'Land enTuinbouw Rechtzaken. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. Hallo Bandoeng Ned. Oost-Indië. Uit de Omgeving! Mond- en Klauwzeer. Verzuimde aangiften. Tn verband met het verzwijgen en het Sliet tijdig aangeven van het voorkomen van mond- en klauwzeer en de hierdoor ontstane gevaren voor verbreiding dezer ziekte heeft Dr. Berger, Directeur van het Veeartsenijkundigc Staatstoezicht, den in specteurs van dezen dienst opgedragen om in hunne ambtsgebieden stalinspecties te doen houden. Hun is verder verzocht, als ontsmettingsmiddel het sulfoliquit te doen aanwenden, dat volgens de laatste onder zoekingen in het buitenland en door de Rijksseruminrichting te Rotterdam, onder de gegeven omstandigheden als beter werk zaam bekend is dan de tot dusver gebrui kelijke middelen. HAAGSCHE RECHTBANK. Een onbewuste vernieling. Bij verstek werd voor den Haagschen politierechter van A., conform den eisch iveroordeeld tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, omdat hijin het arrestanten lokaal te Leiden een meubelstuk vernield had. De verbalisant vertelde „Wegens dron kenschap had ik hem opgesloten. Hij maakte een vreeselijk leven. Ik keek door de celdeur en zag dat hij bezig was de brits van de W.C. in de cel te vernielen. De planken gooide hij in het rond. Ik> ben er in gegaan en heb hem in een an dere cel gestopt. Daar heeft hij zijn roes uitgeslapen. En den volgenden dag wist hij er niets meer van 1" Oneenigheid op een fabriek. De 24-jarige los-werkman L. P, gaf den 5den Januari in de fabriek van Klos en van Leembruggen te Leiden, zijn baas, van R., met een moersleutel een stomp op den neus. Van R. getuigde: „Hij werkte niet vlug genoeg. Toen ik daar een aanmerking over maakte, zei hij, dat hij voor het loon, dat hij verdiende, niet vluger werken kon. Dan moest hij maar iets zoeken, waar hij meer verdiende, zei ik. Hij ging zich met een kleeden. En ik dacht dat hij wegging. Door een ander d^ur kwam hij weer bin nen en gaf me dien slag. Het werk wat hij deed was meer jongenswerk. Maar, om dat hij zoolang werkeloos was, had hij het aangenomen. Er is nu een klein jongetje mee bezig. Die doet drie keer zooveel". „Hij is begonnen", zei verdachte, die Volgens get. al eens in een gesticht had gezeten, „hij zei, dat ik geschift was en in Endegeest hoorde. Ik heb hem niet met èen sleutel geslagen, als ik dat gedaan had, zou zijn heele gezicht in elkaar lig gen." De verdachte maakte een afwezigen in druk. De eisch van één maand gevange nisstraf leek niet tot hem door te dringen. 1 Tot drie weken gevangenisstraf werd hij veroordeeld. i.. „Vad." ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard door een trein gegrepen. In de Maanderbuurt- te Ede sloeg een paard voor een kar op hol. Het dier holde over den spoorwegoverweg op het oogen- blik dat een trein passeerde. De kar werd vernield en het paard zoodanig ver wond dat het afgemaakt moest worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Slachtoffers van het verkeer. Kind ov er reden en g edood. Zaterdagmiddag is te Hilversum de ze venjarige Eugenie van Beurden, die met eenige kinderen aan het spelen was, voor de ouderlijke woning aan de Eikenlaan 20 te Hilversum door een auto, bestuurd door den heer M. v. Essen te Hilversum, gegrepen toen het plotseling van het voet pad op den rijweg sprong. Het kind was op slag dood. Aan de gevolgen overleden. De 47-jarige mej. G. TonZuurmond uit de De Ruyterstraat te Loosduinen, die vo rige week door dr. Boekelman met diens auto werd overreden, is Zaterdagnacht in het