SPLINTER KERKNIEUWS. Letteren en Kunst Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek- land binnenkwam, waarvoor lekdijk niets dan arbeidsloon werd geleverd, want het artikel zelf kost niets. Een plaatsvervanger voor den Engel- schen afnemer zal niet gemakkelijk te vinden zijn, want voor zoover onze erva ring strekt, willen andere landen óf niets óf slechts kleine hoeveelheden tegen on geveer kippeneieren-prijs opnemen. En do binnenlandsche markt zal wel met zooveel aanbod worden overstroomd, dat ook hier de prijzen zeer zullen dalen. Bij dezelfde Engelsche wet, die den in voer van kievitseieren verbiedt, wordt te vens ook de invoer van wilsters (plovers) verboden» Dit is eveneens een klap, die aankomt, want ook deze worden feitelijk alle naar Engeland uitgevoerd. En de han del hierin in Friesland, Groningen en Noord-Holland beloopt eveneens duizen den guldens. Ook hierdoor wordt in feite niet anders dan arbeid geleverd en wel door Fi'iesland in de eerste plaats. Overname van gasfabrieken aangeboden! Naar wij vernemen heeft de Deutsche Continental Gas "Gesellschaft te Dessau aan de gemeente Utrecht een voorstel ge daan betreffende de overneming van de gasfabriek. Een dergelijk voorstei zal bin nenkort aan een andere gemeente worden BRIEVEN VAN EEN STEDELANDER. t INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een Padvinders-nummer. Het tijdschrift „Dux" van het R. K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in den Haag (Bezuideuhout $75), zal in 'April a.s. een dubbel-nummer uitgeven over de belangrijke en veel omstreden kwesties der Padvinders-beweging. Om liet belang der zaak zullen ook afzonder lijke nummers verkrijgbaar worden ge steld tegen 1.50 per stuk. Het bekende hotel „Het Gouden Hoofd" op het Rembrandtplein te Am sterdam is aangekocht voor de son van 201.000 door de Maatschappij tot exploitatie van hotels-restaurants en kof fiehuizen en de „Geres", een dochter Mij. van de N.V. Beiersche Bierbrouwerij „De Amstel". Het ligt in de bedoeling het be drijf voort te zetten al zal het gebouw eenige verandering óndergaan. Plechtige eerste-steenlegging St-Jeroenskerk te 's-Gravenhage. Gistermorgen heeft in Spoorwek de plechtige eerste steenlegging plaats ge had op het terrein aan de Jonathan straat, van de te bouwen St.-Jeroenskerk. Tevoren werd in de parochiekerk van den Bonifacius te Rijswijk een plechtige H. Mis opgedragen door den HoogEerw. De ken H. A. Th. v. Dam, geassisteerd door den Zeereerw. bouwpastoor B. P. M. de Jong en den WelEerw. Heer"H. 'Nieuwen- huizen, kapelaan der St.-Agneskerk aan dé Beeklaan. Ceremoniarius was de Wel Eerw. Pater Zacheus Simons O.F.M, De plechtigheid der eerste steenlegging werd eveneens door den HoogEerw. Deken met dezelfde assistentie verricht. Onder de vele aanwezigen waren verscheidene Zeereerw. Heeren Pastoors en WelEerw. Heeren Kapelaans uit Den Haag, alsmede de leden der bouwcommissie van het Ste Jeroensbouwfonds, de architect, de heer G. Simons en de aannemer G. E. v. Breu- kelen. Na de plechtigheid werd het woord ge voerd door den HoogEerw. Deken, die de beteekenis van de eerste-steenlegging uit een zette en op het gewicht van dezen dag wees. De bouwpastoor richtte het woord tot de a.s. parochianen en tot al len, die aan dc tot standkoming van dit grootsche werk hadden deelgenomen. De bouwpastoor dankte den HoogEerw. De ken en allen anderen voor de betoonde belangstelling en vroeg