'S e« Buitenl. Berichten. Uit de Omgeving. Ned. Oost-lndië. Allerlei. "Jem!DE TOCHT VAN DE „SCHUTTEVAER". Dc reddingsboot op de Theems aangekomen Gistermiddag te 5 u. 15 is de reddings boot „Schuttevaer" op de Theems bij Gra- resend aangekomen. In den avond zou de tocbt naar Londen vervolgd worden. „De Msb." releveert nog eens de eigen schappen van deze onzinkbare redding boot. Deze boot kan geheel omgehaald wor- den, „gekrengd", zooals dit in zeemans- termen heet en springt, dan eenmaal losgelaten zeer snel weer in haar 8 evenwicht. Zij doorstond verscheidene P proefnemingen, kan van boven met luiken i afgesloten en daardoor waterdicht ge naakt worden. De boot drijft als een bal op het water 3» is eenvoudig doch practisch ingericht. kan vervaardigd worden van teak-, •'J ?iken- of Noorsch vurenhout. Deze boot B' s voorzien van een gewelfd dek, dat de nzittenden beschermd doet zijn tegen alle mgerief van zee- en hemelwater, alsmede 1 ee 'an weer, en wind, vervolgens zijn op het z V*er P^aa^sea ovale ingangen aan- (ebracht, een getal groot genoeg, om in 'hè behoeften van het oogenblik te voor dien. 1{ boot is overnaads gebouwd onder de >erghouten, en diagonaalsgewijze dus vol- ;ens torpedo-model, boven de berghouten. •■iH De bouw van de boot. b. Aan de gevolgen overleden. rden j)e ]ieer \v. de Wit, die Dinsdag op den Seninbewaakten overweg nabij het station land berg door den trein werd gegrepen, is edenmorgen in het Academisch Ziehen 's a' uis te Groningen aan de bekomen ver- See rondingen overleden. b< Door een auto aangereden. Te Horst werd gisterennamiddag op den ,e tijksweg de timmerman M. uit Horst, die en motorfiets bereed, door een vrachtauto ^angerpden. De motorrijder werd zeer ern- aangereden. De motorrijder werd zeer rnstig aan don arm en het oog verwond en irak op twee plaatsen een been; bovendien reeg hij tal van ontvellingen en kneuzin- e en. De verwonde werd naar het Gasthuis ya Sint Joseph" te Venlo overgebracht. Zijn oestand is bedenkelijk. De motorfiets werd eheol vernield. Een geheelen nacht in da modder. Vorige week had te Valburg een ongeluk di "laats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Na etei'e sluiting van het veertigurengebed be- af de Pastoor van Valburg zich huiswaarts ars het oversteken van een vonder op een binnenwegen, geraakte hij door uitglij- mefen in een sloot, waar hij bijna tot de erpchonders inzakte. Den geheelen nacht g] racht de pastoor in dezen benarden toe and door. Tegen den morgen meende hij <etstappen te hooren en riep om hulp. iet groote moeite kon men den inmiddels __,(;iewusteloozen pastoor uit den drassigen re„ rond krijgen. Zijn toestand is een weinig I ooruitgaande. De pastoor was gewend te voet dezen ji fstand af te leggen. Door het vriezen der aatste dagen was de grond daar ter tuv ilaatse glad, hetgeen de oorzaak is geweest oej an dit ongeluk. „De Tijd", drj Een zwerftocht met een verduisterde cheque. Woensdag is door de Arnhemsche re- her c he aangehouden de 23-jarige loop- iecht W., wonende te Arnhem, die met een geinde chéque van 100 was van- loor gegaan. Hij ontmoette een veertienjarig vrien- linnetje van hem, een meisje, dat zich laags te voren tevergeefs aan verdi ering van een rijwiel had trachten schul- lig te maken. Ze trokken samen naar Nijmegn, van- u laaruit spoorden ze denzelfden dag naar Jtrecht waar de 100 werden opge- en naakthet meisje werd in een reI deede jongedame gemetamorphoseerd n3pok W. stak zich in nieuwe kleeren. Ze togen toen weer naar Nijmegen lit vrees, dat de politie hen zou aanhou- :en, trokken ze het land in. Het geld wa3 poedig op, en het meisje keerde naar Am- tem terug waar zij werd aangehouden. W. neldde