m K UIT DE PERS. BINNENLAND. VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS Rechtzaken. Letteren en Kunst tweede blad „de leidsche courant" vrijdag 9 maart 1928 DE VERWERPING VAN HET AARDEWETWETJE. DeMaasbode schrijft: Het gebaar van de meerderheid der 'weede Kamer, die zoo juist het z.g. a-arde- •erkwetje afstemde, brengt de Latijnsche >g8wijze voor den geest, gewagend van hen ie de goden willen verderven, en die daar door dezen tevoren van hun verstand [orden beroofd. Afgezien toch van alle neven-overwegin- en, welke van de hoofdzaak afleiden, komt et geval hierop neer, dat ons wetgevend allege weigert een hand uit te steken naar jn nationale nijverheid, die in den grond ordt geboord door wat de gewone burger I aemt oneerlijke concurrentie. De dogmatici an den „vrijhandel" schijnen zelfs voor feze „uiterste noodzaak" geen oog te heb- n en terwijl allerwegen hooge tarief- uren rond ons land worden opgetrokken êt heel gewoon te vinden, dat vernielzuch- ge buurlui de paar steenen, waarachter ij probeeren onze eigen industrie te be nutten, ook nog in puin trappen. Het is onbegrijpelijk, dat dergelijk „laisez <|aire" als hoogste wijsheid inzake volkswei aart door een Kamer-meerderheid wordt eleden. De Christelijk-historische fractie, die ook TTIP dit stuk van beter inzicht blijk gaf, liet ich ditmaal weer door haar zwak voor het berale dogma verleiden en stond voor de ooveelste maal bij de beslissing tegenover aar Katholieke ex-coalitiegenooten Ook de roode garde die, als het enigszins doenlijk is, gaarne met de Ka- ïolieken meestemt zat gevangen in het ifisme der vrijzinnigheidmet als gevolg, at DE arbeiderspartij zich wijsmaakte, de elangen van duizenden arbeiders het best e dienen door hen zoo spoedig mogelijk tot Iaehtoffers te maken van de werkloosheid Voor een gezonde actieve handelsnolitiek taat den Katholieken klaarb-ijkelijk nóch an dr. de Visser, nóch van ir. Albarda se- ieuze steun te wachten. Vooral ten opzich- ulvle van de Christelijk-historische Unie wordt - om in den stijl te blijven do verhou- ling der Katholieke fractie er zacht-aan ®3[en van kraakporselein Er is aan de zaak nog een andere zijde, terwijl men blijkbaar niets zoozeer ducht Is iets te ondernemen tegenover deloyale ïaatregelen der buitenlandsche industrie chroomt men allerminst, de wrijving, welke 'anouds zij het latent bestaat tusschen Ö'olksgroepen binnen de eigen landsgrenzen, [oor beslissingen als deze nieuw voedsel te •even. Fen bezonnen taktielc had hier zelfs le mogelijkheid moeten afsnijden dat ander naai Noord tegen Zuid zou worden uitge- peeld. Hoe ook beschouwd, aan allen kant legt Bit votum het af tegen de eischen van ver standige -politiek. Quos Jupitér.... UIT GEMEENTERADEN. Amsterdam. Na een aantal ingekomen stukken be handeld te hebben en de agenda grond- ?xploitatie te hebben afgewerkt, werd het voorstel van B. en W. om tot aankoop over te gaan van een terrein aan het Weesper- plein en tot uitgifte in erfpacht van dit stuk grond aan de Vereeniging „De Jood- Bche Invalide", goedgekeurd. Eveneens werd voorgestemd voor de vervroegde af lossing van geldleeningen aangegaan door de voormalige gemeenten Sloten en Buik sloot, een crediet voor het aanleggen van wegen op het terrein der voormalige Oos tergasfabriek en enkele uitkeeringen te be hoeve van het bijzonder onderwijs. Aan dr. A. J. Ketelaar werd eervol ontslag verleend als gemeentelijk inspecteur Tan bet onder