SPLINTER Uit de Rijnstreek SPORT. STADSNIEUWS. Linoleun( Kfommenie( voorfs om 4 obligaties in bet bezit der ^vereeniging van de obligatielcening af te schrijven. De periodiek aftredende be stuursleden Dr. Burgerhoff-Mulder en mejuff. G. D. M. de Vries werden met alg. stemmen herbenoemd. In de kascommissie werden met algem. stemmen gekozen de heeren Dr. D. J. Blok en H. W. A. van Biezen. De voorzitter deelde nog mede, dat het zwembassin zal worden uitge diept, en dat do springplank zal worden .verplaatst, naast den toren. Bij de rondvraag vroeg de heer Koel man een practischc les van de Leidscho ;Reddingsbrigade voor het redden van drenkelingen. De heer Donk bepleitte ta- ,riefverlaging bij de volksbaden voor groo ve gezinnen. De voorzitter antwoordde de heer Koelman, dat het bestuur van plan is bij een eventueele zwemfeest een reddings- "demonstratie te houden. Wat betreft de .reddingsbrigade, deze moet uit de leden dezer vereenigiug zelf worden tot stand gebracht. Het bestuur is dan gaarne be reid te steunen. Het voorstel van den heer :Donk zal het bestuur nader overwegen. 1 Tegen halftien verscheen het „Groene Zoodje" uit Leiden ten tooneele, wat zeer bijdroeg tot de algemeene gezelligheid. I De dames polospelen, het prijsdansen voor paren, zoowel als het heeren-potspel om mooie prijzen had veel belangstelling en er is werkelijk genoten. Het was dan ook over het middernachtelijk uur eer de laatste bezoeksters en bezoekers huis waarts keerden, zeker met een dankbare stemming voor het bestuur van „Poel meer". Do vele in de zalen aangebrachte bloe men waren geschonken door den. heer Uitenboogaard. Een aanrijding. Gisteravond te 7 3/4 uur stond J. P. A. K. uit Sassenheim met zijn auto benzine in te nemen aan de Haagsche Schouw, links van den weg, in de richting Den Haag. Uit Den Haag kwam een auto, bestuurd door J. H. P. uit Amsterdam. Deze reed de auto aan. Beide auto's werden beschadigd en door de fir ma De Jong en Venhuyzen weggesleept. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het ziet er voor de kweekers pessimistisch uit. De handel is iraag met voor de meeste soorten onbe vredigende prijzen met nog neiging naar beneden. Betaald wordt op heden per 100 Rose Gris de lin 1.602.20, Murillo 2.50—2.80, Cramoisie Brillant 1.G0— 1.80. Couronne d'or 3.70—3.90 Couleur Cardinal 4.805.G0. Gele Prins 4.S0 5.60, La Reine 2.102.50, Theeroos 2.30 —3.10, Prins van Oostenrijk 2.402.60, Darwin Proff. Rauwenhoff 3.804, Bar- tigon 3.90—4.30, William Copland 2.90 L-3.80, Poeticus Ornatus 1.201.50, An dere narcissen 1.302.20. REEUWIJK. Met groote vaart tegen een boom gereden. Op den straatweg GoudaBodegraven onder de gemeente Reeuwijk, is gister avond een ernstig ongeluk gebeurd. Twee inwoners van Reeuwijk, die per fiets op weg waren naar Aarlanderveen, lieten zich slecpcn door een vrachtauto. Toon deze plotseling harder en. aan den kant van den weg ging rijden, reed een van hen, J. v. d. S„ in groote vaart tegen een boom. Met een groote hoofdwonde bleef hij bewusteloos liggen. Een autobus van den dienst Gouda—Bodegraven kon nog juist tot stilstand worden gebracht. De man werd naar de wijkverpleging te Gouda vervoerd. Hij bleek een zware hersen schudding te hebben opgcloopen. Zijn toe stand is ernstig. LAWNTENNIS. Een overwinning van mej. Bouman. Gister werden de wedstrijden te Beau- lieu voortgezet. De Hollandsche kam pioene mej. Kea