Buitenl. Berichten. scheiden. önophoodeïqk werden vet*, schroeide, half verbrande manden naar buiten geworpenhet zich boven de deur bevindende latwerk werd stukgehakt om den blusschenden brandweerlieden ruimer gelegenheid te geven hun slangen zoo te richten dat zij een groot-er gebied konden bestrijken. 't Was, om als niet-belangkebbend toe schouwer te spreken, een „mooie" braod en zoo dachter er verschillenden over, want er werden herhaaldelijk pogingen gedaan om het vrij sterke politie-cordon te verbreken mot uitvluchten als „ik woon hier", „ik ben bij de zaak betrokken" en dergelijke meer, waartegenover echter de politie, die haar volkje kent en weet-, dat brutaliteit en nieuwsgierigheid dikwijls in hooge mate samengaan, onverbiddelijk bleef. Een man maakte voor zichzelf een uit zondering. Met verwilderd gezicht brak hij door de afzetting heen met het ken nelijk doel het huis binnen te gaan. 't Bleek de vader van de geredde kraam vrouw te zijn. Danig overstuur wierp hij zich snikkend op de wielschermen van een der brandweerwagensaanstonds stelde men hem gerust met de mededee- ling, dat zijn dochter was gered, maar de man bleek zoodanig in zijn zenuwen ge schokt te zijn, dat omstaanders hem in schier bewusteloozen toestand een huis moesten binnendragen. De politie had vee! werk om de men- schen op een afstand te houden en recher cheurs, personeel van den Geneeskundi gen Dienst en Roode Kruismannen moes ten hen herhaaldelijk aansporen zich niet buiten de voor hen bestemde plaats te begeven om de brandweer onbelemmerd haar moeilijk werk te laten volbrengen. Na ruim een uur werk hadden de brand weermannen, die van den aanvang af er alles op gezet hadden de bovenverdiepin- voor aantasting door het vuur te vrij waren en daarin volkomen slaagden, het vuur in zijn haard bedwongen. Het brandbare goedje bleef echter nog nasmeulen, waarvoor nog eenigen tijd een wacht bij het huis achterbleef. Branden. Door tot nog toe onbekende oorzaak is de dubbele arbeiderswoning, bewoond door de gezinnen W. H. Eindeman en G. van den Poll te Bergentheim in de ge meente Ambt Kardenberg totaal afge brand. Een en ander was verzekerd. In het veld te Kerkenveen (Drente) Zijn 20.000 turven verbrand. De 14-jarige S. heeft bekend de heide in brand te heb ben gestoken. Ongeveer 100 H.A. heide te Anlo is een' prooi der vlammen geworden. Met een auto er vandoor. Een passagier, die den wagen op gang bracht. Maandagavond toen de chauffeur der autobusondorneming G. Spee en Zn, uit Grevenbieht, zijn bus nabij het veer te Maasbragt had neergezet, en zich even naar de overzijde der Maas had begeven, noorde hfj plotseling, dat de motor van de bus aansloeg, en een onbekende zich hier mede trachtte verwijderen. De wagen zal ongeveer 200 M. geloopen hebben, toen hij in brand vloog. De man, die er met de bus vandoor gegaan was, wist nog uit den brandenden wagen te ko men, niettegenstaande zijn kleeren reeds vlam hadden gevat, hetgeen men kon af leiden uit een jas, die hij had uitgetrok ken en weggeworpen en die gedeeltelijk was verbrand. De man wist echter in do duisternis te ontkomen. De bus, ter waarde van ƒ15.000, ver brandde geheel. Vuurgevecht met stroopers. Zooals we meldden, had gedurende een der nachten van de vorige week een tref fen plaats tusschen een drietal stroopers en een houtvester op Duit-sch gebied in het Rimburgcrbosch gem. Merkstein. De stroo pers schoten a bout portant op den hout vester en deze schoot op de stroopers, van wie er een getroffen werd. De stroopers vluchtten over het riviertje de Worms op Nederlandsch gebied. Door een toeval zijn de drie stroopers bekend geworden. De gewonde man n.l. zekere S. wonende te Bleijerheide had zich naar het ziekenhuis te Kerkrade begeven om er hagelkorrels uit zijn lichaam te laten verwijderen. De politie was een en ander ter oore gekomen on toen S. 