Ziekenhuis overleden. Dr. Boekelman kwam niet, zooals bericht werd, uit do ga rage rijden, doch wilde zijn auto, die voor zijn woning stond, draaien. A u t o-b o t s i n g. Havas seint uit Versailles: De auto van den heer B. Barende, kan selier bij het Noderlandsche gezantschap te Parijs, is in botsing gekomen met een ander voertuig. Mevrouw Barendse raak te bij den schok bewusteloos. Nadat haar geneeskundige hulp was verleend, werd zij haar haar woning overgebracht* Goed afgeloopen. De vierjarige Jacoba Gaillard wilde voor de ouderlijke wonig aan de Lange- straat 17 te Hilversum den rijweg over steken, toen de heer J. C. van der Waag met zijn auto kwam aanrijden. Het kind maakten weifelende bewegingen, viel en kwam onder de auto, die onmiddellijk stopte waarop bet heelhuids tusschen de achterwielen te voorschijn kroop. Vitriool gedronken. Te Nieuw-Namen (Z.) dronk een 5-jarig jongetje uit een flesch vitriool. Het kind verkeert in zorgwekkenden toestand. Uit een ketel kokend water gedronken. Een tweejarig kind der familie C. te Bergambacht dronk uit een ketel kokend water. In zorgvollen toestand moest de kleine naar het ziekenhuis overgebracht worden. Hand afgekneld. Zaterdagmorgen werd den 32-jarigen H. C. Wbij werkzaamheden aan de teerin- stallatie op het Vulcaanterrein te Vlaar- diugen, een hand afgekneld. Branden. Gistermiddag brak te Vlaardingen door onbekende oorzaak brand uit in een op slagplaats van de Reederijmij „Mercu- rius", waarin behalve leege haringvaten ook vischnetten zijn opgeslagen. De brand weer wist het vuur tijdig te bodwingen, doch kon niet verhinderen, dat een ge deelte der vaten en netten verloren gin gen. De vischbakkerij van P. Hoogeveen te Amsterdam gevestigd in de Sint Geer- truidensteeg 1 is gistermiddag uitge brand. De bewoner was omstreeks kwart voor twee bezig met het bakken van visch, toen plotseling de vlam in de pan met oliè sloeg. Nu slaan per dag wel honderd vlam men in even zoovele pannen, zonder ernstige gevolgen te veroorzaken, doch hier liep het mis. Er ontwikkelde zich een hooge vlam, met het resultaat, dat het met olie gedrenkte houtwerk van de bak kerij in een oogwenk in brand vloog. Het geheelo huis is in den loop der jaren door den rook vet geworden, zoodat het vuur weinig tijd noodig had om ook de eerste étage en den zolder aan tet tasten. Hoo geveen kon bijtijds de wijk nemen. De brandweer bevond, dat het geheele huisje dat voor woonhuis ongeschikt was verklaard tot den nok in lichtelaaie stond. Het duurde niet lang of het vervallen perceel, dat te midden van een aantal eveneens bouwvallige huizen staat, ver toonde geen vuur meer. Het was nagenoeg geheel uitgebrand: een partij visch bleek door de hitte vanzelf gestoofd en gebak ken te zijn. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Met ©en knuppel ernstig gewond. Als gevolg van een ruzie, heeft de koopman V. te Stolwijk den heer J. B. op gewacht en hem met een knuppel ernstig mishandeld. Bloedend verwond, moest de man naar den dokter worden gebracht. Tegen V. is na een kort arrest proces verbaal opgemaakt. Voortvluchtige kantoorbediende gearresteerd. In een logement aan de Boeren Visch- markt te Rotterdam heeft de politie aan gehouden den 31-jarigen kantoorbediende J. J. K., wiens aanhouding verzocht was in verband met oplichting. Hij zou zich in Amsterdam uitgegeven hebben voor elec- tricien, opdrachten aanvaard hebben tot het uitvoeren van electrische installaties en een gedeelte van de aannemingssom in ontvangst genomen hebben, in totaal ongeveer 200. Bij zijn