SPOKEN. Gem. Berichten. Dat je hevig in de rats zit, Als je huis 's nachts wordt bedreigt Door een inbraak; dat je dan een Reuze-bibberatie krijgt; Dat je zit te transpireeren Als je mee moet met het spoor, Of een spoorbaan moet passceren: Nou, dat kan er nog mee door. Maar dat er volwassen menschen Naar een spook-spook kijken gaan, En met bibberende .knieën Op een afstand blijven staan; Dat de Alphcnaren op zóó'n Spook-sensatie zijn gesteld En in massa staan te kijken Naar dien witte-laken-held. Wat dat is, zal 'k maar niet zeggen Maar die vrees begrijp'ik niet, Want er zijn toch massa's spoken, Die je daag'lijks vóór je ziet. van justitie, bij zich. Zelfs advocatelijke dreigementen hadden zijn cliënt koud ge laten. Toen was bij dien besten klant op de markt tegengekomen, had hem eerst, uitgescholden voor „vuile paardedicf" en hem daarna in de kraag gevat, om het ~echt van het sterkste dan maar te doen golden. Een politieagent had toen de .echtenden geseheiden. „Schelden mag je niet, Mijnheer N.", waarschuwde de plaatsvervangend kan tonrechter Mr. E. Cosman en hij veroor deelde verd. volgens den eisch tot 1 boe te of 1 dg. hechtenis. „Zoo werken ze de fleschentrekkerij in de hand", vond beklaagde. Hij was niet draaierig. J. W. te Leiden moest drie weken geleden met paard cn wagen een lading aardappelen naar Er.degcest vervoeren. De wagen was bij het station geladen en hij deed deze keeren om de overweg te passecren. De overweg was echter geslo ten. Toen kwam er een agent, die hem be val met zijn wagen bij „Zomcrzorg' te wachten. Verd. had toen, volgens den agent, hem uitgelachen en gezegd: „Doe dat zelf rnaar „Ik kon daar niet keeren, edelachtbare, draaien was daar onmogelijk, daar de wa gen vol geladen was." Desniettemin kreeg nu de verbalisant zijn draai, daar tegen verd. 4 boete of 2 dg. hechtenis werd geëischt. De kantonrechter beloofde over 14 dg. uitspraak te zullen doen. „Maar ik moet de volgende week onder dienst," vertelde verd. „O, dat hindert niet," waarop de aspi rant-militair van het tooneel verdween. Onschuldige schapen. W. C. H. W., veehouder te V o o r- schoten, stond terecht wegens het feit, dat zijn schapen op eens anders land zou den hebben gegraasd. j „Hebt u schapen op uw land zien loo- pen?" vroeg Mr. Cosman aan Juffr. Via- nen. „Jawel, edelachtbare, vijf." „Wie had u dat verteld?" „De politie." Get. Verhoog verleide, dat de schapen over het erf van Vianen waren gegaan. „Ze liepen op het land van mijn broer." Verd. zelf dacht, dat de hekken niet in orde waren geweest. Aan getuige van Stijn, deed dé kanton rechter de gebruikelijke vragen, j „U zult toch wel de waarheid zeggen", vTceg Mr. Cosman, hiermede bedoelende dat getuige den eed zou afleggen. „Goed edelachtbare" „Ik vraag u de eod af te leggen", en hij zeide de formule voor. „Zoo waar zal ik u helpen, met God alle machtig"', verklaarde getuige. 