TRAGISCH AUTO-ONGELUK. BUITENLAND. 19e Jaargang. DONDERDAG 15 MAART 1928 No. 5823 po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei wee> 12.50 pei bwaruaL gij onze Agenten 20 cent pei week 12.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 p«r kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad ia rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G cl per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone «dvertenlién 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele var het tarief berekend. 8 Kleine edvertentièn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en buur. koop en verkoop f 0.50 DEKEN J. B. J. M HöRPENER t KAPELAAN P. TH. v. DIEST t Deken Höppener werd geboren .te Amsterdam 22 Maart 1874. Hij studeerde achtereenvolgens aan de beide semi naria te Voorhout en te Warmond en werd priester gewijd 3 April 1897. 25 April 1897 werd hij benoemd tot kapelaan te 's Heerenhoek; 25 Maart 1900 tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius); 1 December 1906 tot kapelaan te Dordrecht; 12 Juni 1909 werd hij benoemd fot regent aan de R. K. Kweekschool voor Onderwijzers te Bever- Wijk en 7 Januari 1928 tot deken van Delft eri pastoor der St. Hippolytusparochie. Kapelaan van Dlest werd geboren te Weesper- karspel 22 Juli 1890. Ook hij heeft zijn studies volbracht aan de beide seminaria Hsgeveld en Warmond en werd in Augustus 1914 priester gewijd. Acntereenvolgens werd hij benoemd te Muiden 21 Augustus 1914, te Loosduinen 2 Januari 1915, te Castrlcum 30 November 1918 en te Delft aan de St. Hippolytuskerk 31 Juli 1920. NABIJ DE SPANJAARDSBRUG TE LEIDEN IS EEN AUTO, WAARIN GEZETEN WAREN DRIE GEESTELIJKEN EN EEN CHAUFFEUR, ACHTERUIT TE WATER GEREDEN. TWEE HUNNER, DE DEKEN VAN DELFT EN EEN ZIJNER KA PELAANS VERDRON KEN; DE TWEE ANDERE INZITTEN DEN WERDEN GERED. Op den verkeerden weg. Gistermiddag omstreeks half vijf is op de Lage Zijde, een honderdtal meters voorbij de Spanjaardsbrug. een even ern stig als tragisch ongeluk gebeurd. Daar is bij het keeien een auto met vier personen, drie geestelijken en een chauffeur, achter uit te water gereden, tengevolge waarvan twee hunner op noodlottige wijze om het leven kwamen. In den auto waren gezeten de Zeereerw. Heer J. B. J. M. Höppener, deken van Delft en pastoor der Hippolytus-kerk, als mede twee zijner kapelaans, de Weleerw. Heereu W. P. J. Janus en P. Th. van Diest, terwijl bestuurder van de auto was de 60-jarige A. van Zon, particulier, even eens uit Delft. Men was op weg naar Warmond, doch een verkeerde richting ingeslagen en toen men zulks bemerkte stapte de chauffeur uit om den weg te vragen aan een voorbij ganger. Deze wees den chauffeur er op, dat hij terug moest, weshalve de auto gekeerd werd, juist voor de woning v. den heer P. Boot Sr., wiens erf door een brug getje met den grooten weg is verbonden. De auto keerde enreed achteruit den diepen Rijn in, om dadelijk geheel onder water te verdwijnen, gedeeltelijk opzij ge kanteld. Het reddingswerk. Onmiddellijk werd allerwege hulp inge roepen. De heer G. Groenendijk, die den chauffeur den weg gewezen had en naar het manoeuvreeren van de auto was blij ven kijken, was vanzelf de eerste om te helpen bij het reddingswerk. Aan den wal, eenige meters van de plaats waar het ontzettend ongeval plaats greep, lag de woonschuit „De vijf Gebroe ders" gemeerd. De eigenaar, Sybrand Teu- nisz en zijn beide zoons Frans en Sy brand, snelden dadelijk met een roeibootje te hulp. Het eerst kregen zij den chauffeur, den 60-jarigen van Zon, te pakken. Deze had zich over Kapelaan Janus heengewerkt en het portier geopend, zoodat hij het eerst uit de auto wist tc komen. Daarop stak Kapelaan Janus, die v. Zon zich door het water had zien bewegen, de armen uit. Hij was de tweede, die door de red ders op den wal werd gebracht. Toen zag men een der twee andere geestelijken een arm uit het portierraam steken. Men probeerde het portier te ope nen, doch doordat de auto overhelde, ge lukte