BUITENLAND. BINNENLAND. 1Se Jaargang. WOENSDAG 14 MAART 1928 No. 5822 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f P.fiO pei kwartaal, feij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 pei kwartaal franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblatf» is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd .ondagsblad 9 ct k oi Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OS ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone sdver lenllèn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele var het tarief berekend. s Kleine edvertenhèn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en r«r huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VOLKENBOND. Geneefsche ontwapenigsbesprekingen. Interessante debatten verwacht. De werkzaamheden van de voorberei dende commissie aer ontwapeningscon ferentie te Genève, die morgen beginnen, zulien vermoedelijk twee weken aurën. Naast do algemeene discussie over ontwa- pcnigskwesties, zullen de voorstellen der Sovjet-regeering aangaande algeheele af schaffing vart alle land-, zee- en lucht strijdkrachten besproken worden de tweede lezing van het een jaar geleden op gehouden ontwerp voor een nationale conventie betreffende geleidelijke bewape- ïiingsbeperking zal plaats hebben, is zeer de vraag, daar de politieke voorwaarden voor zulk een belangrijk werk nog niet aanwezig zijn. De tweede lezing moest door besprekingen tusschen landen, die er in het bijzonder bij betrokken zijn, wor den voorbereid. De zitting zal aanleiding geven tot interessante debatten, waaraan door alle groote landen zal worden deel genomen. ENGELAND. Het bezoek van het Arghaansche Vorstenpaar. De koning en koningin van Afghanistan zijn gistermiddag tegen 1 uur uit Calais te Dover aangekomen. Daar werden zij door den prins van Wales namens den koning van Engeland verwelkomd. Met een extra-trein, door de regeering beschikbaar gesteld, vertrokken zij naar liet Victoria-station to Londen. Het sta tion was voor de ontvangst feestelijk ver sierd. ROEMENIË. „Optanten-kwestie afgedaan". Gemok tegen den Volkenbond. De Roemeenscha, minster-president Vin- tila Bratianu heeft een verklaring afge legd, waarin hij te kennen geeft, dat Roe menië de optantenkwestie als afgedaan beschouwt. Hij gaf uitdrukking aan zijn verwondering over het feit, dat de beslis sing van den Volkenbondsraad van Sep tember j.l. teniet zou zijn gedaan door die van Maart, welke met eerstgenoemde uit spraak in strijd is. Bratianu bracht Titu- lescu dank voor zijn optreden. ficier deel heeft uitgemaakt van het Oos- tenrijksche leger, is gearresteerd en naar de militaire gevangenis overgebracht, in verband met de resultaten van een onder zoek naar de gruwelen, waaraan Gerach zich gedurende clen oorlog in het jaar 1917 als Oostenrijlcsch officier tegenover de be volking zou hebben schuldig gemaakt. Het betreft gebeurtenissen tijdens een boeren opstand in de buurt van Toblitza, gericht tegen ae Oostenrijksche en Bulgaarsche bezetting. POLEN. Communisten-arrestaties. Moskou ontevre'den over de verkiezin gs-r esultaten. De Poolsche politie is een communisti sche Wit-Russische jeugdorganisatie op het spoor gekomen en heeft in verband hiermee verschillende personen gearres teerd. De overheid heeft verder last gegeven ook in de provincie een onderzoek in te stellen en verschillende huiszoekingen te doen en personen te arresteeren. De politie moet ook talrijke documenten in beslag hebben genomen, o.a. een gehei men brief van de Komintern te Moskou, waarin deze haar ontevredenheid over het geringe succes van de communisten bij de Poolsche verkiezingen te kennen geeft, vooral in verband met de aanzienlijke be dragen, die voor propaganda beschikbaar zijn gesteld. RUSLAND. De arrestaties in het Donetz-bekken. Heeft de Sovje t-p olitie een blunder gemaakt? Volgens berichten uit Moskou hebben de gebeurtenissen in 't Donetz-bekken veel verwarring en verlegenheid gesticht on der de hooge Sovjet-autoriteiten; voor velen hunner was de eerste officieele aan kondiging een verrassing. P.eweerd wordt, dat. de Ogpoe