HET NIEUWE ACADEMISCH ZIEKENHUIS. derde blad het poortgebouw. op den achtergrond het hoofd gebouw, waarin zich de aula bevindt. De voltooiing nadert. Het huishoudelijk gebouw en verschil lende klinieken geheel of bijna gereed. De plechtige overdracht door de regeering. De 17e Maart 1S2S zal voor de Leidsche Universiteit in het bijzonder, voor de stad Leiden en het geheele land in het algemeen als bijzonder merkwaardige historie-dag in [le Nederlandsche geschiedenis opgeteekend blijven, omdat op dezen dag de officieele overdracht van het nieuwe Leidsche Aca demisch Ziekenhuis, het gebouwen-complex van millioenen guldens, een bouwwerk van vele lange te lange jaren, door de Kegeering aan Curatoren der Leidsche .Universiteit plaats heeft. Als we hierboven schrijven, dat de vol tooiing van dit inderdaad grootsche werk nadert, dan willen we daarmede nog niet zeggen, dat het einde reeds in 't zicht is. Nog vele maanden, om niet te spreken van jaren, zal het duren alvorens alles tob een- goed einde is gebracht. Dc geschiedenis van den bouw van dit nieuwe, inderdaad aan alle gewensehte verlangens voldoende, gebouw moge al eenige droeve vermaardheid hebben ver kregen niemand, die zich op dc hoogte houdt van hetgeen door Volksvertegen woordiging en Begeering hierover beraad- Ffwagd is, zal zulks niet weten, nu wij hier het resultaat voor oogen hebben, mogen we zeggen, dat Leiden een Acade misch Ziekenhuis bezit, dat den toets der critiek en een vergelijking met andere zie kenhuizen in binnen- en buitenland volko men kan weerstaan. We willen, om ieder eenigszins een idee te geven van het ontzaglijke gebouwen complex, hier in het kort een en ander meedeelen over de verschillende deelen waaruit het Ziekenhuis thans bestaat. Als een groot dorp groot door de monumentale gebouwen strekt het Aca demisch Ziekenhuis zich» over een uitge- tfrekt terrein uit. Vanaf den Rijnsburgerweg komt men door den hoofdingang bij het eerste groote complex het poortgebouw. Boven het poortgewelf bevindt, zich de aula," een ruime hooge zaal, plaats biedend voor ruim 500 personen. Hoewel nog niet voor het gebruik gereed heeft hier hedenmid dag de officieele overdracht plaats gehad. Hechts en links beneden berinden zich de aclministralie-afdeclingen, terwijl verder links de ziekenzaal met kliniek voor zieke zusters zich bevinden, terwijl in den rech tervleugel beneden de apotheek, is onder gebracht, de directiekamer en het kerkge bouw, iets nieuws op het gebiedt van zie- kenhuisbouw in ons land. Op de le en 2e etage van dit gebouw, alleen gescheiden door de aula, bevinden zich de zusterka- mers. Achter het poortgebouw staat de kliniek voor verloskunde en vrouwenziekten, de kliniek van prof. P. C. T. van der Hoeven, welke eerstdaags in gebruik zal worden genomen. Evenals in elke kliniek vindt men hier kamers voor hoogleeraren. assistenten, polikliniek met wacht- en kleedkamers, alles beneden ondergebracht in den voor- gevelvleugel, terwijl zich boven bevinden de collegezaal, het laboratorium en het 'museum, de verloskamer en daarboven de grocte operatiezaal met steriliseerkamers, volgens de nieuwste systemen ingericht., -öereden en boven achterin dit gebouw be vindt zich de afdeeling voor verpleging, met uitzondering van een gang beneden waar faculteitskamers zijn. Achter de vrouwenkliniek ligt die voor huid- en geslachtsziekten, terwijl in een vleugel daarvau de kliniek voor oorheel kunde een onderdak vindt. Men vindt hier weer de diverse za'en als bovengenoemd, w.o. de groote operatiekamer van prof. j Kan, waar buzonder de aandacht, trekt de grocte scïelyt'que-lamo of z.g. spiegcllamn, 'bii dc oorheelkunde in gebruik. Ook de