DE GRUWELEN DER BOLSJEWISTEN SPORT. De Bolsjewistische Staat wil voorgoed afrekenen met de misbruiken van het ka pitalisme c:i de burgerlijke maatschappij. Hoe daarbij te werk wordt gegaan, wil on derstaand artikel, dat wij aan „De Tijd" ont'.cenen, leeren. Het is trouw vertaald uit het „Vade-mecum anti-bolckéviqve", door het documentatiebureau naar officiee- le bronnen uitgegeven, zoodat wij van de echtheid der feiten verzekerd kunnen zijn. Terreur het fundament. Bij een decreet van den 5den September 1912, No. 710, getiteld: „Over de Roode Teneur", werd in Rusland bekend ge maakt, dat de Terreur absoluut noodzake lijk is, om een veilig voortbestaan aan wat reeds door do communisten bereik.t werd te waarborgen en om met succes te strijden tegen de contra-revolutie. De leidende figuren der Bolsjewistische Internationale hebben vanaf, den eersten dag der revolu tie, steeds in denzelfden geest gesproken, zooals uit do volgende citaten blijkt: Ne gentig procent van het Russische volk mag ten onder gaan, als er maar 10 pet. getrou wen overleeft op het oogenblik der we reldrevolutie". (Lenin). En Bicloborodoff, de rechterhand van, Dzorjinsky, verkondigt, dat de terreur het fundament is, waarop de macht der Sovjet rust. Om hun program ten uitvoer te leggen, hadden de Sovjets de beschikking noodig over een machtige politieorganisatie en over een leger van spionnen, beulen en provocatie-agenten. In zijn vergadering van £0 tot 27 December 1918, nog geen maand na de bolsjewistische revolutie, besloot do Raad van Volkscommissarissen tot de op richting van een „Buitengewone al-Russi sche commissie voor den strijd tegen de contra-revolutie, de speculatie en de sabo tage." Bekend odcler den verkorten naam van „Tchcka", die in 1922 veranderd werd in G. P. U., is deze commissie het volmaakte werktuig der roode terreur. Zij is tegelij kertijd een veiligheidspolitie, een politieke politie, een orgaan van tcgenspionnage en een buitengewone rechtbank. Zij omringt zich met een ontzagwekkende legermacht: „de binnenlendsche garde". Vóór 1922 had zij de beschikking over: 8 brigades politie- troepen, 61 bataljons en 3 escadrons tree-' pen, bestemd voor de grensbewaking, 2 di visies tirailleurs en 1 brigade cavalerie; in totaal 60 tot 80.000 man. Sedert 1922 zijn deze corpsen vervangen dcor de „Tchon- trcegen", büzondere corpsen, toegerust met tanks en vliegtuigen. Door haar vertakkingen, bestrijkt de Tchéka geheel Rusland. De hoofdzetel is te Moskou, in de Loubjankastraat. Een geheele stadswijk is ingericht voor kanto ren, gevangenissen en folterkamers. In dezen somberen schuilhoek werken de beu len van het Russische volk, in de kelders van deze straat moorden zij sinds 9 jaren. Voor de meert afgelegen provinciën, wor den vandaaruit de orders gegeven, die dui zenden onschuldigen in den dood of de ballingschap zenden. 1 Alle organen der Tchéka worden door communisten bestuurd. Haar speciaal per soneel werft zij aan en recruteert zij uit bevrijde dwangarbeiders, dieven en moor denaars, uit het meest verdachte soort agenten der oude „Oehrana", uit gedegene reerden en prostituees en uit dat deel der meer ontwikkelde klasse, dat tot ontaar ding en verdorvenheid vervallen is; men vindt onder hen de heffe van alle rassen en volken: Joden, Letten, Polen, Arme niërs, Hongaren, Aziaten, negers en Rus sen. Zij vormen het