hun blijvende me dewerking wat betreft hunne gebeden en him geldelijke bijdrage. Den 23sten Maart diende Z.D.H. Mgr. Jonh Pius Dowling, Aartsbiss. van Port of SpainTrinidad (B.W.I.), de Tonsuur toe aan de Eerw. fraters Beda Théunissen (uit Overaeselt) e& Andreas Brugman (uit Arnhem) van de Orde der Benedictijnen (klooster te Trinidad B.W.I.). Den vol genden dag 21 Maart ontvingen zij de eerste twee Mindere Orden. Ant. Molkenboer te Parijs. Gemeld wordt, dat te Parijs in tegen woordigheid van kardinaal Dubois, aarts bisschop van Parijs, geopend is de ten toonstelling in het atelier Mauméjean van de mozaieken, ontworpen door onzen landgenoot Ant. Molkenboer en bestemd' voor de kerk St. Antonius Abt te Seheve- ïringen, welke stukken daar zijn opgesteld, voordat zij naar de expositie te Rome vertrekken. Talrijke kunstenaars en gees telijken waren aanwezig. De heer Molkenboer heeft den kardinaal do opvatting der mozaieken toegelicht. LISSE. Een boom gerooid. Nadat men het eindelijk van gemeentewege met den heer Dr. de Graaf eens is kunnen worden over de voorwaarden ter opruiming van den grooten kastanjeboom voor diens perceel, welke wegens de wegvorbreeding op den publieken weg was komen te staan, is de ze boom thans van gemeentewege ver wijderd. Het is werkelijk een vreemd aan zien geworden waaraan men zich echter spoedig zal gewennen, temeer, omdat door leze opruiming een „steen des aanstoots" is weggeruimd. In mijn tegenwoordige woonstreek valt een streven waar te nemen, om oude Paaschgebruiken weer in eere te herstel len. Sommige steden zagen de laatste jaren weer kinderen met „Palmpaaschjes", zijnde dit nabootsingen der Palmtakken met bij voeging van snoeperijen, terwijl hier en daar weer'groote Paaschvuren opglommen. In mijn woonplaats is men zelfs van plan, ditmaal eens een Paaschvuur te ontsteken geheel in den ouden trant, waarbij dan be hoort, dat men bij vrienden, buren en be kenden waardelooze voorwerpen ophaalt en tot een grooten hoop opstapelt, welke er Tweeden Paaschdag aan gelooven moet. Oudtijds ging dat ophalen gepaard met een toepasselijk lied, zooals: „Heb i ok n olde"ma,nde, Die wi toe Poasdag brande? Heb i ok 'n bossien riet, Aors hebben wi veur.'t Poasehvnur niet". 't Zal me benieuwen, of we dit hier ook zullen hooren, dan wel dat het ophalen met stille trom zal geschieden, 't Zal van de animo afhangen. Vanwaar die herleving? In de harten leeft nog altijd de overtui ging, dat het Paaschfeest toch wel wat bij zonders is. 't Best getuigde men hiervan in de kerk en laten we aannemen, dat zulks ook wol geschiedt. Daarnaast evenwel wil men tevens wat uiterlijke vreugde en van daar dat snuffelen in oude kronieken, dat navragen bij oudere lieden, wat er vroeger met Paschen zooal gebeurde. Al was dit dan ook van Heidenschen oorsprong, het wordt toch weer opgehaald. Te Ootmarsum had men iets speciaals: een spelletje genaamd „vleesch op den disch", wat wel op het beëindigen van de vasten kan duidem Het werd, echter uit sluitend door jongens - de meisjes had den, volgens den snuffelaar J. ter Gouw, andere spelen vertoond op den „Paasch- kamp". In troepjes van 10 of 12 stonden zij bijeen, bukkende met de hoofden tegen elkaar on de rechterhand op het zitvlak; bij elk troepje ging een jongen rond met een geknoopten zakdoek in de hand, waar mede hij er lustig op los sloeg. Wie met de hand de doek wist te grijpen en vast te houden, kreeg do beurt, om als ranselaar rond te gaan. Oud en jong moet dat spelle tje heel leuk gevonden hebben. 