polikliniek voor oor-, neus- en keelziekten i is als de andere met de meest moderne vindingen uitgerust. Hot laatste gebouw op het middenter rein is de kliniek voor psychiatrie en neu rologie van prof. Jelgersma. Op de rechterzijde van het terrein, rechts dus van het poortgebouw lint het gebouw voor besmettelijke ziekten. In dit gebouw is tijdelük een chapelle ardente ingericht met wachtkamer voor fomib'e van overle denen. Wanneer het pathologisch anato misch laboratorium van prof. Tendeloo ge reed is, komt. de chapelle ardente in eerst genoemd gebouw te vervallen, om in dit. laboratorium ondergebracht te worden. Verder voortgaande komt men bij de kliniek voor interne geneeskunde van prof. Kuenen met een afdeeling Röntgene- logio van dr. Steenhuis, welke gebouwen aan het einde van dit jaar gereed zullen zijn. Vervolgens vindt men weer verder de kli niek voor kindergeneeskunde, welke reeds eenige maanden in gebruik is en ten slotte staat geheel aan het eind van het recht- sche gebouwen-complex do oogheelkundige kliniek, welke gisteren in gebruik is geno men, de kliniek van prof. J. van der Hoeve. Ttest ons thans nog een kijkje te nemen op den linkervleugel. Daar vindt men ach ter den uitersten linkervleugel de chirur gische kliniek van prof. Zaayer. Wanneer deze afdeeling geopend zal worden is nog bij lange na niet te zeggen. Geheel links op het terrein, tegenover het station ligt. een der grootste gebouwen, zon der welk het heele organisatie-wezen van dezen Academischen Hof niets te beteeke- nen heeft. Het is het. huishoudelijk gebouw. Het zou onmogelijk geweest zijn om meer dere klinieken in gebruik te nemen zon der ook dit gebouw in bedrijf te stellen. Dit gebouw bevat drie groote onderdeelen, n.l. aan den linkerkant de keukens met dienstlokalen, waarboven de dienstboden kamérs, nu tijdelijk ingericht voer verblijf plaats der zusters, totdat het zusterhuis klaar ismiddenin de verwarmingscen trale en aan den rechterkant de wasscherij. Links het groote gebouw ingaande komen we allereerst in de magazijnen van levens-, middelen, waaraan grenzend een klein ma gazijn voor glas- en aardewerk, met bureau voor den magazijnmeester. Hierna komen we in de bijkeuken, waar de eetzaal is voor het personeel benevens de noodige kleedka mers en achtereenvolgens treffen we dan aan de brood-, braad- en kookkeukens. Dat een en ander zoo hygiënisch mogelijk is in gericht behoeft nauwelijks gezegd, omdat zulks van zelf spreekt. De nieuwste vindin gen op het gebied van de huishouding in het. groot vindt men hier toegepast. Boven is de recreatiezaal gelegen, nu ten dienste van de zusters, later van het dienst personeel, evenals de eetzaal, theekeuken en linnenkamer en de kamers van het perso neel. Deze zijn zoo geriefelijk mogelijk inge richt. Merken we voorts on, dat er in ieder ge bouw noodverlichting is aangebracht, inge val de Leidsche Centrale dienst weigert, terwijl er eveneens een alarmcentrale is voor het e.v. uitbreken van brand. De verwarmingscentrale is een i*an de mooiste afdeelingcn, omdat van daaruit alle gebouwen van warmte en zoo noodig van water, bij een defect aan den watertoevoer van buitenaf, wordenvoorzien. De inrich ting hiervan is een bedrijf.op zichzelf en het bewijst, dat er heel wat noodig is om aan de liiergestelde eischen te voldoen. Een juisten indruk te geven in enkele trekken van hetgeen hier omgaat, lijkt ons niet doenlijk, maar we zien vol bewondering op naar het energieke werk van de stomme stoomketels, die des zomers voor stoomver- warming en 's winters mot warm water voor de verwarming zorg dragen door een ont zaggelijk groot buizennet, dat ondergronds is aangebracht, terwijl