KERKNIEUWS. Land en Tuinbouw Buitenl. Berichten. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. derde blad „de leidsche courant" VRIJDAG 16 MAART I928 het gouden jubileum der st. GREGORIUSVEREENIGÏNG. De Kerkmuziekweek te Utrecht. Betreffende de Kerkmuziekweek, die 26 tol 30 Augustus van dit jaar naar „Jeiding van het gouden jubileum der Gregorius-Vereeniging te Utrecht zal ^houden worden, kan nog het volgende orden meegedeeld: Eiken dag zal er in de Kathedraal een oogmis plaats vinden, waarbij telkens verschillende koren uit het land, het Hoofdbestuur der St. Gregorius- ireeniging daartoe aangezocht, de ge- ,ngen zullen uitvoeren. Het eene koor l het Gregoriaansch zingen, d.i. de wis- lende gezangen in het priesterkoor; het idere de meerstemmige gezangen bij het rgel achter in de kerk; behalve op den jrsten dag, waarop uitsluitend Gregori- insch zal gezongen worden. Op den twee- lag zal een klassieke mis van een leester uit de 10e eeuw eeuw, zoo mo- flijb van Palestrina, worden uitge- perd en op den derden dag een moderne js. Deze drie dagen, waarop vóór en n» en middag lessen, uitvoeringen en voor echten zullen worden gegeven, zijn de prbereiding tot den eigenlijken feestdag Donderdag 30 Augustus. Op dezen ig zal de foestmis gezongen worden, larbii evenals op de vorige dagen door en ander koor op het presbyterium het regoriaansch zal worden uitgevoerd. Op een der drie eerste dagen zullen ee lessen door Mevrouw Ward gegeven orden. Wie is Mevrouw Ward? Mevr. W. is een tmerikaansche dame, die haar leven, lar krachten en vermogen gewijd heeft in de verspreiding van den Gregoriaan- ihen zang. Van huis uit Protestant om- ilsde zij ongeveer twintig jaren geleden ruim 30-jarigen leeftijd het Katholiek ïloof Zij volgt de leer der school van olesmes, waar zij elk jaar minstens drie taanden verblijf houdt. Aan het H. Hn»t- ollege te New-York stichtte Mevr. Ward 1918 een leerschool voor kerkmuziek: 'aus X-instituut genoemd. Zij is de eer- te, en tot nu toe de eenige. die de onder- icheiding verwierf van Doctor honoris lusa van de Pauselijke Honge School oor Kerkmuziek in Rome. Zij verkreeg ok de Pause'iike onderscheiding „Pro v-'esia et Pontifice". Mevr. W. zal dan in de a.s. Kerkmuziek- 'eek in 2 lessen een uiteenzetting geven an de grondbeginselen harer zangme- ïode, zoowel wat betreft het zangonder- ijs in 't algemeen, als het Gregoriaansch i 't biizonder, en van do toepassing dier eginselen in 4 leerjaren der lagere ihool. Tiidens en na iedere les zal zij een de- ■Jondtratie geven met schoolklassen; en 4el van den eersten leergang met school jassen (dus geen uitgezochte kiderko- W uit de Limburesohe dorden Hoe'en l Horn, onder leiding van Rector Vul- nghs te Hae'en en den heer .Tos. Leu- iirds te Roermond. De kinderen dezer lassen hebben sinds Ootohe'* 1927 zaucon- erwiïs gehad voVens de Methode-Ward zijn kinderen die tegen Amrustns a.s. en leeftijd van 7 a 8 jaar zullen bereikt ehben. De 3 overige leergangen zullen gede- Donstreerd worden met een schoolklasse oudere kinderen uit het Ttaliaansche ^orpie Perravalle, waar sinds enkele- ja- M deze zangmethode op de school is in- smerd. De juiste voWrde in iedere les zal la- r worden medegedeeld. Tot slot der de- lonstratie zullen al'e kinderen te samen nhe'e Oregoriaans"he melcdiën zingen DJer leiding van Mevr Ward. De Zeereerw. Heer H. Vidlinghs. voor- itter van het Diocesaan Bestuur dor Rt '•esrorius-Ve'-eericing in het Bisdom oermond en de heer J. Lenoards hebben 19°? een studiereis gemaakt, naar Ame- ka. Doel dezer reis was het vo'gen va') curs»s in den Grecoriaanschen zang, e'ke e'l-en remer gedurende /es weken het Pius X-instituut