wijl. Een voorstel van B. en W. tot het aa.ischaffen van 18 autobussen werd, na dat in den Baad de klacht was geuit, dat in de portefeuille voor deze voordracht te weinig inlichtingen waren, ter verdere be handeling uitgesteld tot de volgende ver gadering. Goedgekeurd werd de levering van elcctriciteit aan Zaandam en de dor pen Landsmeer en Diemen. Do P.E.G.E.M. krijgt een verhoogd crediet. Aan de orde is het voorstel van de raads leden Wijnkoop, mevr. van Zelm van den Berg, Doornbusch en Lisser tot den bouw van een crematorium. De gemeente Am sterdam en B. en W. hadden hem uitgenoo- digd de noodige vorstellen in te dienen tot de voorbereiding van de stichting van een crematorium met columbarium op een aan te leggen algemeene begraafplaats binnen deze gemeente; tevens praeadvies op het bovengenoemde voorstel en het ad vies der afd. Amsterdam van de vereeni ging voor facultatieve lijkverbranding ter zake. De heer Ferd. Wierdels (Tl. K.) vroeg het woord en deelde namens de R. K. fractie mede tegen dit voorstel te zullen stemmen als zijnde (de lijkverbranding) in strijd met de Katholieke beginselen. De kerkelijke overheid heeft de lijkverbran ding verboden. Spr. zet zijn betoog uitvoe rig uiteen. De raad gaat hierna in geheime zitting over. Haarlem. In den Haarlemschen gemeenteraad zijn in behandeling gekomen verschillende wij zigingen der algemeene Politieverordening Een voorstel om in de verordening een verbod op te nemen tot verkoop van vlie gende blaadjes tenzij met toestemming van den burgemeester wordt verdedigd door den heer Bijvoet. De heer Bijvoet wees er op, dat onlangs in Haarlem vlie gende blaadjes verkocht zijn met voor de katholieken belccdigenden inhoud. Over dit punt ontstond een geanimeerde discus sie, waaraan vele raadsleden deelnamen. Na uitvoerige discussie wordt het voorstel Bijvoet verworpen met 2113 stemmen Vóór stemden de R. K., de A. R. en de heer v. d. Kamp. Een vcorstel-Joosten om liet luidkeels uitroepen van geschriften te verbieden, wordt verworpen met 2311 stemmen. Een voorstel-Joosten om het honden van op tochten enz. te verbieden behoudens toe stemming van B. en W. werd verworpen met 19—15 stemmen, zoodat het geven van vergunning aan den burgemeester bliift voorbehouden. Een vorstel-Joosten orn feesten e. a. slechts op gedeelten van den Zondag cn daarmede gelijkgestelde dagen te verbieden wordt verworpen met 2014 stemmen. Een voorstel-Visser om dcnsloea- liteitcn 's nachts van 127 uur te sluiten gaat, na. eenige discussie naar B. cn W. om prae-adv ies. Nijmegen. Met. op een na algemeens stemmen heeft de Nijnieegsche gemeenteraad goedge keurd liet voorstel van B. en W. om geen gevolg te geven aan het verzoek der eom- missie-Pmeets om een nader onderzoek in te stellen naar de plaats waar de brug over de Waal zou behooren te komen. De gemeente legt zich dus bij het besluit van den minster neer, zoodat de Belvedère- brug nu wel voorgoed 'verzekerd is. Het doorgaand verkeer is daarmee ten zeerste gebaat. Alleen de oude benedenstad zal zich wel gedupeerd achten. Katholieke drankbestrijding. Er is in den laatst en t ijd een st reven, ook m de kringen der officeele drankbestrijding om naast het eigenlijke doel. de bestrijding van het alcoholisme en bevordering der ma tigheid, ook te gaan ijveren tegen het nico- tine-gevaar, de onwelvoeglijke kleeding, neo- malthusianisme enz., voor een intens chris telijk leven in het algemeen. Op deze wijze meenen