ieder gebouw ook onder den grond met de andere in verbin ding staat. Moge men uit deze, eenigszins dorre op somming van gegevens, ook al eenig idee krijgen van het kolossale werk, dat hier staat, voltooid te worden, een goed begrip van het geheel zal men slechts kunnen krij gen door persoonlijk een en ander in oogen- schnuw te nemen. Wanneer we nog een enkele bemerking aan dit overzicht willen toevoegen, dan is het deze, dat bij de meer en meer volledige ingebruikname van dit ziekenhuis te duide lijker zal blijken, welk een ernstige belem mering voor de honderden menschen, die zoo nauw bij den ziekenhuisdi°nst zijn be trokken, de soooroyerweg a u .den Stations weg—Rijnsburgerweg zal binken te zijn. Dan meer dan tot nu toe zal de ernstige be hoefte aan een hoog noodzakelijke oplos sing van dit verkeersprobleem gevoeld wor den. ..de leidsoie courant EEN HISTORISCHE PLECHTIGHEID. De overdracht van het Acade misch Ziekenhuis door de Regee ring aan Curatoren der Leidsche j Universiteit. In de aula van hot Academisch Zieken huis had hedenmiddag in tegenwoordig heid van omstreeks 500 genoodigden de historische plechtigheid van de overdracht van het Academisch Ziekenhuis plaats. Do aula was voor deze gelegenheid mot draperieën en groen fraai versierd. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Z.Excellentie de minister van Onder wijs, de heer Waszink,"do secretaris-gene raal van het Departement van Onderwijs, vrijwel allo Leidsche hoogleeraren, cura toren en senaten van diverse universitei ten, directeuren van Ziekenhuizen, B. cn W. van Leiden, de architecten van den Gebouwendienst, enz. Rede prof. v. d. Hoeve. Toen allen hadden plaats genomen, hield prof. J. van der Hoeve, een uitvoe rige rede, waarin hij een historisch over zicht gaf van de medische wetenschap en de geneeskunde in den loop der drie laat ste ecuwen en over het thans gebouwde Boerhaave-kwartier. Daaraan ontleenen we het volgende: Er is gemeend de officieele opening thans te moeten doen plaatsgrijpen, nu de hulpgebouwen en do wegen gereed zijn en van de 13 hoofdgebouwen, die in gebruik genomen zullen worden, er reeds drie ge- ruimen tijd hunne bestemming vervullen, terwijl in deze dagen vier andere betrok ken worden, zoodat wij wel kunnen verkla ren, dat het grootste deel van het complex voor gebruik gereed is. Het Boerhaave-kwartier. Het. is hier wel de plaats om er de aan dacht nogmaals op te vestigen, dat het in de pers, in de spreektaal en ook wel in officieele stukken ingeslopen gebruik, het stadskwartier, dat hier verrezen is, te bestempelen met den naam van het Nieu we Ziekenhuis, alsof er hier alleen een ziekenhuis gebouwd wordt, ten oenen male onjuist is. Hier toch vinden wij bijeen alle gebou wen, die de Medische Faculteit behoeft voor de opleiding der studenten in do ge neeskunde naast de klinieken voor de meer practische gedeelten der medische wetenschap, bevat het complex evenzeer laboratoria voor de meer theoretische vak ken, zoodat. dit stadskwartier welhaast een kleine duizend bewoners zal tellen en een duizendtal bezoekers dagelijks zijn poorten zal binnengaan. De vraag welken naam dit nieuwe stadsgedeelte behoort te dragen, is ge makkelijk te beantwoorden. Op het ter rein aan den Morschsingcl vinden wij naast het ziekenhuis slechts één laborato rium, dat officieel den naam van Boer- haave-laboratorium draagt terwijl de volksmond de universiteitsklinieken dik werf den naam van Boerhaave-ziekenhuis geeft. Daar nu Boerhaave-laboratorium en zie kenhuis spoedig ontruimd zullen zijn, ligt het voor de hand den naam van onzen be- faamden voorzaat, die sinds eeuwen den roem onzer Faculteit en Universiteit heeft