BUITENLAND. BINNENLAND. Letteren en Kunst KERKNIEUWS. 19e Jaargang. ZATERDAG 17 MAART 1928 No. 5825 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) voorultbetellng Voor Leiden 19 cent pei wee* f?.fSO (>ei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week 12.60 pei kwartaal franco per post f2.S5 per kwartaal. Bel Geïllustreerd Zordagsblad Is eooi de Abonné'a ver- krijgbaar tegen betaling van 5C ci. per kwartaal, bij vooiv uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cl Oil blad verschijn! eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. AD?J1INISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a P031 BUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone odverlentlèn 3D cent per i Q e i Vour InuetondeD Medetleeliugeo wordt bel 3 dubbele var het larief Derekond s K lol no edvcrlon'icn eau leu hougate 80 woorden r.-aarlu betrekkingen worileo aaneebodeu ol gevraagd bum ep rep huur. koop ei, verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit VHF bladen waaronder een Geïllustreerd Zondagsblad. VOLKENBOND. DE COMMISSIE-LOUDON. Critiek van Litwinof. „O p verkeerd spoor". De voorbereidende ontwapeningscommis sie van den Volkenbond kwam gistermid dag onder voorzitterschap van jhr. Louden opnieuw bijeen, ten einde de resultaten der werkzaamteden van het comité voor arbitrage en veiligheid te bespreken. Nadat een kwartier was heengegaan met het hersteilen van esn redactiefout, vroeg do leider der Russische delgatie, Litwinof, het woord, om den arbeid van het veilig heidscomité aan een afbrekende critiek te onderwerpen, ^preker verklaarde dat de door het comité ingeslagen weg niet de juist is en dat de verdragen voor non agressie en wederkeerigen steun niet de algemeene veiligheid vergrootcn, doch slechts die van een groep van staten en gemakkelijk in militaire bondgenootschap pen kunnen ontaarden. |p¥ UTWINOP 'Litwinof gaf vervolgens te kennen; dat desondanks door de werkzaamheden van het comité een z.i. kunstmatig beletsel te gen ontwapening uit den weg is geruimd en hij gaf uiting aan de hoop, dat de pnt- wapeningscommissie nu zoo spoedig moge lijk tot haar eigenlijke taak, namelijk ont>- wapenig, zal overgaan. „Ware veiligheid kan slechts voortsprui ten uit volledige en bespoedigde ontwape ning!' zoo besloot de Russische gedele geerde. Litwinof's rede lokte vrij scherpe critiek van de zijde van den Griekschen gedele geerde Politis uit. Deze verklaarde, dat, indien Litwinof aan het rapport van het veiligheidscomité de aandacht zou hebben besteed, die het verdient, hij gemerkt zou hebben, dat bij het model voer de garan tieverdragen angstvallig is vermeden, daar in garantiebepalicgen tegen aanvallen door derde mogendheden op te nemen, zooals ook bij ae Locarno-verdragen het geval is. In antwoord op Litwinof's verklaring, dat het terrein voor ontwapening thans voldoende is voorbereid en dat de ontwa pening op zichzelf de gewenschte veilig heid moet scheppen, vertolkte Politis de oude stelling, dat ontwapening en veilig heid, die het comité voorbereid, eerst dan verwezenlijkt zal zijn, als diverse verdra gen zijn aangenomen en toegepast wor den. FRANKRIJK. Uit de Kamer. De Kamer heeft gisterochtend een reeks van wetsontwerpen, waaronder de door den senaat geamenueerde iecrelee- ringswet, de Duiisch-L' ransche Saar-over- eenücmst en de handelsovereenkomst met Italië en Zwitserland, aangenomen. In veiband met bet voorspel tot het be spreken van de voorsLellen t.nt. onkeffing van ue anarchistenwet, heeft de minister van justitie, Barthou, de kwestie van ver trouw en gesteld. Het vooistel werd met 226 tegen 155 stemmen verworpen. ENGELAND. Insubordinatie van Engcische officieren? Donderdag werd in Engeland groot op zien gebaard door een bericht, dat de of ficieren