1 „Zoolang as ze bij mijn gewees benne, benne zo bij mij gebleve" was het eenigc, wat de kantonrechter uit deze getuige kon krijgen. Tenslotte werd de verd. vrijge sproken. Daarna werden bij verstek veroordeeld: A. v. N. te Leiden op de keuring van wa ren 2 X 3 of 3 dg. Ch. v. A. openUgre dronkenschap ƒ5 of 5 dg. P. V., Valken burg, een 14-jarige jongen een wagen doen besiuren 3 of 3 dg. D. N. S., zwervende, varen zonder vergunning in water van ■Rijnland ƒ5 of 5 dg. A. v. B., Heemstede, varen zonder verg. van Burgemeester on Wethouders 5 of 5 dg. J A. A. M. v. E., Wassenaar, overtre. der Spoorwegwet 5 bf 5 dg. L. v. d. A., den Haag, odem, 5 of 5dg. M. W., Amsterdam, idem, of 5 dg. A. II. N., Lisse, idem, f 5 of 5 dg. II. B. met een auto rijden zander voldoende verlichting 3 of 3 dg. P. M. I. N. met een wgaen rijden in verb, richting 1 of 1 dg. W. M., den Haag, met een auto in verb, 'richting rijden 2 of 2 dg. N. d. Noordwijkcrhout, met een rijwiel rijden den Haag, als best. van ecu auto geen nummerbew ijs vertoonen 2 of 2 dg. G. C. B., den Haag, met een auto rijden zonder licht ƒ2 of 2 dg. T. M. H. v. W.. Benne- broek, met een auto rijden zonder licht 2 of 2 dg. J. v. d. B., Katwijk, met een rijwiely rijden zonder licl.t 2 of 2 dg. J. B., Voorschoten, idem, 2 of 2 dg. J. S., Zegwaard, varen zonder vergunning ƒ5 of 5 dg. W. M. V., overtreding der Ar beidswet 3 of 3 dg. J. K., overtreding der Leerplichtwet 3 of 3 dg. C. II., vr. A. d. V., Katwijk, overtreding der Leerplicht wet 3 of 3*dg. M. v. L vr. J. v. D., Kat wijk, idem 3 of 3 dg. W. v. L., vr. G. d. M., Katwijk, idem 1 of 1 dg. J. S., vr. P. v. d. P., Katwijk, 1 of 1 dg. J. v. d. wed. D., Noordwijkcrhout, idem 2 c>t 2 dg. Th. v. d. M., Noordwijkcrhout, idem ƒ2 of 2 dg. G. M. E. gcb. D.. Warmond, met een rijwiel rijden zonder licht 2 of 2 dg. T. v. d. M., Leider n-p, overtreding der Visschorijw'et 10 10 dg. n et vei beurdverkl. T. O.,Katwijk, met een rijwiel rijden zonder bel. 3 of 3 dg. A. N. A. zonder vergunning muziek maken 0.50 of 1 dg. G. v. V., Rijnsburg, op een hon denkar zitten 3 of 3 dg. G. K., Noord- wijk, overteding der Arbeidswet 5 X ƒ2 of 5 X 1 dg. P. G., Rijnsburg, met een wagen rijden zonder achterlicht ƒ2 of 2 dg. L. O. W., Noordwijkerhout, met een rijwiel rijden zender licht 2 of 2 dg. A. R., Roelofarendsveen, met een rijwiel rij den zonder bel. ƒ3 of 3 dg. G. B. v. R., Noordwijk, met een auto rijden zonder licb';» 3 of 3 dg. A. G. v. R. met een rij wiel op de linkerzijde van een weg rijden 2 of 2 clg. A. S., Noordwijk, met een rij wiel rijden over een voetpad 3 of 3 dg. J. v. d. B., Voorhout, mot meer dan een persoon op een rijwiel rijden 1 of 1 dg. J. R. zonder verg. met koopwaar venten ƒ0.50 cf l dg. P. K., den Haag, openbare dronkenschap 3 of 3 dg. H. A. L. d. B. met een ïijwiel rijden zonder licht ƒ3 of 3 dg. \V. v. d. V. idem 3 of 3 dg. J. G. met een rijwiel rijden zonder bel. 2 of 2 dg. C. K. idem 2 of 2 dg. C. D. d. O., idem, 2 of 2 d. S. W. R. met een auto rijden zonder licht 2 of 2 dg. G. d. R. met een metor langs een stilstaande tram ri den 2 of 2 dg. H. J. V. op een in bewe ging zijnde tram springen 1 of 1 dg. C. A. J. G. zich vasthouden aan een motor rijtuig 1 of 1 dg. A. S. met- een honden kar rijden zonder nummerbewijs 3 of 3 dg. P. J. C'. Noordwijk, te Noordwijk te gen een muur leunen 1 of 1 dg. A. G. v. R., Noordwijk, met een rijwiel rijden over con voetpad 2 of 2 dg. J. O. met een rij- v. iel rijden zonder licht 2 of 2 clg. J. II. v. C. met een rijwiel rijden over het trot toir 2 of 2 dg. J. T. H. H. met een rij wiel rijden over een wandelpad 1 of 1 dg. A. v. IJmuiden, overtreding der Spoorwegwet 3 of 