verhoogd, te geven aan het nieuwe stads kwartier en dit dus het Boerhaave-kwar tier te noemen. Op het oogenblik, dat de groep van ge bouwen staat geopend te worden, is het verleidelijk om ons te verdiepen in het verleden en na te gaan, hoe, gedurende de 353 iaren, die onze Universiteit bestaat, de medische faculteit gehuisvest is geweest en wie de voornaamste personen waren, die in die faculteitsgebouwen door hun nen «arbeid getracht hebben medisch on derwijs en wetenschap te bevorderen. Een overzicht, zooala dit voor de anatomie al leen op zoo voortreffelijke wijze gegeven is door den hoogleeraar Barge in zijn rede: „De Leidsche Anatomie herdacht", uitge sproken bij de opening van het anato misch laboratorium, op 2 October 1923, nu reeds 41/2 jaar geleden, waarmede het eerste gebouw van dit complex in gebruik genomen werd. Veel te veel zou echter van Uw tijd en aandacht gevergd worden, wanneer ik zou trachten zulks te doen voor de geheele me dische faculteit en daarom zal ik mij wel moeten bepalen tot de allerlaatste ge schiedenis onzer faculteit en wel tot den bouw van dit. complex. Moet het grootste gedeelte van de ouder geschiedenis onzer faculteit onbe sproken blijven? toch wil ik ééne uitzon dering maken voor de periode van haren grootsten roem, voor den tijd van Herman Boerhaave. Een stuk geschiedenis De vergelijking met. de ruimten, waar Boerhaave zijn klinisch onderwijs gaf, kunnen wij gemakkelijk maken. Wij heb ben ons daartoe slecht* te begeven naar een der oudste gedeelten van onze univer siteitsstad, naar „Do Kamp", op tien minu ten afstand van hier gelegen tusschen Mare en Turfmarkt, Oude Vest cn Haar lemmerstraat. Wij vinden dan in de Lange Vrouwen- kerksteeg een aardig oud poortje, waar boven staat St. Caecilia Gasthuis. Treden wij door dit poortje binnen, zoo bevinden wij ons op een binnenplaats met. tuin, die doet denken aan de fraaie Leidsche hofjes. Ter rechter zijde zien wij een eerwaardig ond gebouw, waarvan de ingang is ver sierd door vele wapenschilden. Aan dc lin ker zijde vinden wij achter een minder aanzienlijken ingang een trap, die ons leidt tot een oude eiken deur, waarachter een portaal toegang geeft tot lange zalen, aan weerszijden verlicht door op mans hoogte aangebrachte boogramen en voor zien van een eiken zoldering. Volgens de beschrijving van Van Mieris, was „een der zalen bestemd ten gebruike der zieke mannen, de ande- der zieke vrou wen en bevonden zich in elk zes bedstee den, geschikt ten dienste der zieken en werden in die zaaien rondomme gevonden i zeer ruime, eenigszins verheevcn Galde- rijen, voorzien met leuningen op den wel ken zich die Studenten plaatsten en dat wel telkens in een zoo groote menigte, waarover men zich thans grooteüjks zoude moeten verwonderen en ook veelen in deeze dagen, welken dien heerlijken bloei tijd onzer Academie nooit hebben gezien, genoegzaam ongelooflijk zoude voorkoo- men." Wanneer, om tot ons onderwerp terug te keeren, reeds een Boerhaave zich zou afvragen bij de bezichtiging van dit stads gedeelte: is dit alles wel noodig? hoeveel te meer zal deze vraag dan op de lippen komen van den willekcurigen Nederlan der, die deze steenmassa's meestal van uit den trein bekijkt en gewend is er afkeu rende opmerkingen over aan te hooren of zelf te plaatsen. IIoo ontelbare malen toch zijn reeds van uit den trein opmerkingen gemaakt over de vermeende domheid der autoriteiten, die een ziekenhuis zoo dicht bij den trein lieten plaatsen, d«at de patiënten er voor zeker last van zouden moeten ondervin den, hoe veelvuldig is in den trein ge toond, dat de uitwendige architectuur der gebouwen de goedkeuring van de meeste reizigers niet