9* BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DONDERDAG 1 MAART 1928 No. 5811 gel Ca ABONNEMENTSPRIJS bedraag; bl| vooruitbetaling* Voor Leiden 19 cent pei «eek t p.F.0 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pet «eek 12.60 pet kwartaal Franco per post f3.95 pe, kwartaal Het Geïllustreerd Zordagsblad ta voot de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 5C et per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER I03O03 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone odvortentlén 30 cent per rogoJ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dnbbele var het tarief berekend, 8 Kleine 0dverten*lën, van ten hoogste 80 woorden, mariB betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «d 7er huur. koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen. aa TN( V StandbeeldenIn de harten. Dezer dagen werd gemeld, dat men in Japan, in de stad Yamaguchi, besloten heeft, een standbeeld op te richten voor een daar werkend missionaris uit Parijs père Villion, die, 80 jaar oud, nu reeds geduren de ruim 64 jaar en nog met groote activi teit zijn priesterlijken arbeid verricht. Een standbeeld voor een missionaris Dat gebeurt niet zoo dikwijls, helaas. Nij megen prijzen we om "haar standbeeld van zngr. Hamer. 't Is waar, niet alle verdienstelijke men- schen behoeven wij te eeren met een stand beeld, èn wij kunnen de bij uitstek eer- waardigen onder ons ook honoreeren op an dere wijze dan door hun een standbeeld te geven Dat is ook maar gelukkig! Maar minder-gelukkig en vaak zeer onge lukkig is, dat wij o, zoo weinig denken aan degenen, die wij hebben gekend, en wier leven schitterend-voorbeeldig was, doch maar al te spoedig in onze herinne ring verbleekt, als zij zijn overleden.... Dat is jammer, erg jammer. Dat voorbeeld van eminente mannen en vrouwen is ons gegeven als een kostbaar heid, die blijvende waarde voor ons kan en moet hebben. Voor deze mede-menschen moesten eigen lijk éllen standbeelden worden opgericht, maar dan.... in de harten der mcnschen. In de harten van hen, die hun leven van -nabij hebben gekend en dat hebben kunnen bijzonder hoogachten en warm waardeeren, en voor wie er zulk 'n kostelijk nut in ligt, hun eigen leven in de schittering van die voorbeelden te plaatsen èn te bezien. Beslist waar: 't is een te-kort in ons geestelijk, in ons verstandig leven, dat wij de w a a r 1 ij k groote dooden vaak zoo gauw vergeten. Deze opmerking meenen wij naar aanleiding van bovenstaand be richt wel 'ns te mogen maken. VOLKENBOND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Geen overeenstemming over Mr. Rutgers' rapport. Na langdurige discussies zijn de conclu- sies van Mr. Rutgers' rapport door de vei ligheidscommissie voor kennisgeving aange nomen. De veiligheidscommissie verwees daarop het rapport zonder dat men over de meeningsverschillen tot overeen stemming was gekomen naar de redac tiecommissie, voor de definitieve formu leering van de conclusies van het rapport. Vervolgens werd een gemengde commissie I ingesteld, die met de vertegenwoordigers r der financieele Volkenbondscommissie een begrooting moet opstellen betreffende de financieele hulpverleening aan aangeval len staten.' Te dien einde zal het finan cieele comité met vier leden van de vei ligheidscommissie worden aangevuld. De Duitsche voorstellen in bespreking. Overeenstemming tusschen Duitschland, Polen en F r a n k r ij k. Gisteren gaf het comité van arbitrage en veiligheid weer het bekende schouwspel van een Engelsche weigering van verschil lende voorstellen, maar ook eens het min der vaak voorkomende schouwspel van een overeenstemming tusschen Duitschland, Po len en Frankrijk te zien. Dit was naar aanleiding van de Duitsche voorstellen, die reeds in het begin der zit ting zijn ingediend, echter pas gisteren in discussie konden komen. Zooals men weet, doelen deze voorstellen op de maatregelen, welke de raad zou kun nen nemen om een dreigend conflict niet te doen verergeren en reeds ontstane vij andelijkheden nog eventueel in de klem te smoren. Zoo willen de Duitschers, dat de staten zich onderling en van te voren zul len verplichten, cm in geval er een gevaar lijk militair conflict dreigt, de voorstellen van den volkenbondsraad te aanvaarden, welke toen doel hebben om den