Leger en Vloot. Rechtzaken. SPORT. LUCHTVAART. Gem. Berichten. Juid en-klap deed het heiblok de palrooii springen: driemaal weerklonken deze soort Baluufc-sehoten tegen de hooge mu ren van de kathedraal op. Onmiddellijk na de korte plechtigheid begon men met het onttakelen van het heiblok. Het personeel werden daarna ©enige ververschingen aangeboden. Wanneer men met de verdere werk zaamheden van de fundamenteering go>- reed zal zijn, is nog niet bekend. Zoovele factoren werken hierbij mede, dat de datum niet genoemd kan worden waarop de fundamenten gereed zullen zijn, zoo min als uitereerd gezegd kan worden, wan neer de torens goheel gereed, de kathe- draad zullen bekronen. „N. H. Crt." Pater Thomas, t Zondagmiddag overleed in het Cistor- ciënserklooster „Sion" te Diepenveen de Z.Eerw. Pater Thomas, in de wereld de heer B. O. J. Abbenhuis geboortig uit Arnhem, sub-prior van genoemd klooster. De overledene bereikte den leeftijd van 34 jaar. Een ernstig maaglijden maakte een einde aan zijn verdienstelijk leven. De militaire kepi gehandhaafd. „Ons Leger" had medegedeeld, dat de militaire kepi vervangen zou worden door den stalen helm bij den velddienst en de kwartiermuts bij het wandeltenue. Van de betrokken afdeeling van het De partement van Oorlog verneemt de „Res. bode" thans, dat dit bericht van eiken grond ontbloot is. Wel is eenigen tijd ge leden eens overwogen om een wijziging te brengen in het militaire hoofddeksel, maar deze overweging heeft niet tot eenig pracfcisch resultaat geleid. De vorige maand zijn dan ook nog weer nieuwe wijzigingen in het model der militaire kepi's aangebracht en voorloopig blijven deze dan ook gehandhaafd. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ongehoorzaam aan den verkeers agent. Voor den Kantonrechter-plverv. mr. M. B. Vos stond terecht J. B., te Leiden, die niet zou hebben acht gegeven op een fceeken van den verkeersagent op den hoek van de Breestraat en Kort Rapen burg. Na verhoor van den verbalisant eischte bet O. M. 4 boete of 4 dagen hechtenis. ITifcspraak overeenkomstig den eisch. Verboden varen In water van Rijnland. De schipper J. v. d. S. zou te Leider dorp hebben gevaren in De Does en daarbij van zijn motor gebruik gemaakt. Een rijks- en een gemeenteveldwachter hadden hem even. nadat zij geronk van «en motor hadden gehoord aangehouden en verbaliseerd. De veldwachters hadden niet gezien dat v. d. S. van zijn motor ge bruik maakte. Na verhoor van verbalisan ten eischte het O. M. wegens varen in water van Rijnland zonder vergunning 10 boete sub-s. 5 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Den Raad van Arbeid inlichtingen geweigerd. Voor den Kantonrechter-plverv. mr. E. 'A. Cosman stond daarop terecht de kleer maker Y. te Leiden, die geweigerd zou hebben inlichtingen te geven aan een con troleur van den Raad van Arbeid. Verd, was niet verschenen doch namens hem sprak mr. M. B. Vos als zijn raads man. Deze zeide dat de inlichtingen die gevraagd \yerden, thuiswerkers betroffen die zelf patroon zijn, en waarvoor verd. dus onder geen omstandigheden verplicht is te plakken. Het O. M. eischte 6 of 3 dagen. Nadat mr. Vos vrijspraak, subs, veroor- 'deeling zonder opleging van straf had be pleit, bepaalde mr. Cosman de uitspraak over 14 dagen. Ongeoorloofd vervoer. onbehoorlijk Voor den Kantonrechter mi\ F. Ligten- berg stond terecht B. v. d. H. uit