3 Letteren en Kunst Rechtzaken, SPORT. LUCHTVAART. Land enTuinbouw Gem. Berichten. Sï Si Buitenl. Berichten Utrecht oyerleden de Zeereerw. Pater A. J. J. Swaters O. P. Pater Swaters werd IR Januari T849 te Utrecht geboren. Hij trad in de Orde van den H. Dominicus op 8 December 1868 en deed in het jaar daarop zijn H. Pro fessie. Op 15 Augustus 1875 ontving hij te Utrecht de H. Priesterwijding. Achtereenvolgens was Z.Eerw. kape laan te Rotteidam (parochie H. Hart van Jesus), Schiedam en Rotterdam (parochie H. DominicuB). Voorts is pater Swaters pastoor geweeest te Tiel en te Neer bosch. Thans verbleef hij in de pastorie van den H. Dominicus-parochie te Utrecht. De H.H. Uitvaartdiensten hebben daar plaatB op Zaterdag a.s. te 7, 7 1/2 en 8 uur Om 10 uur wordt de solemneele H. Mis van Requiem opgedragen, waarna de be grafenis te Neerbosch. Pastoor B. P. de Jong. Naar wij vernemen, is de gezondheids toestand van pastoor B. P. M. de Jong te Den Haag van dien aard, dat voor de tweede maal zijn overbrenging naar het Ri K. Ziekenhuis aan het Westeinde nood zakelijk is. - Nieuw gebouw Muziekconservatorium R. K. Leergangen. Door de R. K. Leergangen te Tilburg ïs vorige week grond aangekocht voor den bouw van een nieuw conservatorium -voor muziek. Het terrein i8 gelegen aan den Bosschen weg, tegenover het bestaan de gebouw der R.K. Leergangen. Het plan is dit geheel naar de eischen des tijds in te richten, met concertzaal etc. Het zal echter nog wel een jaar duren alvo rens men met het bouwen zal aanvangen. lv Yan het tooneel naar Klooster De bekende Vlaamsche tooneelspeler Karei de Rechter van Sint Niklaas is als Novice ingetreden in het klooster dor Eerw. Paters Dominicanen. Wetenschappel. Berichten. Uitvinding van een Spaanschen Jezuiet. 1 't Is merkwaardig dat de groote bladen maar heel weinig mededeelen omtrent de uitvinding, gedaan door den Spaan schen Jezuiet, pator Almeida, en waar omtrent de Spaansche pers vele bijzon derheden geeft, 't Wachtwoord schijnt nog steeds te zijn dat een Jezuiet niet 'fc Techt heeft zich op zoodanige onaangena me wijze verdienstelijk te maken, dat zelfs anti-clericale bladen in de onaan- •;gename noodzakelijkheid zouden kunnen komen het te vermelden. Pater Almeida heeft een accumulator uitgevonden, welke een tien maal grooter capaciteit heeft dan 'eenige accumulator van 't zelfde gewicht Voldoet deze vinding, welke 't resultaat is van jarenlange en zeer kostbare proef nemingen in de praktijk, dan mag men aannemen dat het geheele verkeerswezen aan den vooravond eener omwenteling staat. 1 Pater Almeida is 35 jaar oud, en werd te Salamonea geboren. In 1920 bevond hij zich aan 't Collegium Maximum te Val kenburg en in 1921 wendde hij de eerste pogingen aan om een oplosing te vinden voor hot probleem der accumulatoren. Hierbij raadpleegde hij den Duitschen natuurkundige, pater Theodoor Wulf, S. J. De proefondervindelijke arbeid werd verricht te Gyon en Mieres, in Spanje. KANTONGERECHT TE LEIDEN. v Allemaal auto-delicten. Voor den kantonrechter-pl.v., mr. Nord Thomson stond terecht G. J. Sch, chauffeur, won. te Leiden, die veroordeeld was om dat hij geen spiegel aan zijn auto bevestigd had. Na verhoor van een getuige eischte het O. M. 3 of 2 d. Verd. werd echter vrij gesproken. H. J G. te R ij n s b u r g had in de bebouw de kom van zijn auto verblindende verlich ting gebezigd. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 4 boete of 2 dagen. p. v. d. G. te K a t w ij k had geloopen op verboden grond en werd na verhoor van den verbalisant E. R. veroordeeld tot 1 boete j»f 1 dag hechtenis. E. Sch niet verschenen werd fveneens conform den eisch veroordeeld tot 5 boete of 2 dagen wegens onvoorzichtig rijden. A. v. d. B. niet ter terechtzitting aanwezig had geen gelegenheid willen geven aan andere automobolisten om zijn auto te passeeren. Hij werd veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen. Het O. M. had 5 of 5 dagen geëischt. Gehoord werden twee getuigen, die gelijkluidende, voor verd. be zwarende verklaringen aflegden. L. S. J. G. E. K. automobiliste te 's-G r fi ve n h a g e, had onvoorzichtig gereden per auto, waardoor een jongen was gewond en gedurende tien weken thuis verpleegd mopst worden. Verd. werd veroordeeld tot V" 25 boete of 5 dagen hechtenis, benevens tot vergoeding van 10 schade. Verder werden bij verstek veroordeeld: W. F. d. G. Zwammerdam, overtreding der Invaliditeitswet f 0.50 of 1 dag. M. C'. v. d. V. Voorschoten, id. 11 boeten van f 0.50 of 1 dag. H. J. d. I E. id. 2 of 1 dag. H.«C. d. B. te Aar id. 3 of 1 dag. A. v d II, Alkemade'10 of 2 dagen. O. J. K., Oegst- treest id. 17 boeten van 0.50 of 47 dagen. P. d. B. Ter Aar, id. 5 of 2 d. A. K. Alke made 10 of 2 d. C. P. v. Z. Noord wijk 25 booten van 0.50 of 25 dagen. J. Z. Ter Aar, 3 of 2 cl. G. d. B. Ter Aar, id. 3 of 2 d. N. J. R. Noordwijk, openbare dronken schap 1 of 1 d. W. N. Sassenheim, als best. van een auto geen teekch geven 1 of 1 d. J. C. v. N. Noordwijk, met een rijwiel links van den weg rijden 0.50 of 1 d. D. A. L. openbare dronkenschap 3 of 2 d. H. J. L. P. openbare dronkenschap 3 of 2 d. C. Z. met- een rijwiel door verb, steeg rij den 2 of 2 d. J. D. op een hondenkar zit ten 5 of 2 d. N. L. met een voertuig rijden zonder rood achterlicht 1 of 1 d. N. L. met een voertuig rijden zonder licht 1 of 1 cl. S. C. v. d. P. Noordwijk, op verb, wijze mest vervoeren 3 of 1 d. A. v. S. Katwijk, over treding wet openbare vervoermiddelen 15 of 5 d. A. v. S. id. id. 15 of 5 d. J. v. d. B. Straatschenderij 3 of 2 d. J. C op verb, wijze melk verkoopen 2 x 6 of 2 d. A. v. L. Zoeterwoude, overtreding algemeene Keur van Rijnland, zonder straf. J. v. B. Sassenheim, met een rijwiel rijden zonder licht 1 of 1 d. J. v. M. op een rijwiel een last vervoeren grooter dan 70 c.M. 3 of 3 dagen. C. K. vr. H. overtr. leerplichtwet 0.50 of 1 dag. Waar niets anders staat vermeld is deze Leiden. Géén invaliditeitsuitkeerlng. Een arbeider, in dienst van de N.V. Asphaltfabriek „Wijhe" te Wijhe, die on der meer bolast was met het gelijkzetten der fabrieksklok, werd in April 1927 tij dens het doen van deze bezigheid, waar toe hij op een bankje was gaan staan, door een epileptisch toeval getroffen, waarbij hij viel, het achterhoofd ver wondde en een hersenschudding kreeg. Aangezien de getroffene was gevallen van een bedrijfsvoorwerp op den fa- brieksvloer, welke eveneens als een be drijfsvoorwerp is te beschouwen, had het bestuur der R. V .B. aangenomen, dat het ongeval dezen werkman was overkomen in verband met zijn dienstbetrekking, weshalve hem krachtens de Ongevallen- wet-1921 schadeloosstelling werd toe gekend. Toen zes weken later de uitkeering wegens gedeeltelijk herkregen arbeids geschiktheid door het Bankbestuur tot de helft werd verlaagd, was de man hier tegen in beroep gekomen bij den Raad van Beroep te Arnhem. Ook deze vond, dat het ongeval terecht door het bestuur als een bedrijfsongeval was aanvaard, daar de Raad het aannemelijk achtte, dat ook al mocht de val zijn onstaan doordat de man door een epileptisch ge val werd getroffen, die thans ontstane ge volgen niet zouden zijn ingetreden, in dien hij niet van het bankje was gevallen Waar voorts de vastgestelde uitkeering den Raad juist voorkwam, werd de