GEOPEND PIECK iRfeltë. IL AM IE Cv%<0 RECLAME EXCEPTIÖSEELE AANBIEDINGEN H. G. SMITS ZOON 7Allësên m©iégen M. SCSfEFFFR. PIECK tan-, tal Overtuigt II daarvan in onze Etalages. een praatje met de vrouw DE GROOTE KUNST: SPAREN. Maakt ge wel, eerst en vooral, ieder jaar uw begrooting? Weet ge hoeveel er per maand inkomt, hoeveel ge dus, uitgeven moogt, met het spreekwoord voor oogen: „Stel uw tering naar uw nering, of uw ne ring krijgt de tering". Of doet go gelijk Mbij wie de franks vanzelf uit de beurzen springen, zoodat ze de laatste twee weken van Januari leven moet op de winst van Februari? Houdt u rotsv. ct aan dit beginsel: „Het noodzakelijke vóór het nut tige, het nuttige vóór het aangename, het aangename vóór het overtollige". Besparingen kunnen verwezenlijkt wor den: le. In de voeding. Het is hot voedsel dat de werkkracht van den man den groei en de ontwikkeling, aan de kinderen de ge zondheid moot verschaffen. En daar de ge zondheid meer waard ia dan goud, mag men sparen noch op de hoedanigheid noch op de hoeveelheid van het. echte voedsel 't Is niet sparen door 's middags een karig noen maal: aardappelen met melksaus, op te die nen, maar wel door lekkere groenten te bereiden, in eigen tuin geteeld, een stuk smakelijk bereid vleesch van een varken dat ge zelf gekweekt hebt, en eveneens een koppel eiers, u door uw hennen goedkoop aangeschaft. Op elke hoeve zou een moestuin aangelegd moeten zijn, die met een weinig oppas en zorg goedkoope en smakelijke groenten kan leveren het jaar rond. Waarom niet gezorgd om tegen den winter een goede hoeveelheid erwten en boonen te hebben, die zulk en voedzame spijs uitmaken Smakelijk bereide spijzen leiden des te beter in. Past dus uw kookkunst op ver standige wijze toe, raadpleegt een ernstig kookboek, b.v. het boek dat uitgegeven wordt door den Boerinnenbond. Een spaarzame huishoudster laat niets verloren gaan. Enkele voorbeelden: De groenten die vandaag overblijven, kunnen heel goed morgen in de soep gebruikt wor den. De aardappelen van 's middags kun nen gebakken, gestoofd worden tegen des avonds. Het aardappelwater kan gebruikt worden tot het bereiden van soep, alsook heel doelmatig tot het stijven van blauwe voorschoten of tot het afwasschen van verniste meubels. Van het overschot van vleesch en visch worden lekkere kroketten bereid. Tracht voor den aankoop van voorraad den voordeeligsten tijd te kiezen, b.v. eie,- ren in het zomerseizoen om in te leggen tegen den winter, aardappelen in October. Maakt in den zomer lekkere confituur en gelei, om er in den winter de huisgenooten mee te vergasten. 2. Besparingen in de kleederen. Hoeveel geld wordt er niet verspild aan den ijdelen opschik van jonge dochters, die eiken mo degril willen volgen! Hetgeen ze dragen, mogen geen kleedingstukken meer genoemd worden: 't zijn echte prul-artikeltjes. Koop u het noodige om u deftig en vol gens uw stand te kleeden. 