Oude iW e t e r i n g. Verd. had in een auto waarvan het bo dem-oppervlak 4 M2. bedroeg liefst 17 schapou van Hoofddorp naar hier ver voerd. Eenige van deze schapen lagen op den grond en andere schapen waren met de ooren aan elkaar genaaid toen de auto op last der politie alhier werd uitge laden. Het O. M. eischte verd. veroordeeling tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Ligtenherg veroordeelde v. d. H. terstond wegens het onnoodig kwellen van dieren tijdens het vervoer tot 25 boete pubs. 10 dagen hechtenis. Verder werden bij verstek veroordeeld: J. N. te Oegstgeest, overtreding der 'Arbeidswet 3 x 3 subs. 8x2 dagenJ. J. idem idem, 6 x 2 subs. 6x1 dag; C. P. A. v. d. Z. te Oegstgeest idem. 2 x 3 pubs. 2 x 1 d.; T. M. te Valkenburg idem 2 x 4 subs. 2x2 dagen; C. C. idem, 4 subs. 2 dagen; A. A. d. O. idem 2 x 3 subs, lxl dag; J. P. J. te Amster dam, als bestuurder van een auto daar mede rijden zonder behoorlijk aangebracht nummer met letter 3 sabs. 3 dagen; L. W. v. d. L. te Alphen, z<_ ider vergunning met een autobus een star Iplaats innemen 5 subs. 5 dagen; W. F. K., overtreding der Arbeidswet, 4 sub- 2 dagen; J. P. d. H., overtreding der vi-ri rdening b. Lei den op de keuring van w.'r<-n 3 x 3 subs. S x 1 dag; J. K. t© St, Fhilipsland, over treding der Spoorwegwet 3 x 3 subs. x 3 dagen; E. M. te Sassenheim, open bare dronkenschap, 5 subs. 3 dagen; J. S. te Gouda, met een auto rijden zonder behoorlijke verlichting, 2 x 3 subs. 2 x 1 dag; J. A. K. idem 2 x 3 subs. 3x1 dag; G. V. te 's-Gravenhage idem 4 subs. 2 dagen; W. V., met een handwagen rijden zonder licht 1 subs. 1 dag; P. G. te Voorhout, met een rijwiel rijden zander bel,3 of 1 dag; P. G. idem: met een rijwiel rijden zonder licht, 3 of 1 dag; J. v. H., als bestuurder van een rijwiel met meer dan één persoon rijden 2 of 1 dag; F. d. 1. R„ vuilnis werpen in open baar water, 2 of 1 dag; J. D. v. d. B„ zonder vergunning met een handwagen een standplaats innemen 1 of 1 dag; P. v. T. te Katwijk, met een rijwiel rijden zonder bel, 3 of 1 dag; J. H. te Noord- wijkerhout, zonder vergunning tegen een winkelraam leunen, 1 of 1 dag; A. v. d. P. te Katwijk, als getuige opgeroepen zijnde, wederrechtelijk wegblijven, 5 of 3 dagen; G. v. D. te Katwijk, als geleider van een hondenkar daarop plaats nemen, 3 of 1 dag; J. v. d. S. te Woubrugge, idem 10 of 5 dagen; M. B. te Noordwijk, met een auto rijden zonder behoorlijke verlichting 2x ƒ4 of 2x2 dagen; M. G. v. T. te Sassenheim, als geleider van een hondenkar daarop plaats nemen, 3 of 3 dagen; C. L. te Haarlemmermeer, met een auto rijden zonder spiegel, 3 of 1 dag; G. Th. v. d. K. to Noordwijk, tegen een muur leunen, 1 of 1 dag; A. G. te Rijnsburg, met een rijwiel rijden zonder licht, 3 subs. 1 dag; D. v. d. S. te Sassenheim, overtreding der Motor- en Rijwielwet, 10 of 5 dagen; J. v. d. N. te Noordwijk: met een rijwiel rijden zon der licht, 3 subs. 1 dag; J. Z., openbare dronkenschap, 5 of 3 dagen; P. W. R. idem 5 of 3 da£\n; K. B. idem 5 of 3 dagen; H. Chr. P. v .C., met een rijwiel rijden zonder licht, 2 of 1 dag; K. B., politie-overtreding 1 of 1 dag; P. W. R. idem 1 of 1 dag; H. B., zonder vergun ning muziek maken, 1 of 1 dag; J. S., op den openbaren weg deel nemen aan een kaartspel, ƒ.2 of 1 dag; P. V. idem 2 of 1 dag; L. H. S. te Noordwijk, met een auto rijden zonder rijbewijs, 5 subs. 5 dagen; P. J. v. H., overtreding Melkbe- sluit, 2 x 3 subs.'2 x 1 dag; L. V., open bare dronkenschap, 5 of 3 dagen; H. v. d. M., met een rijwiel rijden op het trottoir, 2 of 1 dag; Th. C. d. H., overtreding der Boterwet, 10 of 5 dagen. Waar niets anders staat vermeld is de woonplaats der verdachten Leiden. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank heeft vandaag veroor deeld: J. van E., A. van der W. en R. R., alle drie gedetineerd, wegens diefstal on der verzwarende omstandigheden van o.a. 10 uit een perceel aan de Oude Vest te Leiden tot respect. 2, 11/2 en 1 jaar gevangenisstraf. Het motorongeluk van mr. van Roy. Gisteren heeft zich te verantwoorden gehad de chauffeur Fr. J. O. uit Den Haag, terzake van het veroorzaken vji> dood door schuld. Het zou nl. aan zijn schuld te wijten zijn geweest, dat hij in den middag van den 15en October van het vorige jaar op den Rijksstraatweg onder Wassenaar met een door hem be stuurd vierwielig motorrijtuig in aanrij ding is gekomen met een tweewielig mo torrijwiel, tengevolge waarvan de bestuur der van dit rijwiel, de bekende uitgeke ken Vlaamsche hoogleeraar mr. van Roy, advocaat te 'Leiden, zoodanige verwondin gen heeft bekomen, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen is overl.eden. Volgens eeuige getuigen zou verdachte, die in de richting-Leiden reed, inplaats van rechts vrijwel links van don weg heb ben gehouden, terwijl hi] ook met groote snelheid zou hebben gereden. Een der getuigen sprak zelfs van pl.m. 80 K.M. Van den anderen kant kwam een met boomen beladen vrachtauto en daarach ter bevond zich Prof. van Roy op zijn motorrijwiel. Om de vrachtauto te passee- ren zou nu verdachte eerst naar rechts uitgehaald hebben en daarna weer naar links zijn gegaan, waarna de aanrijding met het motorrijwiel volgde. Mr. Schokking uit Wassenaar, als ge tuige gehoord, heeft Prof. v. Roy, die een vriend van hem was, in zijn laatste oogen- blikken nog gesproken. Het slachtoffer was toen goed bij kennis en heeft aan ge tuige medegedeeld, dat hij geheel rechts van den weg, achter den vrachtauto, gere den heeft met een snelheid van ongeveer 35 K.M. Prof. v. R. wilde de vrachtauto passeeren en kwam daarom iets op zij. Eerst toen kon hij den van den anderen kant komenden auto zien, waaniit zou moeten volgen, dat deze niet rechts gere den heeft. Direct daarop had de aanrij ding plaats. Getuige verklaarde nog mr. v. Roy te kennen als een kalm en voorzichtig rij der. Verdachte daarentegen zeide, dat hij wel rechts gereden had. Zijn veronderstel ling was, dat de motorrijder bij het pas seeren van de vrachtauto met boomen daarmede in aanraking is gekomen en tengevolge daarvan de macht over zijn stuur even is kwijt geraakt met het ge volg, dat hij op het rechter weggedeelte terecht kwam. De behandeling der zaak is vervolgens geschorst tot 10 April a.s. om alsnog ah getuige te hooren den chauffeur v.-tn den vrachtauto ,die thans niet verschenen HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Voor het Hoog Militair Gerechtshof hebben in hooger beroep terecht gestaan de wachtmeester-titulair M. en de wacht meester v. V., beiden van'het 6e Regiment Veldartillerie te Leiden beschuldigd van valschheid in geschrifte en het ge bruik maken van het vervalschte geschrift :ulks ton einde de ontdekking te voorko men van de verduistering van door hen als menagemeesters van de deelnemers "tiuvaiigen gelden. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN, Het namaken van 3 3 33.13 3 vindt overal ptóats Alléén met R. H. W. op het etiket ontvangt U echte M. is er bovendien van beschuldigd, dat hij een valsche aangifte heeft gedaan, door bij de politietroepen te Leiden aan te geven, dat uit een bij hem in gebruik zijnde kist een bedrag van ongeveer drie honderd gulden was gestolen en het slot van de kast was verbroken, terwijl hij wist dat dat geld niet in die kast aan wezig was geweest en de kast niet met een slot was afgesloten geweest. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch ver oordeelde M. tot vier maanden gevange nisstraf, v. V. tot tien weken gevangenis straf, beiden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest., en bei den onvoorwaardelijk tot verlaging tot den stand van soldaat. Zoowel de auditeur-militair, als de be klaagden zijn van het vonnis in hooger beroep gegaan. Do beklaagden erkenden ook thans do feiten. Zij verklaarden in hooger beroep te zijn gegaan, omdat zij de degradatie gaarne ongedaan zouden zien gemaakt. De advocaat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis. Voor de beklaagden werd gepleit dooi mej. Labohm uit Leiden, die er o.m. op wees, dat beiden de gelden, die zij zich toegeëigend hadden reeds aan de leve ranciers hebben betaald. Pleitstor vroeg handhaving van de be klaagden in him rang, waarbij zij verschil lende gunstige verklaringen van superieu ren overlegde. Bekl. v. V. wenscht den Militairen dienst to verlaten en zou dit niet gaarne doen als gedegradeerde. Voor beklaagde M. zou misschien overplaatsing mogelijk zijn, waarna dan streng toezicht op hem kan worden gehouden., De sententie van het Hof volgt later. VOETBAL. V. A. C.—Mutua Fides 4—S. Het Katwijksche Mutua Fides-elftal fs de gast geweest van V. A. C. op het ter rein bij Duindigt. Er woei een flinke bries en vroolijk wapperden de blauw-witte kleu ren (van Mutua Fides) op de hoeken van het veld. Na een gloedvolle speech van den Haagschen aanvoerder, den heer Wolf, welke door den Katwijkschen captain, den heer Loeff werd bèantwoord, werd nog een fraaie ruiker met blauw-witte linten aan Mutua Fides aaügeboden. Er werd enthousiast van beide zijdon ge speeld. De verschillende doelpunten wer den bij V. A. C. gezet door H. Loeff, H. Witlox en W. Nolefy bij Mutua Fides door den doelman zelf voornamelijk en verder nog door Kees van Hoek en Pirn Mendel. De leiding van scheidsrechter van Wijk was goed. GYMNASTIEK. KON. NED. GYMNASTIEK VERBOND. 60-jarig bestaan. De voorbereiding van de viering van het 60-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, welke van 2329 Mei a.s., in welken tijd de Pinksterdagen vallen, te Utrecht zal plaats hebben, is in vollen gang. De Regelingscommissie heeft onder de leiding van haar voorzitter, den Utrecht- schen hoofdcommisaris van politie D. Schuitemaker, reeds verscheidene maat regelen getroffen. Nu deze feesten naderen geven wij een verkort overzicht van liet programma. Vrijdagavond 25 Mei heeft, na de ont vangst van officials en vertegenwoordigers uit het buitenland, de eerste eere-avond plaats, aangeboden door en onder leiding van de Utr. Arb. Gymn. Ver. „Kracht en Vlugheid". Zaterdag 26 Mei is in hoofdzaak bestemd voor de adspirantenfeesten op verschillende openbare terreinen, 's Middags wordt bo vendien een gala-gymnastiekuitvoering