50chpsr%: pond BUITENLAND. Nederland en de Leipziger Messe. DE BESTE PIJPTABAK ,\f BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 6 MAART 1928 No. 5815 3)e Reidóoho, 0ou^a/n! Dö ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent pei treek f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad ia vooi de Abonné'a ven krijgbaar tegen betaling van 5G et per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. tl Dit nummer bestaat uit twee bladen. Vs Lichamelijke opvoeding. Het volgende telegram uit Rome lezen we in de „Msbd." van hedenochtend: De H. Vader ontving heden in audicn tie een duizendtal leden van een Katho lieken Jeugdbond, die te Rome het eer ste congres hunner organisatie hielden. De Paus hield voor hen een lange toe spraak, waarin Hij er op wees, dat men er den Katholieken inrichtingen, vooral den patronaten, bijna een verwijt van maakt, dat ook zij eenigen tijd aan lichaamsoefening besteden, alsof zij zich daardoor onrechtmatig de taak aanmatigen, van die andere instellin gen, wier doel de physieke opvoeding der jeugd is. Zijne Heiligheid is van meening, dat het wel wenschelijk zou zijn, dat een dergelijke zienswijze wordt prijsgege ven; het zoude anders dan schijn wek ken van een systematische oppositie tegen instellingen den H'. Vader dier baar. De Paus wees er op, dat in andere instelingen, waar de phvsieke opvoe ding hoofdzaak is, te weinig tijd wordt gelaten voor de vervulling der gods dienstplichten, zelfs dan, wanneer die plichten worden gedicteerd door stricte geboden der Kerk. In Katholieke kringen wordt in deze woorden van den Paus een duidelijke toespeling gezien op de fascistische jeugdorganisatie. Aldus wordt uit Rome gemeld. Men ziet daar in de woorden van den Paus zoo lezen we, een duidelijke toespe- /ing op de fascistische jeugdorganisatie. Maar w ij kunnen in de woorden een duidelijke toespeling lezen op onze neu trale gymnastiek- en sportvereenigïngen, die te weinig, of heelemaal niet rekening houden met de rechten van deu Gods dienst, met de plichten van den jongen of 't meisje te opzichte van den Godsdienst de lichamelijke ontwikkeling niet stellen beneden en ondergeschikt aan die van den geest. En die dakrdoor zoovele begin- sellooze, schijn-beschaafde menschen ma ken, die ook in kringen, waaruit men be- tere dan zulke klat-erkoud-karakters ver wachten zou, worden aangetroffen. Ook hier in Holland kunnen de woorden van den Paus ter overweging nemen VOLKENBOND. DE RAAD BIJEEN. De openingszitting. De St. G o 11 h a r d-a f f a i r e. Te Genève is gisteren de 49ste zitting van den volkenbondsraad geopend. De be sprekingen buiten de zitting waren in hoofdzaak gewijd aan de St. Gotthard- affaire, welke wellicht reeds heden in den raad ter sprake zal komen. Voorts werd besloten een bijzondere commissie te benoemen, die zich met de door Portugal aangevraagde Volken- bondsleening zal bezig houden. In deze commissie hebben de vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk, Finland, En geland, Italië en Portugal zitting. De Volkenbondsraad heeft in een ge heime zitting minister Beelaerts van Blok land uitgenoodigd nog tijdens deze Raads zitting een mededeeling te doen betreffen de den stand van zaken in de Poolsch-Li- tausrhe kwes+ie. Tegelijk besloot de Raad Woldemares topgrafisch mede te deelen, dat dit onderwerp dus nog deze week aan de orde zal komen, het daarbij aan hem overlatend, of hij daarvoor naar Genève wil komen. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Wereldarbitrage en regionale veiligheid. De volkenbondscommissie voor arbitrage en veiligheid heeft gistermiddag haar vol tallige vergadering weder hervat. Dank zij" den waarlijk bewonderenswaar- digen arbeid van de redactie-commissie en vooral van de commissie van drie: sir Ce cil Hurst, Politis efi Rollin Jacuqcmyn, zal de commissie heden met haar arbeid ge reed kunnen zijn. Een groot aantal documenten werd reeds gisteren afgehandeld, waaronder de tekst van het ontwerp-wereldverdrag voor arbitrage en verzoening. Volgens het ontwerp kunnen alle rechts geschillen aan het Haagsche hof worden «ndei worpe i, en zullen o.ne niet-juridische DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone edvertentièn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele var het tarief berekend. s Kleins