Bouman, behaalde met haar partner in het damesdubbel9pel, de Amerikaansche Mrs Sattertkwaite een ge makkelijke zege op miss Elissem en Mrs. Depaksv. Laatstgenoemden wisten in totaal slechts één game te maken, zoodafc de Hollandsch-Amerikaansche combinatie piet 61, 60 won. WIELRENNEN. De zesdaagsche te Breslau. De stand was na het klassement van vijf uur gisterenmiddag als volgt: 1. Girardengo-Riegcr 597, 2. Van Kem pen-Knappe 595, 3. Suter-Rickli 277, 4. Emir-Eroschol 253 punten. Van Kempen Knappe hebben den achterstand van 80 punten op twee punten na ingehaald. De „Tel" meldt nader: Een demarrage van Kroschel, even na negen uur, werd Van Kempen noodlottig. De Hollander, die door Knappe reeds was afgelost, werd aangereden en kwam te vallen. Do artsen schreven hem een kwar- tire rust voor. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat hij een spierverrekking en pen bloeduitstorting in hét bekken had opgeloopen, zoodat hij nog gedurende twintig minuten rust moest houden. Van de algemeen© verwarring maakte jStockelvnck gebruik om er vandoor te gaan. Hij slaagde er daarbij in een ronde te heroveren, hetgeen hem overigens door liet veld niet al te moeilijk werd gemaakt. "Wambst en Laquehay, die herhaaldelijk demarreerden, werden door Suter en Richli in toom gehouden. Het avondklas sement verliep als volgt: Girardengo, Rieger, Girardengo, Rieger, Tietz, Van Kempen. Een poging van Kroschel om te demar- reeren, werd door Rieger verijdeld. De Stand is thans: 1. Girardengo-Rieger 689 p., 2. Van Kem pen-Knappe 635 p., 3. Siiter-Richli 361 p., 4. Binda-Tietz 310 p„ 5. Ehmer-Kroschel 265 p., 6. Wambst-Laquehay 99 p., 7. De- Wolf-Stoekelynck 95 p., Op één ronde: 8 Grimm-Juttge 108 p.,,9. Hiirtgen-Rausch 59 p. Op drie ronden: 10 Krolimann-Sku- pinski 64 p. „De Vier Jaargetijden" door Wilhelm. Baron van Ëlumenthal. Mijn oom, die destijds benoemd was als kan tonrechter te ^estschóinca in het gouvernement Podoiie vertelde mij eens het volgenue: De rent meester van den graaf van Beresow, een zekere Mr. P., ging op zekeren dag voor dienstzaken op reis naar Pestschanka. Toen hij daar aan gekomen was, nam hij zijn intrek in het kleine hotel „de Vier Jaargetijden". De Rentmeester sliep nog, toen het kamer meisje Anjuta, 's morgens om zes uur zijn ka mer binnenkwam om waschwater te brengen. Anjuta was een flinke knappe vrouw, ongeveer 24 jaar oud. Zij zag, dat het vest van den rent meester achteloos op den stoel was geworpen: een bont bedrukt papier keek brutaal uit het vestzak. Anjuta kon haar nieuwsgierigheid niet bedwingen en haalde het „papiertje" uit het vestjeszakje om het eens nader te bekijken. Anjuta durfde echter de rolluiken niet op te trekken, want dan zou de rentmeester wakker worden. Daarom ging zij buiten de kamer, om bij het licht van de opgaande zon het vreemde papiertje zooals zij er nog nooit een gezien had, eens aandachtig te beschouwen. Zij had niet het minste vermoeden dat dit voor haar wel eens beroerde gevolgen kon hebben. Terwijl ze zoo vol aandacht dit rare papiertje van alle kanten bekeek, had ze niet bemerkt dat de oude Donna, een akelige vervelende keuken- meld, die altijd en overal iets op aan te merken had. Ineens achter haar stond. „Wat heb je daar, Anjuta? Van wie heb je dat bankbiljet gekregen", zoo begon Donna te gen Anjuta. „Van den rentmeester. Donna!" „Heeft die dat aan jou gege.ven?" „Neen ik heb het uit