zich een dag later bij de politie De bevestiging »s kopervast; al het ijzer werk is gegalvaniseerd. De tuigage bestaat uit grootzeil, fok en storm fok of emmerzeil. De boot kan door vier ruimen bediend worden en is voorzien van een gewoon cn van een noodroer. Tot verhooging der stabilteifc bezit zij een automatisch werkende, waterballastla- dende bakkiel, hetgeen het medevoeren van ballast overbodig maakt en tezamen met de zich in het inwendige bevindende luchtkisten, hun onzinkbaarheid waarbor gen. Tevens dient doze bakkiel om de boot langs leibanen met kogellagers buiten boord te zetten. Deze kiel schenkt de boot de capaciteit, bij menige navigatiekennis van haar be stuurder, zeilende, onveilige kusten te vermijden, veilige havens te bereiken, en bij zeer woelige zee, gevaarloos te kunuen ronddrijven. Als vaststaand moet het beschouwd worden, dat thans een zeer verbeterd type boot is geschapen, die met en zonder da vits buiten boord kan gebracht worden. De boot kan tenslotte ingericht worden ten dienste van 2050, ja zelfs tot een nog grooter aantal opvarenden, geheel con form de voorschriften der bestaande scheepvaartwetten. Voor handigheid aan boord van schepen heeft zij de volgende afmetingen: lengte over steven 7.50 M., breedte grootspant 2/20 M., holte van binnenkiel tot onder ge welfd dek 1.30 M. Waarborgsommen verduisterd. De 25-jarige V/. V., van huis uit een boe- en arbeider uit een dorpje in Noord Bra- "ant, had zich weten op te w;erken tot landelsreiziger. Daarna is hij te R'dam ge- :omen om een bemiddelingsbureau te tichten. Hij deed advertenties plaatsen, ar raarin hij tot 400.000 aan hypotheken J. anbood op vaste goederen. Tevens plaat- L. "te hij advertenties, waarin flinke jonge de Bannen werden gevraagd, om agent voor ;ijn bureau te worden. Hij eischte een waarborgsom van 250, maar als men min- Q- lor bood, dan nam hij daar ook wel ge- n- 'oegen mee. In het geheel heeft hij 5 of 6 'genten aangesteld en 800 aan waarborg- icmmen in handen gekregen. V., die op ka- Ders woonde, verhuisde ieder oogenblik, "mdat hij als wanbetaler terstond ruzio Bet zijn hospita's kreeg. De agenten von- len het al spoedig vreemd, dat zij zoo id als niets te doen kregen en toen zij er T' net elkaar eens over hadden gesproken, 'e besloten zij, de centrale recherche te waar- Behuwen. Deze stelde een onderzoek in en dit leidde tot de arrestatie van V. Hij werd •angehouden aan het station, toen hij juist Bereed stond naar zijn dorp terug te kee- ren. De 800 had hij in drie weken tijds opgemaakt. Inbraken. Te Uden is ingebroken bij G. van Gcn- neP op de Molenhei. Het hee'.e huis werd doorzocht. In een kamer waar een oude Pum sliep werd een portemonnaïe met 10 ontvreemd. Op den zolder sliep de |2oon. Deze werd gewekt door het licht 7an den lantaarn van den" inbreker1. Hij ^btcr volgde den dief maar kon hem niet inhalen. Eveneens is ingebroken bij den heer G. Coenèn in de Stationstraat. Alle kasten en laden werden geopend en door zocht. Uit een schrijfbureau werd een be drag van ongeveer 130 ontvreemd. Te Deurne heeft zich een dief laten insluiten in de woning van dr. Verhagen, die even weg moest om een patiënt te bezoeken. Ales werd overhoop gehaald, tot de verbandtrommel toe. Er wordt slecht b een bedrag van 20 vermist. Trefnvertraging. Van den electrischen trein 1118, welke Dinsdag 20.35 uur uit Amsterdam te Den Haag aankwam, waren de assen van den motorwagen warm geloopen. De passagiers moesten uitstappen, waarop oen andere trein voorreed. Een en ander veroorzaakte nog al eenige vertraging. Een vergeten schoolkind. Te Lage Zwaluwe was op de bewaar school «en kind ondeugend geweest en in het speellokaal opgesloten. Toen