SPLINTER Voor Huis en Hof. Nouveauté's B. DE KONiNG STADSNIEUWS. ou dan op zeker lijd»tip door een vulka- i'sche uitbarsting cïoor de zee zijn ver- wolgen. Het verhaal van Plato zou best as^cn in het raam van deze hypothese, Is men maar eenige zekerheid had. Thans heeft evenwel de Munstersche geoloog Paul Borchardt medegedeeld, dat ij hoogstwaarschijnlijk de overblijfselen an de_ stad Atlantis gevonden heeft en el in Noord-Afrika, in Tunis aan de Golf an Gabes. De Duitsche geleerde vertelt zelf: „De zon stond nog laag, met mijn kijker kon ik duidelijk een glooienden heuvel zien, welke door een grooten door plan tengroei in een ondiepe inzinking gevorm- len ring omgeven was. Ik ging er dadelijk leen en stond binnen twintig minuten op len hcuvcL Ongetwijfeld een oude neder zetting, zooals oude stukken muur, die uit en grond staken, bewezen. Rondom mij lèvond zich een ringvormige lage streek. Mijn verbazing werd echter nog grooter oen ik duidelijker een tweeden ring ont- 'ökto, welke den eersten concentrisch om- •l'oot. Hier lag ongetwijfeld het reusach- i'gc cirkelcomplex, zooals Plato hbt be- 'chreefV 'Doch daar komt. als een spookgestalte le twijfel boven. Heeft hij zich niet ver iest,? Was het geen gezichtsbedrog? En weer wordt een onderzoek ingesteld, len volgenden dag ditmaal in gezelschap an den rector van een Fransche school, lcm zijn de ringvormige, reusachtige krin- en wel bekend. Een inlandscbc herder ïeeft voor den heuvel in het midden de icnaming „Kasr Gallal", de „waterkruik- inrcht" gevonden. In Plato staat „water- lurcht". Is het een toeval of een verande ring van een oude benaming, welke thans liet meer passen zou, want de kanalen zijn sedert tientallen van eeuwen niet meer uet water gevuld, sedert de aarde de zee •n de kanalen en de haven, welke van zee lit, ver het land invoerde, verzwolg. Wel iggen er op dien heuvel verbazende rnas- sa's oude scherven. Ook zij spreken van ang vervlogen tijden. Daarnaast liggen ichter overal steenen pijlpunten, gebroken .uursteenen messen en uit den bodem ste eën resten muur, niet slechts verstrooide Mokken, doch fundamenten, welker orde- ïing aan een grooter complex, misschien feu tempel aansluit. 4 Op vele plokken heeft het jagende •joeslijnzand de plaatsen van vroegere be- phaving verwaaid', op andere plekken lig gen echter nog rijkelijk overblijfselen. .Vaarheen Borchardt gaat, stoot hij op >ude sporen. Daar is een put, welke vol lens de overlevering der inlanders uit ('en Romeinschen tijd moet stammen en iveral in den oasentuin liggen scherven •n nog eens scherven, een gehee^ district leet er zelfs naar: Dahret ech Chuga, tenvel der scherven. Ver in don omtrek is het land bezaaid ■net puin'en en vuursteenon voorwerpen, lij-kunnen zich hier niet bij toeval in den oop der tijden opgehoopt hebben doch noeten veeleer getuigen zijn, resten van \en tijd, waarin de streek rijk gekoloni seerd was. En daar dit in den historisckcn ijd niet het geval was en er ook geen me- ledeeling van bestaat, mag des te eer, \mdat al het overige daarbij aansluit, \angenomcn worden, dat Borchardt hier verkei ijk de plaats gevonden heeft, waar op liet. wereldbeheerschende Atlantis itond. Het is een reusachtig complex in ringvorm ongeveer vijf K.M. in omtrek. De onderzoeker besluit zijn brief: ..Plato's Atlantis was geen sprookje, zijn mededeeling had geen betrekking op Zuid-Span je, doch de rZee der Atalanten" is de Bahr Atala, het Tritonmeer van Dio- dor en de thans bijna verdroogde Schott pjered". Nu bestond echter nog liet vraagstuk: Zullen