't Is beterkoop goede, duurzame stof te koopen dan minder uit te geven aan een lagere kwaliteit, die dan dikwijls moet vervangen worden. Elke huismoeder zou tenminste de onder kleederen zelf moeten kunnen vervaardi gen. Ze mag er fier op zijn de kleinen met een flink versteld pakje naar de school te zenden, met een kleedje dat bijtijds en zorgzaam gestopt of gelapt is, met 'n paar kousjes, waarvan de zool is aangebreid. Voor de wasch worden er misschien som mige poeders aangeprezen, om het linnen wit te honden. Mijdt u hiervoor, want de meeste zijn bijtend en verslijten het linnen. De nict-gebruikte kleedingstukken moe ten op een goede plaats weggeborgen wor den, gevrijwaard tegen mot, vochtigheid of slof. 3. In verlichting en verwarming. De duurte der kolen dwingt ons dubbel bespa ringen tedoen. Mochten eens alle huis moeders er op bedacht zijn, in den zomer, als de kolen 't goedkoopst zijn, haar win tervoorraad op te doen! Benuttigt in den winter zooveel mogelijk de voortgebrachte warmte. Waarom niet bijtijds het noenmaal begonnen, in plaats van om 11 uur te moeten stoken, alsof er een os moest gebraden worden! De overblijvende asch kan heel goed gezift of uitgezocht worden. Zoo ge ze zelf niet bezigt, maak er dan een arme geluk kig mede. Onderhoudt het vuur, om het niet meer malen daags te moeten aansteken. Weten wel alle huishoudsters dat het gruis lang zamer wegbrandt als het nat is gemaakt? Wat de verlichting betreft, zorgt dat de lamp niet nutteloos brandt. Gebeurt het niet dikwijls ifl sommige huishoudens dat men aan het knopje vergeet te draaien na iets te hebben gaan halen in een ander vertrek? 4. Het gebruik van den tijd. „Tijd is geld" is een spreekwoord, dat door vele huisvrouwen over het hoofd gezien wordt Ik ken een huisgezin, waar de vrouw gan- sche uren met de buren praat, maar, om zelf haar wasch te doen, vindt zij geen tijd Huismoeders, die haar werk op voor hand regelen, him tijd wel besteden, zullen de meeste bezigheden zelf kunnen ver richten en weinig geld uitgeven aan werk vrouwen. 6. Besparingen kunnen eindelijk nog ver wezenlijkt worden in het algemeene bestier van het huishouden. De huisvrouw kieze de winkels en magazijnen, waar ze de beste en goedkoopste waren kan krijgen. Best is de aankoopèn zelf te doen en met gereed geld te -betalen. Huisraad, meubels, enz. zullen zorgzaam onderhouden worden, om zoo lang mogelijk te kunnen gebruikt worden. B.v.: De deuren en ramen moeten bijtijds gevernist en geverfd worden; een dakgoot die lekt, moet hersteld, vóór ze heelemaal onbruikbaar is; ijzeren voorwerpen worden ingesmeerd mot vaseline vooraleer men ze weglegt, enz. Buiten de opgenoemde T -.sparingen, kan een oppassende huismoeder er nog een hoop andere verwezenlijken, 't Zijn kleinigheden, maar „vele kleintjes maken een groot". Evenals een berg ontstaat, door de opeen- hooping van een groot aantal kleine zand korreltjes, zoo zullon vele kleine uitsparin gen een groote som verwezenlijken op het einde van het jaar. „De Boerin". M. DE KLEUR ONZER KEUKENS. In een Amerikaansch tijdschrift stond onlangs een stukje over het aanbrengen van gezelligheid in onze keuken. De schrijfster Dorothy Buff zegt daar van het volgende: Gewoonlijk is de keuken de zitkamer van het dienstmeisje, wanneer zij haar werk klaar heeft en het is onmogelijk uit te rus ten in een kamer, die uitgesproken keu kenachtig is. Natuurlijk is dit niet het ge val in de groote heerenhuizen, waar trou wens