't Duurde echter maar tot 5 uur, want dan ging men „vleugelen". Dit bestond hierin: honderden personen, oude en jon ge, trokken hand aan hand de straten door, huis in, huis uit, welke daartoe de deuren geopend hadden, liefst voor- en achterdeur, zoodat de stoet langs den kortst mogelijken weg passeéren kon. Er erd een Paaschlied bij gezongen. Ik kan me voorstellen, dat men op een herleving van- dit eigenaardige Paaschge- bruik,. waarvan Ootmarsum hoe mono polie schijnt gehad te hebben niet alge meen gesteld zal wezen. Men zal trouwens ook oudtijds alle vloerbedekkingen wel weg genomen hebben en wat breken bon aan den kant hebben gezet. De ooi-sprong van het gebruik ligt in het duister, maar veel Christelijks zal er wel niet aan wezen. Zulke woeste processies lig gen niet in den aard wan het feest, Van de „Palmpaaschjes" valt zulks wel aan te nemen, ook wat de aangebrachte versnaperingen betreft al kwam men er dan een week te vroeg mee; op Palm-Zon- dag toch is de vasten nog niet uit. Maar 't is waar: op Zondag mag men wel wat ex tra's hebben. De meest in aanmerking komonde ver snaperingen om den „Palmpaasch" te ver- •n zijn: appelen, krentebroodjes, vijgen en gekleurde eieren, een en ander afgewis seld met vlaggetjes en stukjes palm; op den top zit gemeenlijk een zwaantje, hard gebakken van brooddeeg met krenten voor oogen. Hoe men aan dat zwaantje geko men is, valt niet op te diepen. In deze streken heeft of had de „Palm paasch" ook wel den vorm van een uit brooddeeg gebakken krakeling, waarin een kruis ligt besloten; het baksel wordt gedra gen aan een met palm versierden stok, ge woonlijk bekroond door een grooten haan. Dit dier zou nog eenige verwantschap met St. Petrus' kraaier kunnen hebben; wie weet was bedoelde zwaan niet aanvanke lijk een bij 3t> bakken minder goed uitge vallen haan. Hoe 't zij, bij 't rondgaan met de „Palm paaschjes" behoorde volgend liedje: „Palm, palmpaschen! Hei, koerei! Hei, koereiI 1) Nog een Zondag dun hebben wi een ei. Een ei is geen ei; Twee ei is een ei, Drie ei is 't rechte Paaschei". Hoezeer oudtijds de openlijke Paaschvie- ring tot de volksgebruiken behoorde toon de wel d<? aloude „Paaschwcide" te Arnhem aan de overzijde van den Rijn. Die weide .al thans wel aan de stadsuitbreiding ten offer zijn gevallen, maar voorheen moesten de eigenaars doodgewoon toelaten, dat op de beide Paaschdagen en den daarop vol-» genden Zondag niet alleen hun gras gron dig werd vertrapt, maar dat er ook kramen en kermistenten worden opgericht. Nie mand kende den oorsprong van dat „ge bruiksrecht", maar ook niemand tornde er aan, tenzij langzamerhand de alles afslij pende tijd. En zoo hadden vroeger meerdere steden zoo'n Paaschoord; te Deventer was hot de Worp, te Zwolle de Spooldcrberg, te Lo- chem en te Wageningen de Paaschberg, te Tiel de Hoogeweide, te Winterswijk do Weme, te Ootmarsum gelijk boven ge zegd de Paaschkamp, te Dwingelo het Dwingelerzand in de duinen, enz. Paascheieren spelen overal een groote rol; „tikken" deed en doet men van Oost tot West en van Noord tot Zuid. Verdwe nen is echter de eierdans, tot in de 17de eeuw graag beoefend in Holland; in 't Rijksmuseum hangt er nog een schilderij van, dateerend uit 1557. Tot groot vermaak der omstanders danst daar een jonge man, met ontschoeide voeten en de handen in de zijde, op één been, waarbij