de Franschen, op wier gebied im mers de vindplaats ligt, de ontdekking er kennen? De ontdekker beleefde bange da gen, totdat de directeur van den archeo- logischen dienst in Tunis aankwam. Bor chardt zettó hem zijn zienswijze uiteen, t toonde hem alles en het groote oogcii; blik kwam: professor Poinsot erkende Borchardt's ontdekking zonder voorbe houd cn berichtte aan Berlijn reeds, dat in het najaar met de uitgravingen kan worden begonnen. AZALEA'S. Haar geschiedenis. Hoe ze behandeld moeten worden. Een- schitterend cadeau is het inder- laad, als wij met een mooie bloeiende Azalea worden vereerd. Het mooiste Maatsje voor het raam zal voor haar on middellijk worden ingeruimd. Geen won ier ook: een bloeiende Azalea is een der meest geliefkoosde planten voor kamer versiering vroeg in 't voorjaar. Toch is de lof over haar niet algeheel onverdeeld. Somtijds kooren we wel eens zeggen: „Azalea's wil" ik niet meer heb ben, als ze uitgebloeid zijn heb je er niets meer aan." Vele brengen do plant dan ook na den bloei, naar den bloemist, die ze tot den volgenden winter bewaart, daar ze terecht vreezen, dat het bloeien 't vol gend voorjaar uitblijft. Dit neemt echter uiet weg, dat de teleurstellingen toch even veelvuldig zijn. Een bloemist geeft om dat „bewaren"' van een Azalea niet veel, zoo dat er dan ook in den regel niet die zorg aan wordt besteed als nu eenmaal noodig is. Zijn we in 't bezit van een of meer van deze schoone planton dan is het maar ver kieselijker zelf de verdere verzorging waar te nemen. De Azalea is ongetwijfeld een plant, die al zeer lang bekend is cn waaraan volgens de geschiedenis een vergiftigingsgeval ver bonden is. Xenophon, die geboren werd in 441 v. (Dhr., vertelt in ren zijner werken, hoe zijn soldaten door het eten van honig vergif tigd wei-den, Dit wordt door hem als volgt verteld: .„En er was aldaar een aantal bijenkor ven cn zoovelen van de krijgsknechten, als er van de honigraten aten, werden gevoel loos en door braking en diarrhée aange- en niet een van hen kon overeind slaan. Zij, die maar weinig doorgeslikt Sadden, hadden veel overeenkomst met fNGEZGNüEN NiEDEDttLINGtN. ^Dagelijks Ontvangst:^->. Enorme keuze Steeds de LAAGSTE PRIJZEN beschonkenen; zij, die veel aten, waren als krankzinnigen, en sommigen lagen als op sterven. En aldus lagen zij in zoo groot aantal als op een slagveld na een neder laag. En de ontsteltenis was groot. Xog- thans werd niet een bevonden gestorven to zijn, allen herkregen hun bewustzijn omstreeks liet zelfde uur op den volgenden dag. En op den derden of vierden dag stonden zij op, alsof zij geleden hadden door het drinken van vergift." De geleerden nemen aan dat deze ho nig afkomstig is geweest van een soort Rhododendron (Azalea politica L.), of schoon zij het hieromtrent toch niet geheel met elkaar eens zijn. Onze schoonste en meest voorkomende winter- en vooraarsbloeister is do Azalea indica. Zooals de naam i n d i c a reeds aanduidt, is ze van Oosteruchen oorsprong. In 1688 werd zij door een gouverneur-ge neraal van Ned.