zijn vestzak gehaald. Donna!" „Steek het toch weg, lompe meid, en maak dat het niemand ziet! Het is een bankbiljet van 100 roebel! Als de rentmeester weg is zal ik het bij den Ouden jood gaan wisselen, gelukzak!Nu ben je net zoo rijk als koopman Serouw! Anjuta luisterde naar den raad, die Donna haar gegeven had en verborg het bankbiljet tusschen haar kleeren, cn begon gewoon de ka mers op te ruimen, net alsof er niets gebeurd was. (Ik wil nog even opmerken, dat Anjuta een onontwikkelde vrouw was, die zelfs niet lezen of schrijven kon). 's Morgens om 9 uur vroeg de rentmeester om de rekening, want hij wilde vertrekken. De Hotelhouder gaf de rekening. Toen de rent meester in zijn vestzak voelde vond hij niets, li kunt begrijpen dat hij verschrok en toen hij zenuwachtig zijn zakken had nagezocht en het nergens kon vinden belde hij de politic op. Destijds was 100 roebel een heel kapitaal. In Podolië kostte een centenaar graan 1 roebel en 80 kopeken (ongeveer 2 gulden) en in Siberië I roebel en 40 kopeken (1 gulden 70 cent). Toen de politie kwam werd heel het perso neel in verhoor genomen: de dienstboden werden gefouilleerd ,maar het bankbiljet werd niet ge vonden. De verdenking viel echter op Anjuta, want zij was de eenige die bij den rentmeester op z'n kamer geweest was, toen die nog lag te slapen. Op verzoek van den rentmeester zou de Justitie de zaak verder onderzoeken. Anjuta moest in 't hotel weg. want men had haar op staanden voet haar dienst opgezegd. Ze ging "aar haar moeder toe, die in een klein huisie woonde, even buiten de stad. De man van An juta werkte in het naburige gouvernement in een vlasfabriek en kwam maar zelden in Pest schanka. Men liet Anjuta op vrije voeten totdat de zaak voor het gerecht kwam, want binnen en kele dagen zou zij moeder worden. Twee weken later kwam deze zaak in behan deling bij de strafkamer waar mijn oom rech ter was. Zoo als gewoonlijk bij dergelijke za ken, was er ook toen op de publieke tribune veel belangstelling. De zaak van Anjuta werd het eerst behandeld. De grijze priester stond voor een kastje, waar in reliqulen van heiligen geborgen waren, en zei de woorden van de eedformule voor, die Anjuta terwijl zij haar rechterhand omhoog stak, langzaam herhaalde. Zij kuste het Evan gelieboek en nam dan plaats op het bankje der beklaagden vlak voor de tafel waar de rechters gezeten waren. Ze zag zoo wit als een lijk, 't was juist alsof er geen leven in haar te be kennen viel. Ze drukte haar kindje dat hardop schreeuwde tegen haar boezem. Toen begon het getuigenverhoor; eerst werd Donna, de keuken meid gehoord. Haar verklaringen waren vernietigend voor Anjuta. maar, dat zij de onnoozcle Anjuta had aangeraden om het bankbiljet weg te steken, daar repte ze geen woord van! Anjuta beschul digde Donna niet van medeplichtigheid. Telkens als haar iets gevraagd werd, antwoordde zij o^» denzelfden toon: „Ik heb niets weggehaald, ik heb niets gezien" Maar er was toch geen kans dat ze zou wor den vrijgesproken. Toen alle formaliteiten van de terechtzitting vervuld waren sprak mijn oom het vonnis uit: zes maanden gevangenisstraf, 't Was doodstil in de zaal: daar durfde zelfs niemand te kuchen. Anjuta stond als verslagen. Het kleine kind echter begon opnieuw te huilen. De rentmeester die bij de rechtzitting aanwe zig was nam genoegen met de uitspraak van het vonnis. Ineens kwam er leven in Anjuta, ze werd