de school uitging vertrok ook de onderwijzeres zon der aan het kind te denken. Buren hoorden het kind huilen en hebben het bevrijd. Een seinbord bij een .spoorwegoverweg Aan den Bloemendaalschen kant van de Kleverlaan te Haarlem is bij den spoor weg overweg een seinbord geplaatst, dat den auto's komende van den Kmheimweg aangeeft of de spoorboomen gesloten zijn. Het bord wordt van het wachtlokaal uit van den overwegwachter bediend en is zoo ingericht, dat de boomen niet gesloten kunnen worden als het bord niet op on veilig is gezet. Een zware brand te Parijs. Fabriek verwoest. Een hevige brand heeft gisternacht te Parijs do werkplaatsen vernield van een fabriek van schrijfmachines cn bioscoop- toestellen. Verscheidene gebouwen van vijf verdiepingen werden een prooi der vlam men. De door verzekering gedekte schade wordt op eenige millioenen geschat. Van de 1100 arbeiders zijn er 8 tot 900 werkeloos. Het Vuur zou in een der zalen waar vernisd wordt en de kachels aanblij ven, zijn ontstaan. Een aardbeving in California. Uit Bakersfjeld (Californië) wordt ge meld: Gisternacht zijn aardschokken waar genomen op de petroleumvelden in de buurt van Bakersfield. Een schok ging ver gezeld van een geluid, dat geleek op een ontploffing. De Gouden Hoorn gedeeltelijk dicht gevroren. Door de hevige koude is, volgens een bericht uit Constantinopel, een deel van de Gouden Hoorn dichtgevroren, hetgeen in meer dan honderd jaar niet gebeurd is. Bloedig drama te Brussel. Graveur gedood, zijn vader stervend. Gisteravond vervoegde zich bij een graveur in de Prinsenstraat te Brussel een klant. Toen ondanks zijn geroep niemand verscheen en hij de dour die van het ate lier naar het- woonvortek leidt, wilde openen, vond hij tot zijn groote ontzet ting het lijk van den graveur, alsmede het lichaam van den vader van den graveur, die nog slechts flatiwc tookenen van leven gaf. De politie, die onmiddellijk een on derzoek instelde, vond in de nabijheid der beide lichamen een bebiceden hamer, hetgeen doet veronderstellen, dat vader en zoon elkaar met een hamer hebben be werkt met het bovengenoemde vrecselijke resultaat. Aanval op kolenmijn In Ohio. Tegen de ongeorganiseerde arbeiders. Een menigte van meer dan 500 mannen en vrouwen heeft eergisteren een aanvat gedaan op de Dorothy-mijn van de Y.M.C. kolenmaatschappij nabij Stuebenville in Ohio. Zij werden teruggedreven door traan- gasbommen, die door de politie werden ge worpen. Zeven leiders worden gearresteerd De menigte bestond hoofdzakelijk uit werklooze mijnwerkers, Leden van vakver- eenigiugen, die verontwaardigd waren over de mededeeling, dat het werk in de mijn zou worden hervat met niet-aangesloten mijnwerkers. De Dorothy-mijn ligt in de bi tumineuze kolenvelden van Ohio, waar reeds sedert 1 April van het vorige jaar wordt gestaakt. Brandend lijk in een greppel gevonden. Dinsdagochtend is in een greppel aan den kant van den weg van Melun naar Lagny-sur-Marne een geboeid en verkoold raenschenlichaam gevonden, waarvan op het moment der ontdekking de vlammen nog opsloegen. Naast het lijk, op den weg, vonden de gendarmes auto-sporen, af komstig van een wagen die blijkbaar zeer krachtig moet hebben geremd. Het lijk is dat van een mannelijk per soon. Men mist echter iedere aanwijzing omtrent de identiteit. Onschuldig veroordeeld. In 1925 was een Tsjecho-SIowakisch diamant-handelaar, die in A'dam woon achtig was, tot dne maanden gevangenis straf veroordeeld wogens vervalsching van een pas en omkooping van een amb tenaar. De man, Sch., heeft zijn straf uit gezeten. Ondertusschen is na een langdurig on derzoek, geblekn, dat de pas in het geheel niet vervalscht was, doch dat een veran dering