-Indië uit China naar Ne derland meegebracht, om er diens tuin mee te versieren. Waarschijnlijk door ver keerde behandeling en onkunde met kaar vermenigvuldiging ging zij verloren, tot zij in 't begin van den 19e eeuw opnieuw werd ingevoerd. Die eerste Azalea's had den slechts kleine bloemen. Eerst na 1840 werden door een Engelsman, Robert For tune, voor het eerst grootbloemige soorten ingevoerd, die in de loop der tijd de kleinbloemige geheel hebben vervangen. Zooals waarschijnlijk wel bekend is, wordt de cultuur van Azalea indica op groote schaal uitgeoefend iu België, vooral in Gent waar honderden kassen voor deze cultuur zijn ingericht. De meeste Azalea's, die wij hier zien, zijn vanuit Bel gië geïmporteerd. De hoofdzaken, waarop men te letten heeft bij de verzorging van Azalea's zijn, dat men ze vooral niet te warm zet en niet te droog. Hierbij denken wij niet al leen aan de potkluit maar ook en niet hot minst aan de atmosfeer. Ook een plotse linge overgang in 't najaar bij het binnen brengen is zeer nadeelig, daar ze dan heel dikwijls blad en knoppen verliezen. Heeft men ze eenmaal in bloei dan kan men er zeer lang van profiteeren in een kamer waar de temperatuur niet hooger komt. dan 60 'gr. F. De tegelijk met. de bloemen verschijnen de zijscheutjes (dieven) moeten zoo spoe dig mogelijk worden verwijderd. Zijn ze uitgebloeid, dan worden de planten op een vorstvr^je plaats gezet totdat zij naar bui ten kunnen. In MeiJuni komen de planten, liefst van de pot ontdaan, buiten in den vollen grond. Het best zet men ze in een mengsel van veel turfmolm en wat oude koemest, terwijl men ze in de loop van den zomer om de veertien dagen een aftreksel van koemest en water geeft. Al dien tijd wor den de planten goed vochtig gehouden en tegen scherpe zonnestralen beschermd. Einde September moet men ze weer op potten in niet te groote goerl gedraineerde potten en dan op een luchtige plaats neer zetten (zonder tocht). Zij die geen tuin of geen goede plaats hebben om ze 's zomers te bergen, kun nen ze het. beste in een koel vertrek hou den, buiten het bereik van felle zonnestra len. Na den bloei worden de planten in een nieuw grondmengsel overgepot. Af en toe gieren en voortdurend vochtig houden is een vereischte. Als ze eenmaal goed droog zijn is het afgeloopen; een zieko Azalea is trouwens niet meer op te knap pen, zelfs niet door een vakman. M. Van m'n Boekentafel. EEN PRACTISCH BOEK. Handboek voor den Leekenapostel door prof. J. D. J. Aengenent en prof. J. H. Visser. „Futura", Utrecht, 192S. Ongetwijfeld zullen vele leden van het Leeken-Apostolaat behoefte gevoelen, om de kennis, noodig om hun taak naar be- hooren te vervullen, te verdiepen. Wil toch hun heerlijke arbeid slagen, dan hebben zij noodig, behalve den onmisbaren zogen van God, dien zij vooral door hun gebed zullen verwerven, kennis van de katholieke begin selen op sociaal gebied, alsmede van ver schillende vraagstukken van kerkrcchtc- 1 ij ken aard. Daarom hebben de beide Wa-rmondsche Hoogleeraren Prof. Kan. J. D. J. Aengenent en Prof. J. H. Visser een „Handboek voor den Leekenapostel geschreven, dat bij de N.V. Uitgeversvennootschap „Futura" te Utrecht is verschenen. De kundige schrijvers hebben getracht datgene, wat naar hun meening de leeken apostel noodig heeft te weten, in zoo be knopt en eenvoudig mogelijken vorm in één Handboek samen tc vatten. Echter ook buiten de kringen der lee- ken-apostclen zal dit beknopte handboek welkom zijn. Kennis van katholieke sociale beginselen en van kerkrechtelijke vraag stukken zal ongetwijfeld ook daarbuiten hoogst nuttig zijn. Prof. Aengenent heeft als grondslag voor „Code Social", esquisse d'une synthese sociale catholique", welke eenige maanden geloden verschenen is als vrucht van de sociale bijeenkomsten, die gedurende en kele jaren op initiatief van Kardinaal Mercier te Meehelen gehouden zijn.' Bel gische en Fransche geleerden, bij wie zich later voegden eenige vertegenwoordigers uit andere landen zoo uit ons land o.m. Prof. Aengenent en Mgr. Dr. Poels wis