BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. LUCHTVAART. KERKNIEUWS. 19a Jaargang. DONDERDAG 22 MAART 1928 No. 5829 pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling Voor LeideD 18 cent pei week f P.fSO pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent pet week f2.60 pei kwartaaL franco per post f2.95 pei kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné's ver» Krijgbaar tegen betaling van 5G cu per kwartaaL, bij voor- Uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd ^ondarabiad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS 8EDRAAGTI O ©wo no odvertdntlen 3P c#nt por r©Qtj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. 8 Kleine edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, wiaii& betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT! Zij, die zich met 1 APRIL a.s. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VOLKENBOND. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De voorstellen van Litwinof. Allen verklaren zicli er tegen. - Zooals gemeld onderwierp gistermorgen de Nederlandscke gedelegeerde in de -voorbereidende ontwapeningscommissie de Bussische ontwapeningsvoorstellen aan een scherp critisch onderzoek, waarbij hij ongeveer tot dezelfde conclusie kwam als lord Cushendun, n.l. dat' het beginsel van algekeele ontwapening onaannemelijk is, aangezien de wereld dan ten prooi zou zijn aan schavuiten en moordenaars, die met de algemeene ontwapening geenszins zouden verdwijnen. Ook vond de heer Butgers de Bussi sche voorstellen onvolledig, aangezien niets bepaald is voor de- vreedzame be slechting van internationale geschillen. Het Bussische voorstel zou het wantrou wen tusschen de volken doen toenemen. Mr. Butgers meende dan ook, dat verder onderzoek dezer voorstellen overbodig is en dat wellicht de Sovjet-delegatie zelf wel zal inzien dat verdere behandeling slechts tijdverlies zou beteekenen en tot geen en kel practisch resultaat kan leiden. De commissie zou, indien dit het geval is, haar .werkzaamheden kunnen voortzetten op het punt, waar ze in November geble ven- is. Daarna spraken nog verschillende gede legeerden, die zich allen tegen de Bussi sche voorstellen verklaarden. De Belgische gedelegeerde, B'ollin Jacquemins stelde voor de Bussische voorstellen te verwerpen, omdat deze neerkomen op een sabotage van de pogin gen van den Volkenbond om te komen tot een progressieve beperking der bewape ningen. Markowits (Z.-Slavië) verklaarde, dat de "voorstellen van Litwinof geschikt zijn om de beweging naar ontwapening en ver zekering van den vrede te bevorderen. Spreker deed een beroep op de Sovet- dclegatie, opdat zij zou deelnemen aan den arbeid der commissie op den grond slag der tot nog toe gevolgde beginselen. De Grielcsche gedelegeerde Politis stelt voor het Bussische ontwerp vooi' een con ventie aan de regeeringen rond te zenden, om er haar meening over te vernemen en het,, tegelijk met de tweede lezing van het verleden jaar uitgewerkte ontwerp een er internationale overeenkomst, betreffende de progressieve beperking der bewapenin gen, in een latere zitting te behandelen.' Litwinof zal heden de kritiek van ver scheidene gedelegeerden beantwoorden. BELGIË. Zoebkoff ook hier uitgewezen. Op i tigatie van dc Belgische regee ring heeft Zoebkoff zich aan het hoofdbu reau van politie moeten vervoegen, waar hij aanzegging kreeg, dat hij België moest verlaten, daar hij anders zou worden uit gewezen. Beeds is Zoebkoff uit België vertrokken. Vermoed wordt, dat hij zich naar Luxemburg heeft begeven. DENEMARKEN. Een werkloozenbetooging. Dinsdagmorgen verzamelden zich in de buitenwijken van Kopenhagen eenige dui- zènden dakloozen en werkloozen uit ver schillende deelen van het land, ten einde in optocht naar het slot Christiansberg, den zetel van den rijksdag, te trekken. Tijdens den tocht door de stad sloten zich talrijke personen, onder wie ook stu- denten, bij do menigte aan, zoodat deze bij aankomst voor het slot ongeveer 10.000 personen telde. De