nog hleeker en begon dan met hysterisch geklaag te schreien: „Ik mag lijden, dat God mijn kind laat sterven, dat het morgen al dood is, als ik het geld heb weggehaald! Ach God waarom hebt ge mij verlaten? Er is geen God op aarde of in den hemel, als ze mij zoo onschuldig in de gevangenis zettenEr is geen God als ze mij veroordcclen!Toen de gerechtsdienaren haar hadden weggebracht bleef het in de hoof den van de menschen die in de zaal waren ach tergebleven altijd nog doorklinken: „Ik mag lij den, dat mijn kind morgen dood is, als ik schuldig benEr is geen God". 's Avonds na de terechtszltting, dat was een oud gebruik in het huis van mijn oom kwa men er altijd enkele heeren bij hem kaartspelen, n.l. de officier van justitie en de dokter van de gevangenis. Maar dien avoncf wilde het spel maar niet vlotten. Toen het bijna half een was, werd er met geweld op de deur gebonst. Een ge vangenbewaarder verlangde binnen gelaten te worden. Heelemaal bezweet, stond de man daar. cn met horten en stootcn kwam het er uit: Dok ter en meneer de officier wilt u direct mee naar de gevangenis komen!!Anjuta's kind ligt op sterven! De Directeur van de gevangenis heeft me ge zegd: „Loop zoo hard als je kunt naar den kan tonrechter, daar is de officier en de dokter. vraagt of ze willen komen, vooruit, vlug! En zooals U ziet, hier ben ik nu: ik heb zoo hard geloopen, als ik kon. Wilt U a.u.b. mee gaan." Anderhalf uur later waren allen weer terug bij mijn oom. De oude dokter schudde beden kelijk het hoofd, strekte zijn armen wijd uit en sprak: „Ik kan het niet begrijpen. Ik kan er geen verklaring voor geven hoe het gekomen is! 't Is jammer voor het kind het was zoon lief jongske, zoo flink en zoo gezond als een visch. Ik zal morgen sectie verrichten om te kijken waaraan het kind gestorven is. De Rechter-Commissarls las de verklaringen voor van Anjuta, die, verschrikt door den plot- selingen dood van haar kind, zoo even een vol ledige bekentenis van haar schuld had afgelegd. De sectie bracht geen licht in deze zaak: de doodsoorzaak was onverklaarbaar, want alle or ganen waren normaal en kern-gezond. Nu werd Donna gevangen genomen: die had het reeds lang verdiend. Anjuta werd naar een krankzinnigengesticht gebracht want twee dagen na den dood van haar kind had ze haar verstand totaal verloren. Jaren nadien, ben ik met mijn oom in het krankzinnigengesticht geweest en vertelde hij mij deze geschiedenis. Hij wees me Anjuta aan. Ik zag haar achter de tralies op den kouden harden grond zitten, met loshangend haar, ter wijl er in haar groote obgen een traan glinste rend schitterde, als kristal. Onbewegelijk zat ze daar te staren naar het beeld van onzen Hei land Jezus Christus. De verpleegster vertelde ons dat ze zoo uren, ja dagen achtereen, onbe wegelijk bleef zitten. En altijd door hoorde men hoe ze pijnlijk klagend riep: Ach God, ach God, ach Goede God, mijn God, O God" O Heer, hoe wonderbaar zijn uwe raadsbeslui ten. Wie kan ze doorgronden? Maar ze zijn rechtvaardig! Ook Anjuta heeft geoogst wat zij gezaaid heeft Dr. P. A. A. BOESER. De grondlegger van de stuc'ie in de Egyptotogie in ons land. Zooals onlangs gemeld, heeft Prof, Dr. H. P. Blok het initiatief genomen een oommissie in het leven te roepen om dr. P. A. A. Boeser, lector in de Egytologie aan de Leidsche Universiteit en tot voor kort adjunct-directeur van het Rijks Mu seum voor Oudheden alhier, die de grond legger is van de studie van de Egyptolo- gie hier te lande, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, Donderdag 26 Juli a.s., te huldigen en hem tevens een stoffelijk huldeblijk aan te bieden. Do commissie, welke zich th^is de vele vrienden, leerlingen en aiyi-leerlingen van Dr. Boe ser met dit doel. hceit gevormd, bestaat uit: Prof. dr. H. P. Blok, Leiden; prof. dr. F. M. Tli. Eöhl, Laidc/g' prof. dr. D. Co- hen, Amsterdam; p.