BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving 19e Jaargaig. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1928 No. 5805 haren ven da har#j besli keurin a en. dijkhe Tuin De ABONNEMENTSPRIJS bedraag: bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f?.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent pei week 12.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 |)er kwartaal. Het Geïllustreerd Zordagsblad la vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5C cl per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 c POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone odveftenllên 3D cent per tegel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het r. dubbele var het tarief berekend. s Kleine edverten»iên, van ten hoogste 30 woorden, waarhi betrekkingen worden aangeboden ot gevraagd. huuT en rep huur. koop er» verknop f 0.50 Dit nummer bestaat uit Twee bladen. De militaire oefeningen. Vandaag zijn er in onze omgeving mili taire oefeningen gehouden. Deze gebeurtenis heeft nog al toeschou wers getrokken. In drie categoriën kan men die „belang stellenden" onderscheiden. Eerstens degenen, die uit louter nieuws gierigheid zijn gaan kijken. Dit zal mis schien wel de grootste categorie zijn. Vervolgens een categorie menschen, die zulk 'n militaire gebeurtenis er een vinden van de allergrootste beteekenis; die daar in heel en al opgaan als in een zeer bij zonder gebeuren. Deze categorie is onge twijfeld de kleinste. Ons volk heeft ge lukkig geen overdreven waardee ring voor wat militair is, geen soort adora tie voor „dasz militar". En eveneens ge lukkig de pers over 't algemeen ook niet enkele uitzondering qiisschien, die wij buiten beschouwing kunnen laten. De derde categorie is die van hen, welke met meer dan louter nieuwsgierigheid, wei- se niet zonder waardeerende belangstelling 'iet militair schouwspel hebben Bij deze laatste categoire sluiten wij ons aan. "Wij zijn geen vereerders van het leger, omdat wij een leger op zich beschouwd, als we 't zoo mogen uitdrukken, iets moois vinden. Maar wij zijn voorstanders van een leger in de gegeven omstandig heden, .omdat dit o.i. n o o d z a k e 1 ij k is van een leger, waarin meerderen en minderen hun plicht doen als soldaat, zonder te vervallen in die belachelijke of ergerniswekkende overdrevenheden, waar mede de nuchtere Nederlander spot of die hij verafschuwt als „militarisme". En voor die plichtsvervulling hebben wij respect. Een andere kwestie welke hier feite lijk buiten staat is die, of een gedwon gen of een vrijwilligers-leger de voorkeur verdient. Dit is een kwestie, die wij zeer belang rijk en zeer actueel achten. JEn bij herha ling willen wij als onze meening uitspreken, dat de R. K. Staatspartij goed en nuttig werk zou doen, als zij spoedig deze kwestie in bestudeering en behandeling zou bren gen. Intusschen zij vastgesteld en met vol doening vastgesteld dat ons Nederland- sche leger èn wat getal der opgeroepenen èn wat duur der dienstoefeningen betreft niet schulidg gaat aan overdrijving,- de vergelijking in dit opzicht met andere lan den kan doorstaan, zooals laatst in een ook in ons blad gepubliceerd staatje is aange toond. Wij zouden ook nog over een vierde pategorie kunnen spreken. Namelijk over de menschen, die in het leger niet slechts fouten en verkeerdheden zien dat zon voor hen kunnen pleiten maar die elk leger, hoe dan ook, per se overbodig, nut teloos en slecht vinden. De categorie der eenzijdige nationale ontwapenaars-in-eens. Met hen valt echter niet te praten. VOLKERENBOND. HET VEILIGHEIDS-DEBAT. Gunstige verwachtingen. De algemeene discussies op de bijeen komst van de veiligheidscommissie te Gene ve zijn gisteren beëindigd en na afloop daar van kan men wel de volgende voorspellingen geven over de vermoedelijke resultaten van het werk dezer zitting, aldus de correspon dent van de „Msb.". In de eerste plaats zal er waarschijnlijk ?en model regionaal verdrag in den geest van de verdragen van Locarno geredigeerd worden. Intusschen blijft