BINNENLAND. KERKNIEUWS. TWËEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" WOENSDAG 28 MAART 1928 HET KRUIS IN DE SCHOOL. Vrijzinnig bezwaar. Wij lezen in „De Tijd": In de jongste Gemeenteraadsvergade ring van Utrecht maakte de vrijzinnig-de mocraat, de heer Lustig, een gepension- neerd bekend Utrechtsch openbaar school hoofd, er bezwaar tegen, dat de Baad een maatregel zou treffen, volgens welke kin- i deren van openbare scholen les zouden krijgen in de gymnastieklokaal eener Boomsche school. Daar zou n.l., meende hij, wel een kruisbeeld hangen en hij meende dat er wel ouders van kinderen der openbare scholen zouden zijn, die het niet goed vinden, dat hunne kinderen in lokalen les krijgen waar zulk een cruci fix hangt. Een vader b.v. van een Israëli tisch kind zou het daarmee wel eens lang niet eens kunnen zijn. De wethouder van onderwijs, de vrij- heidsbonder mr. de Boer, diende den heer Lustig flink van antwoord. Dat zulke woorden, getuigende van groote enghar tigheid, gesproken worden door een lid van den Vrijz. Democratischen Bond ver baasde dezen wethouder ten zeerste. Hij vond dit geluid des heeren Lustig althans heel anders klinken dan dat van den groo- ten vrijzinnig-democraat dr. Bos. Gij be hoeft overigens niet bevreesd te zijn, voeg de de wethouder den heer Lustig t-oe, voor uw Israëlitischen vader, immers de opper-rabbijn Tal heeft zich onlangs wel laten verplegen in 'fc Utrechtschee St.-An- tonius-Gasthuis en daar hing in de zieken kamer van den opper-rabbijn, zooals over al in dit ziekenhuis, een crucifix. En wat gebeurde? Mgr. van de Wetering heeft er zelfs den opper-rabbijn een bezoek ge bracht l Vragen van Kamerleden. Belastingaanslagen van eigengeërfde landbouwers. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Rutten, luidende: Is het de regeering bekend: dat de vermogensschattingen van grond eigenaren aanzienlijke verhoogingen aan- .wijzen, in meerdere gevallen van 500 tot 'ƒ1000 per H.A.? dat als motief gelden de hooge prijzen, die bij verkoopingen van cultuurgrond zijn bedongen 1 dat deze zoogenaamde verkoopwaarde ver uit gaat boven de cultuurwaarde, voor al ten gevolge van het streven tot solide geldbelegging, de vraag naar bouwterrein, ten gevolge van het zeer geringe aanbod en andere bijkomstige omstandigheden? dat vooral voor de kleinere, eigenge- erfde landbouwers een verzwaring van belastingdruk het gevolg is, terwijl eens deels de malaise in den landbouw het om gekeerde zou wettigen, anderdeels voor Een bq verkoop de volle verkoopwaarde niet gelden kan, omdat zij met den ver koop hunner gronden te gelijk zouden verliezen hun werkgelegenheid en 'n deel van hun bedrijfskapitaal? Is de regeering van oordeel, dat met deze omstandigheden bij de aanslagen der eigengeërfde landbouwers wel bijzonder rekening dient te worden gehouden. heeft de minister van financiën geant woord: L Het is den ondergeteekende niet be kend, dat de vermogensschattingen van grondeigenaren aanzienlijke verhoogingen - in verschillende gevallen van f 500 tot ƒ1000 per H.A. aanwijzen. Hij acht het intusschen mogelijk, dat in bepaalde ge vallen de omstandigheid, dat bij verkoo pingen van cultuurgrond hooge prijzen zijn bedongen, als een motief voor een hoogere schatting heeft gegolden. Im mers moeten, ingevolge artikel 7, letter A, der wet op de vermogensbelasting en artikel 8, lo., letter A. der wot van '8 Augustus 1916 (Staatsb'ad No. 411) tot heffing van buitengewone belastingen, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van den oorlogstoestand Verdedigingsbelas ting D. onroerende zaken worden geschat naar de verkoopwaarde. Naar de leer van den lloogen Raad der Nederlanden most onder „verkoop waarde" worden verslaan: „de prijs, die voor het vast goed te bedingen valt bij te- FEUILLETON. HET HUIS OM DENHOEK Uit het Engelsch van: Louis Tracy. (Nadruk verboden). Ik zal het voorlezen: Meg ei-g ver lustend door geruchten betreffende skr/geval op Grange twee jaar geleden, telegrafeer haar moeder dadelijk naar •Elmdale te