BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 28'FEBRUARI 1928 No. 58C9 Do ABONNEMENTSPRIJS bodraag! bl) voorultbeteling Voor Leiden 19 cent pei week f ?,^0 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent pet week f2.60 pei kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zordagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegfen betaling van 5C ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. BureauxRAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 yUHIMBMÜ DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone edvertentlèr» 3P cent per regol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele var hel tarief berekend. 2 Klolne edvertenüèn, van ten hoogste 30 woorden, r.aaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur cd 7ei* huur, koop en verkoop f0.50 s-sssasra Dit nummer bestaat uit twee bladen. NIEUW FEUILLETON. Ons nieuw feuilleton, waarmede wij een begin maken en dat getiteld is: „Het huis om den hoek" is een spannende, sensatio neels geschiedenis, die zie hafspeelt in Oud-Engeland. l"Het behandelt op vlotte wijze, de his torie van een spookhuis; vol amusante verwikkelingen voortvloeiend uit een ge heim verleden, aan dat huis verbonden. Dat geheim en al die verwikkelingen wor den op knappe wijze opgelost door den hoofdpersoon van het verhaal, een sym pathieke Meer kunnen wij er al niet van vertel len, daar alle verwikkelingen in elkaar grijpen. Wij kunnen den lezer daarvan slechts raden dit interessante verhaal met aan dacht te lezen. V Tegen een leger,' maar. Wij hebben gisteren gewezen op een ar tikel in „Het Volk" van A. B. K. (Ivleere- kooper), waarin den schrijver van een arti kel in „De Tijd" en, en passant!, allen priesters! een verwijt wordt gemaakt van zijn opvattingen omtrent de beteeke- nis en de taak van het leger, in casu een vrijwilligersleger, dat deze schrijver be pleit. Men moet immers zijn voor algeheele af- scbtotfmg—van het leger, natiofis&l in on middellijk! Ja, wij zijn ook tegen een leger, maar. Maar., zoo velen en niet op de laatste plaats de communisten en socialisten dwin gen ons, helaas, tot de handhaving van een weermacht. De communisten en socialisten is dat zoo? Weet ge, dat de Sovjet thans beschikt over een mobiliseerbare troepenmacht van 16.000.000 (zestien millioen) man? Dit leger is op heel speciale manier be wapend en ingericht. Er is zeer veel cava lerie en de divisies eenheden zijn zeer mo biel. Het is erop ingericht om plotseling als een stortvloed over Europa uit te stroomen. Rusland zal dan slechts te zor gen hebben voor de noodige minutie en materialen, terwijl de fourageering op kosten komt van de landen, die door dit leger „bevrijd" worden. In alle landen, in alle steden, in alle centra van industrie, in alle vereenigingen en associaties, on der alle rangen, klassen en standen der maatschappij wordt intusschen een ontel baar leger van bondgenooten voorbereid en slagvaardig gemaakt. Weet ge, dat de sociaal-democraat Paul - Kiès een der propagandisten van dit leger is in Nederland en Europa? Weet ge, dat deze Paul Kiès in Amster dam een rede heeft gehouden, in het ver slag waarvan wij o.m. lezen: Spr. acht het Roode Leger een on overwinnelijke macht, die ongetwijfeld den oorlog buiten het land kan hou den. Het is een groot geluk, zegt hij, voor de gansche arbeidersklasse, dat er een Rood 'Leger bestaat. (Applaus). Daarom zegt spr. met volle overtuiging: leve de roode garde. (Luid applaus). De Volkenbond is een positief gevaar voor de arbeidersklasse. Spr. besluit met als zijn overtuiging uit te spreken, dat we leven in een periode van oorlogen en revoluties. Hij gelooft, dat deze zullen samengaan. Hij hoopt daarom, dat de eenheid in de vakbeweging tot stand zal komen, omdat deze de legers zal moeten le veren, die ook in West-Europa de macht veroveren. En weet ge, dat „Het Volk" dit verslag opnam zonder ook maar één woord van protest; dus in zijn kolommen liet aan sporen tot „de eenheid in vakbeweging, omdat deze de legers moet leveren, die ook in West-Europa de macht veroveren?" En als ge wilt weten, hoe