menschen zongen voort- durend de internationale. Een .deputatie overhandigde den minis ter van binnenlandsche zaken een resolutie met de eischen der betooging. Het ant- I woord van den minister, die wees op de reeds genomen maatregelen, werd aan de menigte voorgelezen en in kalmte aange hoord. De optocht begaf zich toen naar het stadhuis, waar een deputatie gratis verzor ging en onderdak voor den nacht verlang de, welke eischen evenwel werden afgewe zen. Dit afwijzend antwoord werd door de menigte met luid foei-geroep ontvangen. De demonstranten trokken daarop ge zamenlijk naar het stedelijk asyl voor dak loozen. De leider dezer inrichting beloofde een avondmaal en onderkomen, waarop de betoogers in groepen werden binnengelaten De politie had omvangrijke voorzorgs maatregelen getroffen, doch de orde werd nergens verstoord. Op de binnenplaats van het asyl voor dakloozen is bereden politie gestationneerd. ROEMENIt. De bloedige onlusten in Zevenburgen. In verband met de in het buitenland ver breide berichten over bloedige onlusten ten gevolge van godsdienstkwesties in Zeven burgen, deelt het Orient-agentschap mede, dat deze berichten in officieele kringen for meel tegengesproken worden. POLEN. Sikorski ontslagen. "Uit Warschau wordt gemeld, dat de Pool- sche generaal Sikorski, die tot nu toe com mandant van Lemberg was, geheel onver wacht zijn ontslag heeft gekregen. RUSLAND. Ruslands chaos op industrie-gebied. Wijziging van de Sovjet tactiek bepleit. Tc Moskou is de tekst gepubliceerd van een lang memorandum dat door 37 weten schappelijke personen, zooals professoren en ingenieurs, aan Bykof is overhandigd. Daarin wordt gewezen op de zwakheid der industrieele organisatie in Busland. Voorts wordt critiek uitgeoefend op het door de regeering opgestelde programma voor de industrie voor do eerstvolgende vijf jaar en er worden voorstellen gedaan om vergete- ring in den huidigen toestand te brengen. In het memorandum wordt erop gewezen, dat in het regocrïngsprogramma in het ge heel geen rekening wordt gehouden met de eischen van het wetenschappelijk onderzoek De geformuleerde voorstellen hebben be trekking op de metaalindustrie, het verkeer, den mijnbouw, do machine-, textiel-, rub ber- en leernijverheid, alsmede op den landbouw. De noodzakelijke ontwikkeling van de Bussische nijverheid wordt in het memoran dum slechts mogelijk genoemd, wanneer de autoriteiten het wetenschappelijk onder zoek op ernstiger grondslag plaatsen en wanneer een voortdurende gedachtenwisse- ling mogelijk wordt gemaakt met de weten schappelijke wereld der V>estersche landen. De moeilijkheden, welke thans verbonden zijn aan het bezoeken van het Westen door Russen moeten daarom worden opgeheven, terwijl wetenschappelijke personen uit het Westen moeten worden uitgenoodigd, naar Busland te komen. Ten slotte wordt gezegd, dat technici en mannen der wetenschap alleen dan bevre digend werk kunnen verrichten wanneer zij een grootere mate van onafhankelijk heid en werkelijke vrijheid genieten dan thans het geval is. Wat de juiste beteekenis is van dit me morandum is moeilijk te zeggen. De auto riteiten hebben het evenwel officieel een gebeurtenis van den eersten rang genoemd en de geheele partijorganisatie is in bewe ging gezet om aan het „koene initiatief der professoren" de grootst mogelijke publici teit te geven, juist alsof zij buitengewonen moed aan den dag hadden gelegd door zich op deze wijze tot de regeering te wenden. Dit zou ook het geval zijn als hun daad j werkelijk spontaan was, doch de plechtig heid, waarmede de overhandiging van het memorandum gepaard ging, doet veronder stellen, dat de indiening in elkaar is gezet door het bestuur van de communistische partij hetzij in zijn geheel of gedeeltelijk. Verschillende uitleggingen worden te Moskou aan deze demonstratie gegeven. In sommige kringen wordt zij beschouwd als een manifestatie van de economen tegen de meer extreme groepen, die de aanstich ters zijn van de nieuwe vervolging tegen alle