loudon BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. VRIJDAG 16 MAART 1928 No. 5824 De ABONNEMENTSPRIJS bedraag: b «oorultbeiallng Voof Leiden 19 cent pei weet IP.SO pei fcwartanl Bij onze Airenter £0 cent pei treek l£ 60 pet kwartaal Franco per post f£,95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad te root .le Abonnó'e ver krijgbaar tegen betaling van 5C cv per kwartaal, bij voor oitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnl eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gewone odverlenllèn 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt bet s dnhbele var het tarief berekend. s Kleins edvertentlên, ran ten boogste 30 .porden raaria betrekkingen worden aai.geboden of gevraagd, bnnr en top huur. koop en verkoop 10.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Klaar met z'n oordeel? Het communistisch dagblad „De Tribu ne" heeft ook een ai eikeltje over Toorop. En hot blad oordeelt:, Toorop was vooral een knap teeke naar. Zijn portretten en pastels zijn van een raakheid, die men bij ande ren tevergeefs zoekt. Zijn teekeningen van mystieke" voorstellingen vallen buiten onze be wondering. Zooals de katholieke kerk van nu slechts een aftreksel is van de middeleeuwsche kerk, zonder reëele basis, en daarom onwaar. 1 „Het Centrum" teekent hierbij aan: „Het is eigenlijk meer een oordeel over de katholieke Kerk, dan over Toorop. f En welk oordeel Zij is slechts „een aftreksel van de mid deleeuwsche kerk", zonder reëele basis en daarom onwaar, zooals het blad decre teert. Het papier is geduldig, en dus kan men over do Kerk en tegen de Kerk schrijven wat men wil. De communisten hebben Haar trou wens overal den oorlog verklaard, en ons land maakt daarop geen uitzondering." Een oordeel over de Katholieke Kerk, en welk een oordeel t De verblindheid, welke uit zulk 'n ma nier van oordeelen blijkt is bedroevend. En de oppervlakkigheid, waarmede dat oordeel wordt uitgesproken en neerge schreven, is ontstellend. Wie op deze wijze bestrijdt verliest het recht, om ook maar eenigen eerbied te verlangen over eigen meening. VOLKENBOND. DE COMMISSIE-LOUDON. Men wacht op den Turk. UitBtel van politieke besprekingen. De voorbereidende ontwapenigscom- missie is gistermorgen te elf uur onder voorzitterschap v. den Nedeilandschen ge zant te Parijs, jhr. Loudon, voor haar vijf de zitting bijeengekomen. Onmiddellijk na opening door den voor zitter jhr. Loudon werd op voorstel van den .Lnuischen gedelegeerde Graaf Bern- storff besloten, de besprekingen over de op ae agenda staande politieke vraagstuk ken uit te stellen tot na aankomst van de Turkscne delegatie, die in den nacht van Zondag op Maandag verwacht wordt. Tot Maandag zal de ontwapeningscom missie zich bezig houden met het rap port van de V eiligheidscommissie. De zitting van de Commissie werd daar op tot Vrijdagmiddag verdaagd. Par ij s voorspelt een fiasco. De beraadslagingen van de voorberei dende ontwapeningsconferentie, die giste ren te Genève zijn begonnen, woruen te Parijs in groote spanning, maar met nog grooceren twijfel tegemoet gezien. De ochtendbladen van heden zijn algemeen de meening toegedaan, dat de commissie het niet tot de tweede lezing van de ont worpen conventie tot beperking der be wapening. zal brengen. De „Matin" ver klaart: „In principe staat het heden reeds vast, dat de beraadslagingen op het. doode punt zijn gekomen, en dat de commissie niet verder kan komen. In deze omstan digheden wordt de tweede lezing stellig met meerderheid van stemmen verdaagd en het vaststellen van den datum voor het bijeenkomen van de algemeene ontwape ningsconferentie in het midden gelaten. De Russische voorstellen. Uit het telegram van het W. B. over de bijeenkomst der voorbereidende ontwape- ningscommisie blijkt, dat de voorzitter jhr. Loudon in zijn openingsrede met betrek king tot de Russische voorstellen veiklaar- de, dat de commissie zal onderzoeken