hij tot taak heeft, eieren uit een op den grond getrok ken kring weg te hinken. Dat ging natuur lijk goed in den tijd, toen 't nog gold: „Een cent een ei, Zoo riep het Joodje, Met zout erbij!" Maar sinds de eieren zoo duur geworden zijn, kan ik me best begrijpen, dat men 't er niet langer op waagt, tegen die kostba re witjes aan te hinken. Neen, dan zou men liever doen aan eiergaren, zooals dit lang op de Walcher- scho eilanden in eere is gebleven, doch waarschijnlijk ook om de duurte afge schaft. Daar waren spellejes aan verbon den, waarbij het ging om vlugheid en vaar digheid; wie hierin uitblonk, won den eierbuit. In Groningen placht men onder 't roe ren van de rommelpot ook foekenpot ge- heeten langs de huizen te trekken met een Paasohlied, wat men ook te Amster dam op Paaschavond gralag deed, doch daar onder begeleiding van rateltjes. Doel hiervan was, zoowel in 't Noorden als aan de Amstel, 't inzamelen van lekkernijen, liefst „een stuck gelts en een goede kanna biers", terwijl ook eieren welkom waren. Ziehier een der schoon© liederen, welke uitgegalmd werden „De dommeldemette2) De Vaste ies uyt. Kyrie eleison De Pasche zullen wij eijeren eten, Dan is de Vaste al vergeten! Kyrie eleison!" In Vlaanderen had men soortgelijke ge bruiken. 't Ging daar wel van de scholen uit, welker meesters na afloop van den rondgang voor de eerlijke verdeeling van Let ingezamelde zorgden; '"t was daar meest om eieren en „oortjes", te doen. Een bijzonder vermaak is 5t steeds ge weest, Paascheieren op 't ijs te eten. Als de gure Maart nog een beetje had doorge zet, hadden we die pret weer kunnen heb ben, maar ;t is toch beter van niet. Als de lente in 't land is vólgens den kalender 'ten minste, Tar k'Tst aten ijs meer. Er zijn echter wel van die langdu rige winters geweest. Zoo stond als volgt in 't Handelsblad van 20 Maart 1845 geadverteerd; „Den 23ii Maart 1S45 verkoopt C. de Wijs Beste eieren op het ijs. Bij goed droog weder zal er gedurende de aanstaande Paaschdagen een fraaie tent, van buiten met vlaggen en wimpels, van binnen met kostbare draperies gede coreerd en goed verwarmd, op de Buiten- Amstel geplaatst worden, waarin extra beste eieren (hard of zacht naar verkie zing) zullen verkocht worden. Tot herinne ring aan dezen merkwaardigen winter zal men daar tevens kunnen bekomen ge schilderde Paascheier n, waar- i op zal geteekend staan: Ge k o ok t op het ijs den 23en Maart 184 5". Zooals het bij zulke aangekondigde fees- j ten gemeenlijk gaat: 't ging. den 24en dooien. Het ijs was echter nog sterk ge noeg, om de pret toch te doen doorgaan* Ook aan de Jachthaven bij dè Nieuwe Stadsherberg was iets dergelijks te vinden: een „vriendenkring" ging daar Paasch eieren op 't ijs eten en maakte van die zeldzame smulpartij zelfs een oorkonde op. Een minder' fraai gebruik is geweest 't „veel-eten" bij gelegenheid van Paschen, waaraan het welbekende liedje van den „hollebollewagen, waar de hongerige Gijs op zat" zijn oorsprong moet te danken heb ben» 1) Samentrekking van „topperei", <5. kippenei. 