-'.u dr. G. van der Leeuw, Groningen; prof. dr. G. J. Thierry, Leiden en prof.- dr. J. de Zwaan, Gronin- een* bnsd MANOEUVRES VAN DE GRENADIERS EN JAGERS EN HET 4do REGIMENT INFANTERIE TE KATWIJK. Heden zijn tusschen Wassenaar en Kat wijk manoeuvres gehouden, waaraan is deelgenomen door het regiment grena diers en jagers uit Den Haag en het 4de regiment infanterie uit Leiden. De manoeuvres werden geleid door ma joor M. Waltheer, hoofd instructeur van het 4de regiment infanterie. De dag werd ingezet met een demon stratie van een oorlogstank op het terrein aan den Cantineweg te Katwijk-Binnen voor de troepen van het 4de regiment in fanterie. De leiding van deze demonstratie berustte bij den inspecteur der infanterie, genoraal-majoor Borel. In den namiddag vingen de manoeuvres aan, welke, zooals reeds gemeld, zouden worden bijgewoond door H. M. de Konin gin en H. K. II. Prinses Juliana. De manoeuvres gingen uit van de vol gende veronderstelling: In een bondge nootenoorlog fs Nederland aangesloten bij de blauwe Oostpartij. Sedert het voorjaar van 1927 is Nederland door de roode Westpartij bezet geworden. Sinds begin Januari 1928 zijn echter de oorlogskansen gaan keeren en schijnt Let oogenhlik niet ver meer, waarop de roode troepen zich weer zullen inschepen en Nederland moe ten verlaten. De moed bij de Nederland- sche bevolking is herleefd en allengs vor men zich in stilte pattijgangerscorpsen, die het gunstige moment afwachten, om tegen de meer en meer gedemoraliseerde bezettingstroepen in verzet te kernen. Te kwart over één rukken de roode troepen, bestaande uit het regiment gre nadiers en jagers, onder aanvoering van majoor van Voorst tot Voorst uit het Zui den naar Katwijk op. Na onder Wassenaar den zuidelijken dam en duiker over het aanvoerkanaal bij Oostdorp (De Mient) te zijn overgetrokken, nadert de blauwe, de noord-partij, gevormd door het 4de regi ment infanterie onder aanvoering van ka- oitein van Blerkom. Deze stellen zich op ten zuiden van Katwijk teneinde de nade ring der zuid-troepen te beletten. Dan volgt een treffen op het duinterrein te Katwijk aan Zee, welk terrein hel eigendom is van het departement van Oor log. Bij dit treffen weten de zuidelijken de overhand te houden. De noordelijken moe ten wijken en Katwijk wordt door de roode troepen bezet. Ongeveer 2 uur, juiBt toen het treffen in vollen gang was, verscheen H. M. de Koningin, te paard gezeten en vergezeld van den ordonnans-officier, baron Sirtens van Groventins, op het terrein. Eveneens arriveerde daar, per auto en vergezeld door den ordonnans-officier H. J. Phaff, H. K. H. Prinses Juliana. De ontmoeting der beide vorstelijke personen had plaats op het zoogenaamde Wilhelmina-duin en van dit duin sloegen de Koningin en de Prinses het verloop der manoeuvres gade. Na afloop van deze oefeningen, het was toen ongeveer 3 uur had op het terrein aan den Cantineweg opnieuw een tank-demonstratie plaats, ditmaal voor