KERKNIEUWS. zal sr Uit de Omgeving, AFBOUW DER ST. PANCRATIUSKERK TE SASSENHEIM. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 19 MAART 1928 8 '-3 Ccmi reel 10 HET AUTO-ONGELUK BIJ LEIDEN. UITVAART EN BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS. In aansluiting met liet door ons Zater dag opgenomen verslag plaatsen wij hier nog een gedeelte van het verslag van de „Msbd." Den ganscben morgen trok een onafge broken rij van Katholieke Delftenaren door de St. Hippolytuskerk, waar in het priesterkoor zij uan zij de lijken stonden opgebaard van do zoo tragisch om het le ven gekomen priesters, den hoogeerw. beer J. B. J. M. Höppener, deken van Delft, en pastoor der St. Hippolytus-parochie en een kapelaan dezer parochie, den weleerwaar den heer P. Th. van Diest. De beide lijkkis ten waren met glas afgedekt, zoodat men de diep betreurde dooden zien kon. De bange doodstrijd had nauwelijks sporen achtergelaten op het gezicht der zoo on verhoeds uit het leven weggerukten. Kalm lagen zij daar, getooid met kasuifel en albe, het hoofd gedekt door de bonnet, in de gevouwen handen den priesterkelk om klemd houdend. De oogen waren gesloten, de kleur van het gelaat slechts een weinig IRLAA verfletst, zoodat hier het aanschouwen van den dood niets afschrikwekkends had. Kinderen, vrouwen en mannen trokken dan ook onbevreesd rond de lijkbaren heen en wierpen een laatsten weemoedigen blik op de dooden in hun lijkwade. Den gehee- len morgen duurde het trekken voort. Het was een processie van biddeuden, die nog een afscheidsgroet kwamen brengen aan het stoffelijk overschot der beide pries ters, zoo onverwacht aan de liefde van hun volk ontnomen. Inmiddels echter vulde zich ook het rui me schip der kerk, wijl om half tien de Lauden zouden gezongen worden, gevolgd door de Solemneele H. Mis van Requiem. Voortdurend bleef het volk aanstroomen, 'i werd benauwend vol en toen het uur van aanvang van den H. Dienst was gekomen, bleef zelfs geen staanplaatsje meer over in het toch ruime kerkgebouw. De ontelbare schare der priesters zat voorop. Voor hen waren ter weerszijde van de lijkbaren in het priesterkoor plaatsen gereserveerd, terwijl de familieleden van de overledenen en deputaties van vereeni- gingen bij de communiebank waren geze ten. Het priesterkoor was in diepen rouw ge huld en rond de lijkbaren en op de altaren flikkerde de gloed var vele waskaarsen, y Terwijl de klokken van St. Hippolytus luidden ving de H. Dienst aan. De in het BJ koor gezeten priesters zongen in beurtzang t| de I den. Als agens fungeerde hierbij de i| zeereerw. heer P. Groenen, professor te Warmond, met als assistenten de zeer- «rw. heeren A. Melchers, directeur der R. K. Kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk en E. Mathot rector, te Hille- gom. Cantores waren de zeereerw. heeren J. L. F. Dankelman, rector te Delft en N. JJ. Ivok, rector te Amsterdam. f I Na de Lauden werd de solemneele H. V t Mis van Requiem, gecelebreerd door den B zeeree w. ^eer A. J. C. Schraag, deken van W Schiedam met assistentie van den wel- eerw. heer G. van Diest. kapelaan te Am sterdam, Oder van den zoo jammerlijk omgekomen kapelaan van St. Hippolytus •Til *e diaken, en den weleerw. heer W. P. J. Janus, bij de autoramp nog bet leven wist te redden als subdiaken. De veleerw. heer J. Th. A. M. Gussenhoven, kapelaan van St. Hippolytus, fungeerde als ceremoniarius. Terwijl aan een der zijaltaren door den voorzitter der Vereeniging voor katholiek ondcrwüs in het bisdom Haarlem, Dr. VIaar, een sf-"'-» H. Mis werd opgedragen, werd de plechtigheid met grooten luister voUroVkci. De uitstekende