2) Dit doelt op een ratel-, klap- en trap- concert, dat de jongens aanrichtten als een vreugdebetoon over het naderend eiude der Vasten. Van dit alles is niet veel meer over; zelfs de Paaschuitstallingen bij de slagers een vet kalf met een sinaasappel in den bek worden' zeldzamer, terwijl men er zelfs heelemaal niet meer aan denkt, om een vette Paaschkoe, die met de feestda gen geslacht zou worden, als reclame rond te voeren. Hoe 't zij, men gaat hier dan weer tracht ten, sommige oude gebruiken nieuw leven in te blazen. Ik zal er met belangstelling getuige van zijn het Balkebrugsche Paaschvuur moet grootsch worden ditmaal want er steekt in zulke feestelijkheden toch altijd wel een aardige kern en ze zijn in ieder geval beter dan menig modern ver maak. AJO. LISSE. Geboren: Theodoras Gerardus z. v. E. Bakker en J. van Steijn. Jannie d. v. J. van Leeuwen en S. van der Tang. Johanna Maria d. v. P. van Beek en C. J. van der Meer. Gerarda Wilhelmina d. v. P. G. van der Plas en O. Verhaar. Helena Maria d. v. G. Kors en M. Willem- se. Elisabeth d. v. C. M. Timmersen en H. A. Ma rijt. Ondertrouwd Arie Gerardm Hoek 22 j. te Noordv.'jjk en Alida Ouwe hand 24 j. te Voorhout. Overleden: Theodoras Gerardus Bakker oud één dag. Catharina Petro- nella Zonneveld 11/2 j. Jacobus Koppc 53 j. echtgen. van A. J. Roskam. Gevestigd: A. Hoogstraten van Beemster. P. J. Beris van Nederweert. W. Kuperus van Amsterdam. J. A. Bontje van Ter Aar. G. W. van der Kleij van Amstoldljk. A. A. J. Bernaros van Soest. A. P. G. M. Kraus van Rot terdam. -=» L. J. M. Gussenhoven van Lei i den. G. J. A. van Raay van Tilburg. P. Bruijn van Haarlem. J. G. Reekers Van Middelburg. B. J. en G. II. B. Lu- kassen van Naaldwijk. D. A. J. Voge laar van Sassenheim. J. Vinkestein van Leiden. P. van den Berg van 's Gra- venliage. H. M. Kielliger van Gouda. F. J. M. van Noort van Zoeterwoude J. M. G. de Wilde van Apeldoorn. Vertrokken: A. M. Deering naar Delft. B. A. Kevenaar naar Rotterdam. C. C. M. van mmerik naar ïJoordwij- kerhout. -W. van Hoeven en echtgen. naar Noordwijk. Th. Verhaar naar War mond. A. H, van Alphen naar 's Gra« venhage. G. J. en J. van Wees naai Amersfoort» J. van der Weijden en ge zin naar Sassenheim. P. J. Beris naar Nederweert. A. van Beest naar Uit hoorn. D. C. Hol naar Lemmer. H. B. M. Kok en gezin naar 's Hertogenbosch r—R. C. Pauw naar Roelof arendsveen, ge meente Alkemade. J. B. Leegte naar Coevorden.A. G. A. C. M. van Beek naar Purmerend. O. J. Koedijk naar Haarlem. LEIDSCHENDAM. Volksbond. Maandag hield de R. K. Volksbond een ledenvergadering in het Pa tronaatsgebouw, onder voorzitterschap van den heer De Langen. De voorz. deelde mede, wat men van plan is te doen met het geld, dat wordt opge haald voor de Harmonie; terwijl uit de ver gadering wordt voorgsteld ook een medaille beschikbaar te stellen.' Verder wordt mede gedeeld, dat het bestuur, in opdracht van het hoofdbestuur, de Koninklijke goedkeu ring zal aanvragen op het reglement. Do voorz. vraagt, of nog meerdere leden willen meewerken aan de Reiskas daar zij nog niet rooskleurig is. Ingekomen is de agenda van de Cen trale Raadsvergadering op 6 en 7 Mei a.s. te Haarlem, welke agenda in het kort door den voorz. wordt behandeld; de voorz. deelt mede, dat aan deze Centrale raads- verg. verbonden is het 40-jarig bestaan van den Bond en daarom wil hij hier hulde brengen aan de oprichters en pionniers. Hierna verkreeg kap. Nijman het woord, die een mooie lezing met lichtbeelden hield over „De'Priesterwijding", waarin zijneerw. beschouwde het zoo verheven ambt van den Priester. De voor-z. bracht den geest, adviseur hartelijk dank voor zijn lezing. Bij het punt beantwoording" vragenbus zet de Geestel. Adv. uiteen, naar aanlei ding van in de Parochie rondgestrooide 'blaadjes, wat het „Leger des