te Now-York ge in wordt en de bestudeering van de leth ode-Ward. Ten slotte zij nog met nadruk de nan acht er op gevestigd, dat in de feestweek iet het wetenschappelijke op het gebied er Katholieke Kerkmuziek op de eerste laats het onderwerp der voordrachten (durende de drie eerste dagen zal zijn, laar de praktische beoefenirtg. Alle voor dachten en demonstraties zuPen gericht in op een horgere perfectie der uitvce- ngen zoowel van het Gregoriaansch, als an de Pa'estrijnsehe en de moderne mu ist op de koren in on^e kerken en kapel- >n, in den zin van het Motu Proprio van ta» X. Ife Kerkmuziekweek z.al sluiten met een 'Mtdag, in den geest der vroegere groote gemeene Vergaderingen der Nederland se St. Gregorius-Vereeniging, waarvan e laatst plaats vond in het jaar 1912. Seminarie Hageveld gesloten. .Zooals gisteren gemeld, is het Seminarie ligeveld te Heemstede gesloten en zijn e studenten naar huis gezonden. De „Msbd." weet nog mede te de°len* Reeds sinds begin Februari kwamen Poradisch enkele gevallen van roodvonk nder de studenten voor. De patiënten berden naar de Maria-Stichting te Haar- em overgebracht en daar ter verpleging ipgenomen. Gedurende de laatste dagen echter nam 'et aantal gevallen plotseling mer vier °ei waarop in overleg met den behande- ?nden geneesheer besloten werd het Se minarie voor eenigen tijd to sluiten en de tudenten naar huis te zenden, teneinde «rdere uitbreiding van het aantal rood- fonk-gevallen te voorkomen. Thans worden elf studenten in de Ma- l0-Stichting te Haarlem verpleegd. Hun toestand is geenszins ernstig te toemen. Mededeelingen van den Nederl. Tuinbouw- raad. De Nederlandse he Af dealing op de Gentscbe Floraliën. Op de groote internationale tuinbouw tentoonstelling, die van 21 tot 29 April a.s. te Gent gehouden jzal worden en evenals haar voorgangsters' bekend is onder den naam van Gentsche Floraliën, zal de Ne-, derlandsche tuinbouw, gelijk vijf jaar ge leden, door een aaneengesloten afdeeling vertegenwoordigd zijn. Reels verleden jaar zijn hiertoe de voorbereidende maat regelen getroffen door de door het be stuur van don Nederlandschen Tuinbouw- raad benoemde hoofdcommissie. De afdee ling wordt in hoofdzaak gevormd door in zendingen uit de bloembollenstreek, Aals meer en Boskoop, gedeeltelijk van een collectief karakter gedeeltelijk van nieu wigheden en speciale culturen van firma'3, die onder eigen naam uitkomen. De tentoonstellingscommissie te Gent heeft voor de Nederlandsche afdeeling een afzonderlijke uitbouw van het groote len- toonstelling6paleis, ter grootte van ruim 1350 vierk. M. ter beschikking gesteld, waar bij de Floraliën van 1923 de Engel- sche inzendingen een plaats vonden. De Nederlandsche Regeering heeft ter bestrijding van de algemeen onkosten aan de deelneming verbonden, een subsidie toegekend. Het eere-voorzitterschap der Neder landsche Afdeeling is aanvaard door de heeren Charles Maskens, gezant van Bel gië te 's-Gravenhage, mr. J. B. Kan, mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en jhr, mr. F. A. M. van Nispen van Sevenaer, Nederlandsch gezant te Brusselhet eere-lidmaatschap door de heeren H. J. Goemans, consul der Neder landen te Gent, 1. G. J. Kakeboeke, In specteur van den Landbouw en Ir. Th. J. Mansholt, inspecteur hoofd van den Bui- tenlandschen Landbouw voorlichtingsdienst. De hoofdcommissie bestaat uit de hee ren E. H. Krelage, voorzitter; J. G. M. Mensing, J. H. van fcitraalen van Nes, Jan Roes en C. Thim leden en H. J. Voorts, secretaris. De heer Thim heeft zich even als in Mei 1927 te Parijs welwillend belast met het ontwerpen van den aanleg der Ne derlandsche afdeeling en de algemeene leiding van