van datum door een consulairen be ambte was aangebracht. In dit geval ver viel nu ook do bcschuldigng van omkoo- Ping. Dinsdag is de veroordeeling nu opgehe ven en de betrokken persoon is in alle op zichten vrijgesproken. Kassier gevlucht De kassier van het Hannoveraansche filiaal der Philipp Holzmann A. G. für Hbch- und Tiefbau is met medeneming van 31.000 mark, welke hij op vervalschte cheques geind had, naar Nederland ge vlucht. Zijn been door een trein laten afrijden. Verzekeringsbedrog gestraft. Een fabrieksarbeider, zekere Kürl uit Sassmick in Westfalen, werd onlangs aan de spoorlijn bij zijn woonplaats gevonden met een afgereden been. Een voorbijgan ger bond den beenstomp af en waarschuw de toen omwonenden. Dat was het ver haal. Maar later merkte de arts op, dat heb boen in stikdonkeren nacht al buiten gewoon kunstig was afgebonden, waar door doodbloeden was uitgesloten. Kort daarop stelde ook de justitie een onder zoek in, en ten slotte werd een strafactie aangevangen op grond van het sterk e vermoeden, dat Kürl door don „voorbij ganger" zijn been vooraf had laten afbin den en zich toen in dier voege op de rails had laten legen, dat het been op tot het doel dienstige wijze werd afgereden. Kurl had zich n.l. kort voor het ongeluk bij twee maatschappijen voor in totaal 30.000 mark tegen verkeersongevallen laten ver zekeren. Een bezichtiging ter plaatse door par ket en rechtbank van Siegen ingesteld, heeft de verdenking van opzet bevestigd. En thens is de man wiens geval aan de bekende \Veensche zaak-Maiek doet den ken wegens bedrog van de verzekerings maatschappij die niet uitbetaalde) tot negen maanden gevangenistraf veroor deeld. De Krakatau. Aneta seint uit Batavia: Boven den kra ter van den Krakatau worden voortdurend gasopborrclingen waargenomen van middel matige sterkte, die een sterke lucht van zwavelwaterstof verspreiden. De tempera tuur van het. water is aan de oppervlakte lauw tot warm. Een koffieztekte in penkoelen. In Benkoelen heersoht een nieuwe nog onbekende ziekte onder do koffiecultures. Ter bestudeering dezer ziekte is een des kundige van het koffie-proefstation te Ma- lang circa twee maanden op Soeban Ajazn geweest, terwijl zijn voornemen is het on derzoek in dit jaar voort te zetten. Ais resultaat van dit eerste onderzoek is komen vast te staan, dat de ziekte, door den deskundige „Topstcrfte" genoemd, door een schimmel wordt veroorzaakt, welke op de een of andere wijze in de houtvaten dringt en daar een verstopping teweeg brengt. De vrees, dat de koffiecultuur door die ziekte met totalen ondergang bedreigd zou worden, stemt'in het geheel niet overeen met de tot nu toe van wetenschappelijke zijde ontvangen berichten. De Topsterfte is wel ernstig, doch nu de oorzaak bekend is, bestaat er alle hoop, dat wetenschap en practijk de middelen tot bestrijding zullen kunnen vinden. Dancing en vrouwelijke gezondheid. Ondervraagd over de gevolgen van de moderne of nieuwe dansen onder opzicht van gezondheid hooft Dr. Varlot ver klaard: de moderne dansen, met die plot selinge en ongeregelde bewegingen zijn voor do jonge vrouwen uiterst schadelijk. En hij voegt er bij dat do excentrieke dansen, tegenwoordig aan do orde van don dag, meer dan ander nadeelig zijn voor de gezondheid van de jonge meisjes en zonder twijfel groote en treurige gevol gen hebben bij do jonge vrouw, die moeder gaat worden. Weinige dezer jongo vrou wen bekommeren zich om de vreugde e de plichten, die do geboorte van een kina medobrengt. Men begri.pt dat Dr. Yarlot en hij is niet de eenige zich bezig houdt met den noodlottigen invloed dien de gymnas tiek, door de negers ingebracht, kan heb ben op de gezondheid van dogencn, welke