ge- fcroffene's beroep ongegrond verklaard en de beslissing der R. V. B. beevstigd. Met deze uitspraak was echter de ge troffene niet tevreden, waarom hij zich tot den Centralen Raad van Beroep wende, in de hoop, van dezen een hoo- gere uitkeering te verkrijgen. Edoch. Ge lijke het meestal hun vergaat, die het on derste uit de kan willen hebben, kreeg ook deze getroffende het lid op den neus. Want de Centrale Raad besliste de zer dagen, dat aan dezen werkman ter zake van het hem overkomen ongeval in het geheel geen schadeloosstelling toe komt en dat de tot dusver door hem ge noten uitkeering hem ten onrechte- is toe gekend. De Raad was namelijk van oor deel, dat het ongeval niet als een be drijfsongeval in den zin der Ongevallen- wet-1921 kan worden aangemerkt, daar in dezen niet gebleken was, dat eenige met 's mans dienstbetrekking verband houdende omstandigheden van invloed is geweest op het op den grond vallen of op de gevolgen, welke dit vallen voor zijn arbeidsgeschiktheid heeft gehad. VOETBAL. DIOO. HAARL. BOND. Junioren-Competitie. District Leiden. Onze Jeugd-competitie is steeds in stij gende lijn, daar steeds meer Junioren-elf tallen hieraan deelnemen. Thans is S. N. A. uit Stompwijk met een Junioren-elftal toegetreden. De geheele competitie wordt thans gevormd door 9 elftallen. Wat de afwerking van het programma betreft, dit had tot heden geen vlot verloop, gezien de slechte weersomstandigheden. Wij ver trouwen echter dat het weder ons nu gunstiger gezind zal zijn. Voor onze jeug dige voetballers is er nog volop werk aan den winkel, want er dienen nog veel wedstrijden te worden gespeeld. De vol gende week zullen wij den competitie stand publiceeren. Voor Zondag 20 Februari is het pro gramma samengesteld als volgt: Leiden: Leiden I—Leiden II Stompwijk: 8. N. A.S. J. C. Lisse: Lisse IITeijlingen I Alle wedstrijden vangen te half één aan. De Oompetitieleider. Een nieuw model doelpalen en latten. Het komt herhaaldelijk voor, dat erge schillen ontstaan of een bal, die tegen de lat wordt geschoten en dan op den grond springt, al of niet de doellijn is gepasseerd. Een Schot heeft nu een nieuw model doel palen en latten gemaakt waardoor der gelijke geschillen naar zijn meening voor komen zullen worden. Hij wil n.l. paal en lat driekantig maken. De voor- en de zij kanten van het loei blijven dan precies zooals thans doch de naar den doelverde- diger gekeerde zijde van palen en lat wordt schuin. Het gevolg is, dat de bal, die anders tegen den onderkant van 'de lat zou komen, thans tegen den scherpen, naar beneden gekeerden rand van de lat komt en derhalve het dc-1 in gaat. Ook een bal, die anders tegen den binnenkant van den paal zou komen en mogelijk in het veld terug springen, komt nu in het nefc,- Het eenige bezwaar tegen deze Schot- sche uitvinding is blijkbaar de scherpe binnenkant van den paal, welke verwon dingen van den doelverdediger tengevolge zouden kunnen hebben. Dat bezwaar kan echter worden ondervangen door de palen geheel rond te maken en alleen de lat driekantig. Voor het gebruik van ronde palen zou wijziging van het spelreglement noodig zijn. Het gebruik van driekantige palen en latten staat echter aan elke club vrij, daarvoor schijnt geen wijziging van het spelreglement noodig te zijn. Men heeft er reeds pre even mede genomen, waarbij men zeer gunstige ervaringen heeft opge daan. De heer Plesman te New-York. Onderhandelingen over samenwerking tusschen stoomschip en vliegtuig. De heer Plesman is op het oogenblik te New-York in onderhandeling met de Ame- can Railway Express Co. over het ver voer van postpakketten door samenwer king met