de opsteling der inzendingen. De Commissie voor Aalsmeer is samen gesteld als volgt: G. Oud, voorz.W. D. Keessen Azn., penningsmeesterJ. C. M. Mensing, gede legeerd lid; M.r Alderden Gzn., Jb. Alder- den Dzn., G. J. Baardsen, Alb. Barendsen, G. Buis Pzn., D. v. Daatselaar, E. Eve- lens Maarse, H. Hansen Jb.zn., D. Jong kind Mzn., C. Keessen AAV.zn., D. Kees sen Czn., C. van Leuewen Jzn., Alb. Spaar garen Mzn., Joh. Teeuwen en G. J. Augu stijn, secretaris. De Commissie vpor Boskoop bestaat uit de heeren: J. H. van Straaten van Nes, voorzitter, J. Dijkhuis, L. J. Endtz, J. v. Geldéren, Hugo Koster en W. de Ruyter, secretaris. De Commissie voor de Bloembollen streek: Jan Roes, voorzitterC. J. H. Hoog, A. Nijssen, P. Rijniersc, H. van Til, B. Veldhuizen van Zanten en H. J. Voors, secretaris. ONGELUKKEN. DE DAMBREUK BIJ LOS ANGELES. Het aantal slachtoffers kleiner dan verrr.oed werd? Hit Newhall (Californië), wordt geseind: Tal van menschen, die bij de dambreuk uit apgst naar de bergen gevlucht waren, zijn inmiddels teruggekeerd. Men hoopt der halve dat de verliescijfers kleiner zullen zijn dan aangenomen werd. Toch nog 300 d o o d e n. De lijken van 300 personen zijn' reeds gevonden in de San Fiancisquito canyon en in de Santa Clara-vallei, na den ver nietigenden doortocht van de enorme wa termassa, welke op het land werd losge laten door het bezwijken va:» den St. Fran cis-dam. Men vreest, dat nog zeer veel slachtoffers begraven liggen onder het slijk cn het zand, dat in sommige gedeel ten van de canyon, ter hoogte van tien me ter door het water is achtergelaten. De toestand is nog zoo chaotisch, dat het vol slagen onmogelijk is, het aantal dooden met eenige kans op juistheid te benade ren. Tal van huizen cn boerderijen zijn ver nield door het water, dat zich over een afstand van 100 K.M. een weg baande naar zee. In de San Francisquito-canyon zijn 400 hutten geheel vernield, terwijl te Santa Paulo 300 huizen omver zijn geworpen. Slechts weinigen werden voor den ko menden stbrtvloed gewaarschuwd. De meesten werden in hun sliap verrast. Een nachtwaker bij een der electrische centra les in de canyon, die in de verte het ge brul van het aanstormende water hoorde, snelde naar een arbeiderskamp, dat zich in de nabijheid bevond en slaagde er zoo doende in, vijftig man het leven te red den. Hijzelf verdronk evenwel en zijn lijk is reed8 gevonden. Een beer, die een telefonische waarschu wing had ontvangen, bracht zijn uit vijf personen bestaand gezin met een auto naar een plek, die hij volkomen veili" waande, waarna hij te vcet terugkeerde om anderen te waarschuwen. Hij was evenwel nog s'echts enkele passen van den auto verwijderd, toen deze met de in- zittenden door hej woedende water werd weggeslingerd, waarbij hij zijn gezin voor zijn oogsn zag verdrinken. Bezorgdheid voor epidemieën. Gevreesd wordt, dat door de ongewone warmte te Santa-Clara-vallei, die geheei met modder bedekt is, een epidemie zai uitbreken. Het ministerie van Volksge zondheid deelt mede, dat de bewoners in geënt zullen worden tegen typhus. Duizend werklieden ruimen met schep pen, hooivorken en tractors de terreinen op. De lijken, die worden geborgen, zijn af schuwelijk verminkt. 