zulks niet. Men sloeg daarop de ruit stuk, doch het lichaam bevond zich dwars voor de opening, zoodat de pogin gen, om het te bevrijden, mislukte. Men rukte daarop den kap van de auto stuk en bracht daardoor een der twee geestelij ken boven water. Inmiddels was het ge lukt een der portiers te openen, waardoor men den anderen geestelijke bevrijdde. De auto was een twee portiers Maxwell-wa- "en, waardoor de reddingspogingen zoo langen tijd vorderden en er omstreeks 20 min- '-n verloopen waren. Behalve bovengenoemde personen na men nog andeien aan het reddingswerk deel, o.m. de heer Duyvetter, zwemmees ter aan de Zweminrichting Hooge Rijn dijk. Hij liep verschillende snijwonden aan de rechterhand op, zoodat hij later door den E.H.D. moest worden verbonden. Kapelaan Janus en den chauffeur van Zon, die aanvankelijk het reddingswerk, op den wal staande, hadden gadegeslagen, werd aangeraden hun gezondheid in acht te nemen. Zij werden per particuliere auto naar het St.-Elisabethgesticht aan de Hooigracht, overgebracht. De twee andere geestelijken, deken Höp pener en Kapelaan v. Diest, werden be wusteloos binnengedragen in de woning van den heer P. Boot Sr. Inmiddels was de Eerste Hulpdienst uit Lei-en en do Leidsche politie, met aan het hoofd de inspecteur der recherche, de heer W. G. Weyers, de rijkspolitie uit Lei den, de w.n. burgemeester van Leider dorp, de heer M. P. Splinter, en de ge meenteveldwachter van Leiderdorp, op de plek des onheils gearriveerd. Dr. Verschoor van den Eerste Hulp dienst begon onmiddellijk, bijgestaan door ambtenaren der Stedelijke Lichtfabrie ken met. een zuurstofapparaat, om te trachten de levensgeesten weer op te wekken. Meer dan een uur is men daar mee bezig geweest, zonder resultaat even wel. Inmiddels had de inspecteur der re cherche, de heer W. G. Wevers, de pasto rie der St.-Petruskerk opgebeld om gees telijke hulp. De Zeereerw. Heer Pastoor Beukers telefoneerde daarop naar den Zeereerw. Heer Pastoor Leusen, wijl deze het dichtst in de nabijheid woonde. Pas toor Leusen beraf zich daarna onmiddel lijk per fiets naar de plaats van de ramn en diende den beiden geestelijken het H. Oliesel toe. Als een siddering doorliep de groote schare menschen, die dicht bijeen ge dromd het tragisch gebeuren bespraken, toen men de harde werkelijkheid hoorde, dat dit noodlottig ongeluk twee menschen, twee priesters het leven had gekost. Zuster Ferdinand, ook gewaarschuwd, verzorgde de ziellooze lichamen, die daar na per draagbaar in de auto en vandaar naar het lijkenhuisje in het St.-Elisabeth gesticht werden vervoerd, op aandringen van den Zeereerw. heer Leusen. Wat Kapelaan Janus vertelde. Van de plek des onheils begaven we ons naar het St.-Eüsabethgesticht, om te trachten van Kapelaan Janus meer over het droevig ongeluk te vernemen. Wij vonden hem te bed in een zieken kamer, druk in gesprek, zooals hij placht te doen, met eenige confraters, o.w. Ka- nelaan Gussenhoven, eveneens van de Hi^oolvtusoarochie te Delft. Kapelaan Janus vertelde ons.... Wij zouden per auto naar Warmond gaan, om een kort bezoek te brengen aan een der professoren van het Groot-Semi narie. Het voornemen was, om op z'n laatst te half acht in Delft terug te zijn, waar ik dan het Lof zou doen. Behalve de deken en ik: aldus Kap. Ja- ..nus, zou kanelaan Gussenhoven meegaan. Deze had echter geen tij ia, omdat hij Don derdagavond de medidatie moest houden, en daarom zou Kapelaan van Diest, die juist uit het St.-Jorisgasthuis van een condoleantie-bezoek terugkeerde, mee gaan, ook al, omdat hij het plan voor het bezoek had geonnerd. Omstreeks half vier verlieten we Delft en te half vijf werd Leiden bereikt. Wijl we tijd genoeg hadden, besloten we langs de Singels door de stad te gaan en zoo trokken we langs Witte-, Zoeterwoud- sche- en Zijlsingel, om dan, in de mee- nimr, den weg naar Warmond bereikt te hebben, rechts af te slaan. Dat was de Lage Rijndijk echter, de Haarlemmer trekvaart was twee singels verder. Bui ten de bebouwde kom gekomen, aldus Ka pelaan Janus, bemerkte ik. dat wij den weg naar Utrecht opgingen, doch voor alle cl erheid informeerde de chauffeur, met bovengemeld gevolg. Wij zakten dieper en dieper in het water aldus vertelde spr., en ik voelde, ik zag onder water, hoe van Zon over mij heen kroop en het portier opende. Toen hij weg was, stak ik intuïtief mijn armen uit ik had teen al wat water binnen gekre gen en werd boven water getrokken en gered. In het St.