uitvoering van het Requiem van Perosi, door 't parochiaal zangkoor droeg tot dien luister het zijne bij. Na de H. Mis hield de zeereerwaarde heer deken Schraag, de korte, indrukwek kende lijkrede. Na deze lijkrede werd het Libera ge zongen en de absoute gegeven. Daarop stelde zich de lijkstoet op, die het stoffelijk overschot van deken Höppe ner naar het kerkhof vergezelde. De fami lieleden, het keikbestuur en een groot ge tal priesters namen in de op het kerkplein gereed staande auto's en volgkoetsen plaats en terwijl een duizendkoppige me nigte zich verdrong, zette de stoet zich langzaam in beweging. Toen werd het ka pelaan Janus te machtig. Tijdens de plech tigheid, waaraan hij als assistent bij de H. Mis actief deelnam, had hij, die zelf lotgenoot was in het ongeluk, uiterlijk zijn E droefheid nog kunnen bedwingen. Nu ech ter het stoffelijk overschot van hen met trie hij lief en leed deelde voor altijd weg gevoerd ging worden, kon hij zijn tranen niet langer weerhouden. Luid snikkend ging hij de pastorie binnen, waar hij zich op zijn kamer terugtrok om zijn droefheid uit te weenen. Intusschen was de begrafenisstoet on der de deelnemende belangstelling aller wegen uitgetrokken. Met het kruis voorop, gedragen door den Weleerw. heer H. M. A. Heivoort, priester-student aan do Technische Hoo- geschool, trok de droeve stoet naar de kerkhofkapel en vervolgens naar het graf. Bij de laatste rustplaats van deken Höp pener gekomen, schaarde men zich in wij den kring rondom de groeve. De Zeereerw. deken A. Schraag, geas sisteerd door den Weleerw. heer G. van Dijk, kapelaan te Vlissingen, Delftenaar van geboorte en de Weleerw. pater O. A. P. A. Trimbos S.J., zegende op liturgische wijze het graf. Daarna werd het stoffelijk overschot in de groeve neergelaten en hadden volgens het kerkelijk ceremonieel de plechtigheden der beaarding plaats. Na een laatste gebed bij het graf trok men in stilte weg, de weemoedige herinnering likt 5 met zich dragend aan een priester, die een vader voor zijn volk had willen zijn. Het stoffelijk overschot van kapelaan P. van Diest werd naar Muiden, de geboorte plaats van het slachtoffer van do auto ramp, overgebracht, waar het in het fa miliegraf zou worden bijgezet. Naar Muiden gingen o.a mede de Heer broer van den overledene, leeraar Van Trigt, van „Hageveld", en kapelaan Gus- senboven, voorts bestuursleden en eenige leden van het St. Aloysius-patronaat en vertegenwoordigers van enkele andere pa rochiale vereenigingen. Jeugdige leden van het Patronaat liepen een eindweegs mede in dezen lijkstoet. Kapelaan E. Mathot, uit Hillegom, heeft te Muiden het ceremonieel der begrafenis verricht, met assistentie van de reeds ge noemde geestelijken. In Memoriam. Mijnheer Regent Höppener. t Een oud-kweekeling schrijft aan de „N. H. Crt.": Toen na het eerste, zwaar gevoelde mo ment van ontzetting over zijn dood, we het drama rustiger zagen, was een eerste ge dachte, die bij ons opkwam: Deze dood moest voor ons het leven van den priester Höppener markeeren als het leven van den dierbaren oud-regent van de kweekschool te Beverwijk, van „mijnheer regent". Wij, die het geluk gehad hebben hem van dichtbij te kennen te kennen zijn wetenschap zijn wijsheid den be schaafden eenvoud en priesterlijke kracht van zijn leven zagen na zijn benoeming tot deken reeds verdere en weidsche perspectieven zagen, dat zijn groot capa citeiten hem eens zouden plaatsen in hoo- ge en geëerde rangen van den clerus. Te weinig hebben de bladen tot nu toe hem gememoreerd als den priester van het onderwijs, terwijl juist deze plotselinge dood, voor nog in zijn nieuwen werkkring