BINNENLAND. LUCHTVAART. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 29 MAART 1928 de verwerping van het aarde werk-wetje. DE TREURIGE HOUDING DER S.D.A.P. Men neemt zijn toevlucht tot schelden. De Katholieken blijven zich beheerschen. Dinsdagavond spraken te Maastricht voor een stampvolle Dominicanenkerk de lieeren H. Hermans en P. Kaanen over de verwerping van het Aardewerkwetje. Vele autoriteiten waren aanwezig. De heer P. Kaanen voerde het eerst het woord. Spr. betoogde, dat een mach tige organisatie zoowel in tijden van hoog conjunctuur en malaise steeds noodzakelijk is. Niet alleen door onsociaal gedrag van den werkgever ontstaan slechte toestan den, maar ook door de laksheid der ar beiders. Spr. haalde daar eenige voorbeel den van aan met naam en toenaam. Spr. haalde eenige uitlatingen aan van Stenhuis in 1922, waarin deze socialist tot de conclusie komt, dat bescherming soms wel eens noodig kan zijn. Dat is al „theo rie", de „practijk", die zich in 1923 voor deed, was anders. Leden van de S.D.A.P. die conferenties meemaakten met de di recties gaven een noodtoestand in de Ke ramische industrie ten volle toe. De Kris talunie, de samenwerking tusschen Stella en Glasfabriek De Sphinx, heeft van de 1200 arbeiders in 1925 er nog 700 overge houden in 1927. Een districtsbestuurder der Moderne Organisatie de heer Pieters, is de eerste geweest, die de gedachte om bescherming aan de Regeering te berde bracht en voorstelde te overwegen, geza menlijk stappen te ondernemen. De S. D. A. P. heeft dus zelf het werk van één hun ner leden om hals gebracht. De heer Matthijsen, redacteur van „Het Volk", beweerde dat de invoer van wit aardewerk in Duitschl. juist is, doch ge noemde heer vergeet, dat dit hoofdzakelijk bestaat uit sanitair, dat véél zwaarder .weegt dan kopjes en schoteltjes. Spr. handhaaft zijn uitgesproken mee ning, dat de fabrieken niet heelemaal tip top zijm Tegenover enkele punten, waarin onze fabrieken achter zijn, zijn er ande re, waarin zij een voorsprong hebben. (Ke ramische Rundschau). De fabrieken hebben geen bescherming gevraagd voor him sanitair, maar tegen de dumpingi-politiek van het buitenland tegen het gewone aardewerk. Na 1926 is men voornamelijk door toedoen van Stegeman langzaam aan terug ge keerd tot den werkelijken S-urendag en daarvan maken hem de socialisten.... een verwijt De liberale heeren weten het natuur lijk beter. Zij eischen: verlaag het loon en je bent er. Doch daaraan doet spr. niet mee. Spr. hekelt het aanbod der Twent- sche fabrikanten alsof onze arbeiders woempotjés zijn. Aanneming van dat voor stel zou het gezinsleven ontwricht hebben. Ook de socialisten waren voor subsidie voor de Koninginnebrug te Rotterdam en zijn het nu ook niet van Werkspoor. Die zijn niet achterlijk, alléén wij in het don kere donkere zuidenSpr. herinnerde aan den reuzenblunder van dr. de Visser in de Tweede Kamer met.... zijn „vensterglas is tafelglas". Het liet aan de vergadering de gevolgtrekkingen over zooveel deskun digheid. (Donderend applaus). Daarna sprak de heer H. Hermans, lid der Tweede Kamer. Spr. gaf volkomen toe aan de S.D.A.P., dat de 'politiek zich bemoeid heeft met het aardewerkwetje, sterker het is er in verdronken 1 Het so cialisme verbonden met het grootkapita lisme en het anti-papisme hebben dit be werkstelligd. Spr. begrijpt niet, dat honderden Maas- tichtsche arbeiders in dezen strijd aan de zijne der S.D.A.P. zijn gaan staan. Ze kon den toch zélf zien, dat de fabrieken leeg liepen en dat er door lOOOen armoede werd geleden. Waartoe zich laten beïnvloeden