de Koningin en de Prinses. Ook deze demon stratie stond onder leiding van generaal majoor Borel. Hierna inspecteerde H.M. de Koningin, die met. de Prinses vlak bij do Cantine had plaats genomen, de troepen, waarbij majoor Waltheer als troepencommandant de leiding had. Na afloop der inspectie hebben de troe pen voor de Koningin en de Prinses gede fileerd. Op een en ander komen we morgen na der terug. Van de zijde van het publiek was er voor deze manoeuvre en het défilé een enorme belangstelling. De N.Z.H.T.M. had voor deze ge'egenheid extra-trams inge legd. Uit tal van plaatsen waren belang stellenden herwaarts gekomen. Hedenavond zal de Kon. Militaire Kapel onder leiding van luitenant Boer in het gebouw voor Protestantsche Volksbelan gen te Katwijk aan Zee voor do troepen van 8 tot 9 uur een concert geven. Te 9 uur hedenavond is er tot besluit van dezen dag een groote militaire taptoe. Afd. Leiden Ned. Blindenbond. Ter gelegenheid van haar éénjarig be staan hield de afd. Leiden van den Neder- landseiitn Blindenbond gisteravond een ge zellige bijeenkomst in „Huize Nijdam" aan den Nieuwe Rijn. Vele leden en donateurs hadden aan den oproep gehoor gegeven, terwijl tevens en kele raadsleden aanwezig waren. De Voorzitter der afdeeling, de heer L. Rombout, heette allen welkom en sprak vuoral zijn dank uit over do aanwezigheid var de gemeenteraadsleden. Spr. wees er vervolgens op, dat, hoewol de toestand voor de vereeniging verre van gunstig is, deze feestelijke bijeenkomst toch georganiseerd was, ten eerste voor de donateurs en ten tweede om te laten zien, wat de blinden ver vaardigd hebben. Daarna sprak de heer Rombaut een woerd van dank tot het dub bel mannenkwartet „Inter Nos" en „The Would Be's", die voor dezen avond hun welwillende medewerking hadden toegezegd Wat zij dezen avond hebben geboden vond inderdaad algemeene instemming. „In- ter Nos" bracht onder de verdienstelijke leiding van den heer D. van Wouw een vier tal liederen ten gehoore, n.l. „Woudrui- schen" van Fr. Ulrich, „Nimmer Nacht" van A. Reiger, getoonzet door M. H. Andries- sen, „Het Ouderhuis" van W. F. Kools en „Kerstlied" van B. Diamant. Jammer was bet, dat de zang meermalen niet tot haar recht kwam, omdat in een der bovenzalen een dansclub de stilte verstoorde niet al leen, maar zelfs de zang overheerschte. Een reden voor het bestuur en voor besturen in het algemeen, om zich te voren ervan te overtuigen, dat voor dergelijke avonden een geschikte plaats worde uitgekozen. Het strijkcnsemble „The Would Be's" vulde de pauzes prachtig a.*ru Ook de blinden zelf deden zich hooren. De heer L. Boom, organist der Marekerk, vertolkte o.m. „Erlkönig" van Schilbert en gaf als piano-solo „Polonaise" van Ghopin a dur, terwijl de heer Fred, de Nïe, oud leerling van het Instituut tot Onderwijs aan blinden te Amsterdam de „Sonate" op 14 no. 1 van Beethoven ten gehoore bracht, waarvoor beiden dankbaar applaus oogstten Na een der nummers kreeg de heer v. Es gelegenheid namens de A. R. en Chr. Hist, raadsfractie dank te zeggen voor de uit- noodiging en hij feliciteerde de afdeeling met haar éénjarig bestaan. Spr. zeide harte lijk mee te leven met de vereeniging en gaf de verzekering, dat wanneer e.v. in den ge meenteraad de belangen der blinden behar tigd moeten worden, men op hun steun kan rekenen. De Voorz. dankte dr. v. Es hiervoor en deelde mede, dat hem bij een onderhoud met