buiten de keuken ook dikwijls een extra kamer ter beschikking van het per soneel is. Maar afgescheiden nog van de rust, welverdiend na het werk van den dag, is het werken in een keuken, dio prettig van tint is, heel wat aangenamer dan in een, waar de felle kilheid der wit gekalkte muren, zoo onplezierig aandoet. Toen ik tot deze gevolgtrekking gekomen was, besloot ik de keuken in mijn buiten huis, waar ik eenigen tijd verblijf hield, eens geducht onder handen te nemen en er een vertrek van te maken, niet alleen helder en schoon, maar bovendien gezellig. Het houtwerk werd geschilderd in twee tinten, grijsblauw, de lijst van het groote raam in een diep blauwe kleur, de muren in warm steenrood. Aan een koperen roede boven het aanrecht werden blauwe en witte gordijnen opgehangen, die voor het servies getrokken konden worden bij het stoffen van de keuken. Om tot een goed geheel te komen, werd over de tafel na afloop van het werk een donkerrood tafelkleed gelegd. Twaalf rood koperen bussen op een breede blauwe muurplank, maakten een alleraardigst effect Linoleum in groote vakken steenrood en zwart, bedekte den vloer inplaats van het traditioneels patroon in wit en zwart. En kele sterke matten, die goed afgeboend konden worden, lagen op den grond. Aan de ouderwetsche rechte houten stoelen werd een schommelstoel met een warm roode bekleeding toegevoegd. Mijn kleurencompositie was slechts als proefneming bedoeld, maar heeft zoo best voldaan, dat bij de eerstvolgende opknap ping de schilder aan de steenrood en blauwe combinatie trouw moet blijven; want noch mijn gedienstige, noch ik kun nen ons een keuken indenken, die beter voldoet aan den eisch van helderheid dan de onze. NUTTIGE WENKEN. Citroen als schoonheids- en geneesmiddel. Citroen is een uitstekend middel tegen sproeten. Wrijf met een doorgesneden ci troen over de huid, nadat gij u met warm water hebt gewasschen, en de sproeten zul len langzamerhand verbleeken. Men kan citroensap gebruiken om het vel onder de nagels witter te maken en om vlekken van de vingers te verwijderen. Wanneer men koude heeft gevat, neemt men voor het naar bed gaan een warm bad en een hcete kwast. Tegen heeschheid doet men het volgen de: men druppelt een wcinigje citroensap op bruine suiker en zuigt dit langzaam op. Wie hoest, mengt gelijke deelcn citroen sap en honing en neemt daar af en toe een theelepeltje van. Ook tegen zenuw hoofdpijn en galzucht helpt citroen. Men neemt op do nuchtere maag een theelepel citroensap in een theekopje heet water. Eieren koken. Heeft u vergeten op de klok te kijken en hebben de eieren nu te lang gekookt? Leg ze dan een halve minuut in koud water. Daardoor worden ze niet alleen zachter, maar ook de smaak verbetert. Allerlei. De leeftijd waarop men trouwt. Dit is wel iets, dat over de geheele we reld ongeveer gelijk is, het is overal even varieerend, met een klein verschil voor de tropen, die een vroeger huwbaren leeftijd als regel hebben. Indien ook al wijze man nen een bepaalden leeftijd zouden aange ven als de meest-geschikte, daaraan zou den de trouwlustige paartjes zich toch niet storen. Een andere kwestie is wel de ii- nancieele zijde, de mogelijkheid om