zij, die dit streven voorstaan, ook de belangstelling voor de eigenlijke drank bestrijding, welke de laatste jaren aanmer kelijk is geluwd, weer opnieuw te zullen wekken. In ons land komt dit streven o.m. reeds tot uiting in „Heemvaart" der Katho lieke Hoogesehoolstudenten. Anderen weer, en dat zijn er ook niet weinigen, achten den tijd van drankmis bruik voorbij en dus de drankbestrijding vrij overbodig en uit den tijd. Dit alles nu heeft Pater Ildefonsus, den INGEZONDEN MEDEDEELING. bekenden Capucijn, in het geweer doen ko men en in een zoo juist verschenen bro chure roept hij den Katholieken van Neder land toe: de oogen open! Hij ziet zijn oude Sobriëtas, de „gepro nonceerde drankbestrijding", in gevaar en met tal van cijfers en feiten betoogt hij de absolute noodzakelijkheid ervan, ook voor dezen tijd. Achtereenvolgens behandelt schrijver dan de sterke dranken, het bier, den wijn, ten bewijze dat er nog steeds een ernstig alco holisme bestaat, dat wel degelijk onze aan dacht moet trekken en krachtige bestrijding vraagt. In verband met het. alcoholisme wor den dan besprokenzuigelingensterfte?, tu berculose cn criminaliteit en wordt gewezen op de belangen van liet behoud des geloofs en volkswelvaart, bij de drankbestrijding gemoeid. Bij deze krijgen dan ook huwelijk, huisgezin on openbaar leven, Zondagsont- heiliging, danswoede en ongevoeglijke k'ee- ding en verdere sociale misstanden een beurt. Uit dit alles volgt, meent Pater Ildefon sus, duidelijk, dat dc drankbestrijding in de zen tijd niet alleen nuttig is. maar nog even hard noodig is als in vroegere jaren. En werkelijk, voor wie onbevooroordeeld zijn betoog leest, zal die noodzakelijkheid klaar blijken. Of die drankbestrijding ech ter rechtstrceksch moet zijn en niet gecom bineerd met andere acties; op 't aanstaand congres van Sobriëtas, zal deze kwestie worden behandeld. Ons voorloopig geen partij ste'lend ten deze. meenen wij intus- schen niet, dat pater Ildefonsus er in ge slaagd is, het verkeerde van het streven van „Heemvaart'', „Quiekborn" e.a. in zijn brochure aan te toonen. „Msbd." De Hanzehank. Met goedkeuring van de Commissie van Toezicht op de liquidatie van de Hanze hank te Delft kan thans tot een vierde uitkeering van 10 pet. worden overgegaan. De uitbetaling geschiedt o.m. te: Zoetermeer 16 [Maart 1928 10.301 u„ Hotel „De Gouden Leeuw". Bodegraven 16 Maart 5—9 u., Neder- landsche Middenstandsbank Marktplan 12. Voorschoten 20 Maart 10—4 u., Nederï. Midcnstandsbank p.a den heer J. J. Al- tïng, Leidselieweg 33. Noord w ijkerhout 21 Maart 1928 95 u., Café Het Wapen van Noordwijkerhout. Noor-iwijk 22 Maart 96 u., Juvenaats gebouw. Alphen aan den Rijn, Aarlandervcen, 23 Maart 1923 9 -6 u. Xed.erl Middenstands- bank, van Mandersloostraat 81, Alphen a. d. Rijn. Langcraar 24 Maart 114 u., Café Tuinzicht, Kerkpad, Ter Aar. Nieuwkoop' (Zevenhoven, Nieuwveen) 27 Maart 1928 116 u., Patronaatsgebouw Nieuwkoop. Warmond 23 Maart 1928 86 u. St.-Ni- colaasschool, Heerenweg CO. Leiden (Hazerswoude, Zoeterwoude. Oegstgeest), resp. 29 Maart, 30 Maart, 31 Maart 1928 (Leiden) 10—5, 6-8, cn 10—5, Nederlandse! e Mid i-V.dikndsbarik Turf markt 8, Leiden. Leimuiden 2 April 1928 912 u„ Nederï. Middenstandsbank, p.a. dhr. J. W. de Ren No. 111. Roelofarendsveen 2 April 1928 24 u., St.-Pancratiusgebouw. Katwijk-Binnen 12 April 19*28 111 Café „De Kroon', Kerkstraat. Leidschendam 17 April 1928 10—4 .x, St.