't ziekenhuis kon verlaten, werd hij door de politie gearresteerd; eveneens zijn aangehouden de mede-verdachten de gebrs. G. uit Bleijerheide. Het drietal is gisteren naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht- Een heethoofd. Terwijl de heer G. W. Kaemingk, hoofd der bijzonder school te Schuinesloot in de gemeente Ambt-Hardenberg Zondag avond in de school was ter gelegenheid van de vergadering der jongelingsvereeni- üing aldaar, vervoegde zich in de pauze een jongeman bij de school om een anderen jongen te spreken. Het bleek dat de ge zochte niet aanwezig was, waarom de on bekende 'n praatje maakte met den heer Kaemingk, welke praatje overging in een woordenwisseling, waarbij uitkwam dat hij vermoedelijk zich met minder goede bedoelingen bij de school bevond. En om dat hij den gezochte niet kon vinden, meende hij zijn woede maar te moeten koe len op het hoofd der school. Hij ging de gang in en trapte daar een paneel uit een der deuren, waarna hij weer naar buiten stapte. De heer Kaemingk pakte den jon geman bij den arm om te zien wie hij was en ging daarna weer naar binnen. Nauwelijks was evenwel de deur gesloten of er werd met een revolver geschoten. De kogel drong in de deur, gelukkig zon der iemand te raken. De politie te Slagharen was spoedig aan wezig en slaagde er in den dader Zondag nacht te arresteeren. Het bleek te zijn de 21-jarige arbeider K. Z. wonende te Da- lerpeel. Op hem word gevonden een re volver nog geladen met twee patronen, die door de politie in beslag is genomen, toomede een afgeschoten huls. INGEZONDEN ME0EDEEL1NGEN. Is U gedWngeW sobere maaltijden te houdep, (ROGGEBROOD VAN TEN vergoedt veel. Vraagt Uwe Bakker Een sigarenmachine. Te Amsterdam trekt op het oogenblik in het gebouw op den hoek van den Dam en het Damrak in een tijdelijk ingerichte toonzaal achter een spiegelruit een sigaren fabriek in het klein de aandacht der voor bijgangers. Een bekend Nederlandsch siga- rettenfabrikant heeft er als reclame voor zijn bedrijf het toestel geplaatst, dat ge heel machinaal de sigaren vervaardigt met de snelheid van ongeveer acht in de mi nuut- 20.000 in de week en dus ruim mil- Iioen sigaren per jaar. Vier meisjes bedie nen de machine, een buitengewoon vernuf tig toestel, dat wellicht voor ingewijden in do sigarenindustrie niet nieuw meer is, doch voor het publiek aardig is om te zien ONGELUKKEN. AARDBEVING IN ITALIë. Het Noorden ernstig geteisterd. Vele personen gedood of gewond. Gistermorgen ongeveer halftien heeft in de provincie Venetië een ernstige aardbe ving plaats gehad. Het centrum bevond zich waarschijnlijk nabij Cavaccano, waar drie dooden te betreuren zijn. Tc Tolmezzo werden van talrijke huizen de daken afge slagen. Verscheidene huizen vert.oonen ge vaarlijke scheuren en dreigen eveneens, in puin te zullen vallen. De aangerichte scha de is zeer aanzienlijk. Sterke reddings brigades en troepenafdeelingen zijn naar het getroffen gebied gezonden- Nadere bijzonderheden ontbreken, daar alle tele foon- en telegraafverbindingen verbroken zijn. Nader wordt uit Milaan gemeld, dat ook te Cavazzo C&rnico, Caneva en Tolmezzo door de aardbeving ernstige ongevallen zijn veroorzaakt. Vijftien dooden en vijf tig ten deele ernstig gewonden zijn gebor gen. Te Caneva moesten de troepen uit een instortende kazerne vluchten. Te San Stefano, Tarvis en Pontebba zijn