een ge zin te kunnen onderhouden. En dan wordt aan de hand van statistieken wel eens bo- weerd, dat de armste provinciën, of de armste streken de meeste huwelijken op lateren leeftijd aanwijzen. Do mindere wol stand zal toch wel niet de voornaamste oorzaak zijn, want juist in do volksklasse vindt men de meeste huwelijken op heel jeugdigen leeftijd. Waar de geringste le vensbehoeften zijn, zijn er de minste be zwaren. Het gevoel geeft den doorslag; of ze alleen of gezamenlijk armoede lijden, maakt weinig verschil. Er zal altijd wel iets te eten zijn en veel meer hebben ze iiict noodig. In ons land verlangt de wet voor den man den leeftijd van 18 jaar, en voor de vrouw 16 jaar. In Duitschland schijnt dit ook zoo te zijn, want in eene statistiek vin den we als jongsten leeftijd vermeld 398 „mannen" van wie er twee een „vrouw" trouwden van 16 jaren! Bij deze 398 huwe lijken waren 80 vrouwen ouder dan c 3 man nen. Vijf van 20 h 29 jaar en een 18-jarige huwden eene vrouw van veertig jaren. Dio was zeker wel in goede handen. Op den leeftijd van 19 en 20 jaren volg den dan reeds 2325 mannen. 7160 haalden nog niet hun 21ste jaar. Op dien leeftijd worden ze meerderjarig en worden vrij om naar eigen wil te handelen en daardoor worden vanaf dien leeftijd de cijfers heel vlug grooter. Het aantal, dat op 21-jarigeti leeftijd trouwde, bedroeg 35000 mannen. Do mccsten trouwden tusschen de 22 en 24 jaar; met 22 waren er 50000, met 24 reeds 55000 mannen. De bruiden waren van aller lei leeftijd, varieerend van ruim 15-jarigori tot 60-jarigen leeftijd en ouderen! Over het algemeen trouwen do vrouwen nog jonger dan de mannen, 45 waren nog niet voluit 16 en S81 nog onder de 17 jaar. 5220 hadden nog niet haar 18e jaar Lereixt en tusschen 18 en 19 waren er 13000. Heel vlug stijgt het cijfer, van de 19- tot 20- jarigo tot 27000. Met 20 jaar begint voor de vrouw de beste leeftijd om te trouwen; niet minder dan 12000 trouwden als 20-jarig meisje mannen van 18 tot 60 jaar en nog oudere! Op den leeftijd van 21 en 23 jaar trouwden de meeste meisjes, maar voor die van 21, 25, 26 en 27 waren de vooruitzichten ook nog gunstig, want nog 30.000 trouwden met 27 jaar. Daarna gaan de kansen vlug achteruit; nog slechts 16000 met 3u jaar, 10.000 met 33 jaar, wat vermindert tot t500 op 35-jarigen leeftijd. Dan komen de 40-ja- rigen op 3300 en toch zijn er nog kansen voor die- daarboven zijn. 2000 tot 3000 vrou wen trouwden nog op een leeftijd tusschen 40 en 60 jaar en zelfs boven dien leeftijd zijn er nog vooruitzichten. De vrouwen heb ben tot op haar ouden dag nog de kans om to trouwen, want 1364 vrouwen waren ouder dan 660 jaar, toen zij nog in het huwelijks bootje stapten 1 Daarbij waren ook vel do meeste mannen de 60 voorbij, maar er wa ren ook jonge bij van 24 jaar oud. Men kan dus constateeren, dat de mees te mannen trouwen op den leeftijd tusschen de 21 en 28 jaar en de meeste vrouwen tus schen de 20 en 25 jaar. En zno jongedames, gij, die nog ongetrouwd zijt, kunt nu *w eigen kansen misschien berekenen. Een leeftijdsgrens is er niet, zooals ge ziet, al leen varieeren de kansen. MARKTBERICHTEN. DELFT, 8 Maart. Boter. Aanvoer 4 acht ste wegende samen 