-Elisabethgesticht gekomen, gaf Kapelaan Janus onmiddellijk opdracht naar Delft te telcfoneercn, om de geeste lijkheid aldaar op de hoogte brengen. Kapelaan Gussenhoven kwam onmiddel lijk naar Leiden over, om de hoognoodige regelingen te treffen. Het justitieel onderzoek. Onmiddellijk na het ongeluk werd het Parket te 'sGravenhage kennis gegeven van het gebeurde en in den avond ver scheen de subsistuut-officier van Justi tie, mr. Rijkens, die een onderzoek ter plaatse instelde. Hét verder onderzoek is in handen van de rijkspolitie te^Lciden. De lijken van de beide slachtoffers zul len hedenavond naar Delft worden over gebracht en bij uitzondering niet in verze gelde kisten gelegd worden, zooals bij der gelijke ongevallen te doen gebruikelijk is. Zij zullen dan waarschijnlijk inkde paro chiekerk voor de parochianen ter bezich tiging gesteld worden, zooals gebruikelijk is. De begrafenis zal a.s. Zaterdag plaats hebben. Kapelaan Janus en de heer v. Zon zijn hedenmorgen naar Delft teruggekeerd. Te Delft. Wij. zijn gisteravond naar Delft gegaan, waar wij in de pastorie werdeft ontvangen door den Weleerw. Pater Trimbos, direc teur van het St.-Franciscus Liefdewerk, die in de pastorie van den Deken woont, die alleen thuis was, daar Kapelaan Gus senhoven nog niet uit Leiden was terugge keerd. De verslagenheid was, zooals be grijpelijk, groot. Onder het Lof van 7.30 u. was de droeve tijding door den Pater mede gedeeld aan de kerkgangers, die hun aan doening niet konden bedwingen. 't Is heden juist twee maanden geleden, dat Deken Höppener werd geïnstal leerd als Pastoor als opvolger van Deken de Graaf z.g. Voor dien i6 de Overledene o.m. ongeveer 18 jaar regent geweest van de Bisschoppelijke Kweekschool vobr On derwijzers te Beverwijk. Deken Höppener was in 1874 geboren, dus 54 jaar oud, en is 1S97 priester gewijd. Kapelaan v. Diest was geboren in 1890, priester gewijd in 1914 en was se dert 1920 Kapelaan te Delft. De parochie van St.-Hippolytus en heel Katholiek Delft is diep onder den indruk, nu in enkele maanden twee keer de doods klok luidt voor den Pastoor en Deken. En nu niet alleen voor den Deken, maar tegelijkertijd ook voor een van de Kape laans dier parochie, die ruim zeven jaren met grooten ijver zijn priesterlijke taak daar heeft vervuld.... God geeft Zijn signalen aan deze woorden uit een Vasten-meditatie, die wij jl. Dinsdagavond mochten hooren, denken wij nu God geeft Zijn signalen, om ons te waar schuwen voor het gevaar van do zonde sn voor het onuitzegbaar-rampzalige: de dood in zonde-toestand. God geeft Zijn signalen. Wij lazen, bijv. nog in de courant van gisteren, over ontzettende rampen, ver van ons weg, waarbij ineens honderden en honderden menschen den dood vonden. Wij hooren rondom ons heen van plotselinge sterfge vallen. Maar het geluid van Gods signaal is dan meestal niet zóó door-dringend voor ons, dat het stuk slaat alle kleine beuzelin gen rondom ons heen, die onze voetstappen verhinderen den weg te gaan recht-uit naar ons Levensdoel. God geeft Zijn signalen. Een ramp als gisteren heeft plaatsgegrepen slingert het geluid van Gods signaal door de lucht als een bliksemflits, die open-scheurt de dikke wolkenbank van verzinnelijking, welke ons het gezicht op do eeuwigheid belemmert. God heeft twee Priesters plotseling uit het leven opgeroepen, deze uitverkiezend als werktuigen van zijn genade-signaal voor ons: De dood komt als een dief in den nacht! Wij hebben vandaag onze photograaf photo's laten némen van de plaats van het