de natuur bestomd heeft om.... beschaaf de moeders te zijn. HAARLEMMERMEER. Fietsendief. Dinsdagmorgen vervoegde zich aan de woning van don landbouwer L. aan den Slotorweg te Rijk alhier een op het oog net uitziend persoon, blijkbaar met het doel om een aalmoes te vragen of een pot lood te vorkoopen. Bij de openstaande deur van het z.g. ach terhuis gekomen, zag hij, dat daar nie mand van de bewoners aanwezig was. Van deze gelegenheid wist hij gebruik te maken om fluks een heerenrijwiel, hetwelk in dit achterhuis stond, mee te nemen en daarmede weg te rijden. Dit werd opgo- rnerkt door een zuster van L„ die toevallig uit een andere kamer naar buiten keek cn den man zag weggaan. Zij waarschuwde onmiddellijk haar broer, die achter op het erf werkzaam was; deze ging den dief met oen ander rijwiel achterna en wist hem in te halen. Hij hield den man staande en kon met veel moeite de fiets weer bemachtigen. Alsof er niets gebeurd was liep de dief daarna kalm verder in de richting van den Vijfhuizerweg. L. waarschuwde onmiddel lijk de gemeentepolitie to Hoofddorp, die zich direct naar den Vijfhuizerweg begaf en den man arresteerde. Het bleek te zijn de 34-jarige H. v. d. G., gedomicilieerd te Amsterdam. Do man heeft reeds 5 jaar gevangenisstraf achter den rug en is een paar weken geleden pas ontslagon uit de strafgevangenis te Schc- veningen. Ook hoeft hij al 7 jaar in een verboteringsgesticht doorgebracht. Hij moet zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal bij den landbouwer A. aan den. Hoofdweg te Hoofddorp. De man is ter be schikking van de justitie gestold. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. De heer A. v. Paridon heeft, wegens hoogen leeftijd, bedankt als lid van het R. K. Kerkbestuur. LISSE. Hervorming van den Stillen Omgang. Gisteravond vergaderde de Retraiteclub „St. Ignatius', onderafd. van den R. K. Volksbond in het Bondsgobouw. Deze ver gadering, zeer belangrijk vanwege de re organisatie, was tamelijk bezet. De heer P. Warmerdam, als voorzitter dezer afd., opende de bijeenkomst met den Chr. groet en heette de aanwezigen van harte wel kom. Allereerst moest de voorz. zijn groo te spijt uiten omtrent het verloop van do Retraites, gehouden dezen winter. Wat in geen IS jaren is geschied: de retraite voor gehuwden is dit jaar slecht voor elkander gekomen n.l, één onvoltallige, waartegen vroeger twee voltallige retraites. Wij moe ten ons gaan reorganiseeren, wat wel de voornaamste bespreking van dezen avond zal zijn, om in 't vervolg wederom de eere plaats te mogen verkrijgen in het Retrai tehuis zooals vroeger. Spr. gaf een uiteenzetting van de reor ganisatie. Het bestuur stelt cr hoogen prijs op, dat ieder jaar retraites gehouden wor den. Het bestuur 6telt het ook op hoogen prijs, dat een ieder, die moeilijk ieder jaar kan, de retraite om de twee jaar houdt. Hot bestuur stelt voor om een maandelijk- sche sparing te doen houden van minstens 0.25 per maand, dan heeft iedereen het recht eens per twee jaar een retraite bij te wonen. Er zal een propagandaclub van deze vereeniging in het leven geroepen worden, om de contributie te innen. Ver moedelijk zullen bonboekjes met doordruk het den propagandisten zeer makkelijk ma ken. Het bestuur vraagt hierna hdfc'oordcol der vergadering. De hoer P. v. Bezu vraagt of het kwartje vereenigingscontributie blijft bestaan. De lieer Mesman vraagt of het geld, gestort hiervoor, het eigendom blijft van den spaardor. De Voorz. beantwoordde deze vragen bevestigend. Hierna werd het voorstel aangenomen, wat zeer zeker een uitkomst is voor de ar beidersgezinnen, daar dan de 6.50 niet in eens betaald behoeft te worden. Vervolgens gaven zich eenige