door een voorlichting uit het hooge Noor den, die niet noodig was. In stede, dat onze pogingen tot bescher ming, bedoeld waren tegen de S.D.A.P., heeft spr. juist op hun hulp aangedron gen, in en buiten de Kamer. Het anders voorstellen is willens en wetens onjuist. De regeering Ruys de Beerenbrouck, die door de SD.A.P. beschuldigd wordt, heeft in 1924 gedaan wat ze kon, doch liberalen en socialisten hebben het verhinderd Spr. zet het iederen eerlijken beoordee- laar ook maar één argument uit de Han delingen geslaagd te noemen tegen het aardewerkwetje. Bij de behandelingder tariefwet-1924 werd door de S.D.A.P. voorgesteld uit een artikel te lichten het aardewerk en porce- lein. De lieeren wilden dus aan de Maas- trichtsche industrie niet geven de 3 pCt., die andere industrieën wel kregen. Bracht deze tariefwet eenige verlich ting, de armoede-concurrentie van Duitschland en Tsjecho-Slowakije en de valuta-concurrentie van België makten het toch nog erger. 7, Toen kwam op 1 April 1927 't was géén mop minister De Geer met zijn achterlijkheids-ambtelijk rapport. De daarna ingestelde herhaalde onderzoekin gen hebben zoovéél aan bet licht ge bracht, dat de Regeering tot ingrijpen be sloot. En dat geschiedde door Ministers van Christel ijk-Hi?torische huize, die van huis uit Vrijhandelaren zijn. De loonen, door dr. de Visser genoemd, zijn die van de hoogste klassen, terwijl er 70 loonklassen zijn! De vergelijking klopt dus niet. In het „Volk" stond als conclusie van den correspondent dat deze zich niet be grijpen kon, dat er afzetmoeilijkheden wa ren. Door dr. de Visser zijn deze woorden toegedacht aanM. Bovemayer, direc teur der Sphinx en nu wordt in een extra nummer van het Volk een betoog opgezet op..dat onjuiste citaat Waarom verklaarden zich de Twentsche indnstrieelen niet solidair met de Maas tricht sche fabrikanten in 19201 Wij heb ben niet om financieele hulp gevraagd maar om arbeid. De S.D.A.P. gaat er trotsch op, in den strijd tegen het aardewerkwetje te heb ben gestemd. Dezelfde heer Matthijsen van „Het Volk" van Juni 1927, die in dat blad schreef, dat wij Hollanders het werk geven naar het buitenland, terwijl hier duizenden snakken naar werk, bezocht hier de Sphinx en in Duitschland een fa briek, die in den allerlaatsten tijd gemo derniseerd is. Hij vergat de Céramque die een model is Het lachende echtpaar in Montreux voelde zich aangetrokken door het leuke model van een soepterrien, vervaardigd door de céramique Maastricht en dat wordt aangehaald als een bewijs van commercieel© achterlijkheid in het extra nummer van „Het Volk". Volgens Stenhuis in „De Strijd" van Juli 1927 moet tegen dumping worden op getreden en in de Kamerstemde Sten huis tegen het wetje 1 De Maastrichtsche zou niet te helpen zijn? En de heer Vliegen erkende vorige week het tegendeelWas er normale ont wikkeling geweest, dan zouden er thans tusschen 8 en 9000 arbeiders moeten zijn in de industrie. Wat de achterlijkheid betreft heeft de S.D.A.P. rare sprongen gemaakt. Eerst was het de technische achterlijkheid, toen de commercieele, daarna weerd de techn. met 'n retourtje naar de commercieele't Is weer de oude afstandsche vrijhandelspo litiek, die het wetje heeft doen vallen En nu beginnen de S.D.A.P.