van het slagschip „Royal (Jak", dat zich thans te Malta bevindt, zouden geweigerd hebben aan manoeuvres mede te doen en na deswege voor een krijgs raad te heben terechtgestaan, naar Gi braltar waren overgebracht. De juiste toedracht is **--* niet bekend, maar het b':jkt thans, dat een verschil van meening tusschen schcut-hij-nacht Collard en twee bevelvoerende officieren van zijn slagschip, de „Royal Oak." er toe heeft geleid, dat cle schout-bij-nacht zijn vlag Maandag bij het vertrek van Maltx heeft deen neerhalen. Er is dus geen sprake van muiterij, even min is er een krijgsraad gehouden of heb ben officieren dienst geweigerd. POLEN. Polen en Litauen. Onderhandelingen op 30 Maart. Het Poolsche antwoord op de jongste Litausehe nota is gisteren verzonden. De Poolsch-Litausche onderhandelingen zullen den SOsten Maart te Koenigsberg beginnen en zullen van Poolsche zijde waarschijnlijk door den Poolschon minister van buitenlandsche zaken Zalcski geopend worden. RUSLAND. MARTELINGEN VAN KATHOLIEKE PRIESTERS. Een gemartelde, die afvallig werd. I waanzin zichzelf verbrand. Eenigen tijd geleden werd een Russische priester Fedukowicz uit Zytomiecz door gruwelijke martelingen er toe gebracht, afvallig te worden. In de gevangenis van Tschereswyczajka was hij n.l. door de gevangenbewaarders onder de meest gruwelijke pijnigingen ge dwongen, om een open brief te ondertee kenen. In dezen brief, die aan Z. H. den Paus geadresseerd was, werd de Paus beschul digd, dat hij cle Katholieke geestelijkheid, die in sovjet-Rusland woont, gedwongen had om spionnagediensten te verrichten tegen den staat. Het plan der bolsjewisten mislukte ech ter geheel en al. Toen zij pastoor Feduko wicz vrij lieten, kwam geheel onverwacht het laatste bedrijf van deze tragedie, dat verschrikkelijk was voor de toeschouwers. Pastoor Fedukowicz verliet voor de laat ste maal zijn woning te Teterew, alsof hij naar den dokter ging, die hem geregeld wegens zijn geschokt zenuwgestel behan delde. Onderweg ging hij bij een kennis binnen, om wat benzine te leenen. Daarna ging hij de stad door tot bij de Prosinow- sky-zuil; daar begoot hö zich met benzine en stak zichzelf in brand. Zoo liep hij als een brandende fakkel weer terug naar de stad. 'Vele menschen snelden toe om hem te helpen, maar hij wilde het niet hebben, en rieo voortdurend „Ik wil niet! Laat mij tot voldoening voor m'n zonden voor Christus sterven Bewusteloos werd hij eindelijk een huis binnengedragen. Teen hij weer tot zichzelf kwam smeekte hij den dokter en de om- staanders hem toch niet te helpen, maar hem in de gelegenheid te laten om voor zijn zonden „tegen God en mijn volk be dreven" te mogen sterven. Nadat hij gebiecht hed, verklaarde hij, wat hij in de gêvangenis had moeten on derteekenen. Toen stierf hij onder de meest hevige pijnen. Daar cle dood van Fedukowicz een ont- zettenden indruk op het volk gemaakt had trachtte de sovjet-overheid cle aandacht af te leiden dcor het bericht te verspreiden, dat de poolsTie regeering en de Kc-tholie^e geestelijkheid den afgestorvene tot die verschrikkelijke daad hadden gedwongen. De va'schheid dezer bewegingen is echter zoo gemakkelijk te doorzien, dat ze ner gens ingang vond. CHINA. DE CHRISTEN-MOORDEN IN CHINA. Barbaarsche gruwelen. Uit het Noorden en uit het Zuiden van China worden steeds nieuwe gevallen van ongehoorde gruwelen gemeld. Daarbij ko men nog de uitspattingen van communisti sche benden en losbandige studenten. Wat cle Katholieke missie onder deze plagen in December en Januari geleden heeft, blijkt uit het volgende: In de districten Haifung en Luhfung in de provincie Kwangtung zijn tot 2 Januari 150 Christenen vermoord. Men heeft ze verbrand, verdronken, aan de voeten opge hangen, doodgeschoten, in stukken gesne den. In