internationale keur corps van het kwaad, dat, bekleed met ab solute macht over leven en dood, gesteld is boven een ontwapend volk. Deze geweldige organisatie heeft haar geheime organen in alle landen, een spion- nagedienst, die het duivelsche net zijner kuiperijen over de geheele wereld uitstrekt en speciale scholen voor de opleiding ha- rer agenten. Op het oogenblik berust de geheele macht der G. P. U. in handen van het ge heim uitvoerend bewind, dat de registers der verdachten bijhoudt. De voorzitter der G. P. U. wordt bijgestaan door een colle ge van 12 leden. Elke provincie en elke stad heeft haar organisatie naar het mo del van die te Moskou. Het geheele tele graaf- en telefoonnet staat onder controle der G. P. U., die tevens toezicht uitoefent op de Posterijen en de verkiezingen orga niseert. De financieel e spionnagedienst opent 'n onbegrensd arbeidsveld voor de provocatie-agenten, die op de geringste aanklacht huiszoeking houden, onteigenen, stelen en dooden. De geheele rechtspraak, do rechtbanken, de inrichting van het ge vangeniswezen, hangen af van de G. P. U. Het onderwijs, het lercr, de pers, het eco nomische leven, het verleonen ven visa op paspoorten, de srriale aangelegenheden, al les slaat onder de 'nauwgezette bewaking dezer bloedige regecring van enkele kop stukken. De Tchéka is een sLats-inquis'tie, die, als een nachtmerrie, niet alleen Rusland, maar Eurooa en de geheele wereld be angstiet. Haar bestaan teekent het onbe schaafde, barbaarsche, verwoestende en vooral Aziatische karakter van den Sovjet staat. De wereld zal nooit meer dan een klein gedeeHe te weten komen van de gru- we'en, die door deze geheimzinnige en on- verbiddelijke macht bedreven zijn. Twee rr.fllioen slachtoffers. h\ Rusland heeft het getal harer slacht offers de twee m ill i oen bereikt, want de Terreur heeft haar verwoestingen uitgest'ckt tot in de uiterste provinciën van Siberië. Naast deze ve-schrihkelijk© act'e ii bet binnenland, zet do werkzaam heid der G. P. U. zich buiten Rusland voo"1, met de huH van de afdeelingen der Communistische Internliona'e. In E - Azië en Amerika zijn formaties gevormd, naar het model der Tchéka, die gereed zijn in alle landen de Communistische par tij to steunen cloor daden van terrorisme. De waarheid hiervan is ten duidelijkste be-' vestigd bij het bekende proces der Duit- sche Tchéka. Het doel, dat de buitenlandsche agenten der Tchéka (G. P. U.) na et even is steeds hetzelfde, de tegen-revolutie verlammen, de uitroeiing der burgerlijke maatschanpij- klesse en het propegeeren der revolutie over de geheele wereld. Do sectie „voor het buitenland" bespiedt de diplomaten, die geaccrediteerd zijn bij de Unie van Sovjet-republieken en in het algemeen allo vreemdelingen, die daar aankomen in het buitenland wijdt zij haar bijzondere aandacht aan de Russische uit gewekenen en aan de militante arti-bo'sje- wistcn. De buitenlandsche eer tra der G. P. U. omvatten gewoonlijk zes onderaf deelin gen te weten: een voor de organisatie en inspectie (administratie); een vcor de uit voering; voor de tegen-snionnage; voor de buitenlandsche waarneming; een politieke af deeling cn een voor het algemeen be heer. Hier volgen eenige bijzonderheden over het eerste vijftal. De administratieve onderafdceüng zet de plannen ineen der sovjetistische samen zwering, richt terroristische cellen on, re- cruteeit