edvertentién, vaD ten hoogste 30 woorden, rraarfa betrekkingen worden aangeboden of gevraagd. huuT er rer huur, koop en verkoop f 0.50 INGEZONDEN MtUEULtLINü. Meer dan dertig Nederlandsche expo santen. De vijf en twintigste extra-trein naar de Leipziger Messe uit Nederland. Ongeveer 1600 Nederlandsche bezoekers. Een rede van den heer A. van Santen. Zondag is de Leipziger Voorjaarsbeurs aangevangen onder naar het schijnt omstandigheden, die het beste doen ver wachten. Uit alles blijkt, dat de economische toe stand in Duitschland gedurende de laat ste maanden zeer is verbeterd, een verbe tering die op de Messe de thermometer immers van den handel tot uiting moet komen. Feit is dan ook, dat zoowel uit Duitschland ze'.f als uit het buitenland niet het minst uit Nederland de deelne ming en belangstelling zeer is toegenomen, vergeleken bij de jaarbeurzen van de laat ste jarenHet aantal exposanten be draagt ongeveer 12 pet. meer dan op de vorige voorjaarsbeurs en het buitenland heeft hierin een groot aandeel. Het valt op, dat ook de Franschen meer dan tot nu toe, naar Leipzig zijn gekomen om hier te trachten zaken te doen. Wat Nederland betreft, dg vaste expo santen op de Leipziger Messe zijn ook dit jaar teruggekeerd er. er zijn er thans eenigen meer dan voorheen. In een vol gend artikel zullen wij evenwel gelegen heid hebben hierop terug te komen. Zaterdag heeft de vijf-en-twintigste ex tra-trein uit Nederland gereden, die ge heel -bezet was, terwijl het aantal liefhebbers voor dezen trein zoo groot was, dat een aantal moest worden afgewezen. De heer PI. J. van der Borg, die de Leipziger Messe „ehrenamtlich" in Nederland vertegenwoordigt, had eenige Nederlandsche dundoeken medegenomen om deze na de laatste locomotief-wisseling te Halle op den locomotief te plaatsen. In verband met het gevaar, dat het rood der vlaggen als seinen zouden wor den laangezien met de mogelijke daaruit voovtvloeiende complicaties, mochten de- vlaggen niet worden geplaatst. In totaal bedraagt het aantal zich aan gemelde bezoekers uit Nederland onge veer 1G00, een aantal dat slechts in de inflatiejaren, toen het reizen naar Duitsch land zoo goedkoop was, werd overschre den. Ook dit wijst op een gezonde, norma le ontwikeling van de Messe cn van den wereldhandel in het algemeen. geschillen moeten worden voorgelegd aan een permanente verzoeningscommissie, zooals er tusschen iedere twee staten, tot het verdrag toetredend, zullen moeten be staan. Bij de dvcussie hierover kwam de aan gename verrassing, dat lord Cushendun tenslotte toch heeft ingezien, toen de Britsche delegatie verzet ertegen had aangeteekend, dat de volkenbondsverga dering den tekst van zulk een verdrag zou bekrachtigen en het verdrag daaiaia voor alle staten, die zulks wenschcn. ter onder- teekening op het volkenbondssecretariaat zou openstellen. Overigens beteekent de goedkeuring van den tekst van het verdrag natuurlijk nog allerminst, dat alle staten tot onder- teckcning bereid zijn. ITALIË. De rede van Mussolini. Ongunstige indruk te Genève. Uit Genève wordt gemeld, dat de in druk, welken de rede van Mussolini dsar heeft gemaakt, niet zeer gunstig is. Inzon derheid wordt de aandacht gevestigd op zijn verklarin rlgF de huidige regeering niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de toezeggingen van vroegere Ita- liaansche regeerirgen. De Volkenbond, die ten slotte toch een bond van regeeringen is, heeft een zekere continuïteit der regee ringen ten gronds'a". riet feit, dat Musso lini de vroeger door Tittoni aan Zuid-Ti- rol gedane toezeggingen eenvoudig verloo- cent, maakt een te merkwaardiger indruk, daar deze toezeggingen indertijd door den koning van Italië plechtig bekrachtigd is. POLEN. De verkiezingen. Zondag hebben in Polen onder groote be langstelling de Sejmverkiezingen plaats ge had. Voor zoover thans bekend heeft de re- geeringslijst in de centrale en oostelijke dis tricten over het algemeen successen behaald In alle districten hebben de communisten, vergeleken met de jongste gemeenteraads verkiezingen, een klein succes behaald to. koste van de socialistische partij. De uitslagen in Poolscli Opper-Sile toonen een aanzienlijke vermindering in 7. aantal stemmen, dat op Duitsehers is uit gebracht, ver- met r'e «e**»e teraads verkiezingen van 1927. De Duitsehers zul len