selden daar van gedachten over de sociale problemen van onzen tijd, en het resultaat van hun studiën legden zij neer in een be- knopten „Code Social". Deze jongste formuleering der katholieke sociale beginselen, opgesteld door vakkun dige geleerden, zal licht verspreiden in de moeilijke maatschappelijke problemen, die om oplossing vragen. Dat Prof. Aengenent, steeds zoo glashelder in zijn uiteenzettin gen, deze beknopte stellingen van den „Code Social' metteijn commentaar voor zien heeft, zal er ongetwijfeld veel toe bij dragen, om dab licht helder te doen schij nen. Van het grootste belang is ook hetgeen Prof. J. H. Visser, de bekwame deskundige op het gebied van het Kerkelijk Recht, in het tweede deel mededeelt, inzondevheid over het Doopsel, Oliesel en Huwelijk. Aldus lezen we in het prospectus. En daarin is geen woord te veel gezegd. TToe weinig weten vaak zij, die midden in het strijd-levèn, midden in de propagan da staan van het sociale vraagstuk. Welnu, hier wordt hun als 't ware een dictionnaire, practisch, klaar en helder, geschonken. Eén voorbeeld, iets willen wij citeeren. Wat is nu toch eigenlijk Kapitalisme? Zijn wij, Katholieken, er ten slotte voor of tegen? Vragen, die bij menigeen oprijzen, maar waarop óók menigeen niet een voor zichzelf en anderen duidelijk antwoord zal weten te geven. Welnu, lees nu 'ns op blz. 48: „Met heb begrip kapitaal hangt samen dab van kapitalistische productiewijze. Deze uitdrukking heeft een drievoudige beteeke- nis. Allereerst verstaat men er onder een productiestelsel, waarin het kapitaal (d.i. de productiemiddelen) als een belangrijke factor geldt naast de twee andere factoren, natuur en arbeid. Dat. is niet altijd zoo ge weest. De middeleeuwen waren niet kapi talistisch, omdat de machines, fabrieken enz. lang niet de beteekenis hadden van tegenwoordig. Men gebruikte wel werktui gen, dus kapitaal, maar lang niet in den omvang van tegenwoordig. De toenmalige werktuigen waren verlengstukken van de manschelijke hand. Th^ns bedient de werk man de machine. De rol en de positie van hot kapitaal is tegenwoordig dus een geheel andere, terwijl bovendien de hoeveelheid kapitaal ontzaglijk veel gj-ooter is. Ten tweede verstaat i-ien er onder een productiestelsel, waarbij het kapitaal (de productiemiddelen) in handen is van ande ren dan van degenen, die hun arbeids kracht aanbieden, m. a. w. een Stelsel, waar bij het privaatbezit van het kapitaal heer- schende is. Ten derde verstaat men eronder een productiestelsel, waarin eenzijdig aan de Ijelangen van het kapitaal, vooral van het geldkapitaal, te veel wordt geofferd tegen over de belangen van den arbeid; een stel sel dus, waarin aan de kapitaalbezitters een onevenredig hooge beteekenis wordt toegekend, en waarin de belangen van den arbeid niet voldoende worden behartigd; een stelsel, m. a. w. waarin de oud-liberale stelling van het eigenbelang hoogtij viert. Tegen de kapitalistische productiewijze in de eerstgenoemde beteekenis heeft nie mand bezwaar. Zelfs een socialistische ge meenschap zou kapitalistisch zijn in dien zin. De geciteerde stelling zegt dan ook te recht: „niemand betwist het bestaan en de noodzakelijkheid van het kapitaal". Tegen het systeem in de tweede betee kenis hebben de socialisten den strijd aan gebonden. Doch ten onrechte, omdat, zoo als wij later zullen zien, het privaatbezit, ook van de productiemiddelen, noodzake lijk en onmisbaar is voor een geordende samenleving. Tegen het stelsel in de derde beteekenis verzetten zich niet alleen de socialisten, maar ook