agenten en helpers, stelt geheime samenkomsten vast en verzekert don ver bindingsdienst. Voorzichtig doordringende in openbare instellingen en tot bijzondere personen, verzamelen de communistische agenten inlichtingen en trachten zij in c.ie kringen invloed te krijgen. Tot dit doel worden dikwijls vrouwen gebruikt. Men boude gced vcor oogen, dat de betrekkin gen tusschcn hen, die mot de geheime diensten belast zijn en de hoogste autori teiten zeer nauw zijn als een agent ontmas kerd wordt, verplaatst men hem of veran dert men zijn naam, zoodoende wordt de ruchtbaarheid zooveel moge'ijk beperkt. De uitvoerende cfdce'ing is de meest be langrijke en geheime. Onder haar agenten bevinden zich de personen, die op het oogenblik van den „Grcoten Avond" dén centra en de verantwoordelijke afdeelin- gen der G. P. D. zullen leiden. Zij zullen 'n schrikbewind voeren zcowel over de enke lingen als over de massa's. Zij stellen de lijst op met de namen van hen, die aan stonds moeten worden gedood. „Eén mensch dooden is duizend schrik aanja gen", zegt Zinovieff. Ee eventueele moorde- i naars zijn voorzien van vuurwapenen én zelf3 va.n vergif en bacillen. Daar zij met grof geld betaald worden, zijn het dikwijls elegante dames en heeren, met wie wij el- ken dag omgaan, maar.... in Rusland hebben zij de verschrikkelijkste folteringen uitgedacht en uitgevoerd. De afdeeling voor de tegen-spionne ge sorteert en rangschikt de inlichtingen, die men heeft ingewonnen over niet- of anti- bolsjewistische politieke en vakorganisa ties. De observatie-afdeeling slaat nauwlet tend den strijd tusschen de partijen gade, begunstigt sommige combinaties en verzet zich tegen coalities, die vijandig tegenover de Ille Internationale staan. De agenten en beulen der Tchéka loopen rond in geheel Rusland met opgeheven hcofd. Men ziet ze op straat met hooge rij laarzen aan en gekleed in een leeren buis, de revolver in den gordel. Anderen daar entegen verbergen zich op allerlei manie ren. Zij hebben vrij reizen op de spoorwe gen en kosteloos voeding en nachtverblijf, terwijl hun salarissen de hoogste zijn in de geheele Unie van Sovjet-republieken. De verschrikkelijke solidariteit der misdaad bindt hen aan hun chefs en aan de regee- ring te Meskou. De geheele werkzaamheid dezer mon sterachtige instelling ligt samengevat in een verklaring van Latzis, het hoofd der Tchéka in de Ukraine: „De Tchéka spree's1 reen recht over haar vijanden, zij slaat ze eenvoudig meedoogenloos neer en zij roeit allen uit, c'ie niet ran haar zijde staan". Do Tchéka is een instelling met een grcot aanpassingsvermogen, zij wijzigt haar systeem van onderdrukking en verandert haar methoden naar plaats, lijd en omstan digheden. Na een eerste periode van „niet- ofiiciecle terreur", die 8 maanden duurde en gedurende welke men de inte'lectuee'en priesters en officieren vermoordde, begon op den 17en April 1918, den dag waarop. Curitzky door den socialist Kannegiesser vermoord werd, een tweede periode, die voortduurde tot het begin van 1922. Gedurende deze drie jaren werden zij, die van pogingen tot tegen-revolutie ver dacht werden, in massa ter dood gebracht; eerst onder het voorwendsel van repres- saille-maatregelen van den moord op Ouritzky en Rosa Kaplan's aanslag op lenin; later om de oostanden te onder drukken, die overal uitbarstten tegen de tyrannie der