het de vraag, of de com missie zich bepalen zal tot do redigeering van zulk een model verdrag, dan wel daar aan de aanbeveling zal toevoegen, dat de volkenbondsraad nu ook zijnerzijds het ini tiatief zal nemen om die staten tot het slui ten van zulk een verdrag te bewegen, in wier gebied nog gevaar voor oorlog dreigt De Servische gedelegeerde heeft gisteren uitdrukkelijk meegedeeld, dat hij in de vol gende dagen een voorstel in dezen geest aan de commissie zou doen, doch, de Duitschei von Simson, heeft Maandag te kennen gege ven, dat de Duitsche regeering van oordeel is, dat de volkenbondsraad geheel lijdelijk moet blijven en geen initiatief zal behooren te nemen. In de tweede plaats zal vermoedelijk de uitkomst van het werk der commissie zijn, dat een wereldarbitrage- inzake de verzoe- nings-procedure bij politieke geschillen gere digeerd zal worden. Hiertegen heeft vrijwel niemand bedenkingen geopperd. Of in dit ontwerpverdrag ook bepalingen omtrent verplichte arbitrage zullen worden opgenomen, zooals het Zweedsche voorstel wil en gisteren .met warmte zoowel door Unden (Zweden) als door mr. Rutgers be pleit is, is minder zeker. Duitsche voorstellen. De Duitsche gedelegeerde, Von Simson, diende in den loop der zitting de volgende voorstellen in, die beoogen een onderzoek in te stellen naar de kwestie van de voor koming van den oorlog: 1. Voor het geval dat de Volkenbonds raad een concreet conflict behandelt, kun nen de staten a priori de verplichting op zich nemen voorloopige aanbevelingen van den Raad aan te nemen en uit te voeren, met het doel de verscherping of uitbreiding van het conflict te voorkomen en maatrege len der partijen te verhinderen, die nadee- lige gevolgen voor de duurzame regeling van het conflict kunnen hebben. 2. In het bijzonder kunnen de staten, voor het geval dat er oorlogsgevaar bestaat, a priori de verplichting op zich nemen, de aanbevelingen van den Volkenbondsraad te aanvaarden en uit te voeren, met het doel den militairen status quo van den norma len vredstoestand te handhaven of te her stellen. 3. Voor het geval vijandelijkheden vau eenieerlei aard goeds uitgebroken ,zijn, zon der dat naar het oordeel van den Volken- bondsraad de mogelijkheden voor het ver krijgen eener vreedzame regeling uitgeput zijn, kunnen de staten zich a priori verplich ten, een door den Raad voor te stellen wa penstilstand te land, ter zee en in de lucht te aanvaarden, waarbij zij in het bijzonder de reeds op vijandig gebied opgerukte strijd krachten terugtrekken en zich verplichten de eerbiediging van de staats-souvereiniteit der tegenpartij te waarborgen. 4. Onderzocht dient te worden, of boven genoemde verplichtingen alleen bij een stemmigheid van den Volkepbondsraad dan wel bij eenvoudige of gekwalificeerde meer derheid kunnen worden aanvaard. Ook dient te worden nagegaan, welken vorm de verplichtingen moeten hebben, opdat zij met het mechanisme van het Volkenbondssta tuut in overeenstemming zijn. 5. Deze verplichtingen kunnen in een ver drag of in een protocol worden neergelegd, dat voor alle ledèn en niet-leden van den Volkenbond ter onderteekening openstaat en wellicht evenals dit in een ontwerp van het verdrag in zake de wederkeerige hulpverleening van 1923 is geschied voor de verschillende continenten afzonderlijk van kracht kan worden. De Chileensche gezant te Bern, Mender- vilje, wees erop, dat de Duitsche voorstel len op twee punten volkomen overeenstei- men met het op het vijfde Pan-Amerikaan- sche congres ontworpen model voor een be middelingsverdrag. Ook in dit model is de verplichting der partijen vastgelegd niet tot mobilisatie over te gaan, alvorens de com missie haar rapport heeft uitgebracht en ook daar is aan de commissie het recht toe gekend tijdens de procedure den status quo te handhaven. Redactie-commissie ingesteld. Hiermede waren de algemeene debatten geëindigd, waarna op voorstel van den Lechcs'.ovaakschen minister van Buiten- I landsche Zaken, Benesj, een uit twaalf le den bestaande redactiecommissie werd inge steld. Van