normalen militairen status quo in vredestijd te hand haven of te herstellen en om in geval er reeds vijandelijkheden mochten zijn uitge broken, een wapenstilstand te aanvaarden op voorwaarden, door den raad vast te stelien. Lord Cushendun verwierp vrijwel alles, d.w.z. hij wilde geen bezwaar maken, dat het comité de zaak eventueel onderzoeken zou, maar ook dan moest hij nog de reser ve maken, dat men, vóór de voorstellen de finitief zouden worden, deze eerst aan de verschillende regeeringen zou voorleggen om daarover hun opmerkingen te maken Wat echter het fond van de voorstellen betreft, hij gelooft niet aan eventueele maat regelen betreffende den status quo, noch aan het voorschrijven van een wapenstil stand. Anders Paul Boncour. Hij accepteerde volkomen het beginsel van de Duitsche voorstellen en maakte alleen de reservo, die onmiddellijk door von Simson werd ge accepteerd; deze reserve n.l., dat de raad ook het recht zal krijgen de uitvoering van de maatregelen, die hij den staten zal heb ben voorgeschreven, te controleeren, wat natuurlijk een heel belangrijke stap is. Von Simson zelf meende, dat het abso luut niet noodzakelijk zou zijn om een groot aantal onderteekeningen van staten af te wachten alvorens het verdrag in wer king te zétten, waarin hij zijn voorstellen wil neerleggen; natuurlijk zal dit verdrag wel voor alle staten ter onderteekening moeten openstaan. Men raag wellicht hierin 'n aanwijzing zien, dat men het ten slotte voor deze maatregelen niet onontbeerlijk zal achten, dat ook Engeland meedoet. Concrete voorstellen zal de commissie eerst, in een volgende zitting uitwerken; de verschillende regeeringen kunnen dan in middels nog eens hun meening uiten. DUITSCHLAND. DUITSCHE LANDBOUWZORGEN. Financieele hulp der Regeering. Op de agenda der gisteren gehouden P.ijkndagzitting stond de behandeling Li tweede lezing van de begrooting van Land bouw. In zijn rede verklaarde minister Schiele, dat de Duitsche landbouw op een keerpunt staat en dringend hulp noodig heeft. De in het noodprogram vervatte converteering der schulden kan de landeigenaars slecht3 tot den eerstvolgenden oogst helpen, doch duurzame hulp kan zij niet brengen. Deze kan slechts verkregen worden, indien de landbouw door economische maatregelen weder rendeerend wordt gemaakt. De moeilijke situatie in deu landbouw wordt door den op de veemarkt heerschen- den toestand nog aanzienlijk verscherpt; zoo waren de varkensprijzen de laatste maanden 20 procent onder den kostprijs. Daardoor worden in tie eerste plaats do kleine boeren en de landarbeiders het zwaarst getroffen. Onder deze omstandig heden moet het als een geweldige prestatie van den landbouw worden beschouwd, dat desondanks de veestapel op het peil van vóór den oorlog is gebracht. Het nagestreefde doel, dat Duitschland zijn eigen behoefte aan versch vleesch zal dekken, is in hoofdzaak bereikt. Het vleeschverbruik per hoofd der bevolking heeft in het afgeloopen jaar met 54.42 Kg. de vleeschconsumptie van voor den oorlog overschreden. Derhalve is de noodtoestand ten aanzien der vleeschverzorging over wonnen. Indien wij het bestaan van onzen veestapel niet nog meer in gevaar willen brengen, dan moeten wij den invöer van vleesch en levensmiddelen zooveel mogelijk beperken. Er moet een stabiliseering der veeprijzen en een verkleining der marge tusschen pro ductie- en consumptieprijs worden bereikt. Het duidelijkst komt de ongunstige ont wikkeling van de prijzen tot uiting in het geweldige bèdrag aan schulden van na den oorlog, die sinds 1923 tot in den herfst van 1927 het schrikbarend bedrag van zeven milliard mark hebben bereikt. Dientenge volge is de op den landbouw drukkende rentelast tot rond één milliard per jaar gestegen, d. w. z. 300 millioen meer dan voor den oorlog. Zooals zich thans de si tuatie in den landbouw heeft ontwikkeld, kan het normale bedrijf niet langer rendee- ren. Derhalve is de eerste en dringendste taak de consolideering der drukkende las ten op korten in leeningen op langen ter mijn. De rijksregeering zal aan de betreffende crediet-instellingen vooreerst een voorschot van honderd millioen mark geven, die daar mede de in moeilijkheden geraakte land bouwbedrijven zullen steunen. De prijzen der landbouwproducten worden door den geweldigen invoer van