de „ontdekking" bespoedigd heeft en aan het z.g. complot een vorm heeft gegeven, zooals in het geheel niet door Moskou was bedoeld. Dit slaat vooral op de arrestatie van de Duitsche inge nieurs, die verklaard wordt als een poging van een deel der „patriottische" leden der communistische partij om twee vliegen in één klap te slaan, en het streven der re geering om buitenlandsche ingenieurs aan te stellen, te dwarsboomen. De „Prawda", die blijkbaar deze pogin gen steunt, verklaart, dat de tijd gekomen is om „grocte schoonmaak te houden onder de bourgeois-elementen en hun plaats te doen innemen door onze eigen roode pro letarische technici". De „Prawda" slaat geen acht op de ver klaringen van Tomski, dat er op het oogen- blik op economisch gebied een chaos heerscht en dat het in dienst nemen van buitenlandsche ingenieurs noodzakelijk was, omdat er in de Sovjet-Unie zulke be kwame mannen niet bestaan. Het Sovjet-Russische telegraafagent- schap meldt, dat door de justitieele autori teiten bevestigd wordt, dat zich onder de personen, die wegens het contrarevolutio nair complot in het Donetz-bekken gearres teerd zijn, zes Duitsche ingenieurs bevin den. Zooals Rykof reeds in zijn rede voor den Moskouschen Sovjet heeft verklaard, zullen de gearresteerde buitenlandsche technici aan het gerecht worden uitgele verd. Zoolang het definitieve resultaat van het onderzoek niet bekend is, worden door j de justitie geen nadere bijzonderheden medegedeeld. VINT'.LA BRATIANU. De Roemeensche Kamer nam met alge meene stemmen een motie aan, waarin het optreden van Titulescu in den Volken bondsraad wordt goedgekeurd, evenals zijn weigering, namens Roemenië de be slissing van den Raad te aanvaarden, met welke beslissing de Raad zijn uitspraak van September j.l. ongedaan maakte, ten gunste van de jongste uitspraak, welke, zoo wordt gezegd, aforeuk doet aan de souvereiniteit van Roemenië. Uit Genève wordt gemeld, dat deze eensgezinde demonstratie van de Roe meensche Kamer op diplomatieke kringen van Genève sterken indruk gemaakt heeft. Nadat de oplossing in September door Sir Austen Cambrelain voorgesteld door Hongarije was verworpen, werd een nieuw voorstel van den Brit- schen, minister nu door Roemenië verwor pen. De Raad zal dus in zijn zitting van Juni een nieuwe regeling moeten, overwegen. ZUID-SLAVIË. Een kolonel gearresteerd. Wegens in 1917 gepleegde gruweldaden. Do Zuid-Slavische kolonel Gerach, tot dusver commandant van het gendarmerie- ïegiment te Belgrado, die vroeger als of EERSTE KAMER. Installatie Mr. P. Reymer. Het was gisteren slechts een korte zit ting met geen ander doel, dan het onder zoeken van de geloofsbrieven van het nieu we lid mr. P. Reymer, burgemeester van Hilversum. TWEEDE KAMER. Herstel van den zevenjarigen leer plicht. Het aantal leerlingen per klas. Het wetsontwerp betreffende den zeven jarigen leerplicht is, met een kleine wijzi ging, aangenomen. De kleine wijziging be stond in het overnemen van een amende- ment-Bijleveld, waardoor vast kwam te staan dat kinderen, die krachtens de be staande regeling op 30 Juni van dit jaar niet meer leerplichtig zouden zijn, dit ook volgens de nieuwe regeling niet zullen zijn Met andere woorden: de 13-jarigen (of ouderen) van hen die thans in de zesde Idas zitten, behoeven niet *ook nog een ze vende klas te doorloopen. De aanneming van het ontwerp geschied de met een zeer groote meerderheid, 60 tegen 18. Tegen stemden: de Anti-Revo lutionairen behalve de heer Smeenk, vijf Christelijk-Historischen (de heeren Krij ger, Snoeck Henkeinans, Weitkamp, Lang- man en Schokking), één Katholiek (de heer Rutten), benevens de heeren Kersten, Lingbeek en Braat. Te voren was verworpen een belangrijk amendement van den heer v. d. Heuvel (A. R.). Het wetsontwerp herstelt de bepa ling, dat de leerverplichting nimmer ein digt vóór het bereiken van den 13-jarigen leeftijd en het doorloopen vau de klasse, waarin het kind bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst v. as. Het amendement^ van den Heuvel wilde de leeftijdsgrens nu bij 12 1/2 jaar stellen. Vooral in het be'ang van het