deze commissie is Benesj zelf president en Unden (Zweden) vice-voorzit- ter. Voorts maken de drie rapporteurs Hol- sti (Finland), Politis (Griekenland) en mr. Rutgers (Nederland), benevens gedelegeer den van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Japan, Polen en Argentinië er deel j van uit. Maandag beginnen de detailbesprekingen over de te Praag opgestelde rapporten. DUITSCHLAND. Einde van het Duitsche Metaalconflict. De arbeiders besluiten tot werkhervatting. De vertegenwoordigers der metaalbewer kers in de Midden-Duitsche metaalindustrie hebben met 52 tegen 4 stemmen besloten, morgen den arbeid te hervatten. De Hirsch-Dunkersche vakvereeniging van Duitsche metaalbewerkers heeft aan het „Berliner Tageblatt" medegedeeld, dal met het verbindend verklaren van de arbi trale uitspraak de strijd in de Midden- ïmitsciie metaahnus'iie geëindigd is. \vy schuc&en ons, aluus oeuoeiue ineueueeiing, naar ue wetienj^e uepaungeo. Arr.an O ellah te Berlijn. Hinde n Ou r g verwelkomt hem. Gisteren is üe «.ouing van Aiguamstan te Bei.ijU aauoljo.uiuc.i, v-ar iixj ue^ioet wexu uour x-resiv^uiit üinuenuurg en veie annexe autoni.exi.en, ioe xxigxiau-nsche koning in zijn bonte uni- fo iin \v6xu uour ue menie ie naxiexijk toege- juicxit, waarvoor ny vacixuenjk uaimte. om n.wait voor t.vaan arnveeiue ue stoet aan net prins Aioxe^ut-pa.exS, waar ue nooge g«.st lOgeeien zal. Lm uauner 5.acht koning Aman Oellah uen rijixs^resiac-ixt een tegenoezoen. Voor iiinueuuurg s pa.exs weiuen nein uoor een ocm^agnie juxiantex.e ue mixitaue eexuewij zen geuiacnt. r.a una kwaxtxer was net be zoek geëindigd en keerde ue koning paar zijn paleis terug. Enkele minuten later reed de auto van vice-kanselier Hergt voor, die den koning namens de rijksregeering ver welkomde. Daarop werden de leden van het corps diplomatique door den koning ontvan gen. Even voor acht uur reed een lange file van auto's voor het paleis van den rijkspre sident voor, in verband met het ofiicieele diner, dat deze zijn gast aanbood. De „Vossische Zeitung" ergert zich over het feit, dat de ex-kroonprins die het naar de meening van het blad klaarblijke lijk niet over zich heeft kunnen verkrijgen zich afzijdig te houden van de ontvangst, hoewel hij niet was uitgenoodigd nadat de gasten en de vertegenwoordigers der re publiek waren gepasseerd, aan het stuur van zijn vuurrooden Mercedés-auto eveneens onder de Brandenbfarger-pjSort passeerde. Op den Pariser Platz geraakte hij te mid den van een dicht' - -•""sehenmeuigte, waar uit 1. uien hem her kende. Het blad vindt^rfsHMit optreden van den ex-kroonprins conleigenaardigen smaak verraadt. Daarentegen maken de bladen van rechts zich vroolijk over d<? omstandigheid, dat de sociaal-democratische Pruisische premier Braun den koning van Afghanistan aan een jachtpartij in het Wildpark te Potsdam wil doen deelnemen. Te dien einde is het park van 23 dezer tot 1 Maart voor het publiek gesloten. FRANKRIJK. EEN HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN BETEEKENIS. Zijn Vastenbrief voor 1928 aan geeste lijkheid en geloovigen van het Bisdom Bayonne heeft Mgr. Gieure, Bisschop van Bayonne, gewijd aan de emigratie van het platteland. Mgr. Gieure bespreekt daarin dc emi gratie over geheel Frankrijk en met name de Basse Pyrenees. Hij wijst op de fu neste gevolgen van dit kwaad en geeft middelen tot herstel aan. Hervorming van lagere school en van het leerplan, dat al leen maar berekend is op het toekennen en verwerven van beurzen, trekken de kinderen af van het beroep hunner ouders. Hier is een Staatsplicht, een ouderen- plicht, een plicht voor de geestelijkheid te vervullen, immers, „den dag dat de boer aan zijn lot de voorkeur geeft boven dat van don kleinen ambtenaar, den winkelbe diende, den postbode, den spoorwegbe ambte, den fabrieksarbeider of nijver heidsman, op dien dag zal het probleem zijn geheele oplossing vinden." Nog worden vele lacunen, door de emi gratie (in Frankrijk) veroorzaakt, door het hoog geboortecijfer aangevuld, hoewel in dit laatste reeds