Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. Ned. Oost-Indië. DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT I ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een meisje gedood. Door een autobus overreden. Toen gisteravond omstreeks halfacht in de Vrolikstraat te Amsterdam een autobus van lijn E uit de richting Limueusstraat kwam, stak een 12-jarig meisje. Josephina van Delden, de straat over. Dit gebeurde zoo onverwacht dat stoppen onmogelijk bleek en het meisje onder de autobus kwam. Toen zij te voorschijn werd gehaald ble ken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het O.L. Vrouwegasthuis gebracht. Dc politie, die de autobus onderzocht, constateerde, dat aan de reminrichting van den wagen niets Mankeerde. Ernstig motorongeluk. De zoon van den burgemeester van Zalk (bij Kampen), de jurid. student L. H. van vleutel, is gisteren met zijn motor in Ha- wn geslipt en met een zeer ernstige sche idbreuk overgebracht naar het ecade- m'sch ziekenhuis te Groningen. De toe- jland is zeer zorgelijk. Goed afgefoopen. jAan den spooroverweg nabij Kleindorp bij Sittard heeft Dinsdag een ongeluk plaats gehad dat ernstige gevolgen had kunnen hebben meldt de „L. K." De slag- boomen waren neergelaten voor een in de richting Heerlen aankomende goederen trein toen een der groote autobussen van S. uit Grevenbicht, welke mijnwerkers naar de „Maurits" bracht, met flinke vaart kwam aangereden en waarschijnlijk door dat de bestuurder den slagbooin niet tijdig Zag dezen doormidden reed. Gelukkig had de bestuurder, welke den trein op een 70 M. afstand zag naderen, tegenwoordigheid van geest en vol gas gevende reed hij om öiet door den trein gegrepen te worden, ook den tweeden slagboom doormidden. Beide boom en waren totaal vernield, maar bet leven der inzittenden wa6 gered. Met den schrik kwamen deze vrij. De bus was nogal beschadigd maar kon haar weg voortzetten. Van het voorgevallene is pro ces-verbaal opgemaakt. De kchade beloopt enkele honderden guldens. Op den drukken overweg is het weg zijn der slagboomen een groote bindernis. Met een ketting en roode lantaarn moet het verkeer bij nadering van een trein stop gezet worden. Auto tegen een boom gereden. De beer W. begaf zich Woensdagmiddag met zijn auto van Middelburg naar Veere. Tengevolge van het rijden van de auto in een put van den bijna overal slechten weg, geraakte de bestuurder een oogenblik de macht over het stuur kwijt en reed hij te gen een boom op. Met gevolg was, dat de heer W. die alleen in de auto zat vrij ern stig aan een zijner beenen werd verwond en ook andere kleinere wonden opliep. Hij verd door een anderen automobilist naar ïip woning te Middelburg overgebracht. Pe auto was deerlijk gehavend en vooral pan de voorzijde geheel ingedrukt. NOODLOTTIGE BRAND TE 's-GRAVENHAGE. Een zwaargewonde. Zes kinderen gered. m Vermoedelijk tengevolge van gasontplof fing ontstond in een perceel aan de Hoef- feade, waarin een klein hotelletje is geves tigd, gisteravond een zware binnenbrand. De bewoner, de heer Koster, wiens-kleeren vlam hadden gevat, wist de straat te be reiken, waar voorbijgangers en buren de vlammen doofden. In deerniswekkenden toestand is de man door den Geneeskun digen dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De brandweer wist langs ladders vier kinderen van de tweede etage naar buiten te brengen, terwij] twee andere kinderen zichzelf langs de trappen in veiligheid konden stellen. Een der kinderen bekwam eenige brandwondjes. De brandweer had het vuur spoedig ge- bluscht, doch nagenoeg geheel het perceel is uitgebrand. Verdronken. ifej. S. D. te Nieuw-Amsterdam is in het kanaal verdronken. Een ongeluk op het IJ. Gisteravond heeft op het IJ ter hoogte van den steiger Valkenweg van het IJveer De RuijterkadeValkenweg een ongeluk plaats gehad, dat goed is afgeloopen. Toen de motorboot Geertje, die een zol derschuit sleepte, waarop geladen was 20 ton lijnkoeken, daar passeerde, werd plot