leden op als propagandist. Een voorstel van den Geest. Adviseur om een circulaire van dit nieuwe spaar systeem te doen maken om meer bekend heid te geven aan het Retraitewerk, werd nader toegelicht door den Voorz. Deze cir culaires zullen dan worden verspreid, waarraode de vergadering accoord ging. Hierna deelde de Voorz. nog een mededee ling omtrent de werkzaamheid van den heer Sprengcrs als secretaris dezer ver eeniging, welke functie s'an wordt waar genomen. Het bestuur heeft onderling de rollen te verdoelen, waardoor do heer S. Tangein an le voorzitter is geworden, en den heer P. Warmerdam een bliivende be stuursfunctie blijft waarnemen als 2e voor zitter. De Voorz. deelde mede, dat weder om de retraites zijn aangevraagd. Voor de rondvraag was weinig animo. Do heer Laneelaan dankt de vereeniging voor het vertrouwen in hem gesteld als le voorzitter. Hierna sluiting. LEIDSCHENDAM. Stille Omgang. Maandag had in het Patronaatsgebouw een lezing met licht beelden plaats van Den Stillen Omgang. Om pl.m. 8 uur opende Kapelaan Nijman do bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, waarbij hij de hoop uitsprak, dat deze avond zou worden een echte propa- gnnda-avond, opdgt zoodoende te Leid- schendam een bloeiende vereeniging zou kunnen worden opgericht. Hij bracht nog dank aan de talrijke aanwezigen, in het bijzonder aan de dames, voor de opkomst en gaf dan het woord aan den heer An- dries3cn, die in een zeer keurige lezing, verduidelijkt met lichtbeelden, op schitte rende wijze uiteer"ette en deed zien de /Stad Amsterdam 'i 1345, het H. Mirakel de Gescbic'ems dor H. Stede, het Begijn hof, de Schuilkerken, etc. om dan op dui delijke wÜ7e uiteen te zetten het doe1, etc. van den Stillen Cmgang en allen aantespo- ren in grooten getale op te trekken naar Amsterdam om daar Eerherstel te brengen aan het H. Sacrament. De vrouwen, aldus spreker, kunnen zich in den geost vereeni gen met de mannen cn daardoor hetzelfde werk verrichten en dezelfde verdiensten verworven. Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat zijn lezing haar nut zal ebben en er te Leidschendam een bloeiende Vereeni ging van „Den Stillen Omgang" zal worden opgericht. Kapelaan Nijman dankte den lieer An- driesscn hartelijk voor zijn keurige lezing en ook hij sprak den wensch uit, dat Leid schendam moge krijgen een groote bloeien de, doch ook een goede vereeniging, waar van alle leden maar een en hetzelfde idee hebben, nl. op te trekken naar Amsterdam om daar Eerherstel to brengen aan het H. Socrament Hij vertrouwde zeker, dat zeer velen zich als lid zouden opgeven en sloot, dan onder dank deze bijeenkomst. Als lid kan men zich nog tot en met Woensdag 7 Maart, a.s. opgeven bij Kape laan Nijman en bij den heer P. v. d. Zon, Sluiaploin 66, te Leidschendam. Tuinbouwveiling Veur en Omstreken. Hot warme weer en het voorjaarszonnetje doet de vroege groonten flink ontwikkelen; nog enkele dagen cn vooral uit de stookin richtingen op de tuinen kan de spinazie en de salade aan do veiling worden verwacht. Dit heeft het Bestuur dor Coöp. Tuin bouwveiling Veur en Omstreken doen be sluiten om op Maandag 5 Maart a.s. des middags te 1 uur het nieuwe seizoen te openen en voorloopig 3 maal per week te veilen. De jonge groenten profiteeren des daags van het waime zonnetje en van de vorst des nachts hebben zij niet zooveel te lij den. Reikhalzend wordt door vele tuinders uitgezien naar het begin van den nieuwen oogst. Vele kosten worden gemaakt voor het in orde brengen der tuinen, etc. en met do hoop op een loonende cultuur gaan zij het nieuwe seizoen tegemoet. N00RDWIJK. Oudersavond. Dinsdagavond is, oit- gaande van de beide patronaten, een oudersavond