wel 2 van den R. K. Volksbond 2 van de R. K. Coöperatie, 2 van de Hanze, 2 van den R. K. Landarbei- dersbond, 2 van den R. K. Vrouwenbond, 1 van de Mandolineclub „Sancta Lucca" en 1 van 'n muzieklefhebber. In een voor woord van den Bondsvoorzitter, de heer Barth Al te Loosdninen brengt deze een eeresoluut aan de Harmonie „Adolf Kol ping" uit Lisse voor haar staf van mede werkers. Hij besluit zijn propagandistisch woord met de hoop uit te spreken, dat dit festival een steentje zal bijdragen tot het ideaal, de stichting van een landelijken R. K. Bond van Harmoniën en Fanfarecorp sen. Des namiddags te half een heeft een bijeenkomst plaats van het eere-comité op het feestterrein, alwaar het welkomst woord zal worden gesproken door den voorzitter van „A. K.", terwijl vervolgens hot festival wordt geopend met een rede van Dr. Haase, voorz. van het eere-comité. INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt ^ezotul en sterk het krijgt mooier glans het werdï vaij van roos het bluft j béter zitten het vaft hiel meer uit indien gij des inprgtmf een weinig PTJROL tusschen do handen /wrijft en <jn door de haren uitstrijkt, t "Voldoet iedereen. 14224 Vanaf 1 uur zullen de vereenigingen ach tereenvolgens optreden, terwijl daartus- schen te 5 uur een marsch zal plaats heb ben onder leiding van den heer G. Dik te Leiden. Laten we hopen dat het weer zich van haar mooisten kant laat zien, dan is het welslagen verzekerd. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen. 1 horloge, 1 pantoffel, 1 rozenkrans in etui,, 1 notitie boekjes, 1 onderdeel van een autolamp, 1 hedreshond, 2 sleutels, 1 hakriem van een schaats, 1 ketting met hanger, 1 por- temonnaie met inhoud. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden ver strekt aan het politiebureau te Noordwijk Binnen, uitsluitend iederen Zaterdag van 121 uur. Geboren: Johanna Petronella z. v. J. P. Goudriaan en N. v. d. Dool. Teuntje d. v. C. Barnhoorn en A. Zwijnen- burg. Adrianus Johannes z. v. W. de Haas en H. M. B. Leuven. Jacob z. v. H. J. Wanninkhof en C. A. Vink. Pe trus Jozef z. v. G. J. v. d. Zalm en M. v. Schie. Jan z. v. D. Ooms en A. Waas dorp. Overleden: Johanna v. Rossum 73 j. wed. van J. J. Beuk. Arie slats 78 j. wedr. van P. Minnee Catharina v. d. Ploeg 47 j. wed. v. G. Wiering. WOUBRUGGE. Geboren: Petrus, z. van N. J. Hoo- genboom en C. Janssen. Arie, z. van A. Hoogervegt en A. Koetsier. Antje, d. van C. W. Anker en A. Verduijn. Overleden: Agatha Kempenaar, d. 1 jaar. BOSKOOP. L. T. B. Woensdagavond hield „St. Willibrordus" de afd. Boskoop van den L. T. B., een algemeene vergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. De voorz., de heer H. G. Mathot, deelde mede, dat op verzoek van B. en W. een vergadering ten gemeentehuize is gehouden met de ver schillende tuinbouwvereenigingen ter plaatse, om een bespreking te houden over.het terein, dat de gemeente in erf pacht kan krijgen van Staatsspoor, nabij liet te bouwen spoorwegstation alhier. De som, die jaarlijksch daarvoor be taald moet worden zal door de gemeente voor de helft woTc.ei1 aedragen; vermits de verschillende belaj bbende vereenigin gen voor de andere ielft zorgen. De L. T. B. zou dan 25.moeten bij dragen ongeveer berekend naar de le densterkte der vereenigingen. Na eenige besprekingen werd hiertoe besloten echter alleen dan wanneer de andere vereenigin gen zich ook bereid verklaarden. Vervolgens werden nog langdurige be sprekingen gehouden over coöperatieven aankoop van tuinbouwbenoodigdheden voor de leden. Daar echter de meeste le den hier liever nog niet aan wilden, werd dit punt, waarover al meerdere malen is vergaderd, voorloopig terzijde gelegd. Hierna sluiting. BODEGRAVEN. Ziekenhuisverpleging. Donderdagavond had een ledenvergadering plaats van het fonds Ziekenhuisverpleging in Hotel van Haaf ten. De voorz. opende