-ers de han delspolitiek te bestudeeren, door een com missie van 8 partijleden, 24 vakvereeni- gingsmannen, waaronder de ergste vrij handelaren en waarin allen geroyeerd zijn die zich wel eens voor bescherming hebben uitgesproken. De heer Pieters (Socialist) zal geen principiëel debat op touw zetten. Spr. zegt, dat hem de geschiedenis vanavond nog al knapjes is uitgevallen. Spr. be schuldigt de heer Kaanen van leugens. Hij heet het liegen, wat de heer Kaanen zei- de, omtrent het vragen van beschermende maatregelen voor de industrie. Spr. zeide dat de fabrikanten herhaaldelijk cijfers overlegden, die niet te controleeren waren. De heer Pieters laat zich dan eenige uitlatingen ontvallen, die krenkend zijn voor de katholieke geestelijkheid, die met een onbeschrijfelijk gehuil ontvangen wor den. Geroep van„er uit met hem Eindelijk gelukt het den voorzitter de vergadering te sluiten. Verschillende hee ren geestelijken verlieten uit protest de vergadering. Het meer dan schandalig gedrag van dezen socialistischen leider stemde het publiek zeer verontwaardigd en hij kan het danken aan het groote fatsoen van de katholieken, dat het niet tot erger is gekomen. »Tijd". BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Verslag over 1927. Verschenen is het 7e verslag over het jaar 1927 van de Bezuinigingscommissio, waaraan het volgende wordt ontleend: In 1927 werd de gedachtenwisseling van de commissie met den voorzitter van den ministerraad over een wettelijke regeling van het bezuigingsapparaat voortgezet. Uit een schrijven van dien voorzitter aan de commissie d.d. 2 Juni 1927 blijkt, uat de commissie, ondanks de bedenkingen van de regcering, blijft aandringen op een des kundig onderzoek naar de mogelijkheid eener wettelijke regeling van het bezuini gingsapparaat. Die wettelijke regeling wordt aanbevolen eenerzijds om het appa raat zelf een hechteren grondslag te ge ven en anderszijds ter versterking van zijn gezag, ook al mocht zijn taak slechts een zuiver ad viseer end e kunnen zijn. De regecring deelt dit standpunt niet. Een hechtere grondslag zou voor de com missie eerst van beteekenis worden, indien een opvolgende regeering de Bezuinigings commissie zou willen opheffen, waarvoor voorshands weinig gevaar bestaat; en wat de taak betreft, die aiet anders dan adv'- seerend zou kunnen zijn, blijft de regeering van meening, dat een wettelijke regeling daarvan weinig rendement zou hebben, afgezien nog van het bezwaar, naast bestaande op de wetberustende hoogc colleges, voor deze nieuwe bij de wet in te stellen instantie bezwaarlijk plaats zou zijn. De Staatsbegrooting voor 1928 was voor de commissie aanleiding, om in een schrij ven aan den voorzitter van den Minister raad tot haar leedwezen vast te stellen, dat deze begrooting wederom geen uiting geeft aan den zin voor bezuiniging, waar van de regeering blijkens talrijke harer uitingen, vervuld is, en die zij in hao be lang der Staatsfinanciën en der welvaart des lands, zoo dringend noodzakelijk acht. Van eenige poging om op de inrichting van den Staatsdienst een daadwerkelijke blijvende bezuiniging toe te passen, draagt deze begrooting naar het oordeel der com missie geen spoor. Daarvoor blijft de commissie met bij zonderen nadruk aandringen op een stel selmatige bezuiniging op de Rijksuitga ven. Inzake personeelsaangelegenheden heeft de commissie de aandacht der regeer ng erop gevestigd, dat het ter vermijding van moeilijkheden in de toekomst noodza kelijk zal zijn, dat de splitsing van alle ambtenaren die in vasten dienst en die op arbeidscontraet voltrokken zal zijn alvo rens de in het voorontwerp in uitzicht gestelde regelen van materieel-recht voor ambtenaren worden vastgesteld. De Commissie heeft den Ministerraad inzake dienstkleeding voor het burgerlijk rijkspersoneel geadviseerd om duidelijk te doen uitkomen, dat de particuliere indus trie, evenals tot dusverre, in de