seling die zolderschuit overspoeld. De la ding lijnkoeken gleed te water en de 23- ]arige A.v.d. Heijde, die zich op dat oogen blik op de schuit bevond, werd medege- sleurd. De schipper, die zich met zijn vrouw en een zoon aan boord van de mo torboot bevond, zag het ongeluk gebeuren en vreesde het ergste, daar hij wist dat de drenkeling niet zwemmen kon. Het on geluk werd echter ook opgemerkt door kapitein Taheij van de sleepboot Grietje der reederij de Maas te Rotterdam, die tnet een ponton op sleep, daar juist pas seerde. Hij maakte dadelijk de verbin ding met de sleep los en koerste naar de plaats waar de jonge man te water was geraakt. Juist toen de drenk 'ing voor de derde maal even boven water am, wierp kapitein Taheij een dreg nara hem toe en I DONDERDAG 29 MAART 1928 zoo mocht het hem gelukken den jongen man te redden. Dc lading van dn zolderschuit kan als verloren worden beschouwd. Aanvaring op de Zuiderzee. Dinsdagmorgen is tengevolge van den dikken mist het stoomschip Burgemees ter van Marlo", kapitein J. Slot, op de Zuiderzee in aanvaring gekomen met een stoomboot, varende van Zwolle op Rotter dam. „De Burgemeester van Marlo" kreeg ernstige schade aan den boeg en kwam met twee uren vertraging te Deventer aan. MOORD EN POGING TOT ZELFMOORD Een vrouw gedood. De moordenaar nog in leven. Gisteravond te ongeveer 10 uur heeft zich te Rotterdam op den Mathenesser- dijk, even voorbij de Mathenesserbrug een ontzettend drama afgespeeld, waarbij de 54-jarige vrouw M. Gerritsen is vennoord en de moordenaar getracht heeft zichzelf van het leven te berooven. De man, de 67-jarige J. Grootepas, liep om even voor tienen op den Mathenesserdijk. Hij vroeg aan een voorbijganger of deze de vrouw niet gezien had. Deze antwoordde ontken nend. Weinige oogenblikfeen later kwam de vrouw aanloopen en voordat de getuige iets tegen kon doen, had de oude man e scherp mes voor den dag gehaald, waarmee hij de vrouw, die begon te gillen, drie ste ken in den hals en twee in den buik toe bracht. Hevig bloedend wankelde het slachtof fer den rijweg over en zakte vlak voor het café ineen, waar zij enkele oogenblikken later den geest gaf, badende in haar bloed. Inmiddels had de man met het wapen zichzelf aan den hals verwond. Hij hield zich staande tegen het hek en verloor veel bloed. Twee burgers hebben hom zoo spoe dig mogelijk in het café binnengedragen, de politie werd gewaarschuwd en kon den man, die nog bij bewustzijn was, een kort verhoor afnemen, waarbij omtrent dit dra ma het volgende bekend geworden ia: De. vrouw woonde sinds 1 1/2 jaar in de Da Costastraat, na geruimen tijd met den man te hebben samengeleefd. Hij behan delde haar slecht, zoodat zij van hem weg liep. De man zon op wraak en had reeds geruimeu tijd het plan, de vrouw te dooden. Gisteravond wist hij niet, dat hij de vrouw zou ontmoeten. Zij had een bezoek ge bracht bij kennissen in de buurt en ging terug naar haar woning. De ontmoeting was dus geheel toevallig. De man droeg het mes al sinds eenigen tijd bij zicli. Hij stond niet bekend als een woesteling. De verwonding, welke hij zichzelf heeft toegebracht is achteraf niet zoo bijzonder ernstig gebleken, zoodat er gereede kans bestaat, dat hij zal genezen. Het lijk van de vrouw is door de politie in beslag ge nomen. Inbraak. Aan den Frieschen Straatweg te Gro ningen is gisternacht ingebroken in den kruidenierswinkel van E. De man was af wezig, de vrouw met 3 kinderen waren thuis. De vrouw hoorde den inbreker en vluchtte door een raam naar de buren. Door het lawaai gewaarschuwd maakte de inbreker zich uit de voeten, maar had nog eenig geld uit de t-oonbanklade weten te bemachtigen. Brutaal werk. Gisteravond omstreeks 9 uur is een dief stal gepleegd bij een goudsmid op de Prin sengracht te Amsterdam. De winkel was dicht, maar het etalagelicht brandde, twee mannen wierpen een met papier om wikkelden steen door het raam, waardoor een lampje brak en het licht uitging. Daar op namen zij een bakje