tal van huizen ingestort, waarbij verscheidene personen gedood- zijn. Ook uit Udine zijn twee reddingsbrigades gezonden. De aardbeving is in geheel Oostenrijk waargenomen, terwijl verschillende ethno- grafen in Duitschland den schok eveneens hebben geregistreerd. DE SCHEEPSRAMP OP DE WITTE ZEE. Zeventig opvarenden omgekomen- Uit Moskou wordt gemeld, dat bij het vergaan van de zes Noorsche visschers- vaartuigen in de Witte Zee zeventig op varenden om het leven zijn gekomen. Groote overstroomingen in Italië. Wolff seint ons uit Rome: De „Messagero" maakt melding van groote overstroomingen in heel Venetië. Uit Vincenza wordt bericht, dat een heele reeks gemeenten der provincie door hoog water geteisterd worden, daft vooral in San Petro en San Sebastiano groote schade heeft aangericht. Daar zijn eenige huizen ingestort. Uit Venetië wordt gemeld, wat in de omgeving van Mestro de kanalen buiten haar oevers getreden zijn en dat o.a. de villa van den minister van financiën, Volpi, tot de eerste verdieping onder wa ter staat. De electrische spoorweg naar Treviso heeft zijn dienst gestaakt. Ook uit Padua worden overstroomingen gemeld en bericht men, dat eenige stads wijken onder water staan. De aardbeving in Mexico. Reuter seint nit Mexico: Een telegram uit Pochutla (staat Oaxa- ca) meldt: Aardschokken hebben gedurende 6 da gen de gehuchten Plumas, Hidalgo en Xo- dani, welke gelegen zijn op den berg La- sirena, doen instorten en totaal vernield. In den berg zijn 3 voet breede scheuren ontstaan. Oude toren ingestort. Een B.T^A.-telegram uit Tours meldt; De z.g. toren van Karei den Grooten, een bouwwerk uit de 9e eeuw en een dei- laatste overblijfselen van de oude basiliek Saint Martin, is ingestort. Twee straten zijn door het neergevallen gesteente ver sperd. Twee huizen in de nabijheid zijn ern stig beschadigd, er vielen echter geen persoonlijke ongelukken voor, daar de in storting te voorzien was en alle voorzorgs maatregelen waren genomen, Een voetbal veroorzaakt haait een brand- catastrofe. Te Brioude, in Frankrijk, waar jongelie den voor het stadhuis voetbal speelden, is Zondagavond de voetbal, recht omhoog geschopt tegen een hoogspanningskabel gekomen, die brak. De kabel viel op ver schillende draden voor licht-, telefoon- en telegraafgeleiding, waardoor een hevige kortsluiting ontstond, in' honderden hui zen begin van brand uitbrak en dc geheele plaats urenlang in het donker moest zitten. Een electricien wist erger te voorkomen door ten spoedigste den stroom af te slui ten. Inbreker veroordeeld. 348 diefstallen op z'n kerfstok. Een inbreker, Franke genaamd, die van 1924 tot 1925 348 diefstallen had gepleegd en die bij zijn arrestatie revolverschoten loste op den hem arresteerenden be ambte, is door de rechtbank te Chemnitz tot 7 jaar en 2 maanden tuchthuis cn 8 jaar eerverlies veroordeeld. Minder vrouwelijke studenten? In Londons hospitalen. De Senaat der Londensche Universiteit heeft een comité benoemd, dat zal onder zoeken of het wenschelijk is dat voortaan minder vrouwelijke studenten in de medi cijnen tot de hospitalen zullen worden toegelaten. Engelschc bladen, die het bovenstaan- do melden, voegen hieraan toe, dat stu denten in dé medicijnen verklaard hebben dat het ongewenscht was, dat studenten van beide sexen te zamen studeerden, dat vrouwen mannen van dc studie afleiden enz. Naar aanleiding van deze klacht is thans het comité van onderzoek ingesteld. Lady Frances Balfour, een bekende fi guur uit de vrouwenbeweging, heeft tegen een vertegenwoordiger van de „Daily Chronicle" haar verontwaardiging geuit over deze nieuwe