platteland pleitte men voor deze wijziging. Het wetsontwerp bedoelt echter evenzeer voor het platteland als voor de steden de kinderen ten minste tot 13 jaar laten leerenn en bij aanneming van het amendement zou do neiging versterkt zijn geworden, om de kinderen reeds naar de school te sturen, als zij 5 1/2 jaar zijn, het- laten leeren en bij aanneming van het onderwijs. Er waren nog meer bezwaren. Heb wetsontwerp beoogt immers ook het hiaat tusschen Leerplicht- en Arbeidswet te verkleinen. Het araendement ging daar lijnrecht tegen in, vergrootte het fatale hiaat met 1 1/2 jaar, wat ook strubbeling zou geven bij het wetsontwerp betreffende de leerovereenkomsten voor 13-jarige jon gens, welk ontwerp weldra in de Kamer in behandeling komt. Op een vraag van den heer Wintermans, of de Minister van Onderwijs dan niet wilde bevorderen den minimum-leeftijd van 5 1/2 op 6 jaar te brengen, wilde de Minister niet onvoor bereid antwoorden; de Gemeentebesturen zijn trouwens reeds vrij om jongeren dan 6-jarigeu uit de school te weren. Tegen het amendement had de Minister ernstige bedenkingen en de Kamer deelde zijn mee ning, dat aanneming „in hooge mate onge- wenscht" is, door het met groote meerder heid, 56 tegen 23, te verwerpen; de voor standers waren de 'nti-revolutionairen (op den heer Sméenk^ *ui), de Christ, liistori- v schen (op clen heer Tilanus na), een vier tal Katholieken en de heeren Lingbeek, Kersten en Braat. Tot de bezuinigingsmaatregelen, destijds op onderwijsgebied genomen, behoorde niet alleen het uitstel van de zevenjarige leerverplichting, maar ook de verhooging van de leerlingenschaal. Beide bezuinigings maatregelen zouden automatisch vervallen op 31 December 1929. De regeering be schikte nu over wat meer geldmiddelen voor het onderwijs en gaf de voorkeur aan herstel van heb zevende leerjaar boven de verlaging van de leerlingenschaal. Dat had de regeering volgeps de napleilers niet mogen doen. Als ze nu geld had om op 1 Juli te komen met het 7de leerjaar, dan had ze daarmede mceten wachten tot 1 Januari 1929 en dan beide bezuinigings maatregel tegelijk één jaar vroeger moe ten opheffen. De heer Zijlstra (A. R.) had daarom een wetsontwerp ingediend tot vermindering van het aantal leerlingen per onderwijzer. De meeningen daarover bleken zeer ver deeld. Er waren, zakelijk, voorstanders zoo wel als tegenstanders, maar onder de laatsten bevonden zich ook enkelen die meer principieel bezwaar hadden zooals prof. Yisscher (A. R.), die zijn partijgenoot fel becritiseerde en trachtte aan te too- uen, dat hier, geheel in strijd met de denk beelden van Groen van Prinsterer, gebruik was gemJakt van het recht van initiatief. Wat een Albarda zich kan veroorloven, mag nog niet een lid van de A. R. partij, zoo oordeelde deze hoogleeraar tot leed vermaak van de partijen der linkerzijde, of, zouden we moeten zeggen, van allen, die de vorige week tegen het Aardewerk- wetje stemden en zich nu verkneukelden in dien broedertwist. Het had er heel veel van. Heden zal de heer Zijlstra zijn voorstel, dat eigenlijk alleen voor de kleine scholen met een, twee of drie onderwijzers het leerlingenaantal noemenswaard vermin dert, verdedigen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan is er alle kans, dat het wordt aangenomen in de Tweede Kamer. Van de Eerste Ka mer zijn we minder zeker en van de Ite- geering, ook al zouden de beide Kamers haar goedkeuring aan het wetje hechten, heelemaal niet. HET WEGENFONDS. Een adres aan de Tweede Kamer. De verkeerswegen Amsterdam- Den Haag en Amsterdam- Rotterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres be treffende inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1928. Zich ten aanzien van deze stukken be palende tot de hoofdzaken, vestigt Adr. de aandacht op een beginsel, hetwelk, als zoodanig aanvaard, naar haar meening zeer ten goede zal kunnen komen aan dc eischen, welke zoowel het doorgaande als het locale verkeer in steeds toenemende mate zullen gaan stellen, te weten: om de wegen van doorgaand verkeer zooveel mo gelijk de gebouwde kommen te doen ver mijden. Wordt