kon wegdragen. Toen deze onderwerpen wat afgezaagd werden, kwam door den langen duur van den bouw de opmerking naar voren, dat alles daar zoo renteloos stond te beder ven, terwijl ten slotte, o dankbaar onder werp. de malversaties bij het Leidsche Ziekenhuis o» die plaats zelve weer be sproken konden worden, onverschillig, of onder dit opschrift in de couranten, pak kend als een Amerikaansche headline, werkelijk iets over het Leidsche Zieken huis vermeld werd, of, zooals gewoonlijk, over andere plaatsen. Komt dan nu den gemiddelden Neder lander, bij het aanschouwen van deze steenklompen de vraag van Boerhaave op de lippen: „is dit alles wel noodig?", dan voegt hij er in zichzelf of hardop di rect aan toe: en wij moeten dit alles maar betalen. En, wanneer hij er toe komt een vergelijking met Boehaave's tijd te ma ken, dan zegt hij zeker: destijds was het medisch onderwijs heel wat goedkooper en do faculteit heel wat beroemder, dan te genwoordig. Welnu, zoowel Boerhaave's geest als de Nederlandsche belastingbetaler kunnen gerust zijn. Inderdaad is dit alles noodig en, wanneer gij straks hier rond zult gaan door eenige der gebouwen, zoo zult gij be merken, dat alles goed en degelijk is ge bouwd en ingericht, maar zonder overdre ven luxe. Men kan overtuigd zijn, dat, als weldra de geheele faculteit in het Boer haave-kwartier is ingetrokken, de leden waarschijnlijk met de hun ter beschikking staande ruimten niet tevredencr of onte vredener zullen zijn, dan Boerhaave en zijne tydgcnooten met hunne localiteiten waren. Zeer uitvoerig behandelde de spreker daarna de beleckenis van Boerhaave voor de wetenschap, voor de wereld en voor De nieuwbouw. Keeren wij thans van Boerhaave terug naar het Boerhaave-kwartier, om na te gaan, hoe dit is tot stand gekomen. Wel zelden is een bouwwerk begonnen onder zulke goede auspiciën en voortgezet onder zoo gunstige omstandigheden, als met het Boerhaave-kwartier het geval is geweest, want welhaast geen enkele moei lijkheid is ons hierbij beepaard gebleven. Nadat sedert jaren, ja decenniën, dui delijk was geworden, dat het ziekenhuis en enkele laboratoria van de medische fa culteit geheel verouderd en veel te klein geworden waren, werd een plan beraamd, om. daarin verbetering te brengen; dit go- schiedde in een tijd van groote welvaart van ons land en, ook al waren wij ons zulks waarschijnlijk destijds niet geheel bc.vust, toch kon het wel niet anders, of in het plan spiegelde zich deze welstand al". Voorwaar, het was een grootsche opzet, om, nu toch gebouwd moest worden, maar in eens alle. klinioken en laboratoria voor de geneeskmldige faculteit tegelijkertijd tc vernieuwen en op één terrein bij elkaar to brengen. Onder Minister Heemskerk werd een commissie benoemd bestaande uit de hee- ren Cluysenaer, Spronck en den Rijks bouwmeester voor universiteitsgebouwen Vrijman; een terrein aan den Rijnsbur gerweg werd gevonden en goedgekeurd. Het uitverkoren terrein bood groote voor deden aanhet. was goedkoop en uitste kend gelegen in de onmiddellijke nabij heid van spoor- en tramwegen. Men ver- gete toch nooit, dat het Academisch Zie kenhuis niet bedoeld is als ziekenhuis voor Leiden alleen, een stad van destijds 60000 inwoners, maar dat het zijne patiënten moet betrekken uit een zeer grooten om trek, zoodat het gedeeltelijk afhankelijk is van goeie verkeerswegen. Het hiertegen geopperde bezwaar, dat het ziekenhuis hinder zou ondervinden van het leven van den spoorweg, werd ondervangen door den aanleg der gebouwen dusdanig te maken, dat langs de spoorbaan diegeno kwamen te staan, waarin geen patiënten verpleogd worden, zooals machinegebouw, wasscherij en huishoudelijk