de vergadering en heette allen welkom. Spr. memoreerde, dat het ledental voortdurend toeneemt. Uit het verslag van den secretaris ontlee- nen wij, dat het fonds in zijn 5-jarig bestaan aan 362 patiënten voor 7637 dagen heeft bij gedragen. In 1927 heeft het bestuur geen wijziging ondergaan. Aangesloten waren 1075 leden-gezinshoofden met samen 4669 le den, waarvan voor klasse A 854, klasse B 160 en klasse C 61 leden. De contributie be draagt voor A: 8 et., B 6 en C 4 ct. per lid. In het afgeloopen jaar werden verpleegd in het: Academisch Ziekenhuis Leiden 35 pat. met 770 dagen; Acad. Ziekenhuis Utrecht 15 pat. met 205 dagen; St. Antonius Ziekenhuis Utrecht 13 pat. met 242 d.; Diaconessenhuis Utrecht 10 pat. iü. 94 d.; id. Leiden 8 pat. met 200 d.; Algem. Ziekenhuis Woerden 8 pat. m. 153 d.; Groene Kruis Ziekenhuis Bo- 'degraven 5 pat. m. 162 d.; Elizabeth Zieken huis Leiden 4 pat. m. 70 d.j R. K. Ziekenhuis Woerden 4 pat. m. 94 d.; Ooglijdersgesticht Utrecht 2 pat. m. 25 d.; Mariastichting Haarlem 2 pat. m. 62 d.; Sophiagcst. Rot terdam 1 pat. m .56 d.; Rhijngeest, Oegst- gcest 1 pat. m. 24 d.: Emmakliniek 1 pat. m. 10 d.; Itersonziekenhuis Gouda 1 pat. m. 1 d., te'samen dus 110 patiënten met 2173 ver- pleegdagen. Per auto werden vervoerd naar Leiden 22 en terug 21; naar Utrecht 11 en terug 8; naar Woerden 1 en terug 8; naar Haarlem 1; naar Alphen 1 en terug 1; naar het station 2 en terug 2; naar Ziekenhuis Groene Kruis alhier 2, tesamen dus per auto weggebracht 40, teruggebracht 39, overleden patiënten gehaald uit Leiden 2, Utrecht-1 en Gouda 1. Uit het jaarverslag van den penningm. het volgende. De balans sloot met een totaal van 7910.S4. Aan contributie werd bijge dragen voor ƒ7661.02. Aan de ziekenhuizen werd uitgekeerd 5468.78, voor autovervoer 1066.50. Het jaar sloot met een nadeelig saldo van 194.41. Het reserve-fonds is groot 1928.70. Bij monde van den heer Groenendijk werd namens de commissie, be last met het nazien der boeken, mededeeling gedaan dat de rekening in orde is bevonden. Bij de daarop volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden G. A. v. Kruyl en W. Roerhorst met groot e meerder heid van stemmen herkozen. Het honora rium van eenige bestuursleden bleef onver anderd. Gekozen werden tot het nazien der boeken rekening 1928, de heeren Groenen dijk. Ie Noble en A. Beve. De commissie van Arbitrage bleef onveranderd. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, deelde de voorz. mede, dat bij ministerieel besluit het fonds rechtspersoonlijkheid heeft verkregen. De voorz. brengt dank aan den heer B. D. Kruiseman door wiens toe doen dit werd verkregen. Tevens deelde hij mede, dat de reglementen nu spoedig in druk zouden verschijnen. Hij wensch te wij ziging van art. 11, waarin het bestuur het recht zou verkrijgen de goed gesitueerden in die klasse te brengen, waarin zij naar hun financieele positie thuis hoorden, wat door de verg. werd aangenomen. Ook dat het fonds is aangesloten bij de federatie, .welke 50 plaatsen omvat, zoodat bij verhuizing naar een dezer plaatsen, het lid direct alle rechten geniet van het fonds daar ter plaatse. Eenige vragen worden door den Voorz. beantwoord. Daarna sluiting. Ondertrouwd: F. J. G. Carsjens 27 j. en J. J, Beijen 24 j. H. C. de Bruin 27 j. en A. van Holst 28 j. Overleden: H. Snijders 74 j., geh. met M. Beekenkamp. C. Buitelaar 26 j. Vertrokken: M. IJ. D. Verboom naar Nieuwkoop. S. W. Schouten naar Hillegom. J. Ötten naar Barneveld. B. van der Poorte naar Oostvoorn e. L. Schouten en gezin naar Alphen a. d. Rijn. E. Langelaar naar Alphen a. d. Rijn. E. C. Spruijt naar Laag Nieuwkoop. Gevestigd: G. Oostveen van Bar- woutswaarder. T. Ververs en gezin van Oegstgeest. M. C. Koek van Leiden. B. van den Heuvel van Gouda. K. Ha- veman en gezin van Smilde. S. van As- selt van Alphen a. d. Rijn. W. G. Groe