zijn priesterlijke activiteit zich kon ont plooien in vollen vruchtbaren wasdom, hem voor altijd een vaste pl.vits van dier baar herdenken geeft in de harten zijner vele oud-kweekelingen en bekenden, als „mijnheer regent Höppener". Dat is de samenvatting van wat hij was in het korte leven: de priester van het on derwijs. We willen hem niet voor ons halen in de talrijke functies, die hij op dit en an der gebied met al zijn organisatorisch kun nen en met z?er groot succes vervulde, n^gar we brengen hem in herinnering als de vrome priester met zijn opgewekte en rustige omgangsvormen, met zijn fijne, tin telende geestigheid. met die nuchtere scherpte van geest, die steeds paraat was de zaken helder te omlijnen, scherp te stellen en wiens advies in zaken van gees telijken en stoffelijken aard zoozeer ge waardeerd werd, omdat het gebaseerd was op een kloeke logica, die nooit tot wiskun de oversloeg, maar tegenwicht had in de vol-christelijke warmte van zijn priester- ha rt. In heel het belangonwereldje van zijn kweekelingen en oud-kweekelingen leefde hij oprecht mee; en helder staat ons voor den geest zijn interesse in den bouw en verbouw, eenige jaren geleden; van de kweekschool. Hij had onzen overtuigden eerbied en wa arachtige genegenh eid. Na dit korte, maar rijke leven weze God het loon van „mijnheer regent". LEIDSCHENDAM Bond van Groote Gezinnen. Donder dag te 7.45 uur werd in het Patronaat een groote propaganda-vergadering gehouden om tot definitieve oprichting te komen van een R. K. Bond voor groote gezinnen, afd. Leidschendam. De voorz. der K. S. A. opende deze bijeenkomst. Het woord werd gevoerd door den heer Kortekaas. Deze zet in een duidelijke lezing uiteen het doel van den Bond voor Groote Gezinnen en toont aan, hoe noodzakelijk het bestaan van dezen Bond is en hoe in deze Bond ook de hoofden van kleine gezinnen thuis hooren. Vervolgens wordt door hem het reglement van den Bond in het beknopt behandeld. Den spreker worden nog ver schillende vragen gesteld, welke naar ge noegen worden beantwoord, terwijl over een en ander lange besprekingen worden gevoerd. Staande de vergadering gaven zich 25 gezinshoofden als lid op. In het voorloopig bestuur werden benoemd de heeren J. Schuijt, G. van Veen Th. Raap horst, J. Strampraat en H. Meester. Kap. Nijman beval nog ten zeerste dezen Bond aan, welke naar zijn meening hier wel le vensvatbaarheid zou hebben en van groot nut kan zijn, indien er krachtig gewerkt werd. Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Korfbalclub „Fiks". Onder groote be langstelling hield Vrijdagavond de korfbal club „Fiks" haar jaarvergadering. De heer Boekkooi vei-welkomde de aanwezigen en schetste het ontstaan der club, ongeveer een jaar geleden en gewaagde van gesta- digen groei. Hij bracht een bijzonder woord van dank aan den heer v. d. Meene voor zijn steun, alsmede aan do heeren Rubenkamp en Mugge voor de beschik baarstelling van terrein. Den heer Prins werd dank gebracht voor zijn financieele hulp. Hierna begon men met de afwerking van het programma, dat wegens tijdgebrek moest verkort worden. Nummer 1 een les in de vaderl. geschiedenis was een succes nummer, waarom daverend is gelachen Mej. van Veen en mej. v. d. Meene bracht daarna op verdienstelijke wijze eenige zangnummers ten gehoore. Dé heer B. J. v. d. Meene hield vervolgens een projiaganda rede. Spr. toonde zich een voorstander van gezonde sport. De sport moet zijn voor allen en niet voor enkelen en de rest toe schouwers. De heer v. d. Ven zong weder- Pas eenige weken geleden heeft katholiek Nederland herdacht de 75-jarige herstel ling der