BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. Rechtzaken. Uit de Omgeving. 19e Jaargang. DONDERDAG 29 MAART 1928 No. 5835 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraag: bij vooruitbetaling Hoor Leiden 19 cent pei week 19.50 pel kwartaal, bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 pei kwartaal, franco per post 12.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad ls tooi de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 5C cL per kwartaal, bij voor- tutbetaling. Afzonderlijks nummert 5 ct,, met Ge'flluatreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gewone odvertentlén 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot s dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertenBèn, ran ten hoogste 80 woorden, wtarto betrekkingen worden aangeboden ot gevraagd, hoor en huur, koop en verkoop f 0.50- Dit nummer bestaat uit drie bladen. V De Vrijheidsbeperking. De katholieke kerk stelt regels ter be perking van het gebruik, dat wij van onze vrijheid kunnen maken, legt banden om ons yrijheidsgebruik. Gij moogt die boeken niet lezen. Gij moogt u bij die vereeniging niet aan sluiten. Gij moogt die bijeenkomsten niet bijwo nen. Gij moogt bijv. niet deelnemen aan de z.g. spiritistische seances. Voor dit laatste verbod wordt npg wel rns door waanwijzen de schouders opge haald. Wat kan het voor kwaad om naar die z.g. séances heen te gaan, voorzoover deze op goochelarij of illusionisme berus ten 1 Laten dezen nu 'ns kennis nemen van wat Fr. v. R.(aalte) schrijft in het „Hbld.": Hij schrijft naar de „Limburger Koe rier" samenvat in bovengenoemd blad zijn bevindingen neer van een kwartjes- séance te Amsterdam, waar hij in een drie kwart donkere zaal droeve, van ernstige zenuwstoringen getuigende tooneelen mee maakte; menschen, die absoluut te goeder- trouw, zich in de hoogste opwinding, zelf zaten beet te nemen; een dame, die in ernstig ziekelijke stuiptrekkingen verviel en meer den indruk maakte van iemand, die in een toestand van ongewone zenuw overspanning .is, dan van een normaal we- De schrijver noemt de vertooning aller- pnstichtelijkst, onsmakelijk en komt dan tot de conclusie, dat deze voorstellingen de geestelijke volksgezondheid ernstiger benadeelen moeten dan niet geheel decen te filmvoorstellingen, die voor de jeugd worden verboden. Dit is, zegt hij, volksver giftiging van de ergste soort, die de kwart of minder dan kwart ontwikkelde massa terugdrijft naar de duistere tijden uit het grijze verleden. Tenslotte vraagt hijeen officieel ver bod van dergelijke vertooningen uit te vaardigen. Ziehier, een vrijheidsbeperking, zooals de Katholieke Kerk voorschrijft! Meermalen is ook van niet-Katholieke zijde erkend en geprezen de wijsheid, die aan de Index, het boekenverbod ten grond slag ligt. Hier wordt, zij 't dan niet expres- sëlijk, de erkenning gegeven, dat het ver bod van de Kerk om z.g. spiritistische séances bij te wonen menschkundig is en zegenrijk DUITSCHLAND. Dr. Wirth toch Centrumscandidaat. Op een gisteravond te Berlijn gehouden bijeenkomst van leidende personen der Centrumspartij, waaraan o.a. rijkskanse lier dr. Marx, de plaatsvervangende voor zitter der Centrum-fractie in den Rijksdag Stegerwald en dr. Wirth deelnamen, kwam men overeen, aan het partijbestuur van het Centrum voor te stellen, het plaatsen van dr. Wirth op de rijkslijst der Centrum- candidaten aan te bevelen. ITALIË. Mussolini steunt Hongarije. Een interview. Lord Rothermere, de eigenaar van het bekende Londensche blad „Daily Mail" en voorstander van een revisie van het vre desverdrag van Trianon, heeft een onder hóud met Mussolini gehad. In den loop van het gesprek bepleitte de Italiaansche premier een herziening van Hongarije's grenzen door wijziging van het vredesverdrag. Het zou, zoo be toogde hij, niet in het belang van den Europeeschen vrede zijn, een volk als het Hongaarsche te laten leven onder den aanhoudenden druk van een duidelijk ge bleken onrechtvaardigheid. Omtrent de Italiaansche politiek ver klaarde Mussolini verder, dat voor Italië, dat nog een zwaren strijd voor zijn eco nomische ontwikkeling voor den boeg