oorlogsdaad in den strijd der beide sexen. Zij heeft den vrou wen den raad gegeven, voortaan geen gelden meer te geven aan de Londensche hospitalen indien inderdaad de vrouwe lijke studenten uit de Londensche hospi talen worden verbannen. Nieuwe bomaanslagen te Chicago. Reuter seint uit Chicago d.d. 27 dezer: Twee bommen zijn gisterenavond hier ontploft in de woningen van politici. Nie mand werd gewond. De eerste helsche machine trof den ge vel van het huis van senator Deneen, die ernstig beschadigd werd. Vijftien minuten later had een tweede ontploffing plaats in de portiek der wo ning van rechter SwanBon. Bij vier gelegenheden waren bommen in de huizen van beambten ontploft. Spannende tijgerjacht. Dezer dagen is cp de ondernemu g „Deli Toeva" een groote tijger geschotia. Het is e-n Medanne'-, de heer Knuppel f.?«eest die bel doodeli'k schot heeft gelost. De beer Van Breukelen, aid is '*e „Deb Crc'". was gew«vrrsohuwd, dat in le omge ving der onderneming een groote tijger moest rondwaren, die reeds ossen had neor- gelegd en «yaarvoor de bevolking ten zeer ste vreesde. Mot den heer Knuppel trok de heer Van Brekelen er toen op uit, teneinde te probeeren, den tijger onder schot te krijgen. Men begaf zich naar do plaats waar nog heb cadaver van een der ossen lag en na eenige uren van geduld oefenen naderde de tijger sluipend in het donkerEen blik semschicht van een zaklantaarn een knal.... Brullend stoof het dier heen. Het bleek slechts gewond te zijn. Den volgenden ochtend begaven de ja gers zich weer op weg om het dier, dat ze ker niet ver weg kon zijn, op te sporen. Op een gegeven oogenblik ontwaarde de heer Knuppel in het lage hout een paar gele strepen van de huid van den tijger. Hij legde meteen het geweer aan den schouder mikte schoot.Mot een rauw keelgeluid sorong het opnieuw deerlijk ge wonde dier heen. De achtervolging werd voortgezet en nog denzelfden dag kreeg de heer Knuppel het dier opnieuw in het oog. Het derde wel gemikte schot trof den tijger in den kop. Het beest was doodelijk getroffen. Do geschoten tijger bleek een pracht exemplaar te zijn vaa buitengewone grootte Communisten naar Timor? In Portugal is eenigen tijd geleden een communistisch complot ontdekt en tal van roodc agitatoren, die van plan waren met bommen en ander gevaarlijk materiaal te werken, zijn gevangen genomen. De minis ter van binnenlandsche zake beeft toen het plan te kennen gegeven om alle, die wat met de beweging te maken hebben, te inter neeren in Timor, dus in het Portugeesche gedeelte van dat tot onzen archipel behoo- rende eiland. Naar aanleiding van dit plan schreef de Sumatra Post: Dat is een heel origineel plan van dien minister en op zichzelf verdient het toe juiching, dat hij zoozeer overtuigd is van het ongewenschte karakter van deze revo lutie-makers, dat hij ze een heel eind weg wil werken. En in zijn oog is ongetwijfeld Timor ongeveer het einde van de wereld, althans van de wereld, waar Portugal iets te zeggen en over terrein te beschikken heeft, om ongewenschte lieden te looten. Wij hier in Indië kunnen echter niet ge heel waardeerend tegenover deze plannen staan. Het schijnt dat er een vrij groot, aan tal lieden is gevangen genomen cn wanneer deze allen naar Timor worden overge bracht, dan vreezen we, dat er heel wat spoorloos zullen verdwijnen en in Neder- landsch-Indië hun ongewenschten invloed zullen doen gelden. Want spoedig zal er contact met deze broeders worden gezocht en niet minder spoedig zullen ze worden geholpen en van de noodige middelen, eerst voor de bevrijding, vervolgens voor de pro paganda, worden voorzien. Want deze klei ne roode volksverhuizing blijft in sovjet kringen natuurlijk niet onopgemerkt en vei Russische zijde zal men stellig spoedig h< noodigü verrichten via de centrales in hei/ j RUSSISCHE TOESTANDEN. 