1 De schade is veel grooter dan geraamd werd, daar thans is gebleken, dat tiondui zend acres bouwland door het water zijn weggespoeld. Ue voedselvoorziening geschiedt door "1 van vrachtauto's en vliegtuigen. De attorney van Les Angeles heeft me degedeeld, dat hij tot een vervolging zal overgaan, indien mocht blijken, dat do doorgebroken dijk verkeerd geconstrueerd was. Coroner Frank Nance heeft zelfs be weerd, dat er sprake is van misdadige na latigheid, daar is toegegeven, dat de dam niet op een rotsbodem is gebouwd, ;maar aan het eené eindo op leisteen rust en aan het andere einde op een bcdem, d;c even min een hechte basis vormt. Het ondetzcek zal de volgende week plaats hebben. Volgens verschillende inge nieurs was de dam op vast gesteente ge bouwd. DE AARDVERSCHUIVINGEN TE SANTOS. Geen gevaar voor de Ned. Kolonie. Bij het departement, van Buitenlandsche Zaken is van H. M.'s gezant te Rio de Ja neiro telegrafisch bericht ingekomen, dat de Nederlandsche kolonie te Santos zich in welstand bevindt en buiten gevaar is. Een generaal-brandstichter. In Augustus 1926 werd de buitenplaats van een rijken Assyrische Chaldeër te Cognac (dep. Hautegaronne) door brand verwoest. Thans pas is uitgekomen dat dit opzettelijk is geschied en dat de dader een.... oud-generaal is, Aglia Petrois Eliow, voormalig commandant van de As- syrisch-Chaldeënsche troepen, die zich een drietal jaren geleden te Saint- Jory ves tigde. Hij zou uit wraak hebben gehan deld. De generaal is in start van beschul diging gesteld, doch in voorloopige vrij heid gelaten. Nederlandsche oudheden in de Mclukken. De heer V. I. van de Wall, Ö.-I. ambte naar met verlof, heeft gister op uitnoodi- ging van het Instituut, Kern te Leiden een lezing gehouden in het gebouw G'ravestcin over de Nederlandsche oudheden in de Molukken. Spr ving zijn lezing aan met in herinne ring te brongen, dat de zorg voor de Ned. oudheden in Oost-Indië in opgedragen aan den aldaar bestaanden Oudheidkundigen Dienst. Deze dateert van 1913, toen einde lijk het besef ontwaakte, dat niet alleen voor de Hindoe-oudheden, maar ook voor de oudheden van vaderlandschen sjtam diende te worden gezorgd. Het is prof. dr. N. J. Krom geweest, destijds wd. hoofd van den Dienst te Weltevreden, die in 1921 het initiatief nam tot het eerste oudheidkun dig onderzoek van dien aard in de Moluk ken, dat werd opgedragen aan spreker. De Molufcïcen kwamen het eerst in aanmer king, omdat hier de grondslag werd ge legd van ons koloniaal gezag en de aan raking van de Compagnie met de Moluk- sche volkeren reeds van 1599 dateert. Er is een weinig veranderd in deze afge legen streken. Hoewel de historische bouw werken zeer veel te lijden hebben gehad van de funeste invloeden van het tropische klimaat en de onlzetttende aard- en zee bevingen, is er toch nog betrekkelijk veel overgebleven. In een tijdperk van drie maanden werden een 63-tal bouwwerken, verspreid over 24 groote en kleine eilan den, achtereenvolgens door spr. bezocht. Spr. trof ve'erlei aan: gebeeldhouwde zer ken, merknalen, praalgraven, beschreven steendn, xlefensiewerken, woningen, ruïnes, alles verwaarloosd en vo'geten temidden van de weelderigste tropische natuur, die men zich denken kan. Spr. verdee't de oudheden in versterkin gen; openbare gebouwen o.a. kerken; wo ningen, beschreven steepen en onroerende .goederen in Particulier bezit. De versterkingen zijn verreweg het tal rijkst, ómdat deze dienen moesten om de stapelplaatsen der specerijen, waarvan de Compagnie angstvallig het monopolie handhaafde, te verdedigen togen hare concurrenten. Uit een architectonisch oog punt hebben zij niet. altijd groote waarde, des te sprekender is haar historie. Zij diende niet alleen ter verdediging maar ook tot woonplaats der gouverneurs, op- perkooplieden, kooplieden enz., en diena- ïen der Compagnie. Hier speelde zich het koloniale leven af, het handelsverkeer, het defensiebedrijf, het godsdienstleven, het gezinsleven. Later breidden deze neder zettingen zich uit, vormden tenslotte dor pen. die later tot steden werden, zoodat zij kunnen beschouwd worden als steun punten van het