Sovjets. De voortdurende boe- ren-opstanden ontaardden in een openlijken oorlog. Om dezen meester te worden moest de Tchcka haar speciale trcepen uitrus ten met zware artillerie, grs en tanks. In 1922 maakte ,de onderdrukking dezer op standen cl'één in het gouvernement Uta, meer dan 100.CC0 slachtoffers. Duizenden gijzelaars, opgesloten in con centratiekampen, werden ter dood ge bracht. De Tchéka vermoordde eenvoudig allen, die zich toevallig in de gevangenis sen bevonden. Bij dezen strijd op het bin- nenlandsche front voegde zich nog de on derdrukking van den verboden handel. De speciale spionnen voor dit doel, hadden ■de volmacht een ieder, die niet tevreden was met de, door den staat verleende, hon- gerrantsoenen aan den lijve te doen straf fen Ontzettende gruwelen. Men vergeet maar al te veel de gruwelen waarvan de Tchéka zich i deze periode heelt schuldig gemaakt n ziet maar al te zeer over het hoofd, dat zij, die van daag als di m.-at of hnndëlsattaché in eer en aanzien leven in de Europeesche ncof 'steden, de directe bedrijven dezer misdaden zijn. Daarom achten wij het noodzakelijk dit in de herinnering terug te roepen, te meer, daar de geschiedenis der bloedige moordpartijen van de Tchéka zich vereenzelvig! uet de regeeriug van het communisme m Rusland. De barbaarsch- heid van deze tweede periode vindt haar gelijke niet in de annalen der mensehheid. Overigens worden de terroristische me thoden, dig hieronder volgen, tot op den huldigen dag voortgezet. Te Moskou spelen deze verschrikkingen zich af in de wijk Loubjanka. In de kelder verdieping van een gebouw, dat het „schip der dooden" genoemd wordt, voltrekt do Tchéka dagelijks haar vonnissen aan ae „vijanden des volks", 'legen 7 uur 's avonds worden de veroordeelden, geheel ontkleed, door 'n gang gedreven om langs 'n ijzeren ladder af te dalen in de benedenruimte, waar do beulen hen wachten. Deze beamb ten worden ruim betaald door de Sovjet republiek; daarenboven hebben zij het recht om de Heeren cn kostbaarheden hun ner slachtoffers te behouden. Ackterwaaits de ladder afklimmend worden ze, beno 'cn gekomen, gedood door een schot in den nek met een Cclgs-revclver, wijl op die manier het gelaat vernield wordt. Dat maakt het den bloedverwanten onmogelijk hen te herkennen, en zoo bevrijdt de Sov jet zich van bun hinderlijke „belangstel ling". 's Nachts rollen de „zwarte raven", som- be.e automobielen, waarin men de veroor- i eeiden opeenpakt, aanhoudcend door de stad. Andore, vel met Tchéka-mannen, rij den van de eene huiszoeking naar de an dere, van den eenen moord tot den vo'gen- den. Nu eens fusilleert men de slac-httof- fers in geknielde houding, dan weer terwijl zij op den grend liggen uitgestrekt, of wel men markt „jacht" op hen in een gesloten ruimte. Dikwijls worden de ongelukkigen opgesteld in rijen van tien: als een rij doodgeschoten is, moet de volgende zich neerleggen op de lijken. Voordat zij ster ven worden c'.e veroordeelden vaak moreel en physiek vreeselijk gemarteld. Toen de Est'ilandsche trcepen de steden der Baltische landen op de Bolsjewisten heroverd hadden, heeft men de gemeen schappelijke graven geopend. Overal vond men de teekenen van de afschrikwekkende beestachtigheid der moordenaars. Riga was gedurende 140 dagen een ware hel, een slachtplaats van ir.enschen, ver pest door den stank der lüken, die in de straten