-Aloysius Patronaat, Damlaan. Pijnaekcr 18 April 1928 103 u., Nederl. Middenstandsspaarbank p.a. dhr. G. van Aalst, Stationsstraat 296a. Hr| Q BLIJVEN ALTIJD ILLLO WELKOM I ons nog voortleeft in zijn meesterwerken. Gelijk de ster, die haar volle pracht van ha ren Schepper ontving. Gods lof verkondigt aan die zien cn hooren willen, zoo heeft ook deze diepzinnige geest, die zijn idealen ont- locnde aan Christus en Diens heilige Kerk, op zijnbeurt in ongeëvenaarde en onver getelijke trekken voor beide getuigenis af gelegd. Moge dan zijn dierbaren en vrien den tot troost strekken de belofte van Hem, Die getrouw is en Wiens woord niet kan fa len: „Die velen onderricht hebben op de wegen der gerechtigheid, zullen schitteren als sterren in alle eeuwigheid". (Dan. 12:3) JANTOOROPf „Oie velen onderricht hebben op de wegen der gerechtigheid, zuilen schitteren als sterren in alle eeuwigheid". Het bidprentje van Jan Toarop, (niet door den meester zelf ontworpen), bevat aan de keerzijde een tekst in den gebruikelijken vorm, waarbij het volgende aansluit: „Hoe menigeen heeft hij gesticht door den veibeven vromen godsdienstzin, die uitging van zijn geheele persoonlijkheid en die voor HAAGSCHE RECHTBANK. Het proces tegen de Indonesische studenten. In de gistermorgen te 's-Gravenhnge ge houden zitting van de Haagsche Rechtbank werd, zooals reeds in 't kort gemeld, aan gevangen met het proces tegen de vier In donesische studenten, die beschuldigd zijn van opruien tegen het openbaar gezag. President was Mr. Cox Budde, terwijl het O. M. werd waargenomen door den Of ficier van Justitie, Mr. Rijkens. Oudste rechter was Mr. Tath, jongste rechter Mr. Klomp. Een der raadslie len van verdachten, Mr. Mobach, vroeg bij den aanvang der zitting, of het organisatieplan te Lorde zou worden gebracht, waarop do Officier ontkende antwoordde. Na do voorlezing van het ten laste ge legde, werdon enkele getuigen gehoord. Ui( de verklaringen van deze getuigen bleek, dat door dc Perhimpocnan Indonesia een blad is gedrukt, de Indonesia Merdcka in een oplaag belangrijk grootcr dan het aan tal leden van bovengenoemde vereeniging en dat dit blad dan ook onder niet-leden is verspreid. Op een desbetreffende vraag erkenden verdachten hot ten laste golegde, met dien verstande, dat zij de artikelen in het blad niet strafbaar achtten op grond van do wot. De Officier van Justitie begon met in zijn requisitoir op te merken, dat hoogst be treurenswaardige gebeurtenissen in Decem ber 1926 in Indië voorgevallen de bijzonde re aandacht hebben gevestigd op de Per- himpoenan Indonesia. De verdachten had den in deze vereeniging verschillende be stuursfuncties. Het is gebleken, dat ze in verbinding stonden met Rusland, het land, waar de opstandige bewegingen lieenloopen in het laatste decennium. De Perhimpocnan Indonesia heeft den opstand aangewakkerd. Uit de artikelen in de Indonesia Herdeka blijkt bet revolu tionaire en haatzaaiende karakter der ver eeniging. Het is daarom, dat het parket termen aanwezig achtte om in te grijpen. Huiszoekingen hebben plaats gehad te I,ei- den en 's-Gravenhage en daarbij zijn in be slag genomen correspondentie, brochures en vlugschriften. Deze zaken zijn door een commissie van deskundigen onderzocht cn daarvan is een rapport uitgebracht, dat een niet te ontberen leiddraad vormt bij de be handeling van dit proces. Spr. meent, dat hieruit geconcludeerd kan worden, dat ver dachten zich schuldig hebben gemaakt aan het