Compagnie's bedrijf, die geleid hebben tot een duurzame gezags- vestiging. Spr. somt de voornaamste bol werken op, op Banda de kasteden Belgi- ca, Nassau en Revengie, op Ambon het kasteel Niouw-Victoria, het fort Duurste de, het fort Defensie en op Ternate het kasteel Oranje, die alle een voorname rol ges-eeld hebben in de Moluksehe geschie denis. Van de openbare gebouwen is niet zoo veel overgebleven, slechts enkele kerken zijn gespaard. Van historisch belang is, vooral het gebouw van de Rervoimde Ge meente ter hoofdplaats ArrL n, een twee- beukige hallenkerk uit 1780 met prachtig Compagnie's. meubilair van ebbenhout, rouwberden, Afraai gebeeldhouwde zerken en kostbaar "Avondmaalszilver. Wat er aan kerkgebouwen in de Molukken wordt oan- getroffpr^As meest imitatie van den ouden stijl, dieyvoortreffelijk geslaagd is. Wat de woningen betreft, daarvan zijn nog fraaie voorbeelden in de z.g. „perke- nierswoningen" in den Banda-archip.el, die met hare schuin afloop en de daken, wit ge pleisterde muien en typische sierpoortjes veel gelijken op oude boerenhuizen uit den Achterhoek. Vooral do sierpoorten trek ken de aandacht, die veel gelijken op de poorten der Kaapsche hoeven. Spr. schil dert de verlatenheid dezer woningen en bespreekt het instituut der perkeniers, dat uit 16^7 dateert, waarvan nog enkel af stammelingen te Banda wonen. In de forten, kerken en woningen wor den nog vele beschreven, s^eenen aange troffen, die de herinnering levendig hou den aan veldheeren, gouverneurs, krijgs oversten, admiraals in Compagnie's dienst, terwijl op do kerkhoven tal van praalgra ven herinneren aan de stamvaders en stammoeders van vele Indische geslach ten. Wat de onroerende goederen in parti culier bezit betreft, behalve de kerkelijke oudheden bevinden zich nog vele kestbare voorwerpen in het bezit cler regentenfami lies, die nog zeer gehecht zi|n aan do tra dities cn de historie der Compagnie. öpr. vertoonde tenslotte een reeks zeer fraaie lichtbeelden. H. K. H. Prinses Juliana, die reeds eor- der blijk van belangstelling voor deze va- derlanasche oudheden in lndië heeft ge geven, had doen weten, dat zij zeer tot haar leedwezen niet in de gelegenheid was om aan de uitnoodiging voor deze lezing gevolg te geven. Vereeniging Oud Leiden. Onder voorzitterschap van mr. dr. J. C. Overvoorde, keelt gisteren de jaarlijkschc ledenvergadering plaats gehad van de ver eeniging „Oud Leiden". In zijn openingswoord doelde de voorzit ter mede, dat van prof. dr. L. Knappert een brief was binnengekomen, waarin deze berichtte, dat hij de tijd gekomen acht als voorzitter der vereeniging te moeten bedanken. Het bestuur heelt gemeend den wer.sch van prof. Knappert te moeten eerbiedigen, doch het verheugde spr. te bunnen mededeelen, dat prof. Knappert zich bereid heeft verklaard, zitting in het bestuur te willen blijven nemen. Spreker bracht den scheidenden voorzitter hulde voor hetgeen deze in het bolang van de vereeniging heeft gedaan. Vervolgens begroette spr. de nieuwe af gevaardigde van de vereeniging van vrou welijke studenten te Leidon niej. M. E. Blok, die in do plaats van mej. A. E. Ohavennes, die bedankt had, namens de V. S. L. zitting in het bestuur heeft genomen. Ten slotte deejde de voorzitter mede, dat prof. mr. D. van Blom, mocht hij nis zoodanig gekozen worden, zich be reid heeft verklaard het voorzitterschap der vereeniging te aanvaarden. Prof. Knappert dankte hierna voor de tot hem gerichte woorden. Hij meent, dat het in het belang van de vereoniging is, dat zijn taak door jongere krachten wordt overgenomen. Vervolgens werd den heeren S. J. Le Poolo L.Czn. en Felix Driessen dank ge bracht voor hetgeen