aanhouding was hij nog in het bezit van een rijksdaalder. K. is op transport gesteld naar Amr Ier- dam. De gestrande „Shonga" De wrakstukken van het achtor de Noordpier gestrande Britsche stoomschip „Shonga" blijven de belangstelling van ve len uit den omtrek trekken. Met auto's, rijwielen en te voet komen de belangstellenden naar hier om aan het strand een kijkje te nemen. Doch ook officieele personen toonen htm belangsteling in deze scheesprampzoo zagen wij dezer dagen het dagelijksch be stuur van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij vergezeld door eenige leden van het plaatselijk bestuur; de adjunct-inspecteur v. d. Scheepvaart; verschillende assuradeuren en bekende personen uit de scheepvaartkringen die zich per sleepboot naar boord begaven om daar de wrakstuken en de borging der lading gade te slaan. Voor de kleine visschersvaartuigen is het een ongedacht buitenkansje tegen goe de betaling de lading naar IJmuiden te vervoeren. Aan de Buitenhaven staan de aangebrachte natte balen in groote hoeveelheden uitgestald om de koopers in de gelegenheid te stellen monsters te trekken. De IJmuider jeugd, die natuur lijk sterk vertegenwoordigd is, doet zich te goed aan de cacaoboonen en palmpit- ten, die uit de gescheurde zakken rollen. ONGELUKKEN. ITALIAANSCH STOOMSCHIP IN HET KANAAL GEZONKEN, 'n Twintigtal personen verdronken. Het Italiaansche stoomschip „Alcanta ra" is na een botsing met het Russische schip „Towarisj" in den mist bij Dungeness gezonken. De „Alcantara' is een stoomschip van 1862 bruto reg ton, dat op 17 Febr. van Gibraltar met bestemming naar Engeland vertrok. De bemanning van het schip bestond uit 22 personen. De „Towarisj", die bescha digd was, begeeft zich naar Southamp ton. De „Evening News" heeft een draad loos telegram ontvangen van den kapi tein van de „Towarisj", waarin gemeld wordt, dat dit schip een overlevende van de „Alcantara" aan boord heeft. Geduren de den geheelen nacht hebben redding- booten het Kanaal afgezocht, in de hoop nog meer schipbreukelingen te kunnen red den. Er werd echter slechts één man door de „Mongolia" opgepikt, die later aan boord van het schip is overleden. „Hallo Bandoeng.hallo Bandoeng. Kunt U mij verstaan1?.... Ja 2 O, bent U daar mijnheer de Haas!.. Met deze woorden opende j.l. Vrijdagmid dag Ir. Koomans in het houten gebouwtje bij Kootwijk het kruisgesprek tusschen Ne derland en Nederlandsch Indië in tegen woordigheid van een dertigtal journalisten zoowel hier te lande als in de koloniën. De uitzending uit Bandoeng kwam niet zoo schitterend „door" als veelal het geval is, doch dit belette niet, dat de journalisten allen op him beurt met bekende of onbe kende collega's in Insulinde een gesprek voerden, dat duidelijk overkwam. Groeten van de Nederlandsche aan de Nederlandsch Indische pers en omgekeerd werden gewis seld en tientallen verzoeken om familiele den of vrienden, die niet te Bandoeng aan wezig waren, te groeten werden overge bracht. Daarenboven werden door de tech- nisch-aangelegde collega's mededeelingen gedaan omtrent de ontvangst van de Ban- doeng-uitzendingen hier te lande en een der medewerkers van een radioblad zag zelfs kans een afspraak te maken omtrent de plaatsing van een artikel van zijn hand in een Indisch Radioblad.... Het lijkt zoo eenvoudig, wanneer men zich in de kleine ruimte, die met een wel wat wijdschen titel „studio" genoemd wordt, bevindt en dan spreekt met iemand, die zich rekening houdende met de moderne techniek op tien vliegdagen afstand be vindt. Het klinkt zoo gewoon te