1 I Kaartspel op de locomotief! Hoe het op de Russisohe spoorwegen toegaat. Aan een uitvoerige beschouwing in do Moskousche „Prawda" over het groot aan tal ongelukken op dc Russische spoorwe gen en het ergerlijk gebrek aan discipline, dat daarvan grootendeels de oorzaak is, ontleenen wij de volgondc bijzonder heden: In het bodrijfsjaar 19261927 werden 14.489 spoorwegongelukken geregistreerd, terwijl in 1913 het totale aantal 6.140 be droeg. Deze 14.489 gevallen betroffen boven dien alleen de ernstige en tamelijk ern stige treinongelukken. Alle kleine acci denten meegerekend bereikt men een to taal van 19.735 ongelukken. In hot eerste kwartaal van het loopendc bedrijfsjaar werd in vergelijking met dozelfdo periode van het vorige jaar een verhooging met 18.5 procent van het aantel treinrampen geconstateerd, terwijl het verkeer slechts met 13 procent was toegenomen. Volgens de conclusies van do commis sies van onderzoek kunnen do oorzaken van de treinongelukken als volgt worden gespecificeerd: Voor 52 procent van alle gevallen ligt de schuld bij het treinperso neel, voor 2.6 procent zijn de rampen aan een defect van de spoorbaan te wijten, voor 31.6 procent moet de oorzaak in den slechten toestand dor wagens enz. ge-, zocht worden, terwijl de resteerende 13.6 procent op rekening van allerlei verschil lende factoren komen. Wrnneer men in aanmerking neemt, dat voor de fouten van den weg èn voor het gebruiken van ongeschikte wagens het spoorwegperso neel in 't algemeen eveneens verantwoor delijk kan worden gesteld, komt men, zoo luidt het oordeel der enquete-commissics, tot de slotsom, dat het personeel de schuld draagt voor 30 procent van alle ongeluk ken. Uit de cijfers, omtrent den Transkauka- sischen spoorweg verstrekt, blijkt, dat. in 19261927 niet minder dan 795 wagons werden vernield: en dat 63 locomotieven ernstig werden beschadigd. Het aantel botsingen bedroeg 61, waarbij 158 perso nen om het leven kwamen, en 895 werden gewond. De materieelo schade beliep in totaal 1.086.000 roebel. Bij het onderzoek, dat naar deze ram pen werd ingesteld, kwamen ergerlijke dingen .aan 't licht. Zoo had op een der stations een botsing plaats gevonden, doordat do wisselwachter zijn post had verlaten. Op het station Gandzja vertikte een dronken machinist het do aangege ven route te volgen, en koos zich een an dere lijn uit. Op het station Baladzjary kon een trein niet vertrekken, daar de conducteur op eigen houtje vrijaf had ge nomen. Op hetzelfde station gebourde het eveneens, dat een voor het vertrek ge reedstaande trein niet verder kon, wijl de machinist de locomotief in den 6teek had gelaten. Bij hot station Jewiji trof de com missie van onderzoek een dienstdoenden machinist in dronken toestand aan. De toestand op do andere trajecten was al even slecht. Zoo had op 2 Juli 1927 op de lijn BrjanskTsemcntnaja een dérail lement van den posttrein plaats. En de oorzaak? Och, de machinst, die te veel aan Bacchus ha<l geofferd, had eenjgo ha* meraden maar bij zich op de locomotief genomene en terwijl de trein voortetoom- de, waren zijn met 'n allen heel gezellig aan 't kaarten. Lang duurde de pret ech ter niet, daar do zooals gezegd, ont spoorde, met het gevolg, dat twee perso nen werden gedood en zestien gewond. Van do wagons werden er zes vernield. Den 9den October van hetzelfdo jaar hanteerde een wisselwachtcr op het sta tion Derowjenki die