de Europeesche luchtlijnen. Wanneer dit plan wordt doorgevoerd rullen de stoomschepen de expresse zen dingen over den Oceaan blijven vervoeren, doch te land zullen de zendingen, door vliegtuigen worden overgebracht. Hinkler's vliegtocht volbracht Hinlder, de Australische vlieger, heeft gisteren zijn tocht van Engeland naar Australië in zijn kleine vliegtuig en in zijn eentje volbracht Hij heeft zeventien dagen over de reis gedaan en daarmee het record van de ge broeders 8:i 'lh geslagen die in 1919 in achtentwintig dagen Australië bereikten in een tweedekker met motoren van 720 P.K. Hinkler zelf had gedacht er achttien dagen voor noodig te zullen hebben en is dus nog één dag sneller over geweest Zijn motor had Blechts een vermogen van 30 P.K. Men legt er nadruk op dat de praestatie van Hinkler bijzonder kranig is, omdat zijn toestel niet voor de groote reis ge bouwd was, maar in de twee laatste jaren voortdurend door hem gebruikt is bij wedstrijden tusschen lichte vliegtuigen. HET LABORATORIUM TE LISSE. Het laboratorium voor bloembollen- onderzoek zal nieuw gebouwd worden. In t ij d eilajikie.-Ja u i s v.e s t i n g wordt thams voorzien. Naar wij vernemen is thans reeds uit gemaakt, dat do verzekering de schade, die de brand aan het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, van hot in stituut voor pythopathologie van de Land- bouwhoogeschool, - hoeft aangericht, niet dekt. Zooals reeds werd medegedeeld, wordt deze op anderhalve ?i 2 ton geschat, terwijl het gebouw voor 110.000 en de in ventaris voor 25.000 was verzekerd. Als tijdelijke en noodmaatregel zal bin nenkort een houten loods, zooals die door den gezondheidsdienst voor barak voor besmettelijke ziekten wordt gebruikt, zoo spoedig mogelijk naar Lisse worden over gebracht. Daarin zal tijdelijk het laborato- riumh worden gevestigd, zoodat het werk zoo weinig mogelijk stagnatie ondervindt. Voorts vernamen wij, dat in principe reeds is besloten, dat een nieuw gebouw zal worden gesticht. Hoe en op welke wijze kon ons nog niet worden medegedeeld. Hierover zijn thans nog de besprekingen gaande. Dat ook nu weer op den steun van kweekers en exporteurs gerekend kan worden, staat wel vaat. „Tel." ONGELUKKEN. Slachtoffers van het verkeer. Te Gendringen is de 71-jarige land bouwer uit Gendringen met zijn fiets te gen een kar van den landbouwer S. gere den met het gevolg, dat hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood spoedig intrad. Op de Zutphenschestraatweg te Velp werd een platte wagen bespannen met een paard en bestuurd door G. A. Verholen, 22 jaar, wonende te Weil, in dienstbetrek king bij den voerman Z. te Velp, door een motortram van den G. T. M. aangereden. Verholen viel van den wagen en bleef met ernstige hoofdverwondingen bewusteloos liggen. Door de politie werd hij per bran card naar het zi'ekenhuis vervoerd. Be halve inwendige kneuzingen had Verholen vermoedelijk ook een hersenschudding be komen. Vermoedelijk heeft V. met zijn ge span te dicht bij de tramrails gereden en de tram te laat opgemerkt. De politie stelt naar de oorzaak van het ongeval een nader onderzoek in. Op den weg tusschen Bosschenhoofd en Rucphen nabij een kruispunt is de lieer H. uit laatstgenoemde gemeente, met zijn motorrijwiel tegen het spatbord van een passeerende auto opgebotst. H. sloeg over den kop en werd met ernstige verwondin gen naar zijn woning vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Dinsdag is de 3-jarige L. de D. aan de Waalhaven te Rotterdam onder een auto geraakt. Het kind werd op slag gedood. Het 4-jarig zoontje van den heer K. den Uil te Pijnacker is Dinsdagmiddag spelende