gelegen heid gesteld zal worden, haar economi sche outillage in dienst van het Rijk te stellen. De commissie is met de centrale reor- ganisatie-commisie van oordeel, dat het voorstel der commissie-Went inzake het dienstbaar maken van het toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek aan het algemeen belang, den krachtigen steun verdient. Zij zou daarin bovendien, zoodra dit mogelijk is, de hygiënische en rijks instellingen willen begrepen zien. De com missie meent, dat de voorbereiding der uit voering van het voorstel-Went dat voor al gezien moet worden van uit het door de commissie-Went opgestelde onderscheid tusschen keurings- of controle-werk en „research work", maar ook van uit de door haar gevoelde noodzakelijkheid om eenheid te brengen in de thans op velerlei gebied voor beide soorten van werk be staande instellingen moet worden opge dragen aan een persoon, die als deskun dige kan gelden. De regeering heeft inmiddels een besluit genomen overeenkomstig dit advies. De Regeering heeft aanvankelijk be zwaar gemaakt om haar medewerking te verleenen bij de instelling van een com- uit de radio-wereld. Programma's voor Vrijdag 30 Maart. Hilversum, 1060 M. 12,00. Politieber. 12.302.00. Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.00. Uurslag. 6.017.15. Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.157.45. Landbouwhalfuurtje door Dr. H. Molhuvsen: Onze landbouwproducten in het buitenland. 7.45. Politieber. 8.05—S.35. Schippersles door A. M. C. v. Kasteele: Bevrachting in de binnenvaart. 8.35. Solistenconcert door Nita van Os Pool. zang en Els Nolthenius, piano. 9.15. Concert door het Omroep-orkest, o. I. v. Nico Treep. Dram. en illustr. muziek. 10.05. Persber. 10.15. Voortzetting v. h. concert. Ope rette- en dansprogramma. Huizen 340.9 M. (n a 6 uur 1950 M.). 12.30. K.R.O. Tijdsopgave. 12.301.30. Lunchconcert door het Trio van Rest. Winkels to Amsterdam. 3.004.00. Vrouwenuurtje door mevr. KallerWigman uit Utrecht. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.00. Orgelconcert door den heer S. P. Visser, organist te Bennebroek. 6.00—6.45. Spreker N.C.R.V. de heer Chr. v. d. Heuvel, Heemstede, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onderwerp: „Christelijk agrarisch organisatie-leven". 6.457.25. K.R.O. Sociologie door Prof. J. D. J. Aengenent, leeraar aan het Semi narie te Warmond. 7.30. V.P.R.O.-uitzending. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek. 12.20. Sonatenconcert voor cello en piano. 12.50. Orgelconcert. I.202.20. Orkestconcert. 3.05. „The Grand National". Pardenren- nen in Liverpool. 3.40. Muziek. 3.50. Causerie: Het Parlementshuis. 4.05. Muziek. 4.10. Concert voor schoolkinderen. Orkest 5.05. Muziek. 5.20 Lezing over paaschgebruiken. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Orkestconcert. 6.50. Nieuwsber. 7.05. Orkestconcert. 7.20. B.B.C. muziekcritiek. 7.35. Bach's sonates voor viola da Gamba en cembalo. 7.45. Lezing: The now metals. 8.05. Vocal concert door Gertr. Johnson. 8.20. National Symphonie-concert. 9.20. Nieuwsber. 10.35. Nieuwsber. 10.40. Actueele causerie. 10.35—11.20. Variété. II.2012.20. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 17 5 0 M. 10.5011.00. Muziek. 12.502.10. Orkestconcert. 4.05—5.05. Liter, en muzik.-matinée. 8.50—11.20. Concert. Langenberg, 469 M. 12.25—1.50. Orkestconcert. 3.301.10. Vofaal concert. 5.20—6.20. Orkestconcert. 7.35. Rijnland8che avond. 2e deel „Schötzekünning", volksstuk van Fuchs. Daarna dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 1.507.05. Lezingen en lessen. 