nen van Gouda. NIEUWKOOP. Geboren. Engeltje d. v. S. Verweij en J. W. Marbus. Johanna Theresia Ma ria d. v. J. D. van den Helder en J. van Cap el. Overleden: Theodorus Wilhelmus Straathof 75 j. Gevestigd: M. van Zwieten van Vinkeveen en Waverveen. J. Dijkman van Leiden. M. Groeneveld van Kame- rik. E. van der Sar van 's Graven- sande. J. H. de Rijk uit Utrecht. J. G. Bezuijen uit Alphen aan den Rijn. Th. J. van der Kley uit Zoeterwoude. M. F. D. Verboom uit Bodegraven. R. de Groot uit Alphen aan den Rijn. Vertrokken: F. IJ. Rademaker naar Wilnis. P. J. Vermeij naar Gouda. A. W. Vroege naar Zwammerdam. J. F. van Ee naar Baarn. W. van Wijn gaarden naar Werkhoven. J. van Fes- sum naar Amersfoort. S. van den Berg naar Overschie. DUISTERNIS ONDER DE TROPISCHE ZON. (Ingezonden). Eenige maanden geleden had ik tot d Katholieke jongelingen van Nederlam een oproep gericht, om zich, hetzij al Pater, hetzij als Broeder, onder 't vaande van den H. Benedictus te willen schareu en als zoodanig bij ons op Trinidad (B W. I.) aan de bekeering der arme heide nen te komen arbeiden. Het is mij een ware vreugde U te kun nen mededeelcn, dat mijn stem niet is weest van een roepende in de woestijn want er hebben reeds vier moedige jon gelingen zich aangemeld, om met mij naai Trinidad te vertrekken. Dit heeft mij den moed gegeven, een tweede uitnoodiging tot hen te ricli ten met de woorden, die God eens spral tot Abraham: Ga uit uw land en uit maagschap, en trek naar het land, dat II u toonen zal". Wat een heerlijke gedachte is het, on op een eiland te kunnen werken, dat toe gowijd is aan de Allerheiligste Drievul digheid, want „Trinidad" is een Spaansch woord en beteekent „Drievuldigheid". O, indien U eens wist, welk een gebrei wij hebben aan Paters en Broeders, en ei is nog zooveel werk. Vooreerst moet ik U vertellen, dat de plaats, waar ons klooster staat, een be devaartplaats is, toegewijd aan onzen Vader Benedictus. Dat daar jaarlijks dui zenden pelgrims komen van heinde ei verre, niet alleen van Trinidad zelf, maai ook van de omliggende eilanden. Ik zeg jaarlijks, neen beter is nog te zeggen, dat men dagelijks die arme men schen, vooral heidenen, naar Vader Bene dicties ziet komen, om hun nood te kla gen. Dan komen zij ook naar de Paters om een troostwoordje of onderrichting van hen te ontvangen. Behalve dat, heb ben wij ook nog de zielzorg in 't Zuiden van het eiland, hetwelk ons als Missiege bied is aangewezen. Daar zijn slechts twee Paters over aangesteld. En dezen hebben natuurlijk hun handen te vol. II moet weten dat iedere Pater soms vier vijf kerkjes, welke mijlen en mijlen vai elkaar liggen, te bedienen heeft. Dit is nog niet alles. Dan hebben nog een ander eiland als missiegebied toegewezen. Dit eiland is ongeveer één dag varen van Trinidad verwijderd. Op dit eiland is maar één Pater zegge één Pater werkzaam. Andere Priesters zijn daar niet. Hoe dikwijls moet de Overste de klacht van dien Pater hooren, „Och geef mij s. v. p. een Pater, om mij te helpen". - dan moet hij hem ongetroost met de woorden: „Arme Pater, ik kan II niet helpen". Behalve dat wij groot gebrek hebben aan Paters is er in ons klooster ook een tekort aan Broedei"S. De weinige Broe ders ongeveer vier in getal zijn laden met werk. Er moet nog zooveel ge bouwd worden. Dan zijn zij ook nog be last met een vakschool, waarin arme jon gens van Trinidad opgeleid worden tot goede vaklieden. Een dezer dagen ontving ik nog een brief van mijn Overste, waarin hij mij verzocht, om, gedurende mijn verblijf Europa, al mijn krachten in te spannen, om roepingen te zoeken voor ons werk op Trinidad. Geachte lezers, zoo kan ik doorgaan met klagen, maar ik denk, dat ik met deze paar woorden voldoende onzen groo ten nood beschreven heb. En trouw ik maar weer, dat de goede God* door de voorspraak van onzen H. Vader