weg met 37 gou den ringen, ter waarde van 370, waarmee zij op den loop gingen. Een der verdach ten werd later op den Zeedijk gearres teerd. Een kwajongensstreek. Naar nader is gebleken behoeft bij het geval van het verbranden van een autobus te Maasbracht niet aan diefstal te worden gedacht. Het blijkt een kwajongensstreek te zijn, waarbij een viertal jongens uit Wessem is betrokken, die allen thans zijn aangehouden. De auto was verzekerd. Een fietsendief van zeven jaar. Van een der scholen te Tilburg werd Dinsdagmorgen een leerling van de laag ste klasse door de politie weggehaald. Deze zeven-jarige jongeling had kans ge zien in een tijdsverloop van eenige maan den drie fietsen te Btelen. En het was zijn jeugd, die hem aanvankelijk buiten alle verdenking deed vallen. Hoe geraffineerd de kleine dief te werk ging blijkt hieruit, dat hij een van de fietsen voor eigen ge bruik had gestald in het schuurtje van een onbewoond huis. Af en toe haalde hij daar de fiets op om er een toertje mee te gaan maken. Een andere gestolen fiets, een oud karretje, had hij aan een vriendje gegeven en de dorde fiets, die nog in be hoorlijken staat verkeerde, had hij aan een volwassen persoon cadeau gegeven. Deze laatste zal wegens heling worden vervolgd. Brand. Dinsdag is te Dieden (N.-Br.) vermoede lijk tengevolge van kortsluiting, een groot deel van een boerderij, toebehoorende aan de Ned. Herv. gemeente van Dieden en bewoond door W. Frwim, n de asch ge legd. Vier stuks rundvee, een hond en een varken kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. DE OCEAANTOCHT VAN DE SCHUTTEVAER. In het Engelsche Kanaal. De ,jSchuttevaer" arriveerde Dinsdag avond 20 Maart, te Gravesend. Met den toen heerschenden zeer sterken Oosten wind is het voor geen zeilschip mogelijk uit de Theems te komen. Tij en wind spe len op rivieren en kusten een zeer groote rol; deskundigen op dit gebied kunnen dat beoordeelen. Donderdagavond toen de wind draaide, is de „ochuttevaer" om 12 uur vertrokken van Gravesend. De wind was nu wel niet mede, maar men kon toch zee kiezen. De wind is verder-overwegend in het Zuid- Westen geweest, dus men heeft geregeld moeten laveeren. Het is wel niet prettig voor zeilers maar men gaat toch goed vooruit. Evenzeer spelen in het Engelsche Ka naal dan nog een groote rol de eb on vloed. Met vloed moet men, met een zcil- vaartuig in het Kanaal varende, van de Noordzee naar den Atlantischen Oceaan, maar tevreden zijn, dat men niet achteruit gaat. In verband met. dit alles verwachtte men van deskundige zijde de „Schutte- vaer" ook niet eerder dan Maandag of Dinsdag in Plymouth. Men ziet in Ply mouth in scheepvaart kringen met belang stelling uit naar de aankomst van de boot. De bemanning zal hier ook alle faci liteiten ontvangen als te Londen van douane enz. Men denkt twee k drie dagen te Plymouth te blijven en daarna de groo te route over den Atlantischen Oceaan aan te vangen. Het is uit den aard der zaak voor de bemanning wel jammer dat de tocht niet een maand eerder begonnen is. Met de toen drie weken lang heerschende Ooste lijke winden was men in een wip aan de Azoren geweest. Maar geen nood. De „Schuttevaer" kiest twee drie dagen na aankomst te Plymouth zee en zal zijn doel, New-York, bereiken. Het lijkt ons wel aardig enkele uitlatin gen van den heer Schuttevaer hier te la ten volgen: „Als het me te hard stormt, gooi ik den boel neer, de luiken dicht, en we gaan een dominé-tje»maken. (Een Hollander in Londen gaf een spel cadeau). Een tweede uitlating: „Ja", zegt Schut tevaer, „op een kermis betaalt men om in een rutsjbaan te gaan zitten, in de „Schut tevaer" kost het niets." Dit typeert wel het rotsvaste vertrou wen van den uitvinder in zijn boot, dat deze gevaarloos de hoogste zeeën kan doorstaan. Mochten eventueel door een plotseling opkomenden orkaan op den Atlantischen Oceaan mast en zeilen afgeslagen worden, dan kan nog de „Schuttevaer" geen kwaad. Men is dan wel op hulp van ande ren