7.35. Symphonieconcert van Leipzig. 9.50—11.50. „Wo der Himmel blaut...." A. Gabro, tenor. Dr. Beccss Gloria palast Symphoniker. Hamburg, 395 M. 5.20. Orkestconcert. 6.45. „Dor fliegende Hollander", opera van Rich. Wagner. Daarna actueele causerie. 10.50—11.50. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20. Trio-concert. 8.35. Orkestconcert. 9.50. „Misdaad en literntuur", Vlaamsche causerie. Daarna weder tot 10.35 orkest concert. Radio in de operatie-kamer. Terwijl de radio-installatie, welke d« N. S. F. in het Binnengasthuis te Amster dam aanlegt, haar voltooiing nadert, begint zij thans met den aanleg van een afzonder lijke installatie in do afdeeling van prof. Lanz. Dat deze afdeeling haar eigen radio krijgt houdt verband met zijn plan om ook in zijn operatiekamer van radio gebruik te ma ken, een denkbeeld, dat hier in het land nog geen toepassing heeft gevonden. Prof. Lanz heeft den monteurs der N. S. F. opge dragen in de operatie-kamer twee stopcon tacten aan te brengen, voor koptelefoon en .luidspreker, ten einde de patiënten, die niet onder narcose worden gebracht, tij dens de operatie met de klanken der radio te kunnen afleiden. De Bond van R. K. Radio Vereenigingen. De Ned. Bond van Radio Vereenigingen „Kt. Willibrordu8" vergaderde Zaterdag 24 Maart, in café Witjens te Utrecht. Een defi nitief bestuur werd gekozen, waarin zitting hebben: als voorzitter, het tweede kamer-' lid de heer Kampschöer to Monster als le den de heeren: Ringolestein (Utrecht) Kers semarkers (Raalte) Oosterholt (Eindhoven) MertenB (Oosterhout) Derkx (Kerkrade) en Hofraeyer (Amsterdam). Hierdoor zijn de verschillend ebisdom- men in het bondsbestuur vertegenwoordigd Aangenomen werd een schema voor inten sive propaganda voor den K. R. O., dat door het bondsbestuur zal worden uitge werkt en in de jaarvergadering van Mei a.s. zal worden aangeboden. De zakelijke omroep. In verband met de internationale rege ling der golflengten worden met don zen der Scheveningen-Haven (zakelijke Om roep) proeven genomen met een veran derde golflengte n.l. van 1470 Meter. Van 2 tot en met 5 April zullen van 11.2511.40 en van 16.2016.35 proefuitzendingen plaats hebben. missie van onderzoek naar de taak van dat deel van den dienst der volksgezond heid, dat zich bezighoudt met het toezicht op de apotheken, de naleving van de Wa renwet en de hygiëne van lucht, bodem en water. Nadat de commissie te kennen had gegeven, dat zij bij haar meening bleef, heeft de Regeering op 27 Juli 1927 dus een jaar en ruim drie maanden na het eerste verzoek om medewerking, me degedeeld, dat zij bereid was om aan de instelling eener commisie als bedoeld me de te werken. Graaf de Martens Ferrao. t De Portugeesche gezant bij het Ncder- landsche hof, graaf de Martens Ferrao, is gisterennacht omstreeks halfvier, na een korte ongesteldheid, aan longontsteking overleden. De overledene was ruim 60 jaar. Hij werd bij Hr. Ms. hof geaccrediteerd 14 Ja nuari 1927, als opvolger van den heer San tos de Souza Bandeira. Pater F. Hendrichs naar Rome. De Zeereerw. Pater F. Hendrichs S.J. is gistermorgen opnieuw voor twoe maan den naar Rome vertrokken tot voortzet ting zijner studiën op apologetisch- archeologisch gebied. Dit is do vierde maal, dat Z.Eerw. zich met dit doel naar de H. Stad begeeft. Lindbergh wil naar Japan vliegen. Lindbergh heeft zich bereid verklaard een „vredesvlucht" naar Japan en andere landen te ondernemen. Daarvoor zal een vlucht over den Grooten Oceaan noodig zijn. Van Japan uit zal Lindbergh dwars door Azië naar Europa vliegen. Goede vrienden