een neiging tot dalen valt vast te stellen: daarom zijn de velden onder ontvolkte gebieden nog bebouwd, maar dit zal niet zoo blijven, waarschuwt Mgr. Gieure. Moge dit herderlijk woord niet alleen gehoord worden in Frankrijk of het bis dom Bayonne. PALESTINA De Wahabieten-aanvallen. Een slachting onder weerloozen. Maandag j.l. heeft aan de Trans-Jor- daansche grens weer een inval van AVaha- bieten plaats gehad. Uitvoerige berichten uit Amman melden dat de Wahabietcn over 1000 kameelrui- ters en 300 gewone ruiters beschikken. Zij vielen kleine stammen aan, die een sjeik en vijftien gezinnen verloren. De aanvallers gingen tot een groote slachting en plundering onder de weerloo- ze bewoners van de tenten over, terwijl de weerbare mannen bij de kudden waren. De plunderaars werden door Britsche vliegtuigen op de vlucht gedreven. Zij slaagden er evenwel in, een dezer vlieg tuigen neer te schieten en de vliegers ge vangen te nemen. AMERIKA. Oorzaken der ramp met de S. 4. Onoordeelkundig geleid reddingswerk. Als resultaat van het onderzoek door de Amerikaansche marine-autoriteiten naar de oorzaak van de botsing tusschen den torpedojager „Paulding" en de duik boot S 4 op 17 December j.l., wordt de schuld van het gebeurde aan beide gezag- voeders geweten. Voorts wordt aanbevo len, schout-bij-nacht Brumby uit zijn com mando over de duikbootenvloot der Ver- eenigde Staten te ontheffen, wegens on oordeelkundige leiding van het reddings werk. DE BISSCHOP VAN ROERMOND OVER DE PERS. In ons vorig nummer is door het uitvallen van eenige woorden een passage in den Vas tenbrief van Mgr. Schrijnen onleesüaar ge worden. Wij drukken deze daarom hierover „Al zal men in de zoogenaamde neutraie bla den niet zooveel vinden, dat rechtstreeks ingaat tegen geloof en zeden, dan blijven zij toch een groot gevaar, omdat zij de on verschilligheid en de lauwheid op godsdien stig gebied bevorderen, welke ten slotte meet uitloopen op verlies van het gelooi. Het lijdt geen twijfel, dat zij, die aldooi neutrale bladen lezen, geen voedsel vinden voor hun geloof. En evenals het mensehelijic lichaam zonder stoffelijk voedsel niet kan leven, zoo zal ook het geloof in de ziel der menschen, wanneer het niet voldoende gees telijk voedsel krijgt,een kwijnend leven gaan leiden en ten slotte een wissen dood tege moet gaan. Met het geloof staan of vallen ook de goede zeden, die steunen op een le- vendig geloof. Verder vervolgt de Bisschop: „Veel gevaarlijker zijn de anti-godsdien stige bladen. Zij willen breken met het ge loof; zij willen een maatscnappij vormen zonder God; zij willen U ontrouw doen worden aan Jezus Christus. Wat eens de Joden voor den rechterstoel van Pilatus riepen: „Wij willen niet, dat Deze over ons heersche dat is meer dan ooit de leuze van hen, die vijandig staan tegen over het Christendom, en wel brijzonder tegenover het Katholicisme". TWEEDE KAMER. Een overzicht van de gisteren gehouden vergadering moet tot morgen blijven lig gen. CONGRES VAN R. K. PATRONAATS- BELANGEN. Het Centraal Comité tot bevordering van R. K. Patronaatsbeiangen in Neder land is voornemens in de week van 2330 September van dit jaar een Congres te houden te 's-Hertogenbisch voor de Eerw. heeren Directeuren en voor heeren Com missieleden van de Jongenspatronaten in ons land. Als onderwerp van het Congres stelt het Comité zich voor: De verdieping van het godsdienstig leven in ons Patronaats- werk en de inrichting van het Jeugdwerk tegenover de gevaren van den modernen t an het oorluchtig Episcopaat in Ne derland is reeds de volle goedkeuring en toestemming voor het houden van dit Con gres verkregen. Arbeid in bakkerijen. Vergunning overwerkvoór Paschen en Pinksteren. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de weken van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei 1928, in hunne ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht vol gens onderstaande werktijdregeling: Max. werkuren voor vrouwen een jeugdige Max. werkuren personen van voor mannen 16 en 17 jaar per dag per dag Maandag 2 April ..8 1/2 8 Dinsdag 3 81/2 8 Woensdag 4 8 1/2 8 Donderdag 5 10 10 Vrijdag 6 10 10 Zaterdag 7 11 10 Maandag 21 Mei 8 1/2 8 Dinsdag 22 8 1/2 8 Woensdag 23 „8 1/2 8 Donderdag 24 10 10 Vrijdag 25 10 10 Zaterdag 26 11 10 een en ander onder voorwaarde, dat de arbeidstijd op genoemde data van Maan- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Men verwacht gunstige resultaten van de debatten in de vergadering der veilig- heiciscorr, missie. Einde van het Duitsche metaalconflict. Koning Aman Oellah te Berlijn. BINNENLAND. En congres voor Patronaatsbeiangen (1ste blad). De Arbeidswet en de bakkerijen (1ste blad). LEIDEN. De officieele opening van de St. Marga rita van Cortona-stichting (1ste blad). De militaire oefeningen tusschen Wasse naar en Katwijk (lste blad). OMGEVING. Wat er gebeuren zal met het laboratorium voor bloembollen-onderzoek te Lisse (L. en T., 2de blad). dag tot en met Vrijdag in zijn geheel ge legen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. Het conflict in het kle'ermakersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Bond van Kleermakerspatroons deelt mee, dat het heeft kunnen vaststellen, dat door alle pa troons het bondsbcsluit tot uitsluiting van georganiseerde kleeder/nakers stipt wordt opgevolgd. Van zoo goed als uit alle plaat sen zijn de opgaven binnen gekomen. Hier uit blijkt, dat gisteren 531 georganiseerde werklieden zijn uitgesloten; 408 werklieden hebben verklaard, ongeorganiseerd te zijn, zij blijven grootendeels aan den arbeid. Het aantal ongeorganiseerden is in wer kelijkheid grooter, sommige patroons noe men het aantal ongeorganiseerden in hun dienst niet. Arbeidstoestanden bij de werkverschaffing Op verzoek van de contactcommissie bestaande uit vertegenwoordigers van den Modernen, Christelijken en Katholieken Landarbeidersbond, zal, naar wij verne men, op de eerstvolgende bijeenkomst met vertegenwoordig--s van het departe ment van binnenlandïche zaken en land bouw in begin Maart de geheele positie van de arbeiders werkzaam bij de van wege het Rijk gesubsidieerde werkver schaffingen worden besproken. De gaslucht. <-t In de vergadering van den gemeen teraad van Dordrecht is behandeld een brief van mr. B. J. Nöthorn te Zutfen, waarin hij betoogt, dat bij het door B. en W. ingesteld onderzoek ten aanzien van corruptie bij het gasbedrijf gebrek aan ernst aanwezig is geweest, en waarin een nieuw onderzoek wordt verzocht. De brief van mr. Nöthorn werd voor kennisgeving aangenomen. OEGSTGEEST. Zwemvereeniging „Poelmeer". De Zwemvereeniging „Poelmeer hield Dins dagavond in het zoo gezellige en comfor- tabelo „Vitte Huis" haar algemeene jaar vergadering onder voorzitterschap van Dr. Borgefhoff-Mulder, die omstreeks, halfacht de vergadering opende en allen een harte lijk welkom toeriep. Spreker memoreerde, dat het afgeloopen seizoen niet tot het beste behoort. Door slechte weersgesteld heid, kon het zwemfeest niet doorgaan. Niettegenstaande dat alles is de v°reeni- ging toch bloeiende. Hierna las de secre taris, de heer van lngen Schenau, zijn keu rig verzorgde notulen, welke onder dank werden vastgesteld. Uit het jaarveslag no- teeren wij dat daarin dank wordt gebracht aan de Gementeraad voor de subsidie én aan den Burgemeester voor zijn royale medweerking. In 1927 zijn er 57-11 baden gebruikt. Het ledenaantal bedraagt 2-19 leden en 4 donateurs. Het keurig opgestel de verslag verwierf den adnk des voorzit ters. Hierna was de penningmeester aan het woord waaruit bleek, dat de rekening in ontvangsten en uitgaven aanwijst 1474.33 met een saldo van pl.m. 126. Het praeadvies der kascommissie luidde den penningmeester te déchargeeren voor het acurate beheer. Aan Dr. Blok en den heer van Riescn werd dank gebracht voor de gedane mceite. De begrooiing exploita tie-rekening, die in ontvangsten en uitga ven aangeeft 1382 werd na een opmer king van den heer Alb. Koelman goedge keurd. Drie obligaties en wel de No. 53, 39 en 33 werden uitgeloot. Besloten werd

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1