3 dg. L. v. G., Hazcrs- woudc, met een rijwiel zonder bel. 2 of 2 dg. J. v. d. N., Noordwijk, met een voer tuig in verb, richting rijden 1 of 1 dg. G. G. Noordwijkerhout, overtreding dei- Jachtwet 3 of 3 dg. met verbeurdverkl. A. D., idem, 3 of 3 dg. met verbeurd verkl. G. J. B. in staat van dronkenschap de orde verstoren 2 of 2 dg. P. H. v. L. Amsterdam, openbare dronkenschap 2 of 2 dg. J. J. A. met een rijwiel rijden zonder licht 2 of 2 dg. Th. V. met een motorrijwiel rijden zonder verlichting 2 X 3 of 3 dg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. KANTONGERECHT HAARL.MEER. Ridders van het raamkozijn. Aan B. J. T., C. J. B., Jr. K. en C. J. K. is ten laste gelegd op 11 Januari te heb ben gestaan te lloelofarendsveen in een raamkozijn van het perceel van Stokman. Allen ontkennen). Getuige Bos man zeide, dat het proces-verbaal onjuist was. Do verbalisant bevestigde onder eede zijn proecs-verba:il. Alleen tegen C. J. B. trekt hij zijn verlaring in. Eisch tegen ieder of 4 dagen, alleen C. J. B. vrij spraak. Uitspraak conform. Hierna staan voor een dergelijk feit terecht eenige van voorgenoemde perso nen wegens zitten in een raamkozijn van den winkelier van der- Meer. n.l B. J. T., J. J. T., L. M. T., P. A. B., Verd. hadden volgens verbalisant, gezeten in het raam kozijn van van der Meer. Get. van der Meer had wel jongens gehoord bij zijn huis, maar had geen der verd. gezien. De verbalisant bevestigde onder eede zijn proccs-vcrbaal. De verdachten voegden hem herhaaldelijk toe, dat hij stond te lie gen. Een verdachte verklaarde 6 getui gen to kunnen aanwijzen dat hij er abso luut niet geweest is. Allen ontkennen in het raamkozijn te hebben gezeten. Eisch tegen allen 8 of 4 dagen. Alleen tegen L. M. T., die verstek liet gaan, werd 4 of 3 dagen geëischt. Uitspraak conform. Allen gaan in hooger beroep, zoo deelden zij mede. Vrijgesproken. G. J. H. uit Amsterdam heeft bij de Lissorbrug te Haarlemmermeer 't verkeer in gevaar gebracht. Vord. reed roer langzaam, omdat de weg glad was. Verd moest een stilstaande auto passce ren, althans wilde dit. Van de richting Leiden kwam een kraanwagon aan. Deze reed met een snelheid van 40 K.M., rechts van den weg. Verd. is toen blijkbaar iets e veel naar rechts uitgeweken en heeft Ie dop van de stilstaande auto aan het voorwiel getroffen. Verd. verklaarde zeer voorzichtig te hebben gereden. Had de ^raanwagen iets langzamer genaderd dan zou er niets zijn gebeurd. Get. Cor nells .St., monteur te Haarlem, bestuurde le kraanwagen en reed met een snelheid van 40 K.M. omdat voor hem den weg vrij was. Dat verd. een aanrijding had ge maakt vond hij heel eenvoudig Dit zou •0 van de 100 chauffeurs zijn overkomen, want door het remmen was c'.e wogen een cinigje geslipt. Getuige Arie Buurman, monteur te Lisse. verklaarde, dat de :r aan wagen geheel rechts reed. Verd. had ïoeten stoppen achter de stilstaande auto. Verd. had gemeend er nog met ge mak langs te kunnen. Getuige a décharge X L. de Boer uit Amsterdam had bij verdachte voor in de auto gezetenè Verd. iceft absoluut geen schuld. Hij reed zeer oorzichtig, 't was een samenloop van om- tandigheden, die juist in het nadeel van verd. afliep. Het O.M. meende dat het ten laste gelegde, het verkeer in gevaar brengen, niet is