of de Russische voorstellen (omtrent algeh.ee- le ontwapening binnen 4 jaar) voldoende rekening houden met den huidigen poli- tieken toestand en met den geest van den Volkenbond, en of ze hoegenaamd te verwezenlijken zijn. Desondanks verdie nen ze nauwkeurig te worden onder zocht. Een Duitsch memora ndum. Graaf Bernstorff heeft namens de Duit- sche delegatie een memorandum voorge legd, hetwelk het voorstel bevat, dat de Duitsche delegatie bi] de ontwapenings commissie zal indienen. Dit voorstel beoogt., dat alle staten jaarlijks het secretariaat-generaal van deu Volkenbond in kennis zullen stellen van den stand van hun bewapening. Het voorstel is gebaseerd op art. S van het Pact van den Volkenbond. BELGIË. Studentenrelletjes te Luik. Socialistische studenten hadden te Luik strooibiljetten aangeplakt, waarin een le- I zing van den Duilscken afgevaardigde Bergstrasser werd aangekondigd. Andere studenten trokken deze bilietten van de muren en verbrandden ze op het plein voor de universiteit. Daarop ontstonden gevech ten tusschen de beide partijen, zoodat de politie tusschenbeide moest komen. Tegen den avond herhaalden zich de incidenten. De nationalistische studenten begaven zich naar het volkshuis en de po litie moest weder krachtig optreden om de orde te bewaren. Terwijl zij de betoo- gers uiteendreef, stapte Bergstrasser in zijn auto en kcerdo naar het station terug. DUITSCHLAND. De echtgenoot van prinses Viktoria. I Uit Duifcschland verbannen. De politieoverheid te Keulen heeft den j echtgenoot van de vroegere prinses i van Schaumburg-Lippe, den Rus Axelan- der Zoebkof uit het Duitsche rijksgebied L verbannen, wegens zijn veroordeeling voor inbreuk op de pasvoorschriften. Aan de avonturen van Alexander Zoeb kof, is dus op Duitsch gebied voorloopig een einde gemaakt. Na het jongste schan daal te Berlijn in de Casanova-bar had Zoebkof Duitschland en zijn vrouw verla ten, naar men verzekerde ten einde bloed verwanten in het buitenland te bezoeken. De terugkeer is hem thans onmogelijk ge- maakt. De Keulsche 'autoriteiten motivceren hun optreden met de overtreding der paswet ten, waaraan Zoebkof, die, naar men zich zal herinneren, niet in het bezit van een geldigen pas bleek to zijn, zich heeft schul dig gemaakt. Men krijgt echter den indruk, dat dc Pruisische staat prinses Viktoria op deze wijze tegen haar echtgenoot wil bescher men. De prinses zelf, die door haar huwe lijk haar Duitsche nationaliteit heeft ver loren, kan ongehinderd in Duitscljland blijven vertoeven. Zij heeft inmiddels weer haar intrek in haar paleis te Bonn geno- Volgens de „Vossische Zeitung" zou Zoebkof van plan zijn naar den Congo te vertrekken. FRANKRIJK. Pauselijke Vrijwilligers. Onder den naam „Pauselijke Vrijwilli gers" heeft de katholieke jeugd in Frank rijk een nieuwe vereeniging opgericht, wier leden zullen opkomen voor de verdediging van den H. Vader en voor de leer dei- Kerk. De nieuwe vereeniging is in het leven geroepen, om de verwarring, door de Ac tion Frangaise veroorzaakt, te hersiellen. Men kan haar beschouwen als een tegen hanger van de Camelots du roi, de jeug dige medehelpers van de Action Fran- <;aise, die ondanks de Pauselijke veroor deeling toch nog voortgaan de verboden bladen bij het uitgaan der kerk te verkoo- pen, brochures te verspreiden en verga deringen te houden, waarin de H. Stoel becritiseerd en aangevallen wordt. De hoofdzetel der nieuwe vereeniging is in Parijs gevestigd, afdeelingen hiervan zijn reeds opgericht in Rouaan, Bordeaux. e>. Lyon, terwijl nog vel andere zullen vol gen. Het doel der vereeniging is, alle lasterin gen en beleedigingen, die den H. Vader worden aangedaan, te weerleggen en door openbare vergaderingen, door het uitgeven van boeken, tijdschriften en couranten, de dwalingen omtrent de leer der Kerk recht te zetten. ENGELAND. Geen verder onderzoek naar den Zinowjef-brief. Het Britsche kabinet besloot gisteren dat de