vernemen, dat het te Bandoeng warm is, dat er even wel niemand uit Batavia gekomen is, om dat de collega's van daar het te Bandoeng te koud vinden.... Dan wordt er gelachen in het „hutje" op de Kootwijksche heide en wordt verteld, dat „het hier mooi weer is, doch nog wel iets kouder, dan te Ban doeng".... Eenvoudig lijkt het ook nog, wanneer ir. Koomans op populaire wijze vertelt hoe alles gegroeid is, hoe de eene moeilijkheid na de andere werd overwonnen, waardoor tenslotte bereikt is, dat dagelijks met Indië gesproken wordt. En dit juist vertelde ir. Koomans is van groot belang. Bandoeng en Indië vertellen elkaar dagelijks hun er varingen, welke wijzigingen aan de ont vangst- en zendinrichtingen zijn aange bracht. Vooral den laatsten tijd zijn deze dagelijksche gesprekken van groot belang geworden, doordat de technische leiders in Indië eenigen tijd geleden hier te lande zijn geweest en men elkaar heeft leeren kennen. Men weet thans met wien men spreekt en dit persoonlijke contact komt de ontwikke ling van dezen dienst zeer ten goede. Werd de rechtstreeksche nationale radio- weg voor de wisseling van telegrammen tusschen Nederland en Nederlandsch Oost- Indië reeds den 7deri Mei 1923 voor het openbaar verkeer officieel open gesteld, de bouw van den telefoniezender op korte golf begon eerst in Juni van het vorige jaar in het laboratorium van de Rijkstelegraaf te 's-Gravenhage. Midden-Juli 1927 werd alles naar de kortegolfcentrale te Kootwijk over gebracht voor verderen bouw, in het bijzon der van de laatste krachttrap, waarvoor te 's-Gravenhage geen gelegenheid was. Spoe dig daarop werd met de uitzendingen be gonnen. Men was eerst wat bedeesdvrees de, dat de ontvangst niet goed zou zijn en sprak daaromgeen Nederlandsch. Een der bedienden, die geen moderne talen sprak, bepaalde zich tot het oplezen der namen van de dagen der week: Maandag, Dinsdag, enz Op 31 Augustus van het vorige jaar werd voor de eerste maal aan Indië verzocht uit te luisteren en toen bleek, dat de ontvangst aldaar goed was. Bijna twee maanden la ter, n.l. op 20 September, volgde het eerste kruisgesprek met Bandoeng. Hierbij werd gebruik gemaakt van balansen, doch werden nog geen „echo-sperrers" toegepast. Sinds dien werden voortdurend verbeteringen aangebracht en op 7 December volgde de eerste prcefuitzending van persnieuws in samenwerking met de Persbureaus Aneta en Vaz Dias, terwijl het jaar besloten werd met een Oudojaarsavonduitzending. De grootste moeilijkheid levert thans nog het z.g. fading-effect op. Ir. Koomans is thans bezig met anti-fading-proeven. De oplossing van dit vraagstuk zal voor de ontwikkeling van den draadloos-telefoni- schen dienst van groote beteekenis zijn. De korte golfzender Kootwijk PCLL geheoten werkt op een golflengte van 18.07 M. en de uitzendingen hebben plaats op de gemeenschappelijke daguren in Ne derland en Nederlandsch Oost-Indië, d.w.z. in de vroege middaguren hier te lande. De zender bestaat uit een stuurzender met twee geneutro-dyniseerde versterkertrap- pen, welke hun anode-energie ontleenen aan 6-fazen gelijk gerichte draaistroom van de Prov. Electrische Centrale. De ge- lijkrichters van den stuurzender en de eer ste versterkertrap bestaan uit glazen dio den, die van de laatste trap uit waterge- koekle. De gloeistroom voor de drie trappen wordt geleverd door gelijkstroom-dynamo's. Voor het constant houden van den stuur zender is de bijbehoorende gloeistroom- dynamo van geen gebruik gemaakt* Voor alle drie trappen wordt de gelijkgerichte O-fazenstroom afgevlakt. Deze