aangewezen, maar komt toch terecht. Wat zoude er in zoo'n geval van open boo ten terecht komen? Eenige dagen later een bericht onder de Scheepvaartrubriek: „Schip over tijd vermoedelijk met man en muis vergaan." Volgens de Lloyds-sta- tistieken zijn dit gevallen die zich ruim 50 maal per jaar voordoen. Het is voor de bemanning van do „Schuttevaer" niet to hopen dat ze slecht weer treffen (wat haast wel zeker is), maar, in alle geval gaat door dezen tocht bewezn worden, dat aan boord van sche pen booten geplaatst kunnen worden, die het leven van passagiers en gemanning beter beveiligen dan de thans bestaande open reddingsbooten. „Msb." ONGELUKKEN. De aarbeving in Italië. Nadere details. De „Times"-correspondent te Milaan seint nog de volgende bijzonderheden aan zijn blad: Gistermorgen werd er een nieuwe en sterkere schok, die 20 seconden duurde, gevoeld in de streek van Triuli. Vele personen vluchtten uit hun huizen en blijven thans in de buitenlucht vertoe ven. Verschillende huizen zijn ingestort, waar door een aantal personen gewond werden terwijl in de muren van een aantal andere gebouwen, waaronder een kerk, zich scheu ren vertoonden. Vele wegen zijn door aardverschuivingen versperd en de telegrafiscüe verbindingen zijn overal verbroken. Infcueschen heeft, een buitengewoon zware regenval aanzienlijke schade aangericht in vele deelen van Noord-Oost-Italië en voor al in het gebied van Triuli. Alle rivieren zijn buiten haar oevers ge treden en op sommige plaat-sen zijn de menschen door het water uit him huizen verdreven. Uit Weenen wordt nog gemeld De aardbeving, welke gisterenmorgen door do seismografen te Weenen en te Praag is geregistreerd, was buitengewoon hevig, zoodat te Weenen zelfs de schrijfstif ten van de seismografen weggeslingerd werden. Het centrum was 350 K.M. van Weenen verwijderd, wat ook door de later uit Triest ontvangen berichten bevestigd werd. De haard van de aardbeving lag ten N. van Udine aan de uitloopers van de Ka- rinlische Alpen. Vooral in de gemeenten Verzegni en Ca- vazza waren de schokken zeer hevig, ter wijl ook Tolmezzo erg geteisterd is. Het ziekenhuis te Tolmezzo moest worden ont ruimd, daar het gebouw scheuren vertoon de. De zieken werden naar Udine overge bracht. De hoofdkerk te Tolmezzo loopt gevaar van in te storten. Ook andere kerken heb ben schade opgeloopen, eve., als de kazerne van de Alpenjagers en het gerechtsgebouw. De bevolking kampèeit uit r-Tgst voor verdere schokken onder dun blooton hemeL Hulptreinen met reddingsmateriaal en red dingsbrigades zijn reods naar het geteis terde gebied gezonden. De overstroomingen in de V. S. De stad Burlington in den staat Vermont is ten gevolge van overstroomingen weder volkomen geïsoleerd, evenals dit ook tij dens den watersnood van November j.l. het geval is geweest. Noodweer In Zuid-Serviê. Tengevolgo van hevige regens wolke de rivieren in Zuid-Servië buiten haar oevers deden treden, is de spoorweg Belgrado Saloniki tusschen Uskub en Guccgheil verbroken. Ontploffing van een handgranaat. Twee dooden. In den ijzerhandel Albrecht to Rain bij Neuburg aan den Donau heeft gisteren een ernstige handgranaatontploffing plaats gehad. De broer van den winkelier, de landbouwer Eduard Albrecht was met een handgranaat bezig, welke ontplofte. De landbouwer en het tweejarige kind van zijn broer werden onmiddellijk ge dood. De ijzerhandelaar Albrecht werd zeer ernstig gewond. Mast van het hoogspanningsnet omgevallen Naar uit Frankfurt a. d. Oder gemeld wordt, is daar in de buurt een mast omge vallen van het hoogspanningsnet Drie ar beiders werden hierdoor getroffen. Een hunner was onmiddellijk gedood; de beide anderen verkeeren in levensgevaar. Gefingeerde roofoverval. Wolff seint uit Berlijn: Dinsdagmiddag tegen 4 uur werd de po litie naar het huis Fritz Reuterallee 47 in Britz geroepen, waar de 16-jarige loop jongen Konrad Mahlow bij den ingang van het huis na luid hulpgeschreeuw schijnbaar bewusteloos op den grond