regeering bii -de op Maandag vast gestelde debatten over den brief van Zinowjef geen gevolg zal geven aan "net verlangen der arbeiderspartij tot verder onderzoek. Op grond van een hernieuwd onderzoek van het geheele vraagstuk, is zij tot de conclusie gekomen, dat een ver der onderzoek geencrlei nut zal hebben. RUSLAND. DE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND. Tegenmaatregelen van Berlijn. In verband met de Donetz- affaire. De arrestatie van de zes Duitsche inge nieurs in Rusland zal, als niet alle voor teekenen bedriegen, zeer ernstige gevol gen voor de Duitsch-Russische betrekkingen hebben. In Duitsche politieke en industriecle kringen heerscht grocte verontwaardiging over de handelwijze' der Sovjet-Russische regeering, die niet alleen zonder een schijn van bewijs de Duitsche ingenieurs in hech tenis heeft laten nemen, maar bovendien nog weigert, bijzonderheden mee te deelen omtrent de tegen hen ingebrachte besenul- digingen, zoolang de instructie niet geslo ten is en die ten overvloede den Duitschen ambassadeur te Moskou niet wil toestaan zich met de gevangen Duitscliers in ver binding te stellen. Natuurlijk zullen Duitsche firma's er zich voortaan wel voor wachten, medewer kers als „specialisten" voor den Russi- schen wederopbouw naar Rusland te zen den, om hen daardoor bloot te stellen aan de willekeur van de G. P. U. Maar dit zal niet het eenige gevolg van het Russische optreden zijn. Het rijkskabinet heeft in zijn zitting van gisteren beslcten, dat de Duitsch- Russische econonv'./W onderhandelingen zoolang afgebroken willen lil ij ven tot de kwestie van de arrestatie der Duitsche ingenieurs in het Donetz-bekken geregeld is. Het kabinet is hierbij van de overwe ging uitgegaan, dat de onderhandelingen door de niet-opgehelderde Donetz-kwestie in een atmosfeer zijn gebracht, die weinig succes belooft. De leider van de Russische delegatie bij deze onderhande'ingen, Sch'eiffer, die dit vermoedelijk reeds heeft zien aankomen, is uit eigen beweging naar Moskou ver trokken. Aan den Duitschen ambassadeur te Moskou is opgedragen de Sovjet-regcc- ring te verzoeken terstond nauwkeurige ophelderingen te geven omtrent de vraag, welke concrete beschuldigingen tegen ieder in het bijzonder worden ingebracht en welke bewijzen zij voor deze beschuldigin gen heeft. Tevens zal te Moskou de eisch worden gesteld, dat den Duitschen consul-generaal te Charkow, zal worden toegestaan de ge arresteerde Duitscliers te bezoeken. Botsing aan de Russïsch-Roemeensche grens. Dooden en gevangenen. Het telegraafa gentschap der sovjet unie meldt: Aan de Russisch-Roemeensahe grens is een groote bende ontdekt, die in opdracht van den Rcemeenschen spiona gedienst vijftien invallen oti sovjet-gebied had gedaan, waarbij rreestl sovjet-ambte naren werden vermoord. Bij de schietpartij, die nu volgde, werd het grootste deel der bandieten gedood. Bovendien werden 41 bandieten en personen, die met de bende in verbinding stonden, in hechtenis genomen. De gearresteerden hebben hun mede plichtigheid en hun betrekkingen tot de bende bekend. Arabia. Een strafexpeditie. De stam van Zeidi's in Yemen, die on danks herhaalde waarschuwingen zijn door gedrongen in het protectoraat Aden en daar inwoners hebben ontvoerd, hebben van de te Aden gestationeerde luchtmacht een bestraffin? gekregen. Het hoofdkwar tier der Zeidi's te Kataba is vijf maal gebombordeerd, het hcofdkwa-t:er te Dala eenmaal Bataba lilt 140 K M. ten noord westen van Aden. Er was 48 uur gelegen heid gegeven de ontvoerde personen in vrijheid te stellen. MEXICO. TEGEN DEN MUUR GEZET EN GEFUSILLEERD. Einde van zes tegenstanders van Caller.. In de Alvarczbergen in Mexico is een priester, Mendez geheeten, te zamen met vijf andere opstandelingen gearresteerd cn door den krijgsraad te San Luis ter doo 1 veroordeeld. Besloten werd het vonnis onverwijld uit te voeren. De zes mannen werden naar een begraafplaats