eveneens te voel van do wodka had genoten, den wissel op ver keerde wijze, zoodat de aankomende trein, op een stilsteanden inreed, mot als gevolg slachtoffers en groote matorieele schade. Op 2 December 1927 vond door dezelfde oorzaak oen botsing plaats bij het station Dnjeprofsk. Hierbij werdon 7 personen ge dood en 24 gewond, en bleef er vnn 19 wagons al heel weinig bruikbaars meer over. Do rechtstreeksche schade, door dc treinrampen in 19251026 veroorzaakt, bedroeg, volgons de „Prawda" 8 xnillioen roebel. In 19261927 waren deze cijfers tot 9.100.000 roebel gestegen, terwijl de werkelijke verliezen natuurlijk nog veel hoogcr zijn. Nieuwe grondverclecling in Rusland Bloedige tooneelen het gevolg. In verband met de graan-invorderings- campagne en de officieele aangekondigde verschorping van de anti-koelakipolitiek, heeft de Sovjet-regeering enkele weken geloden de bedoeling te kennen gegeven op groote schaal over te gaan tot een nieuwe verdeeling van het land. Dit is noodzakelijk geworden, meent zij, omdat talrijke boereu den grond, hun toegewe zen bij de groote verdeeling in het begin der revolutie hebben verkocht of verlaten, zoodat zij than9 weer bezitloos zijn. De. andere boeren, die de Sovjet-rogeering on der den elastischen naam van koolaki (rijke boeren) Bamenvat, hebben het Jand opgekocht of den verlaten grond bebouwd De daardoor ontstane ongelijkheid maakt een nieuwe inbeslagneming en verdecling van den grond noodzakelijk. Een systematische verdecling is reed? begonnen in de Oekraine en de re?eoring heeft do tot dusver verkregen re iltaten gepubliceerd. Er waren 1000 gevallon in behandeling; 15.000 H.A. grond zijn van de koolaki afgenomen. Men vorwocht, dat in de naaste toekomst ongeveer 50.000 H.A. zullen worden onteigend. De regeering spoort de plaatselijke autoriteiten nan niet toe te staan, dat een ongeregelde herverdeeling plaats heeft en elk geval moet afzonderlijk door de sovjet1 gerechtshoven worden goedgekeurd. Volgons berichten uit de Oekraine hoeft, dit nieuwe optreden der regeering alge- meene opschudding onder de boeren ver wekt en in versch. gevallen hebben ongere geldheden plaats gehad, waarbij het niet zelden bloedig is toegegaan. Zoo hebben boeren in het dorpje Filarionofka in den Krim den „dorps-spion" onthoofd en zijn in vier stukken gehakt hoofd naar de vier windstreken verspreid. Deze dorpB-spion had tot taak alle min of moer belangrijke gebeurtenissen in het dorp ter kennis van do communistisolie pera te brengen. Verre Oosten, die nog steeds over ruime middelen kunnen beschikken. Dat men kans op succes heeft bij een bevrijdingsactie stuk voor stuk natuur lijk is waarschijnlijk, wa,nt in de eer ste plaats ligt dit gedeelte van Timor uit een ufzonderingsoogpunt lang niet zoo gun stig als Boven-Digoel, waar de omgeving door haar natuurlijke gesteldheid een ont snapping vrijwel onmogelijk maakt, terwijl we ons van de bewakingsmaatregelen, door de Portugeesche regecring te nemon, niet zoo heel veel voorstellen. In de eerste plaats zal er niet veel geld voor beschikbaar worden gesteld en in de tweede plaats zal uit den aard der zaak een regeering, die verder geen of weinig belangen in die buurt heeft en zelf vele duizenden kilome ters van de plaats van interneering zetelt, in het bedoelde opzicht lang niet zoo conj scentieu3 te werk gaan als bijvoorbeeld do Ned.-Indischo regeering. Er bestaat naar ons gevoelen dan ook voor do Nod.