opgehoopt lagen. De stad werd geheel leeggeplunderd, totdat het witte le ger haar bevrijdde. Te Moskou schoot Orloff kleine jongens dood, die van spionnagè beschuldigd wer den; Ma ja doodde er meerdere duizenden personen en hij schijnt ook degene te zijn geweest, die in Juli 1927 „de twintig exe cuteerde." Te Kazan, te Sylvia, in fon Oeral, te Ekaterinoda worden de men- schen aan kruisen geslagen, men werpt hen levend in de brandende massa's metaal- slakken eener fabriek; 3CC0 stierven zoo in zes maanden; te Tachkent werden in den nacht van den 21 en Januari 1919, 2500 men.sch.en vermoord. Te Blëgovetshensk pijnigde men de officieren en de soldaten door hun gramcfoonnaalden onder de na gels te duwen en door him oogen uit te rukken. Te Tzaritzine hadden de executies plaats op een zant bank, aan de oevers der Wolga of op houtvlotten in de rivier en de vrien den van de Tchéka werden uitgenoodigd, om vanaf een balcon het schouwspel gade te slaan. Te Rostoff heeft men 2000 gevangenen, welk getal ongeveer hetzelfde blijft, daar men nieuwe gevangenen aanvoert, naarma te men andere fusilleert. Eiken Dinsdag houdt de Tchéka zitting; CO pet. der von nissen veroordeelen tot den dood en des avonds te 11 uur deen negen zware moto ren van vrachtauto's hun geraas hooren, om het geluid der geweerschoten te over stemmen, die de vonnissen ten uitvoer leg gen. Na afloop hoopt men de lijken op in de gemeenschappelijke graven. In 19201921, na de ontruiming door het Wrangelleger, werden te Thesodosia in de Krim, 7500 personen gefusilleerd, te Simferopol 120C0, tr kastopol 9000 en te Yalta 5000. Te T' _osia fusilleerde men drie schoo'jongena en vier meisjes-scholie ren van 15 jaar, den arts Koudrine en zijn vrouw, met twee andere dokters en 17 ver pleegsters. In 1921 zijn in de Krim 100.000 menschen omgekomen. De terreur werd ge leid door den Hongaarschen Jood Bela Khun, wiens vriend en helper Varga op de economische conferentie te Genève als af gevaardigde ontvangen is. Te Lipka werden 272 gewonden en zie ken ter 'dood gebracht. Te Piatigorsk wer den de gijzelaars met op den rug gebonden handen naar het kerkhof gevoerd, waar zij gedwongen werden voor het gemeen schappelijk graf op de knieën te gaan zitten. Daarop verbrijzelde men hun armen en beenen, snee$ hun den neus af, brak hun de tanden stuk en reet hun den buik open, terwijl zij intusschen met gummistok ken geslagen werden. Te Odessa, op het stoomschip „Sinope", werden de officieren met kettingen aan balken vastgebonden, waarna men hen bij de stookplaatsen bracht en langzaam roos terde. Vierhonderd andere officieren wer den gedood door hen afwisselend bloot fe steden aan den gloeienden stoom en aan begieting met ijs water. Soms ook doet de Tchéka haar slachtof fers de verstikkingsdood ondergaan, door ('en laatst overlevende op te sluiten in een kist waarin zich de lijken der anderen be vinden. Na een half uur opende men dit kist, om het zieltogende slachtoffer fe on dervragen; voldeed het antwoord niet, dan I egon dc marteling opnieuw, totdat einde lijk de dood volgde. Te Tiflis werden 300 mannen, vrouwen cn kinderen in het openbaar gefusilleerd. Voor dergelijke executies bedient men zich van mitrailleurs. Onder de voltrekking der vonnissen speelde de kapel van een rood regiment vroolijke wijsjes, aldus een Zwit- sevsph getuige, die 50 officieren had zien f -si'leeien. Tusschen de salvo's door hoor- c rren de koperen instrumenten. Te Kiew werden, onder het dictatorschap van Latzis en zijn hein er, den Jood Roses. ''000 menschen omgebracht. De huizen, waarin do slachtingen plaats hadden, wer dén „Bovnia" genoemd, dat beteelcent ..abattoir". Tc Kiew waren 16 van deze ..Roynia"; men moordde er van 's morgens t >t 's avonds. Den 28sten Augustus 1919 eerden 127 menschen gedood, in het per ceel Sadovajastraat 5, 100 in de tuinen der 'Tchéka, 70 in de Jerevitzkajastraat. De ge vangenen werden met 15 20 tegelijk in cellen van 4 bij 2 Meter, waarvan de ven sters waren toegemetseld, opgesloten. Op bepaalde dagen omsingelden de Tchékisten heele stadswijken en organi seerden er ware jachtpartijen. De gevallen van krankzinnigheid, veroorzaakt door deze verschrikkingen, werden steeds groo- ter in aantal. Men s'oeg ze'fs zusters van het Roode Kruis neer, omdat zij meer ge zien hadden en meer wisten dan de Tchéka wenschelijk vond. Men heeft gezien, dat de hoofdmannen der Tchéka aan het „schijf schieten" waren, op een jongeman van achttien jaar, die ran een boom gebonden was; onder welk bedrijf do champagne rijkelijk vloeide. „Tn den kelder de-'er abattoirs", zegt een getuige, de heer Nilostowski, „hanat £e lucht der lijken. De muren zün bedekt met bloed en men vindt er gedee'ten van her senen, huid en uitgerukte haren, naast stukken van schedels en beenderen. In den tuin vindt men de 127 naakte lijken van de laatste slachting, zwart en opge zwollenIn een gemee^s^appelük graf liggen 80 lijken, waarvan ze'fs mond en nens met vuil en aarde gevuld zün". Sommige strrten der stad zijn. wegens den stonk, niet te genaken, zonder een zak doek in een zuiverende vloeistof ge drenkt, vooral in de wijk Lioky, waar de Tchéka gehuisvest was. Al deze verschrik kingen Hadden plaats onder de bescher ming van kameraad Radowskv. trt voor korten tijd ambassadeur der Sovjets te Parijs. VOETBAL. Het interacademiaal tournooi. Leiden wint in den eindstrijd met 101. De tweede dag van het studenten voet- baltournooi was niet zoo veelbelovend als de inzet. Door den regen was het terrein uiteist glad geworden, waardoor de spe lers zich zeer moeilijk konden bewegen. Dat was reeds dadelijk merkbaar, toen het sein voor de eerste ontmoeting was gege ven. Toen stonden tegen elkaar in het veld Leiden en Amsterdam. De Leidenaars hadden het volgend elf tal: v. Breen Abendanon Verspyck Rumpel Roelfsema Stomps Semmeling Lebret Zijlstra Snouck Hurgronje de Kanter Bij de Amsterdammers speelde o.m. de keeper van het Ned. elftal v. d. Meulen mee, doch hij stond op de linksbackplaats, waar hij zich geducht weerde. De strijd zelf viel ons tegen; er was niet die spanning, die men ervan verwacht zou hebben. Leiden slaagde cr na onge veer 10 minuien in door Semmeling de leiding te nemen en tot de rust bleef de stand ongewijzigd. Met ijver werd de tweede heltt begonnen, doch wat er ook gedaan werd, gedoelpunt werd er niet meer, de mooiste kansen werdon onbenut gelaten en zoo kwam Leiden in den eind strijd. Daarop kwam de Leidsche reserveploeg tegen de Rotterdammers in het veld. We dachten het pleit gauw beslecht te zien, omdat de Rotterdammers V/oensdag op overtuigende wijze van Delft gewonnen had. Echter, de Leidsche reserven gaven zich geenszins gewonnen en speelden een fanatiek spel, dat den Rotterdammers