gebouw. Deze trits dient als scherm tegen eventueel te sterk ge luid o, en nabij het spoorwegstation. Een groot voordeel is, dat het terrein wordt doorsneden door de Poel wetering, waardoor het in twee gedeelton gesplitst wordt. De bedoeling was nu aan deze zij- do, alle klinieken, dus het geheele zieken huis to plaatsen, aan gene zijde alleen la boratoria voor de meer theoretische vak ken. Door deze indeeling behoefden dc studenten, die nog niet tot de klinioken waren_ toegelaten, thans reeds meer dan 300 in aantal, het eigenlijke ziekenhuis niet te betredeneen aparte weg zou aan gene zijde van de wetering de laboratoria met den Rijnsburgerweg verbinden, waar door te groote drukto op het ziekenhuis terrein vermeden zou worden. Jammer genoeg, heeft men dit schema door do later zoo noodzakelijk geworden bezuiniging niet. vol Hunen houden. Nu wei-den de plannen nader uitge werkt en kwamen direct de eerste moei lijkheden. Noch bouwmeesters, noch medische professoren zijn gemakkelijke wezens, ge wend als beiden zijn op eigen gebied den boventoon te voeren en spoedig had reeds een twec'U laboratorium-directeuren ver klaard, dat zij hunne oude laboratoria ver kozen boven nieuwe gebouwen. Jammer genoeg, ging de Regeering, die wa.irschijnhjk in haar binnenste verheugd was over deze vermindering der kosten, hier direct mede accoord, maar daardoor was het groote voordeel van de eenheid v.an het geheel verbroken. Veel later verkoos een nieuw benoemd hooglceraar liever een huis in do stad als laboratorium in te richten en af te zien van een nieuwe werkplaats, waarvoor de fundamenten reeds aanwezig waren, boven het in bekrompen omstandigheden afwach ten tot tijd en wijle het nieuwe gebouw zon zijn verrezen. Wij kunnen hem die keuze niet euvel duiden, die hij waarschijnlijk deod, indach tig het bekende spreekwoord van den eenen vogel in de hand of tien in de lucht, maar voor de faculteit verviel hierdoor een derde gebouw op het nieuwe terrein. Een ander hoogleeraar was van zijn be noeming af vol enthousiasme aan het tee kenen gegaan van hot ideaal, dat hem van een nieuwe kliniek voor oogen zweefde. Na meer dan tien jaren hieraan gewijzigd en verbeterd te hebben, was hij diep te leurgesteld, toen de bouwmeester hem ver klaarde, dat de bouwtechnische eischon niet toestonden het precies zoo te maken, als hij zich voorstelde. Neurasthenisch ge worden door zijn verantwoordelijk beroep, wilde hij van geen overleg weten en ant woordde, dat hij er zich dan niet meer meo bemoeide cn de bouwmeester het dan maar alleen moest doen, een besluit, waar aan hij zich streng hield. Dezo en dergelijke moeilijkheden verge makkelijkten do voorbereiding geenszins. Bij het maken der plannen was overwo gen, of het ziekenhuis zou worden een klasseziekenhuis, als to Groningen, of een ziekenhuis voor louter niet betalenden, zooals het Leidsche ziekenhuis altijd ge weest was. De faculteit was voor een klassezieken huis, daar het verplcgon van hunne parti culiere patiënten in de universiteitsklinie ken voor de hoogleeraren veel gemakkelij ker was en een groote tijdsbesparing bc- teekendo. Om verschillende redenen word hiervan echter afgezien en vastgehouden aan het voor Leiden klassiek geworden systeem van uitsluitend gratis verpleging. Later echter, toen het zoeken van in komsten voor den Htaal uit alle mogelijke bronnen noodzakelijk scheen, heeft men ter kwader ure dit standpunt verlaten en heft. men verpleeggelden in deze onder- w ijsinrichting, waardoor het voor het on derwijs in een kloine stad funeste stelsel van verpleeggeldbeffing in de ondcrwijs- klmieken is ingeslopen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9