men in Rus land zelf spreekt over dat roode leger, leest dan 'ns met aandacht het volgende: In een rede van Rykoff tot de verzamel de hoogere militaire autoriteiten in Rus- land op 4 Nov. 1926, zeide deze:, „Vergeet niet, dat wij tot taak hebben, het communisme te internationaliseeren. Ons Roode* Leger is de voorhoede der Ko mintern, en, wanneer het oogenblik daar is, zal zij het teeken geven voor den aan vang van den grooten overwinnigsmarsch, die van overweldigende beteekenis zal wezen in de wereldgeschiedenis. Verliest dat doel nooit uit het oog, en denkt steeds aan den raad van Danton: „de l'audace. de l'audace, et encore de l'audace!". Leniu heeft altijd verklaard, dat de wereldrevo lutie een zaak van 2 of 3 dagen strijd zal zijn, evenals de Russische. Met al onze kracht moeten wij meewerken, om deze roemrijke en definitieve overwinning van het communisme in de wereld te bevech ten. Wie zal van die overwinning de be werker zijn! Het ontzaggelijke Roode Le ger, dat zoo uitstekend gedisciplineerd en geheel van Lenin's geest doordrongen is". En in kringen der S. D. A. P. wordt met dat roode leger min of meer gesympa thiseerd of althans geen krachtig verzet er tegen aangeteekend. En dan is men verontwaardigd over Pas toor Keulers die het door A. B. K. ge wraakte „Tijd"-artikel schreef als hij wenscht een leger een vrijwilligersleger nl., zooveel mogelijk vrij van alles wat naar „militairisme'" zweemt om „d e openbare ord e" te handhaven, als hij schrijft over „s old atenplicht" enz. Kan zulk 'n verontwaardiging echt en oprecht zijn? Wij denken aan een niet te verontschul digen verblindheid, die den heer Kleere- kooper weerhoudt, liever de roode J e g e y ♦voorsta.:; :U in :'geu ett-ver wante kringen éérst te bestrijden. Daar bij zou hij zeker ook steun krijgen van ve len van zijn eigen partijgenooten, onder wie wij twijfelen er niet aan er héél veel zullen zijn, cue van de Paul Kics-pro- paganda afkeerig zijn. De heer Kleerekooper zou inderdaad goed werk doen, als hij in de S. D. A. P. propaganda maakte om met ons, T~et tie Katholieken, mede te strijden voor een in ternationale een werkelijk: interna tionale ontwapening of aanzienlijke beperking van de weermacht. Hij zou dan daarbij de priesters met rust kunnen laten en: waardeering kunnen uitspreken voor het Hoofd der Katholieke Kerk, den Paus! politieke waardeering van Frankrijk, Fin land en Canada, di^. alle drie het belang dezer zones voor de veiligheid verdedig den. De agenda van de a.s. raadszitting. De Albanees.che hongersnood geschrapt. Op 20 Febru&ri- heeft de Albaneesche regeering een ^grzoek om hulp tot den Volkenbond "ge^ehL naar aanleiding van den hongersnood .iq Noörd-Albanië, waar tegen, volgens bet verzoekschrift, het Ita- liaansche Roode Kruis machteloos stond. Op 21 Februari is de ondersecietaris- generaal van den Volkenbond, Paolucci, naar Rome gereisd, met het resultaat, dat gedateerd 24 Februari een telegram uit Tirana te Genève is aangekomen, vaarin de Albaneesche regeering onder mcJedee- ling, dat zij geen vertegenwoordiger naar de eerstkomende zitting van den Raad zal kunnen zenden, het verzoek om hulp te rugneemt. Men heeft hier dus blijkbaar met een sterke pressie van Italië op de Albanee- sche regeering te doen. Ep ondertusschen sterft een volk van honger. DUITSCHLAND. VOLKENBOND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Oppositie van Engeland. Vandaag komt Rutgers aan de beurt. De Veiligheidscommissie heeft gisteren onder presidium van Benesj het memoran dum van Politis over de veiligheid afge handeld. Vandaag komt het momorandum van Rutgers aan de orde. Benesj hoopt daarmee vandaag klaar to komen, met in begrip van de Duitsche voorsteilen. Indien het werkplan van Benesj wordt uitgevoerd, zal de commissie nog vóór de raadszitting gereed komen. Dat beteekent dat het re dactiecomité deze hoogst belangrijke ma terie moet afjakkeren en er geen of heel weinig tijd voor een algemecue vergade ring over zal zijn, om de talrijke modeiver- dragen enz. grondig te bespreken. Ook de zitting van gisteren bevestigde den indruk dat