gaan. Marguerite liet zich in een stoel neer vallen. Ze was te ontzenuwd dan dat tra nen haar verlichting konden brengen en ze bleef Whittaker dreigend aankijken. Hij scheen zich echter gehard te hebben tegen zoo'n houding van haar. Vergeet niet, Meg, dat hier twee te gen een vóóró je moeder's komst zijn, zei hij, terwijl hij ging zitten en een cigarette rolde. Hoewel mijnheer Armathwaite je nog maar zoo kort kent, heeft hij gekozen je verdediger te zijn en hij heeft precies hetzelfde geadviseerd, tenminste dat heb je me verteld, 't Eenige verschil is, dat hij gepraat heeft en ik gehandeld heb. Whittaker, die de laatste wooi'den op im- pertinenten toon gezegd had, stak zijn ciga- let op. Armathwaite, die om tactische redenen niet kon toegeven aan zijn opwelling om tlezen brutalen, decadenten halfbloed op ondubbelzinnige wijze aan het verstand te brengen dat zijn verdere bemoeiingen niet op prijs gesteld werden, vertrouwde zich zelf niet om te spreken en ook het meisje koopstelling in hei openbaar, derhalve waar ieder gegad'gle tot medcJinging in staat is, terwijl te bestemming, welke deze aan de door hem te verwarven vaak zcih voorstelt te geven, voor het door hem te besteden bedrag beslissend zal zijn, welke bestemming echter geenszins vordt beperk, door, of is gebonden aan die, welke door de eigenaars op het oogenblik van den verkoop aan de zaak is verbonden.". Ondergeteekende moge ten deze verwijzen naar arresten van den Hoogen Baad van 29 Juni 1918, 27 Novem ber 1918 en 28 Dec. 1921 (Beslissingen in Belastingzaken nos. 1018, 2103 en 2895). Naar de leer van den Hoogen Raad is het derhalve voor de bepaling van de „verkoopwaarde" zonder belang, welke be stemming door den eigenaar op het oogen blik van den verkoop aan de zaak is ver bondon. Voor cultuurgronden moet dan ook niet de cultuurwaarde, doch de verkoopwaarde in bovenvermelden zin opgevat, worden geschat. De meening, dat voor kleiner, eigenge- erfde landbouwers niet de volle verkoop waarde zou mogen worden in aanmerking genomen, komt voor in strijd te zijn met de hiei'boven vermelde leer van den Hoo gen Baad omtrent het begrip „verkoop waarde". 2. Vraag 2 wordt op grond van het geen ten aanzien van vraag 1 is opge merkt ontkennend beantwoord. Rijbewijs voor bestuurders van landbouwtractoren. Op de vragen van Eet Kamerlid d. Heuvel betreffende vrijstelling van de verplichting tot het bezitten van een rij bewijs voor het besturen van landbouw tractoren, antwoordde Z. Exc. Minister v. d. Vegte, dat bij de aanvrage van een rij bewijs, ook door bestuurders van land bouwtractoren zal moeten worden over legd, hetzij een verklaring van een Bijks- deskundige, hetzij een ander bewijsstuk van rijvaardigheid. Naar aanleiding van een desbetreffend adres van de Vereeniging van Tractoren- gebruikers in Nederland is reeds de vraag in onderzoek genomen, of het gewenscht moet worden geacht wijziging te brengen in de op dit punt bestaande wettelijke be palingen in dien zin, dat de bestuurders van landbouwtractoren vrijgesteld zullen worden van de verplichting om voorzien te zijn van een rijbewijs, dan wel dat te dien aanzien een andere regeling zal wor den getroffen, waardoor aan de geuite be zwaren zal worden tegemoet gekomen. De verwerping van het aardewerkwetje. Een motie van de Kamer van Koophandel te Maastricht. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het district Maastricht en om streken heeft gisteravond de volgende motie aangenomen: „De Kamer, enz., kennis genomen heb bende van de bij de behandeling van het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aarde werk, porcelein en glaswerk en op enkele soorten tegels gehouden debatten en van de daarop gevolgde verwerping van het wetsontwerp met een meerderheid van 52 tegen 40 stemmen; ovex*wegende, dat hieruit wederom ge bleken is, dat het industrieels belang van het Zuiden des lands en speciaal van het district onzer kamer in zake de handels politiek, zooals dit belang historisch ge groeid is, niet identiek is met het handels