was neerge zakt De jongen verklaarde aan de politic, dat hij door drie jongelieden op den grond was geworpen en van zijn geldtasch met 750 Mark was beroofd. Toen hij op den grond lag, hadden zo verscheidene schoten op hem gelost, zonder hem echter te kwetsen. De politie kreeg direct argwaan en bracht den jongen naar het politiebureau, waar hij een volledige bekentenis aflegde, volgens welke hij met eenige vrienden den roofoverval gefingeerd had. Hot geld wilde hij met zijn kameraad deelen. Iemand die inbrekershuurt. Een byoutier uit de rue Bergère te Pa rijs werd op klaarlichten dag door inbrekers van een hoeveelheid byoux beroofd ter waarde van 900.000 francs. Het bleek, dat de byoutier niet weinig diamanten naar do bank van leening had gebracht en in moei lijke omstandigheden verkeerde. Een vriend had hom aangeraden bij zich te laten inbreken om de assurantie-premies te ontvangen en had hem twee inbrekers aan de hand gedaan. Deze zouden 80.000 frs. krijgen, maar zij moesten die in do brandkast zelf stelen. Overigens zouden de heeren vriendelijk worden binnengelaten. De recherche was getroffen door het feit dat de brandkast opengebroken was, doch overigens geen sporen van inbraak waren te vinden. De byoutier en zijn vrienden, de beide geïrriteerde inbrekers, zitten nu ach ter slot en grendel. „Zitten" voor een vriend die ging trouwen. Uit New York wordt een eigenaardig verhaal gemeld. Eenige weken geleden werd een jong alcoholsmokkelaar, Rimilly, die aan de meerkust van Illinofs „werkte", wegens zijn bedrijf aangeklaagd, waarop hij de gebruikelijke celstraf van zes maan den in het Verschiet zag. Onder gewone omstandigheden zou de jeugdige delin quent in dezen tegenslag hebben berust, maar daar hij juist zou trouwen, kwam de idee van een veroordeeling hem al bijster ongelegen. En zoo deed hij aan zijn vriend Novilla wiens toewijding hem bekend geweest moest zijn hot volgonde voor stel: Jij gaat naar de rechtbank te Whea- ton en zegt, gesteund door mijn papieren, dat je Rimilly bent. Natuurlijk wordt je op je woord geloofd. Je bekent en wordt veroordeeld. Je wordt zelfs opgesloten. Maar onmiddellijk na de wittebroodsweken kom ik me melden en jou bevrijden. Zijn vriend beloofde het gevraagde, werd tot een half jaar veroordeeld en opgeslo ten. Maar na twee weken „zitten" begon het hem bang om het hart te worden. Ten slotte vroeg hij den directeur der gevan genis to spreken en bekende hem de list, die hij gebezigd had. Do directeur verze kerde hem daarop dat hij Rimilly zou la ten opsporen maar behield tevens Novil la in arrest wegens meineed! Ontvanger te Bangkalan gearresteerd. Kastekort van ruim een ton. Aneta seint uit Batavia: Naar het „Soerabajaasch Handelsblad" meldt, is de 30-jarige algemeen ontvanger te Bangkalan, A. M. 8., met zijn echtge- noote gearresteerd, nadat een kastekort was ontdekt van 121.000. Een werklooze vuirvreter. Een aalmoesje, mevrouw, ik ben een werklooze vuurvreter. Wat wilt ge, anthraci-t of eierkolen? Een wenk. Wat hebt ge daar voor een mooie klok? Ja, dat is een erfatuk. We noemen ze Jen -.«(«•':er. Gck. W; arom? Wijl ze niet wil gaan. EEN PRAATJE MET DE VROUW AARDIGE WERKJES IN VERLOREN OOGENBLIKKEN. In den schoonmaaktijd, als we ons heeld huis van boven tot onder een extra dego* lijko beurt geven, komen we soms op al* lcrlei, nieuwe en betere ideeën betreffende do inrichting en het schoonhouden van ona huis. Wo krijgen soms „bevliegingen" om alles van kop tot staart te vernieuwen en te verfrisschen en we zijn als het ware door een echte schoonmaakwoede aange stoken! Vandaar dat do leden van ons gezin, voornamelijk de vertegenwoordigers van het sterke geslacht, het zoo weinig begrepen hebben op dien schoonsten tijd van het jaar! Schoon in tweevoudige be- teekenis; de schoonheid van de verjongde natuur en die.... van ons eigen „home", waarin we, zooals ik met recht mag ver onderstellen, het grootste deel van ons leven doorbrengen. Wie nu al die ziekte gehad