met moeite ten hoogste zes zetels ver krijgen, terwijl de Polen reeds van elf ze tels verzekerd zijn. Is het aantal Fransche bezoekers en ex posanten toegenomen, hetzelfde is het ge val met de Engelsche, Tjechoslowakijsche en Üostenrijkscbe vertegenwoordigers. Voor Nederland is ook van belang, dat het aantal inkoopers uit Amerika grooter is dan voorheen. Op uitnoodiging van het bestuur van het ReichsverbaDd deutscher Fimkhand- ler heeft Zondagmiddag de heer A. van Santen, voorzitte- Tan den Nederland- schen Bond van Radio ban delaren te Am sterdam, in de Festsitzung van dit Ver band een redevoering gehouden over den radiohandcl in Nederland. In deze rede, die door de Duitsche radio-stations, evenals de andere redevoeringen, die in deze Festsitzung werden gehou den, werd gebroadcast, wees de heer Van Santen op het feit, dat Nederland in eenige jaren tijds was geworden een ex portland voor radio-artikelen tegen een importland voor nog slechts eenige jaren. In 1925 bedroegen de uit- en invoer res pectievelijk 900.000.— en 2.100.000.— in 1926 resp. 13.300.000 en ƒ3.100.000 en in 1927 resp. ƒ9.200.000 en ƒ4.800.000. Dc uit voer van radioproducten uit Nederland is dus gedurende de laatste vijf jaren bijna vervijfvoudigd. Het aandeel van Duitsch land in den invoer in Nederland bedroeg ongeveer 54 pet., terwijl daartegenover uit Nederland naar Duitschland werd geëx porteerd gedurende de drie laatste jaren resp. 70.000 en 400.000 en 1.700.000. Dc heer Van Santen gaf vervolgens een kort overzicht van de ontwikkeling van den omroep in Nederland, herinnerde er aan, dat de eerste geregelde radio-muziek uit Den Haag den aether werd ingezon den (hetgeen hier in Duitschland, waar men de eer voor Königswusterhausen op- eischt, betwist wordt), hier in Nederland het eerst een staatshoofd tot zijn koloniën sprak en vertelde tenslotte hoe de om roep thans in Nederland georganiseerd is. Het aantal oK>u-vglóestel]en in Neder land schatte de lieer van Santen op 150.000 k 200.000. Na gesproken te hebben over do radio-centrales in Nederland besloot de heer van Santen zijn rede met een opwek king gedurende de aanstaande Olympische Spelen een bezoek aan Nederland te bren gen. De eerste dag van de Messe werd be gunstigd door mooi voorjaarsweer. Het bezoek was reeds druk. De resultaten uit alle deelen van het land toonen aan, dat het z.g. katholiek-nationale blok een ernstige nederlaag heeft geleden; zelf in Posen, waar tot dusver alle manda ten in het bezit der nationaal-democraten waren, heeft het katholiek- nationale blok slechts 50 pet. verkregen van de stemmen, die het tot nu toe bezat. Overal is de opkomst der kiezers zeer groot geweest en uit alle deelen van het land komen berichten, dat de verkiezingen betrekkelijk kalm zijn verloopen. Niettemin hebben op sommige plaatsen relletjes plaats gehad. Zoo werden te Kattowitz Duitsehers lastig gevallen. Te Krakau zijn elf Joden gearresteerd en bij een botsing tusschen Polen en Duitsehers werden zes personen gewond. Arabië. De Wahabieten op het oorlogspad. Groot offensief tegen Koweit voorbereid. Uit Nejd komen steeds meer berichten omtrent een groote activiteit onder de ver schillende stammen, die klaarblijkelijk op bet oorlogspad zijn en een groot offensief voorbereiden. Koweit, dat wel het hoofd doel van den aanval zal zijn, verkeert in een toestand van spanning, doch het blijft vol vertrouwen, zulks in verband met de aanwezigheid van Britsche luchtstrijdkrach ten en oorlogsschepen. Gemeld wordt, dab een Engelsch bataljon van Brit-sch-Indië naar Koweit onderweg is. Voorts zullen nog twee eskaders vlieg tuigen naar Koweit worden gezonden, waar een nieuwe militaire basis zal worden inge steld. Drie oorlogsschepen zijn tot verderen steun aangekomen. De boodschappers van den sultan van Koweit, die naar den koning der Wahabie ten waren gezonden, zijn teruggekeerd met de mededeeling, dat de koning niet kan in staan voor Moetar- en Ataibih-stammen. Hij liet den sultan van Koweit verder weten, dat deze beter zou doen ziin eigen voorbe reidingen tegen den aanval te treffen. EGYPTE. De premier afgetreden. In verband met het verworpen ontwer p-v erdrag Nadat Sarwat Pasja officieel den Brit- sclien hooge-commissaris Lord Lloyd, in kennis had gesteld van de weigering der Egyptische regeering om het ontwerp-ver- drag met Engeland te aanvaarden, is hij H- msu- rvaiihansin Nederland is f in den Prijs m/v 1G!d per pond 20cKperons als premier afgetreden, zoogenaamd om ge zondheidsredenen. Het zeer korte antwoord aan den hoogen commissaris zegt, dat het voorgestelde ver drag in alle opzichten onvereenigbaar is met dc onafhankelijkheid en souvercinited van Egypte, vooral omdat het verdrag de Engelsche bezetting wettelijk vastlegt, het geen volkomen onaannemelijk is. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Hoe de kerk bestolen wordt. De kathedraal van Cindad Victoria in den Staat Tamaulifas, zoo wordt uit Mexi- co-stad aan dc „Universe" gemeld, is ont eigend en in een 8ehool veranderd. De „Excelsior"' meldt, dat de Staat reeds voor een waarde van 120.000.000 gulden aan gebouwen ontroofd heeft aan de Kerk. Al leen in het laatste jaar zijn 14.000 kerken ter waarde van 73 miilioen pesos onteigend. Een nieuwe order der regeering gelast de onteigening van alle particuliere gebouwen, waarin „onwettige godsdienstige handelin gen" plaats grijpen. De opstandige beweging. Een samenzwering? De Mexicaanschc politie beweert dat zij door de arrestatie van een katholiek pries ter te Mexico-slad een samenzwering heeft ontdekt tot het vermoorden van president Calles cn generaal Obregon. In het huis waar de priester werd gearresteerd, zou een hoeveelln-id litteratuur gevonden zijn, waar in het vulk uit naam van de Liga voor de verdediging van de godsdienstvrijheid werd aangespoord in opstand te komen. Vier Amerikanen geëxecuteerd. Vier Amerikanen, beschuldigd van roof, werden te Calexico gearresteerd. Na ont vluchting uit dc gevangenis werden zij Za terdag dooi- Mexicaansche ambtenaren ge- executeerd. Drie der Amerikanen waren naar beweerd wordt desrteurs van van de Ainerikaansche handelsmarine. V/ETTELIJKE REGELING VAN HET A C C 0 U NT ANTS WEZEN. Een commissie van advies ingesteld. Overwegende, dat een regeling van het accountantswezen wenschelijk^ is gebleken en dat er aanleiding bestaat zoodanige re geling zooveel mogelijk te doen aanslui ten aan het in het maatschappelijk leven tot dusverre gegroeide, met behoud, voor zoover mogelijk, van de corporatieve zelf standigheid der in het maatschappelijk Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De raad van den Volkenbond is giste ren bijcengekon en. De voornaamste kwes tie, n.l. de Sc. Gottbard-affaire, wordt waarschijnlijk vandaag in behandeling ge nomen. De rede van Mussolini heeft te Genève een ongunstigen indruk gemaakt. De Wahabieten op het oorlogspad. BINNENLAND. De minister van Arbeid, H. en N. heeft een commissie benoemd ten einde hem advies uit te brengen over vijf vragen be treffende .cgeling van hei aecountants- wezen. 'Binnenland, 1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Kerkmuzick-week te Utrecht van 26—30 Augustus. (Kerkn., lste blad). Mededeelingen van de A!g, Ver. v. Bloembollencultuur. (L. en T., 2de blad). leven opgekomen organisaties en kennis genomen hebben van een hem overge legd ontwerp eener wettelijke rege'iug van hot accountantswezen, samengesteld in onderlinge samenwerking van den Ne derlandsche Bond van Accountants, het Nederlandsche Instituut van Account:"its en de Nederlandsche Organisatie van Ac countants, heeft de Minister van Arbeid, II. cn N. I. een commisie ingesteld, met de op dracht hem omtrent de navolgende vra gen van advies te dienen: 1. Is een regeling, gelijk die in het over gelegde ontwerp is vervat, met de hier- l boven aangegeven beginselen in overeen stemming en is met name de daarin ge- geven oplossing eener organisatie van. ver- eenigingen juist? 2. a. Zoo ja, moeten nevens de 3 hier boven genoemde vereenigingen, die zich reeds bereid verklaarden op zoodanig© I basis mede t© werken, nog andere vereeni gingen van accountants tot zoodanige re- gebng toe treden? b. Zoo neen, hoe zou dan de regeling en organisatie moeten zijn? 3. Moeten nevens de toetredende ver eenigingen nog leden van niet toetredende vereen, of niet-georganiscerde accoun tants in dc gelegenheid geste'd worden onder de te ontwerpen regeling te worden begrepen? Zoo ja, hoe of welken? 4. Ivan in verband met de te ontwerpen regeling van het accountantswezen eene regeling van het belastingconsulentschap

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1