door turnsters in den Schouwburg gegeven; 's avonds, na de prijsuitreiking aan de ad- spiranten, wordt eerst een adspiranten- optocht gehouden; hierna heeft de groot- sche opening van heb feest plaats op het terrein vóór het tweede Administratiege bouw der Nederlandsche Spoorwegen en ten slotte zullen de duizenden turners be schenen door fakkellicht en zoo mogelijk door schijnwerpers, met muziek dooi de stad marcheeren. Zondag en Maandag, 27 en 28 Mei, zijn de dagen der wedstrijden en uitvoeringen, welke op het terrein der U. O. en V. V. „Hercules" aan den Amsterdamschen straatweg, dat daarvoor wordt ingericht, zullen plaats hebben. Buitenlandsche deel neming mag verwacht worden. Zondagmid dag wordt een groote optocht door de -fcad gehouden en Zondagavond wordt een tweede Eere-avond in „TivoB" nr^geb®- >'en. Op dezen avond zal er ook feest zijn iu het Jaarbeursrestaurant en in den daaraan a an sluitenden „tusschenbouw" van de Jaarbeir s met de Korenbeurs. Maandag, na de wedstrijden: de derde Eere-avond in den Schouwburg. Om de vrij zijnde turners bezig te hou den worden op Zondag- en Maandagoch tend gymnastische films vertoond in dn Scala-bioscoop aan de Viestraat. Dat men thans reeds druk in de weer is met de verzorging van logies en consump tie behoeft geen betoog. De feesten, waaraan naar schatting 6000 turnsters en turners zullen deelnemen, welk aantal nog vermeerderd moet wor sen met de bezoekers der feesten van e.'ders, beloven voor Utrecht van beteq- kenis te zullen worden. Men hoopt natuurlijk op goed weer, doch ook met het oog op slecht weer wor den de noodige voorzieningen getroffen. BILJARTEN. Om het Europeesch Kampioenschap. Moons winnaar. Te Parijs is het teurnooi om het wereld kampioenschap biljarten verspeeld. In den beslissingswedstrijd waren Moons en van Belle weer tegenstanders. Moons, houder van den titel wereldkam pioen, won ook het Europeesch Kampioen schap. De eindstand luidt: 1. Moons, 6 gewon nen, 1 verloren; 2 en 3 v. Belle en Soussa, 5 gew. 2 verl.; 4 en 5. Chassereau en De Doncker, 4 gew., 3 verl.; 6. Da vin, 3 gew„ 4 verl.; 7. Garric, 6 verl., 1 gew. De partijen tegen Katoen zijn hierbij alle als gewon nen voor zijn tegenstander genoteerd. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. De Nederlandsche schermploeg. Ofschoon het oorspronkelijk in de bedoe ling lag van den Kon. Amateur Scherm- bond om niet met een floretploeg aan de Spelen deel te nemen, heeft men thans in principe besloten om wel zulk een ploeg te lat.pn uitkomen. Bestemd om daarin te worden opgenomen zijn P. Kimze, D. de Jong, 8. Zeldenrust en N. Nederpelt, bene vens nog twee nader aan te wijzen scher mers. Op degen zal cms land vertegenwoordigd worden dooi A. E. W. de Jong, H. J. M. Wynoldy Darnels, jhr. K. J. v. d. Brande- ler, W. D'ic.be-gen en S. Zeldenrust; voor de zesde plaats komen in aanmerking J. Stapel. G I «Oouchère en W. P. Hubert van Blijenburgh. De sabelpïoeg zal bestaan nit: A. E. W. de Jong, H. J. M. Wynoldy Daniels, J. v. d. Wiel. D. E. Ekkart, terwijl voor de zesde plaats in aanmerking komen de schermers Fraterman, Faber en v. d. Bra-ndeler. DE OCEAANVLUCHT DER DUITSCHERS. De „Bremen" zou heden starten, 's Morgens om vijf uur. Gisteravond werd officieel gemeld, dat de „Bremen" Woensdagmorgen om 5 uur zou starten. De weerberichten luidden overigens niet gunstig. De Duitschers