heeft, verwikkelingen met het buitenland zeer ongewenscht zijn. SPANJE. Een taaiconflict. Primo tegen kardinaal V d a 1. Generaal Primo de Rivera heeft, zoo verneemt de „Manchester Guardian", onlangs een bezoek aan Barcelona ge bracht om te trachten een einde te ma ken aan het geschil met kardinaal Vidal y Barraguer, de ernstigste moeilijkheid waar op hij, sedert hij naar de macht greep, is gestuit. Kardinaal Vidal y Barraguer handhaaft het recht der Katholieke gees telijkheid, een recht waaraan zij steeds heeft vastgehouden hetgeen o.a. nog pas bleek uit de opmerkingen van den Paus over Zuid-Tirol om te prediken en godsdienstonderwijs te geven in de taal, en zelfs iri het dialect der streek in dit geval liet Catalaansch. Naar men weet streeft Primo de Rivera er naar, het Catalaansch regionalisme te onderdrukken, en de leiding van Spanje in Castilhaansche hand te houden. De houding van kardinaal Vidal bleef in zijn oog niet beperkt tot het godsdienstige; hij zag er politieke Catalaansche actie in. Hierin werd hij gestijfd doordat de kar dinaal blijk gaf, de vervolging der Cata laansche propagandisten af te keuren, o.a. door niet thuis te geven toen de minister van Binnenlandsehe Zaken generaal Anido, en zelfs toen de koning hem in zijn residentie te Tarragona wilden bezoe ken. Om zijn premier een genoegen te doen, heeft koning Alfonso het vorig jaar bij zijn bezoek aan het Vaticaan getracht den Paus tot terugroeping van kardinaal Vi dal te bewegen. De Paus, die niet verno men had, dat hiermee een represaille be doeld was, stemde aanvankelijk toe, maar de kardinaal reisde naar Rome, zette de situatie uiteen, en werd gehandhaafd. Ook de bisschop van Barcelona hoeft geweigerd in te gaan op het verzoek uit Madrid om in het Casti'iaansch te laten onderwijzen. Hij antwoordde, dat hij de instructies van het Vaticaan moest op volgen, welke op godsdiens tonder richt in de volkstaal aandringen. Uiteraard heeft de heele katholieke Ca talaansche pers de zijde gekozen van de geestelijkheid, die geweigerd heeft te buk ken Toor de dictatuur. Ex-keizerin Zita geopereerd. Ex-keizerin Zita heeft te San-Sebas- tiaan een nier-operatie ondergaan. RUSLAND. HERLEVING VAN DEN STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST. Hoe het Paaschfeest ontwijd zal worden. De correspondent van de „Chicago-Tri bune'' meldt: Na twee jaren van lijdzaamheid heeft de communistische partij opnieuw haar leden opgedragen tijdens de Paaschdagen, welke altijd Ruslands meest geliefde en alom ge vierde feestdagen zijn, atheïstische betoo gingen te organiseeren. Daar Paschen het eind van den langen Noordelijken winter beteekent, wordt het ook als lentefeest be schouwd, dat met een halven vrijen dag op Goeden Vrijdag begint en den volgenden Dinsdag eindigt. 's Nachts voor den eersten Paaschdag zijn de orthodoxe kerken van tien tot één uur gevuld met geloovigen. Het glanspunt van den dienst valt te middernacht wan neer, nadat de bisschop heeft aangekon digd „Christus is verrezen", de geloovigen elkaar den vredeskus geven. Na het einde van den dienst gaan de menschen naar huis om zich aan ham, in zwart brood ge bakken, te goed te doen. Maar al deze genoegens zijn. „taboe" voor den communisten, daar een decreet van het volkscommissariaat van onderwijs bepaalt, dat de communisten op Paasch- Zaterdag geen ham mogen eten en niet mogen slachten. In de plaats daarvan is allen bioscopen opgedragen, speciale pro gramma's voor te bereiden welke afge draaid zullen worden, totdat de kerkelijke plechtigheden zijn geëindigd, en de socia- listisch-communistische clubs hebben last gekregen atheïstische lezingen en schouw spelen en optochten, welke de geboorte en het leven van Christus belachelijk maken en aanvallen, te organiseeren. Alle Russische draadlooze omroepsta- tions met inbegrip van het grootste com munistische internationale station te Mos kou zetten anti-godsdienstige programma's in elkaar en luidsprekers zullen op de hoe ken der straten in de nabiiheid der kerken zijn opgesteld teneinde te trachten te voor komen, dat de menschen de diensten bij wonen. Drie jaar geleden liepen gelijk soortige communistische