de katholieke sociologen. Dezen eischen namelijk, dat niet met eenzijdig heid de belangen van het kapitaal maar evenzeer de belangen van den arbeid wor den behartigd, en dat aan den arbeid de plaats worde gegeven, die hem toekomt. Zij erkennen de noodzakelijkheid van het privaatbezit, maar komen op voor do rech ten van den arbeid. Deze strijd is in den grond niets anders dan een strijd tecen de doorwerking van de princiepen der liberale economie en ten gunste van de solidariteits- gcdachte". Zoo zouden wij kunnen doorgaan met hot citeeren van leerrijke uiteenzettingen over onderwerpen, uit het praetische leven van iederen dag, zoowel uit liet deel van prof. Aengenent als uit dat van prof. Visser. 't Is b.v. niet van groot belang te ken nen de wetten en regels der Kerk, over de geoorloofdheid en de geldigheid van het huwelijk, over de ontbindbaarheid van het huwelijk. Welnu, prof. Visser geeft o.m. deze zeer bevattelijk en overzichtelijk. Wij moeten het boek aanbevelen, met volle overtuiging, als zeer practisch en doelmatig voor allen, die hun kennis om trent de toepassing der Katholieke begin selen op het praetische leven willen ver rijken. Gemeentelijke Aankondiging Diocesane Vereeniging van Onderwijzers. Patroonsfeest. Zondag kwam de afd. Leiden en Omstre ken van bovengenoemde vereeniging bij een in de kapel der Eerw. Zusters aan de Hoogewoerd ter viering van het feest ha- rer patroon St. Joseph. Gelijk telken jare gebruikelijk is, werd door den zeereerw. adviseur, vector P. A. Kleintjes, een gezongen H. Mis opgedra gen en een predikatie gehouden over den beschermer der afdeeling St. Joseph. Tij dens de H. Mis werden de onveranderlij ke gezangen door alle aanwezigen gezon gen, terwijl eenige heeren-leden het veran derlijk gedeelte ten gehoore brachten. Na de Alg. H. Communie werd in een gezelligen sfeer gezamenlijk het ontbijt ge bruikt. In een korte toespraak mocht de voorz-, de heer H. G. de Boer, met vreugde erop wijzen, dat op een bijeenkomst als deze o.m. do eenheid onzer leden op zoo treffende wijze tot uiting komt, ondanks de verscheidenheid onzer leden, bestaande uit onderwijzeressen, onderwijzers, hoofden en U. L. O.-krachten. De heer Paardekooper, namens de leden het woord voerend, prees de wijze, waarop de voorzitter zijn taak als zoodanig steeds vervult en bij elke gelegenheid het juiste woord weet te kiezen. Na afloop werden do nieuwe schoolge bouwen der Eerw. Zusters bezichtigd. Rectificatie. In het verslag der vergadering van Za terdag jl. werd o. m. gepubliceerd het ver zoek der Alphonsus-Commissie, om op de vergadering een commissie in te stallen, met het doel, de leden persoon! ij k op te wekken, aan een retraite deel te ne men. t Dan volgt de zin:' De heer Vreeburg' zag het groote nut van een retraite uitsluitend voor onderwij zers niet in. Deze zin had moeten luiden? De heer Vreeburg zag het groote nut van het instellen ccner dergel ij ke commissie niet in. Ter verduidelijking moge dienen, dat er jaarlijks retraiten voor onderwijzers gehou den worden en dat er in het Kath. School blad voor dit schoone doel propaganda wordt gemaakt door de voor dit doel be staande Alphonsus-commissie. De vergade ring ging accoord met de meening, dat het geen zin had naast de St. Alphonsus-com missie een dergelijke commissie in de af deeling op te richten, temeer daar de St. Alphonsus-commissie een onzer be stuursleden als haar correspondente heeft. Volksbondsnieuws. „De goede wee k". De besturen van vak- en onderafdeelin- gen worden beleefd, doch dringend ver zocht