onheil en het lichten van de auto, dat he denmorgen geschiedde. Zoo wij wegens 3t vroege afdrukken van onze courant niet meer tijdig een cliché in ons bezit hebben (voor de vierde pagina van het 2de blad) plaatsen wij dit morgen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een scherpe interpellatie in den Belgi schen Senaat over den toestand in Eupen en Malmédy. Roode terreur in Hoenan. (China). De Occaanv'icger Hinchüffe is nog steods niet ge!and. Men begint zich reeds ongerust te maken. (Luchtvaart, 2e blad). BINNENLAND. Droevig auto-ongeluk, waarbij twee priesters zijn verdronken (lsto blad). Het wetsvoorstel-Zijlstra (bedoelend het aantal leerlingen per onderwijzer te ver minderen) dcor de Tweede Kamer aange nomen (1ste blad). VOLKENBOND. De commissie-Loudon. Spoedige ontwapeningu- conferentie verlangd. Naar verluidt zullen op de heden aan vangende besprekingen uer voorbereiden de ontwapeningscommissie niet slechts de Duitsche en uiteraard ook de Russische delegatie, doch ook de delegatie der Ver- eenigde Staten er nadrukkelijk op staan, dat hot ontwerp eener ontwapeningscon ventie althans zoover wordt voorbereid, dat, nadat 't veiligheidscomité in Juni zijn. werkzaamheden zal hebben beëindigd, de Volkenbondsraad in zijn Sepicmber-vorga- dering in staat zal zijn, de Internationale Ontwapeningsconferentie tegen het voor jaar van 1929 bijeen te roepen. Het schijnt zelfs, dat de Amerikanen voornemens zijn met de bijeenroeping van een eigen ont\vapenigsconJarende te drei gen, indien mocht blijken, dat de werk zaamheden der voorbereidende commissie de bijeenroeping der Internationale Ont- wapcnigsconierentie nog langer zullen ver tragen. De agenda der heden aanvangende zit ting vermeldt de volgende drie punten: 1. De werkzaamheden van het veilig heidscomité. 2. De Russische ontwerp-conventie voor algemeene ontwapening. 3. De stand der werkzaamheden van de voorbereidende ontwapenigscommissie, d.w.z. de voortzetting der eerste en even tueel ook het houden der tweede lezing van liet ontwerp der conventie voor een algemeene begrenzing en vermindering der bewapeningen. De Amerikanen zullen, naar vernomen wordt, nadrukkelijk verlangen dat met het houden der tweede lezing van genoemde conventie nog tijdens deze zitting der voorbereidende ontwapeningscommissie zal worden aangevangen. BELGIË. Eupen en Ma medy. Een scherpe interpellatie. In den Belgischen Senaat heeft de se nator voor Eupen en Malmédy in een in terpellatie aan do regeering te kennen ge geven, dat zij haar verplichtingen tegen over Eupen en Malmédy niet is nageko men. De rechten van de Duitsche bevol king op haar moedertaal worden zoo verklaarde de senator Esser met voe ten getreden door de autoriteiten van Ver- viers, die hierin de verantwoordelijkheid dragen. Esser verweet de Begische regee ring, dat zij het Duitsche karakter aan Eupen en Malmédy wilde ontnemen. Duitsche onderwijzers worden vervangen, door Belgen, die de Duitsche taal niet bc- heerschen. Zelfs de inspecteur voor het onderwijs van Eupen en Malmédy ver staat geen Duitsch. Van de ambtenaars in Verviei s verstaat s'.echtF een tweetal de Duitsche taal. Cok in economisch op zicht wordt Eupen en Malmédy ten achter gesteld. Vooral van socialistische zijde ontving Esser veel steun. Een der eocialistiache spiekci - klaarde, dat het meer dan verschrikkelijk is, zooals de gendarmes te gen de bevolking van Eupen cn Malmédy optreden; zelfs komen mishandelingen voor. Een an.ler spreker verklaarde, dat do ontevredenheid dermate is gestegen, dat een volksstemming moet warden ge houden, daar de stemming van 1920 een absurditeit is geweest. De socialisten zul len een desbetreffenden eisch steunen. De minister-president Jaspar antwoord de, dat België alles zal doen wat mogelijk is om de algeheele aanpassing aan list Belgische publiek-recht te vergemakkelij ken. België kan evenwel gocn buitenland- eche inmenging in deze gebieden toestaan.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1