belang van andere deelen des lands, even min als zulks het geval is in andere eco nomische aangelegenheden, zooals bij voorbeeld het Nederlandsch-Belgische ver drag, waarbij eveneens het belang van Zuid-Limburg heeft moeten wijken voor het belang van andere landsdeelen, zooals de Eerste Kamer der Staten-Generaal zulks althans meende te moeten zien; dat bij deze en andere zeer reëele en niet weg te redeneeren belangen verschil len, welke bestaan tusschen onderscheide ne deelen des lands, met recht verwacht had kunnen worden, dat de balans niet steeds naar dezelfde zijde zou doorslaan, te meer, waar het hier voor Maastricht een levensbelang gold en voor de andere scheen met stomheid geslagen. Om de spanning te verbreken keek Ar mathwaite op zijn horloge, 't Was vijf mi nuten over zeven. Ik ga even het dorp in, zei hij. Ik geloof dat we om half acht dineeren, maar ik kom pas later terug, wil je dus zoo goed zijn aan Betty te zeggen: dat ik gegeten heb als ik terugkom? Bob, laat me niet alleen, riep het meisje wanhopig. Ik zou het niet kunnen uithouden als ik vanavond aan mezelf over gelaten word. Uitstekend, zei hij. Dan ga ik even een boodschap doen, met tien minuten ben ik terug. Hij ging weg en de twee anderen hoor den de voordeur dichtklappen. Ze luister den naar zijn krachtigen gang, terwijl hij naar het hek stapte. Toen stond Marguerite op en gooide een der ramen wijd open en haar bedroefde oogen staarden zonder iets te zien, in de wijde verte. Ze stond daar onbeweeglijk, tot Whittaker opeens zei: Kijk eens hier, Megmaar verder kwam hij niet. Want toen ze de klank van zijn stem hoorde, schrikte ze op alsof ze het sissen van een slang had gehoord en rende, zonder een woord te zeggen, de kamer uit, waarschijnlijk naar de veilige eenzaamheid van haar eigen kamer. Hij stak een nieuwe sigaret op. Waarachtig! grinnikte hij, blijkbaar geamuseerd; ik schijn die twee in een lieflijk tête a tête gestoord te hebben. Die kerel is nu juist het soort om jonge meisje? het hoofd op hol te brengen, maar ik heb liem leelijk een spaak in het wiel gestoken, uoor mama, ten tooneele te roepen. Hij ver- deelen des lands een aangelegenheid van ongeschikt belang; dat immers de aanvaarding van het on derhavige noodwetje, zijnde van tijdel ijken aard en van zeer beperkte beteekenis, geen principieelc wijziging van de han delspolitiek zou hebben beteekend; dat dan ook de beteekenis der verwer- ning deze is, dat aan een oude tijdelijk noodlijdende industrie de gevraagde steun geweigerd werd, zonder rekening to hou den met de gevolgen voor onze economisch zoo ongunstig gelegen stad; betreurt ten zeerste de gevallen beslis sing, die het belangenverschil tusschen verschillende landsdeelen onnoodig heeft geaccentueerd en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie zal ter kennis van de re geering worden gebracht. Vaandel „SL-Raphaël". Ontwerp van Joop Nicolas. Het vaandel voor den B.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St.-Ra- phaël", waarvoor Joep Nicolas een ont werp vervaardigde, zal onder toezicht van den ontwerper worden uitgevoerd in het Kunstnijverheidsatelier „Ars Sacra" te Roermond. Het ontwerp is gedacht als een los wapperend banier van 2.10 M. X 1-60 M. en wordt uitgevoerd in veelkleurige ap plicatie techniek verrijkt met borduur werk. De voorstelling er op aangebracht toont den Engel Raphael den jongen Tobias be geleidend, als symbool van het reizen on der veilige hoede. Het vaandel zal don 19den Mei te 's-Hertogenbosch door het vaandelcomité aan den bond worden aangeboden in de St.