bewezen, daar allen ver klaren dat verd. voorzichtig reed, en /raagt vrijspraak. Uitspraak conform. Dronken chauffeur. E. ten H., 35 jaar autohandelaar te Am- terdam, is verdacht, onder den invloed an alcohol, het verkeer in gevaar te heb- en gebracht te Lisse. Verd. ontkende ronken te zijn geweest; wel .had hij een aar glazen bier gedronken. Verd. meen- e dat het een samenloop van omstandig- cden is, waaraan hij niets doen kon al- hans, waaraan hij niet zoo schuldig was Is hem is ten laste ge'egd. Hij was niet an plan een andere auto te passceren, :rr moest uithalen, daar de auio vot hem onverwachts remde en toen was juist de autobus terzijde gekomen. Het O. M. meende, dat de getuigen het wel anders zullen verklaren. Getuige J. P. Kempen, bestuurder van de Brockwaybus verklaar de nog juist het stuur naar rechts te heb ben kunnen omgooien, waardoor de bus tegen een muur liep, anders waren beide met flinke snelheid op elkander ingeloo- pen. Getuige M. J. Edelaar, koopman te Haarlem, had naast den chauffeur van de Brockwaybifs -gezeten cn dacht niet an ders, dan dat er een groot ongeluk ging gebeuren. Dat er betrekkelijk niets ge beurde is te danken ann de beredenheid van de Brockwaychauffeur. Beiden getui gen zijn het eens, dat verd niet in staat was een auto te besturen daar hij „te ver heen" was. Er waren nog meer heeren in die auto. Allen waren onder den in vloed van sterken drank. Een er van was geheel dronken. Getuige Edelaar kon niet bevestigen in hoeverre verd. dronken was. Verdachte zag lodderig, maar dit kenteo- ken vindt hij thans ook aan verdachte te rug. Maar wel vond hij vercl.'s doen en laten als dat van iemand, die te veel had gedronken. Het O.M. meende dat verd. zooveel had gedronken, dat hij niet merk te hoe de voor hem rijdende auto reed. Getuigen Kempen en Edelaar beamen, dat de voor hem rijdende auto snel reed, en dat verdachte in een snelle vaart wilde .passecren, zonder eerst goed uit te zien of van de andere zijde niets naderde. Verdachte zegt, dat hij reeds 18 jaar rijdt cn nog nooit een aanrijding heeft ge maakt. Hij ontkent onder den invloed van sterken drank to zijn geweest. Het O.M. meent, dat menschen, die alcohol drinken, niet achter het stuur hooren. Reden waar om niet op het verzoek van verdachte, om de zaak in der minne te schikken was in gegaan. De ambtenaar vraagt 14 dagen aanhouding, om te onderzoeken hoe of verd. als bierdrinker bekend staat. Aldus wordt besloten. Niet veilig op den weg. J. van Z., handelsreiziger te Amster dam, heeft te Lisse ojï 11 Jan. zoodanig gereden, dat het verkeer in gevaar werd gebracht. Vord. passeerde met groote snel heid twee vrachtauto's, waardoor een wiel rijder de vlucht moest nemen in het mulle zand naast den weg.Anders was hij beslist anagereden. Verd. ontkende roekeloos te hebben gereden. Getuige P. Tegelman, kantoorbediende te Lisse, had de vlucht genomen op onbereidbaar terrein. Hij had nog juist het nummer kunnen opnemen. Getuige Balkenende te Lisse had het roe keloos rijden van verd. geconstateerd. Ge tuige a décharge Salomon Teheboom be pleitte met radheid van tong verd.'s on schuld. Hij had niemand op den weg ge zien. Het O.M. meent, dat een wielrijder, die rechts van den weg rijdt, daar veilig moet rijden. Eisch 15 of 5 dagen. Verd. bepleit