zij hebben gedaan ter gelegenheid van de vanwege Oud-Leiden georganiseerde tentoonstelling bij het 25- jarig bestaan van de vereeniging. De heer Van Steeden deelde hierna me de, dat zijn gezondheidstoestand van dien aard is, dat hij zich genoodzaakt ziet als bestuurs'id te bedanken. Do voorzitter dankte den heer Steeden voor het vele, dat hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. De Karrer van Koophandel en Arbitrage. In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden werd door den Voorzitter gewezen op het groote nut van het Hof van Arbitrage dor Interna tionale Kamer van Koophandel. Door in de buitenlandsche contracten de arbitrage-clausulo op te nemen, voor komt men de moeilijkheden en onaange naamheden, dio buitenlandsche processen gemeenlijk met zich medebrengen. L'e arbitrage-clausule, welker opneming in buitenlandsche contracten ten zeerste wordt aangeraden, luidt in de verschillende talen als volgt: „Tous différends dócoulhnt du présent contract seront tranches suivant lo Rè- glement de Conciliation et d'Arbitrage de la Chambre de Commerce Interna tionale, par un on plusieurs arbitres nom- més ccnformcmcnt k ce Règlemcnt'. «Alle aus dem gegenwartigen Vertrage sich ergebenden Streitigkeitcn werden nach der Vergleichs- und Schiedgerichts- ordnung der Internationalen Handels- kammer von einen oder mehreren gomas dieser Ordnung ernunnten Scheidsrich- tern entschieden". „All disputes arising in connection with the present contract shall bescttled under the Rules of Conciliation and Arbi tration of the International Chamber of Commerce by one or more arbitrators ap pointed in accordance with the Rules". De ervaring heeft geleerd, dat het niet wenschelijk is te wachten tot er een ge- sphil is ontstaqn, alvorens men arbitrale rechtspraak inroept. Immers, indien één der partijen haro medewerking weigert, kan zij niet worden gedwongen de beslis sing van het geschil over te laten aan het Hof van Arbitrage. Het verdient derhalve aanbeveling de arbitragevclausule in het contract op te "nemen enVvel zocdanig, dat zij daarmede één geheel uitmaakt. De arbitrage-reglementen, we'ke in het Franseh, Duitseh en En^elsch gesteld zijn, zijn op aanvraag bij do Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland koste loos verkrijgbaar. RIJNGBURG. De prinses tusschen de bloemen. Gistermiddag halfdrie bracht, zOoaL reeds in 't kort gemeld, H.K.H. Prinses Juliana, in gezelschap van eenige dames, een bezeek aan de Handelskweckerij van do firma Viancn en van Delft cn aan de kweekerij van B. van Delft Dzn. Nadat Baron Baud II.K.H. aan de fir manten had voorgesteld, bezichtigde de Prinses onder leiding van den heer P. van Delft Czn. de in bloei staande tulpen. Met- groote belangstelling informeerde do ko- niklijke bezoekster naar de prachtige soor ten Darwin-tulpen en was vol bewonde ring voor de mooi bloeiende Tros Narcis Koster. Bij haar vertrek bocd do jongejuffrouw M. Viancn H.K.H. een pracht collectie tulpen aan, waarvoor de Prinses hartelijk dankte. Na haar dank aar. de heeren 1\ van Delft Czn. en P. innen betuigd te hebben, vertrok om ongeveer half vier H.K.H. weer naar Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN DEN RIJN. Radiohindcr. Sinds enkele woken is de installatie voor het onveiligsein in de v. Egmondstraat, hetwelk in werking f£aat als de electrische tram van een van bei ie kanten uit do Voorstraat in aantocht is, conigszins gewijzigd. Leze wijzigng beeft tot gevolg gehad (althans van dat oogen- blik af dalcert de hinder) dat alle in de omgeving wonende beziUers van Radiotoe stellen van dit toestel in do v. Egmond straat buitengewoon veel last ondervin den. Volgens door ons ongewonnen inlich tingen meet de z.g. „Moxicaanschc hond" er bij vergeleken een zeer onschuldig schoothondje zijn. Alle deze omwonenden hebben zich thans in een request tot dc Directie der N.Z.H.T. gewend met beleefd verzoek die middelen te willen aanwen den, die kunnen leiden tot opheffing van dezen toestand. 