de commissie heel weinig positiefs aan de ontwapeningscommissie zal kunnen aanbieden. Lord Cuahendun (Engeland) en de Marinis (Italië) trachtten elk voorstel te torpedeeren. De i^nge-lsche gedelegeerde maakte allereerst bezwaar tegen het voorstel-Politis, dat de staten ter voorkoming van het uitbreken van een oorlog zich zouden verbinden het Raads- rapport over het geschil te respecteeren ook wanneer dit bij meerderheid van stemmen was aangenomen. Evenmin kon Cushendun het denkbeeld van Politis goedkeuren, dat de Raad de bevoegdheid krijgt bij meerderheid van stemmen een wapenstilstand te gebieden wanneer er oorlog uitbreekt tusschen staten, die een regionaal verdrag hebben besloten. Het eenige waarin Cushendun mee kon gaan was het uitspreken van- den wensch. dat de Raad waakt dat regionale verdragen niet in strijd met het pakt worden geslo ten. De Marinis verzette zich tegen gedemi litariseerde zones, waarbij zijn zuiver mili taire zienswijze in botsing kwam met de De Duitsche regeeringsverklaring. Gistermiddag heeft de Duitsche vice- kansclier in den Rijksdag de aangekondig de regeeringsverklaring afgelegd. Door het mislukken van de onderhan delingen in de commisie voor do school wet werd de regeering voor de, vraag ge steld, hoe zij het 'complex van nog af te handelen vraagstukken behandelen zou. Er b'.even na de intrekking van de schoolwet ander hoogst belangrijke pun ten over en de bittere nood in verschil lende groeien van de bevolking, vooral in den landbouw, eischte onmiddellijke hulp- veileening. t' Verder begiooting voor 1928. met de aanvullingsbegrooting voor 1927 i nog afgedaan worden. Om deze noodzakelijke dingen af te doen, stond er voor de regeering slechts één weg open, alle. krachten in te span- nen om voor de ontbinding van den Rijks dag nog een metapolitiek, duidelijk be grensd nood-programma bij den Rijksdag ter afdoening in te dienen. De gebeurtenissen in verband met de intrekking van het schoolontwerp hebben de grondwettige positie van de regeering in geen enkel opzicht getroffen. Het kabi net is geen zakenkabinet geworden, maar is gebleven wat het was,, de op wettige wijze tot stand gekomen regeering. (Lachen links). Recht en plicht zijn de beide grondbe ginselen, waarop het besluit van de re geering om haar werk onverwijld en met kracht voort te zetten berust. Deze opvat ting van haar taak wordt volmondig ge deeld door den Rijkspresident die her haaldelijk betoogd heeft, dat uit nationale overwegingen alles op het spel moet wor den gezet om naast het afdoen van de begrooting, ook nog de noodzakelijkste wetgevende maatregelen te treffen. Het plan van de regeering is de begroo ting vóór het begin iran het niéuwe be lastingjaar (1 April) af te bandelen. De andere ontwerpen zijn reeds bij den Rijks dag ingediend en bestaan in hoofdzaak i uit hulpverleéning aan den landbouw en wijzigingen in de slot-redactie van de ont- j worpen liquidatieweb en schadevergoeding aan de Duitschers in het buitenland, be- i nevens de regeling van de positie van den i kleine spaarders en renteniers. De nood van den middenstand. Maandag is te Munster (Westfalen) de grootste betooging van den middenstand gehouden, die in Westfalen ooit heeft plaats gehad. Meer dan 10X00 personen uit het Westfaalsche industriegebied pro- testeerden naar aanleiding van den eco- nomischen nood van den Duitschen mid denstand. ITALIË. ltaliaansche operaties in Tripolis. Bloedigestrijd. Door het ministerie van Koloniën is een lang communiqué uitgegeven, betreffende de bezetting door ltaliaansche troepen van de belangrijke oase van Zella en over eenige gevechten in de omgeving van Teyrift en Gifa. Vooral wordt nadruk ge- legd op de gevechten nabij Teyrift, omdat cle ltaliaansche troepen daar op grooten 1 afstand van hun basis moesten opereeren legen een tamelijk sterken vijand. Hel gevecht dat op 25 Februari plaats had, heeft verscheidene officieren gedood en vijf gewond, terwijl 200 manschappen gewond of gedood werdenallen behoor den tot de itilandsche regimenten. De vijand werd aangevoerd door Oeled Sliman, die 400 man verloor. Ook