to water geraakt en verdronken. Aan de gevolgen overleden. Mevrouw de wed. J. te Heerenveen, die eenige dagen geleden uit de tweede verdie-- ping van haar woning is gevallen, is thans overleden. Na het vergaan van de Shonga. Dank zij de gunstige weersgesteldheid konden tot nu toe uit het bij IJmuiden ge strande stoomschip Shonga pl.m. 2000 droge en ongeveer 800 natte balen worden gelost. De droge balen worden per schip naar Am sterdam vervoerd ter verdere doorzending naar bestemming en de natte wrorden te IJmuiden opgeslagen; Vrijdag wordt daar de eerste partij geveild. Te Wijk aan Zee zijn in totaal 6535 door zeewater beschadig de balen geborgen, welke morgen zullen worden geveild. Aangezien berging van het schip is uit gesloten, is men tevens doende, vaste en los- vaste voorwerpen te bergen. De bergers conccntreeren op het oogenblik hun aan dacht op ruim I, hetwelk nog droog is en dat men morgen hoopt leeg te krijgen. Dan zullen in totaal ongeveer 5000 balen zijn ge lost. Het weer is bijzonder fraai en begunstigt de bergingswerkzaamheden in hooge mate. Diefstallen te Rotterdam. Een vrouw gearresteerd. Bij de politie van het bureau Oppert te Rotterdam werdvorige weck aangifte gedaan door deiPhandelaar in radio-arti kelen G. G. uit de Lange Pannekoekstraat dat tijdens de Zaterdagavonddrukte uit zijn winkel een plaatstroom-apparaat ge stolen was. Het was opgevallen, dat Za- terdagvond ook e.en man en een vrouw in den winkel waren geweest. De vrouw sprak gebrekkig Hollandscli. Er kon een vrij nauwkeurig signalement van haar op gegeven worden. Ook wist men dat de vrouw vrij gei*egeld Dinsdags en Zater dags de inarkt aan den Goudsche Singel bezocht en zij haar fiets dan in de om geving stalde. Dinsdag ging een rechercheur op onder zoek uit. Al spoedig werd de bewuste vrouw ontdekt en aangehouden. Bij een huiszoeking in haar woning aan de Over- ijselschestraat werd een groote partij goederen gevonden, vermoedelijk afkom stig van verschillende winkel- en markt- diefstallen. Aangetroffen werden: schoe nen, kousen, sokkon, dassen kleeding- stukken, radio-artikelen, een snelweger, een koffer en nog verschillende andere zaken. De vrouw, de 45-jarige E. S. V., is overgebracht naar het Huis van Bewa ring. Ook haar man, de kraanmachinist J. de G., werd aangehouden, doch na ver hoor weer heengezonden. Een pseudo-reeder. De commissaris van politie van de Cen trale Recherche te Rotterdam, waarschuwt tegen de practijken van J. Dijkstra, iemand zonder vaste woonplaats. Deze man geeft zich bij schippers uit voor adjunct-directeur van een der groote reederijen daar ter ste de, terwijl het ook wel voorkomt dat hij zegt den zoon te zijn van een directeur van die reederij. Hij spreekt met schippers af in café's, waar hij hen dan voorstelt om dat hun schip er zoo netjes uitziet en omdat hij vertrouwt dat de schipper een betrouw baar man is, die lieEhebberij heeft in zijn vak dat zij hun schip en hun bemanning zullen gaan vaern voor risico van zijn ree derij. Al naar de omstandigheden biedt hij den schippers een salaris van 4 tot 6000 gul den aan. Wanneer de schippers voor het plan gowonnen zijn zegt Dijkstra dat zij een garantie van 400 moeten storten, maar dat dit bedrag niet in een keer behoeft te wor den voldaan. Bijvoorbeeld 150 om mee te beginnen is voldoende. Vele schippers zijn reeds de dupe van Dijkstra's practijken ge worden, want nadat de 150 zijn betaald en voordat het tot het teekenen van een con tract komt, is de pseudo-reeder verdwenen. Dijkstra heeft reeds verscheidene^vonnis- sen achter den rug. In Januari is hij uit de gevangenis ontslagen en nauwelijks