Benedictus, mijne zwakke woorden zal ze genen. En moge Hij aan vele brave jon gelingen van Nederland, die zich gero< pen gevoelen, hetzij om Pater, hetzij on Broeder te worden in 't klooster de E.E. Paters Benedictijnen op Trinidad (E W. I.) den moed den kracht geven, les, wat hun dierbaar is te verlaten, om daar op dat schoone eiland tot meerdere eer en glorie van God, aan 't bekeerings» werk der arme heidenen te komen wer ken. Alle inlichtingen worden gaarne ver strekt door Pater RADBODUS v. d. PLAS, O. S. Berkheistraat 2, Wassenaar b. d. Haag. zijn enkel te verstuiken. Ik heb gedaan wat ik kon, bij wijze van eerste hulp. Ik Koop, dat ze U mijn boodschap goed heb ben overgebracht. U bedoelt met het oog op dat elas tiek-verband? Ja, dat heb ik bij me. 't Was een geluk dat ze mij thuis troffen. Ik maakte me net klaar om naar een van de dorpen te gaan; maar daar kan ik op den terugweg wel aangaan. Waar is de patiënt Op dat oogenblik kreeg de dokter Mar guerite in het oog, die in de deur van de eetkamer stond. Ze stond met haar ge zichtje in de schaduw, omdat de lamp op de tafel precies achter haar was. Oom Ferdie, riep ze kunt U me *og? Dokter Scaife was een tamelijk gereser veerd man, maar nu gingen zijn oogen wijd open van verbazing en met moeite bracht hij er uit: Meg, mijn lieve, kleine Meg! Hij greep haar handen en pakte die in de zijne. Vele vragen verdrongen zich in zijn geest, maar al wat hij kon stamelen ,was: Is je moeder ook hier? Neen, moeder komt morgen, op zijn laatst overmorgen. En jij blijft een poosje, hoop ik? Onze plannen liggen nog een beetje in het duister, maar we zullen zeker nog wel meer dan eens gelegenheid vinden U te ontmoeten voor we weggaan. Betty verscheen, met een lamp in haar hand, die ze op een console om den hoek van de trap zette. Scaife, die nog steeds Meg's hand vasthield, trok haar naar het licht. Kom hier. zei liij, laat me je eens goed bekijken. Ze ziet er waarachtig nog aardiger uit dan vroeger. En hoe is 't met moeder? Waar hebben jullie toch al dien tijd gezeten? Hoe lang zijn jullie nu weg geweest? Twee jaar? En nooit eens een levensteeken gezonden, zelfs niet met Kerstmis. Dat kan ik je maar niet zoo op slag vergeven, maar ik ben zoo blij je weer te zien, dat ik voor het oogenblik maar moet vérgeten, dat je je ouden een zamen oom zoo verwaarloosd hebt. Dat was lieusch niet mijn schuld, oom Freddie, maar moeder kon het niet verdragen, dat ik Elmdale of iets, dat haar aan Elmdale herinnerde ook maar noemde. Dat begrijp ik best, heel best. Maar de tijd is de groote heelmeester. Laten we hopen dat het weer nog een poosje zoo mooi mag blijven en dat haar geliefd moerland haar stralend zal ver welkomen, als ze komt. Wel, wel, ik heb net een gevoel alsof ik een, eenfee gezien heb. Denk erom, dat je niet ver dwenen bent als ik weer beneden kom. En nu de patiënt, mijnheer Armathwaite! De waardige dokter had bijna een fla ter begaan, maar hij had zich er handig uitgered. Armathwaite keek het meisje glimlachend aan. Ze had deze.eerste proef glansrijk doorstaan. Als ze zoo doorging, zou James Walker vierkant uitgelachen worden, als hij durfde beweren dat Ste phen Garth nog in leven was. Terwijl hij den dokter naar boven lood ste. wierp Armathwaite een blik op het ongeluksraam. Het licht van de lamp was sterker dan het licht van buiten. De in lood gevatte ruiten hadden nu allen een zelfde grijze kleur. Zelfs de sombere ge stalte in de zwarte wapenrusting had zijn indrukwekkende somberheid verloren. Whittaker, die op zijn rug lag, probeer de zich om te draaien, toen de twee man nen de kamer binenkwamen. Hij kreunde en zei ontevreden: Had U niet wat eerder kunnen ko men, dokter? Ik verga van de pijn. Die windsels'zitten vast niet goed. Dat zullen we dan wel gauw in orde brengen, zei Scaife met professioneele op gewektheid. Wilt U zoo goed