-Janslcathedraal en gewijd worden door Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van E-Hertogenbosch. De heer Van Wijnbergen over het Dr. Schaepman-fonds. In de jaarvergadering van de R.K. Kies- vereeniging te Duistervoorde, sprak Zon dag het Kamerlid, mr. A. Baron van Wijn bergen een rede uit ter herdenking van Dr. Schaepman, in verband met het te stich ten Dr. Schaepmanfonds. Het levenswerk van Dr. Schaepman moet worden voortgezet. Er moet alles aan gedaan worden, dat de richting, door hem ingeslagen, blijvend worde voor onze partij, nl. in een Christelijken zin voort gaan in de politiek. Spr. zou nog liever zien, dat heel het plan voor een te stich ten partij-bureau op niets uitliep, dan dat van de richting naar een coalitie met de andere Christelijk denkende kiezers werd afgeweken. De Anti-revolutionnairen brachten één millioen op voor him dr. Kuyperfonds, ook de S. D. A. P. heeft haar partij-bureau, mot wat daar bij behoort en spr. zelfheeft het. in zijn politiek leven herhaaldelijk ge voeld, dat het missen Vaü een dergelijk goed geoutilleerd bureau een groot nadeel is te achten. Komt het bureau er, dan kan van daar ook uitgaan een hoogstaand Ka- tholiek politiek tijdschrift, Cverwerkvergunning In het drukkersbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft goedgevonden de voor het drukkersbedrijf gevraagde vergunning van 1 April 1928 tot en met 31 October 1930 te verleenen onder de voorwaarden: dat een jeugdig persoon of eene vrouw niet lan ger arbeid verricht dan 10 uren per dag en een man niet langer dan 11 uren per dag, zóódat de arbeidsweek niet langer is dan 48 resp. 65 uur, en het aantal over uren niet meer bedraagt dan 25 uren per kwartaal. Op Zaterdag 7 April en op Zaterdag 26 Mei mag gedurende ten hoogste 13 uren arbeid worden verricht, met dien verstande, dat in elk der weken, waarin die dagen vallen, door hen niet langer dan 50 uren arbeid mag worden verricht: Op Woensdag 16 Mei mag gedurende ten hoogste 10 uren arbeid worden ver richt. •+r*r loor zich in aangename overpeinzingen. Ik zal me verder tot taak stellen om papa naar een klimaat te helpen, dat geschikt is voor zijn kwaaL Ten slotte zal ik lang geen slecht figuur slaan in Meg's oogen, wanneer ze tot de ontdekking komt, dat ik zoo actief ben geweest, terwijl die ander bezig was haar het hof te maken. Percy had vreemdsoortige middelen ge kozen om de uitverkorene van zijn hart te winnen! Maar de grillen van een ziekelijk- verdraaiden geest zijn nu eenmaal onbere kenbaar en Percy Whittaker was een ge degenereerd wezen, Blap van lichaam en pervers van geest, een egoist zonder een greintje eergevoel. Maar het huis, waar hij op het oogenblik vertoefde, dat getuige was geweest van vreemde tooneelen, zou zijn afschrikwekkende nukken ook aan de zen verblindende knaap toonen. Voor hij een uur ouder was, zou hij gelegenheid krijgen om te toonen wat er in hem zat! HOOFDSTUK IX. 'Armathwaite liep regelrecht naar bet huis van boer Burt. Hij veronderstelde dat Burt wel in het bezit zou zijn van een paard en dat er onder de boerenarbeiders wel een jongen te vinden zou zijn, pienter genoeg om een eenvoudige boodschap zon der fouten over te brengen. Hij trof den boer thuis en een flinke fooi verschaften Armathwaite zoowel den jon gen als het paard. Het resultaat van zijn bemoeiingen was, dat. het volgend tele gram op het postkantoor te Bellerby werd afgegeven tien minuten voor het sluitings uur: Postdirecteur York Verzoeke dit I UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 29 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het trio Groeneveld. 3.001.00 Uurtje wees- en ziekenhui zen o. 1. v. Mevr. Ant. v. Dijk. 4.00 Halfuurtje voor de huisvrouw: De heer Fr. Lensvelt: Moderne verlichting van onze woning. 5.307.15 Vooravondconcert door het Omroep-orkest. Mej. W. Albors, sopraan. 7.15—7.45 Engelsche les voor gevorder den. 7.45 Politieber. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Dr. Willem Mengelberg. I. d. pauze een causerie van L. v. Veen: Het mu- ziekwezen in Amerika. 10.30 Persber., waarna dansles door C. Klinkert. Huizen 340.9 M. (n a 6 uur 1950 M.). 12.301.45 N.C.R.V. Lunchconcert. 6.007.00 Cursus Pacdagogiek (Curcus B, daarna C) door prof. Waterink. 7.007.30 N.D.O. Cursus Boekhouden voor beginners, leeraar P. van Dam. 7.30—8.00 Cursus Paedagogiek (cursus a), door prof. Waterink. 