was hij op vrije voeten of hij is weer met _ijn prac tijken begonnen, die hij niet alleen tot Rot terdam beperkt, maar ook in andere steden ten uitvoer tracht te brengen. Gearresteerd. Zekere v. d. H. uit Kerkrade, 17 jaren oud, die vorige week, toen hij pas uit de gevangenis was ontslagen, waarin hij 6 maanden had doorgebracht wegens ge pleegde diefstallen, had ingebroken in de ouderlijke woning, en een rijwiel, beno vens 50 K.G. koffie had gestolen, is door de politie te Herzogënrath gearresteerd. Hij ventte met de gestolen koffie langs de huizen. Een gedeelte werd in beslag ge nomen. Het rijwiel had v. d. reeds te gelde gemaakt. De „Zwarte" en de „Blanke" kommiezen. Onder den rook van Tilburg heeft zich een der laatste d-gen een vermakelijk voor val afgespeeld, aldus hot „D. v. N.B.". Tot goed begrip zij vooraf medegedeeld, dat de zoogenaamde „zwarte kommiezen" van-huis-uit gewone smokkelaars zijn, die echter het beroep van smokkelaar eraan hebben gegeven en thans des nachts er op uittrekken om zich in hinderlaag te leggen, de jeneversmokkelaars op te wachten en als echte kommiezen hun vroegere collega's het onverbiddelijke „halt" toe te roepen. Het gevolg van dit optreden is steeds, dat de smokkelaars op den loop gaan en hun buit voor de gewaande kommiezen achter laten. Een der laatste nachten nu vielen twee „zwarte kommiezen" een bende smokkelaars op het lijf tusschen Goirle en Tilburg. Alles ging naar wensch.De smokkelaars lieten hun zuur verkregen waar in den steek en kozen het hazenpad. De zwarte kommiezen scho ten toe en constateerden tot hun vreugde, dat de buit niet minder dan ruim 70 liter- flesschen groot was. Een en ander werd door de mannen opge nomen en welgemoed aanvaardden zij den tocht naar huis. Dat was nu maar een peul schilletje meer. Zij waren reeds dicht bij Tilburg en zoo ver komen de kommiezen nooit. Maar, wat nog nooit, gebeurd was, gebeur de thans. Nauwelijks hadden de mannen en kele honderden meters afgelegd, of daar sprengen plotseling van achter het struikge was twee donkere figuren te voorschijn. Het brutale licht van. een zaklantaarn flitste hun tegen en een tweevoudig „hal£ werci hun toegroepen. De beide mannen trachtten alsnog te ont. vluchten, doch toen de kommiezen eenige schoten in de lucht losten, achtten zij het blijkbaar raadzamer zich over te geven, En zoo kon 't gebeuren, dat de twee zwart* kommiezen, die op zoo'n handige nianiet aan een prachtigen buit waren gekomen, niet alleen verplicht waren hun waar tot d» dels laatste flesch toe af te geven, doch boveu| dien nog een proces-verbaal opliepen. 451 Inwoners zoek. De gemeentesecretaris van Vlodorp, die het ke 1 begc hutti blijkt de pi 110 zeer Vc die naar spoei tevens ambtenaar van den Burgerlijken Stand is, had als totaal aantal inwonen van de gemeente 31 Dec. 1927 opgegeven 2108 zielen. In de raadsvergadering van 9 Febr. jj trok wethouder Lodewijks dit in twijfel en der werd met algemeene stemmen besloten x0VeI een volkstelling te houden. De beide wet- ije houders en twee raadsleden stelden zich daarvoor ter beschikking en de uitslaj ^je is nu in een spoedvergadering medege juj. dceld. Het bleek, dat er 31 Dec. 1657 in woners waren geweest, zoodat er een ver schil van 451 is. Do secretaris antwoordde, dat bij de volkstelling in 1920 het aantal inwonen D« 1S41 bedroeg en dat in 1920—'27 het over Bres schot tusschen geboorten en overlijden Stre bedroeg 174, dus samen 2015 inwoners groo Van vertrokken personen wordt niet ge met sproken. i komi Wethouder Lodewijks wenschte dat zijn Het telling van 1G57 gecontroleerd wordt ei fing een officieele volkstelling gehouden. Van- getw waar nu het tekort van 451 zielen 1 inge De secretaris deelde mede dat het kloos h®ef ter de vertrokken personen niet afmeldt. Wethouder Lodewijks: „Waarom heb Vroi ben B. en W. vroeger dan nooit het bevol kingsregister gecontroleerd v' en hij haal de als voorbeeld aan zekere P., die last van het hoofd der politie over d< grenzen werd gezet en toch in het bevol kingsregister staat ingeschreven. 