overblufte. Na ongeveer 20 minuten viel de Leidsche keeper uit, toen hij bij een bot- sing geblesseeid raakte. Leiden speelde met 10 man verder en voor zij zich goed aan de situatie hadden aangepast wist Rot terdam een klein kansje te benutten en de leiding te veroveren (0—1). De tweede helft bracht geen verandering meer in den stand en zoo kwamen de Rotterdam- me. s op het nippertje in den eindstrijd te gen Leiden. Voor dezen wedstrijd bestond groote belangstelling, vooral van de zijde van Leidsche studenten en publiek. De Leid sche ploeg, wien de beste kansen werden- gegeven, heeft tenslotte op overtuigende wijze de Rotterdammeis geslagen. Aanvankelijk wogen de ploegen vrij goed tegen elkaar op. De Leidsche voorhoede was iets gevaarlijker dan de Rotterdam- sche, doch daartegenover stond, dat de Leidenaars zwaren tegenstand ondervon den van het prima R'damsche backstel, dat pen uitstekende partij speelde en in menig oogenblik redding bracht. Echter, bij Leiden gelukte alles wonderwel en toen Lebret (de D.F.C.-er) van een fout in de R'damsche achterhoede gebruik maakte was het hek van den dam, hij opende de score voer Leiden (1—0). Er was toen 7 min. gespeeld. Na eenzelfde tijdsverloop kreeg Snouck Hurgronje een kans. Hij rende op het doel af, een tweetal tegen standers naast en achter zich, doch met een mooi schot langs den grond gaf hij den keeper geen kans (2—0). Stomps moet het veld verlaten en wordt vervangen. Eenige oogenblikken later denken we Rot terdam den achterstand te zien verkleinen door een vinnig schot, doch de Leidsche keeper is op zijn post cn stompt den bal terug. De bal wordt echter weer opgevan gen, maar nu brengt de paal redding. Dat onynoedigt de Rotterdammers cenigszins en de Leidenaars trekken herhaaldelijk ten aanval. Mooi werk cL et de Rotterdam- sche linksback als hij een vinnig schot van Semmeling uit het ver'aten doel kopt. Uit een voorzet van de Kanier verhoogt Le bret den voorsprong (3—0) cn onveranderd komt de rust. Wie gehoopt had op meer tegenstand van Rotterdam na de rust. kwam bedrogen uit. Zijlstra. die in het veld bijzonder opviel, wist leert na elkaar vier maal te doelpunten, zoodat de stand een kwartier na rust 7— 0 was. Toen daarna de Leidsche keeper eens uitliep om een ver doorgeschoten bal op te vangen, speel de de linkshalf het leer niet verder hij raakte den bal kwijt en voor di keeper op zijn po&t was, was er (71). Dat gaf do Rotterdammen wat moed en fanatiek werden enkel vallen opgezet. Zonder succes want de Leidsche verdediging ga kans en aan den anderen kant ging eruit, zoodat Zijlstra, de Kanter en den stand tot 101 opvoerden, zood; den op overtuigende wijze won. Het collegium van hot L.S.C. het tweede gedeelte van dezen we bij. Samenzang bij Nederland—Belgl Het bestuur van den Ned. Voetbi heeft besloten vóór den aanvang va wedstrijd NederlandBelgië op a.s. samenzang te doen houden. Gei zullen worden de vijf volgende beken derlandsche liederen: 1. In een bla\ ruiten kiel; 2. Ferme jongens, stoer pen; 3. In naam van Oranje doet oj poort; 4. Waar de blanke top der d 5. De Zilvervloot. De samenzang bestaat onder mu leiding van den heer Nico v. d Linde de muziekereenigving „De Postkan te Amsterdam. Bovendien zullen door de N. V. P! Gloeilampenfabrieken eenige luidspi worden opgesteld, waardoor een nog resultaat zal worden bereikt. Een internationaal