geen leden- of bestuursvergadering uit te schrijven in de „Goede Week", zulks volgens een mooi, oud gebruik. Spoedgevallen maken hierop natuurlijk een uitzondering. Het feest der Prop. club „S t. Petrus. In aanvulling op het reeds medegedeel de, kan thans worden vermeld, dat de feestvergadering van do Prop. club „St. Petrus" ter viering van het 20-jarig be staan zal worden opgeluisterd door den voordrachtkunstenaar Vincent Berghegge terwijl de muziekvereeniging „Sappho" haar medewerking heeft toegezegd. Het belooft dus te worden een avond van pro paganda niet alleen, doch ook van kunst- genot. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden der club en in het Bondsgebouw. Voor leden van den R. K. Volksbond is een be perkt aantal kaarten beschikbaar tegen een goedkooperen prijs. Men zorge dus tij dig zich van goedkoope kaarten, te voor zien om niet den gwonen entree te moe ten betalen. De L. A. W. E. T. Door de Vereeniging tot instandhouding van de L. A. W. E. T. is tegen Donderdag avond een algemeene ledenvergadering F- uitgeschreven in de Harmonie, waar als eenig punt van behandeling aan de orde komt het voorstel tot opheffing der ver eeniging, door den heer Joh. P. Meijers ingediend op de vorige vergadering, De Leidsche Winkelstand. Vandaag heeft de heropening plaats gehad van de belangrijk uitgebreide en gemoderniseerde magazijnen der firma „de Bazar", Bree'Straafc 101. Uitbreiden en moderniseeren is een tée- kcu des tijds en de heer Ernst Loeb wil hier niet achterblijven. Do reeds belang rijke oppervlakte van de winkelmagazij nen is door de nieuwe verbouwing nog uitgebreid met 150 M2. zoodat de totale oppervlakte thans 600 M2. beslaat. De rooderniseering der etalages mag een zeer fraaie verbetering genoemd wor den. Naar eigen ontwerp en onder eigen beheer zijn de étalages niet alleen ver groot, maar ook zoodanig veranderd, dat zij zich .volkomen aanpassen bij de mo derne meubelen, die geëxposeerd wor den. De étalagekasten zijn bovendien van achteren uitneerabaar, waardoor ook groo- tere stukken gemakkelijk in dc étalages kunnen geplaatst worden. De zij-achter wanden bestaan voorts gedeeltelijk uit glas in lood. De meubel-expositie geeft daarbij een goeden indruk van hetgeen bij do firma in voorraad zijn. Het linkergedeclte der magazijnen, vroeger in gebruik voor confcctie-afdee- ling is nu speciaal ingericht voor oud- Hollandsche meubelen en meubelstoffen. Deze stoffen zijn op speciaal daarvoor ge maakte rollen aangebracht, om de stoffen des te beter te kunnen bekijken. Zulks is ook het geval met de divan-, tafel- en kapstokkleeden, die op een heel klein be stek volledig gezien kunnen worden. Hier en daar zijn voorts nieuwe pin j fonds aangebracht, waarvan het stuca Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat door hen de be slissing op het verzoek van J. C. van dei* Steen, om vergunning tot het uitbreiden van de banketbakkerij in het perceel Lan- gebrug Nis. 33b, 35, 37a, is verdaagd. Houden van varkens. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 2 April e.k. des namiddags te 3 uur op het Baadhuis gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren in te brengen tegen liet verzoek van G. Beynen te Zoe- terwoude om vergunning tot het houden van varkens op een terrein in dc Crone- steinpolder, kad. bekend gemeente Leiden Sèctie O. Nr. 229. Gedurende drie werkdagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op do Se cretarie kennis worclen genomen van dé stukken, die omtrent de verzoeken moch ten zijn