bewegingen in verschillende Russische steden op bloedige relletjes uit. Over Pasehen sorekend geeft de Mns- kovsche ,-Prawda" toe, dat tot dusverre de bolsiewiki volkomen gefaald hebben in hun pogingen om den invloed van de kerk op de massa te vernietigen. Voor 'den oorlog werkte de orthodoxe kerk met regeerings- su.bsidie; persoonlijke büdragen soeelden slechts een kleine rol in het onderhoud van de kerk. Maar tegenwoordig bloeien, volgens de ..Prawda", de berken zonder steun van den staat, daar de Russen ongeveer 400.000.000 roebel per jaar tot steun van den gods dienst bijdragen en men heeft zelfs com munisten betrapt, -tie hielpen bij het inza melen van gplden voor den bouw van nieuwe kerken. De naderende nti-Paschen-betoogingen beteekenen het begin van een nieuwe on derdrukking van de-kerk. ^rbeiders die op Goeden Vrijdag, Paasch-Zaterdag en ^Paasch-Maandag op hun fabrieken op het appèl ontbreken, ziillen zwaar gestraft worden. Weer arrestaties te Moskou. De Gepeoe heeft een aantal personen, verbonden aan de machinetrust te Moskou, gearresteerd, onde bèschuldiging, voor een millioen roebel constructiestaai, waaraan groot gebrek bestaat, aan particulieren te hebben verkocht, terwijl de staatsonderne mingen geen con si ructiestaal konden krij gen. CHINA. Roode terreur in China. Swa'tau ernstig bedreigd. Swatau wordt ernstig bedreigd door de roode troepen uit het gebied van Hai- foeng. De Kantonneesche troepen hebben onlangs Swaboe en Haifoeng veroverd en daar de Foekier.-generaal Tsjeng Ming- tsjoe, feitelijk ook van Kanton zijn in structies ontvangt, is Swatau zoo goed als zonder verdediging. Gemeld wordt, dat de dorpen nabij Swatau het reeds hard te verantwoorden hebben. Vele menschen wor den er gemarteld en gedood; ontevreden troepen begeven zich thans naar Swatau. AMERIKA. Een ministerie voor den vrede? Canada geeft het voorbeeld. Naar uit Ottawa gemeld wordt, heeft het Canadeesche ment zich gisteren bezig gehouden met een motie tot instel ling van een ministerie, dat tot taak zou hebben den vrede en de internationale verzoening te bevorderen. De afgevaardigde Macphail betoogde, dat Canada de wereld een voorbeeld moet geven door het geld, dat gewoonlijk voor bewapening wordt uitgegeven, te besteden ter bevordering van den vrede. De minister-president verklaarde, dat de regeering het plan sympathiek gezind is, doch dat naar zijn meening de aan het ministerie toegedachte taak moet worden opgedragen aan het ministerie van buiten- landsche zaken. TWEEDE KAMER. De Kweekscholen. De Ongeval lenwetten. De inenting. Nadat de Kamer aan de heeren Korten- horst en Ketelaar had toegestaan, om op een later te bepalen datum, dus na het Paaschreces, een interpellatie te houden, zou er gestemd moeten worden over de motie-Albarda. Na de ontrading daarvan door den minister van Onderwijs, op grond van het feit, dat de Kamer hierdoor pre ventief in plaats van repressief toezicht zou willen uitoefenen, stond het lot wel vast. In deze omstandigheden koos de heer Albarda de wijste partij. Aanneming, waar op geen kans bestond, zou door den minis ter kunnen worden uitgelegd als een blijk van wantrouwen en dat lag niet in de be doeling, terwijl verwerping van de motie zou kunnen worden opgevat, alsof de meer derheid van de Kamer het inzake het re- geeringsbe^id ten opzichte van de kweek scholen niet met den heer Albarda eens was, hetgeen toch niet gezegd kon worden. Tn deze omstandigheden volgde hij dus het reeds door den heer Tilanus gegeven goe de voorbeeld en trok zijn motie in. Hierna kon worden voortgegaan met de wijziging der Ongevallenwetten, welke ten slotte is aangenomen. Nu kwam wèèr aan de orde het Vaccï- natie-ontwerpje. 