werden vele gevangenen gemaakt en eenig mate riaal in beslag genomen. Tegelijk met den opmarsch naar Zella en Teyrift werd in Cyrenaika met succes I opgerukt naar Ausila en de oase van Gia- i lo, terwijl den volgenden dag, 26 Febr., o.a. de bezetting plaats had van de oase j van Gicherra. In deze streek ontmoette men echter zoo goed als geen tegenstand en werd niemand gedood of gewond. RUSLAND. Meeningsverschillen te Moskou. Rykof contra Stalin. Sinds eenigen tijd deen geruchten de ronde omtrent ernstige meeningsverschil len tusschen de negeii leiders, die het Po litbureau vormen, dat het voornaamste regeeringsorgaan in Sovjet-Rusland is. Het blijkt dat Stalin en Rykof volkomen tegenovergestelde meeningen hebben om treftt de houding, welke tegenover de boe ren meet worden aangenomen. Deze geruchten worden eenigermate be vestigd door cle jongste rede van Rykof, welke deze gehouden heeft op het Pan- Sovjet metaalbewerkerscongres. Rykof sprak hierbij over de huidige schaarschte aan levensbehoeften en over de moeilijke tijden, welke de arbeiders in de steden doormaken. Hij legde er den nadruk op, dat de arbeiders voor hun levensonder houd afhankelijk zijn van de welvaart der boeren, en dat verhooging der loonen van cle arbeideis hun positie in geenen dcele kan verbeteren, zoolang de voorraden graan, boter en eieren niet eveneens toe nemen. Daarom is een radicale -verbete ring in de econmische positie van de ar- oeiders slechts mogelijk door de 'geheele economische situatie van de unie van Sov jet republieken te wijzigen. De boeren, zeide Rykof, moeten in staat worden gesteld hun veestapel uit te breiden anders kunnen zij cle arbeiders in de steden niet voeden. De arbeiders moeten er zich daarom niet over bekla gen, wanneer er in de steden een tekort zou zijn aan industrie-producten. Het is noodzakelijk, deze aan de bóeren te leve ren, omdat anders de productie van land- bouwvoortbrengselen niet kan worden opgevoerd. Deze mcening van Rykof gaat volkomen in tegen de houding, welke door de Stali nisten wordt aangenomen. Dezen achten het thans van het hoogste belang, alle energie aan te wenden voor de invorde ring van het graan, zonder op de conse quenties daarvan te letten. Spionnen ter dood veroordeeld. Te Titaspol in Sovjet-Rusland werden vijf van spionnage betichte Roemenen ter dood veroordeeld. Een aantal andere be klaagden kwamen er met gevangenisstraf fen af. DE TELEFOONVERBINDING MET AMERIKA. Verbinding van alle plaatsen in Nederland met alle plaatsen in de Ver. Staten. De telefoonverbinding met Amerika wel ke thans ongeveer een maand oud is, heeft in dien tijd bewezen, aan de gestelde eischen te voldoen. Het verkeer is, om technische redenen, tot nog toe aan Nederlandsche zijde be perkt tot de kantoren Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage, die elk een recht streeksere kabelverbinding met Engeland bezitten. De resultaten doen evenwel ver wachten dat ook bij gebruik van luchtlij nen een goede geluiclsoverkomst gewaar borgd is. In verband hiermede zal worden ge- 1 tracht binnenkort alle plaateen in Neder land toe te«l'aten tot het telefoonverkeer met alle plaatsen in de V ereenigde Staten. Met de Engelsche Administratie, wier medewerking hier voor noodig is, wordt hieromtrent overleg gepleegd. NATUURSCHOONV/ET 1927. In de Mem. van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot regeling van sommige, i van landgoederen geheven belastingen tot bevordering van behoud van natuurschoon wordt medegedeeld, dat tusschen de dep. van Financiën, Binnenl. Zaken en Land bouw en Onderwijs, K. en W. overleg wordt gepleegd over de samenstelling eoner commissie, welke het vraagstuk eener al gemeen© wettelijke regeling der natuurbe scherming in studie zal nemen. Aan cle Memorie is toegevoegd een lijst van de terreinen, ressorteerende onder het dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw, welke in hun tegenwobrcligen toestand als natuurmonument bewaard zullen worden. De Economie der Electrificatie Een rede op-het Electro- technisch Congres. Op het te Utrecht tijdens de Jaarbeurs gehouden Electrotechnisch Congres heeft Prof. Ir. I. Franc een voordracht uitge- sproken over bovengenoemd onderwerp. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Oppositie van Engeland in de Veilig* heidscommissie. De hongersnood in Albanië weder van de agenda van den Volkenbondsraad ge schrapt Nieuwe meeningsverschillen in Rusland. Noodlottige brand in een bioscoop bij Trenso in Itaüë; meer dan dertig dooden en vele gewonden. (Buitenl. Berichten, 2d blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerknieuws, 1ste blad). Getracht zal v/orden binnenkort alle plaatsen in Nederland toe te laten tot het telefoonverkeer met aüe plaatsen in de Vereenigde Staten, (ie blad). Het wetsontwerp tot bevordering van behoud van natuurschoon (le blad). De filmkeuring in het Zuiden (le blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o. a. photo's van: Ministerieel bezoek aan de Jaarbeurs een zwaje brand te Hoorn een brug rret bui tengewone spanwijdte Op het vliegveld Tempe!hoff. Spr. ving aan met de opmerking dat naast de groote voordee'en die de electri ficatie van spoorwegen biedt, het nadeel bestaat, dat het bedrijf afhankelijk wordt van éen of meer centrales en dat. storing in de bedrijven aanleiding tot stagnatie kan geven. Zoo is ock de bovenleiding gevoelig voor bijzondere weersgesteldheden als on weer, ijzel en storm, doch door de reeds genomen maatregelen zullen de even- tüeele bezwaren tot een minmum zijn te ruggebracht. Het begin der electrifcatie is ons land van de lijn Amsterdams-Rotterdam da teert van 1918 toen met de bestudeering van liet vraagstuk werd begonnen. In 1924 was een proefbaanvak Den Haag —Leiden ge:eed om nog verschillende constructies te toetsen en in 1927 op 2 Oct. waren de lijnen Haarlem—Rotterdam met zijtak HaarlemIJmuiden volledig in dienst, naclat reeds vanaf April 1926 de lijnen der Z. H. E. S. die vanaf 1907 de indienslstelling met eenphase-wisselstroom waren gedreven, ook voor gelijkstroom (het systeem der hoofdlijn), waren gewij zigd. Op de hoofdlijn wordt de dienst ver richt in hoofdzaak met 5-wagentreinen, welke echter tot 6-wagentreinen zullen worden uitgebreid, waarvoor het mate riaal reeds wordt gebouwd. Overgaande tot een overzicht van de electrificatie in andere landen van Euro pa, toonde spr. een kaart waarop de ge- electrificeerde lijnen zijn aangegeven. In totaal is het ongeveer 2 1/9 van het Europeesche net dat electrische tractie heeft. Het sterkst is de electrificatie doorge voerd in Beieren, Silezië en Zwitserland. Het volgend jaar zal daar 60 pet. van het net der Bonclsspoorwegen gcëlectrificeerd zijn. Het langste traject dat men electrisch kan rijden is van Regensburg naar Ge nève, een afstand van 1000 K.M Daarna werden behandeld de stroomlevering en systemen, welke zijn: gelijkstroom in België, Engeland, frankrijk, Nederland, Xed.-Indië, Japan en Spanje. Eenphase- wisselstroom in Duilschland, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Over de economie der electrificatie sprekende betoogde spr. dat de groote kapitaailaslen die 't gevolg zijn van de electrilicatie worden gecompenseerd, voor een deel in de kolenbesparing maarvoor een grooter deel in de besparingen op de tractie-kosten. Deze besparingen spruiten voort uit vermindering van het aantal depots, het vervallen van kolen- en waterstations, verminderde onderhoudskosten van het electrisch ten opzichte van het stoom- materiaal. Een belangrijke factor, waar van de economie afhankelijk is, is de stroomprijs die aan de centrales betaald moet worden. Maar ook dan alleen kan electrificatie economisch zijn wanneer een baanvak gcëlectrificeerd wordt waar op een druk vervoer reeds bestaat of ko men zal. Intusschen neemt het verkeer als re gel na electrificatie sterk toe tengevolge van vergrooting der verkeersgelegenheid en verhooging van de rijsnelheid. Na toelichting met tal van cijfers ein digde spr. met de volgende conclusies: Electrificatie van den spoorweg is een mateiieel belaug wijl zij handel en in dustrie in sterke mate bevordert. Electri-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1