in het Juvenaat gehouden, welke goed bezocht was. Na opening door den directeur van het Jongenspatronaat, Kap. Hesp, werd door den zooreerw. heer J. G. Jansen, den oud voorzitter der Interdiocesane Jeugdorgani satie, een rede uitgesproken, waarbij spr. er op woes, dat de opvoeding onzer kinderen moet worden voltrokken in drie gedeelten. Met nadruk wees spr. erop, dat het ernstig ste gedeelte van do taak der opvoeding aanbrak, waarmee onze kindoren de scholen hebben verlaten en in fabriek of werkplaats aan velerlei gevaren bloot komen te staan. Vooral in dien tijd hebben zij leiding noo- dig, want soms bewust wordt er op gewerkt, om onze kinderen te bederven, wat spr. met eenige voorbeelden illustreerde. Zonder buitengewone steun in die jaren zullen zij vallen; deze steun moet in de eerste plaats uitgaan van de ouders. En naast hen zijn de patronaten zeker noodig om onze kinde ren te vormen, daar in do patronaten een onderlinge opvoeding wordt nagestreefd, waarbij de priester-directeur een niet te waardeeron steun voor hen is. Spr. beëindigde zijne rede met de hoon uit te spreken, dat zijn woorden een goeden geest zouden hebben opgewekt en dat aan allen de noodzakelijkheid van het patronaat duidelijk zou zijn geworden en men de volle medewerking der ouders mag verwachten. Kap. Hesp dankte spr. voor zijn begeeste rende woorden. Na beantwoording van een enkele vraag, hield de heer O. Vorweij een tweetal voordrachten met betrokking tot de opvoeding onzer jeugd en tot slot een mot als onderworp: „De vroolijko begrafenis^ van Eduard Plas. De directeur van het Patronaat dankte ook dezen spr., waarop hij deze zeor nut tige avond sloot. Nl EU W-VEN NEP. De vleeschvergiftlging. Omtrent de vlceschvergiftiging to Nieuw Vennep, ver nemen wij nog nador dat het vleesch niet voldoende gezouten was en de hammes niet tot op het been waren doorgepokeld, met het gevolg dat de kwaliteit ondougde- I lijk werd. De bedorven ham, alsmode oen paar zij den spek, die B. nog in bezit had, z.jn door den keuringsdienst in beslag genomen voor nader onderzoek. De toestand van de beide kinderen van D. is gelukkig vooruitgaande. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De prijzen der ge trokken tulpen zijn nog laag. Voor bijna alle soorten zijn deze verliesgevend voor de kweekers. Wel is het op heden iets vlug ger voor binnenland doch voor exnort kun nen geen loonende prijzen betaald worden. Thans wordt betaald voor Prins van Oos tenrijk 2.r0—2.70, La Reine 2.10—2.40, Cramoisie Brillant 1.70—2.30, Gele Prins f 4.404.60, Theeroos 2.703.20, Mac Kinley 2.70—2.80, Murillo f 2.50—3.—, Rose Gris do lin 2.40—2.60, Parma 4 4.20, Darwin Copland f 2.003.60, Fame. Sanders 3.30—3.50, Victoire d'OHvierro 3.50—3.70, Bartigon 3.20—3.70, Narcis sen 1.30—2.20, Poëticus Ornatus 1.20-^ 1.30. TER AAR. Oud-tandbouwcursisten. Dinsdagavond werd door den Bond van Oud-cursisten een lezing gegeven in hot café v. d. Akker aan don Aardam. De Voorz., de heer P. O. van Rijn verwelkomde met eenige woorden de aanwezigen, in het bijzonder den gcostplijb adviseur, den heer Jonker, cn den Riiks- landbouwconsulent, den heer Necb. Deze laatste, het woord verkrijgend, had als on derwerp gekozen: Dc verhouding van lucht en water in den bodem. Spr. behandelde de samenstelling van den grond, de nood zakelijkheid van de hummus, en hoe dezo wordt gevormd. Na do pauze werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door velen een ruim gebruik werd gemaakt. Nieuw vellingoehouw. Tn do Maandag gehouden vergadering van de R. K. Tu.'n- dersverceniging „St. Phoeas" is met groo te meerderheid van stemmen besloten over 3-3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7