8.00 Concert. Muzikale medewerking verleenen: mevr. E. A. S. v. d. Horst Schevikhaven, piano. Den heer Jac. Caro bariton, den heer H. v. d. Horst Jr„ cello. Derde avond der liederencyclus. Holland- sche liederen in den Volkstoon. Spreker: den heer Mr. E. J. E. G. Vonkenberg, ad vocaat en procureur te Gorinchem. Onder werp: De advocaat in strafzaken, Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Licht concert. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing. 3.20 Vespers in de Westminster Abbey. 3.50 Lezing. 4.05 Huishoudpraatje. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Muziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.20 Lezing over theatermuziek. 7.35 Bachte sonates voor viola de Gam ba en cambalo. 7.45 Lezing: Pioneers of social progress. 8.05 Concert door de militaire kapel. 8.20 „A womans reason", drama van J. Farnol. 8.55 Concert door de militaire kapeL 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie: Herinneringen aan Sir. Herb. Trae Sir. Ch. Santley en Caruso. Nieuwsber. 9.55 Uurtje van Chariot. Orkest en ar- tisten. Variété. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s, 1750 M. 10.5011.00 Muziek. 12.502.10 Orkestconcert» 4.05—5.05 Kinderuurtje. 8.5011.20 Concert „Quatre vinfc Trei- ze", 2e deel van Victor Hugo. Daarna concert door het Instrumentale kwintet van Parijs. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 4.355.20 Gedichtvoorlezing. De palen voor de torens der Kathedraal zijn in den grond. Gietermidag is de laatste paal in den grond geheid voor de fundamenten der to rens van de kathedrale kerk „St. Bavo". De werklieden hadden hun beste krach ten gegeven om dezen laatsten paal zoo mooi mogelijk in den grond te brengen. Met groen, bloemen en enkele vlaggetjes werd de paal versierd, tor onderscheiding telegram met bijgaande 10 pond aan eige naar van voornaamste garage in York to laten bezorgen. Wil sterke en betrouw bare wagen met geroutineerd chauffeur voor minstens een week huren, zal vol ta rief betalen op voorwaarde dat de wagen mij bereikt tegen morgen, Vrijdagmiddag. Chauffeur moet voldoende hoeveelheid benzine meenemen, want hier niet be schikbaar. Hierbij 10 pond als waarborg som. Best onkosten eerste week betaal baar overeenkomstig instructie chauffeur. Verzoek eigenaar wagen bij aanneming order morgenvroeg te telegrafeeren, met naam en adres en bodenloon te betalen, dat terugbetaald wordt Armathwaite, de Grange, Elmdale, via Bellerby. 't Was merkwaardig, dat pas op zijn te rugweg naar de Grange het tot Armath waite doordrong, hoe hij zou kunnen ont komen aan de eventueele navraag van plaatsolijke autoriteiten. Wie in Elmdale wist nu eigenlijk, dat de doodgewaande Stephen Garth nog leefde? Zijn dochter en Percy Whittaker! Hij wist er heelemaal niet zoo zeker van, dat Whittaker den man nooit gezien had. Wel, dan had Marguerite niets anders te doen dan te verklaren dat haar vroegere be wering louter een verzinsel was, een soort onkiesche grap. En Stephen Garth zon rustig in zijn graf blijven! De Jacksons zouden alles willen vergeten, wat zo had den gehoord. Dus bleef alleen nog over James Walker en diens getuigenis zou van weinig waarde zijn, door wat Armathwaite er tegenover kon stellen, 't Zou gemakkelijk genoeg zijn om aannemelijk te maken, dat de impertinente jongeman, die het huis aa een ander was binnengedrongen nyit 5.206.20 Kamermuziek voor viool en piano. 7.35 Hindemith-avond, orkest en P. Hin- demith, viola< E. Luebbeeke, piano. 9.05 „Das Pulverfaas", klucht van G. Kadelbnrg. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterbausen, 1250 M. (Z e e s e n). 1.207.20 Lezingen en lessen. 8.20 Kamermuziek dor het Budapester strijkkwartet Werken van Dvorak en Beethoven. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Orkestconcert 7.35 Kartmer-volksavond. Daarna tot 11.50 Cabaret-avond. Vervolgens dansmu ziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8.35 Orkestconcert 8.50 Theater-causerie. 