misdrijf, bedoeld bij art. 131 van het Wetboek van Strafrecht, het bij geschrifte opwekken in het openbaar van haat tegen het gezag. Het optreden van de justitie in deze zaak heeft in grooto mate do be langstelling van het publiek getrokken cn het heeft groote ontsteltenis verwekt, dat I een dergelijke revolutionaire geest hccrsch- j te onder de Indonesische studenten hier te I lande. Verdachten hebben bekend, dat de feiten in de dagvaarding genoemd, namelijk, dat j ze onder het publiek geschriften hebben verspreid, ook in Ned. Indië, juist zijn. Evenwel wordt de opruiing in verschillen de passages ontkend. Spr. haalt eenige voorbeelden aan waar uit de opruiende geest moett blijken. Ver dachten hebben gezegd ,dat de verschil •ri de ten laste gelegde passages slechts op sommingen van feiten zijn, maar spr. ziet er in een verheerlijking van de opstande lingen tegenover de Nedcrlandsche Regee ring. De passages zijn opruiend, dat is UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 10 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.00. Politieber. 12.352.00. Lunchmuzick door het trio Groeneveld. 3.15—3.45. Lezing door G. de Clercq: Cen trale verwarming, verschillende systemen. 4.00. Italiaan8che les. 4.30—5.15. Fransche les. 5.156.00. Duitsche les. G.007.15. Concert door het Omroep-or- kest. 7.157.45. Tuinbouwhalfuurtje, vanwege de Ned. Tuinbouw-raad. 7.45. Politieber. 8.05. VARA-avond. H u i z e n, 3 4 0.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30. Tijdsein. 12.301.30. K.R.O. Lunchmuziek door het trio „Winkels". 3.00 4.00. K.R.O. Kinderuurtje met mr- dewrking van de dames Ria Mulder en Jeanny Lceflang en den heer Jac. Sucrink. 5.00 6.00. Dinci muziek. 6.00- 6.30. Literair halfuurtje. KRO. Spr. prof. Dr. L. v. Bonthen O.P. 6.30—7.00. Vervolg Dinermuziclc. 7.00—7.30. Cursus Hollandsch- K.R.O. door D. G. G. v. Ringelestein. 7.30—.3 00 K.R.O. Spr. Mr. F. Vorstman: Do inrichting van den Staat (vervolg)., 8.00. Crncert K.R.O. Het Haarlem's sa lon-orkest o. 1. v. Jaap. Stoffer en het dub- belmannenkwartet „Voluntate", dir. A. Klijnman. Spr. Prof. Dr. Tit us Brandsma, O. Carm.: De mystiek van Ruusbroock. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. I.202.20. Carlton Hotel Octet. 3.50. Orkesteoncert. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Balladenconcert. 6.50. Nieuwsber. 7.10. M. Melliar, hobo. 7.20. Over het omroepprogramma. 7.35. Pianoduetten van Schumann. 7.45. Lezing: The Olympic Games. 8.05. Variété. 9.35. Lezing: Breakdowns. 9.50. Niguwsber. 9.55. Militair orkestconcert. 10.50—12.20. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.50—11.00. Concert. 12.502.10. Orkestconcert. 3.50—5.05. Concert door do Homonyme Jazz. 8.50—1.20. Kinderuurtje. Lente-causerie. Gedichtenvoorlezing. Orkest. Vanaf 9.30 conceit door orkest en Parijzer artisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50. Orkestconcert. 5.2UG.20. Composities van G. Schumann 7.20 8.20. Stemmen v. d. tijd (2): Dio neue Frau. Gedichten. 8.20. Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1150 M. (Z e e s e n). II.107.05. Lezingen en lessen. 7.20. „Gotz von Borlichingen", hoorspel uit Goethe's drama met muziek. 9.50—11.50. Dansles van Walyer Carlos. Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20. Schubcrt-concert. Orkest en solisten. 5.20. Vroolijk concert. 7.20. Parodieën cn Travestiën. Concert. 