afvlakking is voor den stuurzender bijzonder omvangrijk. De modulatie wordt verkregen door mid del van de bekende Heysing-methode, waar bij een groote modulatie-diepte wordt be reikt. Vóór de eigenlijke Hcysing-modula- tor-lampen zijn vier versterkerlampen aan gebracht. Bij gebruikmaking van een Reisz- microfoon, hetgeen tegenwoordig in ver band met het constant houden van het ge luid geschiedt, wordt nog een versterker- trap toegevoegd. In al deze trappen wordt weerstandsversterking toegepast. De anode energie van de laatste trap bedraagt bij telefonie gemiddeld 25 kilowatt, terwijl het nuttig rendement, dat aanvankelijk 60 bedroeg, thans is opgevoerd tot 75 De antenne voor omroepdoeleinden is een ge richt systeem, bestaande uit vier doubletten van 2/4 golflengte op een afstand van 1/2 golflengte geplaatst in een vlak loodrecht op de richting NederlandNederlandsch Indië. Voor het speciale telefoonverker mot Bandoeng is een uitgebreide antenne ge bouwd, bestaande uit tien doubletten van 2/4 golflengten en een spiegel, waardoor de energie intensiever gebundeld wordt. Behalve in Nederlandsch Indië wordt Kootwijk gehoord in geheel Europa, Cana da, Australië, Azië, Ceylon, de Canarische eilanden, tal van plaatsen in de Vereenig- de Staten, Afrika, enz. De rapporten van honderden amateurs uit alle deelen der wereld bevatten belangrijke aanwijzingen. Alleen uit Nederlandsch Indië worden reeds geregeld van meer dan vijftig amateurs rap porten ontvangen, welk aantal met den dag toeneemt. De ontvangst aldaar geschiedt in den regel op een drielamps-toestel: 1 de tector en 2 laag-frequent. De ontvangers melden in den regel van fading weinig last te hebben. In het hutje op de heide bij Kootwijk heeft ir. Koomans, bijgestaan door zijn trouwe helpers, een werk verricht, dat den naam van Nederland in den vreemde meer bekendheid heeft doen krijgen en in de toe komst nog meer zal bekend maken. De journalisten hebben er Vrijdag onder zijn leiding, bijgestaan door de heeren Hoofd ingenieur dr. Vos en den heer Pater van het Hoofdbestuur der P. T. T. en den heer Witsenburg, beheerder van radio-station Kootwijk een leerzamen en prettigen dag doorgebracht. Dag en nacht wordt hier ge werkt, bij mooi voorjaarsweer, zooals Vrij dag, wanneer Kootwijk en omgeving een lustoord vormen en.... tijdens storm en onweer, zoo hevig, dat zooals korten tijd geleden geschiedde een der zend-anten- nes bezweek. Zij wordt weer opgebouwd en is bijna weer gereed en zal dan weer dienen om ir. Koomans in de gelegenheid te stol len zijn zendinrichting, die ons in de toe komst, wellicht naaste toekomst, een gere gelde telefonische verbinding met Indië zal verschaffen, te perfectioneeren. TWEEHONDERD HUIZEN INGESTORT 8 dooden; 20 gewonden. Hevige stort regens te R o de Janeiro. Uit Rio de Janeiro wordt geseind: Ge weldige tropische stortregens, die een half uur duurden, zetten de straten der stad tot een hoogte van 60 c.M. onder water. Tweehonderd huizen stortten in, waarbij acht personen zijn gedood en twintig ge wond. Het verkeer is gestremd. Vier kinderen bij brand in Wales omgekomen. In het dorp Felinfoel bij Lianelly in Wales is de woning van een mijnwerker David Bonnell, afgebrand. Vier kinderen van het gezin Bonnell, resp. 16, 10, 9 en 6 jaar oud, zijn daarbij in de vlammen om gekomen. Tevergeefs hebben een oudere broeder en zuster nog getracht, de kinde ren te redden. BRUTALE TREIN0VERVAL BIJ CHICAGO. 