buitenlandsche le vensmiddelen, die in het afgeloopen jaar meer dan vier milliard mark bedroeg, ten zeerste bcinvlced, hiervan kan drie milliard mark vervangen worden door producten van eigen bodem. Vooropgesteld dient te worden, dat de landbouw door een doelbe wuste handelspolitiek gesteund moet wor den. Door het ontbreken van de rentabiliteit van den landbouw neemt de trek naar de steden toe en terwijl de landbouw gebrek aan werkkrachten heeft, is bij de industrie reeds sprake van voortdurende werkloos heid. De landbouw moet echter ook zich zeK behelpen, daarbij zoo noodig door rijk en landen gesteund. Dit is reeds geschied ten aanzien van de bodemverbetcring en de zuivelproductie. Verder is een bedrag van een millioen mark noodig voor de pluim veeteelt en de bevordering van den verkoop van eieren. Aan het slot van zijn rede bracht de mi nister onder instemming van rechts hulde aan de vaderlandsliefde der boeren. Nieuwe rr.etaal-conflieten. Siemens slui' zijn Berlijnsch e b e d r ij v e n. Het Siemensconcern heeft in zijn bedrij ven doen aanplakken, ten gevolge van tl» staking der werktuigmakers de voortzetting van den arbeid onmogelijk is geworden en dat derhalve uiterlijk Zaterdag.a.s. na be ëindiging van den arbeid der dagploeg de bedrijven gesloten zullen moeten worden. Inmiddels is het conflict in de metaalin dustrie ook naar het land van Berg over geslagen. De drie organisaties van metaal bewerkers in dit district hebben namelijk het collectieve contract per 31 Maart opge zegd. De opzegging heeft o.m. betrekking op de plaatsen Remscheid, Solingen, Elber- feld, Barmen en Iserlohn. De arbeiders eischen een loonsverhooging van 15 pet. Voorts hebben ook de organisaties van metaalbewerkers in Opper-Silezië de ar beidstijd- en loonovereenkomsten per 31 Maart opgezegd. ENGELAND. Nogmaals tie Zinovjeff-brief. Dezer dagen is o.a. staatssecretaris Gregory in verband met aan het licht ge komen valuta-speculaties uit den diplo- matieken dienst ontslagen. Deze diplo maat had ook een rol gespeeld in de zaak van den brief Zinovjeff, die in 1924 't arbei3é?§khbinetTr'.j do verkiezingen de nederlaag heeft bezorgd. De arbeiderspar tij heeft thans de regeering uitgenoodigd, om deze zaak nog e-ens door een commis sie van onderzoek te laten nagaan. De regering heeft dit geweigerd, doch is be reid om een halven dag beschikbaar te stellen om de Zinovjeffzaak nogmaals in het lagerhuis te doen behandelen. Aan Chamberlain is in het lagerhuis de vraag gesteld, of in verband met de verbanning van Zinovjeff uit de regeering van Rusland de Engelsche regeering het vraagstuk der erkenning van de sovjet- regeering zal overwegen. Chamberlain antwoordde daarop, dat er sedert deze gebeurtenis niets heeft plaats gehad om de Engelsche regeering der hervatting der diplomatieke betrek kingen te doen overwegen. ITALIc. De kwestie van Zuid-Tirol. Ook de Dodecanesiërs verkla ren, door Italië onder drukt te worden. Vertegenwoordigers van den Dodecane- süs hebben aan kanselier Seipel een tele gram van gelukwensch gericht voor de verklaring ten opzichte van de Oosten- rijksche minderheden in Zuid-Tirol. Zij voegden daaraan toe, dat de Dode canesiërs, die eveneens onder het Italiaan- sche juk gebukt gaan, het lijden van de Oostenrijksche bevolking in Tirol begrij pen. CHINA. Nieuwe militaire actie. Een opmarsch tegen Feng Joe Sjang. Aan de bladen wordt uit Peking ge meld, dat er geruchten loopen over mili taire bedrijvigheid op verschillende pun ten van het Noorden van China. Het schijnt dat de Noordelijken zich concen- treeren in de buurt van Tamingfoe en Hantan met het doel op te trukken tegen Feng Joe Sjang. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Een herderlijk schrijven der Zwitsersche bisschoppen. In een gemeenschappelijken herderlij ken brief welke op alle kansels van g'eheel Zwitserland werd voorgelezen, klagen dl bisschoppen van Zwitserland over het sys tematische doodzwijgen van de gruwelen tegen de Katholieken in Mexico. „Speelt zich vandaag in nog zoo verre streken een gebeurtenis af, betreft het personen en landen, welke ons geheel vreemd zijn, dan, zeggqn de bischoppen, neemt onze pers er nauwkeurig notitie van en radio en telpgraaf zenden het bericht vliegensvlug tot de uiteinden der aarde. En nu verheft de Paus Zijn stem en klaagt dat «r tegenwoordig ongehoorde gruwelen plaats hebben, en de wereld blijft onverschilligWaarom'? Omdat de onschuldige slachtoffers begraven wor den onder de zerk van een waar complot van stilzwijgen". Hoe moeilijk het is om deze zerk to lichten hebben de Zwitsersche bisschop pen reeds genoeg ondervonden. Het ge- lieele episcopaat heeft zich tot den Volken bond gericht met het verzoek zijn invloed te doen gelden voor het ophouden der bloedige vervolging in Mexico. Zeker kon de bond niet rechtstreeks de Mexicaan- sche machthebbers beinvloeden. Doch zelfs een platonische proclamatie in naam van de rechten f&n den mensch werd af gewezen. Den Katholieken werd niet eens op de verzoeken van hun bisschoppen verleend, wat den door de Turken onderdrukten Armeniërs en Grieken ten deel viel. De „Köln. Volksztg.", waaraan wij die bericht ontleenen roept ten slotte de Ka tholieken tot een groote protestvergade ring op. TWEEDE KAMER. De belasting voor Nederlanders in den vreemde. De kansen van het ontwerp, regelende een belasting voor Nederlanders in den vreemde, staan niet gunstig. Volgens dit ontwerp zijn de niet binnen het rijk wonende Nederlanders vcor de in komsten-, vermogens- en de verdedigings- beliastingen belastingplichtig naar do re gelen, geldende voor de belasting van hier te lande wonende natuurlijke personen. Do belastbare som wordt geacht, behoudens tegen bewijs, niet lager te zijn dan de hoogste der belastbare sommen, waarnaar de belastingplichtigs over het belastingjaar waarin hij het Rijk verliet, en over de daaraan voorafgaande 2 belastingjaren is aangeslagen. Indien cle belastbare som voor de inkomstenbelasting 6000 of min der bedraagt, zijn de- belastingen niet ver schuldigd; bedraagt zij meer, dan wordt 't belastingbedrag achtereenvolgens vermin derd met een bedrag, gelijk staande met de som van de inkomstenbelasting en de ver dedigingsbelasting II, verschuldigd over een belastbare som van 0600 en met het bedrag, dat de belastingplichtige aantoont ten bate van den vreemden staat, waar hij woont in gelijksoortige belastingen te moe ten, bijdragen. Geen belasting behoeft to worden be taald door personen, die na 30 April 1918 niet binnen het rijk hebben gewoond, die in onze koloniën wonen, die door de uitoefe ning van hun beroep genoodzaakt zijn bui ten het Rijk te wonen en dio terzake van 's Landsdienst of in dienst van den Vol kenbond buiten het Rijk wonen. Minister de Geer heeft, zoo merkt de Ka meroverzichtschrijver van de „Msbd." op, blijkbaar niet veel lust om zich terug te trekken en zoo het gevecht te vermijden. Hij geeft or de voorkeur aan zijn wetsont werp tot het uiterste te verdedigen. Dat blijkt ook uit het feit, dat hij de hulp heeft ingeroepen van een regeeringsambtenaar, mr. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, direc teur-generaal van de belastingen, die hem in de Kamer zal bijstaan en zoo noodig het wetsontwerp ook mondeling zal verdedi gen. Sedert de grondwetsherziening van 1922 geeft artikel 95, eerste lid, van do Grondwet den minister daartoe het recht. Uit de toen gewisselde stukken blijkt, dat het de bedoeling was, dat deze ambtenaren ook het woord kunnen voerc-n. Het regle ment van orde van de Tweede Kamer voor ziet hierin door artikel SI, dat in 1923 is ge wijzigd. In dat artikel staat, dat de door den Koning aangewezen commissarissen en de ambtenaren, bedoeld in artikel 95 der Grondwet, eene voor hen bestemde zit plaats hebben in de vergadering en dat do voorzitter hun het woord verleent, wan neer en zoo dikwijls zij dit in deze hunne betrekking verlangen. Het is de tweede keer sedert de grondwetsherziening van 1922, dat een minister zich door een ambte naar laat bijstaan in de Kamer. De eerste keer geschiedde het in Mc art 1925 bij de behandeling van de wijziging van de Pen- i sioenwet. Toen was het de tegenwoordige minister Donner, die als regeeringsambte naar ook plaats nam aan de ministertafel. Het woord heeft hij echter bij die gele genheid echter niet gevoerd. Deze ambte naar is, al verricht hij hetzelfde werk, toch nog iets anders dan een regeerings-com- missaris, die geen ambtenaar behoeft te zijn en krachtens artikel 111 van de Grond wet bij Kon. besluit wordt aangewezen. De ze benaling stond reeds sedert 1SS7 in de