't Is een oud ontwerp, reeds in 1923 door minister Aalberse ingediend, en sedert 10 October 1921 gereed voor openbare behan deling. Yoor het. echter zoover was, dat dit op 31 Maart 1927 kon geschieden, was het alweer driemaal gewijzigd. Op 1 Aoril 1927 vroeg de minister schorsing, nadat een amendement van de commissie van rappor teurs was aangenomen. Op 10 Juni werd. nadat de minister weder een wijziging had aangebracht, waardoor men ten opzichte van de financieele verplichtingen aan ge meenten in deze wet weer opgelegd vol daan was, de behandeling weer voortgezet. Edoch weer struikelde de minister door een amendement van mevrouw de Vries Bruins op een van de laatste artikelen. Dit amendement, waarvan de bedoeling was, -'ft l-eatcande artikelen over de inenting de lokken geheel in stand houden maar een beteren waarborg te geven aan de vrijstelling van inenting wegens gezond- heidsbezwaren, werd, niettegenstaande de minister het onaannemelijk verklaard had, aangenomen met 39 tegen 33 stemmen. Met de linkerzijde stemden de katholieken Boo- mans, Kortenhorst, v. Sasse van Ysselt en Bulten voor dit amendement. Principieel hadden de Katholieken niets tegen het amendement, maar de meerderheid van de fractie stemde slechts tegen om de onaan- nemelijkverklaring van den minister waar door de wet in gevaar werd gebracht. Gisteren rees er krachtig verzet van de zijde der Antirev., omdat de Minister het amendement-de Vries Bruins nu in de wet had verwerkt. Gestemd is er nog niet. Vragen van Kamerleden. De zomert ij d. Door den heer Polak zijn tot den Mi nister van Binnenlandsehe Zaken cn Land bouw de volgende schriftelijke vragen ge richt: I. Kan Zijn Excellentie medecleelen, waarom ook dit jaar hier te lande de zo mertijd niet ingevoerd wordt op denzelf den dag als zulks in België, Frankrijk en Engeland geschiedt II. Is Zijn Excellentie bereid te bevor deren, dat voortaan de zomertijd hier ter zelfder tijd als in de genoemde landen be ginnen zal? III. Zoo neen, wil Zijn Excellentie dan mededeelen, waarom niet? Uit de steen-industrie. Geen overeenstemming bereikt. In de gisteren gehouden conferentie, onder presidium van den Commissaris der Koninging in Gelderland, tusschcn de ver tegenwoordigers van de Stecnfabrikanten- vereeniging en de Contact-commissie der Vereenigde Steenfabrieksarbeiders, is men tot geen overeenstemming kunnen ko men. De afceenf abrikanten zulle.n nu Vrijdag a.s. apart bijeenkomen en dan uitmaken of de uitsluiting Maandag a.s. zal aanvan gen. Het conflict zal dan 5000 arbeiders om vatten. BILJARTEN. Prof. tegen amateur. Dinsdagavond speelde in café „De óou- den Kroon" te Leiden onder zeer veel be langstelling de biljartspeler prof. Toklrie, kampioen van België 500 caramboles met voorgift 350, klein cadre, tegen den ama teur biljarter J. v. d. Hulst van Oud-Ade. Prof Tokkie behaalde in 13 beurten 460 caramboles waarin een zeer mooie serie van 161. Amateur J. v. d. Hulst maakte in zijn 13de beurt de partij van 150 caramboles die hij voor zijn rekening had uit, waar mede hij dus winnaar werd. Daarna kregen wij van prof. Tokkie nog verschillende mooie kunst- en fantasiestoo- ten te zien. Prof. Tokkie zou gaarne een revanche wedstrijd spelen waartoe J. v. d. Hulst di rect bereid was, doch dan 600 caramboles met voorgift van 300 wat ten slotte uitge steld is tot Donderdag 12 April Prof. Tok kie zal dan de onbegrijpelijke seriestoot (Coup fucoraprehensible) demonstreeren, die uitsluitend voor deze gelegenheid is be waard. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. De opvoering van Ichnaton. Het Utrechtsche Studentenkorps heeft in een gisterenavond gehouden, drukbe zochte vergadering bij acclamatie besloten, de uitnoodiging van het Nederl. Olympisch Comité om het openluchtspel Ichnaton van C. J. Graadt van Roggen te vertoonen als officieele openingsvoorstelling voor de Olympische Spelen, aan te nemen, onder voorbehoud, dat de voor de vertooning noodige spelers zullen worden gevonden. Poging tot moord er medeplichtigheid. Gisteren stond onder veel belangstelling van de zijde van het publiek voor de recht bank te Leeuwarden terecht de 38-jarige huisvrouw van B. H., wonende te Nieuwe Brug, thans gedetineerd, verdacht van po ging tot moord. Zij zou de vrouw van haar minnaar een postpakket hebben gezonden inhoudende, naast allerlei versnaperingen voor de kinderen enz. een broodje be smeerd met een letale dosis rattenkruid. De substituut-officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen en eischte een gevangenis straf van 6 jaar. De verdediger mr. Veld man pleitte clementie. Vervolgens stond terecht de 76-jarigo winkelier J. M. te Tijchaske, voru-.L.u van het uitlokken subs, medeplichtigheid Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een taaiconflict in Spanj'e tusschert Primo de Rivera en kardinaal Vidal. i Herleving van den godsdienststrijd in Rusland in verband met het naderende Paaschfeest. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft weer in behan deling genorr.en het wetsontwerp inzake voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. (lste blad). Gisterenavond heeft op den Mathenes- serdijk te Rotterdam een 67-jarige haven arbeider een vrouw op straat doodgesto ken. Daarna heeft hij zich ze!f ernstig ver wond. (Gem. Berichten, 3de blad). Bij een brand in Den Haag is iemand zwaar gewond. (Gem. Berichten, 3de blad). aan het misdrijf bovengenoemd. Verdach te, clic van onbesproken levensgedrag is, ontkenclé ten stelligste iets met het mis drijf uitstaande te hebben. De substituut officier van justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van 8 jaar. Do verdediger mr. Tijsma achtte het requisitoir van den subst.-officier zeer zwak en pleitte vrij spraak. TRAM OF BUS H AA RLE LEIDEN v.v. (Ingezonden). Men had verleden week de gelegenheid ter Seccetarie van den ltaad Van State de stukken in te zien, inzake de beroepen op de Kroon door den Raad van Lisse, de Haarlemsclie Brockway-Bus Maatschappij en de N.Z. Hollandsche Tram Maatschappij op do besluiten van Ged. Staten van N. en Z.-Holland, waarbij aan de Brockway Maat schappij een concessie word verleend voor 3 jaar, na uitspraak der Kroon in geval van beroep, teneinde de Train Maatschap pij in de gelegenheid te stellen tot electri- ficatie over te gaan, met do bedoeling van Ged. Staten van Noord-Holland, dat de tramlijn daarna op behoor* lijke, aan de eischen van het verkeer beantwoordende w ij- ze wordt geëxploiteerd en van Ged. Staten van Zuid-Holland: dat de geheele tra ml ij n Haarlem L eiden geëlectrificeerd zal zijn en een frequente dienst tusschen beide steden en de tli ssc hengelegen gemeenten in de bollenstreek zal moge* lijk zijn, opdat deze ten vol le in de verkeersbehoeften kan voorzien. De N. Z. Hollandsche Tram Maatschap pij vraagt in haar beroepschrift geen lan gere concessie aan de bus maatsschappij te geven dan een jaar of zoolang als zij voor elcctrificatie noodig heeft, de Brockway Maatschappij vraagt voor onbcpaalden tijd concessie, of althans voor minimum 5 jaar met dien verstande dat verlenging gege ven wordt ook wanneer do tram aan de eischen van Ged. Staten heeft voldaan en de Raad van Lisse plaatst zich op liet standpunt dat: de welvaart van de Gcm. Lisse het meest gebaat is bij een vrije concurrentie tusschen openbare middelen van vervoer. Hieronder volgen eenige regelen uit di verse stukken bij den Raad van State: Directie N. Z. Holl. Tram Maatschappij aan Ged. Staten van Noord-Holland dd. 22 Nov. 1926, o. a.: „Eene in allen deele de moderne ver- keerseisclien bevredigende electrische tram lijn moet dubbclsporig zijn. Do kosten van een dergelijke aanleg zijn echter van dien aard, dat zelfs bij de hoogst gestelde ver wachtingen ten aanzien der vervoerstoe- name het alsnog in de onderneming te sto ken kapitaal niet rendabel zal zijn. Het verleenen van een of moor autobusconces sies aan derden ontneemt do" zekerheid, dat de bestaande stoomtramlijn zal worden geëlectrificeerd..." Dir. N. Z. Holl. Tram Mij. aan H. M. de Koningin, d.d. 9 Mei 1927 o.a.: „dat de verbouwing dor stoomtramlijn in een electrische dubbelsporige lijn door de hooge kosten daaraan verbonden voor- loopig niet denkbaar is, dat toch een een voudige electrificalie van de bestaande stoomtramlijn zooals deze, slechts finan- tieel verantwoord is en den korten tijd van voorbereiding en uitvoering vorderen zal en deze door adressant op ongeveer een jaar wordt geschat In een schrijven d.d. 28 Sept. 1927 aan 't Prov. Bestuur van Noord-Holland aan den Minister van Waterstaat staat o.a.: „dat indien deze tramlijn is geelëctrifi- cucrd en op behoorlijke aan de eischen van het verkeer beantwoordende wijze

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1