Bisschoppelijke Hiërarchie. Voor dien tijd werd ons land beschouwd als mis siegebied na 1853 werd het wederom op genomen in de rij van Kerkprovinciën. Wij, burgers van 1928, kunnen ons dien staat van onderdrukking, dien tijd van altaar-looze dorpen en ledige bisschopszetels niet* meer terugdenken. Wij zijn er gewoon aan bis schoppen in ons midden te hebben; wjf gaan prat op onzen Hollandschen Kardi' naai en op Katholieke ministers, op onze grootsche Staatspartij. In de vijf- en zeventig vervlogen jaren hebben wij ons ontwikkeld op een bijna-Amerikaan- scho wijze, en overal in den lande verrezen de steenen getuigen van de nieuwe lente: kerken, kloosters, scholen, gestichten. Ieder dorp kreeg zijn nieuwe kerk, grootscher en hooger opgetrokken dan het nederige, thans ontluisterde godshuis, dat ons voor de Her vorming had gediend. Velen van die kerken uit de '80-er jaren zijn weer afgebroken, om plaats te maken voor nog grootere, symbo- liseerend in een steeds hooger toren en ge durfder spanning der gewelven, de forsche uitbloei van het godsdienstig leven. In die latere jaren kregen dorpen als Wassenaar, Oegstgeest, Lisse, Hillegom, Noordwijk enz hun monumentale tempels, en feitelijk kwam de kerk, die thans zal worden omge bouwd, de St. Pancraskerk te Sassenheim. bij de nabuurdorpen achteraan. Met den zelfden naijver bezield waarmede in de Middeleeuwen de steden ieders kathedra len benijdden en een wedstrijd hielden in kerken-schoonheid, heeft de parochie van St. Pancratius die smaad niet op zich gela ten, en thans gaat het meestreven in de klassieke vraag: wie is de schoonste? Er zal om de beantwoording geen Tro- jaanscho oorlog ontketend worden, noch een bestorming van de veste plaats heb ben, gelijk misschien in de middeleeuwen maar wel zal er menig woord-duel aan de beantwoording van deze vraag verspild worden. En hoe zal het referendum uitvallen? Zooals de plannen nu liggen, gaat de kerk van Sassenheim zeker mededingen in den eindstrijd. Wij zullen echter met ongeduld moeten wachten met een oordeel, tot dc berk geheel is afgebouwd en afgewerkt, wat over anderhalf jaar het geval zal zijn. Een groote voorsprong heeft dit plan in de flinke toren van 65 M., welke, zooals uit bovenstaande teekening blijkt, naast de kerk is gedacht. Om niet een beschrij ving van den voorgevel to beginnen, kan van den opbouw der toren nog worden me degedeeld, dat het benedenste vierkant wordt opgetrokken (de aanleg 8 M2.), even voor de spits in een achterhoek overgaand Hierdoor ontstaan op de vier hoeken balus trades. De pastoor zou graag zien, dat bij processies van de vier toren-hoeken ba zuingeschal weerklonk. De spits eindigt in een groote koperen bal van 1.80 M. diame ter, waaromheen een versiering is ontwor pen van gedreven, verguld-koperen tulpen. Het voornemen bestaat het kruis met bal 's avonds electrisch te verlichten. De hoofdingang is drievoudig. Het por taal wordt geflankeerd door den hoofdto ren en het traptorentje, waarop het bron zen beeld van St. Jozef staat: In het tym- pan boven de deuren zal een mozaik wor den gelegd van den patroon der kerk St. Pancratius; de hoekvulling van het tym- pan in tegelwerk uitgevoerd. In den top van de voorgevel komt in bas-relief het beeld van het „Magnificat". Het nieuwe gedeelte van de kerk is ver deeld in drie traveëen, elke travee met een spanning van 9 Meter. Er komen dus slechts twee kolommen aan iedere zijde bij. De breedte van de middenbeuk be draagt vanaf de vloer 16 Mi; in de zijbeu ken 11.50 M. De algeheele lengte van de kerk na af bouw zal bedragen 60 M., de breedte 33 M. Het gewelf wordt gemetseld. De pi laren worden