gebracht en daar tegen een muur gezet. Men vroeg hun of zij nog iets wenschten. De priester antwoordde, dat hij alleen wenschte te verklaren, dat hij zonder berouw zou ster ven. Hij knielde daarop evenals de ando ren, één uitgezonderd. Deze laatste zeidc rustig: „Wij sterven als mannen!" Vier van de veroordeelden vielen bij het eerste salvo, de beide anderen bij het tweede. Nadat een dokter den odod van alle zes had geconstateerd, marcheerden de troepen langs de slachtoffers. De priester Levya, die veertien dagen geleden- te Mexico is gearresteerd ondor verdenking, een complot te hebben ge smeed voor het vermoorden van presiJent Calles en ex-president. Obregon, is weer op vrije voeten gesteld. In den staat Ja lisco werden vier priesters gearresteerd. Zij werden beschuldigd van pogingen, in dien staat onrust te stichten. Ook zij wor den echtér later in vrijheid gesteld. De Mexicaansche militaire autoriteiten to Guadalajarè, hebben nog een Amerika un doen arresteeren, die door de politie cr van beschuldigd wordt, opstandelingen in dien staat geholpen te hebben. EERSTE KAMER. Bslastingontwerpen aangenomm. Het is ten slotte maar juist met één stern meerderheid geweest, dat mijns! er De Geer de wijziging der vermogensbelas ting, met de daarin opgenomen belasting op den blooten eigendom en de belas* ing op de vreemde vennootschappen, in den Senaat heeft kunnen redden. Daarna was aan do orde een ontwerp tot instelling van een nieuw instituut.. Dat nieuwe instituut, de Marineraad, die belast zal worden met het openbaar onderzoek omtrent rampen en ongevallen, overkomen aan Necl&rlandsche oorlogs vaartuigen, ondervond bestrijding van den heer Polak, die een derge!ijken raad niet noodig oordeelde. Hij vergat hierbij, dat oorlogsvaartuigen vallen buiten do com petentie van den Raad voor de Scheep vaart en dat deze Marineraad nu juist ingesteld wordt om onderzoek- achter ge sloten deuren te voorkomen. Tot stemming kwam het niet, al verklaarden enkele leden van de S. D. A. P. ook, dat ze be schouwd willen worden als te hebben te gengestemd. TWEEDE KAMER. Het instituut van den fabrieks- arts. De discussies over bovengenoemd onder werp zijn gisteren in de Tweede Kamer voortgezet. Wij komen hierop nader terug. Gisteren is in ons overzicht een regel weggevallen. Deze luidt: Het daaropvolgend wetsontwerp tot het wijzigen van de Ongevallenwet, enz. INVOERRECHT VOOR KLOMPEN. Een initiatief-wet. Ingediend is een voorstel van wet van de heeren Fleskens en Smeenk tot tijde- liike heffing van een invoerrecht van klomoen. Het voorstel heeft ten doel, een van Ne derlands oudste en meest karakteristieke industrieën te behoeden voor den onder gang, waarmede zij door de ongebreidelde j concurrentie van het buitenland onder buitengewoon ongunstige omstandigheden 1 in ernstige mate wordt bedreigd. De voor- stekers ziin van meeding, d*t, wanneer rik1 el ijk het groote nrësverschil tusschen Nederiandsche en Belgische klomnen kan worden verminderd, de Nederiandsche klomnen die, zooals altemeen erkend wordt, surerieur van oualiteit zi«n, stell'g de verloren markt, zid'en herwinnen en dat zi.i die ook behouden zullen, wanneer na eenige jaren de bezonde^e maatregelen thans vooruesteld, zullen hebben opgehou den te werken. Daarom wordt voorgesteld gedurende vnf jaren een invoerrecht te heffen van 12 pet. Thans is de invoer geheel vrij. STAATS°OMMlSS'F. WAKE HET CADEAUSTELSEL. Do minister van arbeid, handel en nij verheid heeft ingesteld: I. oere commissie met de opdracht het cadeaustelsel en de daaruit voortvloeiende nadeelen aan een nader onderzoek te on derworpen, na te gaan, we'l-e mantregelen daartegen eventueel zouden zijn te nemen en hem ter zake rapport uit te brengen; II. in deze commissie benoemd: a. tot lid en voorzitter: mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, Lhrecht; I b. t"t leden: Jcs. ten Berg, LTtreoht: i F. J. Cites, 's-Hertogenbosch; H. P. Dek- j ker, Amsterdam; K. Greenewoud Dzn., Groningen; H. Leemhuis, Amsterdam; mevr. A. L. A. Ringeling—Verhoeff, Am- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De politieke besprekingen van de conv tr.issie-Loudon zijn tot Maandag uitgesteld tot na de aankomst der Turken. De echtgenoot van prinses Viktoria T8 uit Duitschland verbannen. Tegenmaatregelen van Duitschland In verband met de arrestatie der Duitsche ingenieurs in Rusland. Nieuwe executies in Mexico. Nog geen enkel nieuws van kapitein Hinchiiffe .(Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Bij een botsing op een onbewaakten overweg bij Weerdinge tusschen een trein en een auto zijn de locorr.otiof en drie wagons ontspoord. Geen persoonlijke onge lukken. (Gem. Berichten, 3de blad). Vijf personen in een r"~in te Bleiswijk vergiftigd. (Gem. Bericht en, 3de blad). Nadere bijzonderheden over het auto ongeluk te Leeuwarden. (Gem. Berichten, 3de blad). Te Amsterdam wordt voor bijna f 200.100 aan diamanten vermist. (Gem. Berichten, 3de blad). De rijkscommissie inzake de bestrijding van het cadeaustelsel is thans samenge steld. (1ste blad). Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een in voerrecht op klompen. (1ste blad). sterdam; S. J. Rotteveel, 's-Gravenhage R. van Sluis, 's-Gravenhage; c. tot secretarissen: mr. E. O. M. Deur- vorst, 's-Gravenhage, le seretaris; mr. L. Sprey, Alphen a. d. Rijn, 2o secretaris. De Steenindustrie. Het ultimatum twee dagen uitgesteld. Het bestuur van den Nederl. R, K. Steenfabrieksarbeidersbond ontving naar de „Volkskr." verneemt, van den rijksbe middelaar navolgend telegram: „Op verzoek patroonsvergadering op morgen uitgesteld tot Zaterdagochtend kwart voor twaalf. In verband hiermede hebben patroons ultimatum twee dagen verschoven. Van IJsselsteijn, rijksbemid- delaar Het blad verneemt nader, dat gisteren door de samenwerkende arbeidersorgani saties aan de werkgevers een gemotiveerd schrijven is gezonden. Men zal intusschen, meent het b'ad, goed doen er op te rekenen, dat zonder belangrijke wijziging in de hou ding der werkgevers op 2 Anril ruim 5000 arbeiders, werkzaam op 50 fabrieken, in een omvangrijke uitsluiting betrokken zul len worden. Steun voor woningbouw. Een ministerieele circulaire. De minister van arbeid heeft aan de ge meentebesturen een circulaire gezonden, waarin er aan wordt herinnerd, dat bij circulaire van 6 Januari 1928 werd bericht, dat de bepalingen inzake het verleenen van steun ingevolge de Woningwet, opge nomen o.a. in een circulaire van 17 Maart 1923 van den minister, ook voor het jaar 192S zullen gelden. Ingevolge het bepaalde in die circulaire mogen woningen, gebouwd ter voorziening in de behoefte aan eenvoudige woningen, in die gemeenten, waar het particulier bouwbedrijf in gebreke blijft, niet meer kosten dan ten hoogste 2400, alles in begrepen, behalve den grond. Het is intusschen gebleken, aldus do minister, dat de bouwkosten in de ver schillende streken des knds to zeer uit- eenloopen, dan dat daarvoor een algemeene norm kan worc'en gesteld. Er zijn plaatsen, waar voor 2100 een voldoende arbei derswoning niet kan worden gesticht. Ten einde ook daar woningbouw met rijksvocrschot mogelijk te maken, wordt- het in de circulaire van 17 Maart 1923 ge noemde maximum geschrapt. Onveranderd blijft echter als eisch gel den het in deze circulaire bepaalde, dat bij voorschotaanvragen ter voorziening in de woningbehoefte, de behoefte aan do te stichten woningen moet worden aange toond, en aangegeven moet worden, waar om niet mag worden gewacht, tot in de behoefte door particulieren zal worden voorzien. Bij den bouw zal voorts naar soberheid mceten worden gest-eefd, en een scherp toezicht op de bouwkosten bliTt bij voort during noodig. Het voorgestelde woning type zal overigens in elk voorkomend ge val naar de plaatselijke omstandigheden worden beoordeeld.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1