Heii's" is, hoe dit is ontstaan, wat het doet, enz., opdat een ieder weten zou, wat hij ten dien op zichte te doen heeft. Van de rondvraag wordt slechts een ge ring gebruik gemaakt; de vragers worden naar genoegen beantwoord. Hierna slui ting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ongeval. De echgenoote van den heer Abr. v. B„ aan den Achterweg viel in huis over een stoof en brak haar been. Zij werd per ziekenauto naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. OEGSTGEEST. Kiezerslijst. De kiezerslijst dezer ge meente geeft aan: 2581 kiezers voor de Tweede Kamer, 2501 voor Prov. Staten; 2245 voor den Gemeenteraad. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen er dit jaar echter geen verkiezingen plaats heb ben. Inenting. Vrijdag 30 Maart a.s. te één uur zal ten gemeentehuize gelegenheid worden gegeven voor lcostelooze inenting of herinenting, voor allen die zich daartoe aanmelden. Trouwboekje medebrengen. Trekhondenwet. De groentekooproan D. uit Katwijk had zonder de vereischte vergunning op zijn hondenkar plaats geno men. De politie snapte hem. Geboren: -Clasina Theodora Jose- phina d. v. S. N. van der Salm en C. M. van Leeuwen. Overleden: G. J. Gros 64 j. echt gen. van L. van Schaik. P. Klomp 85 j. C. Vermeer de Nijs 67 j. RIJPWETERING. Loterijwet-overtreding. Tegen J. P. v. E. alhier is proces-verbaal opgemaakt we gens vermoedelijke overtreding van de Lo- terijwet. Genoemde persoon heeft een lote rij op touw gezet, waarbij hij ongeveer als volgt te werk ging. Hij koopt zelf een aan tal 1/20 Witte Stad Loten, die trekken op de Staatsloterij. Dan maakt hij op ieder door hem aangekocht lot 10 opspaarbon- nen, welke hij verkoopt voor 1.per stuk. Een drietal vertegenwoordigers, die zijn aangesteld krijgen 15 pet. provisie. Valt er nu op een der door hem aange kochte loten een prijs dan wordt deze prijs verdeeld onder diegenen, die een opspaar- bon van hetzelfde nummer in him bezit hebben en die ieder 1/10 van den prijs des opspaarbon ontvangen. Heeft men voor 10.opspaarbonnen bijeen dan kan men voor dat bedrag aan goederen krijgen. Bo vendien zijn er zooals de reclamebiljetten vermelden door hem nog een 250-tal prijzen beschikbaar gestold. Een en ander heeft de politie aanleiding gegeven hier in te grij pen en alle bescheiden in beslag te nomen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Behalve dat er al veel tulpen komen- uit de koude kassen, wordt ooa de aanvoer van kouden grond- narcissen al van beteekenis. De prijzen blij ven zeer goed. Betaald wordt Cram. Bril- lant 2.102.20, La Reine 2.702.80, Prins van Oostenrijk 2.803.Theeroos 4.004.40, Rose Gris de lin 2.202.30, Pres. Lincoln 4.104.30, Crimson Queen 3.60—4.10, Grand Due 5,50—6.40, Dar- Katholieke Agenda. LEIDEN. Woensdag Spoor- en Tramwegpersoneel, Bondsgebouw 8 uur. Woensdag R. K. Overheidspersoneel, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag. Jaarveragdermg Arka. Den Burcht, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van heer P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 8i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bij aankoop vat/ een Karpet eet DEURKLEEQJE GRATIS DECLAMATIE-AVOND. HENRI CAMPEN. Verzen van Hollandsclle en Vlaamsehc Dichters o.a. Kar# vanjde Woestijne op DONDEHDAG $29 MA/^-T in de Kleine Zaalf-an dl Stmiregehoorzaal. Toegangsbewijz«i en ^fffaatsbespreking bij" A. M. VAN J WICHT, Breestraat en 's avonds aan de zaal. (Advertentie). 