bekroond met kapiteelen van witte zandsteen, waarin een krans van gestyleerde streekbloemen zijn uitgebei teld. Over het inwendige van de kerk het vol gende. Om lieel laag-bij-de-grond te begin nen: de stoffige grijze tegels verdwijnen en maken plaats voor porfiertegels in ver schillende kleuren. Voor de communieboek komt een aanpassend terrazzo-gedeelte met inscriptie. De muren worden opgetrokken in schoon metselwerk, afgemetseld met pleis terwerk. Het ligt in de bedoeling na den afbouw de geheele kerk to polychromeeren (in keim-verf). Deze beschildering wordt ornamentaal opgezet. Aan beide zijden van den hoofdingang bevind zich een devotiekapel, aan de eenc zijde voor de H. Thercsia, aan de andere voor St. Gerardus Majella of voor de Piëta Naast den hoofdingang is de doopkapel geprojecteerd, van uit het portaal toegan kelijk, hetgeen geheel volgens de Rubrie ken is. Een ongedoopte mag eigenlijk niet de kerk binnentreden. Boven het portaal is het zangkoor, met daarnaast, in den hoofdtoon 'een ruime receptiekamer. De opgang naar het zang koor loopt door het traptorentje. Behalve deze hoofdingang, is er een deur onder den toren en twee ingangen halverwege de zijbeuken (zie teekening) Er worden vier biechtstoelen geplaatst, waarvan twee in de ril einden van bet transsept, de kale muren daar ter plaatse worden zoo eenigszins gebroken. Eenige rijen banken aan beide zijden van de dwarsbeuk zullen daarom verdwijnen. De ramen in de bovenbeuk van het be staande gedeelte (wit kathedraal glas) zul len in overeenstemming worden gebracht mict de ramen in het nieuwe gedeelte, be staande uit glas in lood in verschillende 'ornamentale en geometrische figuren. De preekstoel verschuift één pilaar naar voren en komt te staan tegen de tweede kolom vanaf het priosterkoor. De stoel zal worden uitgevoerd volgens nader ont werp. De kruiswegstaties zullen worden gerestaureerd, en komen in het nieuwe (dus allernieuwste gedeelte) te hangen. Ten slotte wordt overwogen in do toren een harmonisch klokgelui aan te brengen, waarvan de hoofdklok een gewicht zou hebben van 4000 K.G. Te gelegener tijd komen wij hierop terug. Na afbouw zal de kerk ruimte bieden voor 1275 zitplaatsen, dat, zoo noodig, door bijplaatsing van stoelen, nog belangrijk kan worden uitgebreid. Ziedaar de plannen. Deze uitteraard ietwat droge be schrijving van de nieuwe St. Pancratius- kerk te Sassenheim, besluiten wij met den wensch, dat Pastoor J. Thus in volle ge zondheid ervan getuige mag zijn, hoe do kroon wordt gezet op zijn omvangrijk werk in deze parochie. Den architect van de kerk, den heer Tonnaer, betuigen wij onzen dank voor de welwillendheid, waarmede hij bovenstaande inlicthingen heeft ver strekt en de schets ter reproductie heeft afgestaan. om eenige liedjes, die veel bijval oogst- sten. Vervolgens gaf de heer Meyer, met piano-begeleiding van den heer Spruyt een vioolsolo, die onder ademlooze stilte werd aanhoord. Hierna trok de tombola, waar bij het gezellig toeging en de vroolijkheid ten top steeg, toen een levende haan uit zijn benauwde positie ontsnapte. Na de pauze de verdere programma-afwerking. Het was tegen het middernachtelijk uur, toen de voorzitter de bijeenkomst sloot en men hoogst voldaan huiswaarts keerde. Grasverpachting. Dinsdag 20 Maart des morgens zal ter gem, secretarie voor UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 20 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30—2.00 Lunclimuziek door het Trio Groeneveld. 3.004.00 Knipcursus door Mevr. de Leeuw-v. Rees. 5.30—7.15 Concert door het Omroep-or- kest o. 1. v. Nico Treep. Th. Stokvis: zan geres. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieber. 8.05—9.00 Lezing door Wies Moens: Dc Vlaamsche letteren van 1900 af. 9.00 Dietsche avond, aangeb. door het Dietsch Studentenverbond (tak Amster dam). De A'damsche Studenten-Harmonie „De Dietsche Blazers', o. 1. v. J. M. S. Heuckeroth. Causerie door W. Gocdhuys, voorz. J. S. Rahusen: zang. Rede door Prof. Dr. H. Burger, Rector Magnificus v. d. Amsterd. Universiteit over: Nederland en België. Bené de Clercq: voordracht. Greta GoeJhuys-Bogtstra: zangeres. Huizen 340.9 M. (Na 6 u u r 1950 M.) 12.30 Tijd-opgave. 12.30—1.30 K.R.O. Lunchmuziek door het trio „Winkels". 5.306.30 K.R.O. Dinermuziek. 6.307.00 Esperantoles. 7.00—7.25 Engelsche les. 7.358.00 lv.it.U. Cursus Kerklatijn door Leo Speet Alkmaar. 8.00 K.R.O. Uitzending uit de St. Domi- nicuskerk te Amsterdam. Met medow. van het gcm. zangkoor der St. Antoniuskerk (Paters Opucijnen), o. 1. v. Jos. H. Pic- ckers. Evert Haak: organist. Ko Imminkl alt. J. Nelissen: bariton. Meditatie door Pastoor Th. J. v. Noort: Zijn bidden voor de vijanden. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 1? He' Gladys noon trio. I.202.20 Het Moschetto-orkest. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3A0 Fransche les. 4.03 - ,.io- en vioolconcert. 4.20 Orkostconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Crkestconcert. 5.20 Vacantie-praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuw sber. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 T ezing: Broadcast listening. 7.33 C Vs piam-nocturncs. 7.45 Lezing: Grieksch tooneel. 8.05 Variëté. 8.20S.50 Lezing: Problems of heredity. 9.20 "ieuwsber, 9.35 Muzh'Gs. 9.55 Nieuwsber. 10.00 „The master Builder", tooncelstulc in 3 neten van Ibsen. i.mtitn. II.2012.20 Dansmuziek, „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.50—U.Oo Muziek. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.0 Orkestconcert. 8.50—11.20 Concert. LuUgenbcrg, 469 M. 12.251.50 Orkest-concert. 3.404.05 Kinderliedjes voor sopraan ©n alt. 5.20—fV T'amermuziek door het Dusscl- dorfer Strijkkwartet. 7.40—in°0 „Stimmen der Zeit", „Welt- stadt", declamatie, zang en piano. Konib wüsterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.10 Opvocri-g van Ibsen's „Brand", dram. gedicht. 9.20 Sluiten. "amburg, 395 M. 5.20 Walsconcert. 7.35 „inische Hcerfahrt", tooneelspol in 4 acten van Hendrik Ibsen. 9.5011.50 Dansmuziek. "Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Concert. Orkest, Icoor en so listen. Radio in de Missie. Uit 'Ambato (Equador, Zuid-Amerika) wordt cremeldï lederen avond tusschen 8.30 cn 9 uur houdt Pater Emilio Cecco, ac 'nistrateur van het vicariaat van Nepo, dat een der vijf missiegebieden onder de Indiërs van Equador vormt, radio-verbinding met alle priesters van zijn gebied, waardoor hij hun van zijn eigen verblijfplaats uit de voor schriften voor hun werk, de berichten, die hij uit Europa ontvangt, alsmede het dage- lijksch nieuws overbrengt. Een groot aantal van deze missiestaties hebben met niemand contact, uitgezonderd met de inPndsche bergbewoners, in wie? midden ze arbeiden. den tijd van vijf jaar door B. en W. pu bliek worden verkocht het grasgewaa le wegen. langs de wegen. LISSE. De Bloemenvelden. Het stugge weep en de Maartsche strenge vorst zijn oorzaak, dat de bloembollen in hun ermei ten zeerste worden vertraagd. Alles wacht op een mil- den regen en zachter weer. Aan de bollert zelf doet de vorst geen beduidende scha de. Het is van nu af uitgesloten, dat de Hyacinthen met Paschen zullen bloeien het wordt zekor 14 daag later.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5