ingekomen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Maart 1928. Katholieke Agenda. LEIDEN. Dinsdag Graf. Studieclub, Bondsgebouw 8 uur. Woensdag Spoor- en Tramwegpersoneel, Bondsgebouw 8 uur. Woensdag R. K. Overheidspersoneel, Bondsgebouw, uur. Woensdag., Jaarveragdering Arlca. Den Burcht, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdicnst der. apothekenwordtvan Maandag 26 M a a rb tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Oroix, Rapenburg 9, tel. 807. Bij aankoop van een Karpet een DEURKLEEDJE GRATIS. doorswerk is verricht dodr de N,V. v/h, de Best, terwijl de Zeiss-verlichting, aange bracht door het installatie-bureau D. Tcs- ke, over alles een goede indruk vestigt. Een gedeelte bijgetrokken tuin is inge richt voor de afdeeling bureaümoubeien, waarachter het privékantoor gelegen is, dat tevens uitzicht geeft op de expeditie, van waaruit de goederen, die aankomen en verzonden worden, rechtstreeks door de naast liggende steeg verhandeld kun nen worden, terwijl zulks vroegér aan de Breestraat moest geschieden. Een vroeger tot pakhuis ingericht ge deelte is thans geheel omgebouwd voor lingerie- en stoffenafdëeling, terwijl zich daarnaast de confectieafdeüng voor da. mes-, heeren- en kinderkleeding bevindt, alwaar tevens eenige paskamers met draaibare spiegels zijn aangebracht. Een en ander is verbouwd door den aannemer N. v. d. Velden uit Leiderdorp onder leiding van het architectenbureau Ponsen en Lohnian. Het schilderwerk was in goede handen bij den heer Duindam, terwijl de heer D. Kret o.m. voor de sa nitaire inrichting zorg droeg door het aan brengen van eenige toiletten. Het recla me-bureau „Piram" deed zijn naam eer aan in de moderne reclame, dio werd aan gebracht. Is het feit van de heropening eener dus danig uitgebreide en gemoderniseerde- zaak de vermelding cn de herdenking waard nog een ander feit van beteekenis wordt tegelijkertijd herdacht. Immers, 'b is tevens 25 jaar geleden, dat do heer Ernst Loeb de leiding dei- zaak op zich nam. Zij werd opgericht den 3den October 1886 doer de firma N. Loeb en den I7den Maart 1903 nam de heer Ernst Loeb de directie over. Ook dit feit. wordt vandaageenigszins feestelijk her dacht. Staking geëindigd. De staking bij den schilderspatroon v. Kleef is einde der vorige week reeds op geheven, na oen onderhoud mot dc hoofd besturen der schildersgezellcnbonden. De cisch der gezellen: invoering van de 48-urige werkweek, is ingewilligd. Begin van brand. Hedenmorgen om half twaalf ontstond een begin van brand in dc bovenwoning van perceel No. 8 aan de Hoogewoerd, be woond door den heer Jagerman. Dc brand ontstond doordat een kind van twee jaar in een aan de straat gelegen voorkamertje dicht bij de gordijnen met lucifers speelde. Het doosje lucifers vloog in brand, waar op ook de gordijnen vlam vatten. Het kind- bekwam daarbij eenige brand wonden aan het lichaam en moest onder behandeling van den geneeskundigen dienst, worden gesteld. Het begin van brand werd met eigen middelen gebluscht. Het uitgerukte brand- weel-materiaal behoefde geen dienst te doen. Inbraak. C. K., alhier, heeft bij dc politie aan gifte gedaan, dat gisternacht door het uifr nemen van een ruit is ingebroken in zijn kantoor op do Mare. Alle kasten en laden waren opengebro ken en overhoop gehaald. Vermist wordt alleen een geldkistje, waarin echter geen geld was. In verband met dezen inbraak is hedenmorgen aangehouden een achttien jarige jongen, die reeds heeft bekend de m- 1 braak te hebben gepleegd. of

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2