9.0010.35 Concert. Koorzang, orgelspel en strijkmuziek door kwartet. DE DRAADL00ZE VERBINDING MET INDIë. Op Zaterdag 31 Maart a.s. zal voor de eerste maal een breed opgezet kruisgesprek plaats hebben tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsch-Tndische pers en hun Nederlandsche collega's. Het gesprek zal plaats hebben tusschen het hoofdkantoor van Aneta te Weltevreden en het Haagsche kantoor Plaats 13 's-Gravenhage, Zaterdag middag om twee uur Hoüandschen tijd, ne gen uur 's morgens Java-tijd. Voor de aansluiting is de medewerking verkregen van de Nederlandsch-Tndische Telegraaf Administratie en de Haagsche Gemeente-telefoon, terwijl de Radiotele- foonzenders van Kootwijk en Malabar het gesproken woord over en weer zullen over dragen. In Indië zullen tegenwoordig zijn in het Anetagebouw de hoofdredacteuren van het „Bataviaasch Nieuwsblad", het „Nieuws van den Dag" en de „Javabode" en de hoofdredacteuren en directeurs x van! het Soerabaiaasch Handelsblad", de „Loco motief", het „Algemeen Indisch Dagblad", de „Preanger Bode", „Mataran" (Midden Java) en het Roomsch-Katholieke Dag blad „De Koerier", die allen speciaal voor deze aangelegenheid naar Batavia komen. De „Daily Courant", „De Sumatra Bode", de „Makkassaarsche Courant", de „Nieuwe. Soerabaiaasche Courant", „Het Noorden" e.a. bladen zullen afgevaardigden naar de bijeenkomst sturen of zich laten verte genwoordigen. Voorts zal aanwezig zijn de chef van de Indische Telegraafadministra- tie, het hoofd van den dienst ingenieur J. F. van Weclderen. De Indische pers maakt met voldoening melding van het feit, dat de geschillen met do Indische dienstleiding der telegrafie thans uit den weg zijn geruimd en dat de aangenaamste samenwerking met den Indi- schen Telegraafdienst ie verkregen. De bladen spreken de hoop uit, dat Nederland de vooraanstaande persverte genwoordigers gehoor zullen geven aan de uitnoodiging van Aneta om zich te verza melen aan de telefoon opdat deze demon stratie tot een voorproefje moge worden! van een geregelde telefonische persverbin ding tusschen Moederland en Insulinde, die spoedig verwacht mag worden. Het Haagsche Anetakantoor zal spoedig nadere berichten omtrent de demonstratie van Zaterdag a.s. bekend maken. van de vele andere, die de fondamenten moeten dragen. Om half drie viel het heiblok. De Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. Wes- terwoudt, de weleerw. Heeren G. Keyzer en D. L. Bangert, de aannemer, opzich ters en het geheele personeel van het bouwwerk waren getuige van het gewich tig moment. Toen de paal bijna diep genoeg in den grond was geheid, nam de Hoogeerw. Heer Plebaan plaats naaBt de heimachine, om 't blok te laten vallen op den paal, waar op een kruit-bom was geplaatst. Met een de bedoeling een dame, die nietB met hem te maken wenschte te hebben, te beleedi- gen en die op hardhandige wijze door den bewoner was verwijderd, een geweldigen blunder had geslagen, door te zeggen, dat Marguerite Garth hem verteld had, dat haar vader nog leefde. Hoe langer Ar mathwaite nadacht over deze manier, om te ontkomen aan dreigende gevaren, hoe meer hij er voor voelde, 't Was vreemd, dat hij er niet eerder aan gedacht had. Zelfs die vervloekte brutaliteit van Pejcy Whit taker om naar zijn zuster te telegrafeeren, zou dan onschadelijk zijn. Gesteld dat de inhoud van het telegram ruchtbaar werd, dan zou de politie er nog weinig hou vast aan hebben. Wat had hij ook weer getelegrafeerd? Meg erg verontrust door geruchten betreffende sterfgeval in Gran ge twee jaar geleden. Ze was „verontrust" door geruchten. Wie had die „geruchten" rondgestrooid? Wel, Walker zolfl Het klopte wel niet heelemaal, maar misschien zouden ze het slikken. Gelukkig dat Whit taker zijn zustor gevraagd had, zich met Marguerite's moeder in verbinding te stel len. De vader was niet genoemd. Ar mathwaite voelde zijn geweten in het minst niet bezwaard door deze noodleu gen. Hij had Marguerite Ogilvey beloofd haar te helpen in haar pogingen om haar vader, van wien zij zoo vreeselijk veel hield te beveiligen en hij zou zijn belofte nako men. (Wordt vervolgd). J

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5