dit beginsel gevolgd, dan zal het doorgaande ve.aeer eenerzijus het toch reeds in vele steden vooy de beschik bare ruimte te intensieve verkeer niet ver- grooten, anderzijds niet worden belemmerd door het locale verkeer op de door do be bouwde kommen ontworpen weggedeelten. Uiteraard zullen voldoende aftakkingen een behoorlijke aansluiting van de betref fende gemeenten aan de wegen voor door gaand verkeer moeten geven. Aan genoemd beginsel voldoet van de wegen, in welke de K. v. K. meer in het bijzonder belagn stelt, de ontworpen hoofd verbindingsweg Amsterdam naar 's Gra- venhage slechts ten deele. Immers, terwijl deze weg op het traject AmsterdamSas- senheiin geen bebouwde kommen door snijdt, is dit wel het geval op het gedeelte Sassenheim over Haagsche Schouw en Wassenaar naar 's-Gravenhage. Adr. blijvt deze, over een niet onbelangrijken afstand vrijwel aaneengesloten bebouwing, althans als onderdeel van een zoo belangrijke hoofdverbinding als het hier betreft, zeer ongewenscht achten. Naar haar meening verdient het de voorkeur dezen weg van een punt in het Zuidelijk gedeelte van den Haarlemmermeerpolder af met behoud overigens van den thans ontworpen ver bindingsweg naar Sassenheim in Zui delijke richting te vervolgen en hem, loo- pende ten Oosten van Leidon, bij Voorburg den weg te doen bereiken, welke het ver beer uit het Oosten naar 's Gravenhage zal leiden. Ook met betrekking tot den over Bode graven ontworpen hoofdverbindingsweg van Amsterdam naar Rotterdam komt do wijze, waarop laatst genoemde plaats in dezen weg is opgenomen, met het boven als wenschelijk omschreven beginsel in strijd. Immers, terwijl op het van Amster dam tot nabij Rotterdam ontworpen tracé- bebouwde kommen zijn vermeden, zal het doorgaande verkeer, bij verwezenlijking van het thans aanhangige plan, worden ge dwongen zijn weg door de bebouwde kom van Rotterdam te nemen, waar het locale verkeer nu reeds een zeer hoogen graad van intensiteit heeft bereikt en met name de rivier overgang reeds belangrijk op onthoud pleegt op to leveren. Een veel doelmatiger oplossing ware#hier te ver krijgen, door den van Bodegraven komen den weg, ten Oosten van Rotterdam deze stad te doen mijden en hem, met een af takking naar Rotterdam, ten Noorden van Kralingen te doen aansluiten op den ont werpen weg Rotterdam—Eist. Door dezen weg bij Dordrecht verbinding te geven met den, van die plaats af in Zuidelijke rich ting loopenden verkeersweg, zou de ver binding van Amsterdam met het Zuiden dos lands en verder belangrijk worden verbeterd. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. Besluit is aan L. Vermeer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1928, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Dronrijp. Gemeenten. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Nederhorst den Berg G. graaf Schimmelpenninck. O n d e r w ij s. Bij Kon. besluit is met ingang van 17 September 1928, aan dr. C. Eykman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Ütrecht, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen belangrijke diensten. Vragen van Kamerleden. Het radio-station van Scheveningen-haven. Door den heer Suring zijn aan den Mi nister van Waterstaat dc volgende schrif telijke vragen gesteld: I. Is bet juist, dat het verzoek van de N.V. Katholiek Internationaal Persbureau, om door middel van den zender voor den zakelijken omroep to Scheveningen-Haven pers- en nieuwsberichten te verzenden, niet is ingewilligd? II. Indien ja, is de Minister dan bereid mode te deelen, op welke gronden inwilli ging van dit verzoek is geweigerd? Arbeidscontract in 't Bloembollenbedrijf. Het standpunt van de R. K. en Chr. Patroonsbonden. De R. K. en Chr. Patroonsbonden zijn het eens geworden over het met de werk nemers af te sluiten collectieve arbeidscon tract in het bloembollenkweekersbedrijf. In den loonstandaard is geenerlei veran dering gekomen. Echter inplaats van 7 maanden is nu aangenomen om 9 maanden den vrijen Zaterdagmiddag te houden. Ge durende de 3 zomermaanden zal dan dien dag de werkt>:d oui 4 uur en gedurende de j overige maanden om 1 uur oindigea. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Roemenië weigert de beslissing van den Volkenbondsraad inzake het Hongaarsch- Roemeer.sch geschil te aanvaarden. Dijkdoorbraak in Californië. Zeven plaatsen door den watervloed overstroomd Er moeten honderden dooden zijn. (Bui- tcnl. Berichten, 2e blad). De Monte Serrat te Santos in Brazilië dreigt uiteen te scheuren. (Buitenl. Be richten 2e blad). De Britsche vlieger Hinshüffe gestart voor een vlucht over den Oceaan in Wes telijke richting (Luchtvaart, 1ste blad). BINNENLAND. Herstel van den zeven-jarigen leerplicht Wetsor.lwerp-Zijlstra tot vermeerdering van het aantal leerkrachten aan kleine scholen. (1ste blad). Een geval van gasverstikking te Am sterdam. (Laatste Berichten). Uit de Steenindustrie. Do onderhandelingen. Gisteren zijn te Utrecht do hoofdbestu ren van den Ned. R. K. Bond van steenfa brieksarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabriek8- en Transportarbeiders en de Ned. Verecniging van Fabrieksarbeiders in gecombineerde vergadering bijeen geko men. Het resultaat der bespreking was, dat de door de fabrikanten in de bakindustrie voorgestelde loonsverlaging onvoorwaarde lijk werd afgewezen. Deze week zal overleg met de vakcentrale worden gepleegd. Uit het Kleedingbedrijf. Het conflict opgelost. Gisterenmiddag heeft de Bond van Klee- deimakerspatroons een schrijven ontvangen van den Bond in de Klecdingindustrie, waarin medegedeeld wordt, dat na de ge houden stemmingen in de afdeelingen kan worden aangenomen, dat de meerderheid der werknemers zich met de compromis voorstellen van de werkgevers vereenigd heelt. In verband daarmede zal de staking om één uur hedenmiddag worden opgehe ven. waartegenover de werkgevers de uit sluiting als geëindigd beschouwen. Van beide partijen zullen geen rancunemaatre gelen worden genomen. Door de aanvaar ding der compromisvoorstellen zal door de werkgevers een productiepremie tot 'n maximum van 16.80 over 1928 aan de thuiswerkers worden toegestaan, terwijl do vaststelling van de bedrijfsonkosten com missoriaal is gemaakt. Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten. Tot opvolger van wijlen Deken de Graaf, als priester-bestuurslid voor het bisdom Haarlem in het bestuur der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Be devaarten, is op voordracht van dit be stuur door Z.D.H. Mgr. Callior benoemd de zeereerw. heer J. P. Huibers, pastoor dor parochie van O. L. Vrouw van Altijd- durenden Bijstand te Amsterdam. Pastoor Huibers is voor de Nederland sche pelgrims naar Lourdes geen onbe kende, daar Z.E. sinds jaren een trouw er; ijverig deelnemer is aan de grocte natio nale Nederlandsche Bedvaart naar O. L. Vrouw van Lourdes. Nod. R.-K. Journalistenvereeniging. Jaarvergadering. Zondag hield do Ned. R.-K. Journalis- tenvereenigng haar Jaarvergadering te Utrecht. De voorzittor, de heer J. B. Vesters, «pende de vergadering met een woord van weemoedige herinnering aan de nage dachtenis van stichter en eere-lid der vereeniging den heer J. R. v. d. Lans. Do overledene was een hoogstaand en karak tervol man, die nooit zichzelf zocht en alles in zich verecnigdo, wat van een ka tholiek journalist kon worden verwacht. Verder wijdde de voorzitter woorcloiï van waardeering aan den afwezigen ad viseur pater Kruitwagen. Zijn toestand is op het oogenblik wel gunstig, maar rust is voorloopig nog voorgeschreven. Wij al len hopen hem weer spoedig geheel her steld als onze adviseur in ons mid'don ta zien. Verder spicekt de voorzitter een woord van gelukwensch aan den pen- nigmeester den heer Stolwijk voor de ko ninklijke onderscheiding, hem ter gele genheid van het zilveren jubilé der Ver eeniging te beurt gevallen, brengt hulde aan collega Bruisten voor zijn flink en principieel optreden in zake de pers en de gruwelen in Mexico, en besluit met een woord van waardcering voor net nieuwe orfgaan der R.-K. Direcieurenvereeniging. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, lot be stuursleden werden herkozen de homen k

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1