300.000 dollar geroofd. Bandieten in gereedstaande auto's ontkomen. Zes bandieten hebben in een voorstad van Chicago een trein opgehouden. Zij vuurden meer dan vijftig schoten af, ten einde het personeel en de reizigers schrik aan te jagen, maakten zich meester van ongeveer 300.000 dollar in contanten, en vluchtten daarna in gereedstaande auto's. Tengevolge van dezen diefstal lijdt de Fe derale Reserve Bank te Chicago een ver lies van 60.000 dollar. Winterweer in en om Constantinopel. Int. treinverkeer gestremd. Tengevolge van hevige sneeuwstormen, die thans reeds vijf dagen aanhouden, is het spoorwegvei'keer tusschen Turkije en Europa gestremd. De simplon-expres en andere groote internationale treinen zijn niet vertrokken. De treinen, die giste ren te Constantinopel moesten arrivee- ren, bleven bij Tsjataldsja in de sneeuw steken. Een van Constantinopel vertrok- kon hulptrein ontspoorde, alvorens den ge- stranden exprestrein te hebben bereikt. Ook de telegrafische verbindingen met Europa en Angora waren tijdelijk verbro ken. In en bij Constantinopel ligt de sneeuw 30 c.M. hoog, terwijl de temperatuur tot 6 graden onder nul is gedaald. Sinds veer tig jaar heeft men dergelijk winterwoer niet meer beleefd. De dorpen in de om geving ondervinden veel overlast van wol ven, die uitgehongerd uit het gebergte ko men. De scheepvaart op de Zwarte Zee is stop gezet, die in de Zee van Marmora sterk ingekrompen. Viervoudig© roofmoord bij Moskou, Te Saraisk bij Moskou heeft een bewa ker den opzichter van een houtopslag, zoo mede diens vrouw en twee dochters ver moord. Hij roofde hierop 500 roebel uit de kast, stak de woning der ongelukkigen in brand en nam de vlucht. Met behulp van een politiehond heeft men hem later gearresteerd. De pastoor Verbraak-stichting. Opening van Katholieke militaire tehuizen. Een speciaal Aneta-telegram meldt uit Batavia d.d. 25 Februari: De pastoor-Yerbraak-stichtiiig opent met| 1 April Katholieke Militaire Tehui zen te Bandoeng, Tjimahi Magelang en •Malang. ALKEMADE. Geboren: Fredericus z. van J. Zoetej daal en P. Wolvers Maria Anna EJisa beth d. van Th. van Egmond en M. va> der Tang Hendrikus Johannes z. va| E. Elstgeest en K. Bakker Hendricin Johannes Nicolaas z. van H. J. J. Bartel en M. C. van der Meer Anthonius P< trus z. van G. J. Bakker en A. C. A. Huit sloot Johannes Cornelis z. van W. i| van Staveren en J. Kop. Overleden: Maria Zwetsloot echt| van C. van Haestregt, 62 j. LISSE. Een Festival. Als afdeeling van den R. K. Bond va Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Hc land heeft de R. K. Harmonievereen* ir „Adolf Kolping" besloten op 2en Paasei dag des namiddags te 1 uur een Festivi te houden. Dit Festival zal bij gunstig wei worden gehouden op het Gemeenteterrei achter de gebouwen van de Veilingvereen ging van het H. B. G. en bij ongunst: weer in de hierboven genoemde geboi wen. Door het bestuur van Adolf Kolpir is bereids aan de plaatselijke R. K. org! nisaties verzocht medailles beschikbaar 1 stellen, terwijl het zich gelijk vanza spreekt, aanbevolen houdt wanneer mi schien particulieren een of meer medaill ter harer beschikking zouden wenschen 1 stellen. Op het terrein zal dien dag beha ve een muziek- en commissiètent een co: swnptietent aanwezig zijn. Van den Secr taris van den R. K. Bond is bericht on vangen, dat de volgende muziekcorpsen'aa het Festival zullen deelnemen: St. Cecil te Loosduinen, St. Cecilia te Schipluide St. Franciscus te Delft, St. Raphael te de Haag, St. Alfonsus den Haag (patronaai St. Cecilia te Voorburg, Arti et Religione 1 Langeraar, Jeanne d'Arc te Noordwijke hout, Excelsior te Noordwijk, St. Cecil, te Leidschendam, Perosi te