5294 win William Copland 3.103.30, Franc. Sanders 3.003.30, Narcissen 1.60 Idem' kouden grond 1.00—1.25, ST0MPWIJK. Geboren: Nicolaas Adrianus Jolian- nes, z. v. P. J. Roodenrijs. Hendrika d. v. R. C. v .d. Helm en J. M. de'Bruin. Joanna Catharina Maria d. v. H. van Dorp en A, A. v. Meurs. Johannes Cor-1 nelis z. v. A. J. J. de Winter en M. C. van Dijk. Cornelis Theodoras z. y. C. Dis seldorp en C. A. v. Dijk. Adriana Maria d. v. H. W. Kloosterman en A. C, v, d. Zijde. Alida Cornelia cL v. A. y. Veen en C. v. Nierop. Johannes Joseph Ma-, ria z. v. G. Remmerswaul ep M. P. vart Heiningen. Pretorius z. v. C. v. d. Dool en O. Jordaans. Overleden: Alida, J oliguria. Gei;-' ritse, 83 j. wed van A. W. v. Veen. VEUR. Geboren: Cornelis Martinus Petrus, z. v. M. van Oosten en M. O. Solléveld., Gerardus Hendricus z. v. G. A. v. Rijn en M. E. v. Heiningen. Ondertrouwd: Jan Barend Ver douw en Helena Catharina v. d. Werff. Ove rledèn: -Tohanna Maria Mui- sers 29 j.echtgen. van H. J. Lagorberg, Adrianus Johannes van Leeuwen 3 j. W0UBRUGGE. De eierenveiling. In dè heden gehou- den vergadering van het bestuur dei' eierenveiling is besloten de veiling te ope nen op Woensdag 4 April a.s. en uit éen.1 zevental sollicitanten tot ophalen der' eieren benoemd Arie Vergeer'en' aan dé heeren Gebrs. Stigter opgedragen RfÖ eierenkisten te leveren. Het ledental wrG nu geklommen tot. 50. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verdacht van oplichterij. Op ver zoek van den commissaris van politie te Noordwijk is als verdacht van oplichting, gisteren alhier door de politie aangehou den zekere J. T„ reiziger te Noordwijk. Genoemde T. werd door de politie alhiei'i naar Noordwijk overgebracht. AARLANDERVEEN. De eierenveiling. Verleden jaar weril de eierenveiling opgericht met een zeer klein aantal leden, en een aanvoer van 2 a 3 duizend eieren. Waarom de prijzen on- der andere veilingen genoteerd werden, behoeven wij niet te vragen. Een groothan delaar of een commissiekooper trad niet in relatie met een veiling met genoemden aanvoer! Maar dit feit was niet lang te be treuren. Het ledental werd grooter, en grooter en thans is bijna iedere pluimvee houder lid van de eierenveiling. De aan voer is tot bijna 10.000 eieren gestegen, hoewel te verwachten is dat dit quantum nog aanmerkelijk stijgen zal. Ook is al een coöperatie van kunstmest-, vee- en pluim- veevoeder aan dc eierenveiling verbonden. En veel wordt gedaan om een ander jaar een pluimvee-tentoonstelling te houden. Mond- en klauwzeer. Bij den landbou wer R. alhier is onder zijn veestapel, het j mond- en klauwzeer uitgebroken. BOSKOOP. Aanvaring. De schuit van het overzet veer van den heer M. moet het den laat- sten tijd nogal eens ontgelden. In den nacht van Zondag op Maandag is genoem-l de schuit weer onder water gevaren door de motorboot „Rijnstroom". De schuit lag aan den wal gemeerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Zichzelf gestoken. Maandagmiddag heeft de timmerman J. zich met een steek beitel in den pols gestoken, zoodat de slagader werd geraakt. J- is aanstonds met een auto naar Leiden vervoerd, daar het geval zich zeer ernstig liet aanzien. ZOETERWOUDE. Kerksohapen. Bij den gehoudon scha penverkoop brachten de Patronaatschapen (45 stuks) gemiddeld op rnim 44.en de kerksohapen (87) stuks, gemiddeld 43.— a-i

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2