nogmaals zijn onschuld, waarmede hij ƒ5.verdiende. Uitspr. ƒ10.of 5 d. Overtreding Loterijwet De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft voorts geconcludeerd tot ver werping van het beroep van fc>. H., direc teur der Mij. Volksbouw te Amsterdam, die teiecht had gestaan wegens overtre ding der Loterijwet en door de rechtbank te Amsterdam deswege was veroordeeld tot 2000 boete. Automaten en winkelsluiting. De kantonrechter te Amsterdam heeft de strafzaak behandeld tegen M. van D., siga renwinkelier, die aan den buitenkant van de winkeldeur van een perceel aan de Re- guliersbrecstraat aldaar een automaat heeft geplaatst, waardoor hij het publiek in de gelegenheid heeft gesteld om zich tegen betaling, na winke sluiting van sigaretten cn sigaieu te voorzien. Op 11 l ebruari IJ. te kwart over 11 wierp de zoon van verdachte een kwartje in den automaat, waarop proces-verbaal werd op gemaakt. Het was de bedoeling van ver dachte een vonnis uit te lokken. Het O. M., waargenomen door mr. graaf van Limburg Stirum, eischte een geldboete van 50 cents subs, één dag hechtenis. De verdediger, mr. Kokosky, wees er op, 'at uit de groote belangstelling voor deze vaak blijkt, hoezeer de kwestie de winke liers, in casu de sigarenwnkeliers ter harte aat. Immers deze achten het onbillijk, dat i:i café s na winkelsluiting wel sigaren en sigaretten verkrijgbaar zijn. Verdachte tracht aan deze onbillijkheid te ontkomen door een mechanisch werkenden automaat •e plaatsen, zooals die overal in het buiten land, ook in Den Haag en Rotterdam wor den gebruikt. Met deze automaten is geen enkel sociaal belang gemoeid, maar ze zijn van groot be lang voor de sigarenwinkeliers. PI. is 't niet eens met den officier, die Hen nadruk legt op het sub secundo ten laste gelegde, n.l. de overtreding van ue erordening op de winkelsluiting. Maar artikel 336, waaronder het sub. pri mo ten laste gelegde ressorteert, komt uit s'uitend voor deze zaak in aanmerking. 1 aar gebleken is, dat Ue automaat zooda- nig aan de voordeur was gevestigd, dat ze IInnen den gevel viel, moet vrijspraak vol gen. Wat het sub secundo ten laste gelegde l'etreft, zoo dient te worden gevraagd: „I3 '0 handeling van den vólkernen mechani- - dien automaat dezelfde als te koop aan bieden". Deze vraag beantwoordt pk ont kennend. Ware dit wèl het geval, dan zou ook een étalage, of een advertentie in een courant gelijk staan met te koop aanbieden Mn dan zou men in overtreding zijn. als de talage na winkelsluiting verlicht is of als en de advertentie na winkelsluiting leest Te koop aanbieden kan alleen, als de orkooper zelf aanwezig is; dat is iets an- l?rs dan verkrijgbaar stellen. PI. concludeert, dat het sub primo ten laste gelegde tot vrijspraak voert en mocht bet sub secundo wol tot. een veroordeelen 1 innis aanleiding even, dan wijst pl. erop, rt men dan in strijd komt met de Tabaks et. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 9 Maart a.s. DE PAUS I Een verklaring Do Parijsehe correspondent van de „Msb." schrijft: De „Croix" bevat omtrent de jongste reis van kardinaal Dubois een relaas, waarin de volgende treff°nue ''insneden voorkomen omtrent Z. H. den Paus en diens vredesactie: De lasterende campagne veroordeclend, die Z. II. den Paus bij de Franschen voor stelt als onrechtvaardig jegens Frankrijk, zegt Z.Em.i „Het zou meer dan onverstandig en ge heel en al onpolitiek zijn, zelf af te zien van den overvloed van moreel credict, die ons de klaarblijkelijke welwillendheid van den H. Vader en zijn doorluchtig vertrou wen in de lotsbestemmingen van Frank rijk, verschaft. Maar de onbillijkheid over treft nog de voorzichtigheid. Als de „Action Franeaise" herhaalt, dat de „Gasparriaansche politiek" anti-Fransch is, en dat zij den oorlog bereidt, dan weten haar redacteuren wel, dat zij een onwaar heid vooruitschuiven. Het is voor hen een manier om den Paus te beleedigen door een tusschengcschoven schijf heen. Zij heb ben trouwens niet gevreesd zich ook aan hem zelf te vergrijpen en hem geheel een politiek plan aan te wrijven, geheel een uitgebreid diplomatiek ontwerp, waarvan de consequenties noodlottig voor ons land zouden zijn. De Souvereine Opperherder heeft ener giek tegen die fabel, die, heeft hij gezegd, aan het krankzinnige grenst, geprotes teerd. Maar zij die haar van a tot z heb ben verzonnen, gaan niet minder voort, haar te verbreiden. „De waarheid is, dat de H. Stoel zonder ophouden en overal werkt voor 't bevesti gen van den vrede. Met welk aanhouden, met welke wijsheid, welken takt, kan be- ONGELUKKEN. VEERTIG MENSCHEN IN EEN AUTO BUS AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Afsluitboomen geopend, toen een sneltrein naderde. Zondagavond omstreeks 11.20 uur vertrok de laatste autobus van Hilversum naar Bussuin. Aan den Nieuwe Hilversumsche weg nabij het R. K. kerkhof gekomen, werd gestopt voor het uitlaten van een passa gier. Na een halve seconde stilgestaan te hebben, naderde met groote snelheid de laatste trein uit Hilversum, terwijl de af sluitboomen geopend waren. Achter de autobus kwam een particuliere auto met groote snelheid aangereden, welke toeval lig in plaats van om de stilstaande bus over den spoorwegovergang te rijden, ach ter de bus stopte, hetwelk een groot geluk gencpmd mag worden. Had de bus geen passagier behoeven uit te laten stappen, dan waren onherroepelijs circa 40 menschen onder den trein geraakt. Slachtoffers van het verkeer. Ernstig aut 0-0 ngevaL Gistermorgen kwam een auto, bestuurd door een vertegenwoordiger van Verkade's fabrieken te Zaandam, van Rozendaal naar Velp gereden. Vlak bij de grens van Velp wilde de chauffeur uitwijken voor een groentewagen. Hij werd echter verblind door de schittering der zon op de voorruit en raakte daardoor zijn stuur kwijt. Tot overmaat van ramp trachtte de chauffeur door de rem aan te zetten zijn wagen weer meester te worden met het gevolg, dat de auto keerde en omsloeg tegen de zich daar ter plaatse bevindende lantaarn, die af brak en onder de auto terecht kwam. De bestuurder zelf kwam er met ge scheurde klccren af. Zijn drie passagiers zijn er erger aan toe en moesten naar het Alg. Ziekenhuis te Velp worden vervoerd, op advies van dr. Van Willigen, die spoe dig ter plaatse was. De heer J. H. Vcenen- daal, kruidenier te Velp, kreeg een hoofd wonde; zijn ouders zijn zeer ernstig ge rond. De oude mevrouw Veenendaal, die ce'h schedelbreuk opliep, was bewusteloos. De auto is zwaar beschadigd. Motorongeluk. Te 's-Heer Arenskerke werd de motor rijder B., bewusteloos naast zijn