dezelfde streek werden 10 Italiaan- sche en Chineesche missionarissen door roovers ontvoerd. De priester Wong zou in stukken gesne den worden. Gelukkig werd de uitvoering van dit misdrijf verhinderd. De kruiser „Serafkon hem met de andere gevange nen bevrijden. Op Hainan werd de jonge Picpus-mis- sionaris Noguet, een der 5 missionarissen van het eiland, vermoord. Eenige honder den overvielen de kerk, de pastorie en het zusterhuis te Sianfu in Shensi, roofden en vernielden alles tot zelfs de muren wer den omvergetrokken. De overste kreeg een stokslag op het hoofd, de leerlingen wer den bloedig geslagen. Toen greep de overheid met vaste hand in. Een troep soldaten bevrijdden de ge vangen zusters. Den volgenden dag werden honderd studenten in hechtenis genomen. Sommige kregen cle verdiende stokslagen, andere werden geboeid naar de gevangenis geveerd. Engeland wil met Zuid-Chïna paan. De correspondent te Sjanghai van de Petit Parisien meldt aan zün blad, dat En geland op het ooger.blik de in het vorige jaar mislukte politiek weer hervat en het ooger.blik gekomen acht met de Zuidelijken I ra hun breuk met sovjet-Rusland een ver- 1 drag te sluiten, reg vóór de andere mo- gendheden, waardoor het gemeenschapje- lijke optreden der mogendheden wordt verbroken. Tn de laatste weken vce_t En geland te Sjanghai ole onderhandelingen met den Nankingsehen minister van Bui- ten'andsche Zaken Hceang Foe en volgens berichten in de Petit Parisien is tusschen dezen laatste en Lampson reeds een ver drag tct stand gekomen. TWEEDE KAMER. Het fabrieksartsenwetje. Hiaat tusschen Leerwetten en Arbeids wet. Het fabrieksartsenwetje is ten slotte dan toch zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De rest van den dag werd besteed aan een wijziging der Arbeidswet met de be doeling het hiaat tusschen Leerplichtwet en Arbeidswet aan ie vullen met het toe laten van arbeid in werkplaatsen door jongens (geen meisjes), die trouwens voor haar 11e jaar huishoudelijken arbeid mo gen verrichten, van dertien jaar, mits in de hoedanigheid van leerling op grond eener leerovereenkomst» De S.D.A.P. was onvoorwaardelijk te gen. De heer Stenhuis wil in geen gcal kinderen beneden 14 jaar in fabrieken la ten werken en de jongens, als ze clan geen onderwijs fc&ep oi Vn, liever in vrij heid laten' rondloop-en! De heer Engels dacht evenwel gunstiger over het voorstel. En hij mocht dat doen. Want de heer Stenhuis heeft het mis, als hij meent, dat het voorstel de jongens naar de fabrieken zou drijvcu. Vakopleiding is in fabrieken door de ver doorgevoerde specialiseering en Arbeids verdeling practisch een onmogelijkheid. Leerovereenkomsten komen in de groot industrieën ook niet voor. En de wet zal alleen van practische beteekenis zijn voor kleinere werkplaatsen, waar het ook wel kan worden geleerd en waarvoor de be zwaren tegen fabrieksarbeid niet zoozeer geldenzoodat het veel beter is 13-jarigo jongens, voor wie een vakopleiding in de practijk wordt verlangd, naar zoo'n werk plaats te laten gaan, dan ze bloot te stel len aan het gevaar voor leegloopen. HOOGER ONDERWIJSWET. Geen subsidieering van Bijzondere Universiteiten en Handels- Hoogescholen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der hooger-onderwijswet. Blijkens de Me morie van Toelichting heeft het in de eer ste plaats ten doel in de wet de wijzigin gen aan te brengen, welke noodig zullen zijn na de aanneming van het gelijktijdig ingediende wetsontwerp tot regeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs. In de tweede plaats zijn ip dit ontwerp opgeno men de bepalingen betreffende de facul teit der handelswetenschappen aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en die betreffende de bijzondere handels scholen, welke reecis voorkwamen in het inmiddels ingetrokken ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling uer hooger-on derwijswet. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meent thans het vraag stuk van cle subsidieering der bijzondc.e universiteiten en handcls-hoogescholen te mogen laten rusten; het karakter van bet huidig Kabinet maakt het nemen van een beslissing in deze principieele aangelegen heid niet mogelijk. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Drie-jarige H. B. S. en vijf-jarige handels school verdwijnen. Het Handelsonderwijs wettelijk geregeld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tct regeling van het voorbe reidend hooger en algemeen vormend mid delbaar onderwijs. Het strekt ter vervan ging van het ontwerp, dat 22 Maart 1919 werd ingediend en dat, na wijziging, onaf gedaan bleef, om tenslotte te worden inge trokken. Inzonderheid wijkt het op de volgende punten van het vorige ontwerp af: le re geling van het handelsonderwijs, 2e. be perking van het getal schooltypen en 3e. vereenvoudiging, meer vrijheid en grooter Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een rede .-n Litwinof in de commissie- Loudon. In Rus'and heeft esn afvallig priester zichzelf uit wroeging in brand gestoken. s De Christcnmoorden in China. BINNENLAND. De Tweede Kamér heeft aangenomen het ortwerp tot wijziging van de Ongeval lenwet (instelling fabricksartsen). Hiaat tusschen leerplicht en arbeidsver- bod. (lste blad). Ingediend zijn wetsontwerpen tot rege ling van het voorbsr. H. O. cn alg. vormend M. 0. en tot wijziging en aanvulling der H. O.-wet. (lste blad). De officiesle opening van het Acade misch Ziekenhuis. (3de blad). Uitvaart van de twee bij het auto-onge luk bij Leiden verongelukte priesters. (Kerkn., lste blad). Dr. J. A. SCHREUDER die vandaag zijn zilveren jubileum als ge neesheer hier ter stede herdenkt. uniformiteit in de voorgestelde rekeling. De minister meent dat de wetgever bij deze gelegenheid door ink limping van het getal schooltypen een einde zal dienen te maken aan den ongeiegelden toestand, die op dit gedeelte van het onderwijsgebied bestaat. Met name meent de minister, dat hoogere burgerscholen met drie-jarigen en handelsscholen met vijf-jarigen cursus be stemd zijn te verdwijnen en dus in een wettelijke regeling geen plaats meer kun nen vinden. De naam „hoogere burger school met vijf-jarigen cursus" kan clan worden vervangen door „hoogere burger school", welke benaming dan ook in het ontwerp is gekozen. De Rijksmiddelen. In Februari. De Rijksmiddelen hebben in Februari j.l. ruim 3CS.000 minder opgebracht dan in Februari 1927. Vragen van Kamerleden. Keurloonen voor trekhonden. De heer Schaper Qid van de Tweede Ka mer) heeft aan den minister van Binticn- landsche Zaken en Landbouw gevraagd: 1. Is het juist, zooals ondeigeteokende is gemeld, dat in sommige gemeenten b.v. in Bergambacht en Ammerstol door de houders van trekhonden voor het keu ren hunner honden keurloonen moeten worden betaald, namelijk 2.50 of meer? 2. Op welk artikel in de Trekhonden- wet zou deze eisch kunnen steunen 3. Is deze eisch ongewettigd, wil dan de minister den gemeentebesturen en c.q. den provincialen besturen bij herkeu ring onder het oog brengen, dat deze gelden niet mogen worden gevorderd en, zoo ze reeds zijn gcind, moeten worden te ruggegeven 1 4. Ware het niet redelijk, dat het Rijk deze keurloonen betaalt? Ged. Staten van Friesland en gaslucht. Naar aanleiding der resolutie van Fries- land's Ged. Staten tot onthouding der goedkeuring der gemeentebegrooting van Smallingerland over het dienstjaar 1928 hebben B. en W. aan den Raad dier ge meente dezer dagen medegedeeld, dat het Gedeputeerden-college blijkens die beslis sing persisteert bij zijn bezwaar tegen het in functie blijven van den