speler. In het Zwitsersche elftal, dat a.s. dag te Lausanne tegen Frankrijk uit wordt de middenvoor-plaats ingen door den oud-Spartaspeler Roomberj thans voor Aarau speelt en blijkbaar turaliseerd is aldus luidde het slo een bericht uit Genève, betreffende de ning der Zwitsersche Olympische vo Iers. Naar aanleiding daarvan schrijft heer Ligthart, secretaris van P. S. Eindhoven aan de „Tel.", dat hier sprake is van den oud-Spartaspeler, van den heer Jacq. Roomberg, die rende de twee voorlaatste seizoenen kwam als rechtsbinnen van P. S. V. te Berlijn uit Hollandsche ouders gefc doch woont reeds sedert zijn vierde ja Zwitserland en is genaturaliseerd Zn Hij vertoefde gedurende twee jaar in land als volontair bij de Philipsfabï te Eindhoven. ZWEMMEN. INTERN. ZWEMFEEST VAN HET De Wasserfreunde weer geslagen In Het Zuiderbad te Amsterdam hai terenavond een groot internationaal z feest plaats met medewerking van Wasserfreunde uit Hannover, wate kampioenen van Duitschland. Er werden uitmuntende tijden gen en Het IJ was vrijwel op alle banen riet. De Europeesche kampioen Rieb ger gaf een schitterende demonsl schoonspringen te zien. Het slotnui de polowedstrijd tusschen Het IJ f Wasserfraunde was uitermate span en werd door Het IJ met 53 gewol De uitslagen waren als volgt 100 M. vrije slag heeren (intemationl 1. J. B. van Silfhout (Het IJ) in 1 tnj sec. 2. P. J. Bannenberg (A. Z.) in 1 7 3/5 sec., 3. Th. J. de Man (U.Z.C.) j min 10 sec. 100 M. vrije slag dames: 1. mej. M. dag (Het IJ) in 1 min. 18 2/5 sec.; 22. J. Korthof (H.D.Z.) in 1 min. 20 1/5. s© 50 M. schoolslag heeren (internatio 1. G. H. Vrught (D.W.R.) in 37 3/5 s« K. Baehre (Wasserfreunde) in 38 4/5 s Zweedsche estafette voor dames (51 —500 M. vrije slag) :1 De Hollandsch mes Zwemclub in 2 min. 34 1/5 sec tn dames Sligting, Korthof en Suthe Royaards; 2. De Zwem vereeniging H in 2 min. 34 1/5 sec.; 3. De Amsterdai Damesclub in 2 min. 35 1/5 sec. Wisselslagestafetto heeren 3 X (rug, school- en vrije slag) (internatioi 1. Het IJ in 1 min. 41 4/5 sec. met de z mers van Essen Kohier en van Silf 2. de Wasserfreunde in 1 min. 43 4/5 3. Amsterd. Zwemclub in 1 min. 46 21 Estafette 8 X 50 .meter vrije slag heeren: 1. Het IJ in 4 min. 6 sec.; 3 sterd. Zwemclub in 4 min. 14 2/5 sec. ANECDOTEN. Automatisch. Amsterdammer: Als je bij ons me steen door de ruiten van een politiebi gooit, komt er een agent naar buiten Hagenaar: Bij ons is 't juist ai om, als je bij ons in de hotels den ke door de ruiten naar buiten gooit, kon een agent binnen. Angstvallig. Een echtpaar wandelt door een bosch. Voor 'n paar honderd jaar huisde een gevaarlijke rooversbende, merkti man aan. Hemel, als er maar geen van ov bleven is! riep de vrouw verschrikt, Waakzaamheid. Ja, wij hadden een verschrikkelijk spannende dienst. Ieder oogenblik mo we uitvallen van de onvermoeide bezi vreezen, en wij waren dan ook zoo zaam, dat we dag en nacht bij de k Pen sliepen. Financieele beschouwingen. Jan (tot zijn broer Bertus) Zeg. m meet vader weer 'n wissel betalen 1 geld heeft hij nog niet. Berti's. O ja, dan zullen we wel ransel krijgen, tot hij 't bij mekaar I Fijne manieren. Vader A.: Wat leert je zoon «1 op de hoogeschool? Vader B. (trotsch): Wel, man, li lege? Jordig om geld vragen op 'V*''- dat ha me een eer lijkt het hem te g«

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10