van den vlieger opperen de mogelijkheid, dat hij vervolgens zal trachten een non-stop-vlucht EuropaAme rika ten uitvoer te brengen. FEUILLETON. HET HUIS OM DEN HO 26) Uit het Engelsch van: Louis Tracy. (Nadruk verboden). Persoonlijk liep hij geen gevaar. Zijn ïtïaties met Elmdale en deze vreemde tragedie dateerden pas van den vorigen dag en wat Marguerite betrof, geen enkele réchter zou een dochter straffen, die om haar vader te beschermen de waarheid te kort deed. Dan bleef nog Percy Whitta- ker over. Wat was er te verwachten van •lezen jongen met zijn wonderlijk en onbe rekenbaar karakter? In ieder geval, het voornaamste was tijd te winnen. En hij vertrouwde dat een dappere, gedecideer de houding een aantrekkelijk jong meisje wel buiten oogenblikkelijk gevaar zou kun nen houden. Toen hij de Grange naderde, voelde hij, hoeveel het oude huis al voor hem be- teekende. De ondergaande zon goot haar stralen over de grijze muren en toovfitle een bronzen weerschijn in de ramen. Vooral één venster, misschien kwam het, doordat dit en beetje bol was een ven ster in een der ramen in Meg's kamer straalde met opmerkelijken gloed, 't Was alsof het zei: Laat het maar aan mij over. Ik heb gewaakt over tien geslachten en ik weet hoe de tijd alle menschelijke moei lijkheden verzacht. Hij keek naar boven om te zien, of hij bij toeval Marguerite ook kon ontdekker. Ja! j Ze was er en schoof het raam op. Het diner wordt net opgediend, zei ze. Bettiy heeft warm water op je ka mer gebracht, hier net tegenover; je mag wel voortmaken met je toilet. Ik heb goed nieuws, antwoordde hij vroolijk. Ik heb een plan bedacht dat den vijand zal verdrijven. Welken vijand, vroeg ze op zachteren toon. De machten van het oogenblik, en hij maakte een wijd gebaar om de wereld in het algemeen aan te duiden. Door de klok 24 uur terug te zetten, verijdelen we ieder complot van de tegenpartij. Ik zal je het onder eten uitleggen. Met een veelzeggend ,gebaar informeerde ze, of Percy Whittaker ook aan dat plan te pas kwam en hij ant woordde door te knikken. Hij kon zijn oogen haast niet afwenden van het volmaakte schilderij; het mooie, frissclie meisje, met haar ellebogen steu nen op het vensterkozijn, zoodat het leek of haar hoofd en schouders in een lijst wa ren gevat, terwijl de laatste stralen van de zon op haar gezichtje schenen en een gouden spinsel om haar donker hoofd weefde. Zooals vroeger reeds gezegd werd, ont ving de hall haar licht door den boven kant van de voordeur en door het ge kleurde raam op het eerste trapportaal. Toen Armathwaite de voordeur bereikt had, onderschepte hij met zijn hooge ge stalte gedeeltelijk het licht, dat door het glas naar binnen viel. Hij had zijn hand aan de knop, toen hij hoorde, dat Margue rite haar slaapkamerraam weer sloot wat met een stroef knarsen gepaard ging en op hetzelfde ccgenblik bereikte een door dringende kreet, die uit het huis kwam, zijn oor. Iemand viel de traf af, de hall in en bleef daar als een zoutzak op den grond liggen. Armathwaite had in een se conde de deur open en vond Percy Whit taker onder aan de trap, terwijl hij de stem van Marguerite in doodschrik hoorde vra gen: Wat is dat? Wat is er gebeurd? Percy, ben jij dat? Op dat oogenblik had Armathwaito Percy al gedeeltelijk over eind getild, terwijl het leek of alle leven uit deze was geweken. Vrouw Jackson kwam uit de keuken toe gesneld met een lamp en Marguerite ver scheen op de trap. Wat is er toch? riep ze nog eens. Is Percy gevallen? Is hij gewond Ik denk dat hij op de trap is uitge gleden, zei Armathwaite rustig. Hij viel