motorrij wiel liggende, op den weg gevonden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. werd in vrij ernstigen toestand naar i iet ziekenhuis te Goes vervoerd. Ernstige aanrijding. Zaterdagmiddag heeft nabij 's Heeren- berg een automobilist met zijn auto een 1 ietsrijder, die op 't laatste moment nog den weg wilde oversteken, overreden. De auto, waarin behalve de eigenaar nog twee kin deren zaten, kwam over den kop in de sloot terecht. De inzittenden bleven echter ongedeerd. De fietsrijder kreeg een zeer ernstige schedelbreuk en werd in het zie kenhuis te Emmerik opgenomen. Botsing tusschen auto's. Zaterdagmiddag is op den weg naar Hen gelo een auto van de tram ZutfenEmmerik riet een van de firma Saehtleven te Doetin- chem in botsing gekomen. Beide wagens werden vernield. De chauffeurs bleven on gedeerd. Doodgevallen. Op 't bouwwerk van het Nieuwe Stadion te Amsterdam is een 17-jarige, die werk- xam was op het dak van de eere-tribune evallen en terecht gekomen op een beton- en trap. De jongen werd dood opgeno- 1 ten. Verdronken. Een 3-jarig jongetje te Amsterdam is in et Westcrkanaal gevallen en eenige uren later daaruit levenloos opgehaald. Tragisch. De vrouw van den schoenmaker J. G., te Nieuw Hclvcct, die lijden ie u aan ver- N DE VREDE, n kardinaal Dubois. oordeeld worden door de bewondering te aanschouwen, die de meest van het katho licisme verwijderde geesten er voor heb ben opgevat. Het Pausschap is sympathiek geworden aan meer dan één regeering, die door eeuwenoude tradities er van verwij derd was. De H. Stoel werkt aan den vrede, voor zeker, met de middelen, die hem eigen zijn. Zijn doel is hetzelfde als dat van Re vredelievende naties, maar de methoden zijn verschillend; kunnen zij zelfs wel „po litieke methoden' genoemd worden? De nationale regeeringen bepalen haar res pectieve grenzenzij sluiten arbitrage overeenkomsten zij teekenen bondgenoot schappen. Het Pausschap neemt zijn toe vlucht tot de overreding: het richt zich tot het verstand der volkeren en van hun bestuurders, en tot het geweten van zijn eigen geloovigenhet weet, dat vroeg of laat, „de woorden der Pausen de denk beelden der volken zullen worden." Wie zou zich als het Pausschap be kwaam durven gelooven, bij de verschil lende en meest verscheiden volken een „wil tot den vrede" aan te kweeken 1 Het is wel het Pausschap, dat een dergelijke functie heeftmaar met die te vervullen heeft het nooit de naties verhinderd om in haar veiligheid te vooizien". De kardinaal wijst er vervolgens op, hoe r'e wijdklinkende hulde door den H. Stoel bij monde van Mgr. Maglione, den nuntius te Parijs, aan de pacifistische politiek van Frankrijk gebracht, heeft bijgedragen om het aanzien van Frankrijk in de wereld te versterken en de beschuldigingen van mi litairisme en imperialisme tot zelfs bij be vriende naties vernomen, uit den weg te ruimen. standsverbijstering, heeft Zondagochtend te 5 uur de echtelijke woning weten te ontsnappen en is in eene wetering, op eenigen afstand van de woning gelegen, geloopen. De politie vond haar in die we tering. Gedurende eenigen tijd heeft men nog de kunstmatige ademhaling op haar toegepast, doch vergeefs. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. Verbrand. Het vijfjarig zoontje van den heer Z. te Obdam had gisteren het ongeluk al ach teruitloopend in een tobbe met heete zeep sop terecht te komen. Het knaapje, dat geheel met brandwonden overdekt is, ver keert in deerniswekkenden toestand. --a Ongeval aan het strand. Zondagmiddag is op het strand nabij 'de Pier een ongeval gebeurd, dat tame'ijk goed is afgeloopen. Een dame en eenige heeren reden paard op 't strand, toen plot seling het zadel der dame onder haar paard doorschoof, waardoor zij kwam te vallen. Het paard rende het drukke strand langs. Een der ruiters trachtte het naar de zee ie drijven, waardoor liefdot oiilofcand zou worden gedwongen, doch de berijder had het ongeluk met zijn paard in een kuil terecht te komen, waardoor beide in het water vielen. De berijder kwam er met een nat pak af, doch het paard had zijn poot gebroken. Het weggeloopen paard werd later opgevangen. De dame heeft geen letsel bekomen. Branden. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks één uur, brak brand uit in den kruidenierswinkel van J. v. D., op de Hoog straat te Abcoude. Binnen een paar uur tijds was het vuur gebluscht. Bij nader onderzoek bleek veel van de goederen in winkel en kelder verbrand of bedorven te zijn. Men schat de schade op circa 2000 gulden. De oorzaak ligt vermoe delijk in een niet geheel uitgedoofden carbidlantaarn, die omgevallen was. Alles is verzekerd. Gisterenavond omstreeks halfzevetï ontstond door een ontploffing in een vul kachel brand in de villa „de Pol" aan den Ericaweg in de villawijk te Huizen (N.-H.) Het vuur greep zoo snel om zich heen dat niets kon worden gered. De brandweer uit Huizen was eerst halfacht in staat den brand met een straal op de waterleiding aan te tasten. Het pleit was toen reeds be slist. Een half uurtje later was van de met riet gedekte villa niets dan een rookende puinhoop overgebleven. De villa werd be woond door mevr. Ter Schiphorst en was eigendom van den heer Weytjens te Bus- sum. De schade wordt door verzekering gedekt. Jnbraak. Terwijl de bewoners afwezig waren is Zondagavond ingebroken bij den brieven besteller Schellevis, die er aan de Burg. Hovylaan een kruideniorswinkeltje op na houdt. Een jongen, die omstreeks 9 uur bij o. eenige boodschappen wilde halen vond de winkeldeur geopend en de bewoners ai- wezig. Politie-onderzcek weeB uit dat de deur met een valschcn sleutel geopend was, Toend e bewoners thuis kwamen, kon wor den vastgesteld dat aan geld ruim 300 ontvreemd was. Het wisse'geld in de toon banklade had men onaa> geroerd gelaten. De bovenbewoners hadde i den hond, die in het achterhuis was opgesloten, wel hevig hooren blaffen, maar daar dit dier meer malen loos alarm maakt, schonk men daar jammer genoeg geen aandacht aan. Te Wormerveer is in don nacht van Za terdag op Zondag ingebroken in den krui denierswinkel van de Coc eratie „de Een heid" aan de Oranjestrar c. Door do daar slaande brandkast als een sardinebük te c oenen wisten de daders zich in het bezit te stellen van ruim 400. Omtrent deze inbraak vernemen wij na der volgende: De dieven zijn door het raam van een rivaat in het gebouw gekomen, waarna gemakkelijk hot kantoortje in den win* i 1 konden bereiken. Hier hebben zij eerst tracht de brandkast aan de voorzijde ts

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6