10.50—11.50. Dansmuziek. Norag-Jazzband Brussel, 509 M. 11.20. Opening van de Intern. Radiotent. Luik. 5 60G.20. Dansmuziek. 8.2010.35. Concert i. h. conservatorium Luik. Orkest cn solisten. feuilleton. HET HUIS OM DEN HOEK Uit het Engelsch van Louis Tracy. (Nadruk verboden). Maar daar mijn familie mij had ver boden om over Elmdale te spreken, of om er heen te gaan, wist ik niet, hoe ik 't aanleggen zou; tot ik op 't idee kwam mij als Percy Whittaker voor te aoen, de broer van een vriendin, bij wie ik in Cheshire logeer. Percy zou alles voor me willen doen, maar het had geen zin hem hier naar toe te laten gaan. Hij zou het toch niet gekiind hebben, daarom leende ik zijn kleeren en ben den heelen nacht doorgereisd tot 't station aan den anderen kant van 't moerland en niemand zagdat ikeen meisje wasbe halve u.... en Bettv natuurlijk. Zii.... herkende mij dadelijk. In 's hemelsnaam, huil niet, kind. Ik geloof U ieder woord. Maar maakte U de heele reis van Cheshire af in dat cos- tuum O, neen! Ik droeg een regenjas en een dameshoed. Ze hangen in de hall. Ik trok ze uit toen ik over het moerland ging. Hoeveel mijl hebt U geloopen? —V eertien. En U ontbeet in York? Ja, ziet U, Betty zou me iets voor de lunch brengen en toen kwam U. Was de slaapkamer voor U in orde gemaakt? Ja; 't was vroeger mijn eigen kamer. Arm kind! Ik had er heel wat voor over, als dit niet gebeurd was. Maar we moeten er nu maar het beste van zien te maken. Ik hoop, dat U een goeden raad van mij zult willen aannemen. Laat mij even naar boven gaan om de kleeren te halen, dio ik morgenochtend noodig heb. Dan trekt U zich in die kamer terug, doét de deur op slot en slaapt, tot Betty komt. Dat kan ik niet. U bent heel vrien delijk, maar ik moet nu naar de Jacksons toe. Ik ben haast geneigd U te dwingen om te deen wat ik zeg, zei hij, terwijl hij haar ernstig en bezorgd aankeek. Maar U bent zoo goed en vriendelijk geweest, snikte ze bijna, waarom zou U nu boos op mij zijn? Ik heb U de waarheid verteld, heusch. Dat is ook juist de reden, waarom ik ervan oveituigd ben dat het beter is, dat U 't dorp niet alarmeert vannacht. Maar dat wou ik ook niet doen. Ik zal aan 't raam kloppen. Betty weet dat ik hier ben en ze zal me dadelijk binnenlaten. Een man met minder levenservaring dan Armathwaite zou haar terugkeer naar 't dorp de beste en meest-lciesche oplossing hebben gevonden, maar een subtiel en in tuïtief gevoel waarschuwde hem, dat het beter was, als 't kon voor Marguerite Garth verborgen te houden,-dat in Elmdale het gerucht ging, dat het op de Grange spookte. 't Is al lang na middernacht, hield hij aan. Ik zal op de divan slapen en met Betty Jackson praten, voordat U opstaat. U kunt 't gerust aan mij overlaten haar enkele dingen uit te leggen. U vergeet dat ze in angst zal zitten over mij. Toe laat mij gaan. Goed dan, zei hij ten slotte. Maar U moet me beloven dat U dadelijk naar bed zult gaan en morgen hier zult komen ontbijten zonder te praten met de Jack sons. Het meisje liet duidelijk haar opluchting blijken, maar was niet weinig verbaasd over de zonderlinge voorwaarde. Dat zal ik doen, zei ze na een korte pauze. Denk er dus om niet praten. Al leen maar: Goeden nacht, ik ben doodmoe, of zoo iets. Goed, stemde ze verwonderd toe. En morgen precies op dezelfdp ma nier. Ik zal mijn best doen. Maak dan maar dat U wegkomt. Ik zal bij de deur blijven staan voor het ge val dat iemand u lastig mocht vallen. Daar hoeft u op dit uur niet bang voor te zijn in