gasdirectcur. Daar Ged. Staten, volgens het oordeel van B. en W., zich van een onjuiste alge meene wetsverklaring bedienen en verzui men cle wettelijke voorschriften nader aan te wijzen, waaraan zij het recht ontjeenen, den gemeenteraad tot een daad te dwin gen, welke met de begrooting als zoodanig niets te maken hééft, blijft dat college h.i. eenigermate in gebreke, voor zijn resolutie een behoorlijken rechtsgrond aan te voe ren. Noch fn de Grondwet, noch in de ge meentewet hebben nd. B. en W. een om schrijving kunnen vinden, waaraan Ged. Staten het recht ontleenen tot het uitoefe nen van een ailgeheel of volledig toezicht op cle gemeentc-fipanciën. Dientengevolge hebben B. en W. van Smallingerland aan den Ra?d geadviseerd, bij de Kroon in hooger beroep te gaan. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel, die dezer drgen besloot aan Ged. Staten te berichten, dat zij door hun eisch tot het ontslaan van den gaslireeteur te Huizum hun bemoeiingen te ver uiTf-eVken, zal ongetwijfeld eveneens tegen de laatstver- melde beslissing van H. H. Gedeputeerden bij de Kroon in hooger beroep gaan. Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: de a.s. Olymniade; de scheepsbrand te Rotterdam: de vermissing van Hinchliffe; het ontstellend „nut" van tanks. R. K. Comité Pleeaoude-strcln Weenen- Budapest. Van vele zijden is tot het R. K. Comité Pleegouderstrein Weenen—Budapest te Alk maar de vraag gericht, of er ook dit jaar wederom gelegenheid zal bestaan om on der leiding van genoemd Comité op goed- koope wijze een bezoek te brengen aan Weenen en (of) Budapest. Gezien de groote belangstelling, welke qr juist thans nu de 'Hongaa^-ckin- d er actie beëindigd werd voor eon dor- gel iike reis blijkt te bestaan, heeft het Co mité besloten, ook dit iaar weer een goedkoopo reis te organiseeren, waarvan intusschen alle Katholieken, ook pleegkin deren, gebruik kunnen maken. De reis zal plaats hebben in de eerste we*en van Augustus. Zij, die van deze gelegenheid wenschen te profiteeren, gelieven daarvan sooedig kennis te geven aan het R. K. Comité Pleegouderstrein WeenenBudapest te Allernaar: nadere inlichtingen worden hun per circulaire verstrekt. Mevr. de Boer Van Rijk naar Indie. Het Comité van Actie, dat mevr. De Boer van Rijk in staat wil stellen ter gelegenheid van haar 75sten verjaardag nog eens een tournée door Indië te maken, hetgeen de eenige wensch is van de wel bejaarde, maar nog zoo echt jonge en levendige actrice, is samengesteld uit de heeren T. M. Kete laar, wethouder van onderwijs te Amster dam en lid der Tweede Kamer; Henri van Wermeskerken, letterkundige te 's-Gra- venhage; jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Aerdenhout; Clinge Doorenbos, te Bussum en mr. Jules Keizer, advocaat en procu reur, Heerengracht 560, te Amsterdam, bij wi; i het secretariaat gevestigd is. Het is niet cle bedoeling den innigen wenseh der actyice enkel door gaven en bijdragen mogelijk te maken, maar ook door het vormen van een garantiefonds voor de tournée. Mevr. De Bner zal dan waarschijnlijk in Mei vertrekken. Bedevaart naar Lourdes. Blijkens advertenties zal het comité tot regeling v. Nederl. Bedevaarten, voorh. „Rieckens" van 25 Juni tot 4 Juli zijne 25a officieele Bedevaart houden naar Lourdes. Ondanks de stijging der spoorwegtarieven is de reissom zeer laag gesteld. Vermeld comité heeft om zijne uitstekende regeling een schitterenden naam en vond dan ook een flink aantal oud-pelgrims bereid om als correspondent op te treden. Men vrage prospectus en inlichtingen bij den Geest. Dir. Pastoor Offermans te Lierop, bij J. Brogtrop, Engelschestr. 29 Bergen op Zoom, Directeur of bij de plaatselijke cor responded tschappen, in het prospectus vermeld.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1