waren evenwel vol ver trouwen. Er zou 2500 Liter benzine worden mee genomen en men hoopte New York ia min der dan 36 uur te bereiken. Köhl en Spindler zouden naast elkaar in den stuurstoel zitten, terwijl von Hüne- feld in den staart van de machine zon plaats nemen. Hij zal voedsel naar de pi loten brengen en ook het logboek bijhou den. Men zou hoofdzakelijk chocolade en sandwiches meenemen en thermosflesschen met thee en koffie. Voor het geval, dat de automatische ben zinetoevoer defect raakt, is een handpomp installatie aangebracht, zoodat de benzine toevoer in elk geval verzekerd is. Gisteren is de machine nog eens terdege nagezien door twee mecaniciens van de Junkers- Ten einde te voorkomen, dat zich ijs vormt op de vleugels was Köhl van plan de geheele machine voor het vertrek met paraffine te bedekken, op welke wijze hij aan het grootste gevaar, dat Oceaanvlie- gers bedreigt, hoopt te ontkomen. Naar zijn meening zijn de vorige vluchten mis lukt, omdat de piloten niet voldoende ervaring hadden van vliegen bij nacht of omdat de machines niet voor de taak be rekend waren. Hij vertrouwt evenwel dat zijn machine bij eenigszins gunstig weer gemakkelijk den Atlantischen Oceaan zal kunnen oversteken. Nobile vertrekt begin April. Tegen 11 April moet er gas zijn voor de „Italia". De Italiaansche luchtvaartdeskundige bij het Italiaansche gezantschap te Berlijn heeft den Duitschen autoriteiten verzocht, tegen 11 April a.s. het vereischte gas voor het luchtschip van Nobile, de „Italia", ge reed te houden bij Stolp (Pomraeren), waar het luchtschip een tusschenlanding zal maken op zijn tocht naar Spitsbergen en het Noordpoolgebied. ONGELUKKEN. Overreden en gedood. Te Wessem (L.) is Maandagavond de vrouw van den landbouwer Janssen door een op hol geslagen paard met kar over leden. Zij overleed spoedig aan de gevol gen. Aan de gevolgen overleden. De motorrijder M. C. uit Sittard die op den rijksweg onder Geleen, toen hij rake lings een voorbijganger passeerde, zijn stuur kwijt raakte, waardoor hij kwam te vallen, 's aan de gevolgen van den val overlede. In het St. Elisabethsgesticht te Alk maar is een 8-jarig zoontje van den heer K. uit Zuid-Scharwpude, dat van een hooi zolder was afgevallen, aan de gevolgen overleden. WINKELSLUITING B. en W. van Moordrecht bij den raad een ontwerp, verordening ingediend om te geraken tot verplichte slui. ting van winkels op Zondag. Moordrecht gaat maar vast beginnen, Moordrecht loopt zijn tijd vooruit, Moordrecht vindt het noodig dat men De Moordrechtsche winkels sluit. De regeering is wel bezig, Maar zegt Moordrecht's B. en W.: Met dat wachten op die sluiting, Daar doet Moordrecht niet aan mee. Hoe"lang is er al gemeierd Over verkoopwinkeltijd En nog is in deze quaestie 't Laatste woordje niet gezeid. Steeds nog is er niets besloten In het sluitings wel en wee, De minister hoopt waarschijnlijk Op het zilv'ren jubilé, Als men vijf en twintig jaren Op die sluiting heeft gewacht; Wat met stijf gesloten deuren Dan natuurlijk wordt herdacht. Moordrecht's edelachtb're heeren Zijn iets anders nu van zin, Wellicht ongeduldig, voeren Zij verplichte sluiting in. Als dan eens de Zondagsverkoop Ook zijn tijd weer heeft gehad, Dan is Moordrecht en niet Leiden Voortaan meer de sleutelstad. Zal in Moordrecht er óók wezen Agitatie, ergernis? Och, misschien zal men in Moordrecht Zeggen, dat het moord-recht is. Jongetje verdronken. Do 9-jar*ge O. Kleingeld gewoond heb bende in de Atjehstraat te Botterdam is gisteravond te ongeveer half 7 uur toen hij bij de Maashaven aan het spelen t te water geraakt. Men heeft spoedig ge dregd en 6laagde er na eenigen tijd in, het lichaam op te halen. Hoewel kunst matige ademhaling werd toegepast, slaag de men er niet in de levensgeesten op te- wekken. Doodelijke aanrijding. Te Nijmegen op de St.