niet- proletarische elementen. Ander zijds wordt verondersteld, dat het politiek bureau de plechtigheid en de daarop vol gende uitgebreide publiciteit zelf heeft goedgekeurd met de bedoeling de paniek te bezweren, die het gevolg is geweest van het optreden der G. P. U. in het Donetz- bekken, omdat hierdoor zou worden aange toond dat loyale technici de plannen dei- Sovjets mogen critiseeren zonder daarvoor te worden gestraft. Vreemde drankbestrijding. Regeeringswodka is de beste. Dezer dagen is door het Moskousche ra dio-station een campagne begonnen tegen de geheime wodka-stokerijen, die thans bij duizenden op het platteland zijn to tel len en waarin tientallen millioenen poeds graan werden verstookt. De omroeper wees op de ernstige gevolgen, die het gebruik van eigengestookte slechte wodka kan heb ben, terwijl de regeering wodka beschik baar stelt, die hetzelfde alcoholgehalte heeft en van veel betere kwaliteit is. Door den omroeper werd gewezen op de verklaringen door Bykof op verschillende provinciale congressen afgelegd. Rykof had gezegd, dat de regeering de wodka niet wil afschaffen en ook niet goedkooper maken. Zij is vastbesloten het wodka-monopolie te blijven exploiteeren, om met de inkomsten de drankgewoonte te bestrijden. De regee ring weet, dat er menschen bestaan, die 'n misdaad begaan om in het bezit van alco hol te komen en daarom kan een algeheel verbod geen verbetering brengen: De re geering wil het kwaad echter ten goede keeren, door groote winsten uit het wodka monopolie te maken en de geheime stoke rijen te verbieden. De winst zal worden aangewend voor cultureele doeleinden. Zoo dra het volk op een hooger beschavingsni veau is gekomen, zal het ophouden met drinken. De ontvangsten van de Bussische schat kist uit het wodka-monopolie bedragen' 500 millioen roebel per jaar. De boeten, den laatsten tijd opgelegd voor geheime stoke rijen, bedragen meer dan een milioen roe bel. De Argentijnsche gezant. Voorzien van de laatse H.H. Sacramenten. Naar wij vernemen, zijn hedenmorgen aan den gezant van Argentinië bij ons Hof, Z.Exc. A. Guesalaga, door Z.Exc. Mgr. L. Schioppa de laatste H.H. Sacramenten toe gediend. Vragen van Kamerleden. Hetvragennaargodsdienstige richting aan de sollicitant en. Op dc vragen van het Eerste Kamerlid den heer Polak .'fende het stellen van vragen in zake godsdienst en politieke richting aan gegadigden naar de betrek king van commies ter provinciale griffie van Zeeland, heeft de Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben, volgens hun gewoonte, aan geê*dig- den naar de betrekking van commies ter provinciale griffie een vragenlijst gezon den, waarin o.m. gevraagd wordt naar gods dienst en politieke richting. Met geest en bedoeling van art. 5 en 170 van de Grondwet verdraagt zich stellig niet een vooropgezette meening om solici- tanten van bepaalde godsdienstige of poli tieke gezindheid van het vervullen van openbare betrekkingen uit te sluiten. Zoo danige vooropgezette meening spreekt ech ter geenszins uit de gestelde vragen. De bedoeling daarvan is kennelijk om behalve over andere eigenschappen der sollicitan ten, zich een oordcel te vormen ook over hun geschiktheid om in een bepaald mil- lieu werkzaam te zijn. Bij verschillende be noemingen men denke b.v. aan die tot burgemeester kan dit een factor van beteekenis vormen. Hieruit volgt, dat de Minister in het bloo t stellen van dergelijke vragen geen strijd met de Grondwet kan zien. Een op merking deswege aan een College van Ge deputeerde Staten, dat trouwens aller minst ondergeschikt is aan den Minister, zou hij dan ook misplaatst achten. De Pacht, Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft den minister van binnenlandsche za ken cn landbouw gevraagd: Kan de minister, in verband met hetgeen in de gewisselde stukken over de Staatsbe- grooting 1928, hoofdstuk V (memorie van antwoord, bladz. 15) ter kennis van de Ka mer werd gebracht, mededeelen of de in diening van een ontwerp tot wettelijke re geling van de Pacht kan worden tegemoet gezien VOETBAL. DIOC. HAABL. BOND. Junior?