Leiden en S Cecilia te Voorhout. De deelname laat a zoo niets te wenschen over! Vertrouwe we dat het „Paaschweer" zftl zijn Geboren: Jacoba Gerarda d. van i Wijsman en A. M. Onderwater Johanm Nicolaas z. van W. N. v. Velzen en A. Eeuwijk Jacobus Hubertus Bernardi z. van B. de Vries en E. W. Venne. O.verleden: Clasina Belt, wed. va M. v. d. Veld, 77 j. N00RDWIJKERH0UT. Bouwen. Door B. en W. is aan P. 1 Warmerdam vergunning verleend fcot de bouw van een woonhuis met bloembolle] schuur aan den Heerenweg naast de garat van v. d. Bruggen. De caféhouder L. van der Slot zj aan zijn café, gelegen aan den Kerkw^s (Vlasoven), een mooie warfmda. bouwot Het zal daar een prettig zitje worden. Geboren: Cornelis z. van A. O. Flij phi en G. v. d. Berg Petrus Martini Maria z. van J. A. M. Pijnenburg en J. M. v. Oerle Cornelia Maria d. van II. Hoogeveen en J. C. Veelenfcurf Agi tha Clasina d. van A. J. Wijers en Heemskerk Theodora Cornelia d. van di zelfde ouders Mathilda Henrica d. va C. W. van Schooten en P. J. v. d. Burg. Gehuwd: Laurens J. J. Meijer 23 en Johanna C. v. d. Burg 23 j. Josep Th. L. Hebinck 25 j. en Antonia v. d. Bei wed. 26 j. Cornelia J. Duivenvoorde 28 j. en Cornelia v. d. Berg 29 j. Josep v. d. Burg 24 j. en Wilhelmina M. Frai ken 22 j. Overleden: Theodorus P. Weerd< steijn 77 j., te Rotterdam. OUDEWETERING. T. B. C.-bestrijding. Op mtnoodigÏH van het bestuur van de afdeeling Oudi wetering en omstreken van het Groen Kruis heeft Dr. B. H. Vos, geneeshce directeur van het Volkssanatorium te He lendoorn in Hotel Van den Bosch een h zing gehouden over „De Strijd tegen d Tuberculose De zaal was geheel beze Na opening door den Voorz., den heer 3 Roeloffs, begon spreker zijn rede met a-a te toonen, hoe groot het aantal lijdei aan t.b.c. is en hoevelen jaarlijks aan dez ziekte sterven. Na de hartkwalen en d kanker is de t.b.c. de meest voorkomend doodsoorzaak. Spreker zeide dan, dat hiei uit ten duidelijkste bhjkt, hoe noodzakelij de strijd tegen de t.b.c. is. En te mee reden is er om dien strijd te voeren, daa de t.b.c. bij tijdig ingrijpen zulk een g( neesbare ziekte is. Spr. verdeelde dan zij rede ih twee gedeelten en sprak dan ove de directe en daarna over de indirecte bt strijding van de t.b.c. Over deze laatst bestrijding weidde spr. het meeste uit e gaf daarbij talrijke wenken, welke in ach behooren te worden genomen om te vooi komen, dat men door de ziekte wordt bc smet en legde er vooral den nadruk or dat do ziekte niet overerfelijk is. Zijn e dus lijders in een gezin, laat men dan tocl voorzichtig zijn, want alleen de onattenfcl slordige en onvoorzichtige lijders zijn ge vaarlijk voor de gezonden. En laten we al1 len zorgen, dat ons weerst mdsvermogen zo< groot mogelijk zijhiert ie kunnen we al len medewerken door een regelmatig lev«i te leiden, door het gebruik van gezondi kost, het zorgen voor behoorlijke verlich ting en voldoende frissche lucht, enz. Spi wees in dit verband ook op de belangrijk taak van de overheid op dit gebied, di< moet zorgen ,dat het wcorstandsvermogel der bevolking zoo groot mogelijk kan zijn Na de pauze lichtte spr. zijn lezing nadei met lantaarnplaatsjes toe. De heer P< Roeloffs, sloot de vergadering na een dankwoord te hebben geiicht tot den spr-i hem toewenschende, dat hij nog tal van jaren zijn schoone taak in het be'ang van de volksgezondheid mag blijven vervullen en den wensch, dat de aanwezigen in voorkomend geval hun voordeel met hel hun dezen avond voorgehouden© megen doen. I 2—al

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6