-Indische regeering alle aanlei ding om deze aangelegenheid op den voet te volgen en desnoods van te voren reeds met de Portugeesche regeering te abouchee- Een zonderling type. Onlangs maakten de bladen melding van de nachtelijke toeren van een geheimzinni ge dief, die een geheele wijk in Weenen een paar weken in onrust heeft gehouden door bij duisternis over de daken te wandelen en via dakvenstertjes de huizen binnen te dringen, waar hij zich dan tevreden stelde met betrekkelijk weinig buit het geheel als het waro onder de oogeu van de politie die met versterkte po9ten langen tijd te vergeefs trachtte den dakvirtuoos te van gen. Eindelijk is dit intus6chen gelukt., maar teen weigerde de man dagen lang ieta te zeggen over zijn zonderling optreden. Tha-ns echter heeft hij gesproken en in een lang relaas een trouw verslag gegeven van zijn faits ct gestes. Hronek, zoo heet de nog jeugdige zonder ling, verzekerde o.a„ dat reeds een kleine hoeveelheid sterke drank hem in woede doet ontbranden over zijn lot, zooveel erger dan van vele anderen: een onweerstaan bare drang komt dan in hem op om üeden, die het beter hebben dan hij, te benadeelen Zoo is hij op het denkbeeld gekomen de gezeten burgerij in angst en beven te bren gen en tevens de politie (hier kijkt de poli tiek om den hoek: mon denke aan den 8fcriid in de Oostenrijksche hoofdstad om de politieeens duchtig in do maling te ne men en belachelijk te maken. Gp zijn nachtelijk „huisbezoek" heeft hij allerlei dwaasheden uitgehaald. Zoo klom i ij in een huis door het dakvenster naar binDen, maakte op zolder een helsch lawaai. waardoor den bewoners een doodschrik op het lijf werd gejaagd, waarna hij weer rus tig zijn wandeling door de dakgoton voort zette, zich zelf bijlichtende met gestolen kaarsen. Een anderen nacht weer kwam hij op een zolder, waar de wasch hing te dro gen: hij ontkleedde zich, trok een schoon, hemd en schoone sokken aan cn wandel de verder. Ook behoorde het tot zijn genoe gens slapende bewoners plotseling met een fel licht uit zijn zaklantaarn te beschijnen, om daarna snel te verdwijnen. Op een avond was hij bijna In de klem geraakt: er was alarm geslagen en op straat stonden honderden menechen naar het „spook" op de daken te speuren. Snel wist hij langs een dakgoot naar beneden te komen en door een paar tuinen zich uit de voeten te maken, om zich daarna rustig on der do nieuwsgierige menigte te mengen en mede te zoeken naar den geheimzinnigen „hij", daar boven.... Het moet zijn gebleken, dat Hronek com munistisch gezind is, al is hij het niet eens met de houding van de Oostenrijksche com munistische leiding. De man heeft verklaard, de politie te hebben willen voor den gek houden en haar onbekwaamheid aantoonen: zijn actie zon dan dus geheel en al een politieke actie zijn geweest- tegen den chef van de Wcensche politie Schober. Bij de bchandoling van zijn proces zullen wellicht nog wel meer bijzonderheden be kend worden betreffende de motieven van dezen zonderling. Financiën en Oeconomie. BUITENLAND. De Dinar. Stabilisatie op het huidige peiL Volgons een bericht uit Belgrado is tus schen don minister van financiën en de Na^ tionale Bank van Joego-Shivië een over eenkomst tot stand gekomen voor de ute» bilisatie van den dinar. De minister sal een wetsontwerp indienen, waarbij do waarde van den dinar in een vaste verhon- ding tot den koers van den Zwitscrschen frank wordt gebracht. In den vrijen han del is de koers van den dinar den laatsten tijd 9.11 ten opzichte van don Zwitserschcn frank geweest, zoodat de waarde van 100 dinar gelijk stond aan die van 9.13 Zwit- sersche franken. Deze koers zal thans als gewone omrekeningskoers voor alle inter nationale betalingsmiddelen golden. 2-a

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7