0EGSTGEEST. De Mexicaansche kerkvervolging. Door het plaatselijk comité der K. S. A. is een vergadering bc'.egd, waartoe alle parochianen worden uitgenoodigd, op Zondagavond a.s., na de meditatie in „St. Willibrord". Op deze bijeenkomst kn- pelaan A. J. Raaffels een lezing houder> over „De kerkvervolging in Mexico". Met eenige gezangen zal de avond ver der worden opgeluisterd. Geboren: Janna Harftiina d. v. H. F. Medendorp en A. de Koning. Dirk; Jan z. v. II. F. Medendorp en A de Ko ning. Franciscus Johannes Josephus Ma ria z. v. G. C. A. Schlatmann en M. A. J. Linders. Nicolaas z. H. P schma en F. W. Braat. Cornelis r. v. H. Boschma en F. AV. Br.aat- Overleden: J. P. L, van Marsber gen 43 j. SASSENHEIM. Kerkschapcn. Op do gehouden vei ling van de kerk- en armenschapon waren aangevoerd 40 schapen, w»»lke een totaal bedrag hebben opgebracht van 1332. Voor de armen word per stuk 37 besteed en voor de kerk 36.50. Propaganc'a-avcnd. Door bemidde ling van het comité voor K.S.A. trad gis teravond als spreker op do weleorw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M. De opening geschiedde door den voorzitter der K. S. A„ de heer Bisschops, waarna de heer Gouverneur een woord van welkom sprak. Pater Borromaeus had zijn rede geti teld: „De gevaren der oogen" en sprak over slechte boeken en kranten en slechte bioscopen, welke spr. noemde vergift voor de ziel. Pater Borromaeus spoorde aan, als echte Katholieken, ook Katholieke kranten te lezen en besloot met de hoop uit te sprekon dat, mot Gods genade, zijn woorden zouden inslaan bij zijn gehoo*. Aan het begin zijnor redo had spr. cle mentie verzocht bij zijn toehoorders, daar zijn stembanden waren aangedaan, en niet in étanfc het woord met kracht te uiten. De heer Bisschops dankte den redenaar voor zijn mooie tcesnraak, cn hoopte, -Jat. do propaganda welke van dozen avond uitging voor het weekblad „Rechtuit", voor dit blad goedo resultaten zou ople- ve-en. Het parochiaal zangkoor onder leiding van den heer Matze, z~ng een vierstem mig „Domino, Kalvam fao" en daarna het „Salve Regina". Tct slit word door mevr. Steiger As^erslagh een voordracht gehouden over de Maagd van Orleans, we'be voordracht mot groot en aandacht werd gevolgd. E"n collecte, welke gehouden werd ter bestrij ding van de onkosten, bracht 69.50 op. Geboren: Elisabeth Maria d. van A. v. d. Berg en J. A. Efrink. Anna Cristina d. van R. v. d. Slot en M. C. v. Elk. Anna Martina d. van W. v. Hage en O. AV. Gardien. Appolinia PetroneL la Antonia d. van J. P. v. d. Ploeg en A, G. Beelen. Boudewijn z. van C. Wes terbeek en G. Plaat. Elisabeth Maria d. van J. Wessoling en J. L. van Gassel, Herman Mnrinis z. van J. Pcrfors en H. v. d. Wilk. Ondertrouwd: Hendrik Martinus Husken jm. 23 j. cn Plonia Buitenom jcL 21 j. Overleden: Antje Vis 24 dagen d. van O. Vis en P. M. Glasbergen. N00RDWIJK. Gevonden voorworpen. Als gevonden voorwerpen zijn aangegeven; 1 kinderpor- tomonnaie; 1 zakmesje; eenig geld; 2 por- teraonnaies met inhoud; 1 pet; 1 richting- aangever; 1 nikk. bril; 1 heerenrijwiel; 1 kerkboek; 1 paar handschoenen; 1 bontje; 1 sleutel on 1 ceintuur. Inlichtingen over bovengenoemde voor werpen zijn te verkrijgen aan het politie bureau te Noord wijk-Binnen, uitsluitend des Zaterdags van 12 tot 1 nur.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9