zijn de lamp even vast te houden, mijnheer Armathwaite? terwijl ik kijk. Wanneer had het ongeval plaats? Precies om half acht, zei Armath waite. De dokter keek op zijn horloge. Dan heeft u werkelijk niet zoo heel lang hoe ven te wachten, mijnheer.... AVhittaker, vulde Armathwaite aan. Precies. Misschien had U mij den naam al genoemd. Wie heeft de patiënt, verbonden? U, mijnheer Armathwaite? Heeft U misschien vroeger in een hospi taal gewerkt Neen, ik heb veel in kampen ge leefd. Een vriend van mij, een dokter in Indië heeft wij wel eens gewezen hoe je een verband moet aanleggen. U heeft wel allerminst reden om te klagen, jonge man. U bent in de puntjes verbonden, zei de dokter glimlachend tegen Percy. Het zal U misschien genoe gen doen te hooren, dat ik liet zelf niet- beter had kunnen doen. Enfin, nu erge pijn hebt, is dit maar een schrale troost. Gelukkig heeft mijnheer Armathwaite me laten weten, wat er gebeurd was, en nu heb ik een pijnstillend waschmiddel mee gebracht. U vertelt me maar, als ik een plek aanraak, die U pijn doet. Ik zal zoo voorzichtig mogelijk zijn bij mijn onder zoek. Een paar minuten later was Scaife tot dezelfde conclusie gekomen als Armath waite. Hij gaf dezen een blik van ver standhouding en het was alleen terwille van den patiënt, dat hij er niet bijvoegde, dat het volstrekt onnoodig was geweest hem dien avond uit Bellerby te halen. Hij gebruikte het pijnstillende middel aan en verwisselde de linnen windsels met een elastieken band. Toen hielp hij Armath waite om Whittaker uit te kleedcn en sa men legden ze hem te bed. Ik kan U verzekeren dat de onmid- delijke hulp, die mijnheer Armathwaite verleend heeft, u een pijnlijke opzwelling heeft bespaard, zei de dokter, voor hij wegging. U hebt uw enkel leelijk ver stuikt en als het was gaan zwellen, zou het een vrij pijnlijke geschiedenis zijn ge worden. Zooals de zaken nu staan, zult U, als U voorzichtig bent, met een paar weken al weer eens kunnen probeeren te loopen. Met een paar weken? schreeuwde AVhittaker bijna. Ik kan hier toch geen paar weken liggen? Dat. is mijn zaak niet. Ik weet al leen, dat het heel mooi zal zijn, als u met een veertien dagen eens op uw voet zult kunnen staan. U mag wel vervoerd wor den, maar heel voorzichtig en eigenlijk is het beter van niet. Maar het is onzin om te zeggen, dat ik hier al dien tijd in deze kamer zou moe ten liggen, protesteerde Percy met oogen donker van woede, terwijl zijn vingers ze nuwachtig aan de dekens plukten. Dit is mijn huis niet. Ik ben hier een vreemde. Bovendien heb ik dringende dingen te doen. Ik moet beslist morgen opstaan. Dr. Scaife knikte. Hij was een veel te goed medicus om te discussiceren het een opgewonden patiënt. AA7aclit u in dit geval met opstaan, tot ik er morgenochtend geweest ben. Soms kan liet verwonderlijk gauw in orde ko* men met een enkel. Drinkt U nu dit maai eens op en u zult vannacht heerlijk slapen Hij druppelde iets uit een medicijnfleschj in een glas water en wachtte tot AVhitti ker het slaapmiddel had ingenomen. Blijf nu maar rustig liggen gic de dokter kalmeerend voort. U zult x wel slaperig zijn. Mocht u last van uw vo! krijgen, dan vooral het windsel er niet doen. Ik kom morgen tegen tienen n eens kijken. Beneden gekomen vertelde hij aan 'j mathwaite, dat hij AVhittaker een flir4 dosis broom had gegeven. Hier is ft fleschje, zei hij; als hij met een uur nog niet slaapt, geeft u hem dan tweede dosis. U behoeft niet bang te zijn» het. kan geen kwaad. De beide mannen glimlachten tegel elkaar. Zonder verder iets te zeggen, be- grepen ze elkaar. Deze jongen met z_a uiterst, gevoelig zenuwstelsel, zou een dosis van dit kalmeerende middel kunnen verJ dragen, die bij een normaal mensch een minder gcede uitwerking had kunnen hebben. (Wordt vervolgd). 2-4

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10