Elmdale, zei zc nu weer vroolijk. Hij draaide zich om om de lantaarn te nemen. Zij was dadelijk in de hall; toen hij weer bij haar kwam, had ze de mantel al aan. Goeden nacht, zei ze. Na vader bent u de beste man, die ik ooit ontmoet heb en ik weet niet eens hoe U heet. Ik zal mij bij het ontbijt voorstellen, bromde hij, terwijl hij de lantaarn uitdeed toen hij de deur opende. Hij keek haar na, toen ze vlug langs het kronkelende pad naar 't hek liep en hij hoorde haar voet slappen, toen ze snel de dorpsstraat in sloeg. De nacht was zoo rustig, dat hij hoorde, dat ze den voortuin naar 't huis inliep en dat ze aan het raam klopte, eerst zachtjes, toen krachtiger, tenslotte wanho pig bijna. Er verliepen een paar minuten. Hij kon den achterkant van het huisje zien, maar er kwam geen enkel lichtschijn sel in een van de ramen. Toen volgde een gedecideerd bonzen op do deur, maar het meisje had net zoo goed aan een verlaten huis kunnen kloppen; antwoord kwam er niet. Eindelijk hoorde hij een weifelende stap van iemand, die ontmoedigd de heu vel opkwam, toen piepte het tuinhek. Niemand hoort me, zei ze met tranen in haar stem. Dat had ik U al voorspeld, zei hij. Ziezoo, kom binnen en dan gauw naar bed. HOOFDSTUK IV. Waarom zouden Betty of haar moe der me er niet in laten? vroeg Margue rite Garth. Dat zal ik U met alle pleizier vertel len, maarmorgen vroeg na achten, antwoordde hij. Als U nu even in de eetkamer wilt wachten tót ik mijn kleeren bij elkaar gezocht heb, dan kunt u daarna naar bed gaan, en U zult zien, binnen 5 minuten slaapt u. Hij gaf haar geen ge legenheid om iets te antwoorden. Toen hij de deur gesloten had liet hij de sleutel in het slot, ofschoon hij niet Betty Jackson had afgesproken, dat hij deze op de liall- tafel zou leggen. Na een paar seconden kwam hij terug met een arm vol kleeren en een paar schoenen. Toen hij haar do lantaarn gaf, zei hij vroolijk. Laat alles nu maar aan mij over, en u zult verbaasd er over zijn, hoo al uw ellende bij daglicht verdwijnen zal. Goeden nacht, en slaap wel! Toen deed 't meisje iets heel vreemds. Zn hield dc lantaarn ter hoogte van zijn gezicht en keek hem ernstig en open aan. 't Is gelukkig voor me, dat ik een man als u ontmeet heb, zei ze, en zonder verder een woord te spreken, draaide zij zich om, en ging do trap op. Hij wachtte, tot do slaapkamer-deur dicht werd gedaan, en luisterde naar het omdraaien van den sleu tel, maar hij luisterde tq vergeefs. 't Lijkt wel, of ik* nog altijd in staat ben, 't vertrouwen van kinderen en van honden te winnen, mompelde hij, grimmig lachende. Toen maakte hij een hoofdkussen van zijn kleeren op de divan naast het raam, en getraind als hij was om onder alle omstandigheden te slapen, sliep hij spoe dig in. Een zonnestraal, dio weerkaatste in 't glas van een schilderij, wekte hem om 4 uur. Nadat hij op zijn horlogo gekeken had, sliep hij weer in, cn werd opnieuw wakker, toen hij voetstappen op het grind pad buiten hoorde. Hij was bij de deur op t oogenblik, dat Betty Jackson juist bezig was, den sleutel, dien hij haar den vorigen dag gegeven had, in 't sleutelgat te ste ken. Hij liet haar binnen, en zei g%ed gehu meurd: Ik kwam beneden, toen jij van nacht wegrende voor een behekste gong, cn do deur open liet. Ik veronderstel niet, dat we in Elmdale hang hoeven te zijn voor dieven, maar 't is toch betor, om de deu^ ren behoorlijk te sluiten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5