den burgemeester gebleken is, dat ook deze de belangen er blinden zooveel moge lijk wenscht to behartigen. Spr. hoopt dan ook, dat indien er op den gemeenteraad een beroep zal worden gedaan, om te komen tot werkverschaffing aan blinden, een der gelijke inrichting tot stand kome, opdat de blinden tegen een behoorlijk loon nuttigen arbeid zullen bunnen verrichten. Na de pauze gaf de heer F. Kriek als solo voor violoncel, begeleid door den heer L. Boom, „Traumerei" van R. Schumann en „Xilophon" (idem). Daarna volgdo „Rondo Caprisioso" op. 17 van Mendelssohn-Bar- tholdy en „Twee Arabesken" van do Bussy. Als slotnummer speelde de heer L. Boom „Willenspiel" van Fritz Spindler. Het was een goedgeslaagde avond. DE MARGARITA VAN C0RT0NA- STICHTING. Inzegening en officieele opening. Hedenmorgen heeft in tegenwoordig heid van een groot aantal genoodigden de plechtige inzegening en officieele ope ning plaats gehad van het nieuwe gebouw der St. Margarita van Cortona-Stichting, Ilaagweg 47. Nadat hedenmorgen te 8 uur in de Hartebrugskerk een plechtig gezongen H. Mis was opgedragen om Gods zegen over het begonnen werk af te smeeken, had te 10 uur de plechtige inwijding van het ge bouw plaats door den Zeereerw. Heer J. A. Heiling, pastoor der Hartebrug paro chie. Na het bidden van de Veni Creator wees de Zeereerw. Heer Pastoor met een enkel woord op de beteekenis van deze plechtigheid. Zijneerw. wees erop, hoe de priester verscheidene zegeningen uit spreekt op het voorbeeld van Christus zelf tijdens zijn leven op aarde. Zoo wees de Heiland de kindertjes, door hun moeder, tot Hem gebracht, niet af, maar Hij ze gende hen onder de woorden: „Laat de kinderkens tot mij komen". Spr. weidt vervolgens uit over de ver schillende zegeningen, die de Kerk kent Volgens de eene worden personen en za ken verheven tot Godgewijde personen en zaken ofwel vorowerpen worden 'n geheiligd middel ten dienste van kerk en "godsdienst terwijl door de andere, Gods zegen wordt Katholieke Agenda. LEIDEN. Donderdag. Wetenschappelijke voordracht over het Katholicisme, door prof. Verhaar. Klein Auditorium Academiegebouw, Rapenburg 73; 8 uur. j Vrijdag. Genootschap van den Stillen Om gang, St. Joz. Gez. Vereeniging, 8.15 uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. Donderdag. Lezing met lichtbeelden Am sterdam—Batavia, Stadsgehoor zaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 29 F e b r. tot en met Zondag 26 ebr, waargenomen door de Apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Tel. 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. Heden geëtaleerd 2 Meter bfeei f 2.60 7580 I afgesmeekt, zooals hier over dit huis, op dat het werk, hier verricht, moge strekken tot. tijdelijk en geestelijk welzijn van haar bewopers. Naar hetgeen spr. reeds tevoren over de inrichting had hooren vertellen mocht hij wel zeggen, dat God hier zijn zegen voor uit gezonden had en daardoor is reeds thans een schitterend succes behaald. Zijneerw. uitte voorts den wensch, dat God door deze inzegening, ook in de toe komst zijn overvloedigen zegen moge schenken, opdat het huis moge beantwoord den aan het doel, waarvoor het gesticht is- en spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat St. Margarita van Cortona. de boetelinge dor Derde Orde van Sfc. Franciscus, allo kwaad verre moge houden van dit huis. Hierna verrichtte de Zeereerw. Heer Pastoor de plechtige