80 kilo. Prijs 2.42 5-* U.47 5 per kg. Vee. Vette Koeien 180110, Kalf- kooien 200—410, Vaarkoeion 150275 Magere Varkens 1442, Nuchtere Kalve ren 618; Biggen 6—14, Paarden 100 300; Rundvleesch per kilo 100—8060 cfc. Aanvoer: 222 Runderen, 10 Paarden, 1 Kalf 363 Magere Kalveren, 48 Schapen of Lam meren, 446 Varkens, 471 Biggen. Z0ETERMEER, 7 Maart. Eierveiling. Aangevoerd 14900 stuks eieren, kipcieren 5.506.55, eendeneieren 55.50, gan zeneieren 16, per 100 stuks. BODEGRAVEN, 7 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 17831 stuks. Kippeneieren 5—6, en 1419 Eendeneieren 4.80—5.20 per 10C) stuks. ZATERDAG 10 MAART. 1. Prima Zijden Kous „Supra" alleTQpl moderne kleurenI UI» 2. Onze bekende Macco Kous /j 0 p* „Primero", nu slechtsui» 3. Mooie Wollen Kous, in Verschillende tinten. 5. Prima Hafrdscqoe] modetinten 6. Prima Brab nieuwe ruiii 119 till ten. Iilw 4. Prima Wollen AKoim, Alle moderne 1 AO kleuren I«H0 g"' .en.67ct, intsclk Bónt, 8|cM. breed Jg q| 7. Jarretellesfiouder, nu slechts. 49 ct, 8. Prima Sport-Corsct nu 89 ct, Men-profiteere van deze aanbiedingen VOOB GE MOEMOE PÖU2EM VERKRI^GBA AR ycuirhrrwv>rdr: 116 -1207éI:6^S. Wij hebben de Eer,U uit te noodigen tot bezichtiging van onze naar de eischen des tijds ingefichtf ZAAK in >nze zakk \fenf buiten klein ;n wij efn fjroO'ïe ruimte Inde afcfeelin^eji o.a. voor: stuumS, Heeïen Demie's itjrtims. üuynstee Van der Velden Kassiers en Conimissicimairs in Effecten üüj RAPENBURG 30. HOEK HOUTSTRAAT Jli'l INTEF.C. IEL. et SAFE DEPOSIT Hoewel U toe lijkt, hebb met verschilh 1. Heerencj, en Regenjassen. 2. Jongeheeren en Kindercost, 3. Heeren-Pantalons en kleine Made- ArtikeSen. 4. Paskamer waarin COUPEUR aanwezig. Door de bijzondere lage onkosten zult U verbaasd staan van de Lage Prijzen. VOOR KEURIGE BEDIENING WORDT INGESTAAN. r Beleefd aanbevelend, vrnrnm iVHHWKIiaaftCflK'^UUHK01 Bij aankoop van één gulden zeep, eau de 'cologne en tand pasta, een STUK B0LD0 0T- ZEEP CADEAU. Dobbelman's rozen-toiletzeep 50 gr6 c. Dobbelman's fonleinzeep, 75 gram 8 c. Onze prima glycerinezeep, 60 gram 8 c. Dobbe'.mrm's karnemelk- zeep 9 c. Sander's volvette toiletzeep, 70 gr9 c. Dobbelman'p cj>cos-i zeep v;.[ Palmoliezefl huid Kousenzccp, was kousen als pi Boldoot's rozenwa Sander's èoldercrc 120 gr. De bekeatle Palmolijfzeep 17 c. Boldoot'f Karnemelkzeep, 90 gr. 18 c Type Snnlightzecp, per dub bel stuk 18 c. Sanders fijn geparfumeerde Sphinx-zeep24 c Boldoot's bloemenzeep, 125 gram 25 c. Boldoot's economische toilet zeep, 140 gr25 c. Boldoot's hygiënische teer- zeep 25 cS Dobbelman's Perlazeep, 8 vet. Witte en en pajmche seringen .1/. 25 c. Boldoot's Olverzepf!», voor ge voelige huid30 c Sander's overvette grondzeep, de beste kinderzeep.. 39 c. Boldoot's Emolia badzeep, 200 gram 45 c. Alle eau de colognes en reuk waters van Boldoot, Sanders en Cariba. Tandpasto in doozen in tuben. Glazurol Tandpoeder. j Bij aankoop van één guldsn zeep, eau de cologne en tand pasta, een STUK BOLDOOT- ZEEP CADEAU. 3 Mooie kwaliteit en zonder naad Prachtige kwaliteit lang Zijden i Non Ladder prima kwatiteit PaStfSESSEKABE 3-4 DOEZASTRAAT 20

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11