1 De voorzitter gaf het register 1927 tei' inzage dat elk jaar wordt opgestuurd. n naar het Centraalbureau van Statistieken^ van Volkstelling, waarop wethouder Lode- ea wijks opmerkte, dat dit register niet is^6n' bekrachtigd door de handteekening van B. en en W' ton Wethouder Lodewijks wilde nu zelf den uitslag van zijn telling opzenden naar be- 0V?J doeld bureau, waartoe de Raad met alge*^ meene stemmen besloot, 'Si- Brand. Gisterochtend om halfvijf werd brand tuir ontdekt in de krijtmalerij van de gebroe«<lei ders Boekamp aan de Nieuwe Gouwe teq Gouda. De brandweer rukte met de mo-Qoj torspuit uit en was het vuur spoedig mees*£0(" ter. Het dak van een opslagplaats is ver*^ nield. Do schade wordt door verzekering geji gedekt. De oorzaak van den brand is veri mogelijk het wegspringen van een vonlj uit een electromotor. rijn ONGELUKKEN. Engelsche treiler gezonken. Uit Grimsby wordt gemeld: De treiler „Petunia" is in botsing gekomen met het stoomschip „Ylva". De treiler zonk binnen enkele minuten. De bemanning ontsnapte in een reddingboot, die echter omsloeg. Slechts één der inzittenden kon gered wor» den. Door een trein gegrepen. Dinsdagmiddag had in de nabijheid van jja] Piinschen (district Stargard) in Pommerel* ffia len een ernstig ongeluk plaats. Drie meis- ft, jes van acht jaar staken, op weg van school naar huis, de spoorbaan over, on danks het feit, dat de boomen gesloten toi waren. Toen zij op de sporen liepen, wer den zij alle drie door een goederentrein gegrepen. Twee meisjes waren op slag dood, het derde werd levensgevaarlijk ge wond. Een dak Ingestort. Te Leipzig is bij den bouw van eeu ten* toonstellingshal naast het gedenkteeken voor den Yolkerenslag gisteren een beton* ot non dak, waarop drie arbeiders aan het werk waren, ingestort. Do drie mannen vielen 21 M. diep. Een in de hal werkzame |?i; arbeider werd door betonbrokken getrof fen. Van de drie arbeiders is er een ge dood en de andere drie zijn zwaar gewond. OORZAKEN VAN DE RAMP DER „MAFALDA". Publicatie van het rapport. Het schip had verschillende defecten. De technische commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de „Priucipossa Mafalda" heeft thans haar rapport openbaar gemaakt. Medegedeeld wordt, dat reeds bij een voorafgaande reis de bakboord-motor niet goed had gefuno tionneerd en 24 uur buiten werking was geweest. Gedurende het oponthoud to Ge nua was de motor grondig nagozien, maar, zoodra het schip Barcelona had verlaten, deden zich opnieuw moeilijkheden voor. De onmiddellijke oorzaak van de ramp was een defect aan do schroef buis aan bakboordzijde, waardoor in 20 minuten tijd 350 M3. water het schip binnendrong. Dit zou op zich zelf nog geen ramp hebben voroorzaakt, als do waterdichte schotten hadden gewerkt, die echter niet gesloten konden worden, terwijl bovendien de pom pen niet goed werden bediend. De officier namelijk, die de leiding van de pompen had, toonde zich zeer pessimistisch en uit te dit openlijk, waardoor de bedieningfi* manschappen ontmoedigd werden. Reddinggordels en reddingbooten waren in ruime mate voorhanden, doch toegëgOr-J ven werd, dat de instructies, hoe deze gor* 2—2 al stc

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6