- ~?rrpetitie District Leiden. De uitslagen van Zondag 18 Maart 1.1. zijn als volgt: Noord wijk: S. J. C.Leiden II 11 Sassenheim: Teijlingen ITeijl. II 60 Lisse: Lisse lS. N. A. 41 Lisse: Lisse IILeiden I 14 Voor Zondag 25 Maart a. s. zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Sassenheim, 2 uur: Teijlingen I—Lisse I Sassenheim: Teijlingen IIV. V. L. Leiden: Leiden IIS. 1^. A. Lisse: Lisse IIS. J. C. Waar geen aanvangsuur vermeld is, van gen de westrijden te half één aan. De Competitieleider. AUTOMOBILISME. Nieuwe recordpogingen van Campbell. Capt. Malcolm Campbeil, die de vorige maand op het strand van Daytona in Ame rika het wereld snelheidsrecord voor auto mobielen verbeterde en op 333 K.M. per uur bracht, heeft het plan om binnen 2 of 3 maanden nieuwe recordpogingen te on dernemen. Er is zelfs sprake van dat men daarvoor op zoek is naar een geschikt parcours in ons land. ZWEMMEN. Europeesche records. Van de 6 Nederlandsche records slechts 2 opgenomen. De in September 1927 te Bologna ge stichte Europeesche Zwembond heeft een Europeesche recordlijst samengesteld, wel ke er als volgt uitziet: Heeren: 100 M. vrije slag: A. Borg (Zwe den) 60 sec.; 200 M. vrije slag: A. Borg (Zweden) 2 min. 16.6 sec.; 300 M. vrije slag: A. Borg (Zweden) 3 min. 28.1 sec.; 400 M. vrije slag: A. Borg (Zweden) 4 min. 50.3 sec.; 500 M. vrije slag: A. Borg (Zwe den) 6 min. 8.4 sec.; 1000 M. vrije slag: A. Borg (Zweden) 13 min. 4.2 sec.; 1500 M. vrije slag: A. Borg (Zweden) 19 min. 7.2 sec.; 100 M. schoolslag: E. Ba'deraachcr (Duitschland) 1 min. 15 sec.; 200 M. school slag: E. Rademacher (Duitschland) 2 min. 50.4 sec.; 400 M. schoolslag: E. Rademacher (Duitschland) 6 min. 0.5 sec.; 500 M. school slag: E. Rademacher (Duitschland) 7 min. 40.8 sec.; 100 M. rugslag: E. Kiippers (Duitschland) 1 min. 12 sec.; 200 M. rug- slag: A. Schumburg (J}i,:-tschland) 2 min. 46.6 sec.; 400 M. rugslag: E. Güunther (Duitschland) 6 min. 3.9 sec. Dames: 100 M. vrije slag: L. Lehmann (Duitschland) 1 min. 14.2 sec.; 200 M. vrije slag: L. Lehmann (Duitschland) 2 min. 50.4 sec.; 300 M. vrije slag: L. Lehmann -(Duitschland) 4 min. -16 sec,; 400 M. vrije slag: M. Braun (Nederland) 6 min. 11.8 sec,; 500 M. vrije slag: M. Ledoux (Frank rijk 8 min. 44.2 sec.; 1000 M. vrije slag: E. M. Magne (Engeland) 24 min. 2/10 sec.; 100 M. schoolslag: E. Jacobsen (Denemar ken) 1 min. 26.4 sec.: 200 M. schoolslag: E. Jacobsen (Denemarken) 3 min. 16.6 sec.; 400 M. schoolslag: B. Hazelius (Zweden) 6 min. 55.9 sec.; 100 M. rugslag: W. den Turk (Nederland) 1 min. 22 sec.; 200 M. rugslag: H. Wunram (Duitschland) 3 min. 18 sec.; 400 M. rugslag: H. "Wunram (Duitschland) 7 min. 8/10 sec. Bij de samenstelling van de dames- recordlüst is men schijnbaar wat overhaast te werk gegaan daar Nederland slechts tweemaal op deze lijst voorkomt, terwijl in werkelijkheid zes maal Nederland ver meld had moeten worden. De navolgende records zijn vergeten op genomen: 500 M. vrije slag: M. Braun 3 min. 18 sec.; 200 M. rugslag: W. den Turk 3 min. 10.6 sec.; 400 M. rugslag: W. den Turk 6 min. 55.4 sec.; 400 M. schoolslag: M. Baron 6 min. 54.8 sec. Vergelijkt men deze tijden met die van de Europeesche recordlijst, dan zal men daaruit zien, dat de lijst onzer Rotterdam- sche meisjes heel wat beter zijn. De N. Z. B. dient, spoedig bij den Europeeschen Zwembond deze fouten tc laten herstellen. Uit deze gegevens zien wij dat onze dames de meeste records hebben geves tigd en den strijd op de Olympische Spe len hoofdzakelijk tegen Amerika zal gaan. „N. R. Crt." OLYMPISCHE SPELEN 1928. De Gymnastiekwedstrijden. De gymnastiekwedstrijden zullen van 8 tot en met 10 Augustus 1928 plaats vinden in het Olympisch Stadion. De indeeling der wedstrijden voor hee ren is als volgt: le. Gezamenlijk: Vrije oefeningen, uitge voerd door elk land. 2e. Toestellen: Een voorgeschreven oefe ning en een oefening naar keuze aan rek, barren (brug), paard met beugels en rin gen. 3e. Sprongen: a. Een verplichte sprong van het in de breedte gestelde paard met beugels en van een gewone springplank van 10 c.m. hoogte aan den voorkant; b. Lengte sprong naar keuze over het paard zonder beugels, n.et een tremplin met een balk of met veeren; hoogte van het paard boven de tremplin 1.40 M. De oefeningen der dames zijn naar keu ze en kunnen aan willekeurige toestellen worclen uitgevoerd. Elke mededingende groep staat geduren de den gcheelen duur van de oefeningen onder leiding van een directeur, die niet tot de groep behoort. Hij zal de gemeen schappelijke vriie oefeningen staande voor de groep voor kunnen doen en deze com- mandeeren. Ieder land is bevoegd zijn eigen toestel len bij de wedstrijden te gebruiken. Bovendien zullen nog demonstraties van groepen van minstens 16 turners en /of groepen van minstens 16 turnsters zonder Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Vandaag zal Litwinof te Genève de Russische ontwapeningsvoorstellen verde digen. Zoebkoff ook uit België verbannen. De industrieele chaos in Rusland. Door een lawine bij Salzburg zijn der tien personen om het leven gekomen. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De vier Indonesische studenten door de Haagsche Rechtbank vrijgesproken. (Rechtzaken le blad). Te Tubbergen is een driejarig kind ver brand. (Gem. Ber. 2de blad). Ergerlijk geval van verwaarloozing en vrijheidsberooving van een vrouw. (Gem. Bcr. 2de blad). Het R. K Werkliedenverbond heeft een commissie ingesteld, om het vraagstuk van de arbeiders-pensioneering te bestudee- ren. 2de blad). Overzicht van onzen uitvoer van tuin bouw-, pluimvee-, zuivel- en vecteeltpro- ducten, vergeleken bij Februari 1927. (2d© blad). De bestrijding van het mond- en klauw zeer. Bespreking in het Engelsche Hoo- gerhuis. (2de blad). LEIDEN. Zilveren Priesterfeest van den Weleerw. Pater P. C. Frigge O.F.M. (1ste blad). beperking van aantal plaats vinden. Duur van de demonstraties maximum 45 minu ten. Deze demonstraties komen niet in aan merking voor rangschikking of prijs. Mu ziek facultatief. Tenslotte volge hier een chronologisch overzicht der wedstrijden en demonstraties. Woensdag, 8 Augustus: van 9.0013.00 en van 14.0018.00 uur: Paard: voorgeschreven oefening, Heeren Paard: oefening naar keuze, Heeren; Ringen: voorgeschreven oefening, Hee ren; Ringen: oefening naar keuze, Heeren. Van 14.3016.10 uur: Vrije oefeningen, Dames. Donderdag, 9 Augustus: van 9.0013.00 en van 14.0018.00: Rek: voorgeschreven oefening, Heeren; Rek: oefening naar keuze, Heeren. Brug: voorgeschreven oefening, Heeren; Brug: oefening naar keuze, Heeren. Van 10.00—11.40: Toestelturnen, Dames. Van 14.30—16.10: Springen, Dames. Vrijdag, 10 Augustas: van 9.00—13.20: Vrije oefeningen, Hooren. Springen, Heeren. Van 14.00—17.00 uurï Demonstraties. Onze Schermploegcn. Naar de Tel. verneemt, zal de samenstel ling onzer Olymnische scherm ploegen naar alle waarschijnlijkheid als volgt zijn: Floret: P. Kunze, D. de Jong, S. Zei- denrust, en N. Nederpelt. De ontbrekende plaatsen zullen nader aangewezen worden. Degen: Kap. A. E. W. de Jong, H. J. M. Wynoldy Daniëls, Jhr. K. J. v. d. Bran- deler, W. Driebergen en S. Zeldenrust. Da zesde plaats wordt nader aangewezen. Sabel: Kap. A. E. W. de Jong, H. J. M. Wynoldy Daiënls, J. v. d. Wiel en O. W. Ekhart. Ook hier zal men later do ontbre kende plaatsen aanvullen. Het Bestuur van don Ned. Schermbond zal er alleen in geval van uiterste noodza* kelijkheid toe overgaan, de samenstelling dezer ploegen te wijzigen. Vliegtuigramp. Bij Pensacola is den staat Florida heeft een vliegtuigramp plaats gevonden. Een vlieg-instructeur, luitenant John Lea- dard, vloog met een leerling. Bij daling op het water barstte een der pontons van het watervliegtuig. Luit. Lendard ver dronk de leerling wist zich te redden. Pastoor Soepnel. De zeoreerw. heer P. F. W. Soepnel, pas toor van Haarlemmermeer, is ter observatie opgenomen in de Mariastichting te Haarlem.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1