inwijding. Daarna had te kwart vor elf de offi cieele opening van het huis plaats. Onder de aanwezigen merkten we omi. mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burge meester der gemeente en zijn echtgenoote, de Zeereerw. heeren J. A. Heiling, pastoor der parochie, Th. M. Beukers, pastoor der St. Petrus, B. Wooldering, praeses van het klooster aan den Haagweg, de Wel-- eerw. Paters R. C. H. Bouters, kapa?.»»p Rotterdam, oprichter der Stichting, A. J. M. v. d. Donk en v. Lubeek (Haagweg). Verder mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Onderwijs, A. H. J. Engels, lid der Tweede Kamer, de Eerw. priorin en sub priorin der Zusters Dominicanessen, mevr. de wed. prof. Kamerlingh Onnes, de dok toren Leesberg, Niemer en Hunk, mevr, de Voort, presidente der Ver. tot Bescher ming van Meisjes te Den Haag, waarin is opgenomen de Anna Stichting, een zuster vereniging van de Cortona Stichting, ter wijl verder nog aanwezig waren enkele raadsleden en tal van dames en heeren afgevaardigden van verschillende vereni gingen. Verscheid enen der aanwezigen hadden ook de plechtige inwijding bijge woond. De voorzitter der Margarita van Cor tona Stichting,, de Weleerw. Pater P. C. Frigge, hield de volgende openingsrede: Rode pater Frigge. Als voorzitter der „Margarita v. Corto- na-Stichting" is het mij een eervolle en aangoname taak, bij de officieele opening van ens nieuw ingericht gebouw, namens het bestuur een kort woord tc mogen spre ken. Zooals U waarschijnlijk .weet, stelt onze vereeniging zich tot doel: gevallen meisjes te helpen, te steunen, te beschermen en hare zedelijke verheffing te bevorderen. Dit doel tracht zij te bereiken door onder deskundige leiding aan die meisjes huis vesting te verleenen, door het verstrekken van verloskundige hulp in het gebouw der stichting en zich te belasten met de ver zorging van moeder en kind. Die verzor ging geschiedt hier vooral door er naar te streven, dat de moeders zooveel moge lijk zelf voor haar kindertjes zorgen.- Slechts zelden wordt het kindje aan pleeg ouders toevertrouwd en wel om deze re den: als die meisjes zelf hun kindertjes voeden, dagelijks zooveel mogelijk bij die kleintjes verblijven, dan hechten zij zich zoo zeer aan dat kind, dat zij daardoor veel gemakkelijker voor hervallen worden bewaard. Immers haar kindje wordt haar alles, voor dat kindje arbeiden zij, aan dat kindje denken zij, wat dat kindje kan be- nadeelen vermijden zij, kortom door dat kindje blijven zij gemakkelijker op den goeden weg, worden zij voor verder afdwa len bewaard. Schoon is dus het doel der vereeniging. Zeker wij kunnen de afdwalingen, dorgenen, die hier komen niet goed keuren, wat kwaad is kunnen wij niet goed of iets onverschilligs noemen, maar veroordeelen wij het kwaad, met do gevallenen zelf hebben wij mede lijden en haar bieden wij gaarne hulp. En hier zou ik gaarne iets willen zeggen aan hen, die in dit opzicht wel eens anders oordeelen, immers het gebeurt nog dik- J wijls, dat er over hetgeen hier gedaan wordt-, over de hulp, welke hier wordt ge: boden, afkeurend of minder goedkeurend wordt gesproken; dat er een oerdeel wordt geveld over de gevallenen, een oordeel j hard en streng, dat men zijn minachting toont voor de ongelukkige, dat da -hand^ die adders zoo mildadfg zijn kan, gesloten blijft, omdat men ineent door te helper^ '-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2