Grondwet. Dat een bewindsman zich op deze wijze laat bijstaan in de Kamer, ge schiedt maar zelden, vandaar dat er ook geen vaste regels zijn omt-ent hun rechten. De meeste sprekers, die tot nu toe het woord hebben gevoerd, waren onvoor waardelijk of voorloopig tegen het ont werp. Minister De Geer is even aan het woord gekomen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Duitsche voorstellen besproken in de veiligheidscommissie. De nood van den Duitschen landbouw. Nogmaals de Zinovjeff-brief in het En gelsche Lagerhuis. Bij Recklinghausen heeft vanmorgen nn ernstig mijnongeluk plaats gehad. (Tele grammen). BINNENLAND. Het belasting-ontwerp voor Nederlanders in het buitenland in behandeling bij de Tweede Kamer (1ste blad). Aandrang bij de Engelsche regeering, om een invoerrecht oo bloemen te heffen (L. en T., 1ste blad). Actie rondom den vrijen Zaterdagmiddag in het bloembollenbedrijf (1ste blad). Te Oceaantocht van de „Schuttevaer" (2de blad). UIT GEMEENTERADEN. Gouda. In de vergadering van den Raad der ge meente Gouda werd o.m. medegedeeld, dat B. en W. hadden aangesteld tot adjunct controleur der gemeente-financiën den heer N. G. Breedijk te Apeldoorn. Van den heer F. L. J. Lafeber was in gekomen een schrijven, dat hij zich wegens gezondheidsredenen genoodzaakt ziet om voor het lidmaatschap van den Raad te bedanken. Andermaal staakten de stemmen over de motie van eenige raadsleden, om de be handeling van het voorstel tot het bouwen van een brug over de Fluweelcnsingclgracht uit te stellen tot na de behandeling der be grooting, zoodat cle motie is verworpen. Do behandeling van het voorstel tot den bouw der brug veroorzaakte uitvoerige en vaak heftige discussies. Het resultaat dor stemming was, dat de stemmen staakten (10—10), zoodat in de eerstvolgende raads vergadering herstemming zal plaats heb ben. Het voorstel tot het in gereedheid bren gen van een terrein aan den Bodegraaf- schen Straatweg voor het vestigen van het woonwagenkamp werd zonder hoofdelijke stemming door den raad aanvaard. Het voorstel tot onbewoonbaarverkla- ring van 44 woningen werd door B. en W. teruggenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Mid- delweerd de aandacht op do ontevreden heid die heerschte bij houders van trekhon den, dio zich door te strenge toepassing der keuring zien benadeeld. Sir. drong er bij B. en W. oo aan, dat zij willen bewerk stelligen, dat herkeuring plaats vindt, als door clen Minister wordt bedoeld. De voor zitter zeide, dio houding te bepalen, welke rekening houdt met de Trekhondenwet en met de belangen der trekhonden. DE VRUE ZATERDAGMIDDAG IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF? De neutrale werkgeversbond in het bloem bollenbedrijf heeft aan de arbeidersorgani saties medegedeeld overwegende bezwaren te hebben tegen de verdere doorvoering van den vrijen Zaterdagmiddag en slechts bereid te zijn een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst te willen afsluiten te gen de thans geldende arbeidsvoorwaarden De R. K. en Chr. Patroonsbonden hebben zich op verzoek der arbeidsorganisaties tot nieuwe besprekingen bereid verklaard. Koninklijke Besluiten. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 10 Februari iaan E. H. Krelage, te Haarlem, voorzitter der A'; cmeene Vcvr- nging v, r - cultuur, verlof verleend tot het aannemen van de benoeming tot Officier du Mérite Agricole van Frankrijk. De Dienstplicht van dg agenda afgevoerd. Nieuw afdeelings-, onderzoek. Op voorstel van de commissie van rap porteurs heeft de Kamer besloten, de Dienst 1 plichtwetswijziging van do agenda af to voeren en in de afdcelingen te onderzoeken de wijziging, in het wetsontwerp aange bracht bij nota van wijziging van 17 Fe bruari. De heer J. J. C. van Dijk, namens de commissie van rapporteurs sprekende, verwees inzonderheid naar het voorstel om art. 27, tweede lid, te vervangen door een bepaling, volgens welke, behoudens door de Kroon te bepalen uitzonderingen, zij, die bij een vrijwillige verbintenis <'e vernüch- tingen op zich hebben genomen, welke op een gewoon dienstplicht;gë rusten, in min dering komen van het hoogste getal, dat voor de, door do Kroon aan te wijzen, lich ting tot gewoon dienstplichtige kan worden bestemd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1