heeft, (want het kan een ziekte zijn, soms nog er gat? dan griop), kan alles, wat ik nu ga schrij ven langs haar koude kleeren laten gaati en dit artikeltje overslaan. Maar k propos van kleeren gesproken. Ik wilde juist iets van uw kleeren zeggen. Mischien will' u nu toch nog wel verder lezen, want een vrouw interesseert zich immers altijd voor haar kleeren.... heb ik hooren bewe ren. Welnu, ik wil uw kleerkast met n eens netjes in orde maken. We nemen aan dat dc kast al schoongemaakt is en dat al uw fleurige japonnetjes daarin opgehangen zijn. Maar, wat wil nu het geval? De fijne zijden toiletjes glijden van de kleerhangers af en komon daardoor allicht te vallen of blijven halverwege hangen, waardoor het model uitzakt en de goede coupo verloren gaat. Niets staat in een kast met fleurige Ja ponnetjes aardiger dan bekleede hangers van vroolijke kleuren. Dezo zijn wel kant en klaar te koopen maar kosten dan véél duurder dan wan neer wij ze zelf overtrekken. Het meest practisch zijn die met 'n dwarslatje, waar over we het eventueele ceintuurtje hangen dat bij het toiletje wordt gedragen en de bijpassende zijden kousen. Wanneer ge de laatsten over een onbekleed latje hangt, kunt ge bij het haastig aftrekken het on geluk hebben ze geheel te verwoesten. Van restjes gebloemde cretonne, crêpe do chine, mousseline of lint omwinden wc 't houten geraamte. Vooral de uiteinden worden meermalen omwonden, daar deze anders in de schouders van onze zijden jurken hun puntvormen drukken. Do kleerhangers mogen gerust alle ver schillend zijn, zoodat u vrij bent alle restjes en snippers zijde te gebruiken. Ook wordt dikwijls met goed succes grove, ge kleurde wol gebruikt, die dan dicht aan één over de latjes gelegd wordt. Oude hangers, zonder dwarslat, die we nog bezitten en waarvan we het niet de moeite vinden dit knutselwerk op toe to passen, kunnen we nog bruikbaar maken, door ze met een reetje lakverf op te sohil- deren. Voor onze huis jurken of luchtige katoe nen zomerjaponnetjes zijn ze dan weer heel geschikt geworden. En nu maar aan de gang en uw gee«1- drift voor orde en notheid botgevierd.... in uw kleerkast. 'ANGELIQUE. HAARSPELDEN. Onder de fabrikanten, die door de mode gedupeerd zijn geworden in den loop dei- tijden, behoort zeker in onze dagen de fa brikant van haarspelden. Gelukkig is het terrein van hun arbeid niet zóó beperkt, dat ze uitsluitend haar spelden en niete anders zouden kunnen fabriceeren. Behalve haarspelden worden er door deze fabrikanten, nog een massa andere kleine artikelen op de markt gebracht, zooals spelden, veiligheidsspelden, sierspeldjer en verschillende fantasie-artikelen. De meeste fabriekon in de haarspelden branche hebben den stilstand in genoemd artikel reeds lang voorzien, als men be denkt, dat er in 1920 al een achteruitgang van hot haarspeldenverbruik was waar te nemen, die in 1921 nog toe nam. In 1922 kwam er weer een opleving en werd de vraag naar haarspelden weer groo- ter, doch in 1923 verminderde dit weer. Hierna is er een gestadige afname op te merken tot aan hedon toe, nu er slechts 1/3 gedeelte van de hoeveelheid haarspel- den, die in 1919 gekocht werd, wordt ge bruikt. Een merkwaardige achteruitgang, die boekdeelen spreekt over het jongenskopje! TRIX. HUISHOUDELIJKE DINGEN. Bontkragen, Het reinigen van bontkragen is vaak ee.n moeilijkheid voor de nette huisvrouw. Toch is er een goed middel, n.L een be hoorlijk portie in den oven gewarmde ze melen, die goed in het bont gewreven wor- don met een schoone borstel, waarna ze met den s.tofzuiger er veer uit gehaald worden. Door deze behandeling wordt het bontwerk weer geheel frisch. Ons schoeisel. Draag in huis geen oude, afgetrapte schoenen, want niets veroorzaakt grooter vermoeidheid dan het loopen in niet-pas- sendeschoenen. Het beste is voor bin nenshuis een paar eenvoudige, goedpas sende schoenen met pl".tte hakken en breedo neuzen te leservreron.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9