-Annastraat ter hoogte van de Houtlaan is gistermiddag tegen 5 uur de 55-jarige pianostemmer P. H. Frenzen, per fiets van Malden op 1 naar Nijmegen, bij het voorbijrijden van een in zijn richting rijdenden fietser door den auto van den heer S., die van den», zelfden kant kwam, aangereden. Hij was op slag dood. Onder een vrachtauto. De elfjarige 8. V. wonende St. Anna- straat 3 te Amersfoort, is gistermorgen on der een vrachtauto gekomen, welke hem over den buik reed. De toestand van den knaap is levensgevaarlijk. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Twee vrouwen door buren gered. Moeilijk b 1 u 8 s ch in g s w er k. Overburen van het perceel Rapenburg 64 te Amsterdam bemerkten gisteravond te omstreeks half zes, dat er in dit per ceel, waarin gevestigd is een rietvlechtc» rij en een inrichting tot het vervaardigen van mandwerk van den heer C. F. van Dillen, brand was uitgebroken. Eenigen belden do brandweer op, an-1 deren waarschuwden den Geneeskundigen Dienst en weer anderen snelden, m de we tenschap, dat zich in het huis nog men- schen moesten bevinden, naar boven, waar zij van de eerste verdieping een zieke vrouw en van de derde een kraamvrouw, die eerst drie dagen geleden een kind ter wereld had gebracht, in veiligheid stel den. De eerste werd naar het daarover gelegen pakhuis overgebracht in afwach ting, dat voor haar een betere plaats zou te vinden zijn. De kraamvrouw werd achterom naar een naastgelegen huis verve ^rd. Zeer spoedig was de brandweer en ook de opgeroepen ziekenauto ter plaatse. Behoefde de laatste geen dienst te doen zooveel te meer werk bleek er te zijn voor de brandweer, die al aanstonds in zag, dat 't hier,- mede door den aard van het in het perceel voorradige brandbare materiaal, een ernstige brand gold. 'n Rosse gloed bewees, dat 't vuur af danig om zich heen had gegrepen en de diepte van het perceel, dat doovLupt tot de z.g. Markengracht, bracht een bijzon dere moeilijkheid mee. De meesto stralen werden naar bet voorgedeelte uitgelegd maar ook werd de brand aan de achter zijde van het huis bestreden. Ronkend gonsden en zoemden de mo torwagens en een ontzaglijke hoeveelheid water werd het huis ingespoten. Bij het bluschingswerk ontwikkelden zich dikke rookwolken, die den brandweerlie den in een benauwende ntmosf ;er plaat sten, waarin het schier ondoenlijk adem te halen. Toch bleven de wakkere bereis onversaagd op hun post en aanbie dingen van collega's om het voor tijdje over te nemen, werden beslist var de hand gewezen. Nu en dan werd hei er een toch wel te bar: dan ontschoot d» zware slang hem en spo u de straal den verkeerden kant uit. Even 'n 'ach! en dan ging het water weer de goede richting uit. De rook werd hoe langer hoe dikkor, hoe langer hoe meer benauwend en op de twee motorwagens werden de draaibare zijlichten ontstoken om het den mannen gemakkelijk te maken nog iets te ond r-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6