met zoo'n smak, dat hij bewusteloos is.. Nu, ouwe jongen, kom eens tot jezelf 1 Kun je niet opstaan? Zal ik je naar een stoel dragen? Volkomen verbijsterd probeerde Whitta ker te staan, maar hij schreeuwde het on middellijk uit van pijn en hij zou opnieuw in elkaar gezakt zijn, als Armathwaite hem niet gesteund had. Allemachtig, riep deze. Ik ben bang dat hij er erger aan toe is, dan ik dacht. Geef gauw licht, vrouw Jackson en ga dan naar boven en doe de deur van meneer Whitttaker's slaapkamer open, wanneer die dicht is. Dan zal ik hem erheen dragen en onderzoeken hoe het* met hem gesteld is. Armathwaite merkte, ondanks de ver warring van dat oogenblik, dat Percy, met van vrees wijd-open oogen, naar den muur naast de klok staarde. Vrouw Jackson zag j het ook en zc aarzelde geen oogenblik om J haar gedachten onder woorden te brengen. O, hemel, de arme mijnheer zal het spook gezien hebben, riep ze uit. Ikik heb een of ander spook ge zien, stamelde Whittaker zachtjes. Waar is het? En wat is het? Ik was zeker dat ik iets zag. Ga naar boven, commandeerde Ar mathwaite boos tegen vrouw Jackson, of nog beter, geef de lamp aan miss Meg en schei uit met die nonsens. Hij legde Whittaker op zijn bed en kwam tot de ontdekking dat de rechterenkel be zeerd was. Armathwaite schudde het hoofd als Whittaker ineenkromp of het luid uit Bchreeuwde van pijn, wanneer een pees werd aangeraakt of wanneer hij een po ging deed om den voet zachtjes te ver draaien. Zet de lamp neer, zei hij tot vrouw Jackson, en breng me een kom koud wa ter. En jij, Meg, ging hij door, scheur jij een laken of een ander stevig stuk linnen in reepen van zoowat 8 c.M. Doe het zoo vlug als je kunt. Iedere minuut, die we nu winnen, kan misschien een week pijn uit staan. Wat is het?, fluisterde Whittaker, toen de vrouwen weg waren. Is er iets gebroken? Neen, gelukkig niet Mot een gebro ken enkel zoü je een poosje mooi zijn! Maar je hebt hem leelijk verstuikt en mis schien een paar gewrichtsbanden ge- Bcheurd. Gelukkig weet ik hoe ik in zoo'n geval handelen moet vóór het gewricht tijd heeft op te zwellen. Maar hoe hebt U het in vredesnaam aangelegd om achterover de trap af te vallen? De treden zijn breed en do trap is heelemaal niet steil. Ikik viel niet. Dat is te zeggen, ik bedoel, ik struikelde niet of gleed niet uit over iets. Ik zag datdat spook.... en viel eenvoudig om. Ik denk dat ik flauw ben gevallen. Maar, m'n beste kerel, wat U voor spook aanzag, was louter de schaduw van een figuur uit het glas-in-lood raam. 't Was meer dan dat. Ik ben niet gek! Ik heb nog nooit zoo iets griezeligs ge zien in mijn leven. Hebt u me niet zelf ver. teld dat ze den man in de hall bij de klok vonden hangen? Wel, ik zag hem, op mijn eerewoordIk was net den draai van de trap voorbij, toen ik het zag! Toen begon het afgrijselijk te zuchten. Ik kan me niet vergist hebben. Ik dacht heelemaal niet aan iets van dien aard. Integendeel, ik was juist bezig me af te vragen of Meg do din gen verstandig zou opvatten en inzien, dat ik gelijk had met aan Edie to vragen om haar moeder hier te laten komen. Toen verscheen dat vervloekte spook opeens! Mijn haren rezen ten berge en ik viel hals over kop naar beneden. Ik kan u nu natuurlijk niet overtuigen, zei Armathwaite, maar als u weer in staat bent op te staan, zal ik u laten zien boe het precies in elkaar zit en kan ik ook demonstreeren waar dat afgrijselijke zuch ten vandaan komt. -— Weer in staat op te staan? U bedoelt toch niet dat ik voor een tijdje invalide ben? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5